Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Olomouc
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Fakultní nemocnice Olomouc (pobytový zájezd)

Tipy na výlet Pro zdatnější

moderní pavilony
moderní pavilony  •  Fotografie (38)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Nepopíšu teď asi tip na výlet, který bych vysloveně každému přál, ale nemohu říct, že nestojí za doporučení. A neberte to, prosím, ani jako špatný vtip nebo nějaké zesměšňování - i když kapce černého humoru se určitě nevyhnu - ale já tento výlet za nijak přehnaně smutnou cestu prostě nepovažuji. Ona totiž olomoucká fakultní nemocnice je letos zřejmě naším osudem a rodinnným prokletím. A to díky jedné hloupé, zbytečné a – relativně – bezvýznamné nemoci, podle které pojmenoval kdysi dávno jednu ze svých nejlepších desek „trubadúr svobody“ Karel Kryl. Švagr – tedy legendární strejda – Slávek nad touto chorobou dlouho vedl na body, ale nakonec na počátku letošního března prohrál totálním K.O. A tato nemoc je zřejmě Velkým příznivcem systému bojů o titul mistra světa v boxu; jenom s tím rozdílem, že nečeká na své vyzyvatele, ale své příští soupeře v ringu oslovuje sama. Nevím proč, ale jako dalšího v řadě si vybrala mě, i když jsem o to vůbec nestál. První krátké „zahřívací“ kolo jsem s drobnými ztrátami vyhrál, další kola budou těžší a delší, ale já zvonění na konci finálního zvonění uslyším. Koneckonců Velkou vítěznou odplatu dlužím i za Slávka.

kuřárna
kuřárna  •  Foto: markyz63

A teď už opravdu do turistična a veseleji. Poslední červencovou neděli tedy odjíždím na výlet do Olomouce, délka akce zatím neznámá, ale počítám s desetidenním pobytem. Tradiční ráno měním za vlak odpolední a pěškobus k Arcidiecéznímu muzeu za tramvaj k FN. Nejprve ovšem alespoň na skok k Ječmínkovi na dvě pivka a dvě cigárka. Další kousky jsou zatím v nedohlednu. Nedělní večer mi zkazí trošku náladu; Slavie nešťastnou porážkou v Liberci (a Sparta výhrou nad Jabloncem také nenadchla) a pondělek si v podstatě nepamatuji. Úterý ještě bylo dnem – řekněme - odpočinku a středa již sloužila k zahájení objevných výprav. Ta první měřila sice jen asi 150 metrů, ale brzy jsem se vypracoval ke dvěma kilometrům. Pevně jsem věřil, že se nějak dám dohromady i v těch strašných vedrech a že mě – alespoň na chvíli - pustí brzy zase domů. A tak jsem si vše pěkině prošel a v sobotu si nechal milovanou manželkou dovézt foťák. Byl jsem pod lékařským dohledem, tak se mi ty moje výpravy tolerovaly (při nedělním propouštění mi byl ovšem okamžitě vysloven zákaz venkovního pohybu). Rychle jsem si zde našel pár zajímavých i fotogenických záležitostí; a teď – ke zklamání všech zvrhlíků – opravdu nemyslím vysoce půvabné zástupkyně středního ztdravotnického personálu ..

Za čím jedeme?

Fakultní nemocnice Olomouc je v podstatě takovým státem ve státě nebo samostatným městečkem ve městě. Moc nemocnic naštěstí neznám (z těch větších snad jen ÚVN v Praze a částečně FN v Hradci Králové), ale ta olomoucká je opravdu tak trošku malým Vatikánem, dokonce i s vlastními „hradbami“. Vždyť nemocnicí volně „procházejí“ běžné ulice a donedávna tudy projížděly i tramvajové spoje MHD, takže člověk chvílemi netušil, jestli je ještě na rušném bulváru v centru města nebo už vjíždí do okrajového panelového sídliště.. A přitom dotyčný stál pouze mezi dvěma lůžkovými pavilony. Najdete zde také různé obchody, služby i vlastní poštu. A také jakýsi obludný betonový dětský koutek nebo odpočivadlo, který mi připomněl Lesíka Hajdovského a desku Jižák a který dnes slouží převážně jako kuřárna.

skulptury
skulptury  •  Foto: markyz63

Pro mě ale byly důležité hlavně objevy různých drobných sakrálních památek, památného stromu, reliéfů a rozličých sousoší , které se později stávaly pravidelnou samozřejmostí. Některé z objevených skulptur by jistě potěšily i smíšený sportovní oddíl tvořený Timurem, jeho gangem, Čukem, Gekem, Zojou Kosmoděmjanskou a bezpohlavními kyborgy typu Marie Kabrhelové nebo agenta Maxe von Stierlitz, jiná monstra by spíše oslovila umělce typu Jana Švankmajera. I na pány Váchala a Zoubka jsem si vzpomněl. K tomu lze přidat i nějaký ten působivý výhled na různé části Olomouce, zajímavá parková část nebo historická budova. Prostě pokud je člověk schopen a ochoten hledat, najde všude. A já měl to štěstí, že po pár dnech pobytu jsem byl schopen lehce pohledal, něco najít a chvílemi se i výborně bavit …

Výprav do ulic, uliček a zákoutí areálu FN bylo hodně, ale popíšu jen dva hlavní okruhy, které jsem absolvoval nejčastěji a které mám i zdokumentovány. Start i cíl byl vždy stejný – budova někdejší oční kliniky (dnes oční a ORL). Ta byla dokončena roku 1904 a již o rok později zde „spáchali“ první transplantaci oční rohovky na světě. Dvoupatrová budova připomíná klasicistní zámek i podhorské sanatorium a blížší informace o ní jsem již napsal v článku http://www.turistika.cz/mista/olomouc-historicka-budova-ocni-kliniky-fnol-ocni-orl. Důležitou bývala i zastávka v moderním pavilonu „A“, kde se nachází např.nemocniční kaple Božího milosrdenství z roku 2011 nebo zajímavé schodiště, ale také cukrárna a jiné obchůdky. Potěší také možnost zkrácení si další cesty a klimatizace, díky níž jsem se zde občas na chvíli jen zbaběle ukryl. Před pavilonem se nachází kruhový průhled na „podzemní“ komunikace a na vedlejším pavilonu „D“ střešní heliport, který jsem zažil v akci jen jednou … bohužel jen zvukově.

Několik historických budov se v areálu FN ještě najde, ale tyto objekty už příliš připomínají kasárna, a tak jsem je ani blíže nezkoumal. Zajímavější mi v tomto případě přišel například kruhový pavilon u dětského oddělení. Parkové části působily zajímavěji a najdeme zde i jeden památný strom. Jedná se o buk lesní, který si asi 250 let jen tak solitéří nedaleko staré vrátnice. Zajímavých stromů se tady vyskytuje více a „kytičkology“ potěší i mnohé kvetoucí záhony. V současných vedrech ale působily záhony sice upraveně, ale méně pestrobarevně. Upoutal mě i pán, který traktůrkem rozváží vodu k zalévání: a který si - alespoň podle oblečení - jen na chvilku odskočil z natáčen filmu Tyroláci.

záhony
záhony  •  Foto: markyz63

Příliš jsem nepochopil současnou veleinvestici do budovy nové lékárny; měl jsem totiž pocit, že se ty peníze daly uplatnit i jinde a lépe, ale to je možná jen profesionální deformace. V každém případě ta současná lékárna je dosti nevzhledná budova se zajímavým reliéfem v pseudoklasicistním štítu. Tím se už dostáváme k oněm avizovaným skulpturám, které zde tvoří takovou malou – mnohdy utajenou – galerii v přírodě. A najdete zde opravdu všechno. Alegorie vědění na budově lékařské fakulty UP, výtvor z nějakého dřevosochání i postavu, která může být čímkoliv od radující se svazačky po smutnící ženu míru.

Zajímavou částí nemocničních výprav byla vždy cesta k ulici I.P. Pavlova. To je taková zdejší Rozdělovací třída mezi „horní“ a „dolní“ nemocnicí. Pásy tramvajových kolejí v kočičích hlavách zůstávají zachovány, ale končí obrubníkem a řetězy. Přitom mám pocit, že zde „šaliny“ zvonily ještě nedávno. A vzhledem ke sklonu ulice to bývalo zvonění výstražné i bojácné zároveň. Na konci „kolejiště“ najdete oddělení transfuzní, což je – minimálně svým okolím - další zajímavé místo. Naproti klasicistní kříž s Ukřižovaným a reliéfem jeho neposkvrněné matky, před budovou tabule, která upozorňuje, že po dárcovství krve se máte rovnou raději odebrat na rehabilitační oddělení .A hned vedle pavilonu zajímavý objekt, jehož funkci jsem doposud nevypátral (nevadí, času na průzkum budu mít ještě několik habadějů). Jedná se o dvojpodlažní drobnou hexagonální stavbu s mansardovou střechou, která mně svou podobou nejvíce připomínala karner, kdy spodní část slouží jako kostnice, horní jako pohřební kaple. No uvidíme …

Samostatnou kapitolou jsou pak místa výhledová. Olomouc je sice typickou hanáckou plackou, ale nemocnice se rozkládá na Tabulovém vrchu, což – minimálně názvem – slibuje, že se nejedná o prostor utopený někde na dně kotliny. A skutečně jsem si našel místečka, odkud jsou vidět panoramata, která připomínají i naši maminku mnohověžatou. Současně tak lze zahlédnot štíhlé věže městské Radnice, katedrály sv. Václava i kostela Panny Marie Sněžné nebo kopule sv. Michala i hranoly sv. Mořice. A v některých momentech můžete mít také pocit, že jste se najednou přenesly na Ostravsko. Výhodné je – samozřejmě – vyrazit brzo ráno, večerní záběry jsem si musel odpustit, nemocniční pavilony se ve 20,00 hod. zamykají. Jinak by prý opět hrozily pravidelně nepravidelné návštěvy těch nejčestnějších a nejpracovitějších Čechů, kterým jen odpíráme dát příležitost se projevit a jiných – jistě jen neprávem - sociálně neprávem slabých a nepřizpůsobivých. .Asi i díky tomu jsem tam nepotkal ani Kocába …

V každém případě mohu všem doporučit následující. Pokud budete někdy z jakýchkoliv důvodů donuceni olomouckou FN navštívit, zkuste to brát jako výlet. Možná budete překvapeni a – v rámci možností – se začnete těšit na další každodenní objevy. Pobyt poté rychleji utíká a člověk alespoň nemá pocit, že se zde zblázní. Je sice pravda, že jsem tam takto „blbnul“ sám, ale bylo to psychicky i fyzicky neskutečně osvěžující i posilující. Nikomu to nepřeji, ale někteří to možná někdy vyzkouší sami. V takovém případě je dobré udržovat dobré vztahy s personálem nemocnice. Ale musím přiznat, že pro mou touhu po návštěvách různých pavlačí a podkroví, okud jsou nejlepší výhledy, sestřičky většinou moc pochopení neměly a mumlaly něco o sebevrazích …

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytování jsem měl zajištěno v historickém pavilonu E, kde jsem se i stravoval. Upoutal mě rozvoz jednotlivých obědů v jakýchsi UH přepravkách "na jméno", kde každý jednotlivec objevil tu svou dietu. To v Šumperku nemáme, u nás se ještě používají várnice a talíře. Kvalitu stravy posuzovat nebudu, ale ubytovací zařízení bylo slušné a pravidelně v čistotě udržované.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Vše jsem uvedl již v předchozích odstavcích, takže se nebudu opakovat. Hlavní plus jistá volnost pohybu a každý nový objev. A také pochopení zdravotního personálu pro mé toulky "krajinou". Minusovým znaménkem bych označil hlavně strašná vedra a časové limity, bránící akcím většího rozsahu. Ty bych ale stejně nedal ...

Ostatní informace

Ceny v areálu jsou obvyklé a ničím nevybočující z cen podobných zařízení v celé České republice. Za vstupní vyšetření jsem nestačil odevzdávat "třicetikoruny" a hotelová pobytová taxa činila denně 100,- Kč. V cenně jsem ovšem měl také úklid pokoje a možnost zapůjčit si slušivé pyžamo, kterou jsem podvakráte i využil. Jinak jsem se raději pohyboval v civilu.

Na závěr přidám pár informací o historii Fakultní nemocnice Olomouc. Jejím přímým předechůdcem byly tzv. Zemské ústavy, příčemž vznik těch olomouckých schválil roku 1892 císař František Josef I. a Zemský sněm v Brně. Skutečná výstavba areálu na olomouckém Tabulovém vrchu byla ale zahájena až o dva roky později a nová nemocnice, nahrazující špitál ve zrušeném klášteru minoritů v Křížkovského ulici, byla předána do užívání 19. srpna 1896. Jako první zde zahájila svou činnost oddělení interny, chirurgie, oční, infekce. Současně byla zprovozněna lékárna, sklad materiálu a do užívání byly předány i byty lékařů, dům úředníků nebo domov řádových sester. Dále se od počátku v areálu Zemského ústavu nacházela kuchyně, prádelna, kotelna se strojovnou a stáj. V roce 1899 se otevřela nová porodnice a hned poté – tedy v roce 1904 – pavilon oční kliniky, do kterého se o nějakých dvcet let později nastěhovalo i oddělení ORL. O tomto pavilonu jsem na Turistice již psal, ale jednu věc prostě připomenout musím: Dne 7.12.1905 zde totiž dr. Eduard Konrad Zirm provedl první transplantaci oční rohovky na světě. Byl to rok, kdy v Praze teprve končil provoz koňky (a v Opavě začínaly jezdit tramvaje), v USA se hledal základní kámen pro město Las Vegas a v zemích našeho pozdějšího dočasného osvoboditele se bojovalo na všech frontách od křížníku Potěmkin po Tatarstán.

Další etapa výstavby nemocnice započala roku 1950 vybudováním stomatologické kliniky, kterou následovala alergologie, II. interna a nová hospodářská budova. V šedesátých letech byly uvedeny do provozu např. soudní lékařství, urologie nebo neurochirurgie,. Další rozvoj následoval – samozřejmě - i v 70. a v 80. letech minulého století. Hlavní novodobým projektem, schváleným v roce 1992, byla akce „Modernizace a dostavba Fakultní nemocnice v Olomouci". V rámci něj vzniká také centrální objekt operačních oborů – takzvaný chirurgický monoblok - se čtrnácti novými chirurgickými sály s nejmodernějším technologickým vybavením. Celá stavba byla dokončena v roce 2004. Dnes je FNOL jedním ze třinácti komplexních onkologických center, jedním ze sedmi hematoonkologických center a také jedním z jedenácti traumatologických center v zemi.

Poslední aktualizace: 19.08.2013
Autor příspěvku: markyz63
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Fakultní nemocnice Olomouc (pobytový zájezd) - Služby, informace
Fakultní nemocnice Olomouc (pobytový zájezd) na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Fakultní nemocnice Olomouc (pobytový zájezd)

Přímo proti původní vstupní bráně – nebo chcete-li staré vrátnici - do olomouckého nemocničného areálu se nachází mohutný červenolistý buk, který se dnes již pyšní i přívlastekm památný. Buk lesní (Fagus sylvatica…
Nemocniční kaple Božího milosrdenství, umístěná v přízemí „modré“ budovy olomoucké FN, není určitě historickou památkou ani církevním svatostánkem v běžném slova smyslu. Ale součástí nemocničních komplexů j…
Heliport hanácké Fakultní nemocnice je jedním ze tří zařízení tohoto typu v Olomouckém kraji (zbývající dva se nacházejí v Šumperku a v Jeseníku); je však jediným, který najdete  „vysoko na stř…
Nepředpokládám, že by se po zveřejnění tohoto článku stala popisovaná drobná stavba turistickou atrakcí a nejvyhledávanější památkou  hanácké metropole, ale jednu „raritu“ jí mohu přisoudit už dnes. O žádné j…
Olomoucká pevnost a soustava fortů se pomalu, ale jistě, stává oblíbenou turistickou atrakcí stotisícové hanácké metropole. Atrakcí určitě lákavou a zajímavou, přičemž „neočíslovaný“ Fort Tafelberg na Tabulov…
V malém parčíku mezi Foerstrovou třídou a Mozartovou ulicí – tedy v těsné blízkosti olomoucké Fakultní nemocnice – naleznete solitérní pomníkovou sochu velkého českého spisovatele, církevního reformátora, překladatele a kazatele konce 14. století (zemřel mezi roky 1401 až 1409 v Praze) Tomáše Štítného ze Štítného (nedaleko Žirovnice v okrese Pelhřimov). Český myslitel je zde zobrazen jako pedagog s&nb…
Smetanovy sady, největší z olomouckých městských parků se nachází jižně od historického centra Olomouce. Na severu jsou ohraničeny Vídeňskou ulicí, na západě Havlíčkovou ulicí, na jihu železniční tratí a na východě Polskou ulicí.V prostoru současných Smetanových sadů se původně nacházelo předměstí Německý Povel, které bylo při budování bastionov…
Součástí botanické zahrady je unikátní rozárium se sbírkou, čítající přes 600 odrůd růže velkokvěté, ale i barvami zářící růže sadové, pnoucí, pokryvné a původní botanické druhy. Sbírkové skleníky (palmový, kaktusový, tropický, subtropický), jsou svým rozsahem jedny z největších v České Republice.
Smetanovy sady v Olomouci jsou rozlehlým parkem, který je návštěvníkům znám především místem konání přehlídky Flora Olomouc. Park je pojmenován po Bedřichu Smetanovi, kterému je také věnována plastika v čele hlavn…
Palmový skleník v Olomouci najdete v Smetanových sadech. Při víkendových procházkách po parku je oblíbeným místem odpočinku. Najdete zde subtropické a tropické rostliny. Vše je s popiskami a vysvětlením. Vstupné 5…
Olomouc je hlavní město Olomouckého kraje, 6. největší město ČR. Rozkládá se na soutoku řeky Moravy s Bystřicí. Střed města je v nadmořské výšce 219 m n.m., jeho jižní část se mírně snižuje do nadmořské výšky 208 m n.m., naopak severovýchodní část se zvyšuje až na nadmořskou výšku 420 m n.m.. Město je obklopeno úrodnou Hanou. Ve znaku má již od konce 13. století šachovanou…
Terezská brána se nachází na třídě Svobody v Olomouci. Tato barokní brána vznikla v roce 1752, když bylo budováno pevnostní opevnění. Pojmenování „jerezská“ dostala až o dva roky později, při příležitosti návštěvy Marie Terezie v Olomouci. Brána má podobu triumfálního oblouku. Poté, co byly odbourány přilehlé hradby, stojí osamoceně. Nyní je brána čerstvě po restauraci a najdete tu i obnovené zákoutí s krbem, které sloužilo…
  Moc rádi jezdíme s manželkou do Olomouce. Zlín je sice dobré místo k životu, ale město je plné funkcionalistické architektury a my dva rádi hlavně tu historickou. Východní Morava je dost skoupá na historick…
Olomoucké Dolní náměstí je spolu s Horním náměstím nejstarším olomouckým náměstím. Z počátku bylo s Horním náměstím spojeno v horní zúžené části ulicí, která dostala později název Kramářská. Při přestavbě obou námě…
Hanácká metropole, po Praze druhá nejrozsáhlejší městská památková rezervace. Na Horním náměstí barokní Sloup Nejsvětější Trojice, památka UNESCO.
Olomoucký orloj je určitě nejvyhledávanější atrakcí v Olomouci. Kromě Prahy orloj žádné jiné město v Česku nemá. Orloj je poprvé zmiňovaný roku 1519. Několikrát byl upravován. Dnešní jeho podoba pochází z let 1947-1955 podle návrhu Karla Svolinského. Figurky ve stylu tehdejšího socialistického realismu ukazují 12 typických hanáckých postav. Lidi různých zaměstnání, také matku…
Olomouc, druhá největší městská památková rezervace se může pochlubit šesti nádhernými barokními kašnami v historickém centru města, ale i množstvím kašen, fontán i gejzíru v jezírku v přilehlých částech města. Ne…
Olomoucké Horní náměstí, kterému vévodí Radnice s orlojem, je olomoucký hlavním náměstím již téměř 750 let. Na tomto místě vznikla v r. 1261 dřevěná tržnice, která byla na základě privilegia markraběte Jošta z r.1378 nahrazena v letech 1378-1411 Kamennou budovou Radnice s kupeckým domem a od té doby, jak tvar náměstí tak jednotlivé domy, před velkým požárem v červenci 1398…
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
OLOMOUC – krajské město stejnojmenného kraje a zároveň největší město na Hané je historické město, které má spoustu památek a zajímavostí. Mezi nejvíce navštěvovanější patří samotné centrum – Dolní a Horní náměstí. Dominantou Horního náměstí je Radnice s orlojem a Sloup Nejsvětější Trojice. Sloup Nejsvětější Trojice Je monument postavený v létech 1716 až 1754. Jeho hlavním účelem bylo díkuvzdání za ukončení morových u…
Monumentální sálová barokní stavba jezuitského auniverzitního kostela vznikla vletech 1712-1719 Prací Lucase Glöckela podle projektu Michaela Kleina. Na architektuře průčelí apředsunutém…
OLOMOUC – krajské město stejnojmenného kraje a zároveň největší město na Hané je historické město, které má spoustu památek a zajímavostí. Mezi nejvíce navštěvovanější patří samotné centrum…
Olomoucké Václavské náměstí se zbytky Přemyslovského hradu a biskupského paláce v budovách kapitulního děkanství se nachází na nejnižším ze tří olomouckých kopců na východním konci historické Olomouce. Prvním olomouckým knížecím sídlem byl knížecí dvorec na Petrském návrší, nad dnešním Biskupským náměstím, kde bylo také moravské biskupství s kostelem sv. Petra a knížecí…
Katedrála je výraznou dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška 100,65 metrů z ní činí druhou nejvyšší kostelní věž v České republice a nejvyšší novogotickou věž v České republice. V katedrále je také umístěn největší zvon na Moravě.
Kdo by neznal město Olomoc, která se může pochlubit celou řadou historických památek. Historické centrum je tvořeno Horním a Dolním náměstím, kde se ocitnete přímo v památkové zóně. Nachází se zde největší památka…
   Město Olomouc je opravdu velmi vděčným turistickým cílem. Kromě prohlídky překrásného a mimořádně rozlehlého historického jádra můžeme ve městě navštívit i další " atraktivity". Jednou z nich může tře…
Poutní místo
Svatý Kopeček je velice pěkným a oblíbeným poutním a výletním místem a naleznete jej kousíček za Olomoucí. Stojí zde barokní poutní chrám Navštívení Panny Marie, který je významnou dominantou olomoucka. Místo je r…
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
28.1km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
28.4km
více »
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do září každý den. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek, na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své…
33.6km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace