Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Olomouc
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Olomouci dnes vládnou Kája Saudek a Madony na lvu

Tipy na výlet Rodina s dětmi Za kulturou

pozvánka na výstavy
pozvánka na výstavy  •  Fotografie (50)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

A Egypt, chtělo by se dodat při přečtení názvu tohoto článku. Kdo nevěří, ať tam běží. Což jsem v druhé polovině února zcela dobrovolně a velice rád udělal. Přesto, že jsem věřil. A také jsem neběžel, ale jel – i s manželkou a Českými dráhami – vlakem. A nebýt toho, že nějaká osoba ženského pohlaví po obědě neúspěšně soutěžila u Lukavice s vlakovou soupravou o to, kdo je tvrdší než korund a diamant dohromady, neměli jsme dokonce za celý den ani minutku zpoždění. Takto jsme ztratili asi půl hodiny a z finále hokejového turnaje na letošní olympiádě jsem viděl o něco méně, než jsem měl naplánováno. Což nic nemění na tom, že hned na úvod musím konstatovat, že obě výstavy, které jsme navštívili a které reklamuji již v titulku článku, jsou vynikající a mohu je jen a jen vřele doporučil.

Na úvod ještě pár upřesňujících informací k titulku a první větě. O pozoruhodné výstavě olomouckého vlastivědného muzea Poklady starého Egypta se na Turistika.cz zmínilo již několik jednotlivců. Tento článek však bude zaměřen jen na dvě jiné – v současnosti a současně – probíhající výstavy, které uspořádalo Muzeum umění Olomouc. Výstava „Gotické Madony na lvu“ se koná v Arcidiecézním muzeu na Václavském náměstí (u katedrálního dómu), výstavu „Hommage á Kája Saudek (retrospektiva krále českého komiksu)“ pak můžete shlédnout v prostorách Muzea moderního umění na Denisové ulici, tedy v sousedství náměstí Republiky a v těsné blízkosti kostela Panny Marie Sněžné i již zmíněného vlastivědného muzea. Na Madonách jsem byl – coby starý gotik – nadšen, jako ctitel ženské krásy dávám rozhodně přednost těm, které jsem již dříve popisoval a které jsou součástí stálé expozice AMO (i když ta Mařenka z Broumova vůbec nevypadá špatně). A když už jsme u těch ženských půvabů: Kája Saudek tradičně nezapírá, že měl celý život blízko k holkám z Dejvic nebo z Pobřežní hlídky (i když slečna Nora Dvořáková alias Kateřina Bochníčková čili Dolly Buster se – tuším – narodila na Žižkově).

Do Olomouce přijedeme s jistým předstihem, a díky tomu je chvilka času na procházku pod katedrálou a hradbami někdejšího Přemyslovského hradu. A také na objev osvěžovny s romantickým názvem U dvou strašidel. Otevírá se až odpoledne, ale sem se prostě někdy musíme podívat. Sluncem zalitá Olomouc je překvapivě téměř liduprázdná, jen u katedrály je větší kumulace věřících. Je ovšem zajímavé, že pěšáka nezahlédnete a navzdory různým proklamacím tito lidé nedávají najevo pražádnou pokoru a chudobu církve, ale nechávají se přivézt až před chrámový vchod různými obřími jeepy a limuzínami, popřípadě je zde i přímo parkují. A starší auta či vozy české výroby téměř nevidno. Asi má Pán Bůh své ovečky opravdu rád. My však míříme přímo do Arcidiecézního muzea. Vždyť gotické Madony byly vždy mou srdeční záležitostí …

Za čím jedeme?

Olomoucké Muzeum umění připravilo - v podobě výstavy „Gotické Madony na lvu“ – unikátní mezinárodní projekt i nejdůležitější kulturní počin v oblasti starého umění, plánovaný na rok 2014. Expozice je věnována neobvyklému fenoménu a unikátnímu motivu evropského vrcholně gotického sochařství, který se poprvé objevil v polovině 14. století. Madony na lvu jsou považovány za středověký symbol vítězství nad zlem a hříchem (biblický motiv vítězství Krista nad ďáblem a odkaz na trůn krále Šalamouna) i za předchůdce – již barokní - Panny Marie stojící na hadovi nebo půlměsíci. Nejvíce tzv. Löwenmadonnen se dochovalo ve Slezsku a v Pomoří, o čemž svědčí i exponáty olomoucké výstavy. Vůbec poprvé se zde potkávají sochy Madon na lvu z území dnešního Polska, Německa, Rakouska i Francie. Za klenot výstavy lze považovat Klosterneuburskou madonu z NG v Praze, madony salcburské nebo sošku, která na Hanou připutovala přímo z pařížského Louvru. Zajímavá je myšlenka, že ona Madona z Klosterneuburgu u Vídně je dílem Mistra Michelské madony (cca 1345) a že by mohla podporovat názor na vznik tohoto fenoménu díky iniciativě Karla IV. Tedy že by táta vlasti mohl opravdu za všechno …

Na olomoucké výstavě má být údajně k vidění celkem patnáct gotických soch a krásný deskový obraz Madony z Veveří (NG Praha). Já jich však napočítal jen čtrnáct, protože - doufám, že jsem se nepřehlédl - chybí Madona se lvem a baziliškem, která měla být zapůjčena z německého Hamburku. Než jsem si je všechny pořádně prohlédl a udělal - tradičně peskován manželkou za prostoje - pár snímků, byla půlhodinka a kousek pryč. AMO jsme poté snad poprvé v životě neprocházeli (letos jsme tam už byli – celkově mockrát – a těch muzeí bylo poslední dobou opravdu nějak moc i na mě), což jsem stejně musel Martině předem dobrovolně slíbit. Takže jsem tentokrát oželel i svou milovanou šternberskou krásku. A protože v dómu sv. Václava probíhala pořád ještě bohoslužba, vyrazili jsme rovnou k Muzeu moderního umění.

S prací Káji Saudka se musel někdy setkat snad úplně každý. A je jedno, jestli u něj upřednostňujete jeho legendární komiksy (např. dnes tolik diskutovaná Muriel nebo Lips Tullian), filmové a hudební - mnohdy nerealizované - plakáty (Kdo Chce zabít Jessii?, Dívka na koštěti, Limonádový Joe, Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Monkey Bussines, Bob Frídl), obaly LP desek (Olympic, Václav Neckář) nebo volnou malířskou tvorbu (a za mlada jsme občas četli Sedmičku, že ano ...). Výstava Hommage á Kája Saudek je unikátní a dosud nejrozsáhlejší autorova výstava s více než bohatým doprovodným programem (komentované prohlídky, přednášky, workshopy, promítání komiksových filmů v kině Metropol, divadelní představení nebo happening u ohrady s deseti komiksovými kreslíři).

Jednotlivá díla byla zapůjčena Saudkovou rodinou, přáteli i řadou soukromých sběratelů. Některá vystavená díla pocházejí také ze sbírek Památníku národního písemnictví. Je celkem symbolické, že se výstava koná právě v Olomouci, tedy ve městě, kam Saudek rád jezdil a kde také opakovaně vystavoval. Stěžejní část výstavy ovšem tvoří kreslené komiksy, které autorovi zajistily světovou proslulost. Jmenujme alespoň některé: Superhana v zeleném pekle (1966-1967), Kolotoč (1969), Pepík Hipík (1969), Superdívka (1969–1970), Diamantová šifra (1972), Lips Tullian (1972) nebo porevoluční Poslední případ majora Zemana. Unikátní jsou rovněž titulky k filmu Kdo chce zabít Jessii? (1966), kresby k televiznímu seriálu Okna vesmíru dokořán (1981–1989), série Automobily, filmové plakáty z let 1966–2003 a grafické práce pro hudební periodika (Pop Music Expres) nebo olomoucký Sci-fi club.

Na výstavě v MMU bylo tolik lidí, kolik jsem zde snad ještě nikdy nezažil. Vždyť již při vernisáži dne 6. února 2014 musel být uzavřen muzejní vchod, protože kapacita objektu prostě nestačila. A když jsem viděl, jak si mnozí návštěvníci muzea opravdu poctivě pročítají všechny vystavované komiksy, bylo mi jasné, že jejich řady hned tak neprořídnou. Nemluvě o tom, že mnozí se dost zdržují také v nenápadně odděleném Erotickém kabinetu. Na druhou stranu je pravdou, že Kája Saudek je prostě kult, expozice je udělána na velmi vysoké úrovni a muzeum vyjádřilo autorovi, který leží již osmý rok v komatu, touto výstavou skutečnou poctu. Vždyť její tvůrci nakonec vybrali ze dvou tisíc exponátů těch nejlepších 650. A možná i díky vztahu Káji Saudka k Olomouci se vernisáže zúčastnili i Saudkova manželka Johana, dcera Berenika a syn Patrik. Celá výstava, jejímž nejčastějším motivem je žena typu Olgy Schoberové a Johany Saudkové a kde nechyběly ani všudypřítomné – a nepostradatelné – nápisy typu VROOM, ROAR, CHŇAP a BUM BUM, je umístěna v největším výstavním sále zvaném Trojlodí.

Zcela na závěr jsme ještě krátce nahlédli do Salonu a Kabinetu MMU na výstavu první dámy české abstrakce Ludmily Padrtové „Dílo 1951 – 2013“. Za mlada to bývala hezká holka, která je dnes všeobecně řazena vedle Vladimíra Boudníka, ale ty obrázky nám – přiznávám – prostě (téměř) nic neříkají.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Do Olomouce jsme si tentokrát udělali opravdu jen výlet "na otočku", takže jsme se spokojili s jakousi ovocnou tyčinkou a půllitrem tekutin do vlaku.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Jak už jsem uvedl výše, obě výstavy jsou velmi zajímavé, vkusné a nenašel jsem na nich nic, co bych mohl označit za nelíbilo. Právě naopak; pokud vás gotické sochařství nebo tvorba Káji Saudka zajímá, určitě do Olomouce zavítejte. I já si chci dát "repete". Navíc vyšlo počasí, takže jedinou kaňkou na vydařeném dni byla lidská hloupost, která způsobila tragedii a mě připravila o 16 minut II. třetiny hokejového finále (nejsem cynik, ale některé věci mi prostě vadí).

Ostatní informace

Gotické Madony na lvu budou vystavovány do 11. května, tvorba Káji Saudka bude k vidění ještě o týden déle. Některé pravidelné i nepravidelné návštěvníky obou muzeí možná nepotěší změny cen vstupného. Je zrušena bezplatná středa, neděle zůstává. Jedno muzeum dnes stojí 70 Kč (místo dřívějších 50), obě muzea dohromady 100 (dříve také 50). Potěší naopak rodinné vstupné za 140 resp. 230 Kč, otevírací doba do 18,00 hod. (poslední vstup v 17,30 hod.) a středy by v budoucnu měly být až do 20,00 hod. K výstavě Madon na lvu byl vydán dvojjazyčný česko-německý katalog, který v muzeu pořídíte za 300 Kč, k výstavě Káji Saudka vydává nakladatelství Arbor Vitae druhé vydání monografie o životě a díle autora, ale na samotné výstavě jsem si této publikace nevšiml.

Poslední aktualizace: 26.02.2014
Autor příspěvku: markyz63
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Olomouci dnes vládnou Kája Saudek a Madony na lvu - Služby, informace
Olomouci dnes vládnou Kája Saudek a Madony na lvu na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Olomouci dnes vládnou Kája Saudek a Madony na lvu

Ve dnech 23. dubna až 4. října 2015 se návštěvníkům olomouckého Arcidiecézního muzea nabízí mimořádná příležitost „si sáhnout“ na unikátní gotickou sochu, patřící k tzv. krásnému slohu. V kapli sv. Jana Křtitele j…
Přemyslovský hrad v Olomouci – nazývaný také Olomoucký hrad – je do jisté míry bájným fenoménem, u kterého je vždy diskutabilní, co má být ještě za hrad považováno a co již ne. Já…
Katedrála je výraznou dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška 100,65 metrů z ní činí druhou nejvyšší kostelní věž v České republice a nejvyšší novogotickou věž v České republice. V katedrále je také umístěn největší zvon na Moravě.
Přesto, že je krajská metropole Olomouc všeobecně známa především jako perla sakrálního baroka, vězte, že ani příznivec architektonických stylů podstatně starších zde rozhodně nepřijde zkrátka. Například každého ctitele jemné temnoty krásné paní Gotiky jistě potěší návštěva kaple sv. Jana Křtitele. Kromě dokonalé ukázky tohoto stavebního slohu zde najde také stopy středo…
Mnozí milovníci umění i běžní turisté a cestovatelé již dávno zaznamenali, že některé muzejní instituce může Olomouci beze studu závidět snad polovina Evropy. Koneckonců ono hned tak někomu …
Výlety do Olomouce a tamního Arcidiecézního muzea podnikám – a na stránkách Turistika.cz doporučuji - rád a celkem pravidelně. Nejinak tomu bylo počátkem letošního května. Počasí k nějakému velkému pobytu v&n…
Šternberská Madona je jednou z nejpůvabnějších soch z okruhu tzv. krásných Madon. Tato polychromovaná opuková socha z konce 14. století měří sice jen  84 cm, přesto působí monumentálním dojmem. Původně byla zřejmě umístěna ve šternberské hradní kapli, pro kterou byla snad i určena. Druhou možností je, že měla být umístěna od počátku ve šternberském Augustiniánském klášteru. V současné době je k&n…
Katerdála neboli Dóm svatého Václava na Václavském náměstí blízko centra byla původně románskou stavbou. Pochází z roku 1131. Později byla přestavěná v gotickém slohu. Dnešní podoba je z let 1883-1892. hlavní věž…
Jedním ze skutečných klenotů – převážně barokního – stotisícového krajského města Olomouc je románská stavba paláce biskupa Jindřicha Zdíka. Palác býval nazýván – nesprávně - také Přemyslovským, a pod tímto jménem…
Olomoucké Arcidiecézní muzeum patří beze sporu k tomu nejzajímavějšímu, co svým návštěvníhům může stotisícová hanácká metropole nabídnout. Najdete ho v komplexu někdejšího Přemyslovského hradu Václavském náměstí, kterému dominuje olomoucká katedrála sv. Václava; tedy v podstatě v centru města. Jedná se o muzeum, jehož význam překračuje hranice ČR a které…
Barokní ceremoniální kočár, jeden ze symbolů olomouckého Arcidiecézního muzea, byl, s největší pravděpodobností, vyroben v pařížské dílně v I. čtvrtině 17. století. Původně…
Jednu z méně známých – ale určitě ne méně zajímavých - olomouckých památek najdeme na páteřní městské tepně, na třídě 1. máje. Tedy přesněji bychom měli říci, že se jedná o areál s…
Olomoucké Biskupské náměstí se nachází na prostředním ze tří olomouckých návrší, Petrském návrší v jihovýchodní části historické Olomouce. Pravděpodobně zde bylo nejstarší olomoucké osídlení. Již na začátku 11. st…
Ulice 1.máje spolu s Masarykovou třídou je hlavní olomoucká spojnice historického centra s východní částí města, Hlavním nádražím ČD a Autobusovým nádražím. Tato spojnice vděčí za svůj vznik zbouráním hradeb, které…
Arcibiskupský palác je od svého vzniku až do současnosti sídelní rezidencí olomouckých biskupů a arcibiskupů (od roku 1777). Původní renesanční palác v místě dnešní rezidence začal budovat olomoucký biskup Stan…
Kdo by neznal město Olomoc, která se může pochlubit celou řadou historických památek. Historické centrum je tvořeno Horním a Dolním náměstím, kde se ocitnete přímo v památkové zóně. Nachází se zde největší památka…
Zatímní průběh zimy nedopřává vyznavačům zimních radovánek v přílišné realizaci jejich zálib, ušetřený čas je ovšem potřeba nějak využít. Pravda, nedělní ležing by byla vcelku zajímavá činnost, ale po čase i tato zábava omrzí, tak hledáte nějakou zábavu. Naštěstí to nemáme zas tak daleko do krajského města Olomouc a protože jsem si už delší dobu plánoval něco nafotit v tamě…
Kašna Tritonů stojí na náměstí Republiky. Od nádraží je to sem něco přes kilometr cestou do samotného centra. Jezdí tudy také tramvaj, vlastně elektrika. Kašna pochází z roku 1709, její autor je neznámý.
Arcibiskupská rezidence je unikátní církevní historickou památkou na území města Olomouce. Jedná se o největší palácovou budovu v městské památkové rezervaci. http://arcibiskupskypalac.ado.cz/
   Město Olomouc je opravdu velmi vděčným turistickým cílem. Kromě prohlídky překrásného a mimořádně rozlehlého historického jádra můžeme ve městě navštívit i další " atraktivity". Jednou z nich může tře…
Monumentální sálová barokní stavba jezuitského auniverzitního kostela vznikla vletech 1712-1719 Prací Lucase Glöckela podle projektu Michaela Kleina. Na architektuře průčelí apředsunutém…
OLOMOUC – krajské město stejnojmenného kraje a zároveň největší město na Hané je historické město, které má spoustu památek a zajímavostí. Mezi nejvíce navštěvovanější patří samotné centrum – Dolní a Horní náměstí. Dominantou Horního náměstí je Radnice s orlojem a Sloup Nejsvětější Trojice. Sloup Nejsvětější Trojice Je monument postavený v létech 1716 až 1754. Jeho hlavním účelem bylo díkuvzdání za ukončení morových u…
OLOMOUC – krajské město stejnojmenného kraje a zároveň největší město na Hané je historické město, které má spoustu památek a zajímavostí. Mezi nejvíce navštěvovanější patří samotné centrum…
Hanácká metropole, po Praze druhá nejrozsáhlejší městská památková rezervace. Na Horním náměstí barokní Sloup Nejsvětější Trojice, památka UNESCO.
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
Olomouc, druhá největší městská památková rezervace se může pochlubit šesti nádhernými barokními kašnami v historickém centru města, ale i množstvím kašen, fontán i gejzíru v jezírku v přilehlých částech města. Ne…
Olomoucké Horní náměstí, kterému vévodí Radnice s orlojem, je olomoucký hlavním náměstím již téměř 750 let. Na tomto místě vznikla v r. 1261 dřevěná tržnice, která byla na základě privilegia markraběte Jošta z r.1378 nahrazena v letech 1378-1411 Kamennou budovou Radnice s kupeckým domem a od té doby, jak tvar náměstí tak jednotlivé domy, před velkým požárem v červenci 1398…
Dominantní barokní klášter premonstrátů, na místě slovanského hradiště u Olomouce. Od roku 1784 kněžský seminář, dnes vojenská nemocnice s částí prostor přístupných veřejnosti.
  Moc rádi jezdíme s manželkou do Olomouce. Zlín je sice dobré místo k životu, ale město je plné funkcionalistické architektury a my dva rádi hlavně tu historickou. Východní Morava je dost skoupá na historick…
Olomoucké Dolní náměstí je spolu s Horním náměstím nejstarším olomouckým náměstím. Z počátku bylo s Horním náměstím spojeno v horní zúžené části ulicí, která dostala později název Kramářská. Při přestavbě obou námě…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace