Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Ostrava
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Ostrava technická, industriální i animální (Svět techniky, VOD, ZOO)

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Celodenní výlet Za kulturou Do přírody

Fotografie (33)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Zajímavým tipem na celodenní výlet může být také někdejší ocelové srdce republiky a hlavní město celé severní Moravy, černá Ostrava. Současné moderní město je dopravně dobře dostupné a je přitom celkem jedno, jestli použijeme vlak, autobus nebo automobil. My vyrazili na počátku listopadu a cíl našeho výletu byl poměrně pestrobarevný. Koneckonců svým způsobem je taková i – dříve temná až nejtemnější – moravskoslezská metropole. Důvodem naší cesty byla nejen snaha poznat multifunkční centrum Velký svět techniky nebo vítkovické „muzeum industriálu“, ale také pozdravit zvířátka v ostravské ZOO a zjistit, jestli už jim není zima. Kdo zná povídky pánů Š+G jistě pochopí, že jsme se těšili nejvíce na hrocha … i když ten jejich, chacharský, byl až podezřele moc čistý.

DOV
DOV  •  Foto: markyz63

V každém případě se – alespoň pro nás určitě - jednalo o výlet velice zajímavý, ale současně jde také o akci časově i finančně poměrně náročnou. Navíc je faktem, že kdybychom chtěli projít všechny nabízené atrakce, museli bychom výlet pojmout minimálně jako dvojdenní. Pojďme si však všechno popsat postupně.

Za čím jedeme?

Dopoledne jsme se vydali do Velkého světa techniky. Jedna z nejnavštěvovanějších atrakcí Moravskoslezského kraje byla veřejnosti zpřístupněna v roce 2014 a je rozdělena do čtyř základních sekcí, kterými jsou Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody. Ty doplňují prostory pro krátkodobé výstavy,největší nekomerční 3D kino v ČR, Divadlo vědy, učebny, dílny a laboratoře, pojmenované po velkých vědcích, vynálezcích a objevitelích. Není zde problém nahlédnout do vlastních útrob či hlubin sopky, pořídit si osobní 3D snímeček nebo zaujmout pozici slavnéda Vinciho Vitruviovy figury (co na tom, že ji božský Leonardo zřejmě „čórnul“ – Francouzi zabitému příteli - renesančnímu architektovi jménem Giacomo Andrea de Ferrara).

Čas je ovšem drahý a my se musíme rozhodnout co dál. Nakonec vzdáváme zaplacený 3D film o Galapágách i laboratorní pokusy s rukou hořící studeným ohněm, a raději se vydáváme do areálu DOV (Dolní oblast Vítkovice), tedy mezi tuny a tuny železného šrotu. Ten byl kdysi Vítkovickými železárnami Klementa Gottwalda (VŽKG), za které aj Čert (Franta Černík) bojoval. Když jsem v minulém tisíciletí jezdíval do Ostravy služebně, působily na mě zdejší fabriky silně odpudivě a vždy jsem se těšil, až odsud vypadnu. Teď se mi zde až nepochopitelně líbilo. Možná to bylo dáno hezkým počasím i absencí davů turistů, které zde prý bývají dost často k vidění. Koneckonců jsme si zde sami mohli přečíst elektronickou tabuli, oznamující počet návštěvníků DOV od 1.1. do 5.11.2016. A číslo 1.061.968 je celkem pěkná sumička …

Přesto, že DOV nabízí různé prohlídkové okruhy i mnohé další možnosti „zábavy“, my byli limitování vysokým datem (některé expozice nejsou přes zimu zcela k dispozici) i hodinou (odjezd autobusu k ZOO). A protože bylo poměrně hezké počasí, zvolili jsme malý vysokopecní okruh, spočívající v návštěvě Boltovy věže a kavárny. V tomto případě je Bolt spíše šroubem než jamajským sprinterem, ale ten zde byl alespoň za kmotra. Pleskotova nástavba vysoké pece č. 1 určitě stojí za návštěvu, i když jsme viděli určitě více z okolních Vítkovic než slibované Ostravy nebo dokonce Beskyd. Kromě mnoha výhledů už nás čekala ještě návštěva zmíněné kavárny, která menší počet položek v nabídce dorovnává vysokými cenami, z nichž část pokryje zaplacené vstupné.

DOV
DOV  •  Foto: markyz63

Potom jsme si prošli ještě další část areálu Dolní oblast Vítkovice, na chvíli se vydali zpět do Velkého světa techniky a zanedlouho se spolu s ostatními přesunuli z Moravy do Slezska. Nejprve jsme ovšem museli překonat suchou nohou most přes řeku Ostravici a obezřetně objet stadion jednoho druholigového týmu, co má v názvu sprosté slovo. A poté jsme již vstoupili na půdu, kde žijí hlavně zvířátka. A jak už říkával doktor Zelí: „každé jiné“ …

Po vstupu do ZOO se dozvídáme, že dnes bude otevřeno – i v pavilonech – déle, protože večer proběhne helloweenský lampionový pochod masek. Lampionové průvody si sice z listopadů, kdy se slavily říjnové výstřely z lodních kanónů, a dětství pamatuji, ale tenkrát u toho nebylo tolik dýní. A tak jsme hned věděli, že dalších atrakcí bude dost a dost.

Jinak ovšem platí, že v ostravské ZOO jsme byli naposledy druhý a teď předposlední měsíc v roce. Pavilon Evoluce tehdy byl těsně před otevřením a tentokrát nám ho zavřeli ještě těsněji před nosem. Spousta zvířat byla zalezlá tehdy i teď. Výjimkou byli sloni, které jsme minule neviděli, protože právě probíhal boj o život jednoho mláděte.

Bolt Tower
Bolt Tower  •  Foto: markyz63

I tentokrát jsme s chutí zaběhli na Statek za tamními velevepři. I tentokrát potěšili hroši (i když zívli jen na naše kamarády, kteří mi ovšem fotku propůjčili) a oblíbený štětkoun. O slonech už řeč byla a úžasné bylo mládě v ponosu, které se později i samo batolilo ve výběhu u mandrilů. No a poté už se setmělo a zahradou procházeli prapodivné malé postavičky s lampiony a odevšad blikala světélka z prázdných očních důlků dýňových hlav. Nejen příznivci jedné slavné německé skupiny museli získat pocit, že někdo přichází se sedmi klíči a chce zamknout sedm moří. A poté už zůstal čas pouze pro odjezd domů.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Kromě nějakých poživatin z domova jsme popili v kavárně nad vysokou pecí (Bolt Café je prý kavárnou s nejkrásnějším výhledem na světe ... ale věřte reklamním sloganům, že ano) a lehce pojedli v areálu zoologické zahrady. Tam jsme zvládli i nějaké ty tekutiny, bohužel pouze v kelímku. Ale možnosti tu jsou ...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Výlet do Ostravy se skutečně vydařil. Byl velmi rozmanitý (a to už vůbec nepočítám, kolik Ostrava nabízí zajímavých výstav, koncertů a sportovních akcí), pobavil i poučil. Počasí vyšlo téměř skvěle a těžko by se hledalo něco, co se nějak vysloveně nepodařilo. Snad jen malé upozornění pro jednu z provozoven v areálu ZOO: Nevelký ježek z kabanosu opravdu není klobása, a to platí přesto, že ho mám rád. A nedostatek času už je vlastně nepsanou samozřejmostí.

Ostatní informace

Foto: markyz63

Budeme-li vycházet z běžného víkendového vstupné zimního období, nebude nám pro dvojici stačit tisícovka. Vždyť Svět techniky stojí 240 nebo 290 Kč, VOD - Bolt Tower – 200 Kč a ZOO 80 Kč (pravda, ze vstupného na věž nám pak sníží výslednou položku u platby malé kávy nebo třetinky piva, což jistě potěší). K tomu musíme přidat náklady na dopravu a nějaké ty poživatiny. Naopak ceny potravin i nápojů v ostravské ZOO jsou celkem přijatelné, jen se člověk musí smířit s neoblíbenou konzumací z kelímků. Ale věřte mi, že ostravský výlet za ty peníze opravdu stál …

Poslední aktualizace: 25.11.2016
Autor příspěvku: markyz63
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Ostrava technická, industriální i animální (Svět techniky, VOD, ZOO) - Služby, informace
Ostrava technická, industriální i animální (Svět techniky, VOD, ZOO) na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Ostrava technická, industriální i animální (Svět techniky, VOD, ZOO)

Zkratka DOV označuje jednak areál někdejších Vítkovických železáren, jednak spolek, který vznikl v roce 2007 a za úkol si vytyčil záchranu městského industriálního dědictví. Koneckonců…
Technická památka
1.5.2012 Plynojem Gong   Národní kulturní památka  GONG je Stavbou roku ČR 2013!  umístil se v Top 10 staveb světa: na veletrhu Expo Real v Mnichově 2013  titul Dům roku 2013: Ostrava…
Unikátní nástavbová věž, pojmenovaná po slavném jamajském sprinterovi, který ji také v rámci ostravské Zlaté tretry 24. května 2015 pokřtil, je dnes jednou z největších atrakcí…
Chodník, naučná stezka
Jedním z výsledků práce architekta Josefa Pleskota, zaměřených na revitalizaci areálu Vítkovických železáren, je také ostravské multifunkční populárně naučné centrum, nazvané Svět…
Technická památka
Vítkovický areál respektive jeho tak zvaná Dolní část byl v roce 2002 vyhlášen kulturní technickou památkou jejíž součástí je Důl Hlubina, Vysoké pece a koksovna Vítkovických železáren. Celý areál najdeme v měst…
Důl, štola, šachta
Národní kulturní památka Dolní oblast Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměni…
Jedná se o naprosto unikátní, technicky i technologicky dokonalý areál průmyslových staveb. Dolní oblast Vítkovic aspiruje na zapsání do seznamů UNESCO. "Ostravské Hradčany".
DOV-Dolní oblast Vítkovice:NKP Důl Hlubina, Vysoká pec č.1 - VP1 a koksovna Vítkovických železáren » Jediné místo ve střední Evropě, kde můžete vstoupit do nitra vysoké pece » Ocelové srdce habsburské monarchie i…
Součástí hornického muzea Landek v Ostravě, které vzniklo v roce 1993 je i expozice báňské záchranné služby. Ve sklepních prostorech, v přízemí i v podkroví správní budovy v sousedství šachty se nachází expozice věnovaná historii i současnosti báňské záchranné služby, jako nedílné součásti těžební činnosti. Při vstupu do objektu muzea záchranné služby zaujme pietní připomínka obětí důlních neštěstí v Ostravsko-kar…
Město
Ostrava, třetí největší město České republiky, je s počtem obyvatel přibližně 311 tisíc srdcem Moravskoslezského kraje. Leží nedaleko slovenských a polských hranic na březích řeky Ostravice…
MINIUNI - svět miniatur Ostrava, je zajímavým místem pro výlet s dětmi.Jde o venkovní areál.Nachází se na výstavišti Černá louka za divadlem Antonína Dvořáka. Na cca 1.5 ha plochy můžete shlédnout více než 30 mode…
Dům umění je zajímavou funkcionalistickou stavbou. Uvidíme v něm rozsáhlou sbírku obrazů, zvláště z 19. a 20. století. Galerie výtvarného umění v Ostravě byla založena v roce 1952 jako krajská galerie, která nav…
Svět modelů významných evropských měst s funkčním systémem železniční tratě s vláčky, letištěm a vodními cestami s parníkem.
Gotický strážní hrad, přestavovaný renesančně, v důsledku poddolování poklesl o 11 metrů a byl opuštěn. Dnes rekonstruován.
Nejstarší ostravský most, a pravděpodobně i nejznámější, je most Miloše Sýkory. Stojí na místě zříceného Říšského mostu, který prý na konci 19. století spadl pod stejným krokem pochodující vojenskou jednotkou. J…
Nová radnice je nejznámější stavbou Ostravy, největším radničním komplexem v ČR. Mohutná dvoukřídlá budova s centrální částí a vyhlídkovou věží se stavěla v letech 1925 až 1930. Věž je vysoká 86 m, vyhlídková terasa, která je přístupná veřejnosti je ve výšce 73 m, věžní hodiny váží více než půl tuny a ciferník má průměr 350 cm, délka ručiček 175 cm,…
Ostravská Nová radnice s vyhlídkovou věží je jednou z hlavních dominant města. Terasa se nachází ve výšce 73 metrů a je z ní krásný výhled jak na město, tak do okolí. Rozhlédnout se můžete po panoramatu Moravskoslezských …
Metropole severní Moravy, průmyslové hornické a hutní město s řadou památek, především technického charakteru.
Halda Terezie - Ema je nápadný kužel, který se zvedá nad Ostravou. Za pěkného počasí je z vrcholku haldy pěkný výhled. Od jihu směrem k severu výhledu na Ostravu nic nebrání. Na východní straně je část výhledu …
ZOO ve Slezské Ostrave, čtvrť Hladnov.
Ostrava dostala jméno podle řeky Ostravice, která město rozděluje na moravskou a slezskou část. První osídlení tohoto území je už z starší doby kamenné. Na vrchu Landek měli svá tábořiště lovci mamutů.K nejstarším…
Areál zoologické zahrady Ostrava se rozkládá mezi městkými částmi Ostravy a to Slezkou Ostravou a Michálkovicemi. V roce 1956 byla zahájena stavba zoologické zahrady a jako první byly vybudovány komunikace a med…
Technická památka
Největší Hornické muzeum v ČR se rozprostírá na jihovýchodním úpatí vrchu Landek, který leží nad soutokem řek Odry a Ostravice. Landek byl v roce 1992 vyhlášen národní přírodní památkou. Je to světově známá lokalita z hlediska geologie, archeologie, historie, přírodovědy a hornictví. Právě propojení hornického muzea jako technické památky a vrchu Landek jako národní přírodní…
Hornické muzeum v ostravském Landek Parku nabízí od dnešního dne návštěvníkům další nevšední atrakci, která zaujme především děti. Před historickou budovou Dolu Anselm se mohou povozit v důlním vláčku,…
Hrad Hukvaldy se nachází v Moravskoslezském kraji přibližně 14 km od Frýdku Místku a 9 km od Příbora. V obci Hukvaldy se nachází památník a rodný dům Leoše Janáčka. V červenci a srpnu se zde koná mezinárodní hudbní festival Janáčkovy Hukvaldy a mnoho dalších akcí pořádaných především na hradě. Na hrad se dostanete pěšky po cestě, která vede lesní oborou. V oboře se nachází…
22.6km
více »
Štramberk leží na Severní Moravě, jižním směrem od Ostravy. Městečko se rozkládá pod vrcholky Moravskoslezských Beskyd a na pravém břehu říčky Sedlnice. U jihozápadního okraje města je na…
27.7km
více »
Štramberský hrad byl založen koncem 13. století jako centrum zbylého zeměpanského majetku po rozdělení držav pánů z Hückeswagen. Jádro hradu tvořilo malé nádvoří s válcovou 40 m vysokou věží, do níž se vcházelo …
27.9km
více »
"Lysá hora je nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd (1323 m n. m.). Z jejího vrcholu, který není zcela zalesněný, se rozbíhají 4 velké rozsochy, jež se rozvětvují v další menší podruž…
32.9km
více »
Vrchol Radhošť (1129 m n.m.) se nachází 4 km od horského sedla Pustevny. Vrchol Radhoště je holý a můžeme z něj spatřit jeden z nejkrásnějších pohledů na beskydské panoráma, Vsetínské vrchy, Javorníky, Malo…
36.8km
více »
Již po několikáté jsem se byla podívat ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Musím uznat, že jsem byla mile překvapená. Čekala jsem, že vše bude tak jak minule, ale nebylo. Je vidět, že skanzen se neustále rozrůstá o nové a nové objekty. Prohlídka tohoto místa zabere celkem dost času. Je lepší si to naplánovat jako celodenní výlet. Vedle skanzenu je velké parkoviště. Za…
40.8km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace