Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Úsilov
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Na Koráb (ještě pořád s jezevčíky)

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Do přírody

bouřka kapradí prospěla
bouřka kapradí prospěla  •  Fotografie (6)  • Foto: bezprezdivky

Kam a jak jedeme?

Vrch Koráb, nejvyšší to bod Švihovské pahorkatiny mě provokoval už od té doby, co jsme, vlastně už před týdnem, přijeli. Nechával jsem si ho na konec. A hlavně jsem si zjistil, že po poledni projíždí kolem autobus, který mě dopraví trochu blíž a hlavně výš. Nebudu muset šplhat na Vejpřažiště, dostanu se i kus nad něj.

Jezevčíci dneska cvičili nějak později, vraceli se až po poledni, jen jsem jim při návratu zamával. Mámu jsem předem upozornil, že na oběd musí, chudinka, sama. Autobus na mně nepočká. Kdo by si myslel, včerejší večerní bouřka pročistí a ochladí vzduch, mýlil by se. U autobusové zastávky bylo vedro, ve vzduchu opar a na autobus jsem musel zoufale mávat, jinak by mě řidič přehlédl jako savanu. Cestou na Vejpřažiště jsem se kochal a zároveň jsem doufal, že se nepotkáme s nějakým kamionem. I ty tu jezdí, ostatně i dřevo se tudy sváží. A druhá zastávka za ním, to už bylo ono. Zelená značka a nástup do stoupání na hrdý vrchol Korábu, nejvyššího bodu okolí. Tyčí se do výšky 773 metrů nad mořem a dokonce hospodu, hotel a rozhlednu tam mají. Takže po asfaltu a dokonce relativně frekventovaném. Kromě návštěvníků tu sem a tam projížděl auťák rozvodných závodů, jehož osádka zřejmě po bouřce cosi kontrolovala. Ale kapradí u cesty ta trocha vláhy prospěla. Stoupal jsem, minul jsem křižovatku se žlutou značkou, tudy půjdu zpátky, potom jsem se chvíli rozhodoval mezi značkou a asfaltkou, ale značka vyhrála. Sice byl kopec strmější, ale řešila to, jak je v zdejších krajích zvykem, serpentina. První, co člověka vyšplhavšího nahoru upoutá, je rozhledna.

Nevím, který architekt ji spáchal, ale mně připadá, jako dost nepovedená napodobenina té na Poledníku. Chata, ke které rozhledna patří, je pěkná, osazenstvo přívětivé a pohostinné. Chvíli jsem spočinul, vyslechl jsem jejich stesky na to, že jim pošta nedodává balíky, že pro ně musí až do Kdyně (nebo dokonce do Klatov?). Ubezpečil jsem je, že u nás se ta instituce chová naprosto stejně, a to máme pobočku v ulici. Trochu mě zarazilo, že veškeré propagační materiály, ať už ty na rozdávání, nebo fotografické publikace určené k prodeji, se týkají Šumavy. Jako by se tu za tu Švihovskou pahorkatinu styděli. A to jsme na jejím vrcholu. Mimo jiné jsem si prohlédl i obrázky. Staré fotografie ukazují i rozhlednu v minulých podobách. Všechny mi připadaly lepší.

Před odchodem jsem se ještě pokusil zavolat Pavlíně, pochlubit se, že jsem zdolal nejvyšší vrchol a přiznat se, že se těším domů. Nebrala to, zase založený telefon. To se jí stává.

Sešel jsem ke žluté značce a po chvíli si blahopřál, že jsem ji nezvolil k výstupu nahoru na horu. Ta cesta vede vlastně po spádnici. Jen nemnohá křižovatka, občas s malebným stožárem elektrického vedení, představuje kousek relativní Roviny.

Sešel jsem ještě kousek dolů, kde les po levé ruce končil. Pochválil jsem se za to, že jsem odolal pokušení šplhat na rozhlednu. Ono to bylo patrné i z okna chaty, ale tady jsem si krajinu, jinak pěknou, v oparu vyfotil. Čistá dohlednost pár set metrů. Jen ten kostelík ve Kdyni byl pořád dost dobře viditelný (no jo, vždyť já jsem od něj pár set metrů byl).

opar
opar  •  Foto: bezprezdivky

Ještě se ohlédnout na Koráb i s jeho rozhlednou, vyjít definitivně z lesa a vybrat cestu. Správně bych měl po značce sejít až k silnici a potom znovu většinu ztracených metrů vystoupat. Ale louka po mém pravoboku byla sice rozlehlá, ale pokosená. Moc jsem neváhal a vykročil k restauraci Hájovna, která byla na opačném konci. A z kopce. Zrovna jsem vybíral místo, kde nejlépe louku opustit, když se mi rozdrnčel telefon. Pavlína si všimla, že jsem se jí pokoušel dovolat, inu ozvala se. Zrovna věšela prádlo, či co a telefon byl ještě v kabelce. A ještě ke všemu si myslela, že volám, že se blížíme domů. Nějak si vsugerovala, že se máme vrátit v pátek. Dokonce mi, holka zlatá, vařila můj oblíbený paprikový lusk. Málem jsem poslintal telefon. Dám si ho prostě až v neděli. Alespoň jsem měl o další důvod těšit se domů. Ani nenadávala, na neděli si vzpomněla.

Za čím jedeme?

Normálně se sem chodí na rozhlednu, posedět v horské chatě a nadýchat se čerstvého vzduchu. I ubytovat se tu dá. Já už po týdnu mlel z posledního, chtěl jsem hlavně uniknout z chatové osady.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

S mámou jsme bydleli v chatové osadě Hájovna nad Kdyní, která je v majetku města. Nesmí se to plést se stejnojmenným kempem, který sousedí a patří automotoklubu. Ubytování v chatkách by bylo poměrně normální, nebýt všudypřítomné vlhkosti. U záchodů se člověk musel přesvědčit, jestli jde na ten, který má splachovadlo, ale teplá voda tekla. Areál je oplocený, ale zejí tu v té drátěnce mezery zvíci desítek metrů.

Ovšem restauraci Hájovna nacházející se pod oběma ubytovacími zařízeními musím chválit. I kuchyni, i obsluhu, i pivo.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Les je tu krásný, horská chata sympatická, jen z té rozhledny jsem byl trochu rozpačitý. Ale pokud jsem si za tu chvíli, co jsem tam pobýval, bal o ni docela zájem.

Ostatní informace

Autobus od koupaliště k rozcestí pod Korábem po vás chce 10 korun, vstupné na rozhlednu stojí tuším dvacet. Ale je nutné si vybrat průzračnější den, než byl tento. Potom může být rozhled pěkný.

Poslední aktualizace: 15.08.2013
Autor příspěvku: bezprezdivky
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Na Koráb (ještě pořád s jezevčíky) - Služby, informace
Na Koráb (ještě pořád s jezevčíky) na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Na Koráb (ještě pořád s jezevčíky)

Chata s rozhlednou z roku 1938 na kopci západně od Kdyně, v roce 1987 nově vybudovaná.
Koráb (773m) patří do Branišovského hvozdu a ten do Chudenické vrchoviny. Stojí na něm turistická chata, k níž to je po žluté značce z Kdyně 3 km. Železnice umožňuje přemístit se z Kdyně do Hluboké a pěšky se do…
Hrad byl postaven někdy před rokem 1350 Buškem II. z Velhartic. Při pohraniční válce s Bavory byl v roce 1475 dobyt a vypálen. Jeho majitel Jan Herštejnský byl zajat. V roce 1496 kupuje hrad známý Půta Švihovský z…
Město v malebné krajině mezi Českým lesem a Šumavou, na úpatí vrchu Koráb. Významná textilní tradice.
Zřícenina severně od Kdyně, hradní věž upravena jako rozhledna, na nádvoří přírodní amfiteátr.
Tipy na výlet
Můžeme se vydat autem do Kdyně, odkud je to asi necelé tři kilometry pěšky lesnatou stezkou. Nebo je příjemné zastavit na odpočívadle u křižovatky směrem na Koráb - Vejpřahy, rozc. a tudy se vydat pěšky po červené trase přes Nový Herštejn. Tato trasa je delší. Cílem je zřícenina Rýzmberk, která má vyhlídkovou věž a příjemné občerstvení v přírodě. Je zde možnost…
Rozhledna
Věž se nachází asi 15 kilometrů od Klatov na vrchu Žďár, v plzeňském kraji. Výška této kamenné rozhledny je 45 metrů a počet schodů k jedné vyhlídkové plošině 138. Bolfánek poskytuje návštěvníkům nádherný kruhový …
Domažlice leží v Západních Čechách, západním směrem od města Klatovy. Ve městě se každoročně pořádají Chodské slavnosti. Domažlice jsou vyhlášeny městskou památkovou zónou. Jihozápadním směrem od Domažlic se rozkl…
12.3km
více »
Na Klenové, asi 13 km od města Klatovy, najdeme nejen rozsáhlou zříceninu středověkého hradu, ale i novogotický zámek, ve kterém je expozice moderního umění nejen významných, ale i začínajících umělců a …
12.6km
více »
Hrad a zámek Klenová se nachází na Klatovsku v…
12.6km
více »
Chodský hrad, který reprezentuje styl středoevropského kastelu, je nejvyhledávanější památkou města Domažlic v Plzeňském kraji. Hrad je patrová obdélníková stavba s nevýraznou fasádou. Z původního hradu se zachovala pouze válcová věž. Návštěvníci si na hradě mohou prohlédnout stálé expozice historie, archeologie, národopisu a přírody Chodska, sklepní Lapidárium, na figurínách…
12.8km
více »
Navštivte jednu z nejvýznamnějších turistických památek Klatov. V roce 2011 byla krypta otevřena po rozsáhlé rekonstrukci. Návštěvníci tak mají možnost zhlédnout rozsáhlou expozici, ve…
14.8km
více »
Město
Klatovy leží v Západních Čechách, jižním směrem od Plzně. Klatovy jsou známé pěstováním tak zvaných klatovských karafiátů. Kolem západního okraje města protéká řeka Úhlava. V nedalekém okolí města se zvedaj…
14.8km
více »
Jedno z našich nejkrásnějších historických měst, založené "na zelené louce" králem Přemyslem Otakarem II. V roce 1260.
14.9km
více »
Středověký hrad s unikátním vodním opevněním, severně od Klatov.
17.1km
více »
Dobře dochovaný hrad Švihov je pozdně gotickým hradem s důmyslným vodním opevněním. Hrad vznikl na rovině v blízkosti řeky Úhlavy. Hrad Švihov se…
17.3km
více »
Hrad a zámek v Horšovském Týně je národní kulturní památkou České republiky a patří k památkám, které jsou nejvíce přístupné. Na zámku se nachází několik prohlídkových tras: hrad, zámek, kuchyně, purkrabství, Erbo…
18.4km
více »
Přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero (175 ha) byla vyhlášená již roku 1911 k ochraně dvou z osmi šumavských jezer ledovcového původu na úbočích Jezerní hory (1343 m). Černé jezero (zvané též Bystřické, Dešenické,…
24.7km
více »
Známý vrchol Železnorudska ve vypíná do výšky 1.202 m nad stejnojmennou rekreační obcí asi 4 km severně od Železné Rudy. Na svazích Špičáku byl vybudován rozlehlý lyžařský areál, který nabízí na celé řadě různor…
Pozdně gotický Hrad Velhartice patří k ojedinělým dílům české hradní architektury. Hrad se nachází na Klatovsku v Plzeňském kraji. Hrad Velhartice lze navštívit v dubnu a říjnu pouze o víkendech a svátcích a v kvě…
26.2km
více »
Hora Pancíř (1.214 m) je jedním ze tří vrcholků známé šumavské hřebenové trasy Prenet, Můstek, Pancíř. Tyčí se nad Železnou Rudou vzdálený asi 6 km severovýchodním směrem od středu města. Hora tvoří evropský vod…
26.8km
více »
Město
Sušice leží v Západních Čechách, západním směrem od města Strakonice. Město se rozkládá na okraji Šumavského podhůří a na soutoku Otavy s Roušarkou. Městečko je známé továrnou na výrobu zápalek značky Solo. Sušice bylo hornické město a v jeho okolí byly naleziště zlata. Město obklopují zalesněné stráně kopců zvedajících se nad městem. U jižního a severního okraje města jsou…
35.8km
více »
Čeňkova Pila leží na soutoku říčky Křemelné s řekou Vydrou 4 km od Rejštejna v Šumavských pláních v okrese Klatovy v nadmořské výšce 670 m. Soutokem Křemelné a Vydry tu vzniká řeka Otava. V 19. století byla při …
43.2km
více »
Dobře zachovaná zřícenina gotického hradu se tyčí na skalnatém ostrohu na horním toku řeky Otavy ve Svatoborské vrchovině 3 km severně od Kašperských Hor. Svojí polohou 886 m n. m. je nejvýše položeným královským …
43.9km
více »
Zámek
Klasicistní lovecký Zámek Kozel je v posledních letech nejnavštěvovanější památkou na Plzeňsku. Zámek stojí na svahu nad řekou Úslavou, 2 kilometry východním směrem od Šťáhlav. Zámek je možné navštívit v dubnu a ř…
44.4km
více »
Osada
Horská obec a rekreační středisko Srní leží v nadmořské výšce 858 m 16 km jižně od města Sušice v okrese Klatovy na Šumavských pláních v Povydří v Národním parku Šumava. Původně dřevařs…
44.5km
více »
ZOO s Botanickou zahradou, skleníkem se sukulenty, dětským koutkem, novou expozicí vesnického hospodářství. Na 21,5 ha svého areálu chová v současné době více než 2500 jedinců od 550 druhů obratlovců a na 150 dr…
44.9km
více »
Rekreační oblast
Dvorec Antýgl, dřevěná rázovitá usedlost, leží na počátku Naučné stezky Povydří ve výšce 928 m nad mořem při silnici ze Srní do Modravy v klatovském okrese v Šumavském národním park…
Osada
Obec a rekreační středisko Modrava leží v nadmořské výšce 980 m v údolí při soutoku Modravského, Roklanského a Filipohuťského potoka. Nachází se v okrese Klatovy asi 20 km západně od Vimperka. Původně dřevařsk…
50.6km
více »
Jezerní slať je velmi pěkné rozvodnicové vrchovištní rašeliniště, které se rozprostírá v horském sedle mezi Kvildou a Horskou Kvildou. Jezerní slať je součástí národního parku Šumava. Rašeliniště bylo vytvořeno…
52.5km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace