Křelov-Břuchotín
Obec Křelov-Břuchotín vznikla v roce 1960 spojením dvou samostatných obcí a to Křelova a Břuchotína. Obec leží severozápadním směrem od města Olomouc…

více o Křelov-Břuchotín

Partner lokality
Hlavní partneři stránek Turistika.cz
Podporují vývoj stránek a přispívají na odměny přispěvatelům. 
 

 

Turistika.cz doporučuje
Křelov-Břuchotín
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Křelov-Břuchotín
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Litovelské Pomoraví trošku jinak aneb z hanácké metropole do podhůří Jeseníků (Křelov – Šumperk)

Tipy na výlet Romantika Pro zdatnější Za kulturou Za sportem Do přírody Na kole

příjezd ke křelovské pevnosti
příjezd ke křelovské pevnosti  •  Fotografie (14)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Rád bych jako tip na - z důvodu výskytu komárů nejlépe Jarní nebo podzimní - výlet na kolech doporučil trasu, kterou mám sice různými směry a v nejrůznějších kombinacích projetou mnohokrát, ale v této podobě jsem ji poprvé jel během prázdnin roku 2007. Počasí vyšlo dokonale, nebylo zrovna co dělat a maminka mé kolegyně se právě chystala prodat její rodný dům v Křelově u Olomouce. Ta tedy posmutněle trávila svou téměř poslední (protože baráček se nakonec udal až v roce 2009) dovolenou ve zdech, kde vyrůstala a já se vydal vlakem do Olomouce s tím, že si na kole projedu město, pak ji vyzvednu a společně se kolmo vydáme do Šumperka. A přes první větu mě na této zajímavé cestě čekalo několik poprvé. Vrátím se tedy časovou smyčkou zpět a projedeme si – již téměř v retro stylu – Litovelské Pomoraví zase trošku jinak.

Po příjezdu do Křelova jsem do sebe hodil ochlazovacího panáka slivovice a poprvé si prohlédl malý domeček, ve kterém Markéta vyrůstala. Tenkrát stál ještě na okraji obce, dnes už je díky stavebnímu boomu v těchto příměstských satelitech situace trošku jiná. A pak nastal čas vyrazit. Nejprve ke kapličce, za kterou se nachází poškozený smírčí kříž, který si tímto poprvé vyfotím. A křelovská poprvé pro mě zdaleka nekončí, protože před nedávnem byl zpřístupněn zdejší Fort XVII. A ten je vlastně i hlavním důvodem, proč jsem se do Křelova vypravil. Koneckonců tento vojenský objekt zpopularizoval ve stejném roce (5. srpna 2007) fotograf Jan Saudek, který zde – s 218 účastníky – nafotil velký skupinový akt, který údajně později vydražil asi za 90 tisíc korun (nic moc, že … dělá to jen něco přes čtyři stovky na jednoho naháče).

Za čím jedeme?

V každém případě se jedná o polygonální – v tomto případě pětiúhelníkový - permanentní fort, vybudovaný v letech 1850 až 1854 podle projektu Julia von Wurmb. Patří tedy do nejstarší čtveřice olomouckých cihelných pevnůstek, ale nejpodobnější prý je pevnostem v Krakově. Současně je však Fort XVII. považován také za jednu z nejzachovalejších součástí císařského systému opevnění Olomouce. Hlavním obranným těžištěm zde je mohutný zemní val, na němž byla rozmístěna těžká dělostřelecká výzbroj. Ve vnitřní části se nachází kasemata pro úkryt obránců a sklad zásob. V centru fortu najdeme středový podkovovitý reduit, uzavřený malým nádvořím a plochou zadní stěnou; ten sloužil jako ubytovací zařízení a poslední místo odporu. Výstavba křelovské pevnosti svého času stála údajně téměř 300 tisíc zlatých.

Foto: markyz63

V současné době si můžete v křelovském Fort XVII. prohlédnout muzeum se stálou expozicí o historii fortové pevnosti a sbírkou militárií nebo navštívit hostinec Citadela. Ten je umístěn v reduitu pevnosti a otevírá se převážně na společenské a firemní akce, svatby a hostiny. V přilehlých sálech se pak pořádají koncerty (např. rok 2014 startují v březnu Krausberry), divadelní představení a školení. Tehdy ovšem vše teprve začínalo a mě nikdo nebránil v tom, abych si areál Fortu XVII., který se přímo nabízí pro pořádání historických bitev a jarmarků, řádně prohlédl. A celkem jsem si toho užil, včetně výstupu na „hradby“ i prozkoumání části interiéru pevnosti. Třešničkou na dortu byl volně přístupný německý polopásový transportér OT 810. Hned si vzpomenu na kamaráda Jirku a švagra Petra, kteří mají k záležitostem armády tak nějak blíže než já, který jsem duší pacifista. Základní vojenskou službu jsem však přitom absolvoval déle než oni dva dohromady, hlavně proto, že Jirka má modrou.

Opouštíme pevnost a vydáváme se pod vedením Markéty, která tady má poctivě projeté všechny polní cesty i každou možnou zkratku, k obci Příkazy. Tady nás čeká krátká zastávka u zdejší kaple sv. Cyrila a Metoděje. Jedná se o zajímavou novodobou stavbu z roku 1926. Kapli vybudoval místní stavitel Josef Brach podle projektu arch. Eduarda Gőttlichera z Brna a nejvíce připomíná románskou rotundu se dvěma apsidami. Možná trochu i zrcadlové kompozice Santiniho, ale v každém případě její podobu významně ocenil minimálně tehdejší papež Pius XI. Naší další zastávkou se pak stává obec Náklo, respektive zdejší kostel sv. Jiří. Velmi zajímavá stavba ve své podobě spojuje podobu raně středověkého opevněného sídla s prvky renesance i baroka. Uvedené doplňuje vstupní brána v podobě lurdské jeskyně z mořských korálů. Místo nepříliš známé, ale o to pozoruhodnější.

Kolem vodní plochy nádrže Náklo, kde bylo kupodivu jen pár lidí a jedna otevřená občerstvovna pokračujeme směrem na Střeň. Před obcí ovšem odbočíme doleva a čeká nás klasická etapa CHKO Litovelské Pomoraví do Litovle. Tedy trasa, kterou my chlapci a dívky, co spolu hovoříme, známe všichni – a hodně důvěrně. A přesto – nebo možná právě proto – se sem rádi - a pokud možno každoročně - vracíme. V Litovli se tentokrát ale nijak zvlášť nezdržujeme. V podstatě se jen na chvíli zastavíme na náměstí, kterému dominuje morový sloup z roku 1724 a hlavně nejvyšší radniční věž na řece Moravě (72 m), dáme jedno pivo, projedeme se po nejstarším kamenném mostu na Moravě (Svatojánský most ze 16. století je současně třetím nejstarším v ČR) a historickou Litovel opustíme.

Přece jen nás tlačí čas a před námi je ještě několik desítek kilometrů v sedle. Navíc je potřeba počítat s nějakou tou povinnou občerstvovací a kuřáckou přestávkou, takže – v čase takřka rekordním – rychle projedeme přes Nové Zámky, Moravičany, Mohelnici a Dolní Studénky domů. A protože jsem si před cílem ještě tradičně nafotil oblíbený dolnostudénský renesanční náhrobek, vím, že slunce bylo při našem příjezdu ještě relativně vysoko. O to více času zbylo na regeneraci sil a tradiční tiskovku na Koupáku.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Během trasy se nabízí možností stravování dost a dost. My jsme se však spokojili s energetickými bombami z vlastních zásob (např. tatranka, fidorka, sušené brusinky) a občasnými zastávkami na pivo a jednu polévku. Koneckonců je známo, že s plným břichem se špatně šlape.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Foto: markyz63

Když vynechám fakt, že Litovelské Pomoraví se nám líbí vždy, tak musím vyzvednout křelovský Fort XVII. a kostel sv. Jiří v Náklu. V každém případě se však jednalo o velmi příjemný - byť téměř stokilometrový - celodenní výlet v důvěrně známém prostředí, Nelze než doporučit.

Ostatní informace

Během popisované cesty jsme vstupné nikde neplatili a veškeré náklady tvořila jízdenka na vlak pro člověka a kolo ze Šumperka do Olomouce a nějaké ty poživatiny a tekutiny. Zájemci o návštěvu muzea v křelovském Fortu XVII. dnes za vstupné zaplatí 80,- Kč (slevněné 60,- Kč). Je třeba si ovšem dopředu zjistit, neprobíhá-li zde nějaká soukromá akce (např. svatba), to zůstává pevnůstka pro běžného turistu uzavřena.

Poslední aktualizace: 18.1.2014
Autor příspěvku: markyz63
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Litovelské Pomoraví trošku jinak aneb z hanácké metropole do podhůří Jeseníků (Křelov – Šumperk)</strong> mapa
Mapa Litovelské Pomoraví trošku jinak aneb z hanácké metropole do podhůří Jeseníků (Křelov – Šumperk)

Příspěvky v okolí Litovelské Pomoraví trošku jinak aneb z hanácké metropole do podhůří Jeseníků (Křelov – Šumperk)

Hanácká dvojobec Křelov – Břuchotín se svou hranicí již dotýká města Olomouce a zejména pravidelní přespolní návštěvníci různých chrámů konzumu typu Olympia, Globus nebo Olomouc City ji míjí velmi často. Žije…
Další z relativně početné řady „hanáckých“ smírčích křížů naleznete takřka na předměstí Olomouce. Obec Křelov, poprvé písemně zmiňovaná roku 1275, leží severozápadně od hanácké metropole a bývala do…
OLOMOUC – krajské město stejnojmenného kraje a zároveň největší město na Hané je historické město, které má spoustu památek a zajímavostí. Mezi nejvíce navštěvovanější patří samotné centrum…
Hanácká metropole, po Praze druhá nejrozsáhlejší městská památková rezervace. Na Horním náměstí barokní Sloup Nejsvětější Trojice, památka UNESCO.
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
Olomouc, druhá největší městská památková rezervace se může pochlubit šesti nádhernými barokními kašnami v historickém centru města, ale i množstvím kašen, fontán i gejzíru v jezírku v přilehlých částech města. Ne…
OLOMOUC – krajské město stejnojmenného kraje a zároveň největší město na Hané je historické město, které má spoustu památek a zajímavostí. Mezi nejvíce navštěvovanější patří samotné centrum – Dolní a Horní náměstí. Dominantou Horního náměstí je Radnice s orlojem a Sloup Nejsvětější Trojice. Sloup Nejsvětější Trojice Je monument postavený v létech 1716 až 1754. Jeho hlavním účelem bylo díkuvzdání za ukončení morových u…
  Moc rádi jezdíme s manželkou do Olomouce. Zlín je sice dobré místo k životu, ale město je plné funkcionalistické architektury a my dva rádi hlavně tu historickou. Východní Morava je dost skoupá na historick…
Olomoucké Dolní náměstí je spolu s Horním náměstím nejstarším olomouckým náměstím. Z počátku bylo s Horním náměstím spojeno v horní zúžené části ulicí, která dostala později název Kramářská. Při přestavbě obou námě…
Součástí botanické zahrady je unikátní rozárium se sbírkou, čítající přes 600 odrůd růže velkokvěté, ale i barvami zářící růže sadové, pnoucí, pokryvné a původní botanické druhy. Sbírkové skleníky (palmový, kaktusový, tropický, subtropický), jsou svým rozsahem jedny z největších v České Republice.
   Město Olomouc je opravdu velmi vděčným turistickým cílem. Kromě prohlídky překrásného a mimořádně rozlehlého historického jádra můžeme ve městě navštívit i další " atraktivity". Jednou z nich může tře…
Kdo by neznal město Olomoc, která se může pochlubit celou řadou historických památek. Historické centrum je tvořeno Horním a Dolním náměstím, kde se ocitnete přímo v památkové zóně. Nachází se zde největší památka…
Katedrála je výraznou dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška 100,65 metrů z ní činí druhou nejvyšší kostelní věž v České republice a nejvyšší novogotickou věž v České republice. V katedrále je také umístěn největší zvon na Moravě.
Dominantní barokní klášter premonstrátů, na místě slovanského hradiště u Olomouce. Od roku 1784 kněžský seminář, dnes vojenská nemocnice s částí prostor přístupných veřejnosti.
Zámek je umístěn uprostřed kruhovitého parku, ze kterého čtyřmi směry vycházejí Lipové aleje. Zámek se nachází v Olomouckém kraji. Návštěvníci si mohou zámek prohlédnout každý den kromě…
    Olomoucká ZOO patří svým Krásným a příjemným prostředím k těm nejhezčím na Moravě. V mnoha výbězích a 5 pavilonech se tu můžeme setkat se zástupci mnoha zvířecích druhů - celkový počet exemplá…
11.2km
více »
Poutní místo
Svatý Kopeček je velice pěkným a oblíbeným poutním a výletním místem a naleznete jej kousíček za Olomoucí. Stojí zde barokní poutní chrám Navštívení Panny Marie, který je významnou dominantou olomoucka. Místo je r…
11.2km
více »
ZOO na Svatém Kopečku u Olomouce.
11.3km
více »
Město
Město Litovel leží přibližně 20 km severozápadně od Olomouce v srdci úrodné Hané. Malebným městečkem protéká hned 6 ramen řeky Moravy, které dodávají městu osobitý ráz i pojmenování Hanácké…
12.9km
více »
Hrad Šternberk je dominantou stejnojmenného města na okraji Nízkého Jeseníku. Hrad Šternberk se nachází v Olomouckém kraji. Kromě zbytků opevnění a zdí hlavního paláce je zde i mohutná věž z hrubého lomového zdiva, palác, skládající se ze dvou částí, gotická kaple s věžičkou a trojbokým arkýřovým uzávěrem a renesanční budova Předhradí. V prostorách renesančního paláce je…
15.8km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
25.6km
více »
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
30.1km
více »
Zřícenina
Hrad Helfštýn leží na úpatí Moravské brány. Nachází se nedaleko města Lipníku nad Bečvou v Olomouckém kraji. Helfštýn lze navštívit v březnu a listopadu o víkendech a od dubna do října…
33.3km
více »
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do září každý den. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek, na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své…
37.5km
více »
Propast
Macocha je propast, tvořící jednu z nejzajímavějších atrakcí celého Moravského krasu, který spadá do oblasti Brněnské vrchoviny. Prozatimní hloubka dosahuje cca 138 metrů. Propast vznikla…
42.3km
více »
Propast Macocha lákala lidi odnepaměti. První dobrodruzi, kteří sem přicházeli, ale museli podstoupit riziko, aby se na její dno mohli podívat. Macocha je 138 metrů hluboká a když ještě na…
42.3km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
52.2km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
52.7km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace