TURISTIKU PODPORUJÍ
61 503 turistů a cestovatelů
111 155 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 378 525,- odměny za články
 
  Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Rusek (Hradec Králové)

Turistické cíle Městská část

Škola (Rusek)
Škola (Rusek)  •  Fotografie (5)  • Foto: Boris-Jelínek
Kříž (Rusek)

O pravěkém osídlení ruseckého okolí svědčí nálezy nádob z období lužické kultury, např. z roku 1918. Královéhradecké muzeum objevilo v roce 1923 "Na Břehách" dvě sídelní hradištní jámy se střepy a otisky proutí. Jiné nálezy (primitivní nástroje z doby kamenné) byly vyorány na polní trati při melioraci zdejších pozemků roku 1909.

Na vznik názvu vesnice panuje několik názorů. Jeden tvrdí, že je odvozen od kmene "rus", který ve slovanských jazycích znamená vodu (Rusalka - vodní víla, v ruštině rusko značí tok řeky). Snad tedy Rusek dostal své jméno od vodnaté, mokré krajiny nebo od potoka, jehož jménem bylo Rusek. Jiný názor vychází z domněnky, že jméno obce bylo zdrobnělinou k osobnímu jménu Rus. Jména národů se stávala příjmeními přistěhovalců a často i domácích lidí, kteří pobyli v cizině (Rusek bylo asi příjmení usedlíka ve dvoře, lidé brzy zapomněli na původ jména a pak z pojmenování dvora Rusek utvořili jméno obce). Toho se drží rovněž prof. Antonín Profous ve své knize "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. III. díl. M-Ř":

"Rusek (lid. ten Rusek, v, do Rusku, ruseckej), ves 5 km sev. od Hradce Králové: 1454 in Chotieliczych mun. .. in Rusku curia arature .. in Przinczy, DD. 16/11; 1479 poručnice zbožie mého, jmenovitě vsi mé Rusky k městu Hradec nad Labem šosem příslušné, AČ. 28/198; 1547 Jan z Pernšteina klade vsi Skalička a Rusko, t. 20/515; 1623 do vesnic Piletic, Ruska, AMV.-C 215/610; 1627 Dorf Rusegk, t.; 1636 s vesnicemi kralohradeczkymi, jenž slují Rusek, Skalicžky a Pileticze, DZ. 145 D 24; 1654 Rusek ves, BR. 12/976; 1790 Hft Smiržicz: Ruszek von 25 N., Schal. XV, 250; 1836 Ruszek, Rusek 1 1/2 St. von Smiřitz, Som. IV, 60; 1848 PalP. 137 a úř. 1854 Rusko, 1886 Rusek.

Jm. Rusek bylo demin. k Rus i Rous (v. tato příjm. v Adr., a též hojné příjm. Rousek). Jména národů se stávala příjmeními přistěhovalců a často i lidí domácích, kteří pobyli v cizině, na př. Němec, Polák, Turek, Uher a j. Rusek bylo asi příjmení usedlíka ve dvoře. Lidé brzo zapomínali na původ jmen a pak k výrazu dvůr Rusek utvořili ves Ruska a v 16. stol. také jm. Rusko (místo), které splývalo se jménem Rusko = ruská země."

Další názor odvozuje původ jména od slova "růžek" - růžek od zlatého prutu. Za panování císaře Josefa II., kdy se prosazovala němčina bylo jméno Růžek pozměněno na Rusek. V okolí Ruseku byly lesy. Na západní straně byla velká dubina, na severozápad "Roháj" (též Rozháj), na severu "Meslice" a na východě "Ouliště". Roháj byl vykácen v letech 1860-1868. Zbytek byl vykácen v roce 1906. Kolem obce Rusek se rozkládaly tyto rybníky: Piletický, Rozkoš, Kuchánek, Nový, Dlouhý, Hluboký a Bukovský. Prvních šest bylo vysušeno roku 1730 a poslední Bukovinský v roce 1863.

Od roku 1490 náležel Rusek městu Hradec Králové. V roce 1509 byl přifařen ke kostelu sv. Antonína, ale už od počátku 16. století se pohřbívalo u nového kostela sv. Pavla. Město v Ruseku zřídilo pravděpodobně již v roce 1490 rybník zvaný Ruský nebo též Rozkoš. Roku 1520 hradecká obec asi stavěla rybník Kochánek, protože tohoto roku byla ruseckým dána tráva od rybníka u Lochenic v náhradu za trávu, která jim při dělání rybníka byla zatopena. V roce 1547 byl Rusek zkonfiskován a roku 1553 Hradečtí koupili od rytíře Bernarda z Nestajova a Rýzmburka, purkrabího kraje hradeckého, jakožto poručníka Kateřiny, vdovy a sirotků po Jakubu Kadrmanovi z Kelče a na Hořiněvsi, vsi Rusek, Piletice a Skaličku s rybníky Skalickým, Kochánkem, Ruským, jinak Rozkoší, a Piletickým za 3 050 kop grošů. K další konfiskaci vsi došlo v roce 1620, o 3 roky později ji královská komora zastavila Marii Magdaléně Trčkové, rozené z Lobkovic, která 2. května 1627 koupila vesnici Rusek s dvorem poplužním, Skaličku a Piletice s 27 poddanými (19 s koňmi a 8 domkářů) za 8 649 kop grošů míšeňských. 12. dubna 1636 bylo smiřické panství darováno císařem Ferdinandem II., včetně Ruseka a Piletic, Matyáši hraběti z Galasu. Roku 1645 místní obyvatelstvo poznalo hrůzy při švédském tažení a Rusek byl takřka zničen. V roce 1651 zde bylo 29 obyvatel a téhož roku byla ves prohlášena hejtmanem smiřickým za rebelantskou, protože se vzpírala přestoupit na katolickou víru. Místo zbořených chalup bylo sice po roce 1654 vystavěno 7 nových chalup, ale obyvatel přibývalo pomalu. Roku 1713 se ve vsi napočítalo 13 stavení, o 17 let později 16 (6 selských a 10 chalup). Z roku 1718 je zmínka o silnici, jež vedla z Hradce Králové k Ruseku. V roce 1745 zaplavilo vesnici a okolí vojsko pruského krále Bedřicha. Roku 1780 vyhořel zdejší panský dvůr. V roce 1787 byl Rusek přifařen k Pouchovu. Původně patřil ke kostelu sv. Antonína v Hradci Králové, později ke kostelu sv. Ducha. Roku 1804 se k náboženské sektě, založené sedlákem Václavem Grillem z Černilova, hlásilo 8 osob s 10 dětmi. V roce 1813 táhli vesnicí ruští vojáci na pochodu do Lipska. Několik jich v místě zemřelo a občané je pochovali u obecního kříže. 5. prosince 1826 vyhořely 2 rolnické usedlosti, hospoda a pastouška. 7. prosince 1826 došlo k požáru 2 rolnických stavení a myslivny. Roku 1836 byla postavena obecní chalupa. V letech 1840-1863 vznikly tzv. "Velké" a "Malé famílie" (Velké famílie 9 stavení - čp. 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 a 4 ; Malé famílie - čp. 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45). Na místě, kde stojí nynější škola, stál zemanský dvůr s 200 korci polí (po 200 let na něm hospodařil rod Dušků). V roce 1843 měla ves 45 domů a 327 obyvatel. O 3 roky později byl po povodni, která odnesla dřevěný most, vystavěn kamenný most. Roku 1847 vyhořelo ve Velkých Familiích 7 domů.

V roce 1849 se Rusek stal samostatnou politickou obcí. Roku 1856 vyhořelo v Malých Familiích 12 domů. V prusko-rakouské válce v roce 1866 se v Ruseku vystřídali oba protivníci. Prusové rekvírovali koně a vozy a obyvatelé před nimi prchali do třebechovických lesů. Roku 1878 byly na návsi vysázeny lípy. 5. března 1891 došlo k rozlití Piletického potoka. 25. září 1895 vypukl požár u Josefa Hodka čp. 32. V roce 1897 byla založena TJ Sokol, která brzy po založení zanikla. Později v obci působila odbočka pouchovského Sokola. Téhož roku zasáhla obec povodeň. 13. prosince 1897 došlo k požáru Pourova hostince. V roce 1898 vznikl sbor dobrovolných hasičů a postavena zbrojnice. Vedle toho c. k. místodržitelství království Českého potvrdilo stanovy TJ Sokol, která zanikla "na lenost" roku 1902. V roce 1904 bylo Ruseku povoleno odškolení od Pouchova, o které bylo neúspěšně žádáno již v letech 1879 a 1897. Od následujícího roku se začalo vyučovat. 14. února 1904 došlo k požáru stodoly Josefa Poura. V roce 1905 byl založen Spořitelní a záložní spolek v Ruseku. 5. října 1906 vyhořelo Šerákovo stavení. Roku 1908 byla vysázena jubilejní lipová alej. 10. září 1909 došlo k požáru u Josefa Poura. V roce 1912 vzniklo Hospodářské strojní družstvo pro rozvod a upotřebení elektrické síly. Roku 1913 byla provedena elektrifikace obce. V roce 1914 došlo k založení okrašlovacího odboru. O rok později proběhla stavba silnice do Předměřic nad Labem a Správčic. Za 1. světové války padlo 6 místních mužů.

Roku 1919 byla založena TJ Sokol. V květnu 1924 zapálil blesk stodolu V. Lochmana. V říjnu 1924 vyhořely stavení Jana Holečka, Josefa Hodka a J. Kouby. V roce 1925 byla otevřena obecní knihovna. 17. července 1927 zasáhla obec velká bouře. 4. září 1927 došlo k slavnostnímu otevření školy (7. února 1927 počátek stavby, kolaudace 25. srpna 1927). V letech 1929-1939 probíhala postupná výstavba vojenského letiště. V roce 1932 ministerstvo veřejných prací schválilo zřízení a používání veřejného státního civilního letiště „Hradec Králové“ a nádražní budovy na něm. 23. března 1934 havaroval severovýchodně od Ruseka letoun četaře Josefa Doležala, který zahynul.15. prosince 1936 lehla popelem stodola rolníka Josefa Frynty. 21. července 1937 hádka Marie Špačkové, Anny Hozové a Boženy Haláškové se zvrhla v řež s kosou, srpem a cepem, z níž vítězně vyšla jen třetí z nich, zbylé 2 musely vyhledat lékařské ošetření. 6. října 1937 si srážka vojenských letadel vyžádala 2 lidské životy. Vojín Josef Blabolil do polí u kapličky sv. Václava mezi Správčicemi a Rusekem, vojínu Jaroslavu Marholdovi se padák zachytil za zadní směrové kormidlo letounu a dopadl i s ním přímo na silnici z Věkoš do Správčic. Roku 1939 byla založena místní organizace Národního souručenství. O 10 let později se ustavil z malých zemědělců oddíl sokolské jízdy. V roce 1952 bylo založeno JZD, jež bylo roku 1961 sloučeno s JZD Pouchov, Věkoše a Piletice. V roce 1968 byla v akci Z vybudována samoobslužná prodejna potravin. V letech 1968-1970 působila v obci Juvena. 25. května 1971 byla bleskem zapálena stodola pana Formánka u čp. 113. 26. listopadu 1971 byly k Ruseku připojeny Piletice. O 3 roky později byly dokončeny chodníky po jedné straně hlavní silnice. 30. dubna 1976 byla obec sloučena s Hradcem Králové. Téhož roku byla uzavřena ZDŠ v Ruseku a rusecké děti začaly dojíždět do pouchovské školy. V budově bylo zřízeno několik oddělení podnikové MŠ a jedno oddělení mikrojeslí. V roce 2001 vznikl Východočeský klub přátel vojenské techniky Hradec Králové, který sídlí v bývalé radiolokační základně ČSLA nedaleko Ruseku. 30. června 2008 byla ukončena činnost pobočky městské knihovny. V letech 2009-2010 byla vybudována kanalizace.

Nejvýznamnější místní pamětihodností je kamenný kříž od hořického sochaře Ferdinanda Kofránka z roku 1875, který vznikl na místě původního dřevěného kříže z roku 1856 a opraven byl v roce 1900. Vedle něj byla roku 1875 vztyčena dřevěná vidlicovitá zvonička. Nejvýznamnějšími zdejšími rodáky jsou: první český misionář v jižní Africe Karel August Pácalt (7. října 1773 Rusek - 16. listopadu 1818 Hoogekraal) a František Mervart (1887-1961), profesor střední školy hospodářské v Přerově, národohospodářský, zemědělský a vlastivědný spisovatel.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.256, 15.852)
Poslední aktualizace: 21.5.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Hradec Králové

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
2,5km od místa

Příspěvky z okolí Rusek (Hradec Králové)

Písník u Ruseku
Písník u Ruseku
Rybník
Písník, který se nachází mezi Ruskem a hradeckým letištěm, je vyhledávanou lokalitou k letnímu koupání. Písník je také revírem Českého rybářského svazu. Jižní, menší, část písníku je zarostlá rákosem. Severní a vě…
0.3km
více »
Rusek
Rusek
Vesnice
Rusek - dříve samostatná obec, dnes součást Hradce Králové, která se nachází severně od centra HK v blízkosti letiště. Obec je známá zejména písníkem, který je vyhledáván ke koupání tak k rybaření. Ruseku dominuje mohutná Lipová alej, nachází se zde i pomník ukřižování se soškou Panny Marie.
0.6km
více »
Rybníček Zbraň
Rybníček Zbraň
Rybník
Občas se tvrdí, že rybníček se v těchto místech na Piletickém potoce nacházel již v dobách, kdy na místě zdejší školy čp. 7 stávall zemanský dvorec, který měl 200 korců výměry, a tudíž se jeho majitel označoval ja…
0.6km
více »
Komár u Ruseku
Komár u Ruseku
Zajímavost
Komár u Ruseku není žádný obtížný létající hmyz, ale je to označení pro naváděcí lokátor, který se nachází severovýchodně od Ruseku a přistávací dráhy Letiště. Dnes areál tohoto bývalého vojenského prostoru využívá Hradecký klub vojenské historie. Pomník, který je umístěn před budovo…
0.9km
více »
Správčický písník
Správčický písník
Rybník
Když se vysloví jeho jméno, tak snad není nikoho z Hradce Králové a jeho širého okolí, kdo by ho neznal, ať se jedná o milovníky vodních sportů a koupání, nebo o rybáře a rozličné nadšence přírody všeobecně. Jeho …
1.4km
více »
Hradec Králové - letiště
Hradec Králové - letiště
Letiště
Historie bývalého vojenské letiště v Hradci Králové spadá do období vzniku Československé republiky. Ve třicátých letech zde sídlila letecká škola, kterou prošla i budoucí ČS letecká esa 2. sv. války. Působení luf…
1.5km
více »
Rock for People startuje už ve čtvrtek! Do Hradce Králové se sjede na 600 umělců z celého světa
Rock for People startuje už ve čtvrtek! Do Hradce Králové se sjede na 600 umělců z celého světa
Tipy a novinky
Na 600 umělců, 130 koncertů, 50 představení či debat - to je historicky největší 27. ročník festivalu Rock for People, který již od tohoto čtvrtka promění na čtyři dny Hradec Králové v centrum kulturního života a nezapomenutelných zážitků. Festival, který vystoupal mezi první ligu i v rámci evropských festivalů, přiváží do Parku 360 světové hvězdy v čele s…
1.7km
více »
Hradec Králové - autodrom - CzechRing
Hradec Králové - autodrom - CzechRing
Zábava, atrakce
Nový autodrom - multifunkční motoristický areál najdeme v části areálu bývalého vojenského letiště v Hradci Králové. Vznikl zde testovací a výukový polygon, místo motoristických srazů, akcí a závodů. Slavnostní ot…
1.7km
více »
Volnočasový areál na Správčáku s nafukovacím rájem pro děti a restaurací
Volnočasový areál na Správčáku s nafukovacím rájem pro děti a restaurací
Zábava, atrakce
V Předměřicích nad Labem kousek od Hradce Králové naleznete volnočasový areál Správčák pro celou rodinu. Při budování areálu se myslelo jak na děti tak dospělé.…
1.7km
více »
Dotřelův háj
Dotřelův háj
Přírodní park
Z přírodních krás Správčic jsou nejvíce známá Ornstova jezera, ale dříve byl velkým pojmem rovněž tzv. Dotřelův háj, což byl rozsáhlý dubový porost, který navíc ukrýval řadu vzácnějších dřevin i rostlin. Ne nadarm…
1.8km
více »
Předměřický jez - vodní elektrárna na Labi
Předměřický jez - vodní elektrárna na Labi
Jez
Jez s elektrárnou u Předměřic není klasický turistický cíl, ale technická zajímavost, na kterou narazíme při projížďce, nebo procházce podél Labe. Práce na vodním díle na Labi u Předměřic byly započaty již v roce…
1.8km
více »
Ornstova jezera
Ornstova jezera
Jezero
Řeka Labe měla mezi Předměřicemi nad Labem a Věkošemi vedle hlavního toku řadu meandrů a bočních ramen, z nichž se řada stala zanesením různými sedimenty slepými, což dokládá I. vojenské mapování z let 1764-1768 a…
1.8km
více »
Pardědub
Pardědub
Kopec
Jedná se o příkrou opukovou stráň na pomezí katastrů Skaličky a Skalice, jíž se všeobecně říkalo "Skála" či "Na skále". Na severu je ukončena tokem řeky Labe a do ní vtékajícím Malostranským potokem, který je znám…
1.9km
více »
Jarní Ornstova jezera
Jarní Ornstova jezera
Fotogalerie
Několik snímků Ornstových jezer, méně zasažené části královéhradecké přírody, jež byla sice ovlivněna již několikrát, a to již stavbou královéhradecké pevnosti v 18. století, tak novodobými zásahy v oblasti regula…
2km
více »
Hradec Králové - letecké muzeum
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Hradec Králové - letecké muzeum
Muzeum
Hradecké letecké muzeum se nachází v areálu bývalého vojenského letiště. V expozici jsou k vidění legendární stíhací MiGy 15 a 21, bitevník SU 25 a vrtulníky Mi 2 a Mi 24. Provozovatel muzea je i provozovatelem Lé…
2km
více »
Staré koryto řeky Labe u Předměřic nad Labem
Staré koryto řeky Labe u Předměřic nad Labem
Fotogalerie
Dříve se klikatila řeka Labe předměřickým katastrem úplně jinak než dnes, což můžeme vidět jak v I. vojenském mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikaci z let 1780-1783 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl…
2km
více »
Olšovka
Olšovka
Potok
Tento potok, jenž nesl původní pojmenování Volšovka (podle na jeho břehu rostoucích olší, resp. podle olšovvky - semenné šišky), o délce více než 6 km a s plochou povodí 7,22 km2 vzniká na lukách pod Chlumem, kde …
2km
více »
Lochenice - železný most
Lochenice - železný most
Most
Železný most přes Labe u Lochenic samozřejmě není klasický turistický cíl, ale tato téměř stoletá konstrukce stojí za vidění. Most byl postaven v roce…
2.1km
více »
Devět měst, devět příchutí zábavy
Devět měst, devět příchutí zábavy
Tipy a novinky
Královská věnná města, která až na jednu výjimku leží ve východních Čechách, spojuje společná historie. Města Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Chrudim, Jaroměř, Mělník, Nový Bydžov,…
2.3km
více »
Bukovina (HK)
Bukovina (HK)
Vesnice
Bukovina - obec cca 7 km severně od Hradce Králové. První dochovaná zmínka o obci je datována rokem 1342. Dnes v obci nedaleko křižovatky najdeme dřevěnou zvoničku s pomníkem sv. Trojice. Obcí prochází cyklotrasy KČT č. 4267 a 4269
2.5km
více »
Předměřice nad Labem - park
Předměřice nad Labem - park
Park
Přibližně v centru Předměřic, mezi obecním úřadem a sportovní halou, se nalézá místní park. Krom dřevěného altánu a laviček se zde nachází také pomník věnovaný vojínům, kteří padli v okolí Předměřic v průběhu bitv…
2.5km
více »
Lochenice - kostel narození Panny Marie
Lochenice - kostel narození Panny Marie
Kostel
Lochenice - Kostel Narození Panny Marie byl zmiňován již v r. 1350. Během husitských válek byl zpustošen a vyrabován. Ke konci 15. století byl opraven a opatřen zvony. Barokní přestavby se kostel dočkal v letech 1…
2.6km
více »
V místa bitvy u Sadové - 23 km
V místa bitvy u Sadové - 23 km
Trasa
Popis trasy naleznete na adrese:http://ondra-pdvyv.wz.cz/odkazy/XXXV-2s.htm Další trasy naleznete také nahttp://ondra-pdvyv.wz.cz Linka 615015 obsluhující zastávku Lochenice,,kostel není na celostátní verzi vyhl…
2.6km
více »
Šrámkův statek v Pileticích
Šrámkův statek v Pileticích
Tipy na výlet
Jedeme do severní části Hradce Králové, do bývalé samostatné obce Piletice. Naším cílem je Šrámkův statek. Památkově chráněný areál Šrámkova statku v Pileticích je tvořen roubenou obytnou budovou, roubenou stodolo…
2.7km
více »
Piletice - Šrámkův statek
Piletice - Šrámkův statek
Statek
Areál Šrámkova statku v Pileticích je tvořen roubenou obytnou budovou, roubenou stodolou, kamennou trojosou bránou a hospodářskými budovami. Jedná se o jednu z mála zachovaných staveb lidové architektury z počátku…
2.7km
více »
Cyklostezka Hradec Králové - Josefov - Kuks,  MAPA
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Cyklostezka Hradec Králové - Josefov - Kuks, MAPA
Trasy
Cyklostezka spojující Hradec Králové, Smiřice, Josefov, Jaroměř a Kuks nás přivádí k významným památkám regionu jako je areál Hospitalu Kuks, Pevnost Josefov a kaple Zjevení Páně ve Smiřicích. Tato vybudovaná stez…
3.8km
více »
Kamenný most na Pláckách
Kamenný most na Pláckách
Most
Výrazným kajinným prvkem je kamenný most přes Labe, který spojuje dnešní části Hradce Králové, Plácka s Věkošemi. Most byl postaven dle projektu architekta Františka Sandera v roce 1912 a nahradil zde původní most…
3.8km
více »
Smiřice
Smiřice
Kostel
Základní kámen byl položen roku 1699. Stavba však byla roku 1700 přerušena tragickou smrtí majitelů panství, Jana Josefa a Marie Violanty ze Šternberka. Za jejich osiřelou, tehdy roční dceru Marii Terezii Violan…
4.5km
více »
Smiřice
Smiřice
Zámek
Zámek Smiřice se nachází ve stejnojmenném městě v Královéhradeckém kraji. Zámek je čtyřkřídlá dvoupatrová budova, otevřená do nádvoří arkádami na čtyřhranných pilířích. Hlavní průčelí bylo rozčleněno mělkým středn…
4.6km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
5.9km
více »