Olomouc
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a…

více o Olomouc

Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Olomouc
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Olomouc – symbolismus, premonstráti a Theimer (výstavy MUO Tajemné dálky, Speculum mundi, Via Lucis)

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou

Kam a jak jedeme?

Před vánočními svátky jsme tradičně navštívili hanáckou metropoli, abychom zde zasytili tělo i ducha. To první hodokvasem na obou olomouckých hlavních náměstích, z nichž to Dolní je umístěno výše než Horní, to druhé v olomouckém Muzeu umění. Část první tvořilo převážně punčování a bramboráky, část druhou právě probíhající výstavy v Muzeu moderního umění i Arcidiecézním muzeu. A že se bylo na co dívat. Oproti běžnému stavu věci to však u mě tentokrát překvapivě těsně zvítězila moderna – možná i proto, že již při vyslovení jména František Drtikol tak nějak lehce jihnu. Martina byla asi spokojenější na trzích, protože v závěru mě z expozice vyhnala s tím, že bychom se mohli přesunout na vlakové nádraží. Takže jsem undergroundová – tedy v podzemí AMO vystavovaná – díla Ivana Theimera už neviděl. Ve finále měla možná pravdu (jak už to manželkám občas přiznáváme, aby se na nás občas mile usmály), protože druhý den nás z olomouckého korzování i tak bolel celý člověk. A díky předchozím větám již jistě víte, že jsme cestovali vlakem. Jednak je to rychlejší než auto bez dálniční známky, jednak jsem si mohl i já vyzkoušet, jestli jsou zdejší punče opravdu tak kvalitní, jak nám tvrdili ve sdělovacích prostředcích …

Za čím jedeme?

O olomouckých vánočních trzích se krátce zmíním v odstavci stravovacím (stejně už teď nejsou až tak aktuální) a raději se hned zaměřím na hlavní bod programu dne (když pominu otravné kontroly ve FN), tedy výstavy v obou muzeích (z nichž některé už budou zanedlouho také minulostí). Naší první zastávkou byla výstava Tajemné dálky / Symbolismus v českých zemích 1880–1914. Tu si můžete prohlédnout až do 22. února v tzv. Trojlodí Muzea moderního umění. Výstava je to opravdu zdařilá; koneckonců jména jako Drtikol,Švabinský, Hlaváček, Váchal, Kupka, Mucha, Bílek nebo Zrzavý znají jistě i ti, kterým je jinak umění přelomu 19. a 20. století naprosto cizím pojmem. A jak napovídá název výstavy, všechna díla by měla být součástí specifické části české výtvarné scény, ovlivněné symbolismem. Ona „rámovací“ data pak znamenají pomyslné dějinné milníky, tedy otevření budovy Národního divadla a začátek I. světové války. Na výstavě přitom uvidíte nejen exponáty z českých veřejných institucí, ale i ze soukromých sbírek z České republiky, Německa a Norska.

Na výstavě Tajemné dálky jsme se celkem zdrželi. Možná i proto, že po prvním punči, který jsem si dal stylově s absinthem, nám bylo moderní umění tak nějak bližší. Mezi více než 300 exponáty zde najdete – mimo jiné - tematické oddíly věnované mytologii nebo světu démonů a pohádkových bytostí. Potěší například zelená sekce, kam patří vodníci a víla (pijáci absinthu jistě vědí jaká). Lehce narušení jedinci pak jistě radostně zaskotačí před díly, představujícími bolest a temnou stránku lidské existence.

V budově MMU Olomouc jsme zůstali i nadále. Čekaly nás ještě další výstavy. Ta první zde probíhá – v Salonu a Kabinetu - do 11. ledna 2015 a jmenuje se Na hlubinu, s podtitulem Malířské výstavy při Akademických týdnech na Svatém Kopečku v letech 1938–1940. Tato akce (myšleno Akademické týdny) vznikla v katolickém akademickém prostředí na pražském Břevnově v roce 1933. První ročník na Svatém Kopečku u Olomouce se konal o tři roky později. Tři ročníky – konané v letech 1938 až 1940 - pak byly obohaceny výstavami soudobého mladého křesťanského umění. Nevím kolika lidem něco říkají jména Vojtěch Berka, Václav Boštík, Rudolf Láska, Stanislav Menšík nebo Josef Pýcha, ale je pravda, že některé Menšíkovy věci se mi líbily celkem dost.

Další výstava probíhá – rovněž do 11. ledna – v Galerii MMU Olomouc a jmenuje se Karel Malich / Vnitřní světlo. Jedná se o komorní výstavu kreseb, grafik a plastik Karla Malicha, uspořádanou k mistrovým devadesátinám. Jeho dílo údajně nemá v dějinách českého moderního umění srovnání a je silně inspirováno nekonečností kosmu. Výstava určitě ne nezajímavá, ale tento druh umění už mi moc neříká. Tak jsme si ještě v rychlosti prošli stálou expozici alias Století relativity a vrátili se k punči.

Po druhém kole uspokojivé degustace, kterou jsem proložil pořízením několika fotografických detailů objektů na Dolním náměstí (ano, to je to nahoře), jsme se vydali do oblíbeného Arcidiecézního muzea. Šli jsme samozřejmě tentokrát „univerzitně-arcibiskupskou“ cestou, abychom viděli např. chrám sv. Michala, vilu Primavesi nebo čerstvě rekonstruovanou goticko-renesanční fresku na někdejším vinném šenku. A za chvíli jsme byli na místě.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Stravování bylo v tomto případě spojenou nádobou s návštěvou olomouckých vánočních trhů. Všechny punče byly skutečně nešizené a vynikající. A protože nejen dobrou lihovinou živ je člověk, dali jsme si také nějaké ty sýry a bramboráky. Vzhledem k tomu, že tady nějaké ty stánky známe už z let minulých, vybírali jsme z ověřeného a zavedeného. Bramborák sice přijde v průměru na nějakých 60,- Kč, ale je v podstatě plnohodnotným obědem. A parmazán také chutnal skoro jako v Itálii …

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Na výstavu Speculum Mundi / Sběratelství kláštera premonstrátů na Strahově jsem se vysloveně těšil … a přesto, že vysloveně nezklamala, zažil jsem zde už výstavy vydařenější. Nejvíce mi vadily některé špatně čitelné a nevhodně umístěné popisky jednotlivých exponátů. V každém případě však za návštěvu stojí. A času je ještě dosti, protože strahovští premonstráti si „předplatili“ prostory Galerie AMO až do 26. dubna 2015. Ve zkratce lze říci, že zde najdete ukázky toho nejzajímavějšího ze strahovské knihovny a obrazárny, doplněné sbírkovými předměty z oblasti kresby a grafiky, ze sbírek hudební, numismatické a uměleckého řemesla. Jako bonus pak uvidíte také přírodniny z kabinetu kuriozit.

Je třeba si uvědomit, že klášter na Strahově vlastní jednu z nejvýznamnějších církevních sbírek v ČR. Sbírky, které se přes četné ztráty, dodnes zachovaly v pozoruhodném rozsahu i kvalitě. Je přitom zajímavou shodou okolností, že dějiny strahovských sbírek začínají rokem 1143, kdy je zde založena klášterní knihovna. Jejím zakladatelem přitom nebyl nikdo jiný, něž olomoucký biskup Jindřich Zdík. A Zdíkův palác je dnes nedílnou součástí olomouckého Arcidiecézního muzea. Hlavní část sbírek však pochází z období 17. až 19. století, přičemž výstava Speculum Mundi nabízí díla nejrůznějšíchuměleckých druhů od středověku po novověk,

No a pak přišel v úvodu zmíněný problém. Stálou expozici AMO jsme původně v plánu neměli, protože jsme ji viděli opravdu nesčetněkrát. Chtěl jsem jen nahlédnout, jestli není něco nového v obrazárně, a jako vždy pozdravit krásnou Šternberskou Madonu. Jenom jsme si neuvědomili, že velkou výstavu Ivana Theimera sice v Galerii vystřídali v polovině listopadu premonstráti, ale ta část výstavy Ivan Theimer / Via Lucis, která je umístěna v prostorách stálé expozice, pokračuje až do 15. května 2015. Známý umělec aolomoucký rodák Ivan Theimer žije od roku 1968 ve Francii a doma se proslavil zejména Ariónovou kašnou u olomoucké Radnice nebo památníkem Via Lucis na náměstí v Uherském Brodu. S jeho díly se však setkáte například také v hlavním městě Francie, v Německu nebo v italském Toskánsku. A v olomouckém muzeu jej evidentně milují, takže touhu mé ženy odejít naprosto nechápali – v tomto případě nechápaly. Se zoufalým výrazem v obličeji nás upozorňovaly, že ve všech prostorách muzea se nacházejí další díla pana Theimera. A všechna jsou velmi krásná, cenná a celosvětově důležitá. Bylo mi však odpískáno, a tak jsem ještě odběhl k Madonám a zašel se podívat nad exponáty před podzemím bývalého bergfritu přemyslovského hradu. Dveře jsem už znal, hlavy Medúzy ne. Ze všech Theimerových prací se mi líbily asi nejvíc a bylo to alespoň takové malé zadostiučinění.

Theimerova výstava je pořádána k mistrovým sedmdesátinám a zatímco v Galerii byly k vidění akvarely, scénické návrhy a fotodokumentace veřejných realizací, ve stálé expozici si můžete mezi díly starých mistrů prohlédnout sochy a sošky. Přitom prostory stálé expozice byly pro aktuální výstavu využity vůbec poprvé. Někomu se to líbit může, někomu ne. V některých sálech jsou Theimerova díla jednoznačným přínosem, někde vysloveně ruší. A oboje je vlastně v pořádku. Zkrátka něco jako voda a oheň.

Ostatní informace

Vstupné do olomouckého Muzea umění je dnes sice již oproti minulosti o něco dražší, ale když si spočítáte počet a kvalitu nabízených výstav, je výrazně levnější než většina našich hradů a zámků i regionálních muzeí. Za návštěvu obou budov MMU zaplatíte v současnosti 100,- Kč, pokud budete chtít shlédnout jen expozice Arcidiecézního muzea nebo Muzea moderního umění, vyjde vás to na 70,- Kč (za každé z nich, samozřejmě). Skupiny, které využívají možnosti sníženého vstupu, to mají za polovinu, rodinné vstupné přijde na 230,- resp. 140,- Kč. No a v neděli to máte pořád ještě gratis ...

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.596, 17.256)
Poslední aktualizace: 9.1.2015
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Olomouc

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,1km od místa

Příspěvky v okolí Olomouc – symbolismus, premonstráti a Theimer (výstavy MUO Tajemné dálky, Speculum mundi, Via Lucis)

Kdo by neznal město Olomoc, která se může pochlubit celou řadou historických památek. Historické centrum je tvořeno Horním a Dolním náměstím, kde se ocitnete přímo v památkové zóně. Nachází se zde největší památka…
Přemyslovský hrad v Olomouci – nazývaný také Olomoucký hrad – je do jisté míry bájným fenoménem, u kterého je vždy diskutabilní, co má být ještě za hrad považováno a co již ne. Já…
Šternberská Madona je jednou z nejpůvabnějších soch z okruhu tzv. krásných Madon. Tato polychromovaná opuková socha z konce 14. století měří sice jen  84 cm, přesto působí monumentálním dojmem. Původně byla zřejmě umístěna ve šternberské hradní kapli, pro kterou byla snad i určena. Druhou možností je, že měla být umístěna od počátku ve šternberském Augustiniánském klášteru. V současné době je k&n…
   Město Olomouc je opravdu velmi vděčným turistickým cílem. Kromě prohlídky překrásného a mimořádně rozlehlého historického jádra můžeme ve městě navštívit i další " atraktivity". Jednou z nich může tře…
Hned na úvod tohoto „vyprávění“ se musím k něčemu veřejně přiznat. Zkrátka a dobře: olomoucké Arcidiecézní muzeum mám prostě rád. Považuji toto zařízení  za místo krásné, vkusné, příjemné a inteligentní, co…
Olomoucké Arcidiecézní muzeum patří beze sporu k tomu nejzajímavějšímu, co svým návštěvníhům může stotisícová hanácká metropole nabídnout. Najdete ho v komplexu někdejšího Přemyslovského hradu Václavském náměstí, kterému dominuje olomoucká katedrála sv. Václava; tedy v podstatě v centru města. Jedná se o muzeum, jehož význam překračuje hranice ČR a které…
Barokní ceremoniální kočár, jeden ze symbolů olomouckého Arcidiecézního muzea, byl, s největší pravděpodobností, vyroben v pařížské dílně v I. čtvrtině 17. století. Původně…
Olomoucké Václavské náměstí se zbytky Přemyslovského hradu a biskupského paláce v budovách kapitulního děkanství se nachází na nejnižším ze tří olomouckých kopců na východním konci historické Olomouce. Prvním olomouckým knížecím sídlem byl knížecí dvorec na Petrském návrší, nad dnešním Biskupským náměstím, kde bylo také moravské biskupství s kostelem sv. Petra a knížecí…
Katedrála je výraznou dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška 100,65 metrů z ní činí druhou nejvyšší kostelní věž v České republice a nejvyšší novogotickou věž v České republice. V katedrále je také umístěn největší zvon na Moravě.
Krajské město Olomouc je pro nás v současné době velmi dobře dosažitelné vlakem. Ze Šumperka se dá dojet na místo v čase běžně pod hodinu, výjimečně i pod  45 minut. A mnohdy i bez přesedání. V Olomouci tramvají, ale většinou pěšky, do centra je to půlhodinka. Za vzděláním i za zábavou. Konkrétně volíme kombinaci návštěvy  olomouckého muzea umění (Arcidiecézní muzeum a Muzeum moderního umění…
Katerdála neboli Dóm svatého Václava na Václavském náměstí blízko centra byla původně románskou stavbou. Pochází z roku 1131. Později byla přestavěná v gotickém slohu. Dnešní podoba je z let 1883-1892. hlavní věž…
Jedním ze skutečných klenotů – převážně barokního – stotisícového krajského města Olomouc je románská stavba paláce biskupa Jindřicha Zdíka. Palác býval nazýván – nesprávně - také Přemyslovským, a pod tímto jménem…
Socha nejpopulárnějšího českého světce – promiň, ó svatý Václave – Johánka z Pomuku patří k samozřejmému „inventáři každé slušné dědiny", ležící na území česko-moravsko-slezském. Nelze se proto divit, že…
Ulice 1.máje spolu s Masarykovou třídou je hlavní olomoucká spojnice historického centra s východní částí města, Hlavním nádražím ČD a Autobusovým nádražím. Tato spojnice vděčí za svůj vznik zbouráním hradeb, které…
Zatímní průběh zimy nedopřává vyznavačům zimních radovánek v přílišné realizaci jejich zálib, ušetřený čas je ovšem potřeba nějak využít. Pravda, nedělní ležing by byla vcelku zajímavá činnost, ale po čase i tato zábava omrzí, tak hledáte nějakou zábavu. Naštěstí to nemáme zas tak daleko do krajského města Olomouc a protože jsem si už delší dobu plánoval něco nafotit v tamě…
OLOMOUC – krajské město stejnojmenného kraje a zároveň největší město na Hané je historické město, které má spoustu památek a zajímavostí. Mezi nejvíce navštěvovanější patří samotné centrum…
Arcibiskupský palác je od svého vzniku až do současnosti sídelní rezidencí olomouckých biskupů a arcibiskupů (od roku 1777). Původní renesanční palác v místě dnešní rezidence začal budovat olomoucký biskup Stan…
Arcibiskupská rezidence je unikátní církevní historickou památkou na území města Olomouce. Jedná se o největší palácovou budovu v městské památkové rezervaci. http://arcibiskupskypalac.ado.cz/
Monumentální sálová barokní stavba jezuitského auniverzitního kostela vznikla vletech 1712-1719 Prací Lucase Glöckela podle projektu Michaela Kleina. Na architektuře průčelí apředsunutém…
OLOMOUC – krajské město stejnojmenného kraje a zároveň největší město na Hané je historické město, které má spoustu památek a zajímavostí. Mezi nejvíce navštěvovanější patří samotné centrum – Dolní a Horní náměstí. Dominantou Horního náměstí je Radnice s orlojem a Sloup Nejsvětější Trojice. Sloup Nejsvětější Trojice Je monument postavený v létech 1716 až 1754. Jeho hlavním účelem bylo díkuvzdání za ukončení morových u…
Klášterní Hradisko, něm. Kloster Hradisch s 2 122(2005) obyvateli je v severní části města, na levém břehu řeku Moravy, u jejího vtoku do Olomouce. Klášterní Hradisko nikdy nebylo samostatnou obcí, bylo zde sídlo …
Dominantní barokní klášter premonstrátů, na místě slovanského hradiště u Olomouce. Od roku 1784 kněžský seminář, dnes vojenská nemocnice s částí prostor přístupných veřejnosti.
Knihy Jaroslava Foglara četl svého času snad úplně každý a příhody pěti Rychlých šípů patřily vždy k těm nejoblíbenějším. Legendární příběhy o tajemných Stínadlech a Tleskačovu ježkovi v kleci zaujaly op…
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
Hanácká metropole, po Praze druhá nejrozsáhlejší městská památková rezervace. Na Horním náměstí barokní Sloup Nejsvětější Trojice, památka UNESCO.
Olomoucké Horní náměstí, kterému vévodí Radnice s orlojem, je olomoucký hlavním náměstím již téměř 750 let. Na tomto místě vznikla v r. 1261 dřevěná tržnice, která byla na základě privilegia markraběte Jošta z r.1378 nahrazena v letech 1378-1411 Kamennou budovou Radnice s kupeckým domem a od té doby, jak tvar náměstí tak jednotlivé domy, před velkým požárem v červenci 1398…
Olomoucké Dolní náměstí je spolu s Horním náměstím nejstarším olomouckým náměstím. Z počátku bylo s Horním náměstím spojeno v horní zúžené části ulicí, která dostala později název Kramářská. Při přestavbě obou námě…
Olomouc, druhá největší městská památková rezervace se může pochlubit šesti nádhernými barokními kašnami v historickém centru města, ale i množstvím kašen, fontán i gejzíru v jezírku v přilehlých částech města. Ne…
  Moc rádi jezdíme s manželkou do Olomouce. Zlín je sice dobré místo k životu, ale město je plné funkcionalistické architektury a my dva rádi hlavně tu historickou. Východní Morava je dost skoupá na historick…
Poutní místo
Svatý Kopeček je velice pěkným a oblíbeným poutním a výletním místem a naleznete jej kousíček za Olomoucí. Stojí zde barokní poutní chrám Navštívení Panny Marie, který je významnou dominantou olomoucka. Místo je r…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace