Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Olomouc
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Korunovační klenoty v Olomouci

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou

Svatováclavská koruna
Svatováclavská koruna  •  Fotografie (33)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Českou republiku mají v nejbližší době zaplavit výstavy, zaměřené na Otce vlasti Václava, řečeného Karel IV. Jen Pražský hrad jich má hostit asi šest, a tak se nelze divit, že si svou porci polívčičky – ovšem jako první u nás - ohřívá i hanácká krajská metropole, stotisícová Olomouc. Zdejší vlastivědné muzeum nabízí svým návštěvníkům výstavu „České korunovační klenoty … na dosah“ s podtitulem „Doba Karla IV. na Olomoucku“. Výstava byla zahájena 4. prosince, takže je možno spojit pohled na korunu, žezlo a jakýsi druh ovoce s návštěvou vánočních trhů na olomouckém Horním i Dolním náměstí, kde jiné druhy ovoce dochucují nejrůznější punče. Tuto variantu jsme zvolili také my … a z této věty je zřejmé, že jsme necestovali automobilem, ale železným – po kolejích se řítícím – ořem. Olomouc je tak pro nás dosažitelná do hodiny, což je časový úsek celkem zanedbatelný.

K olomouckému vlastivědnému muzeu, které se nachází na náměstí Republiky (č. 1), se od hlavního vlakového nádraží dostaneme za pomoci tramvajových linek, ale není problémem ani využití „pěškobusu“. Celková vzdálenost mezi kolejemi a kopií Karlovy koruny jsou přibližně dva kilometry. V Olomouci jsou totiž – celkem nepřekvapivě – skutečně vystaveny pouze kopie korunovačních klenotů, ale jedná se o kopie skutečně prvotřídní. Autorem mistrovské kopie Svatováclavské koruny je totiž proslulý zlatník a výtvarník Jiří Urban (vytvořil mj. kříž pro papeže Jana Pavla II., šperky pro anglickou královnu Alžbětu II. nebo kopii koruny Svaté říše římské, nacházející se na Karlštejně). Spoluautory kopií jsou pak manželé Blanka a Matúš Cepkovi z Bratislavy.

Za čím jedeme?

Součástí výstavy jsou rovněž kopie dvou asi nejslavnějších soch, které v Olomouci najdeme, tedy Šternberské Madony a Křivákovy Piety, ale hlavní myšlenkou expozice, která v bývalém kostele zabírá plochu větší než 400 m2, je přiblížit život a dílo jednoho z nejvýznamnějších panovníků středověké Evropy i epochu jeho vlády na Olomoucku. Přesněji řečeno toto období zahrnuje éru od nástupu Jana Lucemburského na český trůn do počátku husitských válek. A přesto, že jsou všude prezentovány jen ty korunovační klenoty, najdeme zde celkem více než 200 exponátů z období vrcholného středověku, které pocházejí především z území Olomouckého kraje a sbírek olomouckého VM. Samotný výstavní sál sv. Kláry je rozčleněn do šesti oddílů, věnovaných samostatným tématům, zaměřeným např. na nástup Lucemburků na český trůn, vládu Jana Lucemburského na Moravě, život na Olomoucku v období 14. až 15. století (zde jsou prezentovány např. dobové zbraně, šperky, mince, nádoby, kachle atd., přičemž mnohé z nich prý nebyly ještě v Olomouci nikdy veřejně prezentovány) a hlavně osobnost českého krále a římského císaře Karla IV. (a jeho manželky i významné stavby a listiny). Závěr výstavy je věnován vládě nejstaršího Karlova syna Václava IV., ústupu Lucemburků z čelních pozic mezi evropskou rodovou elitou i markraběcím bojům na Moravě. Prohlédnout si zde můžeme rovněž model hradu Karlštejn.

Ten skutečný vrchol výstavní pyramidy však tvoří právě ony mistrovské kopie českých korunovačních klenotů ze sbírky Svatovítského pokladu, který dohromady nezahrnuje jen Svatováclavskou korunu, královské žezlo a jablko, ale také korunovační plášť a pouzdra na zmíněné předměty. Koneckonců se jedná o největší poklady naší země a tady si je můžeme prohlédnout bez nekonečných front. Není to tak dávno, co se jeden olomoucký znalec umění vyjádřil v tom smyslu, že návrat těchto klenotů Čechům byl jednou z největších chyb Marie Terezie. Bylo to myšleno tak, že korunovační klenoty Svaté říše římské si v Rakousku prohlédneme – stejně jako např. korunovační klenoty britské – kdykoliv se nám zachce. Jenom u nás se z toho dělá vzácná a patřičně „otravná“ atrakce.

Na závěr se sluší přidat alespoň pár slov o originálech jednotlivých hlavních exponátů výstavy. Svatováclavská koruna je z nich nejen nejstarší, ale i nejvzácnější. Byla zhotovena v letech 1345 až 1346 a při její výrobě bylo použito téměř 2,5 kg 22-karátového zlata a několik desítek drahých kamenů v čele s čelním (čeština je prostě krásná) červeným rubelitem. Přitom je prý jisté, že poloha žádného kamene na koruně není náhodná, ale naopak má jasně daný symbolický význam, vycházející zřejmě z vize tzv. nebeského Jeruzaléma. Tato koruna skončila nakonec na hlavě celkem 22 českých panovníků. Královské žezlo pak bylo vyrobeno mnohem později. Stalo se tak za vlády císaře Ferdinanda I., kdy jej v roce 1533 vytvořil augsburský zlatník Hans Haller, tentokrát „jen“ ze zlata 18-karátového, perel, safírů a spinelů. Ze stejného období pochází rovněž královské jablko.

Poměrně velká část výstavy je zaměřena na nejmladší návštěvníky (interaktivní prvky pro děti, trůnní sál nebo mluvící meč) a nedokončený záměr Karla IV. postavit hrad Tepenec, který by prý – přes svou jednoduchost – měl být „hanáckým Karlštejnem.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Hanácká metropole nabízí dostatek podniků, kde se dá dobře najíst a napít. Některé z nich se dokonce nalézají v těsné blízkosti vlastivědného muzea - včetně legendární Ponorky - ale my jsme tentokrát využili nabídky stánkařů na olomouckých vánočních trzích. Přes velký výběr jsme se spokojili s bramboráky a punčem a byli jsme naprosto spokojeni.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Foto: markyz63

Výstava je bezesporu pěkně udělaná a na informace bohatá. Lehce diskutabilní je stokorunové vstupné a celorepubliková snaha vytěžit z Otěcka vlasti co možná nejvíce. Překvapivá až nepochopitelná mi přijde antipropagace ze strany samotného vM. I na stránkách muzea byl k výstavě dlouho jen leták a první text se objevil až po jejím zahájení. Přesto je i dnes výstava popisována jako možnost vidět zblízka a bez front naše korunovační klenoty a o dalších nabízených exponátech se víceméně tajuplně mlčí.

Ostatní informace

Výstava je konána u příležitosti 700. výročí narození Karla IV. a hostí ji sál sv. Kláry Vlastivědného muzea v Olomouci, kde byla 4. prosince slavnostně zahájena. Navštívit ji můžeme do 26. února 2016 a cena vstupenky je 100,- Kč (senioři 80,- Kč, žáci a studenti 40,- Kč). V této ceně je zahrnuta i možnost vyrazit si vlastní minci, kterou s neobyčejnou radostí využívají malí i velcí návštěvníci, včetně autora tohoto článku. A pro mnohé bude jistě potěšitelná informace, že i když muzeum otevírá své expozice v 10,00 hod., korunovační klenoty si můžeme prohlédnout již o hodinu dříve. Zavírá se v 17,00 hod. a na celé pondělky.

Poslední aktualizace: 08.12.2015
Autor příspěvku: markyz63
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Korunovační klenoty v Olomouci - Služby, informace
Korunovační klenoty v Olomouci na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Korunovační klenoty v Olomouci

Hanácká metropole Olomouc je známa – mimo jiné – neuvěřitelným množstvím historických památek, mezi kterými jednoznačně dominují stavby barokní a sakrální. Zejména v okolí náměstí…
Olomoucké náměstí Republiky, které vzniklo na olomouckém Předhradí již ve středověku, přišlo během času o řadu svých památek ze kterých připomeňme alespoň 9 m vysoký sloup Panny Marie Immanculáty, přestěhovaný do H…
Mnohá česká, moravská i slezská města se mohou pochlubit místem, které nikdy neztratilo svou duši a které se – někdy zaslouženě, někdy spíše nezaslouženě – stalo skutečným kultem. U měst univ…
Kašna Tritonů stojí na náměstí Republiky. Od nádraží je to sem něco přes kilometr cestou do samotného centra. Jezdí tudy také tramvaj, vlastně elektrika. Kašna pochází z roku 1709, její autor je neznámý.
Monumentální sálová barokní stavba jezuitského auniverzitního kostela vznikla vletech 1712-1719 Prací Lucase Glöckela podle projektu Michaela Kleina. Na architektuře průčelí apředsunutém…
Olomoucké Biskupské náměstí se nachází na prostředním ze tří olomouckých návrší, Petrském návrší v jihovýchodní části historické Olomouce. Pravděpodobně zde bylo nejstarší olomoucké osídlení. Již na začátku 11. st…
OLOMOUC – krajské město stejnojmenného kraje a zároveň největší město na Hané je historické město, které má spoustu památek a zajímavostí. Mezi nejvíce navštěvovanější patří samotné centrum – Dolní a Horní náměstí. Dominantou Horního náměstí je Radnice s orlojem a Sloup Nejsvětější Trojice. Sloup Nejsvětější Trojice Je monument postavený v létech 1716 až 1754. Jeho hlavním účelem bylo díkuvzdání za ukončení morových u…
Olomoucké Václavské náměstí se zbytky Přemyslovského hradu a biskupského paláce v budovách kapitulního děkanství se nachází na nejnižším ze tří olomouckých kopců na východním konci historické Olomouce. Prvním olomouckým knížecím sídlem byl knížecí dvorec na Petrském návrší, nad dnešním Biskupským náměstím, kde bylo také moravské biskupství s kostelem sv. Petra a knížecí…
Olomoucká vila Primavesi v Univerzitní ulici je stavbou všeobecně známou, zajímavou a oprávněně považovanou za klenot „moderní“ secesní architektury. Turisticky atraktivní výhodou této…
Na nejvyšším olomouckém vrcholu, Michalském návrší najdete kromě památek kolem Žerotínského náměstí a kostela sv. Michala, také novobarokní kapli sv. Sarkandra, vybudovanou v letech 1908-1912. Na místě kaple byla do poloviny 17. stol. městská věznice a mučírna, ve které byl v r. 1620 vyslýchán a umučen holešovský farář Jan Sarkander, obviněný z nepřátelského spolčení s pols…
Arcibiskupský palác je od svého vzniku až do současnosti sídelní rezidencí olomouckých biskupů a arcibiskupů (od roku 1777). Původní renesanční palác v místě dnešní rezidence začal budovat olomoucký biskup Stan…
Farní proboštský kostel sv. Mořice v Olomouci, postavený v gotickém stylu se nachází nedaleko od centra. V 11. stol. zde stávala rotunda v české osadě. Na její pozůstatky se přišlo při výkopových pracích při stavb…
Hned na úvod tohoto „vyprávění“ se musím k něčemu veřejně přiznat. Zkrátka a dobře: olomoucké Arcidiecézní muzeum mám prostě rád. Považuji toto zařízení  za místo krásné, vkusné, příjemné a inteligentní, co…
Arcibiskupská rezidence je unikátní církevní historickou památkou na území města Olomouce. Jedná se o největší palácovou budovu v městské památkové rezervaci. http://arcibiskupskypalac.ado.cz/
Knihy Jaroslava Foglara četl svého času snad úplně každý a příhody pěti Rychlých šípů patřily vždy k těm nejoblíbenějším. Legendární příběhy o tajemných Stínadlech a Tleskačovu ježkovi v kleci zaujaly op…
Přemyslovský hrad v Olomouci – nazývaný také Olomoucký hrad – je do jisté míry bájným fenoménem, u kterého je vždy diskutabilní, co má být ještě za hrad považováno a co již ne. Já…
Katedrála je výraznou dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška 100,65 metrů z ní činí druhou nejvyšší kostelní věž v České republice a nejvyšší novogotickou věž v České republice. V katedrále je také umístěn největší zvon na Moravě.
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
Katerdála neboli Dóm svatého Václava na Václavském náměstí blízko centra byla původně románskou stavbou. Pochází z roku 1131. Později byla přestavěná v gotickém slohu. Dnešní podoba je z let 1883-1892. hlavní věž…
Olomoucké Arcidiecézní muzeum patří beze sporu k tomu nejzajímavějšímu, co svým návštěvníhům může stotisícová hanácká metropole nabídnout. Najdete ho v komplexu někdejšího Přemyslovského hradu Václavském náměstí, kterému dominuje olomoucká katedrála sv. Václava; tedy v podstatě v centru města. Jedná se o muzeum, jehož význam překračuje hranice ČR a které…
Barokní ceremoniální kočár, jeden ze symbolů olomouckého Arcidiecézního muzea, byl, s největší pravděpodobností, vyroben v pařížské dílně v I. čtvrtině 17. století. Původně…
OLOMOUC – krajské město stejnojmenného kraje a zároveň největší město na Hané je historické město, které má spoustu památek a zajímavostí. Mezi nejvíce navštěvovanější patří samotné centrum…
Hanácká metropole, po Praze druhá nejrozsáhlejší městská památková rezervace. Na Horním náměstí barokní Sloup Nejsvětější Trojice, památka UNESCO.
Kdo by neznal město Olomoc, která se může pochlubit celou řadou historických památek. Historické centrum je tvořeno Horním a Dolním náměstím, kde se ocitnete přímo v památkové zóně. Nachází se zde největší památka…
Olomoucký orloj je určitě nejvyhledávanější atrakcí v Olomouci. Kromě Prahy orloj žádné jiné město v Česku nemá. Orloj je poprvé zmiňovaný roku 1519. Několikrát byl upravován. Dnešní jeho podoba pochází z let 1947-1955 podle návrhu Karla Svolinského. Figurky ve stylu tehdejšího socialistického realismu ukazují 12 typických hanáckých postav. Lidi různých zaměstnání, také matku…
Olomouc, druhá největší městská památková rezervace se může pochlubit šesti nádhernými barokními kašnami v historickém centru města, ale i množstvím kašen, fontán i gejzíru v jezírku v přilehlých částech města. Ne…
Olomoucké Horní náměstí, kterému vévodí Radnice s orlojem, je olomoucký hlavním náměstím již téměř 750 let. Na tomto místě vznikla v r. 1261 dřevěná tržnice, která byla na základě privilegia markraběte Jošta z r.1378 nahrazena v letech 1378-1411 Kamennou budovou Radnice s kupeckým domem a od té doby, jak tvar náměstí tak jednotlivé domy, před velkým požárem v červenci 1398…
   Město Olomouc je opravdu velmi vděčným turistickým cílem. Kromě prohlídky překrásného a mimořádně rozlehlého historického jádra můžeme ve městě navštívit i další " atraktivity". Jednou z nich může tře…
  Moc rádi jezdíme s manželkou do Olomouce. Zlín je sice dobré místo k životu, ale město je plné funkcionalistické architektury a my dva rádi hlavně tu historickou. Východní Morava je dost skoupá na historick…
Olomoucké Dolní náměstí je spolu s Horním náměstím nejstarším olomouckým náměstím. Z počátku bylo s Horním náměstím spojeno v horní zúžené části ulicí, která dostala později název Kramářská. Při přestavbě obou námě…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace