Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Olomouc
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Noc kostelů 2014: tentokrát v Olomouci

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Za kulturou

varhany v kostele sv. Mořice
varhany v kostele sv. Mořice  •  Fotografie (53)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Noc kostelů je již akcí dlouhodobě zavedenou, oblíbenou a úspěšnou, takže se nelze divit, že o prohlídky interiérů našich sakrálních památek byl zájem podstatně vyšší než o volby do europarlamentu. Šumperk nabízel tradiční menu – rozšířené tentokrát o pravoslavný chrám sv. Ducha, který jsem již navštívil dříve – a proto jsem se rozhodl, že bych tentokrát mohl vyrazit někam mimo rodné město. Olomouc byla – se svou nabídkou 24 církevních památek - první volba a musím říct, že volba vynikající. Původně to vypadalo, že pojedu sám, ale přes prvotní nesouhlas nakonec Martina podlehla mým argumentům, přesnému časovému harmonogramu i krásnému počasí a jela se mnou. Možná i proto, že nás čekala místa, která byla začleněna mezi Kulturní památky ČR již v první vlně, tedy v roce 1958.

Jako dopravní prostředek jsme zvolili vlak. Poslední dobou je to nejrychlejší i nejlevnější řešení. Měl jsem z cesty trošku obavu, protože v rádiu hlásili nějaké problémy se zabezpečovacím kabelem na olomouckém nádraží, ale nakonec nám všechno krásně vyšlo, takže jsem ani peskován nebyl. Když ale hned po příchodu k vlaku v Šumperku oznámili, že vlak od Olomouce přijede minimálně 25 minut opožděn, nedívala se na mě má nejdražší vůbec láskyplně. Ze Šumperka jsme odjížděli v 16,31 hod. s předpokládaným příjezdem v 17,25 hod. To by nám mělo bohatě stačit, protože první kostely a kaple měly být otevřeny v 18,00 hod. Udělal jsem ještě drobné korektury v programu dne, koupili jsme preventivně lístky na tramvaj a pěšky vyrazili do víru hanáckého velkoměsta.

Za čím jedeme?

Zahájili jsme komentovanou prohlídkou biskupské kaple, která se nachází ve II. patře rezidence olomouckých biskupů a arcibiskupů. Kaple je běžně nepřístupná a není ani součástí běžného zpoplatněného okruhu palácem. Omezená kapacita patnáctiminutové prohlídky – tedy maximálně 20 osob – nám nijak nevadí. Jednak se stejně můžeme podívat jen „spoza špagátu ve dveřích“ a také máme vstupenky číslo 8 a 9. Barokní kaple je relativně prostá a skromná, její největší výzdobou je původní valená klenba s výsečemi a štuky italských umělců Baldasare Fontany a Inocence Montiho. Celkem brzy krásnou arcibiskupskou rezidenci v podobě z II. poloviny 17. století po monumentálním schodišti s Maxovým sousoším sv. Cyrila a Metoděje opustíme a vydáme se do středu města. Cestou ještě zcela neplánovaně navštívíme modlitebnu Církve bratrské v jednom z kanovnických domů ze 17. století, které se nacházejí na Mariánské ulici. Škoda, že není víc času, program večera tu mají dost zajímavý (živé sochy, divadlo, koncert). Tak si alespoň poslechneme část přípravy na hudební představení v modlitebním sále.

Vzhledem k návaznosti časového harmonogramu jsem se rozhodl volnou chvilku zaplnit návštěvou gotického chrámu sv. Mořice, který svůj program předem nezveřejnil, a tak mohl jen překvapit.. Tuto stavbu máme rádi oba, dokonce i Rybovu Mši vánoční si doma pouštíme z CD, které se tady nahrávalo a které jsem kdysi zakoupil na sousedící faře. Pravda, stálo mě více než sedminásobek ceny, za kterou se Rybovka později prodávala jako příloha nějakého obskurního časopisu, ale nelituji. Stejně jako jsme nelitovali návštěvy sv. Mořice. Tady by se dala trávit snad celá kostelní noc. Vždyť jen tabulek s nejzajímavějšími kuriozitami je zde snad kolem třiceti a to nepočítám označení místa, kam má návštěvník odložit někdejší silnou zbraň amerického impresionalismu, tedy žvýkací gumu. Zmínit však musím alespoň pobyt na kruchtě, protože varhany jsou skutečnou chloubou tohoto pozdně gotického trojlodního kostela s křížovou klenbou a dvěma hranolovými věžemi. Jedná se o největší varhany ve střední Evropě, pocházející z roku 1745. Zhotovil je mistr M. Engler a vyzdobil je F. Sattler.

V chrámu, který je od roku 1995 Národní kulturní památkou, stojí za pozornost také např. presbytář se síťovou klenbou, unikátní dvojité šnekové schodiště nebo renesanční Edelmanova kaple, která však zpřístupněna nebyla. Mobiliář chrámu je částečně barokní z počátku 18. století a částečně neogotický. Věž jsme tentokrát vynechali a vydali jsme se pro změnu do undergroundu. Příliš však nesouhlasím s uvedeným označením krypta. Podle mého se jednalo pouze o větvící se olomoucké podzemní chodby. Musíme vzdát varhanní produkci, která zde probíhá každou celou. Je totiž čas pokračovat dál, protože na 19. hodinu mám naplánovanou komentovanou prohlídku jednoho z nejzajímavějších olomouckých kostelů.

Tím kostelem je chrám Neposkvrněného početí Panny Marie, který je součástí dominikánského kláštera a o kterém jsem již na Turistice v minulosti psal. Dnes už vím, že v něm v současnosti žije sedm mnichů. Přístupný je samotný kostel, část kláštera s „dvoupatrovou“ kaplí, křížová chodba a klášterní zahrada. Kostel má opravdu co nabídnout. Gotické fresky, náhrobníky, sakristie s liturgickými předměty i obřadními rouchy, dvě přistavené barokní kaple nebo pozoruhodná osmiboká jehlancová střecha. Klenotem je asi skvělá ukázka pozdně gotického nástěnného malířství, nazvaná „Obléhání Bělehradu", kterou najdete v presbytáři. Zde se také nachází zajímavý supermoderní „závěsný“ Kristus. Bratři dominikáni byli příjemní, ochotní a informacemi rozhodně nešetřili. Maximální spokojenost.

Následuje přesun přes dolní Horní i horní Dolní olomoucké náměstí ke kostelu sv. Kateřiny. Komentovanou prohlídku tohoto kostela jsem původně plánoval jako hlavní bod dne, ale nakonec jsem program změnil. Přesto jsem se sem velice těšil. Navíc se jedná o jeden z mála olomouckých chrámů, jejichž interiér jsem ještě nikdy neviděl. Je neogotický, ale samotný jednolodní klášterní kostel je gotický a pochází z let 1360 až 1363. Původně zde sídlily sestry dominikánky, které v roce 1787 vystřídaly sestry voršilky. Po požáru v roce 1709 byl upraven barokně a v letech 1848 až 1884 prošel jeho interiér regotizací. Původní gotická okna s kamennými kružbami byla odkryta roku 1997. Interiér vysokého nevelkého chrámu si prohlédneme hodně důsledně, protože si alespoň zde dopřejeme krátký varhanní koncert.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Náš olomoucký pobyt se pomalu blížil ke konci. Čeká nás cesta kolem tržnice, naproti níž mě na fasádě jednoho z domů překvapila busta Marušky Kudeříkové, a podhradebním parkem. Mezi minigolfem a pevnůstkou Korunní se dostaneme k vysokoškolským kolejím a nakonec i k pravoslavnému chrámu sv. Gorazda. Časový harmonogram mi zatím vychází perfektně, ale Martina má pořád neodbytný – a mohutně sílící - pocit, že nám musí ujet vlak. Sice jsem přesvědčen, že si na nádraží v poklidu koupíme i něco do vlaku (samozřejmě koupili … a beze spěchu), ale i tak raději „dobrovolně“ odsouhlasím jen pětiminutový pobyt. Kostel sv. Gorazda je symetrická a členitá stavba, vrcholící osmibokou věží s cibulovitou pozlacenou bání a křížem. V suterénu se nachází náhradní modlitebna, ve které byla umístěna nějaká ekologická výstava. Ve zvýšeném přízemí se - za předsíní – nachází vlastní chrámový prostor a v nice nad vstupem je umístěn obraz sv. Gorazda. Celá podoba chrámu je inspirována byzantinizující architekturou ruské provenience a kostel je architektonickou dominantou východní centrální části města. Kostel byl postaven roku 1937 podle projektu Vsevoloda Kolomackého a jeho současná barevná podoba pochází z období generální opravy, provedené v letech 1985 až 1987. Stavba kostela je spojována se vznikem olomouckého pravoslavného episkopátu a místem působení biskupa Gorazda ... a musím se přiznat, že na mě je interiér chrámu až příliš "barevně přeplácaný". A pak už jen cesta domů vlakem v 20,56 hod. a kolem desáté krátká tiskovka na Koupáku. Následující den nás totiž čekala hanušovická Pivovarská čtvrtka.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Rubriku nelíbilo mohu v tomto případě rovnou škrtnout. Celým pozdním odpolednem a večerem na noční akci jsem byl víceméně nadšen a doufám, že si Noc kostelů v Olomouci zase zopakuji. Vybrat jedno místo je asi nespravedlivé, ale vyhrál by to asi kostel sv. Mořice. Možná proto, že původně jsem ho v plánu ani neměl nebo proto, že toto místo prostě máme dlouhodobě rádi.

Ostatní informace

Kdybych bydlel v Olomouci, tak si udělám tématické okruhy a za nějakých pět let mám splněno. Takto jsem vybíral to, co mě nejvíce lákalo a navíc bylo - pokud možno - v jedné lokalitě nabo alespoň "při cestě". Vstupné bylo všude volné, takže jsem utratil jen za nějaké pohledy a menší publikace o některých chrámech. K tomu pár drobásků do kasičky, náklady na Dopravu a nějaké to občerstvení do vlaku.

Poslední aktualizace: 5.6.2014
Autor příspěvku: markyz63
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Noc kostelů 2014: tentokrát v Olomouci</strong> mapa
mapa Noc kostelů 2014: tentokrát v Olomouci

Příspěvky v okolí Noc kostelů 2014: tentokrát v Olomouci

Tipy na výlet
Na výstavě květin Flora Olomouc jsem byla naposledy snad před třiceti lety. Proto jsme se s kamarádkou letos rozhodly, že si na výstavu uděláme výlet. Využily…
Olomouc má fotbalové mužstvo a to prvoligové. Má tedy i stadion, do jehož rekonstrukce se v posledních pár letech dalo poměrně hodně peněz. Posledním počinem je výstavba tzv. Jižní tribuny", která byla slavnostně …
OLOMOUC – krajské město stejnojmenného kraje a zároveň největší město na Hané je historické město, které má spoustu památek a zajímavostí. Mezi nejvíce navštěvovanější patří samotné centrum…
V hanácké metropoli se nachází kostelů mnoho, jen v historickém jádru Olomouce se dodnes dochovalo minimálně sedm významných kostelů. Přesto si troufám tvrdit, že klášterní kostel Neposkvrněného početí P…
Olomoucká Sokolská ulice se nachází severně od centra Olomouce v místě, kde ve středověku stávala osada Bělidla. Ulice, která postupně vznikla po zbourání hradeb v pol.19.stol. se nazývala po bývalé osadě "Na Bělid…
Volně přístupná kostelní Věž s exkluzivním výhledem na město a okolí.
OLOMOUC – krajské město stejnojmenného kraje a zároveň největší město na Hané je historické město, které má spoustu památek a zajímavostí. Mezi nejvíce navštěvovanější patří samotné centrum – Dolní a Horní náměstí. Dominantou Horního náměstí je Radnice s orlojem a Sloup Nejsvětější Trojice. Sloup Nejsvětější Trojice Je monument postavený v létech 1716 až 1754. Jeho hlavním účelem bylo díkuvzdání za ukončení morových u…
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
Farní proboštský kostel sv. Mořice v Olomouci, postavený v gotickém stylu se nachází nedaleko od centra. V 11. stol. zde stávala rotunda v české osadě. Na její pozůstatky se přišlo při výkopových pracích při stavb…
Knihy Jaroslava Foglara četl svého času snad úplně každý a příhody pěti Rychlých šípů patřily vždy k těm nejoblíbenějším. Legendární příběhy o tajemných Stínadlech a Tleskačovu ježkovi v kleci zaujaly op…
Hanácká metropole, po Praze druhá nejrozsáhlejší městská památková rezervace. Na Horním náměstí barokní Sloup Nejsvětější Trojice, památka UNESCO.
Na nejvyšším olomouckém vrcholu, Michalském návrší najdete kromě památek kolem Žerotínského náměstí a kostela sv. Michala, také novobarokní kapli sv. Sarkandra, vybudovanou v letech 1908-1912. Na místě kaple byla do poloviny 17. stol. městská věznice a mučírna, ve které byl v r. 1620 vyslýchán a umučen holešovský farář Jan Sarkander, obviněný z nepřátelského spolčení s pols…
Olomoucký orloj je určitě nejvyhledávanější atrakcí v Olomouci. Kromě Prahy orloj žádné jiné město v Česku nemá. Orloj je poprvé zmiňovaný roku 1519. Několikrát byl upravován. Dnešní jeho podoba pochází z let 1947-1955 podle návrhu Karla Svolinského. Figurky ve stylu tehdejšího socialistického realismu ukazují 12 typických hanáckých postav. Lidi různých zaměstnání, také matku…
Ariónova kašna se měla stát sedmou olomouckou kašnou už v 18. století. Arión byl podle antické pověsti řecký pěvec, hráč na kitharu a básník. Žil na přelomu 7. a 6. století př. Kr. Vracel se na lodi do rodného Ko…
Olomouc, druhá největší městská památková rezervace se může pochlubit šesti nádhernými barokními kašnami v historickém centru města, ale i množstvím kašen, fontán i gejzíru v jezírku v přilehlých částech města. Ne…
Olomoucké Horní náměstí, kterému vévodí Radnice s orlojem, je olomoucký hlavním náměstím již téměř 750 let. Na tomto místě vznikla v r. 1261 dřevěná tržnice, která byla na základě privilegia markraběte Jošta z r.1378 nahrazena v letech 1378-1411 Kamennou budovou Radnice s kupeckým domem a od té doby, jak tvar náměstí tak jednotlivé domy, před velkým požárem v červenci 1398…
Monumentální sálová barokní stavba jezuitského auniverzitního kostela vznikla vletech 1712-1719 Prací Lucase Glöckela podle projektu Michaela Kleina. Na architektuře průčelí apředsunutém…
   Město Olomouc je opravdu velmi vděčným turistickým cílem. Kromě prohlídky překrásného a mimořádně rozlehlého historického jádra můžeme ve městě navštívit i další " atraktivity". Jednou z nich může tře…
Olomoucké Václavské náměstí se zbytky Přemyslovského hradu a biskupského paláce v budovách kapitulního děkanství se nachází na nejnižším ze tří olomouckých kopců na východním konci historické Olomouce. Prvním olomouckým knížecím sídlem byl knížecí dvorec na Petrském návrší, nad dnešním Biskupským náměstím, kde bylo také moravské biskupství s kostelem sv. Petra a knížecí…
Přemyslovský hrad v Olomouci – nazývaný také Olomoucký hrad – je do jisté míry bájným fenoménem, u kterého je vždy diskutabilní, co má být ještě za hrad považováno a co již ne. Já…
Katedrála je výraznou dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška 100,65 metrů z ní činí druhou nejvyšší kostelní věž v České republice a nejvyšší novogotickou věž v České republice. V katedrále je také umístěn největší zvon na Moravě.
Kdo by neznal město Olomoc, která se může pochlubit celou řadou historických památek. Historické centrum je tvořeno Horním a Dolním náměstím, kde se ocitnete přímo v památkové zóně. Nachází se zde největší památka…
Olomoucké Dolní náměstí je spolu s Horním náměstím nejstarším olomouckým náměstím. Z počátku bylo s Horním náměstím spojeno v horní zúžené části ulicí, která dostala později název Kramářská. Při přestavbě obou námě…
Katerdála neboli Dóm svatého Václava na Václavském náměstí blízko centra byla původně románskou stavbou. Pochází z roku 1131. Později byla přestavěná v gotickém slohu. Dnešní podoba je z let 1883-1892. hlavní věž…
Olomoucké Arcidiecézní muzeum patří beze sporu k tomu nejzajímavějšímu, co svým návštěvníhům může stotisícová hanácká metropole nabídnout. Najdete ho v komplexu někdejšího Přemyslovského hradu Václavském náměstí, kterému dominuje olomoucká katedrála sv. Václava; tedy v podstatě v centru města. Jedná se o muzeum, jehož význam překračuje hranice ČR a které…
  Moc rádi jezdíme s manželkou do Olomouce. Zlín je sice dobré místo k životu, ale město je plné funkcionalistické architektury a my dva rádi hlavně tu historickou. Východní Morava je dost skoupá na historick…
Dominantní barokní klášter premonstrátů, na místě slovanského hradiště u Olomouce. Od roku 1784 kněžský seminář, dnes vojenská nemocnice s částí prostor přístupných veřejnosti.
Součástí botanické zahrady je unikátní rozárium se sbírkou, čítající přes 600 odrůd růže velkokvěté, ale i barvami zářící růže sadové, pnoucí, pokryvné a původní botanické druhy. Sbírkové skleníky (palmový, kaktusový, tropický, subtropický), jsou svým rozsahem jedny z největších v České Republice.
Poutní místo
Svatý Kopeček je velice pěkným a oblíbeným poutním a výletním místem a naleznete jej kousíček za Olomoucí. Stojí zde barokní poutní chrám Navštívení Panny Marie, který je významnou dominantou olomoucka. Místo je r…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace