Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Olomouc
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Olomoucká muzea (když není zima)

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Za kulturou

Theodor Kohn
Theodor Kohn  •  Fotografie (126)  • Foto: Bobkart

Kam a jak jedeme?

Zatímní průběh zimy nedopřává vyznavačům zimních radovánek v přílišné realizaci jejich zálib, ušetřený čas je ovšem potřeba nějak využít. Pravda, nedělní ležing by byla vcelku zajímavá činnost, ale po čase i tato zábava omrzí, tak hledáte nějakou zábavu. Naštěstí to nemáme zas tak daleko do krajského města Olomouc a protože jsem si už delší dobu plánoval něco nafotit v tamějším Arcidiecézním muzeu vcelku rychle bylo o cestě rozhodnuto. Dnes to máme díky elektrifikaci snadnější a rychlejší vlakem, který nás celkem rychle do centra doveze za necelou hodinku a hned u nádraží je nástupiště zdejší tramvaje, tedy v místním nářečí elektiky, kterou se můžeme pohybovat po městě.

Za čím jedeme?

Jak už jsem naznačil, chtěl jsem si něco nafotit v Arcidiecézním muzeu, protože při posledních návštěvách jsem měl sebou jen kompakt, sice dobrý, ale v muzeu se fotí bez blesku, takže musíte použít vysoké ISO (to už kompakty šumí), se stativem tam nepouštějí, tak jsem si po létech vzal zrcadlovku, která přece jen produkuje kvalitnější výstupy. A protože se zmíněné muzeum dá stihnout tak za 2 hodiny (pokud tam nejste poprvé) ještě jsem ušetřený čas použil k návštěvě dalšího muzea, a to Vlastivědného.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V obou muzeích je k dispozici malá kavárna nebo občerstvení, ovšem koupil jsem jen croisant v Café 87 – které je pro změnu v budově Muzea umění (které jsem tentokrát vynechal).

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Arcidiecézní muzeum umění je za poměrně krátkou dobu své existence již zavedenou atrakcí Olomouce, kterou by poučený návštěvník neměl vynechat. Pravda, není to sice žádná Národní galerie (natož Louvre), nicméně nabízí návštěvníkům celkem dostatek zajímavostí. Víceméně tradičně je v přízemí muzea u pokladny nějaká výstava. Tentokrát byla věnována arcibiskupovi Theodoru Kohnovi. Byl arcibiskupem na přelomu 19. a 20. století a kromě běžné správy církevních statků a duchovní služby se zasloužil o obnovu celkem početných sbírek, které olomoučtí biskupové a arcibiskupové nashromáždili. Početná umělecká díla nebyla vždy řádně vystavena či ošetřena, takže mnoha skvostům hrozila leckdy újma. Dá se s nadsázkou říci, že díky Kohnovi se vlastně dnes máme v muzeu na co dívat. Celkem logicky tak kromě krátkého životopisu a předmětů související s Kohnovým duchovním vzděláním je expozice zaměřena i na díla, která arcibiskup získal či nechal renovovat. Asi nejzajímavější část muzea je v další přízemní a suterénní části v objektu bývalého Přemyslovského paláce. Expozici dominuje slavný zlatý kočár, který byl použit při intronizaci biskupa Troyera v 18. století, hned vedle je v temné místnosti trezorová místnost se výjimečnými liturgickými předměty (monstrance, relikviáře, kalichy).

Po rampě se pak dostaneme do suterénu k vykopávkám či expozici středověkých Madon, Piet a jiných sochařských děl. Pokud mě paměť neplete, je odsud přístupný i románský palác (respektive zbytky), ovšem ty zrovna přístupné nebyly (nevadí), v patře je obrazárna, instalace je vždy na 4 roky, takže momentálně jsem tam asi nic nového neviděl, to ovšem vůbec neznamená, že není na co koukat, vždycky objevím něco zajímavého co jsem zapomněl. A navíc si dávám pozor na popisky, odkud který exponát pochází, dá se to dobře přiřadit k jiným známým místům (sv. Anna Samotřetí ze Starého Města p. Sn.).

Jak už jsem tak kráčel k Muzeu Umění, celkem jednoduše ho předběhlo Vlastivědné muzeum (protože jsou vedle sebe). V prvně jmenovaném jsem byl samozřejmě vícekrát a v tom Vlastivědném vlastně ne, tak myšlenka na změnu se nezdála tak špatná. Pokladní mě samozřejmě vyhubovala, jak to, že mám absenci v tomto zařízení. (vlastně jsem tu byl jen na Barokní Olomouci).

Rozhodnutí bylo ovšem správné, kromě stálých expozic (značně moderních jsou k vidění i různé výstavy). V přízemí v bývalém kostele sv. Kláry je momentálně instalována výstava pokladů starého Egypta, většinou ze sbírek Náprstkova muzea, nebo sbírky arcivévody Rudolfa (tuším že), který svou sbírku egyptských artefaktů kdysi Olomouci věnoval. Ke stálým expozicím patří např. Výstava dějin Olomouce (tu jsem pro zpestření prošel asi obráceně), kolemjdoucí děti se radovaly, že model tramvaje zvoní, samozřejmě se mi hodně líbila expozice přírody Olomouckého kraje (sbírka nerostů a hornin). Perfektní jsou vytahovací zásuvky s exponáty, výborné jsou stoly s mikroskopy, kde se návštěvník může stát i vědcem. Živá příroda je trošku divoká, vysloveně aby se líbila dětem (i těm z paneláků, aby se poučili, jak je příroda zajímavá i u jejich obydlí).

Jednou z doplňujících výstav byla zrovna výstava zkamenělin a fotografií z přírody (Za humny). Novou stálou expozicí muzea je expozice Od kolébky do hrobu, v podstatě takový národopisný průvodce života od narození až po pohřeb.

Ostatní informace

O muzejních sbírkách by se dalo napsat daleko více, ale nejlepší je to všechno vidět. V Arcidiecézním muzeu je v neděli tradičně vstupné 0,- Kč, ovšem jak mi bylo sdělena, od února bude všechno jinak (tak si pospěšte). Ve Vlastivědném se normálně platí, ale 60,- Kč se mi zdálo jako snesitelné. Samozřejmě jsou různé slevy či rodinné vstupné.

A malý dodatek, prošel jsem si povánoční Olomouc, už je to takové smutné, na Horním náměstí ještě stál 1 stánek s punčem, kluziště na Dolním náměstí už je asi vypnuté. A došel jsem až do Šantovky, což je nová nákupní galerie (či jak se tomu říká). Jediné smysluplné mi připadaly obchody Moravským vínem a vedlejší řeznictví, ty ovšem byly o patro níž, tudíž před vchodem jsem využil i zde umístěného stánku s punčem a víckrát sem už nemusím (do Šantovky).

Poslední aktualizace: 5.1.2014
Autor příspěvku: Bobkart
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Olomoucká muzea (když není zima)</strong> mapa
mapa Olomoucká muzea (když není zima)

Příspěvky v okolí Olomoucká muzea (když není zima)

Kdo by neznal město Olomoc, která se může pochlubit celou řadou historických památek. Historické centrum je tvořeno Horním a Dolním náměstím, kde se ocitnete přímo v památkové zóně. Nachází se zde největší památka…
Přemyslovský hrad v Olomouci – nazývaný také Olomoucký hrad – je do jisté míry bájným fenoménem, u kterého je vždy diskutabilní, co má být ještě za hrad považováno a co již ne. Já…
Šternberská Madona je jednou z nejpůvabnějších soch z okruhu tzv. krásných Madon. Tato polychromovaná opuková socha z konce 14. století měří sice jen  84 cm, přesto působí monumentálním dojmem. Původně byla zřejmě umístěna ve šternberské hradní kapli, pro kterou byla snad i určena. Druhou možností je, že měla být umístěna od počátku ve šternberském Augustiniánském klášteru. V současné době je k&n…
   Město Olomouc je opravdu velmi vděčným turistickým cílem. Kromě prohlídky překrásného a mimořádně rozlehlého historického jádra můžeme ve městě navštívit i další " atraktivity". Jednou z nich může tře…
Hned na úvod tohoto „vyprávění“ se musím k něčemu veřejně přiznat. Zkrátka a dobře: olomoucké Arcidiecézní muzeum mám prostě rád. Považuji toto zařízení  za místo krásné, vkusné, příjemné a inteligentní, co…
Olomoucké Arcidiecézní muzeum patří beze sporu k tomu nejzajímavějšímu, co svým návštěvníhům může stotisícová hanácká metropole nabídnout. Najdete ho v komplexu někdejšího Přemyslovského hradu Václavském náměstí, kterému dominuje olomoucká katedrála sv. Václava; tedy v podstatě v centru města. Jedná se o muzeum, jehož význam překračuje hranice ČR a které…
Barokní ceremoniální kočár, jeden ze symbolů olomouckého Arcidiecézního muzea, byl, s největší pravděpodobností, vyroben v pařížské dílně v I. čtvrtině 17. století. Původně…
Olomoucké Václavské náměstí se zbytky Přemyslovského hradu a biskupského paláce v budovách kapitulního děkanství se nachází na nejnižším ze tří olomouckých kopců na východním konci historické Olomouce. Prvním olomouckým knížecím sídlem byl knížecí dvorec na Petrském návrší, nad dnešním Biskupským náměstím, kde bylo také moravské biskupství s kostelem sv. Petra a knížecí…
Katedrála je výraznou dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška 100,65 metrů z ní činí druhou nejvyšší kostelní věž v České republice a nejvyšší novogotickou věž v České republice. V katedrále je také umístěn největší zvon na Moravě.
Krajské město Olomouc je pro nás v současné době velmi dobře dosažitelné vlakem. Ze Šumperka se dá dojet na místo v čase běžně pod hodinu, výjimečně i pod  45 minut. A mnohdy i bez přesedání. V Olomouci tramvají, ale většinou pěšky, do centra je to půlhodinka. Za vzděláním i za zábavou. Konkrétně volíme kombinaci návštěvy  olomouckého muzea umění (Arcidiecézní muzeum a Muzeum moderního umění…
Katerdála neboli Dóm svatého Václava na Václavském náměstí blízko centra byla původně románskou stavbou. Pochází z roku 1131. Později byla přestavěná v gotickém slohu. Dnešní podoba je z let 1883-1892. hlavní věž…
Jedním ze skutečných klenotů – převážně barokního – stotisícového krajského města Olomouc je románská stavba paláce biskupa Jindřicha Zdíka. Palác býval nazýván – nesprávně - také Přemyslovským, a pod tímto jménem…
Socha nejpopulárnějšího českého světce – promiň, ó svatý Václave – Johánka z Pomuku patří k samozřejmému „inventáři každé slušné dědiny", ležící na území česko-moravsko-slezském. Nelze se proto divit, že…
Ulice 1.máje spolu s Masarykovou třídou je hlavní olomoucká spojnice historického centra s východní částí města, Hlavním nádražím ČD a Autobusovým nádražím. Tato spojnice vděčí za svůj vznik zbouráním hradeb, které…
OLOMOUC – krajské město stejnojmenného kraje a zároveň největší město na Hané je historické město, které má spoustu památek a zajímavostí. Mezi nejvíce navštěvovanější patří samotné centrum…
Arcibiskupský palác je od svého vzniku až do současnosti sídelní rezidencí olomouckých biskupů a arcibiskupů (od roku 1777). Původní renesanční palác v místě dnešní rezidence začal budovat olomoucký biskup Stan…
Arcibiskupská rezidence je unikátní církevní historickou památkou na území města Olomouce. Jedná se o největší palácovou budovu v městské památkové rezervaci. http://arcibiskupskypalac.ado.cz/
Monumentální sálová barokní stavba jezuitského auniverzitního kostela vznikla vletech 1712-1719 Prací Lucase Glöckela podle projektu Michaela Kleina. Na architektuře průčelí apředsunutém…
OLOMOUC – krajské město stejnojmenného kraje a zároveň největší město na Hané je historické město, které má spoustu památek a zajímavostí. Mezi nejvíce navštěvovanější patří samotné centrum – Dolní a Horní náměstí. Dominantou Horního náměstí je Radnice s orlojem a Sloup Nejsvětější Trojice. Sloup Nejsvětější Trojice Je monument postavený v létech 1716 až 1754. Jeho hlavním účelem bylo díkuvzdání za ukončení morových u…
Klášterní Hradisko, něm. Kloster Hradisch s 2 122(2005) obyvateli je v severní části města, na levém břehu řeku Moravy, u jejího vtoku do Olomouce. Klášterní Hradisko nikdy nebylo samostatnou obcí, bylo zde sídlo …
Dominantní barokní klášter premonstrátů, na místě slovanského hradiště u Olomouce. Od roku 1784 kněžský seminář, dnes vojenská nemocnice s částí prostor přístupných veřejnosti.
Knihy Jaroslava Foglara četl svého času snad úplně každý a příhody pěti Rychlých šípů patřily vždy k těm nejoblíbenějším. Legendární příběhy o tajemných Stínadlech a Tleskačovu ježkovi v kleci zaujaly op…
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
Hanácká metropole, po Praze druhá nejrozsáhlejší městská památková rezervace. Na Horním náměstí barokní Sloup Nejsvětější Trojice, památka UNESCO.
Olomoucké Horní náměstí, kterému vévodí Radnice s orlojem, je olomoucký hlavním náměstím již téměř 750 let. Na tomto místě vznikla v r. 1261 dřevěná tržnice, která byla na základě privilegia markraběte Jošta z r.1378 nahrazena v letech 1378-1411 Kamennou budovou Radnice s kupeckým domem a od té doby, jak tvar náměstí tak jednotlivé domy, před velkým požárem v červenci 1398…
Olomoucké Dolní náměstí je spolu s Horním náměstím nejstarším olomouckým náměstím. Z počátku bylo s Horním náměstím spojeno v horní zúžené části ulicí, která dostala později název Kramářská. Při přestavbě obou námě…
Olomouc, druhá největší městská památková rezervace se může pochlubit šesti nádhernými barokními kašnami v historickém centru města, ale i množstvím kašen, fontán i gejzíru v jezírku v přilehlých částech města. Ne…
  Moc rádi jezdíme s manželkou do Olomouce. Zlín je sice dobré místo k životu, ale město je plné funkcionalistické architektury a my dva rádi hlavně tu historickou. Východní Morava je dost skoupá na historick…
Poutní místo
Svatý Kopeček je velice pěkným a oblíbeným poutním a výletním místem a naleznete jej kousíček za Olomoucí. Stojí zde barokní poutní chrám Navštívení Panny Marie, který je významnou dominantou olomoucka. Místo je r…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace