Horní Blatná
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Horní Blatná
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Horní Blatná, díl první

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní

pohádka bratra Grima
pohádka bratra Grima  •  Fotografie (11)  • Foto: bezprezdivky

Kam a jak jedeme?

Před lety mnoha (dohodli jsme se zhruba na dvaadvaceti), když byly naše dětičky malé a poměrně roztomilé a Pavlína byla ještě poměrně začínající lékařkou v nemocnici, jsme byli na dovolené v rekreačním zařízení, které sice patřilo kladenským dolům, ale nemocnici tam místo taky poskytovali. Bylo to v Krušných horách, na kraji městečka Horní Blatná a nám se tam tehdy dost líbilo, i když tam, kam my jezdili na zotavenou, tehdy místní pobírali „pohřebné“ (pro nepamětníky, šlo o kompenzaci za trvale zhoršené ovzduší). Po těch letech jsme se rozhodli, že se znovu podíváme do míst, která, jak jsme zjistili, si ty děti vůbec nepamatují (a to Pavlovi bylo už dobrých šest).

Dalo trochu bádání, než jsem objevil ubytování, které by vyhovovalo, nakonec jsem se, s trochou potíží, dovolal do penzionu Florian, který je od náměstí co by kamenem dohodil, ale přesto v klidné boční uličce.

Vyrazili jsme v úterý, sedmého srpna (samozřejmě po povinném vymalování části ordinace). Nechtělo se mi jet přes Karlovy Vary, volil jsem tedy odbočku kolem starobylého hradu Andělská Hora, potom okrajem vojenského prostoru v Doupovských horách do lázní Kyselka. Odtud do Ostrova nad Ohří a potom je to už jen chvilku po rovině a další do setrvalého kopce a jsme na místě. Zabloudili jsme jen jednou, když jsem byl navigátorem ponechán osudu a odbočil jsem o křižovatku dřív (to jako na tu Andělskou horu).

Navigátorka si to ale vynahradila pohotovým zásahem ve chvíli, když jsem se marně snažil dovolat majitelce penzionu a ona dotazem v nejbližší hospodě zjistila bydliště a objevila jejího manžela. Paní musela odjet a zapomněla nejen telefon, ale dát manželovi instrukce, kdy nás má čekat. Ale všechno se v dobré obrátilo velmi brzy. Byli jsme ubytování, byl jsem za krásný pokojík s kuchyňkou, sprchovým koutem a toaletou pochválen (Pavlíně to i barevně ladilo) a za chvíli jsme mohli vyrazit do ulic. A to doslova. Mapu téhle části světa máme starou o dost více než dvacet let a chceme se podívat po cestách, které tu tenkrát nevedly. Podle stránek města je tu informační středisko, muzeum i pošta, někde by tu mapu měli mít. V informačním středisku měli tento týden dovolenou, na poště byla moc ochotná slečna, která sice mapu neměla, ale zavolala starostovi, aby nám to informační centrum otevřel. Dozvěděla se, že mapy došly a možná přijdou příští týden. V muzeu jsme taky nepochodili, přehlédli jsme cedulku, že jdeme mimo otevírací dobu, zazvonili a od dosti nerudné dámy jsme z okna z prvního patra dozvěděli, že dovnitř nás nepustí a mapy nevede. Byl hlad i žízeň a tak jsme se na chvíli uchýlili do jedné z restaurací, které nám pan domácí doporučoval. Pivo chutné, i když poměrně exotické (Rychtář to byl) a klobáska, kterou jsem si k svačince dal, byla dobrá. Pavlína si taky nestěžovala. V už poměrně pokročilém odpoledni jsme se šli podívat alespoň tam, kde jsme kdysi s dětmi nocovali.

Kolem toho našeho dávného ubytování vedla červená značka, inu vydali jsme se po ní. Ani nevím, jestli tu byla tenkrát taková zákoutí, jaká jsme viděli dnes. Ale možná ano. Tímhle nechci půvab městečka snižovat, je tu pár pěkných míst, ale na svých stránkách mají fotky pranýřující návštěvníky tropící nepořádek. A tohle turisti neudělali. A novou, zajisté hodnotnou, architekturu taky nemůžeme minout. Po chvíli stoupání jsme došli k místu, kde jsme s dětmi tenkrát nocovali. Už z letecké mapy, na kterou jsem se díval, než jsme odjížděli, bylo jasné, že je tu něco v nepořádku. Dokonce jsem i někde slovo požár zaslechl. Ale tohle jsme opravdu nečekali (viz. foto).

Ale my jsme se šli podívat hlavně k tehdejšímu ráji dětí (tenkrát bylo hodně parné léto), k propadlině dolu Konrád (alespoň tak mi to určil kamarád, důlní historik), ze které je půvabné jezírko. Na štěstí dodnes. Podle zbytků táborových ohňů (a bohužel i odpadků, kterých Pavlína posbírala tašku) jsme poznali, že místní omladina tu má oblíbené místo pořád. A stejně tak pořád tu můžeme pozorovat živáčky, které tu obdivovaly i ty naše děti. I žabičky, ve které se někteří z pulců už měnily, se už objevovaly a květinek bylo nepočítaných.

Už jsme se s dosud příjemným místem rozloučili a vydali se na zpáteční cestu, když nás z polní cesty vyhnala těžká technika. Dobrovolní hasiči z širokého okolí měli kdesi nějaké cvičení a zřejmě jim došla voda. A kde jinde by ji měli doplnit, než tady. Samozřejmě čerpali, za dohledu dětiček, které si přivezli, v místech, kde těch nebohých pulců bylo nejvíc.

Radši jsme odkráčeli. Ještě jsem si udělal obrázek krajinky jihozápadně od městečka, ze kterého jsou patrné stopy staré těžby cínu, a potom už světlo dovolilo jen portrét jednoho místního pěkného hlídače.

Na večeři jsme zašli do hotelu Modrá Hvězda, který nám pan domácí moc nedoporučoval, obsluha tu byla pravda trochu strohá, ale guláš neměl chybu, a co bylo hlavní, i tu vytouženou mapu tu měli. Zítra jsme mohli bez obav putovat po krušnohorských hřebenech.

Za čím jedeme?

Šli jsme vlastně po stopách našeho mládí a dětství našich potomků. Tohle je opravdu jen odpolední procházka. Podstatné výlety byly až další dny.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytování v penzionu Florian nemá chybu, i guláš v hotelu Modrá Hvězda byl dobrý. Zásoby potravin, třeba na snídani, lze pořídit hned ve dvou obchodech na náměstí.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Městečko je malebné, ale jsou na něm patrné stopy chátrání. Pokusy o moderní architekturu nás taky moc neuchvátily. Vysloveně nás rozladil nájezd dobrovolných hasičů na jezírko plné chráněných živočichů. Ale krajina se nám líbila stejně, jako tenkrát.

Ostatní informace

Vstupné se nám zaplatit nepodařilo. Do muzea jsme se sice podívat chtěli, ale otevírací doba je tak děsná, že se neslučuje s žádným dalším výletem. A paní správcová (nebo co to bylo) byla na první pokus tak urputná, že jsme se ji už neodvažovali obtěžovat. Vždyť jsme i další dny odcházeli před otevírací dobou (ne nijak brzy, kolem deváté) a vraceli se určitě hluboko po zavíračce, kolem páté.

Poslední aktualizace: 30.10.2012
Autor příspěvku: bezprezdivky
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Horní Blatná, díl první</strong> mapa
mapa Horní Blatná, díl první

Příspěvky v okolí Horní Blatná, díl první

Od nádraží v Horní Blatné po červené TZ přes městečko a po naučné stezce dojdeme k propadlině starého cínového dolu Wolfgang – Vlčí jámy. Propadlina  je dlouhá 120 metrů, široká 14 metrů a hluboká a…
Popis trasy naleznete na adrese:http://ondra-pdvyv.wz.cz/odkazy/LVI-S.htm Další trasy naleznete také nahttp://ondra-pdvyv.wz.cz Zajímavé informace k trase najdete v Průvodci k průvodci III:http://ondra-pdvyv.wz.…
Původní Městské muzeum v Horní Blatné vzniklo již před rokem 1938 a zaniklo počátkem padesátých let.V roce1977 vytvořilo Karlovarské muzeum novou expozici zaměřenou na těžbu cínu v Krušnohoří. K vidění jsou zde modely důlní techniky, mineralogické sbírky, cínové nádobí.Od roku 2001 bylo muzeum rozšířeno o malou regionální galerii. Muzeum je součástí naučné stezky Vlčí jámy.
Kaple svatého Kříže stojí na hřbitově na jihozápadním okraji obce, v ulici Jiráskova. Od roku 1958 kulturní památka. Zajímavé vnitřní vybavení (tři oltáře, lavice, varhany) vzalo za své koncem 20. století. 4 plastiky světců, v pozdním, vrcholně barokním stylu přemístěny do kostela svatého Vavřince. V roce 2000 proběhla rekonstrukce objektu.
Teď už jsme nechtěli jít po vlastních stopách, alespoň většinou. Už kdysi jsem z jakési výstavy přinesl leták, ve kterém bylo popisováno zrekonstruované vodní dílo Blatenský příkop. Byl postavený během čtyř let v 16. století a zásoboval vodou doly kolem Horní Blatné, kde se těžil převážně cín. Vede od Božího Daru a vlévá se do Blatenského potoka. Neměli jsme zrovna…
Kostel svatého Vavřince v Horní Blatné je obdélníková jednolodní stavba se dvěma věžičkami na západních nárožích a mohutnou věží na východním průčelí. Stavební data se různí, založení roku…
Měšťanský dům č.p. 127 se nachází v Bezručově ulici. Jedná se o stavbu z roku 1754 se zděným přízemím a hrázděným patrem, polovalbová střecha je krytá šindelem. V přízemí dochované původní klenby. Vzhledem k zacho…
Naučnou stezku Horní Blatná - Vlčí jámy tvoří necelých 5 km dlouhý okruh uzavírající se v Horní Blatné. V průběhu Naučné stezky se návštěvníci mohou seznámit prostřednictvým  sedmi informačních tabulí nejen s…
Krušnohorské městečko se starou hornickou tradicí leží v malebné poloze na úpatí Blatenského vrchu. Původní hornická osada se brzy stala jedním z nejvýznamnějších center těžby cínu na našem území. Dominantou městečka je farní kostel sv. Vavřince.
Městečko
Horní Blatná leží v Západních Čechách, severním směrem od města Karlovy Vary. Horní Blatná je horské hornické městečko, které se rozkládá v srdci Krušných hor a nedaleko hraničního pásma s Německem. Nejvýše polo…
Vážení přátelé turistiky i Turistiky, rád bych Vás pozval na dětskou vycházku po okolím Horní Blatné. Na start se dostanete vlakem z Karlových Varů.. Od nádraží vyrážíme po červené přes náměstí, kolem MUZEA a dále…
I v těchto parných dnech můžeme spatřit na našem území sníh. Je to opravdu ojedinělý úkaz na území České republiky. Mluvím o Ledové jámě, která se nachází na naučné stezce Horní Blatná - Blatenský vrch. Propadlina je 15 metrů hluboká. Byla zde vytvořena hlubinnou těžbou cínové rudy v dole Jiří. Důl dosahoval hloubky až 50 metrů. Vzhledem k teplotnímu profilu této průrvy zde…
Přírodní památka
Vlčí jámy jsou přírodní památkou poblíž krásné rozhledny Blatenský vrch. Skládají se z Vlčí jámy a Ledové jámy. Ledová jáma sahá do hloubky až 20 metrů. Jedná se o propadlinu, jež vznikla hornickou činností při těžbě cínových rud. Jde o pozůstatek dolu Jiří. Vlčí jáma je pak pozůstatkem dolu Wolfgang, je přes 120 metrů dlouhá, její šířka činí 15 metrů a její hloubka je…
Vrch nad Horní Blatnou (městská památková rezervace). Na vrcholu rozhledna. Na západním svahu se nalézá přírodní památka Vlčí jámy - pozůstatky po dolování cínu (propadliny, ledové jámy, …
  Horní Blatnou najdeme cca 20 kilometrů severozápadně od Ostrova v Krušných horách. Je to historické horní město založené roku 1532, kdy sasský kurfiřt Jan Bedřich koupil toto území od pánů z Teto…
Blatenský vrch je kupovitý vrchol nacházející se v pohoří a geomorfologickém celku Krušné hory, v podcelku Klínovecká hornatina, přibližně 1,5 km severovýchodně od města Horní Blatná. Je to současně také jedna z k…
Kamenná a částečně dřevěná rozhledna z roku 1913, nad Horní Blatnou v Krušných horách.
Blatenský vrch je milou ukázkou, jak „chutná“ stáří. Roku 1912 je zahájena stavba hotelu s rozhlednou a o rok později, přivítá první návštěvníky. Projekt, pro Spolek pro zimní sporty, vypracoval K. Matusch. Po válce je objekt spravován pohraničníky a po nich je jeho stav tak žalostný, že je nutno věž opravit a hotel dokonce zbourat. Nyní se o dobrý stav starají ochránci…
V bývalém hornickém městečku Pernink založeném roku 1532 saskými horníky je technickou zajímavostí impozantní klenutý kamenný viadukt (viadukt ? tedy římský most překračující údolí oblouky malého rozpětí, často …
Rekreační středisko s typickým viaduktem na horské železniční trati Nejdek - Potůčky.
Městečko
R. 1848 panství Ostrov nad Ohří, kraj Loketský. V německých textech Bärringen, Peringer, Beringer, Peringa, Pärringen. Sídliště, založené asi v r. 1532, bylo snad založeno už jako město, nebo bylo nedlouho poté p…
Na vrcholovém žulovém skalisku Tisovského vrchu /977m/ byla dokončena v roce 1897 jedna z nejmohutnějších a nejkrásnějších rozhleden v Krušných horách. Rozhledna je vystavěna ze žulových kvádrů a je vysoká 18 metrů. Na začátku 20. století byla u rozhledny postavena restaurace, ale ta během II. světové války vyhořela. Zájem o rozhlednu upadal a ta začala chátrat. Až při…
Městečko
Boží Dar leží v Západních Čechách, severním směrem od Karlových Varů v těsné blízkosti státní hranice s Německem. Boží dar je nejvýše položené městečko ve Střední Evropě, jeho nadmořská výška je 1028 metrů. Měst…
11.7km
více »
Jáchymov leží v Západních Čechách, severně od Karlových Varů. Město Jáchymov najdeme v oblasti Krušných Hor, v údolí pod horou Klínovec ( 1244 m.n.m.). Jáchymov je známé lázeňské město a vyhledávané středisko zi…
11.8km
více »
Klínovec je nejvyšším vrcholem Krušných hor, a tyčí se nedaleko hraničního přechodu Boží dar a lázní Jáchymov. Z vrcholu lze za zvlášť dobré viditelnosti zahlédnout dokonce Sněžku , šumavský Javor, Říp či pražs…
14.9km
více »
Karlovy Vary leží v Západních Čechách. Karlovy Vary jsou světově známé a vyhledávané lázeňské město. Ve městě se každoročně pořádá Mezinárodní filmový festival. Karlovy Vary se rozkládají u soutoku řek Ohře a Tepl…
18.8km
více »
Skalní útvar
Svatošsaké Skály se nacházejí na levém břehu řeky v blízkosti Karlových Varů, u obce Doubí. Dostanete se k nim buď z Doubí směrem k areálu Pionýrská nebo z Lokte po proudu řeky. Jedná se …
21.8km
více »
Hrad
Gotický hrad Loket se vypíná na skále nad řekou Ohří. Pod hradem leží malé Město Loket. Hrad se nachází v Karlovarském kraji. Turisté mohou hrad navštívit po celý rok. Nejstarší částí dne…
22.7km
více »
Mariánské Lázně najdeme v Západních Čechách, jižním směrem od Karlových Varů. Město se rozkládá u jižního okraje Slavkovského lesa. Mariánské Lázně jsou naše…
48.5km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace