Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Olomouc
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Olomouc - Salvador Dalí / Výběr z díla (španělský surrealismus v OVM)

Tipy na výlet Rodina s dětmi Za kulturou

Fotografie (33)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Do stotisícové hanácké metropole nás tentokrát přitáhl surrealismus. Konkrétně jeden z nejslavnějších a nejgeniálnějších – a nejen výtvarných - umělců 20. století a jeho práce, které zde většinou vychází z díla jiného genia, a to básníka přelomu století 13. a 14. Jedeme vlakem a naším hlavním cílem dne se stává někdejší klášterní kostel sv. Kláry, dnes nedílná součást olomouckého Vlastivědného muzea, nacházejícího se na náměstí Republiky č. 5. A kdo Olomouc alespoň trošku zná, dobře ví, že v nejbližším okolí OVM se nachází nejen další zajímavé výstavní prostory, ale i neobyčejné množství – převážně barokních a monumentálních – pamětihodností.

Foto: markyz63

Výstava Salvador Dalí / Výběr z díla byla slavnostně zahájena dne 13. března 2015 a bude ukončena v neděli 31. května 2015. Návštěvníci Vlastivědného muzea v Olomouci si zde na ploše více než 400 m2 mohou prohlédnout přes dvě stovky děl světoznámého španělského bohéma a exhibicionisty. Najdou mezi nimi zejména grafiky, ale nechybí ani keramika, látky a bronzové plastiky. Soubor Dalího děl ze soukromých sbírek – tedy převážně z majetku jednoho českého sběratele - vhodně doplňují fotografie Václava Chocholy, pořízené v roce 1969 v Paříži. Nejpočetněji je zastoupen cyklus Božská komedie (všech 99 ks, tedy Peklo, Očistec i Ráj), vytvořený podle slavného díla italského básníka Danta Alighieriho a pomyslnou stříbrnou příčku obsadili Dalineanští koně. Nechybí originální fotokoutek, ve kterém se návštěvníci mohou zvěčnit s portrétem slavného umělce, a žákovské doprovodné programy.

Za čím jedeme?

Dalího typický surrealistický fantaskní až bizarní svět, plný symbolů a metafor, je zde zastoupen možná o něco méně, než bychom mohli čekat, ale to je dáno spíše tím, že většina listů nepřekročí svou velikostí formát A4 a slavné olejomalby chybí zcela. Příznivce středověkého umění jistě potěší, že jedno z Dalího „olomouckých“ děl kompozičně silně připomíná slavnou „madridskou“ Boschovu Zahradu pozemských slastí (odborníci ovšem častěji hovoří o inspiraci díly „bezvýznamných“ malířů, jako jsou da Vinci, Velázquez a Delacroix, který se prý stal také vzorem pro Dalího knír). Jak již bylo naznačeno výše, originály zapůjčené soukromými sběrateli se zde střídají s Dalího díly, vyobrazenými na talířích, litografiích nebo látkách. Z fotografií snad každý zná Dalího s vejcem. Celá výstava může současně sloužit jako ukázka toho, kam se posunul svět – nebo alespoň osud křesťanské Evropy – za uplynulých několik desetiletí. V rámci expozice si totiž můžeme prohlédnout také Dalího zpodobnění proroka Mohameda. A zatímco slavný kníratý surrealista si v klidu zemřel na zástavu srdce ve svých 85 letech, tak dnes za to v Evropě muslimové běžně „popravují“ umělce podstatně mladší. I proto autor článku raději tento obraz v přiložené fotogalerii nezveřejnil.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Vzhledem k tomu, že jsme tentokrát pojali výlet do Olomouce jako "bleskovku", stravování jsme zcela vynechali. Za "normálního" stavu věci bychom ovšem tradičně volili nedalekou Ponorku.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Bez ohledu na to, jaký je náš vztah k modernímu umění, jsme se museli v Olomouci sklonit před brilantním kreslířským uměním španělského génia, který se v žádném případě nestydí za „nápovědu“ díly starých mistrů. A již zmíněnou sérii Dalineanští koně, kterou Dalí vytvořil na počátku 70. let minulého století, tvoří 25 kolorovaných litografií, inspirovaných zejména antickými mýty a středověkými legendami. I když nejde o nejcennější díla velkého génia, jejich hodnota je na poměry olomouckého Vlastivědného muzea jistě velmi vysoká. Koneckonců by se teoreticky mělo jednat o více než desetinu všech Dalím vytvořených prací. Samotná příprava výstavy, včetně zajištění smluv o zápůjčce a pojištění, prý trvala déle než dva roky.

Za krátkou zmínku stojí určitě také nejen samotný Salvador Dalí, ale také místo konání této pozoruhodné výstavy. Legendární – a velmi dobře se prodávající - katalánský umělec (1904-1989), který tak rád poutal pozornost výstředním chováním i oblékáním, byl nejen vynikajícím malířem a tvůrcem neobyčejných bizarních obrazů, ale rovněž autorem návrhů divadelních kostýmů, knižním ilustrátorem i filmovým scénáristou (Andaluský pes režiséra Louise Buňuela) a nebál se ani sochařství nebo architektury. K tomu si ještě přivydělával jako návrhář módních doplňků, šperků nebo bytových interiérových dekorací (v této oblasti využil jeho služeb také jeden z nejbohatších obyvatel Spojených arabským emirátů). Podle odborníků se jedná o vrcholného představitele surrealismu, který se k tomuto stylu propracoval přes kubismus a futurismus.

Sodomité
Sodomité  •  Foto: markyz63

Celá expozice se nachází v prostorách někdejšího klášterního kostela sv. Kláry. Tato středověká stavba, barokně přestavěná v II. polovině 18. století, se vyznačuje lodí s převyšujícím polygonálním presbytářem a vysokou sedlovou střechou. Dnes se do něj vstupuje z prostor muzea, ale původní hlavní vstup býval z náměstí. Jestliže přestavbu klášterního areálu prováděl olomoucký zednický mistr Matěj Kniebandl, tak podobu samotnému kostelu sv. Kláry dal v letech 1772 až 1780 místní stavitele Václav Beda. Tento olomoucký klášter byl na základě patentu císaře Josefa II. zrušen již roku 1782 a postupně se v jeho prostorách vystřídaly kněžský seminář, univerzitní knihovna i kasárna. V roce 1907 sem bylo přestěhováno Muzeum arcivévody Ferdinanda a od roku 1951 slouží komplex bývalého kláštera klarisek jako sídlo Vlastivědného muzea Olomouc.

Ostatní informace

Muzeum je v současné době otevřeno denně kromě pondělí, a to v čase od 9.00 do 18.00 hodin. Pro výstavu „Salvador Dalí / Výběr z díla“ neplatí žádné kumulované vstupné, takže za ni návštěvník zaplatí 90,- Kč (do OVM samostatně dalších 60,-). Zlevněné vstupné pro žáky, studenty a důchodce činí 40,- Kč; děti do 6 let a držitelé průkazu ZTP (včetně početné skupiny těch, kterým vůbec nic není a jen si příslušnou bumážku „poctivě“ vyběhali, mnohdy na úkor skutečně postižených) i s doprovodem projdou zdarma. Fotografování je povoleno, samozřejmě bez použití blesku.

Poslední aktualizace: 17.04.2015
Autor příspěvku: markyz63
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Olomouc - Salvador Dalí / Výběr z díla (španělský surrealismus v OVM) - Služby, informace
Olomouc - Salvador Dalí / Výběr z díla (španělský surrealismus v OVM) na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Olomouc - Salvador Dalí / Výběr z díla (španělský surrealismus v OVM)

Hanácká metropole Olomouc je známa – mimo jiné – neuvěřitelným množstvím historických památek, mezi kterými jednoznačně dominují stavby barokní a sakrální. Zejména v okolí náměstí…
Olomoucké náměstí Republiky, které vzniklo na olomouckém Předhradí již ve středověku, přišlo během času o řadu svých památek ze kterých připomeňme alespoň 9 m vysoký sloup Panny Marie Immanculáty, přestěhovaný do H…
Mnohá česká, moravská i slezská města se mohou pochlubit místem, které nikdy neztratilo svou duši a které se – někdy zaslouženě, někdy spíše nezaslouženě – stalo skutečným kultem. U měst univ…
Kašna Tritonů stojí na náměstí Republiky. Od nádraží je to sem něco přes kilometr cestou do samotného centra. Jezdí tudy také tramvaj, vlastně elektrika. Kašna pochází z roku 1709, její autor je neznámý.
Monumentální sálová barokní stavba jezuitského auniverzitního kostela vznikla vletech 1712-1719 Prací Lucase Glöckela podle projektu Michaela Kleina. Na architektuře průčelí apředsunutém…
Olomoucké Biskupské náměstí se nachází na prostředním ze tří olomouckých návrší, Petrském návrší v jihovýchodní části historické Olomouce. Pravděpodobně zde bylo nejstarší olomoucké osídlení. Již na začátku 11. st…
Na nejvyšším olomouckém vrcholu, Michalském návrší najdete kromě památek kolem Žerotínského náměstí a kostela sv. Michala, také novobarokní kapli sv. Sarkandra, vybudovanou v letech 1908-1912. Na místě kaple byla do poloviny 17. stol. městská věznice a mučírna, ve které byl v r. 1620 vyslýchán a umučen holešovský farář Jan Sarkander, obviněný z nepřátelského spolčení s pols…
OLOMOUC – krajské město stejnojmenného kraje a zároveň největší město na Hané je historické město, které má spoustu památek a zajímavostí. Mezi nejvíce navštěvovanější patří samotné centrum – Dolní a Horní náměstí. Dominantou Horního náměstí je Radnice s orlojem a Sloup Nejsvětější Trojice. Sloup Nejsvětější Trojice Je monument postavený v létech 1716 až 1754. Jeho hlavním účelem bylo díkuvzdání za ukončení morových u…
Olomoucké Václavské náměstí se zbytky Přemyslovského hradu a biskupského paláce v budovách kapitulního děkanství se nachází na nejnižším ze tří olomouckých kopců na východním konci historické Olomouce. Prvním olomouckým knížecím sídlem byl knížecí dvorec na Petrském návrší, nad dnešním Biskupským náměstím, kde bylo také moravské biskupství s kostelem sv. Petra a knížecí…
Olomoucká vila Primavesi v Univerzitní ulici je stavbou všeobecně známou, zajímavou a oprávněně považovanou za klenot „moderní“ secesní architektury. Turisticky atraktivní výhodou této…
Arcibiskupský palác je od svého vzniku až do současnosti sídelní rezidencí olomouckých biskupů a arcibiskupů (od roku 1777). Původní renesanční palác v místě dnešní rezidence začal budovat olomoucký biskup Stan…
Farní proboštský kostel sv. Mořice v Olomouci, postavený v gotickém stylu se nachází nedaleko od centra. V 11. stol. zde stávala rotunda v české osadě. Na její pozůstatky se přišlo při výkopových pracích při stavb…
Hned na úvod tohoto „vyprávění“ se musím k něčemu veřejně přiznat. Zkrátka a dobře: olomoucké Arcidiecézní muzeum mám prostě rád. Považuji toto zařízení  za místo krásné, vkusné, příjemné a inteligentní, co…
Arcibiskupská rezidence je unikátní církevní historickou památkou na území města Olomouce. Jedná se o největší palácovou budovu v městské památkové rezervaci. http://arcibiskupskypalac.ado.cz/
Knihy Jaroslava Foglara četl svého času snad úplně každý a příhody pěti Rychlých šípů patřily vždy k těm nejoblíbenějším. Legendární příběhy o tajemných Stínadlech a Tleskačovu ježkovi v kleci zaujaly op…
Přemyslovský hrad v Olomouci – nazývaný také Olomoucký hrad – je do jisté míry bájným fenoménem, u kterého je vždy diskutabilní, co má být ještě za hrad považováno a co již ne. Já…
Katedrála je výraznou dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška 100,65 metrů z ní činí druhou nejvyšší kostelní věž v České republice a nejvyšší novogotickou věž v České republice. V katedrále je také umístěn největší zvon na Moravě.
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
Katerdála neboli Dóm svatého Václava na Václavském náměstí blízko centra byla původně románskou stavbou. Pochází z roku 1131. Později byla přestavěná v gotickém slohu. Dnešní podoba je z let 1883-1892. hlavní věž…
Olomoucké Arcidiecézní muzeum patří beze sporu k tomu nejzajímavějšímu, co svým návštěvníhům může stotisícová hanácká metropole nabídnout. Najdete ho v komplexu někdejšího Přemyslovského hradu Václavském náměstí, kterému dominuje olomoucká katedrála sv. Václava; tedy v podstatě v centru města. Jedná se o muzeum, jehož význam překračuje hranice ČR a které…
Barokní ceremoniální kočár, jeden ze symbolů olomouckého Arcidiecézního muzea, byl, s největší pravděpodobností, vyroben v pařížské dílně v I. čtvrtině 17. století. Původně…
Hanácká metropole, po Praze druhá nejrozsáhlejší městská památková rezervace. Na Horním náměstí barokní Sloup Nejsvětější Trojice, památka UNESCO.
Kdo by neznal město Olomoc, která se může pochlubit celou řadou historických památek. Historické centrum je tvořeno Horním a Dolním náměstím, kde se ocitnete přímo v památkové zóně. Nachází se zde největší památka…
Olomoucký orloj je určitě nejvyhledávanější atrakcí v Olomouci. Kromě Prahy orloj žádné jiné město v Česku nemá. Orloj je poprvé zmiňovaný roku 1519. Několikrát byl upravován. Dnešní jeho podoba pochází z let 1947-1955 podle návrhu Karla Svolinského. Figurky ve stylu tehdejšího socialistického realismu ukazují 12 typických hanáckých postav. Lidi různých zaměstnání, také matku…
Olomouc, druhá největší městská památková rezervace se může pochlubit šesti nádhernými barokními kašnami v historickém centru města, ale i množstvím kašen, fontán i gejzíru v jezírku v přilehlých částech města. Ne…
Olomoucké Horní náměstí, kterému vévodí Radnice s orlojem, je olomoucký hlavním náměstím již téměř 750 let. Na tomto místě vznikla v r. 1261 dřevěná tržnice, která byla na základě privilegia markraběte Jošta z r.1378 nahrazena v letech 1378-1411 Kamennou budovou Radnice s kupeckým domem a od té doby, jak tvar náměstí tak jednotlivé domy, před velkým požárem v červenci 1398…
OLOMOUC – krajské město stejnojmenného kraje a zároveň největší město na Hané je historické město, které má spoustu památek a zajímavostí. Mezi nejvíce navštěvovanější patří samotné centrum…
   Město Olomouc je opravdu velmi vděčným turistickým cílem. Kromě prohlídky překrásného a mimořádně rozlehlého historického jádra můžeme ve městě navštívit i další " atraktivity". Jednou z nich může tře…
  Moc rádi jezdíme s manželkou do Olomouce. Zlín je sice dobré místo k životu, ale město je plné funkcionalistické architektury a my dva rádi hlavně tu historickou. Východní Morava je dost skoupá na historick…
Olomoucké Dolní náměstí je spolu s Horním náměstím nejstarším olomouckým náměstím. Z počátku bylo s Horním náměstím spojeno v horní zúžené části ulicí, která dostala později název Kramářská. Při přestavbě obou námě…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace