TURISTIKU PODPORUJÍ
61 172 turistů a cestovatelů
105 400 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 271 798,- odměny za články
 
Tipy a novinky Chaty a chalupy České BudějoviceChaty a chalupy  Mapa Ostravy a okolí
Ostrava leží v podhůří Beskyd na řece Ostravici. S přibližně 310 tis. obyvateli je třetí největší město v ČR. Ostrava je známá svou průmyslovou historií - hlavně těžnou uhlí, která byla ukončena v roce 1994. Těžbu dnes připomíná například Landek park - hornické muzeum a důl Michal.
TIP:
 Trasy Ostrava a okolí (65)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Jedeme na sever a severovýchod Moravy – 11. den – odpoledne: Vítkovice-bývalý Důl Hlubina, rozhledna Bolt Tower a Rothschildův zámek; Moravská Ostrava-bývalý Důl Karolína a Trojhalí; Slezská Ostrava-Slezskoostravský hrad a vyhlídková věž Nové radnice

Cestopisy

Věžový vodojem a aula
Věžový vodojem a aula  •  Fotografie (57)  • Foto: jircak
U6 - VI. energetická ústředna

Sobota 13. 8. 2022 - odpoledne
Východní a jižní okrajové čtvrtě Ostravy jsme projeli. Nyní popojíždíme už trochu víc do centra města. Zastavujeme se ve Vítkovicích, kde se podařilo bývalý průmyslový komplex Dolní oblast Vítkovice proměnit v turisticky atraktivní lokalitu. Zahrnuje bývalý průmyslový areál dolu Hlubina, kde byly koksovny i vysoké pece železáren. Celý areál je unikátní industriální památka Moravskoslezského kraje. Na původní vysokou pec byla vyrobena vyhlídková nástavba a nyní slouží jako rozhledna. To je vlastně hlavní důvod naší návštěvy, i když nakonec vše dopadlo trochu jinak. Musím se přiznat, že jsem moc dobře netušila, co tady vše uvidíme.
Zdejší železárny založil r. 1828 arcivévoda Rudolf Jan, arcibiskup olomoucký, aby se tady zpracovávalo železo z Čeladné a Frýdlantu. R. 1830 tady byla byla uvedena do provozu první pudlovací pec v zemích tehdejší monarchie. Ten název mi nic neříkal - takže pro ty mně podobné - tady probíhalo zkujňování surového železa. R. 1835 se vlastníkem stal Salomon Rotschild, ale pouze prostřednictvím jím financované společnosti. Jako Žid areál vlastnit nemohl. R. 1836 už tady byla první vysoká pec. R. 1843 tu byly už dvě vysoké pece, slévárna, pudlovna, válcovna, kolárna a kotlárna. R. 1857 byl nedaleko otevřen důl Hlubina jako zdroj paliva do vysokých pecí. Byl tak vytvořen průmyslový komplex, který byl propojen pásovými dopravníky, různými zařízení a dopravními mosty.
Těžba uhlí byla ukončena až r. 1991, r. 1998 vyhasly pece. Od té doby je to významná technická památka, která byla r. 2008 zapsána jako vůbec první česká památka na seznam Evropského kulturního dědictví.
Největší zážitek snad bylo zaparkovat. Vypadá to tu strašně. Asi nebyl dobrý nápad jet sem v sobotu a ještě o prázdninách. Jenže my jsme sem jeli tak, jak nám to vycházelo. Proto nás ani nenapadlo si rezervovat předem vstupenku. Nevěděli jsme, kdy sem přijedeme a netušili jsme, že tu bude tolik lidí. Pro děti tu jsou nějaké atrakce, je tu hrozně kraválu.
Začínáme v multifunkční aule Gong, kde je informační centrum a kde doufáme, že získáme nějaké informace. Tato stavba byla postavena r. 1924 a byl to plynojem pro vysokopecní plyn. Od r. 1998 se nevyužíval. Až v letech 2011-2012 byl přestavěn na tuto aulu. V 1. patře je sál pro cca 1500 lidí, kde se konají koncerty a jiné kulturní akce. V prostředním patře jsou prostory pro konference, spodní patro patří galerii, tam jsou i pokladny a informační středisko. Tady jsme zjistili, že volná vstupenka na věž je až na 18. hodinu, to je víc jak za 3 hodiny. Tak dlouho tu ani být nechceme. Rozhledna Bolt Tower je vysoká 77 m a prosklená nástavba má šroubový tvar. Název připomíná jamajského sprintera Usaina Bolta, který se pravidelně účastnil ostravského atletického mítinku Zlatá tretra. Usain Bolt dokonce věž krátce po jejím otevření sám pokřtil. Okolo věže vede průchozí lávka. Ve věži je kavárna, klub a vyhlídková terasa.
Nějak nám ani nevadí, že se nahoru nedostaneme, když vidíme ty davy, které tam proudí. Máme čím dál víc rádi klid. Celý areál je volně přístupný, i když je možné využít i prohlídku s průvodcem, která trvá 100 minut. Ani jsme se neptali, na kdy je volno.
Proti aule je bývalá VI. energetická ústředna – to vysvětluje název U6. Dnes je tam občerstvení, ale také Malý svět techniky, kde se odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po současnost. Tam jsme nakoukli, ale bylo tam tolik lidí, že jsme hned odešli.
Jdeme si projít areál - v klidu a sami. Tady naštěstí moc lidí není a to nám vyhovuje. Řada objektů je tu popsána a to nám stačí.
 
Určitě jsme si asi neprošli všechno, ale nám to stačilo. Je to skutečně zajímavé. Určitě bychom se toho dozvěděli víc, kdybychom si to prošli s průvodcem. Jenže by to na nás vychrlili a už při odchodu bychom toho zase moc nevěděli. Známe se.
Auto tu ještě chvíli necháváme a Ruskou ulicí se jdeme podívat k Rothschildovu empírovému zámku, který si tehdejší majitel r. 1847 nechal postavit na okraji vítkovických železáren. Bylo to reprezentativní sídlo jeho rodiny. Později v zámku bydleli ředitelé železáren a správa firmy. Naposledy zde sídlilo Muzeum Vítkovic. Zámek je po rekonstrukci a měl by pravděpodobně sloužit jako reprezentativní objekt železáren.
Stejnou cestou se vracíme zpátky. Je to kousek. Za chvilku odjíždíme. Jsme rádi, že jsme z toho randálu už pryč. Jsme však také rádi, že jsme si to prošli. Tohle se přece jen jinde nevidí.

Pokračujeme ještě víc do centra. Zastavujeme se v části Moravská Ostrava, kde býval Důl Karolína. Moravsko – ostravská uhelná společnost ho začala hloubit r. 1837, když Vítkovické železárny potřebovaly stále více černého uhlí a koksu. Byla to jedna z nejstarších ostravských šachet. R. 1843 rozestavěný důl koupil Salomon Rotschild, vlastník Vítkovických železáren, a pojmenoval ho po své manželce Charolain. Postupně dosáhl hloubky 550,3 m (7 pater). Po celou dobu měl pouze dřevěnou těžní věž. Přes protesty zastupitelů města postavil r. 1858 hned vedle 1. koksovnu na Ostravsku, která dlouhodobě zhoršovala místní ovzduší. R. 1905 byla postavena nová budova elektrické ústředny, která dodávala energii i dalším šachtám v okolí. Byla v provozu až do r. 1974. Těžba v dolu byla ukončena r. 1910, r. 1933 byla těžní jáma zasypána a veškerou činnost tohoto dolu převzal nedaleký Důl Šalomoun. Koksovna svoji činnost ukončila r. 1964, celý areál byl uzavřen r. 1985. Většina objektů pak byla zbourána.
Zachovalo se jen tzv. Trojhalí, kdy 2 budovy jsou spojené a tvoří dvojhalí, odděleně stojí novější budova tzv. Ústředny. Informace o tom, kde co bylo, se liší. V jednom článku se píše ústředna = elektrocentrála, jinde zase údajně dvojhalí je elektrocentrála, ale zase jinde je dvojhalí ústředna. Ale asi to není podstatné. Každopádně to jsou původní stavby z červených neomítnutých cihel, které jsou chráněny jako památky průmyslové architektury. Byly upraveny tak, aby si zachovaly svůj „genius loci“, ale přitom dál sloužily široké veřejnosti. Dvojhalí je upraveno jako kulturní, společenské, vzdělávací centrum, ta samostatná budova má sloužit hlavně sportu (volejbal, badminton, basketbal, florbal, apod.). Tam je i Sportovní kavárna.
Jsou to víc než zajímavé budovy, jen mne překvapilo, že nikde tam nebylo o nich žádné povídání. Nakoukla jsem do obou objektů. V té jedné budově jsem měla pocit, že mi budou hned nabízet občerstvení, tak jsem hned vypadla, ve dvojhalí mne pozvali dovnitř, ať si to klidně prohlédnu. Je dobře, že se i takovéhle objekty využívají.

Hned za hlavní silnicí je Slezskoostravský hrad. Tam se ještě musíme zastavit. Prvopočátky hradu jsou ze středověku. První písemná zmínka je z r. 1297 – to byl pohraniční strážní hrad. Jak bývalo tehdy zvykem, majitelé se měnili. Během 30. a 40. let 16. století byl hrad přestavěn na renesanční zámek. Byla přistavěna dělová bašta, obytné a hospodářské budovy a zámecká kaple. Během třicetileté války bylo vše zpustošeno. V 60. letech 17. století byl zámek přestavěn na vojenskou pevnost. Když se ve 2. pol. 18. století začalo s těžbou uhlí, byly zámecké budovy poškozeny. R. 1804 zůstal zámek pustý, r. 1840 vyhořel. Co nezničila r. 1940 povodeň, to dokonaly r. 1944 bomby, které dopadly nedaleko.
Po válce zmíněné ruiny převzal stát. Kvůli dolování, které bylo ukončeno až poč. 60. let 20. století, celý areál poklesl o 16 metrů. Přesto r. 1998 zříceninu koupilo město. R. 2004 ho zpřístupnilo. Dochovala se zřícenina části hradního paláce, část hradebního opevnění a vstupní renesanční brána s věží. Koná se tady však řada kulturních a společenských akcí.
My jsme k hradu dorazili ve ¾ na 5. Měl být sice otevřen do 18 hodin, ale chystali tam na večer koncert, takže dovnitř se už nesmělo. Zapomněli zavřít jedny boční vrata, tak jsem tam vnikla. Hned však u mne byli securiťáci a okamžitě mne vykázali. Nevím, co by se jim stalo, kdyby mne nechali ještě kousek popojít. Byli to mladí kluci a připadali si děsně důležití.

Odjíždíme začíná pršet. Ani nehledáme místo na spaní, vracíme se k nádraží do Děhylova, kde jsme spali na dnešek. Je to sice skoro 17 km, ale je to jistota. Volíme nejkratší způsob přesunu. Zahlédli jsme zajímavou budovu staré Slezskoostravské radnice, která byla postavena v letech 1911 - 1913 v historizujícím slohu, ale nezastavujeme. Už prší vydatně.
Jenže najednou Ota vidí věž nové radnice, která je vedená jako rozhledna. Nahoře vidíme pár lidí, zdá se, že je otevřeno. Je pět pryč, tak snad do šesti. Rychle parkujeme na prvním možném místě a jdeme dovnitř. V přízemí haly jsou informace, tam se dozvídáme, že času máme dost – je otevřeno až do 19. hodiny. Posílají nás výtahem do 4. pak, tam je pokladna a informační centrum.
Tady se dozvídáme, že tato vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží v ČR. Je vysoká 85,6 m. O stavbě této nové radnice se uvažovalo již r. 1912. Tehdy to byl nezastavěný pozemek v centru města na levém břehu Ostravice. Ke stavbě došlo až v letech 1925 – 1930. Jenže zase bylo vše jinak. Původně navrhovaná stavba kamenné budovy s věží nemohla být realizována kvůli nestabilnímu podloží. Nakonec byla postavena odlehčená konstrukce věže na masivní žebrované železobetonové desce. Na průčelí funkcionalistické budovy jsou 4 tři metry vysoké sochy, znázorňující symboly Ostravska - hornictví, hutnictví, vědu a obchod.
V budově kromě magistrátu města Ostravy sídlí ještě Moravskoslezská vědecká knihovna a pobočka České spořitelny. Z infocentra na vyhlídkovou plošinu, která je ve výšce 73 m, jede 2. výtah. Nechá se pokračovat také pěšky, to se ale musí vystoupat 292 schody. Chlapci v infocentru byli příjemní. Když jsme si za 40,- Kč kupovali vstupenky pro seniory, hned jsme se dozvěděli, že sprchu nahoře budeme mít jako bonus.
Když jsme nahoru dorazili, tak nepršelo, ale lilo. Měli jsme s sebou však deštníky, tak nám to tak moc nevadilo. Za slušného počasí je vidět Ostrava, Moravskoslezské a Těšínské Beskydy, Oderské Vrchy, příhraničí Polska, za dobré viditelnosti i masív Hrubého Jeseníku s Pradědem a také vrcholky Malé Fatry. Nahoře jsou hezky zpracované panoramatické obrázky, tak si můžeme přečíst, co vidíme, ale také to, co nevidíme. Dnes je vše zamlžené, v dešti samozřejmě ještě víc, ale vidíme dobře celou Ostravu. Překvapuje mne, že vidíme poměrně dost zeleně. Nahoře jsme se zdrželi dost dlouho, dokonce skoro přestalo i pršet. Na zlepšení viditelnosti to však vliv nemělo.
V infocentru je volně přístupna Wi-Fi, zjišťuji, že má pršet večer, v noci a zítra ještě přes poledne. A v pondělí už má zase pršet. Má však být relativně teplo. Přes den 23 stupňů, v noci 17 stupňů. Nedá se nic dělat, zítra budeme mít deštivou Ostravu.
Teď už se skutečně vracíme k nádraží. Skoro neprší. Zastavujeme se u Hlučínského jezera. Chceme se jít vykoupat. Včera jsme byli na 2. straně, na této straně je pláž. Jenže prostor pláže je oplocený. Dnes je zavřeno. Na koupání se jim asi počasí nezdá nejvhodnější. Jedeme o kus dál, kde včera stálo spousta aut. Dnes tu není nikdo. Dokonce se na jednom místě nechá zajet až skoro k vodě. Ani tady nikdo není, plavky tedy nepotřebujeme. Voda je nádherná, čistá, ani se nedá říct, že je studená. Jen kamenný břeh hrozně klouže. Nechci riskovat, že si namlátím, sedám si na zadek a jako po mírné skluzavce sjíždím do vody. Ota to zkouší po dvou, ale nakonec to řeší stejně jako já. V tom momentu nemyslíme na to, jak se z vody dostaneme. Ani se nám z vody nechce. Vyhnal nás až začínající déšť. Dostat se na břeh bylo složitější. Lezeme po čtyřech a snažíme se chytit zabetonovaných kamenů. Kolena máme pěkně otlačená, ale jiná možnost není. Když jsme pracně vylezli, jde jeden pán se také vykoupat. Má z nás pěknou legraci. Jen nevím, zda se víc směje tomu, jak jsme se dostávali na břeh, nebo tomu, jak se snažím rychle se zabalit do osušky, který mi vítr neustále bere. Je mi to však jedno. Je vidět, že pán to tady zná, jde ještě o velký kus dál, kde se nechá vlézt do vody asi pohodlně. Po koupeli se cítíme skvěle.
Na naše místečko se vracíme už zase v dešti. Je však výhoda, že jsme umytí. Moc neprší, je stále teplo, chystám večeři. Zapíjíme ji pivem pivovaru Zobak. V devět se rozpršelo pořádně. Venku je ještě 19 stupňů. Spát jdeme v deset, už moc neprší. Zdá se, že bude s přestávkami pršet celou noc. Sotva jsme zalehli a vymysleli, kam dát mokrý deštník, přestalo.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.815, 18.267)
Poslední aktualizace: 18.1.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: jircak
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Ostrava

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,4km od místa

Příspěvky z okolí Jedeme na sever a severovýchod Moravy – 11. den – odpoledne: Vítkovice-bývalý Důl Hlubina, rozhledna Bolt Tower a Rothschildův zámek; Moravská Ostrava-bývalý Důl Karolína a Trojhalí; Slezská Ostrava-Slezskoostravský hrad a vyhlídková věž Nové radnice

Džungle uprostřed Ostravy
Džungle uprostřed Ostravy
Tipy a novinky
Uprostřed města, mezi frekventovanými silnicemi a železnicí, naleznete kousek divoké přírody. Přesvědčte se o tom při procházce po naučné stezce Rezavka, která Vás provede stejnojmennou přírodní rezervací. Ta je s…
0.2km
více »
Pestré stezky
Pestré stezky
Tipy a novinky
Pestré stezky zpřístupňují méně známá a zapomenutá místa industriální Ostravy. Z některých je navíc krásný výhled na město nebo do okolní zeleně. Po konci průmyslové éry zůstaly v Ostravě…
0.2km
více »
Výstava Život na zahradě a Zdraví a duše
Výstava Život na zahradě a Zdraví a duše
Tipy na výlet
Jeli jsme do Ostravy na Výstaviště Černou louku do centra města. Navštívili jsme dvě výstavy najednou. Život na zahradě a Zdraví a duše. Vidělijsme nádherné ukázky floristických prací, různé druhy květin, ovoce …
0.2km
více »
Olympijský park Ostrava
Olympijský park Ostrava
Náměstí
Včera byly slavnostně zahájeny v hlavním městě Brazílie Rio de Janeiru 31. novodobé olympijské hry. V ČR jsou u této příležitosti čtyři olympijské parky, a to v Ostravě, Pardubicích, Plzni a hlavní Riopark na Lipně. Nejen v regionální TV byly upoutávky na programy parků. A tak jsem se vydala včera do centra Ostravy, kde se na Masarykově náměstí konal v 17.30 zahajovací…
0.2km
více »
Ostrava - Důl Hlubina - pamětní desky
Ostrava - Důl Hlubina - pamětní desky
Pomník
I když v titulku jsem napsala Důl Hlubina, který se nachází v Dolní oblasti Vítkovic, nebudu se moc rozepisovat o této kulturní památce (od r. 2002). Černouhelný…
0.3km
více »
Odhalte tajemství hradů a zámků aneb Pojďte se krásně bát.
Odhalte tajemství hradů a zámků aneb Pojďte se krásně bát.
Tipy a novinky
Je temná noc, zámeckou komnatu ozařuje jen pár měsíčních paprsků. Všude je ticho, nikde nikdo. A najednou PRÁSK! Dveře, které jste předtím pečlivě zavřeli, se prudce rozletí. Jenže nikde…
0.3km
více »
Festival dřeva na hradě
Festival dřeva na hradě
Tipy na výlet
Jedeme do Ostravy na Slezskoostravský hrad Festival dřeva zábava pro celou rodinu, ukázky práce se dřevem, soutěž o nejlepšího dřevorubce, jarmark, cimbálová muzika koncert Petera Nagyho  Najedli jsme se v prost…
0.4km
více »
Ostrava - Vítkovice Rothschildův empírový zámok
Ostrava - Vítkovice Rothschildův empírový zámok
Zámek
Najstaršou dochovanou budovou vo Vítkovicích je pôvodne empírový zámok, nazývaný Rothschildův,  ktorý je kontrastom medzi rôznými priemyselnými halami a železárenskými prevádzkami s komínami. Zámok, ktorý slúžil m…
0.4km
více »
Železniční muzeum moravskoslezské v Ostravě
Železniční muzeum moravskoslezské v Ostravě
Muzeum
Ještě před vánoci jsem se s vnučkou vydala do nedaleké Ostravy na prohlídku Železničního muzea moravskoslezského v Ostravě, které je umístěno v prostorách nádraží Ostrava-střed. Toto nádraží je asi 15 minut pěšky …
0.4km
více »
Ostrava - Bolt  Tower
Ostrava - Bolt Tower
Rozhledna
Po niekoľkých rokoch sa mi podarilo navštíviť miesto, ktoré keď som po prvykrát videla na fotkách na internete moje prvé slová boli - ,,Sem do tej fabriky musím ísť", čo  privodilo úsmev na tvári u otca, ktorému j…
0.5km
více »
Plynojem Gong
Plynojem Gong
Technická památka
1.5.2012 Plynojem Gong   Národní kulturní památka  GONG je Stavbou roku ČR 2013!  umístil se v Top 10 staveb světa: na veletrhu Expo Real v Mnichově 2013  titul Dům roku 2013: Ostrava  titul Stavba roku 2013…
0.5km
více »
Ostrava, Vítkovice, dolní oblast
Ostrava, Vítkovice, dolní oblast
Tipy na výlet
Do Ostravy-Vítkovic. To by mělo k lokalizaci místa skoro stačit. Nicméně musím se přiznat, že asi bych plánovaně do moravskoslezské metropole na Výlet nejel. Našinec si přeci jen město…
0.5km
více »
Ostrava – Bolt Tower
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Ostrava – Bolt Tower
Rozhledna
Unikátní nástavbová věž, pojmenovaná po slavném jamajském sprinterovi, který ji také v rámci ostravské Zlaté tretry 24. května 2015 pokřtil, je dnes jednou z největších atrakcí někdejšího…
0.5km
více »
Aniho papyrus
Aniho papyrus
Ostatní
V sobotu 10.3.2018 jsem se vydala na Výlet do Ostravy, hlavním cílem bylo shlédnout kopii Aniho papyru, který je vystavován v Knihcentru v Ostravě. Jedná se prý o …
0.5km
více »
Africký trh v Ostravě
Africký trh v Ostravě
Ostatní
3.3. jsem jela do Ostravy, podívat se na Aniho papyrus. Než jsem došla ke Knihcentru, upoutal mou pozornost nedaleko v průchodu do dvora plakát společnosti Vigunga - speciality z východní Afriky - Ugandy, Keni, Ta…
0.5km
více »
Ostrava – stíhací letoun MIG-21 v DOV
Ostrava – stíhací letoun MIG-21 v DOV
Technická památka
Součástí areálu Dolní oblasti Vítkovice je také vyřazená ruská stíhačka MIG-21, která sem byla dopravena na speciálním tahači - a s velkou pompou - v červenci roku 2012. Jedna z nejslavnější…
0.5km
více »
Den 12! s Ostravarem a skupinou Kryštof
Den 12! s Ostravarem a skupinou Kryštof
Fotogalerie
                           Den 12! s Ostravarem a skupinou Kryštof 12.4.2019 Každoroční oslava s vylepšenou 12 Ostravar a skupinou Kryštof. Když v poledne Kryštof dorazil, sněžilo a říkali…
0.5km
více »
Dolní oblast Vítkovic
Dolní oblast Vítkovic
Důl, štola, šachta
Národní kulturní památka Dolní oblast Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměni…
0.5km
více »
Boltova věž
Boltova věž
Technická památka
Boltova věž, neboli oficiálně Bolt tower je součástí areálu Dolní oblast Vítkovic a důl Hlubina.Bolt tower je vybudován na bývalé vysoké peci. Jedná se o moderní nástavbu na zmiňované vysoké peci a je součástí pro…
0.5km
více »
Ostrava - muzeum hraček
Ostrava - muzeum hraček
Muzeum
V Ostravě bylo muzeum hraček založenov r. 2014 v obchodním domě Laso, ale nyní se přestěhovalo do nových prostor v budově ČSAD Ostrava nedaleko ústředního autobusového nádraží. Ve vstupní hale se nachází pokladna a obchod hraček. Dále pak pokračuji do dalších prostor, kde jsou ve vitrínách vystaveny hračky. První část je věnována historickým hračkám o…
0.5km
více »
Ostrava - Vítkovice - Vysoké pece
Ostrava - Vítkovice - Vysoké pece
Technická památka
Priemyslová oblasť Dolní Vítkovice, nazývaná tiež Ostravské Hradčany v centre Ostravy je jedinečnou a unikátnou pamiatkou a jedným zo symbolov československého priemyslu. Podnet na vznik Vítkovických železáren sa …
0.6km
více »
DOV - Dolní oblast Vítkovice: NKP Důl Hlubina, Vysoká pec č.1 a koksovna Vítkovických železáren
DOV - Dolní oblast Vítkovice: NKP Důl Hlubina, Vysoká pec č.1 a koksovna Vítkovických železáren
Technická památka
DOV-Dolní oblast Vítkovice:NKP Důl Hlubina, Vysoká pec č.1 - VP1 a koksovna Vítkovických železáren » Jediné místo ve střední Evropě, kde můžete vstoupit do nitra vysoké pece » Ocelové srdce habsburské monarchie i…
0.6km
více »
Ostrava - Národní zemědělské muzeum
Ostrava - Národní zemědělské muzeum
Muzeum
Národní zemědělské muzeum v Ostravě je v Dolní oblasti Vítkovic a bylo otevřeno 17.9.2020. Jedná se o muzeum potravin a zemědělských strojů. Je rozděleno do tří podlaží. Přízemí je věnováno …
0.6km
více »
Komentovaná prohlídka Ostrava-Vítkovice
Komentovaná prohlídka Ostrava-Vítkovice
Městská část
Včera neděle byla, včera byl hezký čas a tak jsem se autobusem z Orlové vydala na komentovanou prohlídku městské části Ostrava-Vítkovice. Informaci jsem našla na internetu. Prohlídky různých částí Ostravy, jakož i …
0.6km
více »
Svět přímo za humny
Svět přímo za humny
Tipy a novinky
Spatřit šikmou věž v Pise, prohlédnout si zámek Mirabell v Rakousku a hned nato vyrazit do Himálaje. To by bylo léto, jak má být… Že nemáte šanci to stihnout? Ale máte! Nejrůznější místa, která se, někdy možná s t…
0.6km
více »
Ostrava – DOV (Dolní oblast Vítkovice)
Ostrava – DOV (Dolní oblast Vítkovice)
Technická památka
Zkratka DOV označuje jednak areál někdejších Vítkovických železáren, jednak spolek, který vznikl v roce 2007 a za úkol si vytyčil záchranu městského industriálního dědictví. Koneckonců…
0.6km
více »
Ostrava technická, industriální i animální  (Svět techniky, VOD, ZOO)
Ostrava technická, industriální i animální (Svět techniky, VOD, ZOO)
Tipy na výlet
Zajímavým tipem na celodenní výlet může být také někdejší ocelové srdce republiky a hlavní město celé severní Moravy, černá Ostrava. Současné moderní město je dopravně dobře dostupné a je…
0.7km
více »
Vítkovické železárny
Vítkovické železárny
Technická památka
Vítkovický areál respektive jeho tak zvaná Dolní část byl v roce 2002 vyhlášen kulturní technickou památkou jejíž součástí je Důl Hlubina, Vysoké pece a koksovna Vítkovických železáren. Celý areál najdeme v měst…
0.9km
více »
Ostrava
Ostrava
Město
Ostrava, třetí největší město České republiky, je s počtem obyvatel přibližně 311 tisíc srdcem Moravskoslezského kraje. Leží nedaleko slovenských a polských hranic na březích řeky Ostravice…
2km
více »