Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Ostrava
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Ostrava

Turistické cíle Města, obce, vesnice Město

Fotografie (293)  • Foto: redakce_turistikacz

Ostrava, třetí největší město České republiky, je s počtem obyvatel přibližně 311 tisíc srdcem Moravskoslezského kraje. Leží nedaleko slovenských a polských hranic na březích řeky Ostravice s výhledem na krásné pohoří Beskyd. Výjimečný charakter oblasti je dán tradicí těžby černého uhlí a těžkého průmyslu. V myslích mnohých lidí stále přetrvává obraz "černé" Ostravy, a to i přesto, že těžba uhlí zde byla ukončena již v roce 1994. Přirovnání již ale neplatí, město prošlo velkou proměnou a vykvetlo do krásy. Z bývalých dolů se staly zajímavé technické památky, které se snaží přiblížit návštěvníkům hornickou minulost. Nachází se zde také řada jiných atraktivit či muzeí rozličného zaměření.

Ostrava je i kulturním centrem Moravskoslezského kraje. Návštěvníci mohou zavítat do některého z divadel či do mnoha galerií a muzeí. Ostrava je také dějištěm mnoha významných kulturních akcí. Za všechny jmenujme mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava, festival folklorních souborů Folklor bez hranic či bienále mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse.

Pravidelně se zde konají i významné sportovní akce, jako např. lehkoatletický meeting Zlatá tretra Ostrava či zápasy Davisova poháru.

Zde je několik tipů, co navštívit:

Slezskoostravský hrad
První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1297. Důvodem zkázy hradu byla důlní činnost, která způsobila jeho pokles o 16 metrů! V současné době je hrad zrekonstruován. V průběhu roku se zde konají zábavní a kulturní festivaly i jiné společenské akce.
www.slezskoostravkyhrad.cz

Miniuni
Na ploše 1,5 ha zde můžete obdivovat více než 30 modelů významných evropských budov postavených v měřítku 1:25. Areál oživují železniční tratě s vláčky a vodní cesty s parníkem.
www.svetminiatur.cz

Zoo Ostrava
Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. Rozkládá se na ploše 100 ha a je domovem pro 360 druhů zvířat. Lákadlem pro příchozí jsou projížďky speciálním vláčkem s výkladem průvodce nebo nedávno otevřený Botanický park či noční expozice. Velké oblibě se těší i malé slůně, za kterým se sjíždějí návštěvníci z celé republiky.
www.zoo-ostrava.cz

Důl Michal
Historie této národní kulturní památky sahá až do roku 1843. Nearanžovaná expozice má tak charakter "posledního pracovního dne". Prohlídková trasa umožňuje procházet stejnou cestou, jakou každodenně absolvovali horníci při nástupu do práce. Tento mimořádně hodnotný technický unikát je navrhnutý na zápis do světového dědictví UNESCO.
www.dul-michal.cz

"Dolní oblast Vítkovice" aneb komplex staveb Důl Hlubina, Koksovna a Vysoké pece
Industriální areál z 1. poloviny 19. století byl v roce 2002 prohlášen za národní kulturní technickou památku. Bezprostředně zde na sebe navazoval celý technologický tok těžby uhlí, koksovny a výroby železa, jenž nemá v České republice obdoby. Díky své jedinečnosti je areál zapsán na seznamu Evropského kulturního dědictví.
www.dolnioblastvitkovice.cz

Landek park s expozicí hornického muzea
Areál muzea je největším svého druhu v České republice. Rozprostírá se na úpatí vrchu Landek, známého nálezem Landecké venuše. Návštěvníci mohou kromě zhlédnutí expozice o pravěkém osídlení Landeku nebo o vývoji ostravsko-karvinského hornictví sfárat pod zem do původních štol. Příjemné posezení nabízí pravá havířská hospoda Harenda.
www.landekpark.cz

Ostravské muzeum
Muzeum vzniklo po první světové válce spojením tří ostravských muzeí v jedno se sídlem ve staré poště. Návštěvníkům nabízí ohlédnutí za dějinami Ostravy i rozličné monotematické výstavy. Unikátním exponátem a chloubou je pokojový Maškův orloj.
www.ostrmuz.cz

Hasičské muzeum
Budova Hasičského muzea byla postavena v roce 1905 a již o počátku sloužila hasičům. Expozice je rozdělena do sedmi tematických částí, v rámci kterých je možno spatřit např. modely aut a hasičské techniky, ukázky modelovaných situací, expozici zaměřenou na vývoj hasičství nebo přehled vybavení chemicko-technické.
http://muzeum.hzsmsk.cz

Pivovar Ostravar a pivovarské muzeum
Současné pivo Ostravar je silná severomoravská lokální značka. Samotný pivovar Ostravar nabízí zájemcům exkurzní trasu, při které se seznámí s jednotlivými procesy vaření tohoto českého národního nápoje. Příjemnou tečkou na závěr je pak ochutnávka tohoto oblíbeného moku. Ve staré varně je umístěna zajímavá expozice pivovarského muzea, jehož velkou atrakcí je více než 60 let starý výčepní pult.
www.ostravar.cz

Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy
Budova hvězdárny a planetária se nachází v oblasti Porubského lesa a je obklopená zelení. Jako jediná instituce svého druhu v ČR je součástí vysoké školy. Na umělou oblohu je promítáno asi 9 000 hvězd, planety a další vesmírné objekty.
http://planetarium.vsb.cz

Halda Ema
Vznikla navážením hlušin z dolu Trojice a dnes je vyhledávaným výletním místem. V šedesátých letech se halda uvnitř vznítila a hoří dodnes. Její vnitřní teploty dosahují až 1500° C a díky tomu kolem haldy můžeme nalézt stepní druhy fauny a flóry. Vede sem žlutá turistická značka.
www.ostravainfo.cz

Stodolní ulice
Stala se fenoménem posledních let proslulým v celé zemi. Místo večerního odpočinku doporučujeme zavítat na tuto ulici, která "nikdy nespí". Najdete zde více jak 60 barů a restaurací, což je největší počet zábavních klubů v jedné lokalitě.
www.stodolni.cz

Programové balíčky města Ostravy
Pokud vás klasická návštěva turistických cílů neláká a chcete prožít něco nového a nevšedního, využijte některý z balíčků zážitků, které Ostrava nabízí. Z pestré nabídky si mohou vybrat opravdu všichni – milovníci historie, relaxace, hudby, příznivci sportu nebo dobré gastronomie a jiné zábavy. Balíčky je možno koupit online přes internetové stánky města Ostravy.

Prohlédněte si www.ostrava.cz

Nadmořská výška:
260 metrů nad mořem
WWW stránky:
Poslední aktualizace: 17.11.2013
Autor příspěvku: redakce_turistikacz
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Ostrava</strong> mapa
mapa Ostrava

Příspěvky v okolí Ostrava

Gotický strážní hrad, přestavovaný renesančně, v důsledku poddolování poklesl o 11 metrů a byl opuštěn. Dnes rekonstruován.
Rozcestí turistických značek a tabule naučné stezky před branou do hradu. ŽTZ vyznačuje okružní trasu A. Podroužka vedoucí přes Černou louku, kolem Keltičkovy kovárny pod haldu Ema (na vrchol však vedení OKD nedávno zakázalo přístup - Ostrava tak přišla o svou "sopku") zpět ke SlezskoOstravskému hradu. Od rozcestí pod haldou můžete jít po zelené do ZOO Ostrava.
Technická památka
Vítkovický areál respektive jeho tak zvaná Dolní část byl v roce 2002 vyhlášen kulturní technickou památkou jejíž součástí je Důl Hlubina, Vysoké pece a koksovna Vítkovických železáren. Celý areál najdeme v měst…
Součástí hornického muzea Landek v Ostravě, které vzniklo v roce 1993 je i expozice báňské záchranné služby. Ve sklepních prostorech, v přízemí i v podkroví správní budovy v sousedství šachty se nachází expozice věnovaná historii i současnosti báňské záchranné služby, jako nedílné součásti těžební činnosti. Při vstupu do objektu muzea záchranné služby zaujme pietní připomínka obětí důlních neštěstí v Ostravsko-kar…
MINIUNI - svět miniatur Ostrava, je zajímavým místem pro výlet s dětmi.Jde o venkovní areál.Nachází se na výstavišti Černá louka za divadlem Antonína Dvořáka. Na cca 1.5 ha plochy můžete shlédnout více než 30 mode…
Svět modelů významných evropských měst s funkčním systémem železniční tratě s vláčky, letištěm a vodními cestami s parníkem.
Je sobota,venku nestálé počasí, jedeme tedy spíš do města za kulturou, než do přírody. Vybrali jsme si Ostrav…
Technická památka
1.5.2012 Plynojem Gong   Národní kulturní památka  GONG je Stavbou roku ČR 2013!  umístil se v Top 10 staveb světa: na veletrhu Expo Real v Mnichově 2013  titul Dům roku 2013: Ostrava…
Důl, štola, šachta
Národní kulturní památka Dolní oblast Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměni…
Dům umění je zajímavou funkcionalistickou stavbou. Uvidíme v něm rozsáhlou sbírku obrazů, zvláště z 19. a 20. století. Galerie výtvarného umění v Ostravě byla založena v roce 1952 jako krajská galerie, která nav…
Jedná se o naprosto unikátní, technicky i technologicky dokonalý areál průmyslových staveb. Dolní oblast Vítkovic aspiruje na zapsání do seznamů UNESCO. "Ostravské Hradčany".
Nejstarší ostravský most, a pravděpodobně i nejznámější, je most Miloše Sýkory. Stojí na místě zříceného Říšského mostu, který prý na konci 19. století spadl pod stejným krokem pochodující vojenskou jednotkou. J…
Halda Terezie - Ema je nápadný kužel, který se zvedá nad Ostravou. Za pěkného počasí je z vrcholku haldy pěkný výhled. Od jihu směrem k severu výhledu na Ostravu nic nebrání. Na východní straně je část výhledu …
Nová radnice je nejznámější stavbou Ostravy, největším radničním komplexem v ČR. Mohutná dvoukřídlá budova s centrální částí a vyhlídkovou věží se stavěla v letech 1925 až 1930. Věž je vysoká 86 m, vyhlídková terasa, která je přístupná veřejnosti je ve výšce 73 m, věžní hodiny váží více než půl tuny a ciferník má průměr 350 cm, délka ručiček 175 cm,…
Ostravská Nová radnice s vyhlídkovou věží je jednou z hlavních dominant města. Terasa se nachází ve výšce 73 metrů a je z ní krásný výhled jak na město, tak do okolí. Rozhlédnout se můžete po panoramatu Moravskoslezských …
Metropole severní Moravy, průmyslové hornické a hutní město s řadou památek, především technického charakteru.
ZOO ve Slezské Ostrave, čtvrť Hladnov.
Areál zoologické zahrady Ostrava se rozkládá mezi městkými částmi Ostravy a to Slezkou Ostravou a Michálkovicemi. V roce 1956 byla zahájena stavba zoologické zahrady a jako první byly vybudovány komunikace a med…
Zoo Ostrava se nachází v Ostravě, přesněji v části Michálkovice.  Podle mne, patří k jedné z nejkrásnějších zoo u nás v ČR.  Kromě nových výběhů a výukových centrem, je zde mnoho relaxačních mí…
Ostrava dostala jméno podle řeky Ostravice, která město rozděluje na moravskou a slezskou část. První osídlení tohoto území je už z starší doby kamenné. Na vrchu Landek měli svá tábořiště lovci mamutů.K nejstarším…
Technická památka
Největší Hornické muzeum v ČR se rozprostírá na jihovýchodním úpatí vrchu Landek, který leží nad soutokem řek Odry a Ostravice. Landek byl v roce 1992 vyhlášen národní přírodní památkou. Je to světově známá lokalita z hlediska geologie, archeologie, historie, přírodovědy a hornictví. Právě propojení hornického muzea jako technické památky a vrchu Landek jako národní přírodní…
Hornické muzeum v ostravském Landek Parku nabízí od dnešního dne návštěvníkům další nevšední atrakci, která zaujme především děti. Před historickou budovou Dolu Anselm se mohou povozit v důlním vláčku,…
Hrad Hukvaldy se nachází v Moravskoslezském kraji přibližně 14 km od Frýdku Místku a 9 km od Příbora. V obci Hukvaldy se nachází památník a rodný dům Leoše Janáčka. V červenci a srpnu se zde koná mezinárodní hudbní festival Janáčkovy Hukvaldy a mnoho dalších akcí pořádaných především na hradě. Na hrad se dostanete pěšky po cestě, která vede lesní oborou. V oboře se nachází…
22.8km
více »
Štramberk leží na Severní Moravě, jižním směrem od Ostravy. Městečko se rozkládá pod vrcholky Moravskoslezských Beskyd a na pravém břehu říčky Sedlnice. U jihozápadního okraje města je na…
28.3km
více »
Štramberský hrad byl založen koncem 13. století jako centrum zbylého zeměpanského majetku po rozdělení držav pánů z Hückeswagen. Jádro hradu tvořilo malé nádvoří s válcovou 40 m vysokou věží, do níž se vcházelo …
28.6km
více »
"Lysá hora je nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd (1323 m n. m.). Z jejího vrcholu, který není zcela zalesněný, se rozbíhají 4 velké rozsochy, jež se rozvětvují v další menší podruž…
32.4km
více »
Vrchol Radhošť (1129 m n.m.) se nachází 4 km od horského sedla Pustevny. Vrchol Radhoště je holý a můžeme z něj spatřit jeden z nejkrásnějších pohledů na beskydské panoráma, Vsetínské vrchy, Javorníky, Malo…
Dřevěné městečko je nejstarším areálem. Od roku 1925, kdy bylo poprvé otevřeno pro veřejnost, sem byly postupně přeneseny a znovu postaveny domy z rožnovského náměstí. K nim později dostavěn kostel podle kostela ve Větřkovicíc…
41.1km
více »
Již po několikáté jsem se byla podívat ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Musím uznat, že jsem byla mile překvapená. Čekala jsem, že vše bude tak jak minule, ale nebylo. Je vidět, že skanzen se neustále rozrůstá o nové a nové objekty. Prohlídka tohoto místa zabere celkem dost času. Je lepší si to naplánovat jako celodenní výlet. Vedle skanzenu je velké parkoviště. Za…
41.1km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace