Litomyšl
Litomyšl leží ve Východních Čechách, jižním směrem od města Ústí nad Orlicí. Město Litomyšl se rozkládá v srdci Svitavské pahorkatiny. Město je velmi…

více o Litomyšl

Partner lokality
Hlavní partneři stránek Turistika.cz
Podporují vývoj stránek a přispívají na odměny přispěvatelům. 
 

 

Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Litomyšl
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Litomyšl-Maštale-Svitavy-Mladějov-Mor.Třebová

Tipy na výlet Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

Litomyšl, parkoviště za zámkem
Litomyšl, parkoviště za zámkem  •  Fotografie (36)  • Foto: Traper

Kam a jak jedeme?

Litomyšl, Toulovcovy a Městské Maštale, Svitavy, Mladějov, Mor.Třebová. Auto, vlak, autobus, pěšky.

Za čím jedeme?

V pátek vyrážíme do Litomyšle. Už jsem tam sice před více lety byl, ale tentokrát toho chceme obejít více. Centrum městské památkové rezervace tvoří domy na náměstí s barokními, klasicistními a empírovými fasádami a podloubími po obou stranách. Na jedné straně uprostřed vyčnívá věž radnice, naproti ní zvláštní dočasná nerezová stavba Perské - řečené neviditelné - věže. Lidově nazývané udírna, či digestoř. Při naší procházce moc neviditelně nevypadala a soudíme, že její dlouhodobá instalace by mohla reputaci památkové rezervace uškodit. Z náměstí stoupáme k zámku, zapsanému v seznamu památek UNESCO. Pod zámkem se náš vnuk – vodník vyčvachtal u vývěru vody. Zámecké podzemí nám bohužel zavřeli před nosem. Pokračujeme tedy přes Klášterní zahrady a osvěžujeme se v Cafe Underground Bar výbornou 13° kvasnicovou Svijanskou Kněžnou. Vnouček samozřejmě nějakým nealkem. Ještě jdeme kvůli našemu malému vodomilovi k říčce Loučné, protékající kousek od náměstí. Také ho necháme chvíli vyřádit na dětském hřišti. Večer nás čeká průzkum údajného minipivovaru na ulici T.Novákové. K našemu překvapení nás tu čeká částečné zklamání. Restaurace Veselka pivo nevaří, jedná se o internetový zmat. Majitel vaří jen doma. Nám to však nevadí, mají zde výbornou černohorskou Sklepní 10° a 11° Pátera. Navíc můj anglický spolucestovatel překvapivě objevuje ve velké prosklené chladící skříni řadu výborných anglických spodně kvašených piv známých značek.

V sobotu odstavujeme auto za Jarošovem a vydáváme se na velký okruh Toulovcovými maštalemi. Prolézáme skalní bludiště, lezeme nahoru a dolů. Ve 30 stupních zvenku vlhneme, zevnitř vysycháme. Až ve výletní restauraci Na Verandě u Toulovce hasíme žízeň tradičně dobrou 11° z Poličky. Také doplňujeme vydané kalorie. Abych mohl zasednout za volant, musíme se znovu ponořit do Maštalí. Tentokrát stačí menší okruh po červené, zelené, modré a červené TZ s dalším 2km dokráčením k autu. Dnes už zbývá jen dojezd do místa přenocování ve Svitavách s večeří ve známém minipivovaru Na Kopečku. Tady dobrou večeři zapíjíme standardně dobrým nefiltrovaným 12° světlým ležákem a jako chuťovku si dáváme hustý 13° tmavý speciál. Přitom si všímám pootevřených dveří za varnými kotly pivovaru, vedoucími do místnosti se spilkou a ležáckými tanky. Zvedneme se a zkusíme, zda není přítomen sládek. Ano, je. Zdravíme se, představuji anglického spolucestovatele z daleké ciziny a ze známosti prosím o malou soukromou exkurzi pro něj. Ta probíhá k jeho plné spokojenosti. Ještě nikdy nebyl v zákulisí minipivovaru. Na můj dotaz, jakou specialitu připravuje, odpovídá sládek, že opět speciál se třemi druhy chmelů, tentokrát polotmavý. Po návratu ke stolu dopíjíme pivo a zjišťuji zdejší novinky: funguje tu zdarma WiFi, na pisoárech nejen voní citrony, ale dokonce kolečka tohoto voňavého ovoce jsou přímo v nich.

Ráno se přesouváme do Hřebče. Na velkém parkovišti necháváme auto a vydáváme se po červené směrem k Mladějovu. Jo, to si myslíme. Ale špatně. Po kontrole s mapou zjišťujeme opačný směr. Vracíme se zpět na parkoviště a hledáme značku na opačný směr. Po nějaké době ji objevíme, jenže ukazuje neurčitě mezi dvě cesty. Vybíráme tu, která míří ke vzdálené rozhledně. Asi po 2km zjišťujeme, že věž není rozhledna a cesta jde sice správným směrem, ale o kilometr vedle. Snažíme se nablížit lesem neznačenými cestami ke správné. Kličkujeme cik cak, až nakonec po několika nachozených kilometrech narážíme na tu správnou červenou. Po té se už dobře vykračuje směrem k cíli v Mladějově. Zde se nalézá železniční muzeum a v plánu máme zpáteční cestu parní úzkokolejkou, aby si užil i malý vnuk. Po prochozených asi 18km se v muzeu dozvídáme jobovku. Parní vlak jezdí jen v sobotu. Jít zpět rovnou cestou dalších 15 km by vnuk určitě neunesl, protože už ke konci toho měl dost. Stejně v 6 letech kráčel tu osmnáctku statečně. Běháme od muzea do vesnice k zastávce autobusu a zpět k železničnímu nádraží, abychom nakonec zjistili, že do Hřebče se dostaneme v neděli jen přes Moravskou Třebovou vlakem, jedoucím za hodinu a půl. Autobus v neděli z Mladějova nejede vůbec. Na pití v tom děsném vedru už jsme neměli nic a jediná hospoda měla v neděli mimořádně zavřeno po sobotní soukromé akci. S jazyky na patře a vyprahlí sedáme v pozdním odpoledni do místního vláčku. Moravskou Třebovou procházíme snad další 2km na autobusové nádraží, abychom zjistili, že autobus do Hřebče jede za dvě hodiny. Po informaci, že nejbližší hospoda kde nečepují europivo, je dalšího půldruhého kilometru bokem, se tam vlečeme. Dopadneme ztěžka na židle a jen zasípeme o 2 piva a limonádu. Černohorská desítka v hrdlech zasyčí a snad ani nedopadne do žaludku. Hned ji otáčíme. A tu už vychutnáváme. Posléze se zvedáme, a protože máme ještě čas na odjezd, jdeme do centra prohlédnout si náměstí – městskou památkovou rezervaci,. Na náměstí je zajímavá budova radnice s věží a za průchodem pěkný kostel Nanebevzetí Panny Marie. Chtěli jsme si jeho bezprostřední okolí detailněji prohlédnout, bohužel se tam vykytovala skupinka osob jisté národnosti, od které je lépe se držet dál. Tak se vracíme a jdeme na busnádraží. Tam zjišťujeme, že vyhlédnutý prostředek hromadné Dopravy v Hřebči nestaví, nýbrž až ve Svitavách. Málem to s námi seklo. Naštěstí další spoj kupodivu jede za 20 minut a dokonce nám hodný řidič zastaví přímo na hřebečském parkovišti, tj. asi 300m před oficiální zastávkou. Sedáme do auta a uháníme k domovu ukončit tento smolný den.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jedli jsme z vlastních zásob, + restaurace Veselka v Litomyšli, restaurace Na Verandě Vranice, Restaurace s minipivovarem Na Kopečku ve Svitavách, Hospoda U Dvořáků v Moravské Třebové. Ubytování vlastní.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

I když jsem v Maštalích byl už vícekráte, vždy musím konstatovat, že se jedná o kus pěkné přírody. Nelíbilo se nám, že v neděli se odněkud téměř vůbec nelze pořádně dostat veřejnými dopravními prostředky kam by člověk potřeboval.

Ostatní informace

Mimo konzumace a Dopravy jsme vlastně nikde neplatili.

Poslední aktualizace: 1.9.2012
Autor příspěvku: Traper
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Litomyšl-Maštale-Svitavy-Mladějov-Mor.Třebová</strong> mapa
Mapa Litomyšl-Maštale-Svitavy-Mladějov-Mor.Třebová

Příspěvky v okolí Litomyšl-Maštale-Svitavy-Mladějov-Mor.Třebová

Moderní i historické město Litomyšl možno navštívit na samém východě Čech v Pardubickém kraji. Smetanovo náměstí ve městě zaujme návštěvníky svým protáhlým tvarem. Vidíte zde ř…
O srpnovém víkendu jsme se vypravili do Litomyšle. Rodného toho města Smetanova a Mařákova. Auto jsme zaparkovali na Komenského náměstí a na Smetanovo náměstí jsme vstoupili u novodobé třípatrové budovy pošty…
Nachází se na Smetanově náměstí a je osazen na stěně v přízemí věže Staré radnice. Sloužil ke kontole míry v letech 1370-1763. Dodnes se uchoval pouze v Praze, Litoměřicích a zde v Litomyšli. Loket český měl opravdu velikost lidského lokte, neboť měl hodnotu 59 cm. Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.49 Českomoravské mezihoří-Českotřebovsko, GOL 1:25 000 Orlicko-Třebovsko
První část pojednání o litomyšlských sochařských památkách se soustředí především na díla z období baroka, částečně pak na památky pokračující určitým způsobem v této barokní tradici a ikonografii ještě v 19. století; bude se jednat pochopitelně především o sochy světecké. Všímat si budeme víceméně jen volných skulptur, vynecháme řadu krásných sochařsky…
Litomyšl leží ve Východních Čechách, jižním směrem od města Ústí nad Orlicí. Město Litomyšl se rozkládá v srdci Svitavské pahorkatiny. Město je velmi známé…
Infocentrum se nachází v historické části města na Smetanově náměstí. Kontakt: Infocentrum Litomyšl, Smetanovo náměstí 72, 570 20 Litomyšl telefon: 461 612 161 e-mail:ic@litomysl.cz …
Tipy na výlet
Navštívili jsme město Litomyšl a Zámek v Litomyšli. Přijeli jsme na náměstí do Litomyšle, kde jsme zaparkovali auto a na prohlídku města a na zámek jsme se vydali pěšky.  Litomyšl je město na samém východě …
Rozlehlá a v minulosti dlouho nepřístupná sklepení slavného litomyšlského zámku jsou v současné době velmi příhodně využita pro stálou expozici prací významného sochaře Olbrama Zoubka (* 1926), jehož život a tvorba jsou s tímto městem neodmyslitelně spjaty. Po rekonstrukci v 70. letech 20. století byly zmíněné sklepy dokonce uzpůsobeny k využití jako…
Na samém východě Čech v Pardubickém kraji - na okraji Českotřebovské vrchoviny leží městská památková rezervace, pestrobarevné Město Litomyšl. V názvech ulic a náměstí, na pamětních deskách -  mož…
Zámek Litomyšl je na pohled jeden z nejkrásnějších zámků u nás a nejen to jeho historie je  neodmyslitelně spjata s postavou významného…
Z Litomyšle do České Třebové lze snadno dojít po turistických značkách nejméně dvěma způsoby. Obě základní trasy, červená (16 km) i zelená (13 km) jsou velice pěkné, příjemné a zajímavé. My jsme si tentokrát …
Zajímavý vodní prvek se nachází v Litomyšli na konci chodníku jdoucího parčíkem kolem sochy Aloise Jiráska směrem k zámku. Z kašny ve tvaru sudu s obručemi, širokého…
Pramen se nachází v centru města v těsné blízkosti Smetanova náměstí při cestě k zámku pod parčíkem se sochou Aloise Jiráska. Vyvěrá podobně jako další prameny v blízkosti řeky Loučné z…
Bronzový pomník litomyšlského rodáka Bedřicha Smetany se nachází v dolní části Smetanova náměstí směrem k zámku. Pomník, jehož autorem je Jan Štursa, byl slavnostně odhalen v roce 1924 u přílžitosti stého skladatelova narození.
Tipy na výlet
Malebné město Litomyšl se nachází ve východní části Pardubidského kraje na pomezí Čech a Moravy, 18 kilometrů od města Svitavy. Přijeli jsme autem a zaparkovali na parkovišti hypermaketu :) Litomyšl je jedno…
Turistický rozcestník, který se nachází v severní části Smetanova náměstí v Litomyšli, ukazuje turistům cestu do čtyř směrů. Po žluté značce ve směru Litomyšl - Šibeniční vrch, Nedošínský háj, Tržek žst, po značce…
Socha našeho slavného spisovatele je umístěna v centru města v malém parku u přístupvé cesty ze Smetanova náměstí ke zdejšímu renesančnímu zámku. Bronzová socha sedícího spisovatele v nadživotní velikosti se nachází pod objektem dnešního muzea, kde v dřívější době sídlilo gymnázium, na němž v letech 1874-77 a 1882-88 Alois Jirásek vyučoval.  Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.49 Českomoravské mezihoří-Českotřebovsko, GOL…
Litomyšlský zámek byl postaven v letech 1568 až 1581 jako reprezentační rodinné sídlo nejvyššího kancléře Království českého Vratislava z Pernštějna a španělské šlechtičny Marie Manrique de Lara. Výstavbou byli po…
Jedno z nejstarších měst u nás, sídlo Slavníkovců, v roce 1567 se stal honosný renesanční zámek rodovým sídlem Pernštejnů, dnes památka UNESCO.
Renesanční zámek z  2. pol. 16. stol. patří k nejvýznamnějším renesančním stavbám u nás. Tato Perla vrcholné renesance stojí ve městě Litomyšli na Pardubicku, kousek od Hradce Králové. Dochovala…
Rodný byt Bedřicha Smetany Rodný byt hudebního skladatele Bedřicha Smetany (2. 3. 1824 Litomyšl- 12. 5. 1884 Praha) se nachází v přízemí zámeckého pivovaru v Litomyšli, kde dělal skladatelův otec Franti…
Museum Josefa Váchala v Litomyšli bylo otevřeno v roce 1993 a bylo nazváno Portmoneum. Dvě místnosti v museu jsou zcela pokryty nástěnnnými malbami grafika, malíře, spisovatele a mystika Josefa Váchala.
Informační centrum se nachází v prostorách zdejšího zámku. Kontakt: Informační centrum Zámek, Jiráskova 133, Litomyšl telefon: 461 611 066 e-mail: iczamek@litomysl.cz Turistické mapy: KČT 1:50…
Ráno vyjíždíme osobním vlakem ze Zlína do Otrokovic, zde přestupujeme na rychlík. Další přestup nás čeká v Olomouci, České Třebové a poslední přestup v Chocni na místní lokálku a konečně konečná a my…
Litomyšlský zámecký areál je národní kulturní památkou a v roce 1999 byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Areál tvoří soubor několika budov, část z nich získalo město zpět v r…
Městská památková rezervace Litomyšl byla vyhlášena v roce 1969, ochranné pásmo rezervace bylo vymezeno v roce 1987. Předmětem ochrany jsou významné církevní i světské památky. Jedno z nejdelších náměstí, okolo 500 m měřící Smetanovo náměstí, je lemováno nádherně zdobenými domy s podloubími. Jednotlivé portály domů…
   Při vyslovení jména Litomyšl se většině z nás vybaví podoba překrásného renesančního zámku se sgrafity, zapsaného do Světového kulturního dědictví anebo příjmení nejslavnějšího rodáka - z…
Hrad Pernštejn je druhým nejmohutnějším hradem u nás. Hrad stojí nad městečkem Nedvědicí v Jihomoravském kraji a je jedním z našich nejzachovalejších a historicky nejcennějších hradů. Hrad je možné navštívit v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích a od května do září každý den, návštěvníci si mohou vybrat ze 4 prohlídkových tras. Jedinečnou ukázkou opevňovací techniky na hradě…
46.6km
více »
Propast
Macocha je propast, tvořící jednu z nejzajímavějších atrakcí celého Moravského krasu, který spadá do oblasti Brněnské vrchoviny. Prozatimní hloubka dosahuje cca 138 metrů. Propast vznikla…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace