Litomyšl
Litomyšl leží ve Východních Čechách, jižním směrem od města Ústí nad Orlicí. Město Litomyšl se rozkládá v srdci Svitavské pahorkatiny. Město je velmi…

více o Litomyšl

Reklama
Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Litomyšl
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Litomyšl - Smetanovo náměstí a zámek

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Za kulturou

Kam a jak jedeme?

O srpnovém víkendu jsme se vypravili do Litomyšle. Rodného toho města Smetanova a Mařákova.

Za čím jedeme?

Auto jsme zaparkovali na Komenského náměstí a na Smetanovo náměstí jsme vstoupili u novodobé třípatrové budovy pošty, stojící na místě bývalé pošty, známé z novely Na staré poště od Aloise Jiráska. Náměstí v Litomyšli má protáhlý charakter a svým tvarem připomíná Rumcajsovu bambitku, přičemž Špitálská ulice je její spouští. Zdejší domy bývaly původně dřevěné, ale schvátily je požáry. A právě mnohé požáry způsobily, že řada domů se staršími základy má fasády pocházející převážně z 18. a 19. století. Z velké části je na náměstí zachováno podloubí.

Foto: Evosheek

Hned v dolní části máme možnost pozdravit se s nejvýznamnějším litomyšlským rodákem, Bedřichem Smetanou. Od roku 1924 tu stojí jeho bronzový pomník z ateliéru předního českého sochaře Jana Štursy. Pár metrů od Smetanova památníku je novogotický dům, ve kterém dva roky bydlel Alois Jirásek, coby suplent na zdejším gymnáziu. Na domě č. p. 27 je umístěna pamětní deska s bustou Boženy Němcové od Ladislava Faltejska z roku 1971. Na tomto místě stával dům, kde spisovatelka v letech 1839-1840 bydlela. Zde se jí narodil syn Karel. O několik desítek metrů dále je dům č.p. 45 s jednoduchou fasádou je rodným domem spisovatele psychologických románů Čestmíra Jeřábka.

Foto: Evosheek

Dalším naším zastavením byla Stará radnice s věží z roku 1418. V dnešní podobě má barokní fasádu z 18. stol., kdy byla budova ještě spojená se sousedním domem č. p. 53. Na čelní straně věže je nad obloukem podloubí umístěn secesní orloj z r. 1907. orloj, stejně jako věžní hodiny, dodala firma Karel Adamec z Čáslavi. Autorem výtvarného řešení orloje je Antonín Růžička, pozdější profesor kreslení na Státní průmyslové škole v Praze. Orloj je vybaven čtyřiadvaceti hodinovým chronometrem, pohyblivými symboly Slunce a Měsíce a s dvanácti znameními zvěrokruhu. Ve čtyřech rozích desky orloje se na zlatém pozadí nacházejí čtyři ženské postavy symbolizující roční období. Na zeď věže je připevněna kontrolní délková míra, český loket, sloužící kdysi kupujícím na trzích k přeměření koupených látek. Pod českým loktem je ještě značka označující výšku vody při katastrofální povodni r. 1781, která zpustošila velkou část náměstí.

Jiný pozoruhodný dům je někdejší panský dům č. p. 61. Roku 1825 jej od hraběte Valdštejna koupil otec Bedřicha Smetany, panský sládek František Smetana. V domě č. p. 71 jsme navštívili městské informační středisko, kde jsme načerpali spoustu informací o tomto krásném městě. Ve vedlejším domě je zase Regionální evropské informační středisko. Mariánský sloup z r. 1716, stojící před těmito domy, byl zbudován podle návrhu Giovanni Battisty Alliprandiho. Je vysoký přes 11 metrů a nachází se na něm sochy Panny Marie, sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého. Štukový reliéf s vyobrazením medvěda na domě č. p. 81 připomíná, že v 19. stol. tu stával zájezdní hostinec U černého medvěda.

Foto: Evosheek

Do hotelu Zlatá hvězda jsme zašli na oběd. Dali jsme si hovězí svíčkovou a uzenou krkovičku se švestkovou omáčkou. Původně na tomto místě stával menší hotel Modrá Hvězda, v němž byla za svého druhého zdejšího pobytu ubytována Božena Němcová, což připomíná i mramorová deska z roku 1932 od Františka Kysely.

Na druhé straně náměstí jsme prošli kolem rodného domu českého politika 19. století JUDr. Františka Augustina Braunera. Mezi domy č. p. 97 a 98 jsme nakoukli do úzké uličky, která se nazývá Umrlčí, protože tudy chodívaly z města pohřby ke starému hřbitovu u děkanského kostela. Hned v dalším domě č. p. 99 žil řeznický mistr z Hrochova Týnce František Jelínek, který jako nadšený historik-samouk, vydal v letech 1838-1845 třídílnou Historii města Litomyšle. Dům, č. p. 100 je rodným domem českého krajináře 19. století Julia Mařáka.

Foto: Evosheek

Skvostem renesanční měšťanské architektury je dům U Rytířů, v němž se dnes nachází výstavní síň Muzea a galerie. Fasáda jednopatrového domu je tvořena kamennými kvádry. Horizontálně je členěna dvěma oblouky podloubí zdobenými archivoltami a plastickým palmetovým vzorem. Prvním, co nás na fasádě zaujalo byla především reliéfní figurální výzdoba postav dvou rytířů, podle nichž je dům pojmenován. Kromě nich jsou tu ještě dvě mužské postavy objímající sloupy, přičemž jeden drží knihu, druhý měšec. Dům je dílem mistra Blažka z doby kolem roku 1550.

Na domě č. p. 117 jsme objevili reliéf s vyobrazením známé pověsti pánů z Pernštejna z roku 1548. Rozhodně pozoruhodný je dům č. p. 127, kde jsme navštívili knihkupectví Paseka. Fasádu domu zdobí sgrafita z roku 1998 s výjevy podle dřevorytů Váchalova Krvavého románu.

Foto: Evosheek

Uličkou Josefa Váchala jsme vystoupali k Regionálnímu muzeu. Zde nás zaujaly především expozice starších dějin a technický a etnografický kabinet. Po muzeu jsme navštívili piaristický chrám Nalezení sv. Kříže s kolejí. Roku 1714 začal majitel zdejšího panství, hrabě František Václav z Trautmannsdorfu se stavbou kostela. Projekt navrhl architekt Giovanni Battista Alliprandi a po jeho smrti v roce 1720 dokončoval stavbu kostela František Maxmilián Kaňka, který jen upravil vzhled fasád a byl autorem interiérů. Na výzdobě kostela se podílela řada významných umělců. Sochy čtyř evangelistů v křížení a sv. Václava a sv. Prokopa na fasádě jsou z dílny M. B. Brauna. Klenbu kupole vymaloval r. 1728 Václav Jindřich Nosek a obraz na hlavním oltáři významný italský malíř F. Trevisani. Kostel byl dostavěn roku 1722

Od kostela jsme došli do zámku. Na zámku jsme zvolili základní prohlídkový okruh na němž nás okoulilo především barokní divadlo, které si nechal v letech 1796-1797 postavit hrabě Valdštejn-Vartemberk. Hlediště vymaloval Dominik Dvořák, bohatý soubor kulis dodal vídeňský dvorní divadelní malíř Josef Platzer. Divadlo je jedním z mála takto dochovaných historických divadel v Evropě. Jiráskovou ulicí, kol pomníku Aloise Jiráska vytvořeného Vincencem Makovským v roce 1959, jsme sestoupili opět na náměstí. Procházku končíme u domu č. p. 139. Tady stával v letech 1587-1629 měšťanský pivovar.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jak už bylo řečeno oběd jsme si dali ve Zlaté hvězdě. Oběd pro dva přišel cirka na 350,- Kč. Později jsme se ještě stavili v restauraci Slunce, kde jsme jen zahnali žízeň naředěným džusem.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Foto: Evosheek

Litomyšl je velmi půvabné město, jehož historické jádro je třeba chránit a proto se nám nelíbí, že je v současnosti na náměstí tolik aut.

Ostatní informace

Výlet se vydařil a vyšel nás pro dvě osoby na

oběd 350,-

muzeum vstupné 2x60,- 120,-

zámek vstupné 2x120,- 240,-

nápoje 70,-

----------------------------------------

celkem 780,- Kč + výdaje na benzín

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.871, 16.311)
Poslední aktualizace: 11.8.2015
Autor: Evosheek
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Litomyšl

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,6km od místa

Příspěvky v okolí Litomyšl - Smetanovo náměstí a zámek

Moderní i historické město Litomyšl možno navštívit na samém východě Čech v Pardubickém kraji. Smetanovo náměstí ve městě zaujme návštěvníky svým protáhlým tvarem. Vidíte zde ř…
Nachází se na Smetanově náměstí a je osazen na stěně v přízemí věže Staré radnice. Sloužil ke kontole míry v letech 1370-1763. Dodnes se uchoval pouze v Praze, Litoměřicích a zde v Litomyšli. Loket český měl opravdu velikost lidského lokte, neboť měl hodnotu 59 cm. Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.49 Českomoravské mezihoří-Českotřebovsko, GOL 1:25 000 Orlicko-Třebovsko
První část pojednání o litomyšlských sochařských památkách se soustředí především na díla z období baroka, částečně pak na památky pokračující určitým způsobem v této barokní tradici a ikonografii ještě v 19. století; bude se jednat pochopitelně především o sochy světecké. Všímat si budeme víceméně jen volných skulptur, vynecháme řadu krásných sochařsky…
Litomyšl leží ve Východních Čechách, jižním směrem od města Ústí nad Orlicí. Město Litomyšl se rozkládá v srdci Svitavské pahorkatiny. Město je velmi známé…
Infocentrum se nachází v historické části města na Smetanově náměstí. Kontakt: Infocentrum Litomyšl, Smetanovo náměstí 72, 570 20 Litomyšl telefon: 461 612 161 e-mail:ic@litomysl.cz …
Tipy na výlet
Navštívili jsme město Litomyšl a Zámek v Litomyšli. Přijeli jsme na náměstí do Litomyšle, kde jsme zaparkovali auto a na prohlídku města a na zámek jsme se vydali pěšky.  Litomyšl je město na samém východě …
Rozlehlá a v minulosti dlouho nepřístupná sklepení slavného litomyšlského zámku jsou v současné době velmi příhodně využita pro stálou expozici prací významného sochaře Olbrama Zoubka (* 1926), jehož život a tvorba jsou s tímto městem neodmyslitelně spjaty. Po rekonstrukci v 70. letech 20. století byly zmíněné sklepy dokonce uzpůsobeny k využití jako…
Na samém východě Čech v Pardubickém kraji - na okraji Českotřebovské vrchoviny leží městská památková rezervace, pestrobarevné Město Litomyšl. V názvech ulic a náměstí, na pamětních deskách -  mož…
Zámek Litomyšl je na pohled jeden z nejkrásnějších zámků u nás a nejen to jeho historie je  neodmyslitelně spjata s postavou významného…
Z Litomyšle do České Třebové lze snadno dojít po turistických značkách nejméně dvěma způsoby. Obě základní trasy, červená (16 km) i zelená (13 km) jsou velice pěkné, příjemné a zajímavé. My jsme si tentokrát …
Zajímavý vodní prvek se nachází v Litomyšli na konci chodníku jdoucího parčíkem kolem sochy Aloise Jiráska směrem k zámku. Z kašny ve tvaru sudu s obručemi, širokého…
Pramen se nachází v centru města v těsné blízkosti Smetanova náměstí při cestě k zámku pod parčíkem se sochou Aloise Jiráska. Vyvěrá podobně jako další prameny v blízkosti řeky Loučné z…
Bronzový pomník litomyšlského rodáka Bedřicha Smetany se nachází v dolní části Smetanova náměstí směrem k zámku. Pomník, jehož autorem je Jan Štursa, byl slavnostně odhalen v roce 1924 u přílžitosti stého skladatelova narození.
Tipy na výlet
Malebné město Litomyšl se nachází ve východní části Pardubidského kraje na pomezí Čech a Moravy, 18 kilometrů od města Svitavy. Přijeli jsme autem a zaparkovali na parkovišti hypermaketu :) Litomyšl je jedno…
Litomyšl, Toulovcovy a Městské Maštale, Svitavy, Mladějov, Mor.Třebová. Auto, vlak, autobus, pěšky.  V pátek vyrážíme do Litomyšle. Už jsem tam sice před více lety byl, ale…
Turistický rozcestník, který se nachází v severní části Smetanova náměstí v Litomyšli, ukazuje turistům cestu do čtyř směrů. Po žluté značce ve směru Litomyšl - Šibeniční vrch, Nedošínský háj, Tržek žst, po značce…
Socha našeho slavného spisovatele je umístěna v centru města v malém parku u přístupvé cesty ze Smetanova náměstí ke zdejšímu renesančnímu zámku. Bronzová socha sedícího spisovatele v nadživotní velikosti se nachází pod objektem dnešního muzea, kde v dřívější době sídlilo gymnázium, na němž v letech 1874-77 a 1882-88 Alois Jirásek vyučoval.  Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.49 Českomoravské mezihoří-Českotřebovsko, GOL…
Litomyšlský zámek byl postaven v letech 1568 až 1581 jako reprezentační rodinné sídlo nejvyššího kancléře Království českého Vratislava z Pernštějna a španělské šlechtičny Marie Manrique de Lara. Výstavbou byli po…
Jedno z nejstarších měst u nás, sídlo Slavníkovců, v roce 1567 se stal honosný renesanční zámek rodovým sídlem Pernštejnů, dnes památka UNESCO.
Renesanční zámek z  2. pol. 16. stol. patří k nejvýznamnějším renesančním stavbám u nás. Tato Perla vrcholné renesance stojí ve městě Litomyšli na Pardubicku, kousek od Hradce Králové. Dochovala…
Rodný byt Bedřicha Smetany Rodný byt hudebního skladatele Bedřicha Smetany (2. 3. 1824 Litomyšl- 12. 5. 1884 Praha) se nachází v přízemí zámeckého pivovaru v Litomyšli, kde dělal skladatelův otec Franti…
Museum Josefa Váchala v Litomyšli bylo otevřeno v roce 1993 a bylo nazváno Portmoneum. Dvě místnosti v museu jsou zcela pokryty nástěnnnými malbami grafika, malíře, spisovatele a mystika Josefa Váchala.
Informační centrum se nachází v prostorách zdejšího zámku. Kontakt: Informační centrum Zámek, Jiráskova 133, Litomyšl telefon: 461 611 066 e-mail: iczamek@litomysl.cz Turistické mapy: KČT 1:50…
Ráno vyjíždíme osobním vlakem ze Zlína do Otrokovic, zde přestupujeme na rychlík. Další přestup nás čeká v Olomouci, České Třebové a poslední přestup v Chocni na místní lokálku a konečně konečná a my…
Litomyšlský zámecký areál je národní kulturní památkou a v roce 1999 byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Areál tvoří soubor několika budov, část z nich získalo město zpět v r…
Městská památková rezervace Litomyšl byla vyhlášena v roce 1969, ochranné pásmo rezervace bylo vymezeno v roce 1987. Předmětem ochrany jsou významné církevní i světské památky. Jedno z nejdelších náměstí, okolo 500 m měřící Smetanovo náměstí, je lemováno nádherně zdobenými domy s podloubími. Jednotlivé portály domů…
   Při vyslovení jména Litomyšl se většině z nás vybaví podoba překrásného renesančního zámku se sgrafity, zapsaného do Světového kulturního dědictví anebo příjmení nejslavnějšího rodáka - z…
Hrad Pernštejn je druhým nejmohutnějším hradem u nás. Hrad stojí nad městečkem Nedvědicí v Jihomoravském kraji a je jedním z našich nejzachovalejších a historicky nejcennějších hradů. Hrad je možné navštívit v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích a od května do září každý den, návštěvníci si mohou vybrat ze 4 prohlídkových tras. Jedinečnou ukázkou opevňovací techniky na hradě…
46.6km
více »
Propast
Macocha je propast, tvořící jednu z nejzajímavějších atrakcí celého Moravského krasu, který spadá do oblasti Brněnské vrchoviny. Prozatimní hloubka dosahuje cca 138 metrů. Propast vznikla…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace