Nové Město na Moravě
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Nové Město na Moravě
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Nové Město – biatlonový areál Vysočina aréna a historie zimních sportů

Turistické cíle Sport a rekreace Ski areál

Nové Město na Moravě leží v severní části Českomoravské vysočiny, na jižním okraji Žďárských vrchů. Nedaleko jsme byli na dovolené a do Vysočina arény jsme se zašli podívat při našem výletu.

Samotné město je ve výšce 600 metrů, okolní kopce dosahují výšky 700 m n.m. a výš. Zimy zde prý bývaly naprosto nevyzpytatelné. Jednou mrzlo, až praštělo, ale sněhu bylo málo, jindy ho bylo tolik, že vesnice zapadaly sněhem a lidé se několik dní nikam nedostali.

V Novém Městě jsou i rybníky, které bez problémů zamrzaly. Proto byl r. 1895 ve městě založen Bruslařský klub. Hlavním úkolem bylo vzbudit zájem lidí o bruslení, lidi tento sport naučit, ale také aby se i v zimě mohli lidé společensky setkávat. Členové klubu se scházeli na Cihelském rybníku, později na městské plovárně, kde měli možnost se jít i ohřát. Často pořádali večerní bruslení, na kterém se podával i čaj.

Ačkoli to byl Bruslařský klub, mohly se pod jeho hlavičkou provozovat i jiné sporty. V r. 1903 klub zakoupil dva páry lyží, které si členové mohli za poplatek půjčovat. Lyžování si brzy oblíbili, v r. 1910 se klub přejmenoval na Sportovní klub (SK) a postupem času členové vyměnili brusle za lyže.

První lyžařské závody v běhu na 10 km se uskutečnily 2. února 1910. Zvítězil zdejší rodák Karel Mrkvička, který si tento sport tak oblíbil, že později pořádal lyžařské kurzy, stal se rozhodčím a později i předsedou Sportovního klubu. Tohoto závodu se zúčastnila jediná žena, Marie Gregorová. Skončila na 5. místě a byla o 7,5 minuty rychlejší než poslední ze závodníků. I ona se zimnímu sportu nepřestala věnovat, dokonce pomáhala i při realizaci prvního skokanského můstku. Prostě lyžování a zimní sporty vůbec si zde získaly svoji oblibu. Od tohoto roku se pořádaly lyžařské závody každoročně.

Již v r. 1911 bylo ve městě 898 lyžařských nadšenců. Lyžařský klub organizoval lyžařské kurzy, které tam tři roky po sobě vedl nejlepší lyžař Bohumil Hanč z Krkonoš. Bohužel ten čtvrtý už vést nemohl, protože 24. března 1913 spolu s přítelem Václavem Vrbatou tragicky zahynul při mezinárodním závodu v běhu na lyžích na 50 kilometrů v Krkonoších, když se náhle zhoršilo počasí.

Po 1. světové válce klub svoji činnost rychle obnovil. V té době se začaly konat tzv. Dětské párkové závody, které se pořádají dodnes. Účastní se jich stovky dětí.

R. 1921 byla postavena na nejvyšším vrcholu – na Harusově kopci dřevěná turistická chata, která byla hodně využívána i lyžaři. R. 1923 byla rozšířena, dokonce tam byla i rozhledna. Chata r. 1942 vyhořela a bohužel nebyla obnovena. Nyní je tam televizní vysílač, mají tam i chatu, pro veřejnost je tento objekt ale uzavřen.

Lyžařské sporty se na Novoměstsku stále rozšiřovaly. R. 1926 byl postaven dřevěný skokanský můstek Na Šibenici. Bylo uspořádáno dokonce i Mezinárodní mistrovství Československé republiky.

V roce 1934 byl se konal 1. ročník závodu O zlatou lyži Českomoravské vysočiny. Jednalo se o sdružený závod, který se skládal z běhu na lyžích na 18 km a skoku na lyžích. O vznik tohoto závodu se zasloužil Ing. Josef Jílek, kterému tehdejší předseda SK Karel Hlaváč vyčítal, že se Vysočině odcizil. Aby dokázal, že mu na Vysočině záleží, vysázel prý na jedné valné hromadě na stůl deset zlatých dukátů. Z nich pak vznikla putovní trofej Zlatá lyže pro nejlepšího lyžaře. Prvně miniaturní zlatou lyži z ryzího zlata získal Bohuslav Musil z SK Nové Město na Moravě.

Od této doby byl závod, zkráceně nazývaný Zlatá lyže, vždy hlavním závodem lyžařské sezóny v Novém Městě na Moravě - samozřejmě záleželo také na tom, zda byl sníh. Občas to bohužel se sněhem nevycházelo. Někdy bylo dokonce nutno navážet sníh na můstek a pod můstek.

Po 2. světové válce - r. 1948 byl U Škrobárny postaven nový, opět dřevěný skokanský můstek. Slavnostně byl otevřen r. 1949 při sdružených závodech Zlatá lyže. Dřevěná konstrukce bohužel nevydržela větrnou smršť na jaře 1958. Nový byl postaven ale až o 5 let později, r. 1963. Měl již ocelovou konstrukci. Závody na něm byly každoročně vypisovány, ale pro nepříznivé sněhové nebo povětrnostní podmínky nebyl často využíván. Navíc těžba v nedalekém lomu narušovala jeho stabilitu. Naposledy se na něm skákalo r. 1971. Můstek byl v r. 1983 rozebrán.

Od r. 1972 se v Novém Městě konaly závody Zlaté lyže pouze v běhu na lyžích, dokonce byly již označeny jako závody mezinárodní. V r. 1973 byl tento závod poprvé zařazen do mezinárodního kalendáře FIS. Nejdůležitějším je r. 1981, kdy byl v rámci Zlaté lyže poprvé uspořádán závod Světového poháru žen. Ten se pak uskutečnil ještě r. 1985 a 1986. V letech 1988 a 1989 byl zde závod Světového poháru mužů. Ke 100. výročí založení Sportovního klubu (dříve Bruslařského klubu) se v r. 1995 konal v Novém Městě Světový pohár mužů i žen za účasti kompletní světové špičky. Mezinárodní federace FIS tímto ocenila dlouholetou organizační i výchovnou činnost SK. Zajímavé je, že okolo lyžařských tratí se již tehdy sešlo více jak 20 tis. diváků, což bylo nejvíc na světě.

R. 1989 byl Na Šibenici otevřen nový skokanský můstek s konstrukčním bodem 38 metrů a s keramickou stopou. Dopad můstku byl pokrytý hmotou Durokryt. Pravděpodobně ani tento můstek zde už nestojí. Na Šibenici nyní stojí skokanský můstek z r. 2000. Jeho rekord je 61 metrů a konají se na něm především žákovské a mládežnické závody. O současné existenci toho první můstku jsem se nikde nedočetla, ani jsme ho tam nikde neviděli, ani ukazatel k němu.

Na závody Světového poháru Zlatá lyže navázaly závody Světového poháru v biatlonu. Snad každý u nás už ví, že je to kombinace běžeckého lyžování a střelby. R. 2007 se konal první závod a od té doby to je již pravidlem. V únoru 2013 se zde konalo dokonce i MS v biatlonu. To byl důvod, proč se musel vybudovat i nový sportovní areál. V r. 2011 se stavěl nový stadion, tribuny, kabiny, další pokračovalo ještě v r. 2012, aby na MS 2013 bylo vše připraveno.

V r. 2015 zde vybudovali obrovský zásobník na sníh. Jeho kapacita je 60 tis. m3 a umožní pořádání závodů, i když bude sněhu nedostatek. Je to betonový zásobník, zhruba 4 metry pod povrchem. Sníh se do něj naveze a před teplem ho bude chránit fólie a vrstva štěpky. Počítá se, že 30 % sněhu odtaje, ale přesto zbude dostatečné množství na další sezónu. V zahraniční je to téměř běžné, v naší republice je to zásobník první.

Areál je hezký i na jaře, je volně přístupný, takže si každý může prohlédnout tribunu, střelnici i terče a ty naše závodníky si tam představovat. Jak se jim vede, to určitě všichni víme, nebo aspoň většina z nás. Tak jim budeme držet palce, aby se jim takhle dařilo i dál a aby si vychovali i své nástupce.

Poslední aktualizace: 27.05.2016
Autor příspěvku: jircak
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Nové Město – biatlonový areál Vysočina aréna a historie zimních sportů - Služby, informace
Nové Město – biatlonový areál Vysočina aréna a historie zimních sportů na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Nové Město – biatlonový areál Vysočina aréna a historie zimních sportů

Webkamery s vysokým rozlišením u Vysočina Areny, která se nachází u Nového Města na Moravě vedle Ski hotelu. webka1: http://nm1.isenzor.cz/api/aktualni/mod/K1192318/aktualni.jpgwebka2: http://nm1.isenzor.cz/api/a…
Webkamery na připojeném odkazu nás přenáší do prostoru sportovní areálu u Nové Město na Moravě. Kamera snímá prostor stadionu. Viz:http://www.biathlon-nove-mesto.cz/cz/areal-nove-mesto/sportovni-areal Případně …
Cyklo shop - servis
V areálu Vysočina Areny, v centru areálu se singltracky je od 30.6.2015 otevřeno Bike-ski centrum. Je tu k dispozici test centrum značek Ghost a Superior, servis kol a doplňkový prodej př…
Centrum zimních sportů v Žďárských Vrších, východisko slavného běžeckého areálu.
Turistický rozcestník, který se nachází u SKI areálu ukazuje turistům cestu do více směrů. Po značce modré ve směru Vojnův Městec, Cikháj, Tři Studně - Hanusův kopec, Žďár nad Sázavou a po dvou okružních trasách se startem a cílem u SKI areálu. Modrá trasa o délce 11 km a červená o délce 18 km jsou značeny půleným čtvercem bílé, resp, červené barvy s bílou.
Kamenný pomník tvořený balvany doplněný dřevěným křížem se nachází v lese mezi SKI areálem a přírodním koupalištěm u Nového Města na Moravě. Vzhledem k tomu, že v lese je rozmístěno několik svatých obrázků bude tento „pomníček“ zřejmě součástí této svaté cesty a „pomníček“ bude ve skutečnosti malou přírodní modlitebnou. Kdybyž někdo znal účel postavení „pomníčku“ může…
Nejvyšší vrchol Křižanovské vrchoviny. Začleněn do CHKO Žďárské vrchy. Do roku 1942 tu stávala turistická chata, dnes tu je TV vysílač. V blízkosti leží Skiareál, kde se pravidelně uskutečňují …
Přírodní Koupaliště obklopené lesy se nachází cca 2km severně od centra Nové Města a cca 1 km východně od hotelu SKI a lyžařského areálu. Zázemí zde není sice skoro žádné, ale je tu hezká travnatá pláž a téměř kli…
Je to základní lyžařský okruh pro lyžování z Nového města na Moravě. Okruh je udržován rolbou od Ski hotelu a navazují na něj další okruhy, kterými se dá postupně prodloužit. Dá se na něj samozřejmě nastoupit kdek…
Vysočina nabízí příjemné turistické vyžití i v letním horku, jak jsme se o víkendu přesvědčili v okolí Nového Města na Moravě. Z vlakového nádraží, které se právě opravuje, jsme se pustili ulicí dop…
Nové Město na Moravě leží na Jižní Moravě, jihozápadním směrem od města Olomouc. Město se rozkládá pod východními vrcholky Českomoravské vysočiny a na okraji chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Městem protéká říčka Bobrůvka. Ve městě a v jeho okolí je vybudovaná celá řada menších či větších rybníků. Několik z těchto rybníků jsou využívána jako přírodní koupaliště a jsou…
Tento dominantní objekt se nachází na náměstí a upoutá pozornost svými sgrafity, které zhotovil zdejší rodák, malíř Karel Němec. Vlastní objekt kostela pochází z 1. poloviny 14. století, přestavěný po požáru do dnešní podoby v roce 1725.Turistická mapa KČT 1:50 000 č.48 Žďárské vrchy.
První muzeum ve městě bylo zřízeno v roce 1892. Od roku 1906 nese dnešní název. Narůstáním sbírkového fondu bylo muzeum později přemístěno do tzv. staré radnice na náměstí, která která zde stojí od roku 1555. V 18…
Mezi řadou pamětihodností Nového Města na Moravě, které se nachází v kraji Vysočina, vyniká zámek, který stojí při východní straně náměstí. Zámek je čtyřkřídlá patrová budova. Návštěvníci si mohou prohlédnout za…
Základem městské památkové zóny je obdélníkové Vratislavovo náměstí, v jehož středu stojí dominantní kostel sv. Kunhuty, dále stará radnice (Horácké muzeum), zámek (Horácká galerie), dvě…
Hřbitovní kostel J.B.Santiniho na Zelené Hoře nad Žďárem nad Sázavou, památka UNESCO.
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře představuje vyvrcholení tvorby geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla, příslušníka již třetí generace italské umělecké rodiny, usazené od 17. stolet…
Tento barokní most přes řeku Sázavu byl postaven za opata Bernarda Henneta. a nachází se mezi Bránským a Konventním rybníkem, v blízkosti poutního kostela na Zelené hoře. Je 40 m dlouhý a…
Žďár nad Sázavou leží na pomyslné hranici mezi Čechami a Moravou, jižním směrem od města Chrudim. Město se rozkládá v srdci Českomoravské vrchoviny a v jihozápadní části chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. …
Výchozím místem je obec Křižánky, odkud půjdeme po modré turistické značce. Turistický směrovník se nachází u autobusové zastávky. Turistická vývěsní mapa je umístěna před obecním úřadem. Je možné také zaparkovat …
Nachází se v pramenné oblasti řeky Sázavy, asi 10 km severně od Žďáru nad Sázavou. Patří mezi nejstarší zdejší vodní plochy, prameny udávají, že byl zbudován kolem roku 1480. V minulosti…
Z obce Zvole se přes Blažkov můžeme vydat do Šiklova mlýna, kde najdeme největší přírodní zábavní areál u nás - westernové městečko. Westernové městečko Šiklův mlýn je největší p…
Vírskou přehradu jsem navštívila několikrát. Letošní návštěva byla neplánovaná, ale o to zajímavější. Letos jsem tam totiž byla v době kdy nádrž přetékala přes okraj. Tzn. spodní výpust nezvládala a vody bylo tol…
18.6km
více »
Hrad Pernštejn je druhým nejmohutnějším hradem u nás. Hrad stojí nad městečkem Nedvědicí v Jihomoravském kraji a je jedním z našich nejzachovalejších a historicky nejcennějších hradů. Hrad je možné navštívit v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích a od května do září každý den, návštěvníci si mohou vybrat ze 4 prohlídkových tras. Jedinečnou ukázkou opevňovací techniky na hradě…
23.8km
více »
Veselý kopec je ideální místo pro Váš výlet. Nachází se na pomezí Vysočiny a východních Čech přibližně 5 km od Hlinska. Jedná se o rozsáhlou expozici lidového stavitelství. První zm…
25.7km
více »
Hrad Svojanov stojí na ostrohu nad stejnojmenným městečkem v údolí Křetínského potoka. Hrad se nachází na Svitavsku v Pardubickém kraji. Hrad Svojanov je otevřen v dubnu a říjnu o víkendech…
26.5km
více »
Příroda, nacházející se na území přírodní rezervace Maštale a mikroregionu SOTM, je krásná a neponičená civilizací. Rozmanité geologické podmínky v různých částech způsobily, že krajina nemá jednotný ráz, ale s…
27.1km
více »
Klášter Porta coeli (Brána nebes) v Předklášteří u Tišnova založila v roce 1233 královna Konstancie, vdova po českém králi Přemyslu Otakarovi I. Klášterní kostel, vysvěcený v roce 1239, je trojlodní bazilikou …
35.6km
více »
Litomyšl leží ve Východních Čechách, jižním směrem od města Ústí nad Orlicí. Město Litomyšl se rozkládá v srdci Svitavské pahorkatiny. Město je velmi známé…
37.6km
více »
Rozsáhlý hrad Veveří stojí na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou. Veveří se nachází na Brněnsku v Jihomoravském kraji. Hrad Veveří je jedním z nejmalebnějších a nejrozsáhlejších hradů u nás. Vlastní hrad,…
46.3km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace