Olomouc
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a…

více o Olomouc

Partner lokality
Hlavní partneři stránek Turistika.cz
Podporují vývoj stránek a přispívají na odměny přispěvatelům. 
 

 

Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Olomouc
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Do Olomouce za gotickou Pietou i věčnou smlouvou

Tipy na výlet Rodina s dětmi Za kulturou

Kam a jak jedeme?

Výlety do Olomouce a tamního Arcidiecézního muzea podnikám – a na stránkách Turistika.cz doporučuji - rád a celkem pravidelně. Nejinak tomu bylo počátkem letošního května. Počasí k nějakému velkému pobytu v přírodě ani klasickým cyklovyjížďkám nijak aktivně nevybízelo, a proto jsme se oddali věcem – téměř – ryze muzejním. Arcidiecézní muzeum v Olomouci totiž 22. dubna zahájilo dvě nové výstavy: Ta první patří do řady tzv. restaurátorských výstav a jmenuje se „Křivákova Pieta – Restaurování 2005 / 2013-2014, ta druhá „Smlouva nová a věčná“. Prvně jmenovaná představuje jeden z klenotů gotického tzv. krásného slohu, výstava „smluvní“ je zaměřena na eucharastii (tedy díkůvzdání) coby základní součást křesťanské liturgie ve výtvarném umění. Jako dopravní prostředek jsme zvolili vlak, protože mezi Šumperkem a Olomoucí jich v současné době jezdí relativně dosti a kupodivu i celkem rychle a spolehlivě. A hned na úvod si můžeme prozradit, že obě výstavy budou k vidění až do 4. října 2015.

Za čím jedeme?

My jsme se jeli podívat hlavně na to, jak krásná Pieta „prokoukla“ po zásahu zkušených restaurátorských rukou a všechno ostatní jsme brali jako bonus navíc. O to více je pak člověk potěšen další nabídkou muzea. Navíc jsme si při naší poslední návštěvě AMO nestihli prohlédnout všechna dílka olomouckého rodáka Ivana Theimera, která jsou pod názvem Via Lucis rozesety – jako rozsypané perlové korálky a do konce května – po všech prostorách muzea. Pozdravit Šternberskou Madonu a některé další „muzejní krásky“ je už několik let nepsanou povinností.

A když už má být tento článek doporučujícím tipem na výlet, tak o současných dvou výstavách alespoň pár slov. Restaurovaná opuková Pieta, pocházející ze sbírky kanovníka Petra Křiváka je prostě úžasná. Toto přibližně ¾ metru vysoké dílko patří mezi „ve svém oboru mezi evropskou špičku“. Navíc se zde setkáváme s jednou z těch Piet, které zobrazují Pannu Marii jako krásnou mladou dívku. Mnozí se jistě neubrání vzpomínkám na návštěvu Vatikánu a „božského“ Michelangela. Křivákova Pieta zřejmě vznikla v nějaké renomované pražské dílně, a to v letech 1390 až 1400. Samotnou sochu doplňují panely s podrobnými – a velmi zajímavými – informacemi o průběhu restauračních prací i vzniku virtuálního 3D modelu sochy a další muzejní exponáty, umístěné v kapli sv. Jana Křtitele.

Druhá výstava byla připravena při příležitosti církevního roku Eucharistie a je zaměřena – jak již bylo naznačeno v úvodu - na výtvarné zpodobení jedné ze základních součástí křesťanské liturgie, tedy kult díkůvzdání. To je jednou ze sedmi Svátostí a připomíná Poslední večeři Ježíše Krista přijímáním chleba a vína, proměněných v tělo a krev Páně. O tomto – pro křesťanskou víru nesmírně důležitém – tématu budeme informováni prostřednictvím uměleckých děl, pocházejících z období od středověku až po současnost. Zajímavostí této výstavy je také fakt, že se nenachází přímo ve standardních muzejních prostorech, ale jednotlivé exponáty najdeme v ambitu někdejšího Zdíkova paláce a v kryptě olomoucké katedrály sv. Václava. A z té už je to jen pár schůdků (v tomto případě ovšem spíše veleschodů) do mauzolea olomouckých biskupů.

Výstava „Smlouva nová a věčná“ představuje celkem přibližně šest desítek exponátů, pocházejících nejen ze sbírek olomouckého arcibiskupství či Muzea umění, ale také z majetku strahovských premonstrátů i mnoha farností z celé Moravy. Najdeme zde díla z mnoha oblastí umění; tedy vše od obrazů a grafiky přes umělecké řemeslo až po knihy nebo liturgická roucha. Přitom nemá jít ani tak o předměty s eucharistií přímo související, ale spíše o výtvarná díla, které ji zobrazují. Výstava se tak např. v katedrální kryptě zaměřuje na předměty s liturgií přímo spojené, ale v ambitu Arcidiecézního muzea si můžeme prohlédnout výběr malířských děl. Z těch zmiňme alespoň Poslení večeři Páně, kterou Pieter Coeck D´Alost namaloval mv roce 1528. Své zde najdou rovněž fanoušci Otmara Olivy a upoutají jistě předměty z dómského pokladu nebo Vzkříšený Kristus významného barokního sochaře Filipa Sattlera, pocházející z olomouckého kostela Panny Marie Sněžné, ale skutečný „fajnšmekr“ se zaraduje z jiného unikátního exponátu. Vystavena je totiž také nedávno restaurovaná monstrance ze Špiček. Tento nejstarší exponát výstavy je zapůjčen z Vlastivědného muzea v Olomouci a jedná se současně o jedinou dřevěnou středověkou monstranci, která se u nás dochovala. Poprvé je vystavena také její kopie, kterou zhotovil restaurátor Radomír Surma. A kruh se uzavírá, protože Surma je tím, kdo restauroval rovněž Křivákovu Pietu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tento výlet jsme podnikli opravdu jen takříkajíc „na otočku“, takže jsme se spokojili s malou svačinou a troškou tekutin do vlaku. V Olomouci – coby hanácké metropoli – je nejrůznějších zařízení, určených k ubytování nebo zaplnění žaludků návštěvníků města, minimálně několik habadějů.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Že se nám líbily obě výstavy je snad z předchozího textu zřejmé. Za sebe bych ale vyzdvihl určitě nádhernou Pietu. Gotika je prostě gotika a málokde navíc máte možnost se k podobné památce přiblížit tak, jako v olomouckém AMO. Jenom se – byť bezvěrec – modlím, aby se jednou nenašel nějaký šílenec, který způsobí, že o „vymoženosti“ tohoto typu všichni přijdeme. Teplička nad Váhom a mumie Žofie Bosniakové by mohly vyprávět …

Z mimomuzejního pobytu musím zmínit dvě drobnosti. Jednak jsem už dlouho nestál v kněžišti olomoucké katedrály sv. Václava u renesančních oltářních soch tak blízko jako tentokrát, jednak mě hodně upoutala nápaditá reklama na cyklocentrum, v rámci které se po fasádě domu projíždí rudé favoritky (viz. http://www.turistika.cz/mista/olomouc-na-kole-favorit-az-k-nebeske-bani-aneb-spacialized-cs-bike-centrum-olomouc).

Ostatní informace

AMO v Olomouci je otevřeno denně kromě pondělí, a to od 10.00 do 18.00 hod. a za vstup do něj – pokud si nebudete kupovat kombinovanou vstupenku do dalších objektů – zaplatíte 70,- Kč (snížené vstupné 35,- Kč, rodinné 140,- Kč). My jsme tentokrát po dlouhé době využili toho, že každou neděli a každou první středu v měsíci se vstupné neplatí.

Poslední aktualizace: 28.5.2015
Autor příspěvku: markyz63
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Do Olomouce za gotickou Pietou i věčnou smlouvou</strong> mapa
Mapa Do Olomouce za gotickou Pietou i věčnou smlouvou

Příspěvky v okolí Do Olomouce za gotickou Pietou i věčnou smlouvou

Kdo by neznal město Olomoc, která se může pochlubit celou řadou historických památek. Historické centrum je tvořeno Horním a Dolním náměstím, kde se ocitnete přímo v památkové zóně. Nachází se zde největší památka…
Přemyslovský hrad v Olomouci – nazývaný také Olomoucký hrad – je do jisté míry bájným fenoménem, u kterého je vždy diskutabilní, co má být ještě za hrad považováno a co již ne. Já…
Šternberská Madona je jednou z nejpůvabnějších soch z okruhu tzv. krásných Madon. Tato polychromovaná opuková socha z konce 14. století měří sice jen  84 cm, přesto působí monumentálním dojmem. Původně byla zřejmě umístěna ve šternberské hradní kapli, pro kterou byla snad i určena. Druhou možností je, že měla být umístěna od počátku ve šternberském Augustiniánském klášteru. V současné době je k&n…
   Město Olomouc je opravdu velmi vděčným turistickým cílem. Kromě prohlídky překrásného a mimořádně rozlehlého historického jádra můžeme ve městě navštívit i další " atraktivity". Jednou z nich může tře…
Hned na úvod tohoto „vyprávění“ se musím k něčemu veřejně přiznat. Zkrátka a dobře: olomoucké Arcidiecézní muzeum mám prostě rád. Považuji toto zařízení  za místo krásné, vkusné, příjemné a inteligentní, co…
Olomoucké Arcidiecézní muzeum patří beze sporu k tomu nejzajímavějšímu, co svým návštěvníhům může stotisícová hanácká metropole nabídnout. Najdete ho v komplexu někdejšího Přemyslovského hradu Václavském náměstí, kterému dominuje olomoucká katedrála sv. Václava; tedy v podstatě v centru města. Jedná se o muzeum, jehož význam překračuje hranice ČR a které…
Barokní ceremoniální kočár, jeden ze symbolů olomouckého Arcidiecézního muzea, byl, s největší pravděpodobností, vyroben v pařížské dílně v I. čtvrtině 17. století. Původně…
Olomoucké Václavské náměstí se zbytky Přemyslovského hradu a biskupského paláce v budovách kapitulního děkanství se nachází na nejnižším ze tří olomouckých kopců na východním konci historické Olomouce. Prvním olomouckým knížecím sídlem byl knížecí dvorec na Petrském návrší, nad dnešním Biskupským náměstím, kde bylo také moravské biskupství s kostelem sv. Petra a knížecí…
Katedrála je výraznou dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška 100,65 metrů z ní činí druhou nejvyšší kostelní věž v České republice a nejvyšší novogotickou věž v České republice. V katedrále je také umístěn největší zvon na Moravě.
Krajské město Olomouc je pro nás v současné době velmi dobře dosažitelné vlakem. Ze Šumperka se dá dojet na místo v čase běžně pod hodinu, výjimečně i pod  45 minut. A mnohdy i bez přesedání. V Olomouci tramvají, ale většinou pěšky, do centra je to půlhodinka. Za vzděláním i za zábavou. Konkrétně volíme kombinaci návštěvy  olomouckého muzea umění (Arcidiecézní muzeum a Muzeum moderního umění…
Katerdála neboli Dóm svatého Václava na Václavském náměstí blízko centra byla původně románskou stavbou. Pochází z roku 1131. Později byla přestavěná v gotickém slohu. Dnešní podoba je z let 1883-1892. hlavní věž…
Jedním ze skutečných klenotů – převážně barokního – stotisícového krajského města Olomouc je románská stavba paláce biskupa Jindřicha Zdíka. Palác býval nazýván – nesprávně - také Přemyslovským, a pod tímto jménem…
Socha nejpopulárnějšího českého světce – promiň, ó svatý Václave – Johánka z Pomuku patří k samozřejmému „inventáři každé slušné dědiny", ležící na území česko-moravsko-slezském. Nelze se proto divit, že…
Ulice 1.máje spolu s Masarykovou třídou je hlavní olomoucká spojnice historického centra s východní částí města, Hlavním nádražím ČD a Autobusovým nádražím. Tato spojnice vděčí za svůj vznik zbouráním hradeb, které…
Zatímní průběh zimy nedopřává vyznavačům zimních radovánek v přílišné realizaci jejich zálib, ušetřený čas je ovšem potřeba nějak využít. Pravda, nedělní ležing by byla vcelku zajímavá činnost, ale po čase i tato zábava omrzí, tak hledáte nějakou zábavu. Naštěstí to nemáme zas tak daleko do krajského města Olomouc a protože jsem si už delší dobu plánoval něco nafotit v tamě…
OLOMOUC – krajské město stejnojmenného kraje a zároveň největší město na Hané je historické město, které má spoustu památek a zajímavostí. Mezi nejvíce navštěvovanější patří samotné centrum…
Arcibiskupský palác je od svého vzniku až do současnosti sídelní rezidencí olomouckých biskupů a arcibiskupů (od roku 1777). Původní renesanční palác v místě dnešní rezidence začal budovat olomoucký biskup Stan…
Arcibiskupská rezidence je unikátní církevní historickou památkou na území města Olomouce. Jedná se o největší palácovou budovu v městské památkové rezervaci. http://arcibiskupskypalac.ado.cz/
Monumentální sálová barokní stavba jezuitského auniverzitního kostela vznikla vletech 1712-1719 Prací Lucase Glöckela podle projektu Michaela Kleina. Na architektuře průčelí apředsunutém…
OLOMOUC – krajské město stejnojmenného kraje a zároveň největší město na Hané je historické město, které má spoustu památek a zajímavostí. Mezi nejvíce navštěvovanější patří samotné centrum – Dolní a Horní náměstí. Dominantou Horního náměstí je Radnice s orlojem a Sloup Nejsvětější Trojice. Sloup Nejsvětější Trojice Je monument postavený v létech 1716 až 1754. Jeho hlavním účelem bylo díkuvzdání za ukončení morových u…
Klášterní Hradisko, něm. Kloster Hradisch s 2 122(2005) obyvateli je v severní části města, na levém břehu řeku Moravy, u jejího vtoku do Olomouce. Klášterní Hradisko nikdy nebylo samostatnou obcí, bylo zde sídlo …
Dominantní barokní klášter premonstrátů, na místě slovanského hradiště u Olomouce. Od roku 1784 kněžský seminář, dnes vojenská nemocnice s částí prostor přístupných veřejnosti.
Knihy Jaroslava Foglara četl svého času snad úplně každý a příhody pěti Rychlých šípů patřily vždy k těm nejoblíbenějším. Legendární příběhy o tajemných Stínadlech a Tleskačovu ježkovi v kleci zaujaly op…
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
Hanácká metropole, po Praze druhá nejrozsáhlejší městská památková rezervace. Na Horním náměstí barokní Sloup Nejsvětější Trojice, památka UNESCO.
Olomoucké Horní náměstí, kterému vévodí Radnice s orlojem, je olomoucký hlavním náměstím již téměř 750 let. Na tomto místě vznikla v r. 1261 dřevěná tržnice, která byla na základě privilegia markraběte Jošta z r.1378 nahrazena v letech 1378-1411 Kamennou budovou Radnice s kupeckým domem a od té doby, jak tvar náměstí tak jednotlivé domy, před velkým požárem v červenci 1398…
Olomoucké Dolní náměstí je spolu s Horním náměstím nejstarším olomouckým náměstím. Z počátku bylo s Horním náměstím spojeno v horní zúžené části ulicí, která dostala později název Kramářská. Při přestavbě obou námě…
Olomouc, druhá největší městská památková rezervace se může pochlubit šesti nádhernými barokními kašnami v historickém centru města, ale i množstvím kašen, fontán i gejzíru v jezírku v přilehlých částech města. Ne…
  Moc rádi jezdíme s manželkou do Olomouce. Zlín je sice dobré místo k životu, ale město je plné funkcionalistické architektury a my dva rádi hlavně tu historickou. Východní Morava je dost skoupá na historick…
Poutní místo
Svatý Kopeček je velice pěkným a oblíbeným poutním a výletním místem a naleznete jej kousíček za Olomoucí. Stojí zde barokní poutní chrám Navštívení Panny Marie, který je významnou dominantou olomoucka. Místo je r…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace