Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Litomyšl
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Litomyšl - Smetanovo náměstí a zámek

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Za kulturou

Smetanovo náměstí
Smetanovo náměstí  •  Fotografie (33)  • Foto: Evosheek

Kam a jak jedeme?

O srpnovém víkendu jsme se vypravili do Litomyšle. Rodného toho města Smetanova a Mařákova.

Za čím jedeme?

Auto jsme zaparkovali na Komenského náměstí a na Smetanovo náměstí jsme vstoupili u novodobé třípatrové budovy pošty, stojící na místě bývalé pošty, známé z novely Na staré poště od Aloise Jiráska. Náměstí v Litomyšli má protáhlý charakter a svým tvarem připomíná Rumcajsovu bambitku, přičemž Špitálská ulice je její spouští. Zdejší domy bývaly původně dřevěné, ale schvátily je požáry. A právě mnohé požáry způsobily, že řada domů se staršími základy má fasády pocházející převážně z 18. a 19. století. Z velké části je na náměstí zachováno podloubí.

Foto: Evosheek

Hned v dolní části máme možnost pozdravit se s nejvýznamnějším litomyšlským rodákem, Bedřichem Smetanou. Od roku 1924 tu stojí jeho bronzový pomník z ateliéru předního českého sochaře Jana Štursy. Pár metrů od Smetanova památníku je novogotický dům, ve kterém dva roky bydlel Alois Jirásek, coby suplent na zdejším gymnáziu. Na domě č. p. 27 je umístěna pamětní deska s bustou Boženy Němcové od Ladislava Faltejska z roku 1971. Na tomto místě stával dům, kde spisovatelka v letech 1839-1840 bydlela. Zde se jí narodil syn Karel. O několik desítek metrů dále je dům č.p. 45 s jednoduchou fasádou je rodným domem spisovatele psychologických románů Čestmíra Jeřábka.

Foto: Evosheek

Dalším naším zastavením byla stará radnice s věží z roku 1418. V dnešní podobě má barokní fasádu z 18. stol., kdy byla budova ještě spojená se sousedním domem č. p. 53. Na čelní straně věže je nad obloukem podloubí umístěn secesní orloj z r. 1907. orloj, stejně jako věžní hodiny, dodala firma Karel Adamec z Čáslavi. Autorem výtvarného řešení orloje je Antonín Růžička, pozdější profesor kreslení na Státní průmyslové škole v Praze. Orloj je vybaven čtyřiadvaceti hodinovým chronometrem, pohyblivými symboly Slunce a Měsíce a s dvanácti znameními zvěrokruhu. Ve čtyřech rozích desky orloje se na zlatém pozadí nacházejí čtyři ženské postavy symbolizující roční období. Na zeď věže je připevněna kontrolní délková míra, český loket, sloužící kdysi kupujícím na trzích k přeměření koupených látek. Pod českým loktem je ještě značka označující výšku vody při katastrofální povodni r. 1781, která zpustošila velkou část náměstí.

Jiný pozoruhodný dům je někdejší panský dům č. p. 61. Roku 1825 jej od hraběte Valdštejna koupil otec Bedřicha Smetany, panský sládek František Smetana. V domě č. p. 71 jsme navštívili městské informační středisko, kde jsme načerpali spoustu informací o tomto krásném městě. Ve vedlejším domě je zase Regionální evropské informační středisko. Mariánský sloup z r. 1716, stojící před těmito domy, byl zbudován podle návrhu Giovanni Battisty Alliprandiho. Je vysoký přes 11 metrů a nachází se na něm sochy Panny Marie, sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého. Štukový reliéf s vyobrazením medvěda na domě č. p. 81 připomíná, že v 19. stol. tu stával zájezdní hostinec U černého medvěda.

Foto: Evosheek

Do hotelu Zlatá hvězda jsme zašli na oběd. Dali jsme si hovězí svíčkovou a uzenou krkovičku se švestkovou omáčkou. Původně na tomto místě stával menší hotel Modrá Hvězda, v němž byla za svého druhého zdejšího pobytu ubytována Božena Němcová, což připomíná i mramorová deska z roku 1932 od Františka Kysely.

Na druhé straně náměstí jsme prošli kolem rodného domu českého politika 19. století JUDr. Františka Augustina Braunera. Mezi domy č. p. 97 a 98 jsme nakoukli do úzké uličky, která se nazývá Umrlčí, protože tudy chodívaly z města pohřby ke starému hřbitovu u děkanského kostela. Hned v dalším domě č. p. 99 žil řeznický mistr z Hrochova Týnce František Jelínek, který jako nadšený historik-samouk, vydal v letech 1838-1845 třídílnou Historii města Litomyšle. Dům, č. p. 100 je rodným domem českého krajináře 19. století Julia Mařáka.

Foto: Evosheek

Skvostem renesanční měšťanské architektury je dům U Rytířů, v němž se dnes nachází výstavní síň Muzea a galerie. Fasáda jednopatrového domu je tvořena kamennými kvádry. Horizontálně je členěna dvěma oblouky podloubí zdobenými archivoltami a plastickým palmetovým vzorem. Prvním, co nás na fasádě zaujalo byla především reliéfní figurální výzdoba postav dvou rytířů, podle nichž je dům pojmenován. Kromě nich jsou tu ještě dvě mužské postavy objímající sloupy, přičemž jeden drží knihu, druhý měšec. Dům je dílem mistra Blažka z doby kolem roku 1550.

Na domě č. p. 117 jsme objevili reliéf s vyobrazením známé pověsti pánů z Pernštejna z roku 1548. Rozhodně pozoruhodný je dům č. p. 127, kde jsme navštívili knihkupectví Paseka. Fasádu domu zdobí sgrafita z roku 1998 s výjevy podle dřevorytů Váchalova Krvavého románu.

Foto: Evosheek

Uličkou Josefa Váchala jsme vystoupali k Regionálnímu muzeu. Zde nás zaujaly především expozice starších dějin a technický a etnografický kabinet. Po muzeu jsme navštívili piaristický chrám Nalezení sv. Kříže s kolejí. Roku 1714 začal majitel zdejšího panství, hrabě František Václav z Trautmannsdorfu se stavbou kostela. Projekt navrhl architekt Giovanni Battista Alliprandi a po jeho smrti v roce 1720 dokončoval stavbu kostela František Maxmilián Kaňka, který jen upravil vzhled fasád a byl autorem interiérů. Na výzdobě kostela se podílela řada významných umělců. Sochy čtyř evangelistů v křížení a sv. Václava a sv. Prokopa na fasádě jsou z dílny M. B. Brauna. Klenbu kupole vymaloval r. 1728 Václav Jindřich Nosek a obraz na hlavním oltáři významný italský malíř F. Trevisani. Kostel byl dostavěn roku 1722

Od kostela jsme došli do zámku. Na zámku jsme zvolili základní prohlídkový okruh na němž nás okoulilo především barokní divadlo, které si nechal v letech 1796-1797 postavit hrabě Valdštejn-Vartemberk. Hlediště vymaloval Dominik Dvořák, bohatý soubor kulis dodal vídeňský dvorní divadelní malíř Josef Platzer. Divadlo je jedním z mála takto dochovaných historických divadel v Evropě. Jiráskovou ulicí, kol pomníku Aloise Jiráska vytvořeného Vincencem Makovským v roce 1959, jsme sestoupili opět na náměstí. Procházku končíme u domu č. p. 139. Tady stával v letech 1587-1629 měšťanský pivovar.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jak už bylo řečeno oběd jsme si dali ve Zlaté hvězdě. Oběd pro dva přišel cirka na 350,- Kč. Později jsme se ještě stavili v restauraci Slunce, kde jsme jen zahnali žízeň naředěným džusem.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Foto: Evosheek

Litomyšl je velmi půvabné město, jehož historické jádro je třeba chránit a proto se nám nelíbí, že je v současnosti na náměstí tolik aut.

Ostatní informace

Výlet se vydařil a vyšel nás pro dvě osoby na

oběd 350,-

muzeum vstupné 2x60,- 120,-

zámek vstupné 2x120,- 240,-

nápoje 70,-

----------------------------------------

celkem 780,- Kč + výdaje na benzín

Poslední aktualizace: 11.8.2015
Autor příspěvku: Evosheek
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Litomyšl - Smetanovo náměstí a zámek</strong> mapa
mapa Litomyšl - Smetanovo náměstí a zámek

Příspěvky v okolí Litomyšl - Smetanovo náměstí a zámek

Moderní i historické město Litomyšl možno navštívit na samém východě Čech v Pardubickém kraji. Smetanovo náměstí ve městě zaujme návštěvníky svým protáhlým tvarem. Vidíte zde ř…
Nachází se na Smetanově náměstí a je osazen na stěně v přízemí věže Staré radnice. Sloužil ke kontole míry v letech 1370-1763. Dodnes se uchoval pouze v Praze, Litoměřicích a zde v Litomyšli. Loket český měl opravdu velikost lidského lokte, neboť měl hodnotu 59 cm. Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.49 Českomoravské mezihoří-Českotřebovsko, GOL 1:25 000 Orlicko-Třebovsko
První část pojednání o litomyšlských sochařských památkách se soustředí především na díla z období baroka, částečně pak na památky pokračující určitým způsobem v této barokní tradici a ikonografii ještě v 19. století; bude se jednat pochopitelně především o sochy světecké. Všímat si budeme víceméně jen volných skulptur, vynecháme řadu krásných sochařsky…
Litomyšl leží ve Východních Čechách, jižním směrem od města Ústí nad Orlicí. Město Litomyšl se rozkládá v srdci Svitavské pahorkatiny. Město je velmi známé…
Infocentrum se nachází v historické části města na Smetanově náměstí. Kontakt: Infocentrum Litomyšl, Smetanovo náměstí 72, 570 20 Litomyšl telefon: 461 612 161 e-mail:ic@litomysl.cz …
Tipy na výlet
Navštívili jsme město Litomyšl a Zámek v Litomyšli. Přijeli jsme na náměstí do Litomyšle, kde jsme zaparkovali auto a na prohlídku města a na zámek jsme se vydali pěšky.  Litomyšl je město na samém východě …
Rozlehlá a v minulosti dlouho nepřístupná sklepení slavného litomyšlského zámku jsou v současné době velmi příhodně využita pro stálou expozici prací významného sochaře Olbrama Zoubka (* 1926), jehož život a tvorba jsou s tímto městem neodmyslitelně spjaty. Po rekonstrukci v 70. letech 20. století byly zmíněné sklepy dokonce uzpůsobeny k využití jako…
Na samém východě Čech v Pardubickém kraji - na okraji Českotřebovské vrchoviny leží městská památková rezervace, pestrobarevné Město Litomyšl. V názvech ulic a náměstí, na pamětních deskách -  mož…
Zámek Litomyšl je na pohled jeden z nejkrásnějších zámků u nás a nejen to jeho historie je  neodmyslitelně spjata s postavou významného…
Z Litomyšle do České Třebové lze snadno dojít po turistických značkách nejméně dvěma způsoby. Obě základní trasy, červená (16 km) i zelená (13 km) jsou velice pěkné, příjemné a zajímavé. My jsme si tentokrát …
Zajímavý vodní prvek se nachází v Litomyšli na konci chodníku jdoucího parčíkem kolem sochy Aloise Jiráska směrem k zámku. Z kašny ve tvaru sudu s obručemi, širokého…
Pramen se nachází v centru města v těsné blízkosti Smetanova náměstí při cestě k zámku pod parčíkem se sochou Aloise Jiráska. Vyvěrá podobně jako další prameny v blízkosti řeky Loučné z…
Bronzový pomník litomyšlského rodáka Bedřicha Smetany se nachází v dolní části Smetanova náměstí směrem k zámku. Pomník, jehož autorem je Jan Štursa, byl slavnostně odhalen v roce 1924 u přílžitosti stého skladatelova narození.
Tipy na výlet
Malebné město Litomyšl se nachází ve východní části Pardubidského kraje na pomezí Čech a Moravy, 18 kilometrů od města Svitavy. Přijeli jsme autem a zaparkovali na parkovišti hypermaketu :) Litomyšl je jedno…
Litomyšl, Toulovcovy a Městské Maštale, Svitavy, Mladějov, Mor.Třebová. Auto, vlak, autobus, pěšky.  V pátek vyrážíme do Litomyšle. Už jsem tam sice před více lety byl, ale…
Turistický rozcestník, který se nachází v severní části Smetanova náměstí v Litomyšli, ukazuje turistům cestu do čtyř směrů. Po žluté značce ve směru Litomyšl - Šibeniční vrch, Nedošínský háj, Tržek žst, po značce…
Socha našeho slavného spisovatele je umístěna v centru města v malém parku u přístupvé cesty ze Smetanova náměstí ke zdejšímu renesančnímu zámku. Bronzová socha sedícího spisovatele v nadživotní velikosti se nachází pod objektem dnešního muzea, kde v dřívější době sídlilo gymnázium, na němž v letech 1874-77 a 1882-88 Alois Jirásek vyučoval.  Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.49 Českomoravské mezihoří-Českotřebovsko, GOL…
Litomyšlský zámek byl postaven v letech 1568 až 1581 jako reprezentační rodinné sídlo nejvyššího kancléře Království českého Vratislava z Pernštějna a španělské šlechtičny Marie Manrique de Lara. Výstavbou byli po…
Jedno z nejstarších měst u nás, sídlo Slavníkovců, v roce 1567 se stal honosný renesanční zámek rodovým sídlem Pernštejnů, dnes památka UNESCO.
Renesanční zámek z  2. pol. 16. stol. patří k nejvýznamnějším renesančním stavbám u nás. Tato Perla vrcholné renesance stojí ve městě Litomyšli na Pardubicku, kousek od Hradce Králové. Dochovala…
Rodný byt Bedřicha Smetany Rodný byt hudebního skladatele Bedřicha Smetany (2. 3. 1824 Litomyšl- 12. 5. 1884 Praha) se nachází v přízemí zámeckého pivovaru v Litomyšli, kde dělal skladatelův otec Franti…
Museum Josefa Váchala v Litomyšli bylo otevřeno v roce 1993 a bylo nazváno Portmoneum. Dvě místnosti v museu jsou zcela pokryty nástěnnnými malbami grafika, malíře, spisovatele a mystika Josefa Váchala.
Informační centrum se nachází v prostorách zdejšího zámku. Kontakt: Informační centrum Zámek, Jiráskova 133, Litomyšl telefon: 461 611 066 e-mail: iczamek@litomysl.cz Turistické mapy: KČT 1:50…
Ráno vyjíždíme osobním vlakem ze Zlína do Otrokovic, zde přestupujeme na rychlík. Další přestup nás čeká v Olomouci, České Třebové a poslední přestup v Chocni na místní lokálku a konečně konečná a my…
Litomyšlský zámecký areál je národní kulturní památkou a v roce 1999 byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Areál tvoří soubor několika budov, část z nich získalo město zpět v r…
Městská památková rezervace Litomyšl byla vyhlášena v roce 1969, ochranné pásmo rezervace bylo vymezeno v roce 1987. Předmětem ochrany jsou významné církevní i světské památky. Jedno z nejdelších náměstí, okolo 500 m měřící Smetanovo náměstí, je lemováno nádherně zdobenými domy s podloubími. Jednotlivé portály domů…
   Při vyslovení jména Litomyšl se většině z nás vybaví podoba překrásného renesančního zámku se sgrafity, zapsaného do Světového kulturního dědictví anebo příjmení nejslavnějšího rodáka - z…
Hrad Pernštejn je druhým nejmohutnějším hradem u nás. Hrad stojí nad městečkem Nedvědicí v Jihomoravském kraji a je jedním z našich nejzachovalejších a historicky nejcennějších hradů. Hrad je možné navštívit v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích a od května do září každý den, návštěvníci si mohou vybrat ze 4 prohlídkových tras. Jedinečnou ukázkou opevňovací techniky na hradě…
46.6km
více »
Propast
Macocha je propast, tvořící jednu z nejzajímavějších atrakcí celého Moravského krasu, který spadá do oblasti Brněnské vrchoviny. Prozatimní hloubka dosahuje cca 138 metrů. Propast vznikla…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace