Krásný Les
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Krásný Les
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Horní hrad (Hauenštejn)

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Celodenní výlet Do přírody

Kam a jak jedeme?

Rozhodli jsme se vyrazit na výlet do oblasti Podkrušnohoří, dá se říct do oblasti mezi Krušnými a Doupovskými horami. Hlavní cíl cesty bylo nově opravené historické jádro Ostrova a o kousek dál stále opravovaný Horní Hrad. A proto jsme zvolili jako dopravní prostředek auto.

Ten se rozkládá na výběžku skalnatého ostrohu nad soutokem dvou potoků nad obcí Krásný Les. Odbočku k Hornímu Hradu najdete, když pojedete po silnici 13/E442 z Ostrova do Klášterce nad Ohří (mezi obcemi Stráž nad Ohří a Damice).

Jedeme se podívat, jak zvládá soukromý majitel hrad opravovat. Moc jsme o tom slyšeli a už se tam nejméně 2 roky chystáme. Majitel je nadšenec, který vše obětoval hradu. Zpočátku i s manželkou a dítětem bydleli v maringotce na nádvoří.

Za čím jedeme?

Hrad Hauenštejn (Horní hrad) byl založen ve 13. století pravděpodobně králem Přemyslem Otakarem II. k ochraně obchodních stezek vedoucích údolím Ohře. Současně sloužil i k ochraně dolů, kde se těžilo stříbro, ruda i drahé kamení. Vždyť nedaleko hradu stále ústí některé štoly.

První písemná zmínka je z roku 1320 - byl zde maličký hrádek s obrannou kamennou věží a patrně dřevěnou strážnicí. Hrad vystřídal v průběhu staletí desítky majitelů, kteří byli příslušníky významných rodů Českého království a vždy byl stavebně upravován a rozšiřován.

Za Satanéřů ve 2. polovině 15. století byl hrad přestavěn pozdně goticky. Z té doby jsou pouze základy, část sklepení a válcová 15 m vysoká strážní věž, nazývaná Purkmistrovská. Věž je vybudována z lomového čedičového kamene, zeď je v přízemí 2,20 m silná. Z další zástavby se zachovala již jen obvodová zeď terasy, která je ve spodní části gotická. Dnešní vstup do věže z této terasy je z pozdější - dá se říct současné doby.

Na nádvoří byla odhalena souvislá gotická zeď , která je pravděpodobně pozůstatkem vstupu do tehdy menšího hradního areálu. Původní terén byl u paláce o 175 cm nižší než dnes. Vybíhal zde poměrně úzký skalní hřbet, který vedl ke věži. Podle vyzděných pilířků se usuzuje, že do hradu se vstupovalo po dřevěném mostku.

V polovině 16. století za Šliků byl hrad přestavěn renesančně – hlavně obytný palác. Pravděpodobně v té době byl prostor u paláce postupně zasypáván, nádvoří bylo srovnáno do jedné úrovně a obestavěno provozními budovami. Uvnitř hradeb byl pravděpodobně i pivovar. Na zámek byla přiváděna voda dřevěným vodovodem.

Při barokní přestavbě těsně u starého pivovaru nechal Julius Jindřich postavit v letech 1663-1666 novou sladovnu. Hradní budovy byly nově upraveny, jihovýchodní palác byl přeměněn v úřednický dům. V účtech jsou zmínky o jednotlivých místnostech, nazývané podle výmalby – Ptačí, Zelená, Žlutá, Modrá a dokonce i Perlová (či Slavnostní). Střechy byly kryty vesměs šindelem. Mezi palácem a úřednickým domem byla vybudována kuchyně, údajně „přední“. Dodnes jsou zde viditelné velké otvory topenišť. Věž byla zastřešena mohutnou cibulovou bání.

Vstup do hradu (původně více vlevo od současného ) byl veden po dřevěném můstku nad příkopem. Vstupní brána na nádvoří byl samostatný objekt se sedlovou střechou, malou zvoničkou s cibulovou stříškou. V prostoru u brány existoval pivovarský sklep vytesaný přímo do skály. Jeho pozůstatky jsou dosud patrné.

Roku 1839 hrad koupila hraběnka Gabriela Buquoyová a začala s novogotickou přestavbou. V letech 1840 - 1850 navýšila věž z 8 m na dnešní výšku 15 m. Vrchol upravila romanticky – nechala jen otevřenou terasu. Vchod a dubové šnekové schodiště ponechala původní.

Novogotickou podobu dostala i vstupní brána, barokní strážní domek je ponechán. Na nedalekém návrší, na místě kde již v r. 1528 byl určitý objekt, byla postavena novogotická Zámecká kaple, vysvěcená v roce 1851.

Druhá etapa přestavby, kterou řídil již její syn Ferdinand Buquoye, v letech 1878-1882 již zcela změnila starobylý a nevelký hrad na prostorný zámek ve stylu tehdy módní anglické novogotiky. Nesourodé hradní objekty byly sceleny v jeden komplex, který nemá u nás ani v celé střední Evropě obdoby. Jedná se o unikátní horskou neogotiku s mnoha věžičkami a cimbuřím.

Byl přistavěn Rytířský sál s velkými okny s gotizujícími kružbami a s dřevěným trámovým stropem (ten jako zázrakem se uchoval). Byl ukončen terasou, na které byla později zřízena prosklená zimní zahrada. Pěstovaly se zde v nádobách citrusy, vavříny, fuchsie, klívie, které se v létě zdobily terasu. Před Rytířským sálem byla upravena i dolní zahrada s fontánou.

Na terase u věže byla vybudována další zahrada s malým altánkem. Budovy byly doplněny cimbuřím s obrannými věžičkami a stupňovitými štíty, okna doplnily gotizující nadokenní římsy. Nově upraven byl i objekt sladovny na nádvoří, pivovar však byl zřejmě již odstraněn, místo něj zde byla umístěna kamenná novogotická kašna.

Bezprostřední okolí zámku bylo upraveno v romanticky přírodně krajinářský park. Od terasy Rytířského sálu park přechází do celého údolí jako romantizovaná anglická krajina s důmyslně vedenými průhledy a pohledy na zámecký areál. Vysazené buky byly v kontrastu s tmavým stále zeleným břečťanem a tisem. Na protékajícím Hornohradském potoce byla vytvořena řada rybníčků s kamennými mostky.

Součástí parku byla i terasová zahrada s oranžérií pod zámeckou kaplí (v místech dnešního arboreta), přístupná přímo z patra zámku. Skleníky se sbírkou tropických rostlin umožňovaly pobyt jako v zámeckém salonu.

Celý tento kraj byl pak protkán cestami a cestičkami pro jízdu na koni i pro pěší procházky. Na promenádní cestě byly výletní restaurace, odpočinkové altány.

Z historie nedávné:

Rod Buquoyů vlastnil Hauenštejn až do konce 2. světové války, ale trvale zde nebydlel. Po válce byl zámek zkonfiskován. Na zámku byla zřízena ubytovna jáchymovských dolů a později výchovný ústav pro mládež. Pro neudržovaný stav a nákladnost vytápění byl objekt po roce 1965 opuštěn.

Náklady na celkovou opravu byly odhadovány na 600 000,- až 800 000,- Kčs. Nakonec měla být zastřešena jen válcová věž, ostatní objekty měly být ponechány na dožití. V říjnu roku 1967 byly provedeny nejnutnější provizorní opravy střechy. Krovy byly v poměrně v dobrém stavu. Unikátní renesanční malované trámové stropy byly poškozeny pouze na krajích. Zdivo bylo po statické stránce v pořádku. Proto se začalo uvažovat o vybudování luxusního hotelu. V 80. letech se uvažuje jen o jeho demolici.

V r. 1994 tuto ruinu uviděl pan Pavel Palacký a začal jednat. A jak to vše dopadlo - to se můžete přijít podívat sami.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V Horním hradě jsou připraveni na vše.

Je možno koupit klobásu i něco sladkého na smlsnutí, koupit si pivo, čaj, kávu nebo minerálku. Takže hlady určtě trpět nebudete.

A dokonce po domluvě s hradním pánem je možno na hradu i přespat. Je k tomu nutný vlastní spacák, možná i karimatka, ale ta možnost zde je. Protože jsme to nepotřebovali, tak jsme podrobnosti nezjišťovali.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Je vidět, že ten, kdo hrad vlastní, ho miluje a taky se k němu tak chová. Už na parkovišti pod hradem vás upoutá cedule se základními informacemi, ale i s nabídkou dvou možných přístupů k hradu.

Jedna cesta je přímá, kratší a dovede vás přímo k hlavní opravené bráně hradu. My jsme se touto cestou vraceli.

Druhá cesta vede oklikou - spodem okolo hradu, přes upravený přírodní park s potokem, rybníčky a s krásným průhledem na hrad. Na této trase je vybudovaný i dřevěný altánek. Tuto cestu jsme zvolili na cestu tam a mohu ji jen doporučit. Protože krása hradu se postupně otevírá a vy se postupně připravujete na celou tu krásu. Je to poměrně krátká příjemná procházka. A stojí za to.

Ostatní informace

Další zajímavostí je, že do hradu vstupujete dvěma vchody, ale majitel spoléhá na poctivost návštěvníků. Pokladna není ani u jednoho vchodu. Dostanete se k ní arkádovou chodbou a točitým schodištěm. Můžete si zde koupit turistickou známku, publikaci o hradu, pohledy, grafiky, trička, sazeničky okrasných dřevin a alpinek ze zámeckého arboreta a další suvenýry a drobnosti.

Prohlídka je individuální, po zaplacení vstupného dostanete několikastránkového tištěného průvodce a pak už můžete sami jít a sami si to vše v klidu prohlížet. A to ještě cestou máte informační panely, které vás seznamují s tím, kde právě jste, i s tím, jak to zde dřív vypadalo. Prohlédnout si můžetetéměř celý areál hradu, navštívit patrová gotická sklepení, Rytířský sál s původním dřevěným vyřezávaným stropem, řadu dalších místností, vystoupat na hradní věž, navštívit zámeckou kapli, zhlédnout výstavu dřevěných plastik v hradní galerii, projít se rozlehlým zámeckým lesoparkem.

Vstupné - zámek:
dospělí 30,- Kč
děti do 10 let zdarma
rodinné 80,- Kč (2 dospělí max. 3 děti)
(mimo návštěvní dobu 45,- Kč)

Vstupné - arboretum:
dospělí 30,- Kč
děti 20,- Kč
rodinné 80,- Kč

Park je volně přístupný po celý rok


Podobné příspěvky
Hauenštejn - Horní Hrad

Kam a jak jedeme?

Jedeme do osady Horní Hrad v katastru obce Krásný Les, která leží necelé 4km od Stráže nad Ohří a asi 11km od Ostrova u Karlových Varů.

Za čím jedeme?

Naším cílem je hrad. Horní Hrad nebo-li Hauenštejn, název, který v sobě odráží skutečnost, že v okolí hradu probíhala těžba. Haue (tj. motyka, sekera či palice) a stein (skála, v přeneseném významu hrad).

Dosud se předpokládalo, že hrad vznikl jako královský v pásmu pohraničních opěrných bodů panovnické moci zdejší oblasti ve druhé polovině 13. století, a to buď za Přemysla Otakara II. či jeho syna Václava II. Ovšem nelze ani vyloučit možnost, že jej založil jeho první známý držitel, loketský purkrabí Mikuláš Winkler. Ten hrad držel snad kolem roku 1320, ovšem záhy jej postoupil klášteru v Doksanech, který tu v okolí vlastnil několik vesnic, mj. Velichov, Jakubov a Krásný Les.

Velkoryse byl rozšířen a upraven v neogotickém slohu v průběhu 19.století rodem Buquoyů.

Nyní je v rukou spolku nadšenců, který hrad opravuje a restauruje. Svým dílem ke stavebním pracem může přispět každý.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najíst se dá přímo na nádvoří hradu, kde jsou dva stánky s občerstvením a ubytování je také nově možné přímo na hradě v hradním podkroví nebo v penzionu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Samozřejmě hrad sám o sobě, vyhlídka z hradní věže na Krušné a Doupovské hory a portrétní galerie s genealogickým vývojem rodu Buquoyů. Přilehlá botanická zahrada

Ostatní informace

Hrad a zámek Horní Hrad Botanická zahrada

Vstupné: dospělí 60,-Kč 30,-Kč

děti, důchodci 40,-Kč 20,-Kč

Rodina 160,-Kč 80,-Kč

Poslední aktualizace: 10.2.2014
Autor příspěvku: jircak
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Horní hrad (Hauenštejn)</strong> mapa
mapa Horní hrad (Hauenštejn)

Příspěvky v okolí Horní hrad (Hauenštejn)

Jedeme na Horní hrad z Bečova nad Teplou autem Jedeme si prohlédnout Horní hrad a přilehlé arboretum a juknout na okolní kopce Neubytovávali jsme se, odpoledne jsme jeli domů a občerstvení bylo na místě zcela dostačující Horní hrad je moc pěkné místo, je opravdu na co koukat. Je zde toho tolik, že si na své příjde téměř každý. Je zde výhled z věže, arboretum,…
Zřícenina
Tajemným dojmem působí zámek Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří na Karlovarsku. Horní Hrad stojí na vysokém ostrohu nad řekou Ohře. Z původního hradu se dochovala velká kulatá věž na nejvyšším místě ostrohu, kt…
Hrad vyrostl na skalnaté ostrožně nad soutokem dvou potoků v údolí, které se výrazně svažuje z masivu Klínovce k řece Ohři. "Z údolí vine se cesta až ku bráně, která s vedlejším stavením teprve v 19. století zal…
Horní Hrad najdeme cca 11 kilometrů severovýchodně od Ostrova nad Ohří. Autem se lze vydat z Ostrova po silnici první třídy číslo 13 směrem na Kláštěrec nad Ohří a cca po devíti kilometrech za Damicemi odboči…
Rozsáhlý gotický hrad na výběžku Krušných hor, severozápadně od Stráže nad Ohří. Nyní nákladně rekonstruován do své novogotické podoby Obecně prospěšnou společností Horní Hrad.
Zřícenina
Zříceniny hradu Himlštejn stojí na čedičovém vrchu Nebesa (634 m) vysoko nad údolím řeky Ohře nedaleko Stráže nad Ohří na Karlovarsku. Himlštejn byl typickým představitelem hradů, které vznikaly za husitských vá…
Klínovec je nejvyšším vrcholem Krušných hor, a tyčí se nedaleko hraničního přechodu Boží dar a lázní Jáchymov. Z vrcholu lze za zvlášť dobré viditelnosti zahlédnout dokonce Sněžku , šumavský Javor, Říp či pražs…
Co se týká lázní Jáchymov, tak jsem je navštívila pouze 1x, jelikož jsou maličko mimo můj dosah. Rozhodně jsem ale nelitovala své návštěvy. Lázně Jáchymov poskytují několik lázeňských domů k ubytování. Od největ…
Při tomto výletu se dvakrát dostaneme na nejvyšší vrchol Krušných hor a prohlédneme si i bývalé významné místo českého království, které v současnosti zrovna nevzkvétá. Výchozím bodem je pro nás parkoviště u …
Nejvyšší hora Krušných Hor (1244 m.n.m.).
Původně slovanskou osadu založil spolu s klášterem Slávek z Oseka v bažinaté roviněnad potokem Bystřicí kolem roku 1200. Z německého názvu Schackenwerth pochází současný český název Ostrov, který se poprvé objevuje r. 1562. Trhová osada na obchodní cestě z Chobu patřila r. 1337 mezi královská města. Kašparu Šlikovi byl Ostrov zastaven r. 1434 a zdejší stříbrné doly koncem 15.…
Skalnatý ostroh - Popovský Špičák - nabízí krásnou vyhlídku na Krušné a Doupovské hory, města Ostrov a Karlovy Vary. Nachází se v blízkosti zaniklé obce Pfaffengrün. Z té se zachovaly pouze základy budov a čtyři …
Jáchymov leží v Západních Čechách, severně od Karlových Varů. Město Jáchymov najdeme v oblasti Krušných Hor, v údolí pod horou Klínovec ( 1244 m.n.m.). Jáchymov je známé lázeňské město a vyhledávané středisko zi…
Městečko
Boží Dar leží v Západních Čechách, severním směrem od Karlových Varů v těsné blízkosti státní hranice s Německem. Boží dar je nejvýše položené městečko ve Střední Evropě, jeho nadmořská výška je 1028 metrů. Měst…
Nejvýše položené město v České republice (1028 m.n.m.), bývalá hornická obec, dnes rekreační centrum, hraniční přechod do SRN.
Božidarské rašeliniště je národní přírodní rezervací, zřízenou v r. 1965, o rozloze 929,5 ha - největší v Krušných horách. Jsou to rozlehlá horská rašeliniště vrchovištního typu, zrašelin…
Měděný vrch se tyčí nad obcí Měděnec, severně od Klášterce nad Ohří. V minulosti se zde těžily nerostné suroviny. Malachitové jeskyně byly roku 1910 zpřístupněny veřejnosti. Dnes tady najdete rotundovou kapli z …
10.5km
více »
Klášterec nad Ohří leží v Západních Čechách, jihozápadním směrem od města Chomutov. Město se rozkládá v údolí tvořeném řekou Ohří, nad kterým se zvedají vrcholky Krušných a Doupovských hor. Město je obklopeno za…
12.4km
více »
Romanticky upravený zámek stojí na ostrohu nad řekou Ohří. Zámek je půvabnou dominantou města Klášterce nad Ohří, nacházejícího se na Chomutovsku v Ústeckém kraji. Zámecký areál tvoří 4 patrová křídla s hranolovou…
12.8km
více »
Karlovy Vary leží v Západních Čechách. Karlovy Vary jsou světově známé a vyhledávané lázeňské město. Ve městě se každoročně pořádá Mezinárodní filmový festival. Karlovy Vary se rozkládají u soutoku řek Ohře a Tepl…
16.5km
více »
Pramen vyvěrá v podobě gejzíru tryskajícího až do 12-ti metrů (po regulaci tlaku) ve Vřídelní kolonádě. Část zdroje je ochlazována a pro pitné kůry teče z pramenních váz ve třech teplotách 72°C, 50°C a 30°C. Teplota pramene je 73,4°C a průtok 2000 l/min. Voda z pramene obsahuje 400mg/l CO2. Kromě Vřídelní kolonády je minerální voda rozváděna i do léčeben,…
17.1km
více »
Největší české lázně na soutoku Ohře a Teplé.
17.2km
více »
Město
Kadaň leží v Západních Čechách, jižním směrem od Chomutova. Západním směrem od města se zvedají vrcholky Krušných hor a jižním směrem Doupovských hor. Severním a západním směrem od města je oblast Mosteckých hnědouhelných dolů. Severním směrem od Kadaně pracuje tepelná elektrárna Pruméřov a východním směrem nedaleko města elektrárna Tušimice. Mezi městem a elektrárnou Tušimice …
Zřícenina
Malebná zřícenina gotického hradu Hasištejn stojí na skalnatém ostrohu nad údolím Prunéřovského potoka nedaleko obce Místo. Hradní zřícenina se nachází na Chomutovsku v Ústeckém kraji. Hrad byl postaven na protáhlém oválném půdorysu. Dominantou je mohutná válcová věž ? bergfrit, která je upravena na rozlehnu. Na jižní straně jsou zbytky paláce. Proti vstupní bráně stojí…
19.8km
více »
Skalní útvar
Svatošsaké Skály se nacházejí na levém břehu řeky v blízkosti Karlových Varů, u obce Doubí. Dostanete se k nim buď z Doubí směrem k areálu Pionýrská nebo z Lokte po proudu řeky. Jedná se …
Hrad
Gotický hrad Loket se vypíná na skále nad řekou Ohří. Pod hradem leží malé Město Loket. Hrad se nachází v Karlovarském kraji. Turisté mohou hrad navštívit po celý rok. Nejstarší částí dne…
26.2km
více »
Zoopark leží v Chomutově, poblíž centra města a nedaleko rekreačního místa Kamencové jezero. V rozsáhlém areálu žije více než 600 zvířat ve 130 druzích. Park vznikl v roce 1975 v areálu…
31.6km
více »
Bečovský zámek se nachází v zalesněném údolí říčky Teplé, v Karlovarském kraji. Zámek lze navštívit v bř…
32.4km
více »
Mariánské Lázně najdeme v Západních Čechách, jižním směrem od Karlových Varů. Město se rozkládá u jižního okraje Slavkovského lesa. Mariánské Lázně jsou naše…
49.3km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace