Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Němčice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

K Novému Herštejnu (aneb jak jsem se napil koutského piva) zase výcvikový tábor jezevčíků

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Celodenní výlet Do přírody

krásný, leč smrdící pes
krásný, leč smrdící pes  •  Fotografie (14)  • Foto: bezprezdivky

Kam a jak jedeme?

Čekal mě další dlouhý den na výcvikovém táboře (dvou) jezevčíků.

Ráno, někdy v brzkou ranní hodinu, odjeli místní jezevčíci štvát zajíce a hlavně na ně čekat, ale jak jsem se dozvěděl, žádní tam nebyli. Tenhle výcvik se měl konat u nás na sídlišti. Tady je jich dost. Přiznám se, že se lovecká výprava vrátila dřív, než jsem se pořádně vzbudil. Ale v té chatce se, přes veškeré větrání a tropické venkovní teploty, dlouho spát nedalo, tak vlhko a syro tam bylo. Bibina po ranním proběhnutí pózovala, sáhl jsem pro aparát a na verandě jsem stihl jednu fotografii. Potom se beznadějně orosil nejen objektiv, ale i hledáček a displej. To se stává u brýlí, když se v zimě přijde z mrazu do vyhřáté místnosti. Musel jsem použít jemný klůcek, dělat se to nemá, ale v případě, že zrovna kvetou borovice, břízy a jiné samosprašné rostlinstvo a ve vzduchu poletují přehršle pylu, se nic moc jiného dělat nedá. Čekat na vyschnutí by se nevyplatilo. Mimochodem, pes hrozně smrděl, v čemsi se vyválel. Bylo to cítit povědomě.

Na horní hraně areálu byla taková malá a nezamčená vrátka (no později jsem zjistil, že chybějí i velké části plotu), šel jsem to tam prozkoumat. Les pěkný, houby rostly sice jen na stromech, ale kousek nad oplocením byla pěšina. Mohl jse Doprava nebo doleva. Bylo po nedávných deštích ještě poněkud vlhko, já se vydal Doprava a trochu si prohlížel stopy. Byly rozmanité, některé tam patřily, velká vysoká (myslel jsem, že jelen, později mi bylo vysvětleno, že tady jsou daňci), drobné, trochu podobné psím, asi liščí, některé už méně. Evidentně tu pobíhal velký pes a jezdila motorka. Skoro to vypadalo, že tu byli spolu. Jak jsem se mýlil, jsem poznal až mnohem později.

S mámou jsem měl sraz na poledne v hospodě. Na oběd. Času jsem měl dost, šel jsem chvíli po motocyklových stopách, ty mě samozřejmě lesem po původně zaječích stezkách dovedly k silnici. Na pařezu jsem spočinul, cigaretu si dopřál a příslib nového lesa si prohlédl.

Popošel jsem kousek dál, zjistil, že cesta sice vede do kopce, ale je příjemná. Tudy se vypravím na odpolední výlet. Je sice horko, ale přeci se nebudu povalovat v chatce. A v těhle místech jsem poznal, co bylo psí voňavkou. Hadovka smrdutá, jediná houba, kterou jsem tu, kromě chorošů, potkal.

Při obědě jsem zase narazil. Zmínil jsem se o stopách za plotem a pronesl neuváženou poznámku o ostražitosti jezevčíků. Zvěř se jim potuluje kousek od čenichu a jim je to jedno (tak čtyřicet metrů bylo od chaty k pěšině se stopami, možná ani ne). Byl jsem v tu chvíli největší zločinec, který nevinné pejsky pomlouvá. Radši jsem se šel podívat na pavouka, který tu na zdi pózoval.

Seděli jsme na rozpálené předzahrádce, i když vevnitř byl příjemný chládek. Nebylo to kvůli personálu, ten tu měl taky psa, a přívětivého. I k ostatním svého druhu. Viděl jsem ho, jak nechal pejska návštěvnického jíst ze své misky, ačkoliv, kdyby chtěl, zašlápl by ho. Konec konců Bibina z jeho misky zase pila, pan vrchní ji misku donesl. Ještě dva dni mi trvalo, než se obědvalo vevnitř.

Nechal jsem dámy odejít, a když měly bezpečný náskok, vyrazil jsem taky do kopce.

Tam nahoře, za mnoha serpentinami byl hrad Nový Herštejn a ještě před ním tajemné místo zvané Vejpřahy. Vedl tam naučný okruh, který je tak nový, že ho internetová mapa ještě nezaznamenala. Tištěné mapy sice ano, měl jsem dvě, obě letošní, ale řídit se podle nich, darmo povědět. Ta cesta vede opravdu západně od silnice, nikoli východně, jak se mapy snaží tvrdit. Jen v jednu zatáčku protíná směrem zobrazeným. V praxi se vyplatí jít chvílemi po značce, kde je cesta chvílemi idylická, úseky, strmější, postižené erozí (no bylo po stoletých deštích a turistický ruch, včetně cyklistů a zběsilého motorkáře taky přispěl) je výhodnější obejít po silnici. Je to delší, ale stoupání není tak náročné a člověk se nemusí brodit. A paradoxně, zatímco v lese je vlhko a tma, na okraji silnice to životem přetéká. Třeba mraveniště bylo velmi aktivní.

Takhle na střídačku po silnici a značce jsem dostoupal až na hřeben pohoříčka, které se na sever od Kdyně tyčí. Že se jedná o Korábskou vrchovinu, to jsem se dozvěděl až doma z chytré knihy. Nicméně tvůrci naučné stezky tu přičinili, pěkně v chládku, odpočívadlo, které jsem přijal opravdu s povděkem. Trochu jsem se vzpamatoval, vytřel pot z očí a na rozcestník se podíval. Dozvěděl jsem se, že Vejpřahy nejsou vůbec tajemné. Prostě kupec, který chtěl od Kdyně k severu, třeba do Chudenic, musel ke svým koním připřáhnout místní, pronajaté. Odtud se koníčci vraceli domů. A vlastně mi i došlo, že naučná stezka kopíruje tu původní kupeckou cestu a z větší části ji využívá. Byl jsem rád, že nejsem koněm, který tu musel tahat vozy. Tenkrát tu milosrdné serpentiny nebyly. Pravda, nebyly ani dopravní značky, takže si z nich blbci, a ti se vyskytují v jakémkoli období, nemohli dělat cvičný terč. Střelné zbraně se tu používají na kus nevinného plechu.

Naučný okruh odbočoval, ale já šel po rovince po červené, směrem k hradu Nový Herštejn, ale už na Vejpřahách jsem si všiml tmavé oblohy takhle na severovýchodě. Dokonce se to blížilo a varovně brumlalo. Bouřku bych uvítal, ale ne uprostřed lesa. Odbočku na hrad jsem tedy minul, jen ten kopec, na kterém stojí, jsem zaznamenal.

V lukách pod hradem stojí bývalá panská hájovna. Dokonce i erb se dodnes dochoval. Obloha na západní straně, kam jsem zatím směřoval, byla pořád bez mráčku, zato ta bouřka za mnou se tvářila výhružně. Porada s novou mapou určila směr cesty. Ještě chvíli po téhle příjemné hřebenovce, u odbočky k památné studánce opustit značku a dát se doleva po cestě neznačené, ale vlastně hlavní. Je to pravděpodobně původní cesta z Kdyně k hájovně. Naučná stezka, kterou jsem předtím opustil., ji křižuje. Zhruba v těchto místech se bouřka ozvala docela blízko a hlasitě, ale tady jsem nemohl vidět, že je to poslední planá výhružka. Když jsem spočinul na lavičce o neobvyklé kapličky, už se všechno tvářilo, jakoby nic. Do luk jsem vyšel po čtvrthodince a jen bouřkový mrak nad severním obzorem svědčil, že jsem neměl halucinace z vedra. Jen tak mimochodem jsem si při sestupu všiml podivných kytek, které někomu prchly ze zahrádky. Měl jsem pocit, že jsem je někde viděl na obrázku v souvislosti s informací o nové agresivní invazní rostlině. Ale nejsem botanik. Dneska bych s tím už nic neudělal, ve Kdyni už se úřadovat nebude, zítra si tam udělám další procházku.

Po honičce bouřkou, která nakonec spadla kdoví kde, jsem měl trochu vyprahlo. V Hájovně poněkud přetáhli odpolední přestávku, kterou mají od druhé do čtvrté hodiny odpolední, tak jsem si ve vedlejším kiosku to koutecké pivo konečně dal. Pravda, měli jen dvanáctku, ta je v tomhle počasí zrádná, ale dobré bylo.

Za čím jedeme?

Já jsem hlavně prchal do volné přírody před osazenstvem chatové osady. Ale i jako normální pěkný výlet tuhle trasu mohu doporučit. A pokud někoho nebude pronásledovat bouřka, i ten hrad možná stojí za to.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

S mámou jsme bydleli v chatové osadě Hájovna, nad Kdyní, která je v majetku města. Nesmí se to plést se stejnojmenným kempem, který sousedí a patří automotoklubu. Ubytování v chatkách by bylo poměrně normální, nebýt všudypřítomné vlhkosti. U záchodů se člověk musel přesvědčit, jestli jde na ten, který má splachovadlo, ale teplá voda tekla. Areál je oplocený, ale zejí tu v té drátěnce mezery zvíci desítek metrů. Restauraci Hájovna nacházející se pod oběma ubytovacími zařízeními musím chválit. I kuchyni, i obsluhu, i pivo.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Krajina je krásná, po hřebeni Korábské pahorkatiny se jde pěkně, jen se tam vyšplhat. Stopy po terénní mototuristice to místy kazí. Prý místní zlatá mládež. Nepotkal jsem, viděli by asi, jak účinná zbraň může být deštník.

Ostatní informace

Nový Herštejn je, pokud jsem dobře pochopil, přístupný volně, a ani v lese jsem nezakopl o místo, kde by po mně chtěli vstupné. Občerstvení nutno vzíti s sebou, ale trasa není tak dlouhá.

Nový Herštejn je, pokud jsem dobře pochopil, přístupný volně, a ani v lese jsem nezakopl o místo, kde by po mně chtěli vstupné. Občerstvení nutno vzíti s sebou, ale trasa není tak dlouhá.

Nový Herštejn je, pokud jsem dobře pochopil, přístupný volně, a ani v lese jsem nezakopl o místo, kde by po mně chtěli vstupné. Občerstvení nutno vzíti s sebou, ale trasa není tak dlouhá.

Poslední aktualizace: 29.07.2013
Autor příspěvku: bezprezdivky
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
K Novému Herštejnu (aneb jak jsem se napil koutského piva) zase výcvikový tábor jezevčíků - Služby, informace
K Novému Herštejnu (aneb jak jsem se napil koutského piva) zase výcvikový tábor jezevčíků na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí K Novému Herštejnu (aneb jak jsem se napil koutského piva) zase výcvikový tábor jezevčíků

Hrad byl postaven někdy před rokem 1350 Buškem II. z Velhartic. Při pohraniční válce s Bavory byl v roce 1475 dobyt a vypálen. Jeho majitel Jan Herštejnský byl zajat. V roce 1496 kupuje hrad známý Půta Švihovský z…
Severovýchodně od Kdyně leží na zalesněném vrcholku malebná zřícenina hradu Nový Herštejn. Je to jedna z nejdochovalejších zřícenin v jihozápadních Čechách. Území kolem Nového Herštejna je vyhlášeno za chráněné ( rozloha 13,8 ha) a setkáte se tu s řadou zajímavých i neobvyklých rostlin.
Cyklisté vítáni
Kemp, adresa: Na hájovně, KdyněTelefon: +420602168171,+420379413555, e-mail: infocentrum@kdyne.czKapacita: 200 místMožnost vyprání a usušení oblečení a výstroje, Poskytnutí základního nářadí pro jednoduché opravy …
Chata s rozhlednou z roku 1938 na kopci západně od Kdyně, v roce 1987 nově vybudovaná.
Koráb (773m) patří do Branišovského hvozdu a ten do Chudenické vrchoviny. Stojí na něm turistická chata, k níž to je po žluté značce z Kdyně 3 km. Železnice umožňuje přemístit se z Kdyně do Hluboké a pěšky se do…
Autem nebo vlakem do Kdyně. Autem na konci města ve směru na Domažlice zabočíme vpravo podle ukazatele, před částí Kdyně Podzámčí zaparkujeme. Zříceniny hradu jsou přístupné libovolně. Věž pouze v otevírací hodin…
Zřícenina severně od Kdyně, hradní věž upravena jako rozhledna, na nádvoří přírodní amfiteátr.
Tipy na výlet
Můžeme se vydat autem do Kdyně, odkud je to asi necelé tři kilometry pěšky lesnatou stezkou. Nebo je příjemné zastavit na odpočívadle u křižovatky směrem na Koráb - Vejpřahy, rozc. a tudy se vydat pěšky po červené trase přes Nový Herštejn. Tato trasa je delší. Cílem je zřícenina Rýzmberk, která má vyhlídkovou věž a příjemné občerstvení v přírodě. Je zde možnost…
Městečko
Kdyně leží v Plzeňském kraji, východním směrem od města Domažlice. Město Kdyně se rozkládá mezi pohořím Český Les a Šumavou. Východní směrem od města se zvedají zalesněné stráně vrcholku Koráb ( 772 m.n.m.), což je vyhledávaným cílem turistických výšlapů. Na vrcholku kopce je turistická chata a v jejím sousedství věž s rozhlednou. U západního okraje města je malá vodní plocha…
Zřícenina
Zřícenina hradu Rýzmberk stojí na zalesněném kopci na česko-bavorském pomezí u Všerubského průsmyku nedaleko Kdyně na Domažlicku v Plzeňském kraji. Původně dvojdílný hrad měl na nejvyšším místě okrouhlý bergfrit, který střežil přístupovou cestu. Na protilehlé straně stál hradní palác ? dnes je zde sezónně přístupná vyhlídková věž. Z hradu se dochovaly zbytky hradního paláce s mohutnou věží, hradby a baš…
Město v malebné krajině mezi Českým lesem a Šumavou, na úpatí vrchu Koráb. Významná textilní tradice.
Malebná obec Kout na Šumavě leží cca 7 km jižně od Domažlic. Založení obce může souviset se založením nedalekého hradu Rýzmberk, které se datuje roku 1279. První písemná zmínka o obci však pochází z roku 1514. Mez…
Rozhledna
Věž se nachází asi 15 kilometrů od Klatov na vrchu Žďár, v plzeňském kraji. Výška této kamenné rozhledny je 45 metrů a počet schodů k jedné vyhlídkové plošině 138. Bolfánek poskytuje návštěvníkům nádherný kruhový …
Domažlice leží v Západních Čechách, západním směrem od města Klatovy. Ve městě se každoročně pořádají Chodské slavnosti. Domažlice jsou vyhlášeny městskou památkovou zónou. Jihozápadním směrem od Domažlic se rozkl…
10.3km
více »
Chodský hrad, který reprezentuje styl středoevropského kastelu, je nejvyhledávanější památkou města Domažlic v Plzeňském kraji. Hrad je patrová obdélníková stavba s nevýraznou fasádou. Z původního hradu se zachovala pouze válcová věž. Návštěvníci si na hradě mohou prohlédnout stálé expozice historie, archeologie, národopisu a přírody Chodska, sklepní Lapidárium, na figurínách…
10.7km
více »
Na Klenové, asi 13 km od města Klatovy, najdeme nejen rozsáhlou zříceninu středověkého hradu, ale i novogotický zámek, ve kterém je expozice moderního umění nejen významných, ale i začínajících umělců a …
14.9km
více »
Hrad a zámek v Horšovském Týně je národní kulturní památkou České republiky a patří k památkám, které jsou nejvíce přístupné. Na zámku se nachází několik prohlídkových tras: hrad, zámek, kuchyně, purkrabství, Erbo…
Město
Klatovy leží v Západních Čechách, jižním směrem od Plzně. Klatovy jsou známé pěstováním tak zvaných klatovských karafiátů. Kolem západního okraje města protéká řeka Úhlava. V nedalekém okolí města se zvedaj…
16.4km
více »
Dobře dochovaný hrad Švihov je pozdně gotickým hradem s důmyslným vodním opevněním. Hrad vznikl na rovině v blízkosti řeky Úhlavy. Hrad Švihov se…
17.6km
více »
Přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero (175 ha) byla vyhlášená již roku 1911 k ochraně dvou z osmi šumavských jezer ledovcového původu na úbočích Jezerní hory (1343 m). Černé jezero (zvané též Bystřické, Dešenické,…
Známý vrchol Železnorudska ve vypíná do výšky 1.202 m nad stejnojmennou rekreační obcí asi 4 km severně od Železné Rudy. Na svazích Špičáku byl vybudován rozlehlý lyžařský areál, který nabízí na celé řadě různor…
28.3km
více »
Pozdně gotický Hrad Velhartice patří k ojedinělým dílům české hradní architektury. Hrad se nachází na Klatovsku v Plzeňském kraji. Hrad Velhartice lze navštívit v dubnu a říjnu pouze o víkendech a svátcích a v kvě…
28.5km
více »
Hora Pancíř (1.214 m) je jedním ze tří vrcholků známé šumavské hřebenové trasy Prenet, Můstek, Pancíř. Tyčí se nad Železnou Rudou vzdálený asi 6 km severovýchodním směrem od středu města. Hora tvoří evropský vod…
29.2km
více »
ZOO s Botanickou zahradou, skleníkem se sukulenty, dětským koutkem, novou expozicí vesnického hospodářství. Na 21,5 ha svého areálu chová v současné době více než 2500 jedinců od 550 druhů obratlovců a na 150 dr…
43.9km
více »
Čeňkova Pila leží na soutoku říčky Křemelné s řekou Vydrou 4 km od Rejštejna v Šumavských pláních v okrese Klatovy v nadmořské výšce 670 m. Soutokem Křemelné a Vydry tu vzniká řeka Otava. V 19. století byla při …
45.6km
více »
Dobře zachovaná zřícenina gotického hradu se tyčí na skalnatém ostrohu na horním toku řeky Otavy ve Svatoborské vrchovině 3 km severně od Kašperských Hor. Svojí polohou 886 m n. m. je nejvýše položeným královským …
46.3km
více »
Osada
Horská obec a rekreační středisko Srní leží v nadmořské výšce 858 m 16 km jižně od města Sušice v okrese Klatovy na Šumavských pláních v Povydří v Národním parku Šumava. Původně dřevařs…
46.9km
více »
Rekreační oblast
Dvorec Antýgl, dřevěná rázovitá usedlost, leží na počátku Naučné stezky Povydří ve výšce 928 m nad mořem při silnici ze Srní do Modravy v klatovském okrese v Šumavském národním park…
51.4km
více »
Osada
Obec a rekreační středisko Modrava leží v nadmořské výšce 980 m v údolí při soutoku Modravského, Roklanského a Filipohuťského potoka. Nachází se v okrese Klatovy asi 20 km západně od Vimperka. Původně dřevařsk…
Jezerní slať je velmi pěkné rozvodnicové vrchovištní rašeliniště, které se rozprostírá v horském sedle mezi Kvildou a Horskou Kvildou. Jezerní slať je součástí národního parku Šumava. Rašeliniště bylo vytvořeno…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace