TURISTIKU PODPORUJÍ
61 496 turistů a cestovatelů
110 908 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 373 724,- odměny za články
 
  Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Skalička (Skalice)

Turistické cíle Místní část

Skalička čp. 24
Skalička čp. 24  •  Fotografie (5)  • Foto: Boris-Jelínek
Skalička čp. 1

Tato lokalita je velmi bohatá na pravěké nálezy. Roku 1872 byly při melioracích panských pozemků v tzv. Roháji vykopány střepy nádob, kamenné sekyry, kamenné mlýnky na obilí a několik svitků zlatého drátu. Na nedalekém Pardědubu bývalo v době hradištní větší hradiště, jež bylo kruhově ohrazeno příkopem, hliněným valem a následně dřevěnou hradbou, v mnohém podobné takovému, které známe ze „Staré báje“ Józefa Ignacyho Kraszewského. Odsud směrem do Skaličky vykopal v roce 1886 skalický rolník Šrám řadu různých nádob a střepů z období slezskoplatěnické a lužické kultury. Obdobné nálezy pocházejí z roku 1897 z pole, jež náleželo číbuzské faře a nachází se mezi Skaličkou, Skalicí a Smiřicemi. V lokalitě „Na třešňovce“ byly v letech 1901-1902, 1907, 1909 a 1919-1920 objeveny pozůstatky rozsáhlého žárového pohřebiště s mnoha multikulturními předměty (od kamenných sekyrek přes bronzové jehlice a náramky až po zbytky železných nástrojů). Při regulaci Černilovského (Skalického) potoka byly v roce 1909 nalezeny 2 kusy hladkého bronzového náramku.

První zmínka o Skaličce pochází teprve z roku 1547. Ještě na přelomu 17. a 18. století byla nazývána Malou Skaličkou a v 18. století se jí začalo říkat rovněž Malá Skalice. Nejspíše proto, aby nedocházelo k záměnám s Malou Skalicí u České Skalice, byl v roce 1923 úředně obnoven původní název Skalička. Podle lidových podání obdržela tato ves svoje pojmenování podle toho, že byla založena původními osadníky ze sousední Skalice a oproti ní byla mnohem menší. Její původ je určitě mnohem starší. Nejspíše již existovala v tzv. újezdě skalickém, který roku 1143 biskup Jan z Lochenic daroval strahovskému klášteru v Praze. V letech 1464-1481 je zaznamenána existence královéhradeckého měšťana a rychtáře Jana Černého ze Skaličky. Z toho můžeme uvozovat, že mu patřila celá Skalička, nebo nějaký svobodný dvůr v ní. Podobně je tomu s Vojslavem ze Skaličky, který byl v letech 1501-1504 královéhradeckým konšelem, a královéhradeckým měšťanem Janem Čertem (též Črtem) ze Skaličky, zmiňovaném k roku 1493. V roce 1509 náležela již Skalička městu Hradci Králové, jemuž platila 3 kopy a 6 grošů pololetního úroku. Roku 1541 vzrostl tento úrok na 3 kopy 9 grošů. V roce 1547 Skaličku zkonfiskoval král Ferdinand I. a následně ji prodal Dobči Vranovskému z Doubravice, a to spolu se vsí Rusekem. Od něho téhož roku koupil obě vsi královéhradecký císařský rychtář Jakub Kadrman z Kelče, po jehož smrti byly v roce 1553 prodány vsi Skalička, Rusek a Piletice městu Hradci Králové. K opětovné konfiskaci došlo po bitvě na Bílé hoře roku 1620. O 3 roky později byla Skalička zastavena českou komorou Marii Magdaleně Trčkové z Lípy a v roce 1627 jí byla prodána, čímž se ves stala součástí smiřického panství, v jehož rámci vydržela až do zrušení poddanství a zavedení prozatímního zřízení obecního. Roku 1645 táhla Skaličkou švédská vojska. V roce 1654 zde byly 4 selské živnosti, 4 zahradnické a 40 korců a 10 věrtelů rolí. Kolem roku 1748 byl ze selské živnosti Tomáše Zmrhala s chalupou a Mat. Černého a zahradnické J. Dušky zřízen nový panský dvůr. Tehdy tu totiž všichni místní měli do základů vyhořet. V roce 1770 měla Skalička již 20 stavení. Roku 1777 robotovalo ve Skaličce 14 chalupníků a 14 baráčníků. Žádný sedlák tu tehdy nebyl, neboť dvojice selských statků zanikla již při zmíněném požáru v roce 1748. Roku 1784 byla Skalička přifařena k Číbuzi. Do té doby náležela k Lochenicím, kam byla připojena po zániku číbuzské fary v roce 1623. Roku 1810 měl najatý zdejší dvůr Václav Bouček. Na mapě z roku 1811 je ještě zakreslen rybníček u ovčína, jenž náležel k panskému dvoru a nedlouho poté byl zrušen. Roku 1826 žilo ve Skaličce 124 obyvatel ve 24 domech, v roce 1830 155 obyvatel ve 24 domech a roku 1843 142 obyvatel ve 24 domech.

V roce 1849 se Skalička stala součástí Skalice. Roku 1852 byla přeměněna na peníze dávka číbuzskému učiteli, jež od 2. poloviny 18. století činila 4 pecny chleba, 1 korec, 1 věrtel a 4 čtvrtce žita. V roce 1857 žilo ve vsi 166 obyvatel ve 26 domech. Roku 1860 vyhořela celá ves. V roce 1872 se Skalička osamostatnila od Skalice. Ještě téhož roku byl vybudován obecní domek (pastouška). Teprve 7. ledna 1874 bylo zvoleno 1. obecní zastupitelstvo. V roce 1880 žilo ve Skaličce 222 obyvatel ve 27 domech, roku 1890 221 obyvatel ve 30 domech a v roce 1900 246 obyvatel ve 27 domech. Na přelomu dubna a května 1882 řádila po celém okolí epidemie neštovic. Jen ve Smiřicích zemřelo do 1. května 17 osob. Roku 1902 vznikl Spořitelní a záložní spolek pro Skaličku a okolí. V roce 1907 byla postavena obecní váha. Roku 1909 byl Vodním družstvem v Černilově zregulován zdejší potok, zřízena vodní nádrž a zmeliorovány skaličské pozemky. V roce 1914 došlo k ustavení Družstva pro rozvod elektrické síly v hospodářství a živnostech a téhož roku sem byl z Hradce Králové zaveden elektrický proud. V březnu 1917 byl zrekvírován obecní zvonek. Nový zvonek místo něj byl na zvoničku zavěšen v červenci 1917. Darován byl ze zdejšího panského dvora, kde sloužil ke zvonění o 6.00 hod. před zapřaháním. V roce 1918 byl otevřen lom v opukové Skále. Kámen z něj byl využíván k regulačním pracem na Labi. Vylámáno ho bylo 13 300 m3. Z front 1. světové války se nevrátilo 6 zdejších mužů.

Roku 1920 vzniklo Stavební družstvo pro Skaličku a okolí, jehož prvním ředitelem se stal Josef Bouček a místoředitelem Jaroslav Merkl. O rok později žilo ve Skaličce 154 obyvatel ve 29 domech. V roce 1922 byla prováděna regulace Labe ve skaličském katastru. Roku 1924 byly založeny SDH, obecní knihovna a místní osvětová komise a vybudována byla hasičská kolna. V témže roce divadelní ochotníci zakoupili jeviště. Na konci prosince 1925 se rozvodnilo Labe. Roku 1926 získalo 35 zdejších rolníků v rámci pozemkové reformy 40 hektarů pozemků od zdejšího panského dvora. V roce 1927 si najal zbytkový dvůr Ing. Lud. Musil. Tento dvůr měl původně pozemky o výměře 154,6218 ha v obcích Skaličce, Skalici, Újezdě a v Piletících. Za německé okupace nesla obec pojmenování Klein-Skalitz. 8. května 1945 došlo k německé razii, při níž byla zastřelena trojice místních mužů. 8. srpna 1950 bylo ustaveno JZD, jež 21. srpna téhož roku rozoralo meze a 1. ledna 1963 bylo připojeno ke Státnímu statku Kydlinov. Vzniklo však přetvořením Družstva pro rozvod elektrické energie ve Skaličce. Jeho prvním předsedou byl Josef Gnol. V červenci 1957 uhodilo dvakrát do stavení Jana Pilnáčka, což způsobilo požár. Od 26. listopadu 1971 je obec součástí Skalice. V roce 1976 byla uvedena do provozu experimentální rychlovýkrmna krůt, v níž se dosahovalo porážkové hmotnosti 3,5 kg za 84 dnů. Roku 1998 byla provedena plynofikace. Roku 1999 byla přesunuta autobusová zastávka o několik metrů dál. V roce 2009 byla opravena hasičská zbrojnice, u níž bylo vybudováno dětské hřiště. Roku 2012 byla zateplena fasáda hasičské zbrojnice. V roce 2015 byla opravena autobusová čekárna.

Ze zdejších pamětihodností musíme zmínit: železný kříž na kamenném podstavci, jenž byl slavnostně posvěcen 28. května 1846, u něhož stávala dřevěná zvonička pobitá zinkovým plechem z roku 1913, v níž visel zvonek, který býval dříve ve zdejším panském dvoře; od 25. června 2003 památkově chráněný Merklův statek čp. 24, jenž byl vybudován v 1. polovině 19. století, v roce 1892 přešel do rukou rodiny Merklovy a v letech 2008-2012 prošel rozsáhlou rekonstrukcí (viz https://pamatkovykatalog.cz/venkovsky-dum-13465478) a pamětní desku obětem 2. světové války na plotě čp. 32 těsně u autobusové čekárny z roku 2012. Více informací o zdejších usedlostech lze najít zde: http://www.smirice.eu/usedlosti/skalicka.html. Nejvíce informací o obci samé přináší skvělá kniha Zdeňka Doubka a Ing. Heleny Rezkové „Číbuz, Skalice, Skalička“ z roku 2014.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.272, 15.853)
Poslední aktualizace: 21.5.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Skalice

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
2,0km od místa

Příspěvky z okolí Skalička (Skalice)

Pardědub
Pardědub
Kopec
Jedná se o příkrou opukovou stráň na pomezí katastrů Skaličky a Skalice, jíž se všeobecně říkalo "Skála" či "Na skále". Na severu je ukončena tokem řeky Labe a do ní vtékajícím Malostranským potokem, který je znám…
0.9km
více »
Malostranský potok
Malostranský potok
Potok
Tento vodní tok býval dříve zván jako Číbr. Svůj počátek začíná pod severovýchodními stráněmi Křivého kopce (286,5 m n. m.) u Dolního Černilova. Před melioracemi a dalšími úpravami zdejšího terénu měl jeho pramen …
1km
více »
Komár u Ruseku
Komár u Ruseku
Zajímavost
Komár u Ruseku není žádný obtížný létající hmyz, ale je to označení pro naváděcí lokátor, který se nachází severovýchodně od Ruseku a přistávací dráhy Letiště. Dnes areál tohoto bývalého vojenského prostoru využívá Hradecký klub vojenské historie. Pomník, který je umístěn před budovo…
1.1km
více »
Písník u Ruseku
Písník u Ruseku
Rybník
Písník, který se nachází mezi Ruskem a hradeckým letištěm, je vyhledávanou lokalitou k letnímu koupání. Písník je také revírem Českého rybářského svazu. Jižní, menší, část písníku je zarostlá rákosem. Severní a vě…
1.3km
více »
Rusek
Rusek
Vesnice
Rusek - dříve samostatná obec, dnes součást Hradce Králové, která se nachází severně od centra HK v blízkosti letiště. Obec je známá zejména písníkem, který je vyhledáván ke koupání tak k rybaření. Ruseku dominuje mohutná Lipová alej, nachází se zde i pomník ukřižování se soškou Panny Marie.
1.6km
více »
Rybníček Zbraň
Rybníček Zbraň
Rybník
Občas se tvrdí, že rybníček se v těchto místech na Piletickém potoce nacházel již v dobách, kdy na místě zdejší školy čp. 7 stávall zemanský dvorec, který měl 200 korců výměry, a tudíž se jeho majitel označoval ja…
1.6km
více »
turistické rozcestí Lochenice - most
turistické rozcestí Lochenice - most
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u železného mostu u Lochenic ukazuje turistům cestu ve dvou směrech. Po žluté značce ve směru Lochenice most -Neděliště, Rozběřice, Probluz a po značce červené ve směru Hradec Králové - Jeroměř, Kuks.
1.6km
více »
Olšovka
Olšovka
Potok
Tento potok, jenž nesl původní pojmenování Volšovka (podle na jeho břehu rostoucích olší, resp. podle olšovvky - semenné šišky), o délce více než 6 km a s plochou povodí 7,22 km2 vzniká na lukách pod Chlumem, kde …
1.6km
více »
Správčický písník
Správčický písník
Rybník
Když se vysloví jeho jméno, tak snad není nikoho z Hradce Králové a jeho širého okolí, kdo by ho neznal, ať se jedná o milovníky vodních sportů a koupání, nebo o rybáře a rozličné nadšence přírody všeobecně. Jeho …
1.6km
více »
Lochenice - železný most
Lochenice - železný most
Most
Železný most přes Labe u Lochenic samozřejmě není klasický turistický cíl, ale tato téměř stoletá konstrukce stojí za vidění. Most byl postaven v roce…
1.6km
více »
Železný most přes Labe v Lochenicích
Železný most přes Labe v Lochenicích
Most
Most přes Labe stával přibližně v těchto místech již od nepaměti, aby měly Lochenice spojení se Skaličkou a s dalšími obcemi na levém břehu řeky. Vždy však býval dřevěný a mnohdy podléhal zkáze díky častým povodní…
1.6km
více »
Trotina
Trotina
Potok
Tento potok pramení u Zdobína a odtud teče Trotinou (z této vsi byla voda z něj tažena již od středověku potrubím do nedalekého Miletína do hlavní kašny na náměstí, přičemž k zámku byl zřízen zvláštní vodovod), Bí…
1.9km
více »
Volnočasový areál na Správčáku s nafukovacím rájem pro děti a restaurací
Volnočasový areál na Správčáku s nafukovacím rájem pro děti a restaurací
Zábava, atrakce
V Předměřicích nad Labem kousek od Hradce Králové naleznete volnočasový areál Správčák pro celou rodinu. Při budování areálu se myslelo jak na děti tak dospělé.…
2.1km
více »
Lochenice - kostel narození Panny Marie
Lochenice - kostel narození Panny Marie
Kostel
Lochenice - Kostel Narození Panny Marie byl zmiňován již v r. 1350. Během husitských válek byl zpustošen a vyrabován. Ke konci 15. století byl opraven a opatřen zvony. Barokní přestavby se kostel dočkal v letech 1…
2.2km
více »
V místa bitvy u Sadové - 23 km
V místa bitvy u Sadové - 23 km
Trasa
Popis trasy naleznete na adrese:http://ondra-pdvyv.wz.cz/odkazy/XXXV-2s.htm Další trasy naleznete také nahttp://ondra-pdvyv.wz.cz Linka 615015 obsluhující zastávku Lochenice,,kostel není na celostátní verzi vyhl…
2.2km
více »
Předměřický jez - vodní elektrárna na Labi
Předměřický jez - vodní elektrárna na Labi
Jez
Jez s elektrárnou u Předměřic není klasický turistický cíl, ale technická zajímavost, na kterou narazíme při projížďce, nebo procházce podél Labe. Práce na vodním díle na Labi u Předměřic byly započaty již v roce…
2.3km
více »
Bukovina (HK)
Bukovina (HK)
Vesnice
Bukovina - obec cca 7 km severně od Hradce Králové. První dochovaná zmínka o obci je datována rokem 1342. Dnes v obci nedaleko křižovatky najdeme dřevěnou zvoničku s pomníkem sv. Trojice. Obcí prochází cyklotrasy KČT č. 4267 a 4269
2.5km
více »
Hradec Králové - letiště
Hradec Králové - letiště
Letiště
Historie bývalého vojenské letiště v Hradci Králové spadá do období vzniku Československé republiky. Ve třicátých letech zde sídlila letecká škola, kterou prošla i budoucí ČS letecká esa 2. sv. války. Působení luf…
2.6km
více »
Hradec Králové - autodrom - CzechRing
Hradec Králové - autodrom - CzechRing
Zábava, atrakce
Nový autodrom - multifunkční motoristický areál najdeme v části areálu bývalého vojenského letiště v Hradci Králové. Vznikl zde testovací a výukový polygon, místo motoristických srazů, akcí a závodů. Slavnostní ot…
2.7km
více »
Čibuz - kostel sv. Václava
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Čibuz - kostel sv. Václava
Kostel
Renesanční Kostel sv. Václava v Čibuzi je dominantou nejen obce, ale i blízkého okolí. Nachází se na okraji obce v místech bývalého hřbitova. Historie založení kostela spadá do roku 1601, pohromou pro kostel byl rok 1750, kdy byl vypálen Pruským vojskem. Do téměř současné podoby byl opraven a přestavěn kolem roku 1772.
2.7km
více »
Hradec Králové - letecké muzeum
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Hradec Králové - letecké muzeum
Muzeum
Hradecké letecké muzeum se nachází v areálu bývalého vojenského letiště. V expozici jsou k vidění legendární stíhací MiGy 15 a 21, bitevník SU 25 a vrtulníky Mi 2 a Mi 24. Provozovatel muzea je i provozovatelem Lé…
3km
více »
Smiřice
Smiřice
Kostel
Základní kámen byl položen roku 1699. Stavba však byla roku 1700 přerušena tragickou smrtí majitelů panství, Jana Josefa a Marie Violanty ze Šternberka. Za jejich osiřelou, tehdy roční dceru Marii Terezii Violan…
3.5km
více »
Biocentrum Obora
Biocentrum Obora
Rybník
Stejně jako jinde v okolí stála na počátku této smiřické vodní plochy těžba štěrkopísků, protože jinak tato lokalita mezi místy zvanými "Malá louka", "V lukách", "U obory" a "V oboře" sloužila zejména jako pastvin…
3.6km
více »
Smiřice - zámecká kaple Zjevení Páně
Smiřice - zámecká kaple Zjevení Páně
Tipy na výlet
Jedeme cca 15 km severně od Hradce Králové, do Smiřic.     Jedeme za poznáním Smiřic, které jsou prvně historicky doloženy r. 1361, ale zejména za poznáním barokního skvostu, zámecké kaple Zjevení Páně. V sousedství kaple se nachází čtyřkřídlý zámek, který byl v polovině 16. století přestavěn z původní vodní tvrze ze 14. století. Do barokní podoby byl zámek upraven Šternberky…
3.6km
více »
Smiřice
Smiřice
Zámek
Zámek Smiřice se nachází ve stejnojmenném městě v Královéhradeckém kraji. Zámek je čtyřkřídlá dvoupatrová budova, otevřená do nádvoří arkádami na čtyřhranných pilířích. Hlavní průčelí bylo rozčleněno mělkým středn…
3.6km
více »
Smiřice - zámecký park
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Smiřice - zámecký park
Park
Historie Zámeckého parku spadá zřejmě do období, kdy byla původní tvrz za Jana ze Šternberka, koncem 17. století přestavována na zámek. V té době byl však o mnoho větší než dnes. V letech 1863-82 byl park upravová…
3.7km
více »
Smiřice - Tyršův most
Smiřice - Tyršův most
Most
Dokladem silničního stavitelství našich předků je obloukový Tyršův most ve Smiřicích. Postaven byl v letech 1930-1933, provozu sloužil do roku 1981, kdy byl otevřen most nový. Dnes je obloukový Tyršův most přístup…
3.7km
více »
Piletice - Šrámkův statek
Piletice - Šrámkův statek
Statek
Areál Šrámkova statku v Pileticích je tvořen roubenou obytnou budovou, roubenou stodolou, kamennou trojosou bránou a hospodářskými budovami. Jedná se o jednu z mála zachovaných staveb lidové architektury z počátku…
3.8km
více »
Cyklostezka Hradec Králové - Josefov - Kuks,  MAPA
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Cyklostezka Hradec Králové - Josefov - Kuks, MAPA
Trasy
Cyklostezka spojující Hradec Králové, Smiřice, Josefov, Jaroměř a Kuks nás přivádí k významným památkám regionu jako je areál Hospitalu Kuks, Pevnost Josefov a kaple Zjevení Páně ve Smiřicích. Tato vybudovaná stez…
4.8km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
6.9km
více »