TURISTIKU PODPORUJÍ
61 459 turistů a cestovatelů
109 044 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 361 003,- odměny za články
 
  Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Jáma

Turistické cíle Rybník

Jáma (Hradec Králové)
Jáma (Hradec Králové)  •  Fotografie (5)  • Foto: Boris-Jelínek
Jáma (Hradec Králové)

Jedná se o rybník pod Novým Hradcem Králové, který vznikl spolu s nedalekou Plachtou nejspíše někdy v 15. století nebo 16. století na území bývalých městských občin na dosud nepojmenovaném potoku, někdy nazývaném podle většího rybníka Plachtou. Odtud se rovněž odvozuje název zdejší lokality – Na Občinách. Oba rybníky však nikdy nebyly tak významné jako jejich větší souputníci. Stejně tak se neví, zda vznikly oba najednou nebo postupně po sobě. Někteří autoři však hovoří o tom, že nejprve byla založena Plachta a teprve dodatečně Jáma, a to kvůli výlovu prve zmíněné vodní plochy a její dotace vodou.

Tato vodní plocha obdržela svoje pojmenování podle toho, že se zde od dávných dob nacházela mokřadní prohlubeň, jíž bylo využito právě k jejímu vybudování. V letech 1547-1549 byl rybník součástí králem zabaveného městského majetku, jenž byl poté navrácen zpět obci, aby se z něho mohly hradit zádušní potřeby. Po bitvě na Bílé hoře se situace opakovala a rybník se navrátil do rukou královéhradeckého záduší 11. května 1628, a to spolu s rybníky Plachtou, Hunšovským a dvojicí rybníků ve Všestarech, zatímco rybníky Březhradský, Roudnička, Datlík, Cikán, Břízský (Bejšťský, pozdější Biřička), Výskyt, Vraždovský a Nový připadly městu. V roce 1661 byly Jáma s Plachtou evidovány jako výtěrné rybníky. Tehdy město mělo vlastně jen 1 lovný rybník (Březhradský), 3 vejtažní (Nový za Obcí, Bejšťský, dnes známý jako Biřička, Roudničský) a 4 výtěrné (Datlík, Cikán, Plachta, Jáma). V mapě I. vojenského mapování z let 1764-1768 a v jeho rektifikaci z let 1780-1783 nesl rybník název Vlčí jáma (Wilschi Jama, viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl? lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c113), z čehož můžeme dovodit i přesnější stáří rybníka, neboť rybník tohoto jména se objevuje již v rejstříku z roku 1504, i když dnes je nesprávně zaměňován s Vlčím hrdlem, později známým jako kuklenský rybník Temešvár. Koncem roku 1799 bylo v královéhradeckých městských sádkách 317 kop a 26 kusů čtyř- a tříleté kapří násady, z níž bylo 22. dubna 1800 vloženo do Jámy 8 kop.

Za častých válek s Pruskem začalo městské rybníkářství stále více upadat a nepřidala mu ani výstavba královéhradecké pevnosti a úprava krajiny v jejím okolí. Tento vývoj vyvrcholil na přelomu 18. a 19. století, když se začaly rybníky rušit. Jedním z prvních byl Výskyt, který byl vysušen roku 1785 a následně osazen stromy. Plachta s Jámou byly vysušeny v 1. polovině 19. století a následně byly zalesněny. O období, kdy se tomu stalo, přinášejí prameny rozdílné informace, nejvíce se však shodnou na roce 1827. 4. číslo „Zpravodaje Městského národního výboru v Hradci Králové“ z roku 1972 tvrdí, že oba rybníky byly zalesněny až v roce 1842. Protože se v témže článku píše i to, že rybník Plachta byl obnoven na začátku století a Jáma ve 30. letech, můžeme o tom pochybovat, protože uvedená zmínka není úplně přesná. Tohoto roku se však zastávají i František Ladislav Sál s Ludvíkem Domečkou ve svém díle „Královéhradecko. Místopis soudního okresu královéhradeckého. I. dílu 1. část“ a František Pitaš v publikaci „Nový Hradec Králové 1930“, v níž však špatně klade obnovu Plachty do 90. let 19. století. Od té doby byly tyto pozemky součástí lesního hospodářství, i když mnohdy vyvolávaly spory. Rozřešení otázky ohledně zániku Jámy nepřináší ani indikační skica stabilního katastru z roku 1840 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=HRA202018400). Z ní můžeme zjistit pouze to, že v době jejího vyhotovení již neexistovala a na jejím místě se nacházel jak les, tak i pole a pastviny, které sice nadále náležely královéhradecké obci, ale byly pronajímány novohradeckým hospodářům. Naopak nedaleká Plachta zde byla ještě zakreslena jako rybník, takže musela zaniknout později než Jáma, avšak zanesena byla do mapy ještě v roce 1877, kdy byla zhotovena reambulace stabilního katastru. Ohledně těchto dvou rybníků je třeba zmínit i to, že bývaly obhospodařovány společně a rovněž tak docházelo k jejich společnému pronájmu, který vynášel 50 zlatých a 30 krejcarů nájemného.

Koncem 19. století však přišel opět obrat. Znovu se totiž začaly obnovovat rybníky, protože cena ryb značně stoupla (dodávaly se do Vídně) a jejich chov přinášel větší užitek než louky, pole a lesy. Jáma však byla obnovena až o několik desetiletí později. V rozpočtu města na rok 1939 bylo na její obnovu v rozloze 3 ha určeno 10 000 Kč. S ní se začalo na jaře předchozího roku, což dokazuje zmínka v „Královédvorských hlasech“ z 25. března 1938, v níž se píše: „Viděli jste již nový rybník v klínu hradeckých lesů? Město Hradec Králové zřídilo u Nového Hradce Králové, 3 minuty od hlavní silnice, vedoucí na Vysoké Mýto, hned za posledními domy obce nový rybník.“ Její počátky však nebyly vůbec jednoduché, čehož důkazem je malý článek „Lidových novin“ z 18. října 1941: „Královéhradecké rybníkářství. Jako Třeboňsko má i Královéhradecko nejen příznivé podmínky k zakládání rybníků, ale i starou rybníkářskou tradici. V majetku města byly již v šestnáctém století čtyři rybníky, které tehdy ročně vynášely čistých 2584 kop 2 groše 4 denáry. Postupem doby zájem města o rybníky upadal, ale nezanikl. Zatím co na bývalém rybníku březhradském zahájilo právě město Hradec Králové přípravné práce pro nové odvodnění obecních pozemků, bude co nejdříve obnoven rybník Jáma v Novém Hradci Králové, když zemský úřad v Praze zamítl soukromoprávní námitky proti tomu podané.“ 30. srpna 1938 došlo k povodni, při níž přetekla hráz nově obnoveného rybníka, ale k výraznější škodě naštěstí nedošlo.

Po komunistickém převratu v únoru 1948 se Jáma stejně jako ostatní městské rybníky dostala do obhospodařování podniku Státního rybářství v Chlumci nad Cidlinou a zpět se městu dostala až roku 1991, kdy na ní začaly hospodařit Městské lesy Hradec Králové. Přesto se v souvislosti s výstavbou sídliště Plachta uvažovalo o zrušení rybníků Plachta a Jáma, k čemuž nakonec naštěstí nedošlo. Pouze rybník Plachta přišel o polovinu své rozlohy, neboť musel ustoupit stavbě nové silnice. Sám rybník Jáma, který měl v roce 1958 maximální hloubku 1,8 m, alespoň podle vojenské topografické mapy v měřítku 1 : 5 000 z roku 1960 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html? typ=topo1952&idrastru=D7_1__M-33-68-(124)), prošel revitalizací v letech 2004-2005 a od té chvíle má plochu kolem 2,2 ha, celkový objem 30 000 m3 a retenční objem 15 000 m3. Na přelomu let 2014 a 2015 byl rybník zazimován, aby došlo k odčerpání živin a tím k zabránění nadměrného zarůstání vodní plochy rostlinami, především růžkatcem ostnitým (viz https://www.mestske-lesy.cz/aktuality/rybnik-jama-se-nahani.html).

Na závěr je třeba ještě zmínit to, že oba rybníky jsou spojeny s bývalým vojenským cvičištěm, jež bylo kvůli své botanické i zoologické unikátnosti později vyhlášeno přírodními památkami - Na Plachtě 1 (5. června 1998; 10,3 ha) a Na Plachtě 2 (27. března 1998; 28,8 ha), k nimž později přibyla přírodní památka Na Plachtě 3 (13. července 2012; 17,0062 ha) jako výsledek petice za záchranu lokality Na Plachtě z roku 2009. Ta je totiž tvořena mozaikou stanovišť s různou vlhkostí od rybníků přes různá stadia mokřadů po suchá vřesoviště, jež láká nejen odborníky, ale též místní obyvatele, kteří ji mají za oázu klidu. Výsledkem této ochrany bylo nakonec sloučení prve uvedené dvojice přírodních památek do jednoho celku - PP Na Plachtě o rozloze 38,79 ha, a to k 28. prosinci 2013. V roce 2018 byl rybník Jáma začleněn do výběhu divokých koní (viz http://www.naplachte.cz/kone/), kteří měli posloužit k omezení rákosin a vzniku úplně jiného biotopu. V té době byla Jáma rovněž vypuštěna (viz https://www.jarojaromer.cz/prvni-rok-divokych-koni-na-plachte/), aby byla následně opět naplněna vodou.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.186, 15.858)
Poslední aktualizace: 2.12.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Hradec Králové

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
4,0km od místa

Příspěvky z okolí Jáma

Plachta - Na Plachtě
Plachta - Na Plachtě
Přírodní památka
Hradecká lokalita Plachta (Na Plachtě) se nachází na jihovýchodním okraji města. Lokalita Plachta je známa již v 15. století, tehdy se jednalo o bezlesou pastevní a mokřadní krajinu, ráz této krajiny se dochoval …
0.2km
více »
Divocí koně Na Plachtě na okraji Hradce Králové
Divocí koně Na Plachtě na okraji Hradce Králové
Přírodní památka
Na Plachtě na okraji Hradce Králové můžete pozorovat několik divokých koní z Exmooru, jejichž úkolem je zachraňovat české stepi. Koně spásají trávu v Ptačím parku Josefovské louky a hradecké přírodní památce Na Pl…
0.4km
více »
retenční nádrž Češík - Hradecké lesy
retenční nádrž Češík - Hradecké lesy
Vodní nádrž
Retenční nádrž Češík se nachází v lesním porostu mezi chráněnou lokalitou Plachta a lesním hřbitovem. Vybudována byla za účelem zadržování vody z lesa, realizace díla byla dokončena v roce 2009. Název nádrže Češík…
0.5km
více »
Rybník Jáma - Na Plachtě
Rybník Jáma - Na Plachtě
Rybník
Rybník Jáma - větší ze soustavy dvou rybníků Plachta a Jáma v lokalitě Na Plachtě. Oby Rybníky byly zbudovány v 15. století. Břehy rybníka jsou porostlé rákosem obecným, na nejužší straně (u vtoku zavodňovací stro…
0.5km
více »
Rybník Plachta - Na Plachtě
Rybník Plachta - Na Plachtě
Rybník
Rybník Plachta - menší ze soustavy dvou rybníků Plachta a Jáma u lokality Na Plachtě. Oby Rybníky byly zbudovány v 15. století. Jižní a východní strana rybníka je zarostlá rákosem obecným. Ke koupání rybník vhodný…
0.6km
více »
Plachta
Plachta
Rybník
Tento rybník vznikl spolu s nedalekou Jámou nejspíše někdy v 15. století na území bývalých městských občin na dosud nepojmenovaném potoku, někdy nazývaném podle rybníka Plachtou. Odtud se rovněž odvozuje název zde…
0.6km
více »
PETROF Gallery
PETROF Gallery
Dům, budova
Přímo v areálu továrny PETROF bylo v roce 2017 otevřeno kulturní centrum PETROF Gallery. Prostory PETROF Gallery zaujímají plochu 1 600 m2 a vznikly po rekonstrukci staré výrobní haly, která předtím sloužila jako …
0.7km
více »
Zděná Bouda - Výskyt - Hradečnice - Stříbrný rybník - Zděná Bouda
Zděná Bouda - Výskyt - Hradečnice - Stříbrný rybník - Zděná Bouda
Trasa
Projížďka po hradecké rovince Výlet lesem na jihozápadním kraji Hradce Králové měří přes dvanáct kilometrů, ale je určený i méně zdatným turistům.  Vede po rov…
0.7km
více »
Hradec Králové - Po Hradečnici do Bělče na Orlicí
Hradec Králové - Po Hradečnici do Bělče na Orlicí
Trasa
Trasa začíná u restaurace Zděná Bouda, místo pro rodiny s dětmi a pro cyklisty nejlepší. Pojedete po stezce Hradečnice, příjemná cesta po asfaltu, na kolo pro d…
0.7km
více »
Zděná bouda, Restaurace Hradec Králové
Zděná bouda, Restaurace Hradec Králové
Cyklo bar - hospůdka
Zděná bouda prošla výraznou a velice povednou rekonstrukcí. V objektu najdete stylovou restauraci s výjimečnou domácí gastronomií, ubytování a rozsáhlou zahrádku s venkovním barem a dětským hřištěm. O víkendech s…
0.8km
více »
Douglaska U Kříže v Hradeckých lesích
Douglaska U Kříže v Hradeckých lesích
Památný strom
Nejvýznamnějšími a nejvyššími severoamerickými jehličnany jsou douglaska tisolistá a sekvoj vždyzelená. V západní části Kanady a USA jsou zcela běžnými stromy. Méně již na našem starém kontinentě a u nás ve vlasti. Jednu douglasku tisolistou (Pseuditsuga menziesii) mohou obyvatelé Hradce Králové i ostatní návštěvníci vidět u vodní nádrže U Kříže v západní části Hradeckých…
0.8km
více »
trasa k rytířskému hradišti v hradeckých lesích
trasa k rytířskému hradišti v hradeckých lesích
Trasa
Za výchozí místo k rytířskému hradišti jsem zvolil rozcestí U Zděné boudy na Hradečnici, je zde možnost parkování i občerstvení, tato verze je vyznačena v mapce. Další možností je od parkoviště u Lesního hřbitova …
0.8km
více »
Rytířské hradiště v hradeckých lesích
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Rytířské hradiště v hradeckých lesích
Výletní místo
Hradecké lesy nejsou jen rájem houbařů a turistů, ale přičiněním společností Městské lesy HK se lesní prostor stává i rekreační zónou Hradce Králové a okolí. Jedním z takových počinů je vybudování rytířského hradi…
0.9km
více »
Rytířské hradiště v hradeckých lesích
Rytířské hradiště v hradeckých lesích
Tipy na výlet
Míříme do nekonečného prostoru hradeckých lesů, který je nejen rájem houbařů, pěších turistů, cyklistů a inlane bruslařů, tedy do prostoru, který se stává rekreační zónou Hradce Králové a okolí. Dalším počinem spo…
0.9km
více »
Hradec Králové - zvonička pod Novým HK
Hradec Králové - zvonička pod Novým HK
Zvonice
Dřevěná sloupová zvonička, která byla zřízena církví československou, se nalézá v 1/3 kopce ve směru od centra HK na Nový Hradec Králové. Přesněji u křižovatky tzv. staré Brněnské s Blodkovou ulicí. Součaný zvon, na kterém je reliéf mistra Jana Husa, byl osazen v roce 1946. Tato lokalita je všeobecně známa jako "U zvoničky."
1km
více »
Naučná přírodní stezka
Naučná přírodní stezka
Tipy na výlet
Vyrážíme do oblíbeného vycházkového místa občanů Hradce Králové, jdeme do západní části hradeckých lesů. Naučná přírodní stezka, jak zní oficiální název stezky, byla slavnostně otevřena 1. 4. 2012. Stezka je veden…
1km
více »
Hradec Králové - parní stroj „bratří Tomků“
Hradec Králové - parní stroj „bratří Tomků“
Technická památka
Nádhernou technickou zajímavost, parní stroj najdeme v hradecké čtvrti Malšovice v ulici Na Hrázce. Parní stroj je vystaven díky fandovství bratří Tomků. Jak nápis na desce praví jedná se o parní stroj vyrobený st…
1km
více »
turistické rozcestí Hradec Králové - Malšovice
turistické rozcestí Hradec Králové - Malšovice
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u známé hospody Na Hrázce v Malšovicích, ukazuje turistům cestu ve dvou směrech. Po červené značce ve směru Hradec Králové - Třebechovice pod Orebem, dále Opočno a po značce modré ve směru Malšovice - Homole (Buky u Vysokého Chvojna).
1km
více »
Hradec Králové - pomník Mistra Jana Husa
Hradec Králové - pomník Mistra Jana Husa
Pomník
Hradecký Pomník Mistra Jana Husa se nenachází v centru města jak by se dalo očekávat, ale v městské části Malšovice, pomník je umístěn v křižovatce cest. Husův pohled směřuje do dáli hradeckých lesů. Toto místo je všeobecně známo jako „u Husa“.
1.1km
více »
Divočák Pepina u hájovny Zelený sloupek
Divočák Pepina u hájovny Zelený sloupek
Zajímavost
Vydáte-li se z konečné zastávky trolejbusů č. 1 a 2 na Novém Hradci Králové po červené turistické značce směrem k rybníku Výskyt, po pár stech metrech přejdete frekventovanou silnici I/ 35 na Svitavy a jste u há…
1.1km
více »
Vodní nádrž Kříž - Hradecké lesy
Vodní nádrž Kříž - Hradecké lesy
Rybník
Vodní nádrž Kříž se nachází na okraji Hradeckých lesů nedaleko lokality Plachta. Obnova historické nádrže umožňuje zásobování vodou do rybníků Jáma a Plachta, které nemají vlastní vodoteč. Vodu do zmíněných rybní…
1.1km
více »
Vozíčkářské trasy v hradeckých lesích
Vozíčkářské trasy v hradeckých lesích
Tipy na výlet
Prostor hradeckých lesů je protkán neskutečným množstvím cest, značených i neznačených. Od začátku září 2011 jsou zde vyznačeny i dvě trasy pro vozíčkáře. Obě vozíčkářské trasy jsou značeny klasickým značením, na …
1.2km
více »
Hradec Králové - sv. Jan Nepomucký na Novém HK
Hradec Králové - sv. Jan Nepomucký na Novém HK
Socha
Zajímavý pomník se sochou sv. Jana Nepomuckého se nalézá při Brněnské silnici cca 200 metrů pod kostelem sv. Antonína. Umístění pomníku však není původní, dle nápisu na podstavci bylo dílo na současné místo přeneseno v roce 1766 z bývalého Mýtského předměstí. Souvislost se stavbou vojenské pevnosti je na místě. Zdobné prvky socha obdržela v roce 1842, jestli jsem tedy starý…
1.2km
více »
Hradec Králové - Multikino CineStar
Hradec Králové - Multikino CineStar
Zábava, atrakce
Multikino CineStar v Hradci Králové se nachází v komplexu areálu OC Futurum na moravském předměstí. Kontakt: Multikino CineStar Hradec Králové Obchodní centrum Futurum Brněnská 23A 500 08 Hradec Králové tel: …
1.2km
více »
Hradec Králové - lesní hřbitov
Hradec Králové - lesní hřbitov
Hřbitov
Lesní hřbitov na okraji Hradce Králové samozřejmě není klasický turistický cíl, ale místem odpočinku těch, které jsmě měli rádi. Je, ale významným orientačním prvkem v oblasti hradeckých lesů. U lesního hřbitova n…
1.3km
více »
Hradec Králové - Kostel sv. Antonína na Novém HK
Hradec Králové - Kostel sv. Antonína na Novém HK
Kostel
Kostel sv. Antonína - dominanta Nového Hradce Králové. Od konce třicetileté války byl kostel v rozvalinách, pro nedostatek peněz se s jeho opravou začalo až v roce 1705, dokončena byla v roce 1726. Při generální přestavbě v letech 1769 - 1772 získal kostel dnešní barokní podobu. Poslední významná oprava kostela byla realizována v letech 1990-91. Podrobně je historie kostela…
1.5km
více »
Rozárka na Novém Hradci Králové – jaká bude její podoba?
Rozárka na Novém Hradci Králové – jaká bude její podoba?
Vyhlídka
Rozárkou je nazývána střední část Kopce svatého Jana na Novém Hradci Králové. Kopec to není nikterak veliký. Hřeben dosahuje nadmořské výšky maximálně 277 metrů, úpatí se nachází přibližně o třicet výškových metrů…
1.8km
více »
Hradec Králové - aquapark, koupaliště Flošna
Hradec Králové - aquapark, koupaliště Flošna
Aquapark
Hradecké koupaliště FLOŠNA, které bylo veřejnosti otevřeno 22. května 2010, se nachází nedaleko II. silničního okruhu a malšovického stadionu u bývalé Pivovarské flošny. Flošna je jedním z pozůstatků na dobu, kdy …
2km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
2.7km
více »