Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Olomouc
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Letadla a Mercedesy aneb technická muzea Olomoucka (Letecké muzeum OL a muzeum U veterána Slatinice)

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Celodenní výlet

Meďór je Meďór
Meďór je Meďór  •  Fotografie (37)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

V rámci mých povinných - a pravidelně se opakujících - cest do Olomouce se snažím najít vždy nějakou zajímavost, která by tuto „výpravu“ nějakým způsobem zpestřila. A je zajímavé, že zrovna v den, kdy se mnou vyrazila celá ženská polovina rodiny – tedy manželka i dcera – jsem se rozhodl uskutečnit dlouho plánovanou pouť po některých technických muzeích Olomouckého kraje. Tedy po těch, které jsem ještě nikdy předtím nenavštívil. A protože moje holky naštěstí nejsou zrovna nakupovací typy, tento nápad je zaujal více než například možnost návštěvy obchodního centra Šantovka. Nakonec to stejně nebylo jen o té technice a spokojeni jsme byli ve finále všichni. A abych upřesnil těm, kteří budou číst dále, co je čeká, musím napsat, že jsme postupně viděli letecké muzeum, sakrální i drobné památky, muzeum historických automobilů a motocyklů a také jeden smírčí kříž. A také to, že se tímto článkem vracím na konec prvního prázdninového měsíce letošního roku.

Za čím jedeme?

Avia B-14
Avia B-14  •  Foto: markyz63

Že je v Olomouci letecké muzeum jsem zjistil loni na podzim, když jsem do hanácké metropole přijížděl z „neobvyklé“ strany, protože před dojezdem do FNOL jsem putoval po smírčích křížích olomouckého okresu. Přitom bylo toto muzeum otevřeno již v létě roku 2009. Je sice možné, že jsem tuto informaci zaznamenal již dříve, ale nepovažoval jsem ji za důležitou. Koneckonců kamarád Jirka, který je do letadel blázen, ani můj militantní švagr Petr muzeum dodnes také nenavštívili. Přitom se jedná o místo zajímavé a svým způsobem originální. Jen musíte počítat s tím, že na někoho může působit trošku jako vrakoviště techniky, kterou tady při svém odchodu zanechala sovětská armáda. I stroje, které zde uvidíte, pocházejí převážně z produkce někdejšího „velkého bratra a neomylného vůdce zemí Varšavské smlouvy“. Připravit se tak můžete například na letadla MiG-21, Aero Ae-270 Ibis, Su-25K, L-39 Albatros a MiG-15UTI nebo vrtulník Mi-24D. K tomu si přidejte různé simulátory a trenažéry, školní pomůcky typu řezů motory nebo letecké přístroje. A jak je dnes zvykem, leteckou techniku doplňují „vzorky“ techniky pozemské i různé modely, např. lodí.

Letecké muzeum Olomouc se údajně nachází ve dvou neředínských hangárech o celkové ploše 6 nebo 8 tisíc m2 (v tom se informační prameny nějak nemohou shodnout, ale věřme té nižší, protože je uvedena i u vstupu do muzea). Jedná se spíše o propojený dvojhangár a ani ten nebyl průchozí celý, takže u některých strojů byl návštěvník o pohledy z určitých míst ochuzen. Jako velké plus vidím naopak samostatnou prohlídku a možnost nahlédnout i do kokpitů některých exponátů i vstoupit do interiéru jednoho z devíti prototypů dvoumotorového vrtulového stroje LET L-610M. Někteří starší pamětníci si mohou zavzpomínat na časy, kdy jejich klidný spánek a morální bohatství chránila modrá vozidla s bílým pruhem a nápisem Veřejná bezpečnost. Mnozí se v takovém autíčku jistě i svezli, málokdo však na předním sedadle …

Z Olomouce pokračujeme do Slatinic. Známá lázeňská obec na úpatí hanácké velehory Velký Košíř má dnes přibližně 1.500 obyvatel a poprvé je písemně zmiňována v roce 1247, možná dokonce ještě o 40 let dříve. Prohlédneme si sice zdejší lázeňský komplex (Slatinice jsou nejstaršími lázněmi na Moravě a a zdejší prameny působí blahodárně zejména na kloubní chrupavku) i areál farního kostela Nanebevzetí Panny Marie.(pozdně barokní chrám postavil v letech 1769 až 1775 Jan Freiwald z Prostějova), ale naším hlavním cílem je zdejší muzeum veteránů, které sídlí v renovovaném statku z roku 1850 a jehož součástí je také cukrárna a penzion. Muzeum se chlubí unikátní sbírkou vozů Mercedes Benz, BMW a VW. Podstatná je však nejucelenější kolekce automobilu Mercedes Benz 200 W21 z období let 1933 až 1936 na světě. Nejvzácnější jsou zřejmě dva kabriolety, Mercedes Benz 200 B, a Mercedes Benz 320 B. Tuto kolekci doplňuje například sbírka motocyklů značky BMW i modelů aut. A to jsme ještě měli velký bonus, když na nádvoří muzea ve statku přijel jeden z kabrioletů a my si ho mohli opravdu plnohodnotně prohlédnout a nafotit za plné podpory slunečních paprsků.

Jedním slovem nádhera. Já se opět přesvědčil o tom, že moji bývalí kolegové Karel a Pepa měli pravdu když říkali, že „Meďór je prostě Meďór“, a dcera Petra si během mé debaty s majitelem té plechové krásy vybrala vůz, kterým by chtěla být jednou odvezena „k oltáři“. Takže jsem se raději rovnou zeptal i na cenové relace této služby a do jakých vzdáleností veteráni za tímto účelem dojíždějí. Už jenom proto, že otec jede na svatbě v autě s nevěstou, stojí tato myšlenka za zváženou …

Před odjezdem ze Slatinic se ještě zastavím nafotit si zdejší smírčí kříž. Nachází se vedle božích muk, chybí mu jedno rameno a na stránkách Turistiky jsem o něm již psal. Má dcera se sice podivovala, proč mě takový kousek kamene dokáže přinutit k různým atypickým prostocvikům, ale nenadšenci to nevysvětlíte. A pak již skutečně vyrážíme k domovu. Cestou máme ještě jednu zastávku neplánovanou a jednu plánovanou. Objížďka nás přivede k té první. Ve Slatinicích byl kostel uzavřen, v Senici na Hané nikoliv. Ani nevím, jestli jsem interiér farního chrámu sv. Máří Magdalény v minulosti již někdy navštívil, ale tentokrát se mi to – díky předsvatebnímu úklidu kostela – podařilo. Poslední zastávkou je pak světová metropole tvarůžků, tedy Loštice, kde se také konečně najíme.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ceny v loštické restauraci U Coufalů jsou sice o něco málo vyšší, ale jídlo stojí za to. Dali jsme si s Martinou něco z tvarůžkových specialit, Petra šla raději do těstovin s kuřecím masem. Bylo to vynikající a přesto, že už bylo dávno po poledni, chytli jsme poslední volný stůl a na jídlo i placení se nějaký čas čekalo. Když jsme odcházeli, vrhla se na náš stůl hned skupinka dalších čekatelů ...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Celý výlet se vydařil, tentokrát včetně počasí. Líbilo se nám asi všude, leteckým vetešnictvím (nemyslím to ve zlém, opravdu se nám tam líbilo a velmi oceňujeme čas a peníze, které zde byly obětovány) počínaje a pohledem do plného talíře konče. Když bych měl ale volit jeden jediný moment, tak to vyhrál onen zmíněný Meďour ...

Ostatní informace

V Leteckém muzeu Olomouc zaplatíte za vstup 50,- Kč, Petra jako končící student to měla ještě za 25,- a děti do 10 let a ZTP chodí zdarma. Otevírací doba je v období květen-červen a září-říjen: So-Ne od 10:00 do 17:00 hod., o prázdninách: Út-Ne od 10:00 do 17:00 hod. Od 1. listopadu do 30. dubna je zavřeno.

Ve Slatinicích je to jednodušší: platí zde jednotné vstupné 50,- Kč, jen děti a důchodci to mají za 30. Zvláštní režim pak mají majitelé různých slevových karet. I otevírací doba je po celý rok stejná - tedy od 10:00 do 17:00 hod. - a vzhledem k tomu, že se nejedná o státní podnik, neplatí zde ani sanitární pondělky.

Poslední aktualizace: 19.10.2014
Autor příspěvku: markyz63
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Letadla a Mercedesy aneb technická muzea Olomoucka (Letecké muzeum OL a muzeum U veterána Slatinice) - Služby, informace
Letadla a Mercedesy aneb technická muzea Olomoucka (Letecké muzeum OL a muzeum U veterána Slatinice) na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Letadla a Mercedesy aneb technická muzea Olomoucka (Letecké muzeum OL a muzeum U veterána Slatinice)

Na místa posledního odpočinku mnohých měst můžeme dnes bez uzardění pohlížet i jako na zajímavé historické památky, soubory děl sochařů i architektů a do jisté míry i relaxační zóny. Alespoň na mě působily hřbitov…
Jeden z „hanáckých“ smírčích křížů najdeme i přímo na území stotisícové hanácké metropole. A je umístěn hodně atypicky; nachází se totiž přímo na ústředním Městském hřbitovu v olomoucké části Neředín. Sem byl…
Součástí botanické zahrady je unikátní rozárium se sbírkou, čítající přes 600 odrůd růže velkokvěté, ale i barvami zářící růže sadové, pnoucí, pokryvné a původní botanické druhy. Sbírkové skleníky (palmový, kaktusový, tropický, subtropický), jsou svým rozsahem jedny z největších v České Republice.
Hanácká metropole, po Praze druhá nejrozsáhlejší městská památková rezervace. Na Horním náměstí barokní Sloup Nejsvětější Trojice, památka UNESCO.
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
Olomouc, druhá největší městská památková rezervace se může pochlubit šesti nádhernými barokními kašnami v historickém centru města, ale i množstvím kašen, fontán i gejzíru v jezírku v přilehlých částech města. Ne…
Olomoucké Horní náměstí, kterému vévodí Radnice s orlojem, je olomoucký hlavním náměstím již téměř 750 let. Na tomto místě vznikla v r. 1261 dřevěná tržnice, která byla na základě privilegia markraběte Jošta z r.1378 nahrazena v letech 1378-1411 Kamennou budovou Radnice s kupeckým domem a od té doby, jak tvar náměstí tak jednotlivé domy, před velkým požárem v červenci 1398…
Smetanovy sady v Olomouci jsou rozlehlým parkem, který je návštěvníkům znám především místem konání přehlídky Flora Olomouc. Park je pojmenován po Bedřichu Smetanovi, kterému je také věnována plastika v čele hlavn…
Olomoucké Dolní náměstí je spolu s Horním náměstím nejstarším olomouckým náměstím. Z počátku bylo s Horním náměstím spojeno v horní zúžené části ulicí, která dostala později název Kramářská. Při přestavbě obou námě…
  Moc rádi jezdíme s manželkou do Olomouce. Zlín je sice dobré místo k životu, ale město je plné funkcionalistické architektury a my dva rádi hlavně tu historickou. Východní Morava je dost skoupá na historick…
OLOMOUC – krajské město stejnojmenného kraje a zároveň největší město na Hané je historické město, které má spoustu památek a zajímavostí. Mezi nejvíce navštěvovanější patří samotné centrum – Dolní a Horní náměstí. Dominantou Horního náměstí je Radnice s orlojem a Sloup Nejsvětější Trojice. Sloup Nejsvětější Trojice Je monument postavený v létech 1716 až 1754. Jeho hlavním účelem bylo díkuvzdání za ukončení morových u…
OLOMOUC – krajské město stejnojmenného kraje a zároveň největší město na Hané je historické město, které má spoustu památek a zajímavostí. Mezi nejvíce navštěvovanější patří samotné centrum…
Olomoucké Václavské náměstí se zbytky Přemyslovského hradu a biskupského paláce v budovách kapitulního děkanství se nachází na nejnižším ze tří olomouckých kopců na východním konci historické Olomouce. Prvním olomouckým knížecím sídlem byl knížecí dvorec na Petrském návrší, nad dnešním Biskupským náměstím, kde bylo také moravské biskupství s kostelem sv. Petra a knížecí…
   Město Olomouc je opravdu velmi vděčným turistickým cílem. Kromě prohlídky překrásného a mimořádně rozlehlého historického jádra můžeme ve městě navštívit i další " atraktivity". Jednou z nich může tře…
Katedrála je výraznou dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška 100,65 metrů z ní činí druhou nejvyšší kostelní věž v České republice a nejvyšší novogotickou věž v České republice. V katedrále je také umístěn největší zvon na Moravě.
Kdo by neznal město Olomoc, která se může pochlubit celou řadou historických památek. Historické centrum je tvořeno Horním a Dolním náměstím, kde se ocitnete přímo v památkové zóně. Nachází se zde největší památka…
    Olomoucká ZOO patří svým Krásným a příjemným prostředím k těm nejhezčím na Moravě. V mnoha výbězích a 5 pavilonech se tu můžeme setkat se zástupci mnoha zvířecích druhů - celkový počet exemplá…
10.8km
více »
Poutní místo
Svatý Kopeček je velice pěkným a oblíbeným poutním a výletním místem a naleznete jej kousíček za Olomoucí. Stojí zde barokní poutní chrám Navštívení Panny Marie, který je významnou dominantou olomoucka. Místo je r…
10.8km
více »
ZOO na Svatém Kopečku u Olomouce.
10.9km
více »
Město
Město Litovel leží přibližně 20 km severozápadně od Olomouce v srdci úrodné Hané. Malebným městečkem protéká hned 6 ramen řeky Moravy, které dodávají městu osobitý ráz i pojmenování Hanácké…
15.2km
více »
Hrad Šternberk je dominantou stejnojmenného města na okraji Nízkého Jeseníku. Hrad Šternberk se nachází v Olomouckém kraji. Kromě zbytků opevnění a zdí hlavního paláce je zde i mohutná věž z hrubého lomového zdiva, palác, skládající se ze dvou částí, gotická kaple s věžičkou a trojbokým arkýřovým uzávěrem a renesanční budova Předhradí. V prostorách renesančního paláce je…
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
25.9km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
27.5km
více »
Zřícenina
Hrad Helfštýn leží na úpatí Moravské brány. Nachází se nedaleko města Lipníku nad Bečvou v Olomouckém kraji. Helfštýn lze navštívit v březnu a listopadu o víkendech a od dubna do října…
31.6km
více »
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
32.1km
více »
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do září každý den. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek, na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své…
35.2km
více »
Propast
Macocha je propast, tvořící jednu z nejzajímavějších atrakcí celého Moravského krasu, který spadá do oblasti Brněnské vrchoviny. Prozatimní hloubka dosahuje cca 138 metrů. Propast vznikla…
Propast Macocha lákala lidi odnepaměti. První dobrodruzi, kteří sem přicházeli, ale museli podstoupit riziko, aby se na její dno mohli podívat. Macocha je 138 metrů hluboká a když ještě na…
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
54.7km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace