Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Olomouc
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Fakultní nemocnice Olomouc 2 (nové objevy)

Tipy na výlet

zoom-pohled na Olomouc z heliportu
zoom-pohled na Olomouc z heliportu  •  Fotografie (43)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Druhý výlet do olomoucké fakultní nemocnice mi přinesl nejen poznání další nemocniční „ubikace“, ale i několik nových zajímavých objevů, o které se teď s vámi rozdělím. Potvrdil jsem si tím, že jako běžný turista bych se do FNOL klidně podíval i dobrovolně, protože má co nabídnout. I když zdejší památky a technické zajímavosti asi nikdy nebude konkurovat historickému centru hanácké metropole. Pro upřesnění ještě musím uvést, že následující řádky popisují – víceméně – jen jeden „všední“ srpnový den a totéž platí i pro drtivou většinu fotogalerie. A doufám, že veškeré neveselé kapitoly tohoto – i toho následného – výletu se mi podaří raději nezmiňovat.

V pondělí ráno přijedu do Olomouce a vzápětí se dozvídám, že na veškeré mimopacientské aktivity mám pár hodin, protože pak budu trvale připojen k pojízdnému nosiči chemikálií. Rychle tedy absolvuji několik nutných vyšetření a hned volám kvůli upřesnění termínu prohlídky zdejšího střešního heliportu, kterou mi jeden známý zajistil. Žádný problém nevznikl a výstup k oblakům mě čeká za nějakých pětačtyřicet minut. Jít si sednout někam na kafe mi přijde jako zbytečně ztracený čas, a proto se vydám obkroužit část areálu FNOL v místě, kde by se měl nacházet jeden z mnoha oblíbených olomouckých fortů. Dostal jsem se z boku téměř nad pevnost, ale dál to – z důvodu domovní zástavby – nešlo.

Za čím jedeme?

Druhý pokus už byl úspěšný a já radostně zjistil, že brána běžně nepřístupného Fortu Tafelberg – někdejší věznice a dnešního nemocničního archivu – je dokořán. Byla to výzva vstoupit, kterou prostě nešlo odmítnout. Viděl jsem v areálu auto a několik lidí a ani mě v té chvíli nenapadlo, že je otevřeno hlavně kvůli brigádníkům sekajícím trávu a pracovníkům, kteří upravovali interiéry. Fort má být široké veřejnosti zpřístupněn zřejmě až v roce 2015, ale tabulka o zákazu vstupu byla díky dokořán otevřené bráně opravdu neviditelná. Prošel jsem si tedy hlavní příkop mezi reduitem (hlavní budova) a valem, prohlédl dřevěný vstupní most na zděných pilířích, zavítal na apelplatz a nakoukl mezi hradby. Tím byl ovšem můj volný čas skončil a musel jsem se vrátit k chirurgickému monobloku, kde jsem měl domluvené rande.

Návštěva střešního heliportu byla určitě zajímavým zážitkem. Chyběl snad jen přistávající vrtulník, ale nechtěl jsem nikomu přát nic zlého. I tak jsem ho v následujících dnech slyšel přilétnout několikrát. Heliport je zařízením záchrané služby, vybudovaným spolu s budovou pod ním v roce 2004. Krom návštěvy neobvyklé technické zajímavosti jsem měl možnost podívat se na nemocnici z ptačí pespektivy. A při výhledech na Olomouc – i v podobě zrcadlení v části monobloku – se až tajil dech. Prý je úžasné se odsud dívat na novoroční ohňostroj. Rád tomu věřím.

Pak už je čas se vrátit do prostor pevnosti na Tabulovém vrchu. Naštěstí bylo stále otevřeno, a tak jsem se rychle vydal do té části, kde má úvodní krátká prohlídka skončila. Zatím mi vycházelo vše … snad jen sekáči se mohli snažit víc, protože tak popálený od mladých kopřiv jsem už dlouho nebyl. K mému velkému překvapení se mi nenásilnou formou podařilo nahlédnout i do chodby uvnitř hradeb a dvou „interiérů“ pevnosti. Ve chvíli, kdy jsem měl projitou většinu fortu a spokojeně debatoval s pracujícími, mé šťastné momenty toho dne „odlétly v dál“. No prostě přišel nějaký důležitý člověk s papíry v ruce a … vyhodil mě. Byl to však v každém případě „selský hřbet“, protože způsob, kterým to učinil, rozhodně nepotvrdil výchovu v aristokratické rodině. Proto jsem ho mírně zaignoroval a prohlídku pevnosti – byť v mírně zrychleném tempu – dokončil. Stálo to za to a v budoucnu si to rád – a s průvodcem – znovu zopakuji. Zájemce o bližší informace o minulosti, současnosti i budoucnosti Fortu Tafelberg si dovolím upozornit na odkaz http://www.turistika.cz/mista/olomouc-fort-tafelberg-pevnost-tabulovy-vrch.

Poté jdu – kolem „hrobu známého vojína“ (v tomto případě známého kapitána) – tento turisticko-poznávací úspěch vychutnat do nedalékého baru (to bych rád, ale jednalo se jen o venkovní posezení nemocničního bufetu) a studený lahvový Budvar v této chvíli více než potěší. Vyřídím telefonát s rodinou a pokračuji dál. Jak jsem se zmínil v prvním díle tohoto fakultativního výletopisu, rád bych vypátral původ drobné zděné hexagonální stavby u transfuzního oddělení. A pátral jsem dlouho a intenzivně. Po návštěvách samotného oddělení vedle i ředitelství nemocnice jsem měl dvě neověřené informace. Podle jedné se mělo – snad - jednat o památkově chráněnou kapličku, která nemá s nemocnicí nic společného. Podle druhé mi může pomoci jen vedoucí investičního odboru. Toho jsem sice nezastihl, protože byl zrovna na zasloužené dovolené, ale získal jsem na něho kontakt. A po návratu z dovolené mi vše potřebné ochotně prozradil.

Jedná se tedy o zahradní altán. Posledního Mohýkána – ze sedni kousků – této zajímavé drobné zahradní architektury, který zde vyrostl na počátku minulého století. Bohatí a významní olomoučtí občané si totiž tenkrát nechávali tyto altánky stavět stejně, jako se dnes budují venkovní bazény u rodinných domků. V tomto případě se navíc jednalo o altán u vily, která patřila významnému nakladateli a vydavateli Romualdu Prombergerovi. Tzv. Prombergerovau vilu – včetně zahrady, ve které altán stál – poté využívala nemocnice jako závodní školku.

Z hlediska turistického je můj výlet u konce. V nejbližších dnech už pořídím jen pár výhledových fotografií na historické centrum Olomouce a uvidím dva zajímavé východy slunce a jednu bouřku. Při třetím výletu už mě nečeká ani to, takže vlastně mohu – a musím – být s takto prožitým pondělkem plně spokojen.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytovna na olomoucké onkologii patří - alespoň co se sociálních zařízení týče - k tomu nejhoršímu, co jsme kdy v životě spatřil (a to jsem vojnu prožil v kasárnách z doby Marie Terezie). Denní stravu jsem měl zabezpečenu v rámci stokorunového poplatku a zejména snídaně a večeře mají ke švédskému stolu opravdu hodně daleko.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

altánek
altánek  •  Foto: markyz63

Z pochopitelných důvodů se mi toho nelíbilo více, ale jednu věc – kterou jsem zažil při třetím pobytovém výletu – prostě zmínit musím. Velmi se mi nelíbila jedná snědá „turistka“, která v odpoledních hodinách navštívila onkologické oddělení. Pokus vybrat kompletně pacientům ledničku, kam si ukrývají balíčky jídla, přivezené příbuznými a přáteli na přilepšenou, se jí sice nevydařil, ale ukradla alespoň část rohlíků, které měly být na večeři a nádobky s tekutým mýdlem z obou záchodů. Naštěstí to neviděl Kocáb a jemu podobní, protože by nám všem jistě byla ve prospěch tohoto etnika okamžitě snížena nemocenská – a zvýšeny daně - nejméně o dvacet procent. Na opačném pólu stojí návštěva pevnosti Fort Tafelberg. Prošel jsem si ji – až na zmíněný závěr - naprosto sám, v klidu a po svém. Myslím, že toto se už mě ani vám asi hned tak nepodaří.

Ostatní informace

Všechny atrakce jsem měl zdarma. Heliport je - pochopitelně - běžně nepřístupný, na Fort Tafelberg můžete nahlédnout přes pletivovou bránu a z jednoho úseku nad hlavním valem a altánek je volně přístupný (interiér ne, ten už je kompletně za mřížemi). Takže kromě jedenácti stovek, které mě zatím stál pobyt, je to o nákladech na dopravu. Myslím, že letos tímto způsobem překonám i náklady na běžnou zahraniční dovolenou. Koneckonců za hranice ČR se letos nepodívám poprvé od roku 1990, protože alespoň do Polska jsem zajížděl každoročně.

Poslední aktualizace: 27.09.2013
Autor příspěvku: markyz63
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Fakultní nemocnice Olomouc 2 (nové objevy) - Služby, informace
Fakultní nemocnice Olomouc 2 (nové objevy) na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Fakultní nemocnice Olomouc 2 (nové objevy)

Nemocniční kaple Božího milosrdenství, umístěná v přízemí „modré“ budovy olomoucké FN, není určitě historickou památkou ani církevním svatostánkem v běžném slova smyslu. Ale součástí nemocničních komplexů j…
Heliport hanácké Fakultní nemocnice je jedním ze tří zařízení tohoto typu v Olomouckém kraji (zbývající dva se nacházejí v Šumperku a v Jeseníku); je však jediným, který najdete  „vysoko na stř…
Přímo proti původní vstupní bráně – nebo chcete-li staré vrátnici - do olomouckého nemocničného areálu se nachází mohutný červenolistý buk, který se dnes již pyšní i přívlastekm památný. Buk lesní (Fagus sylvatica…
Architektonicky se jedná zřejmě o nejzajímavější historickou budovu celého areálu olomoucké Fakultní nemocnice. Postavena byla s největší pravděpodobností už na přelomu  19. a  20. století a na…
Nepředpokládám, že by se po zveřejnění tohoto článku stala popisovaná drobná stavba turistickou atrakcí a nejvyhledávanější památkou  hanácké metropole, ale jednu „raritu“ jí mohu přisoudit už dnes. O žádné j…
Olomouc je hlavní město Olomouckého kraje, 6. největší město ČR. Rozkládá se na soutoku řeky Moravy s Bystřicí. Střed města je v nadmořské výšce 219 m n.m., jeho jižní část se mírně snižuje do nadmořské výšky 208 m n.m., naopak severovýchodní část se zvyšuje až na nadmořskou výšku 420 m n.m.. Město je obklopeno úrodnou Hanou. Ve znaku má již od konce 13. století šachovanou…
Součástí botanické zahrady je unikátní rozárium se sbírkou, čítající přes 600 odrůd růže velkokvěté, ale i barvami zářící růže sadové, pnoucí, pokryvné a původní botanické druhy. Sbírkové skleníky (palmový, kaktusový, tropický, subtropický), jsou svým rozsahem jedny z největších v České Republice.
Smetanovy sady v Olomouci jsou rozlehlým parkem, který je návštěvníkům znám především místem konání přehlídky Flora Olomouc. Park je pojmenován po Bedřichu Smetanovi, kterému je také věnována plastika v čele hlavn…
Terezská brána se nachází na třídě Svobody v Olomouci. Tato barokní brána vznikla v roce 1752, když bylo budováno pevnostní opevnění. Pojmenování „jerezská“ dostala až o dva roky později, při příležitosti návštěvy Marie Terezie v Olomouci. Brána má podobu triumfálního oblouku. Poté, co byly odbourány přilehlé hradby, stojí osamoceně. Nyní je brána čerstvě po restauraci a najdete tu i obnovené zákoutí s krbem, které sloužilo…
Hanácká metropole, po Praze druhá nejrozsáhlejší městská památková rezervace. Na Horním náměstí barokní Sloup Nejsvětější Trojice, památka UNESCO.
  Moc rádi jezdíme s manželkou do Olomouce. Zlín je sice dobré místo k životu, ale město je plné funkcionalistické architektury a my dva rádi hlavně tu historickou. Východní Morava je dost skoupá na historick…
Olomoucké Dolní náměstí je spolu s Horním náměstím nejstarším olomouckým náměstím. Z počátku bylo s Horním náměstím spojeno v horní zúžené části ulicí, která dostala později název Kramářská. Při přestavbě obou námě…
Pruské obléhání Olomouce v pol. 18.stol. zanechalo v Olomouci velkou zkázu, jak na majetku, budovách i počtu obyvatel. Postupem času se Olomouc opět stala krásným prosperujícím městem s mnoha památkami, mezi které …
Olomouc, druhá největší městská památková rezervace se může pochlubit šesti nádhernými barokními kašnami v historickém centru města, ale i množstvím kašen, fontán i gejzíru v jezírku v přilehlých částech města. Ne…
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
Olomoucký orloj je určitě nejvyhledávanější atrakcí v Olomouci. Kromě Prahy orloj žádné jiné město v Česku nemá. Orloj je poprvé zmiňovaný roku 1519. Několikrát byl upravován. Dnešní jeho podoba pochází z let 1947-1955 podle návrhu Karla Svolinského. Figurky ve stylu tehdejšího socialistického realismu ukazují 12 typických hanáckých postav. Lidi různých zaměstnání, také matku…
Olomoucké Horní náměstí, kterému vévodí Radnice s orlojem, je olomoucký hlavním náměstím již téměř 750 let. Na tomto místě vznikla v r. 1261 dřevěná tržnice, která byla na základě privilegia markraběte Jošta z r.1378 nahrazena v letech 1378-1411 Kamennou budovou Radnice s kupeckým domem a od té doby, jak tvar náměstí tak jednotlivé domy, před velkým požárem v červenci 1398…
Tipy na výlet
Každý rok, již po mnoho let navštěvujeme zahradnickou akci s více než půlstoletí tradicí- letní etapu mezinárodní zahradnické výstavy a veletrhu Flora Olomouc. Letos to bude ve dnech 16. – 19. srpna.   Pavilony bývají plné květin a aranžmá, každý rok je věnován jinému…
OLOMOUC – krajské město stejnojmenného kraje a zároveň největší město na Hané je historické město, které má spoustu památek a zajímavostí. Mezi nejvíce navštěvovanější patří samotné centrum – Dolní a Horní náměstí. Dominantou Horního náměstí je Radnice s orlojem a Sloup Nejsvětější Trojice. Sloup Nejsvětější Trojice Je monument postavený v létech 1716 až 1754. Jeho hlavním účelem bylo díkuvzdání za ukončení morových u…
Monumentální sálová barokní stavba jezuitského auniverzitního kostela vznikla vletech 1712-1719 Prací Lucase Glöckela podle projektu Michaela Kleina. Na architektuře průčelí apředsunutém…
OLOMOUC – krajské město stejnojmenného kraje a zároveň největší město na Hané je historické město, které má spoustu památek a zajímavostí. Mezi nejvíce navštěvovanější patří samotné centrum…
Olomoucké Václavské náměstí se zbytky Přemyslovského hradu a biskupského paláce v budovách kapitulního děkanství se nachází na nejnižším ze tří olomouckých kopců na východním konci historické Olomouce. Prvním olomouckým knížecím sídlem byl knížecí dvorec na Petrském návrší, nad dnešním Biskupským náměstím, kde bylo také moravské biskupství s kostelem sv. Petra a knížecí…
Katedrála je výraznou dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška 100,65 metrů z ní činí druhou nejvyšší kostelní věž v České republice a nejvyšší novogotickou věž v České republice. V katedrále je také umístěn největší zvon na Moravě.
Kdo by neznal město Olomoc, která se může pochlubit celou řadou historických památek. Historické centrum je tvořeno Horním a Dolním náměstím, kde se ocitnete přímo v památkové zóně. Nachází se zde největší památka…
Katerdála neboli Dóm svatého Václava na Václavském náměstí blízko centra byla původně románskou stavbou. Pochází z roku 1131. Později byla přestavěná v gotickém slohu. Dnešní podoba je z let 1883-1892. hlavní věž…
   Město Olomouc je opravdu velmi vděčným turistickým cílem. Kromě prohlídky překrásného a mimořádně rozlehlého historického jádra můžeme ve městě navštívit i další " atraktivity". Jednou z nich může tře…
Poutní místo
Svatý Kopeček je velice pěkným a oblíbeným poutním a výletním místem a naleznete jej kousíček za Olomoucí. Stojí zde barokní poutní chrám Navštívení Panny Marie, který je významnou dominantou olomoucka. Místo je r…
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
28.1km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
28.2km
více »
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do září každý den. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek, na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své…
33.7km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace