Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Bystré
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Bystré aneb odkud pocházejí Všichni dobří rodáci

Tipy na výlet Romantika Za kulturou

v centru městečka
v centru městečka  •  Fotografie (21)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Příjemné, téměř dvoutisícové, městečko v Pardubickém kraji se může pochlubit – mimo jiné - tím, že jeho historické jádro je od roku 1990 městskou památkovou zónou. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1200, ale je téměř jisté, že původní osada zde stávala již v 11. století. Bystré pak bylo - v období vlády Karla IV. - povýšeno na město. Mezi nejvýznamnější majitele města se řadí purkrabí Karla IV. Michálek z Vlašimě, Boskovicové, Kolowratové, Martinicové, Hohenembsové a císař František Josef. Město je krásné nejen svou historií a památkami, ale i polohou. Nachází se totiž jihovýchodně od Poličky a je soušástí Hornosvratecké vrchoviny. Nadmořská výška okolo 600 metrů a krásné panorama chrámových věží dokáží své. A zajímavá je jistě také informace, že právě zde byl natáčen slavný film režiséra Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci i jeho porevoluční volné pokračování Návrat ztraceného ráje.

Za čím jedeme?

Procházku městečkem zahájíme u místního zámku. Nachází se nad Bysterským potokem - a u zámeckého rybníka - a je nejdále od centra města. Jedná se o renesanční stavbu Jana Bezdružického z Kolowratů, postavenou v letech 1586 až 1590 na místě lovecké tvrze Beneše Mikošínského z roku 1097. Rozšířen pak byl v letech 1654 až 1655 a ještě v 18. století byly upraveny jeho interiéry a kaple, ale jeho základní podoba je stále původní. Zámek s renesančními sgrafity a portály v roce 1978, kdy zde byl ústav pro mentálně postižené mladistvé, dvakrát vyhořel. To byla asi největší katastrofa v jeho dějinách kromě švédského vyrabování v letech 1645 a 1651. Poté byl zrekonstruován do současné podoby, přičemž zámecký park pochází z let 1850 až 1852 a veřejnosti byl zpřístupněn po celkové obnově v letech 1973 až 1974.

Zámek v Bystrém – jehož historie nám vlastně vypráví o historii městečka - je trojkřídlá jednopatrová budova s charakteristickými renesančními znaky jako jsou sdružená okna, portály, sgrafitová rustika a arkády do dvora. Mezi jeho vlastníky se později zařadili i Švihovští a již za jejich vlády mělo Bystré svůj vlastní panský pivovar, jehož výrobky museli místní povinně nakupovat, což vedlo k rebeliím, zakončeným 30-letou válkou (zjednodušený další důkaz pro tvrzení, že za všechno zlo světa mohou ženy a alkohol). Po válce přebírají zámek Martinicové, kteří těží – mimo jiné – z práva pořádat celkem vysoké množství pravidelných trhů a prodloužené roboty. V této době je zde – díky nálezu železné rudy - postavena vysoká pec i kovací hamr a vzniká slévárna. Od roku 1677 je majitelkou panství Anna Kateřina z Martinic, rozená z Bukůvky, oblíbená šlechtična, za níž poddaní „na panské útraty stravováni a v zámeckém dvoře při hudbě až pozdě do noci častováni byli“.

V roce 1707 získali panství v Bystrém Liechtensteinové a vzápětí rod hrabat z Hohenembsu a v kraji tak zavládla němčina. Tento rod v Bystrém postavil nový monumentální kostel, provedl barokní úpravy zámku, včetně bohaté štukové výzdoby a zřízení nové kaple, a založil lázně Balda. Rod vymírá roku 1828 a zámek přebírá administrátor František Beck, který nechal zbourat průčelní věž zámku. Roku 1848 získala zbídačené panství Ernestina, svobodná paní z Langetu, která nákladně doplnila zámecký mobiliář, zřídila u zámku rozlehlý anglický park se vzácnými dřevinami a - v letech 1853 až 1854 - nechala vymalovat všechny zámecké pokoje a chodby mnichovským malířem Eduardem Schwaisserem. Mezi zámecké hosty v té době patřili například básník Jan Neruda nebo malíř Josef Mánes. A poté se již majitelem zámku i celého panství stávají Habsburkové, tedy přímo Jeho Veličenstvo císař a král František Josef I., což platí až do rok 1918. Zajímavé je, že císař a jeho choť Alžběta se při soukromých cestách do ciziny podepisují jako hrabě a hraběnka Hohenembsové. Po vzniku samostatného československého státu v roce 1918 jsou již osudy zámku převážně smutné. Nejprve zde vzniká státní velkostatek a po roce 1945 sloužil objekt postupně jako sklad, internátní škola a sociální ústav. I v současnosti se v této veřejnosti nepřístupné kulturní památce nachází Ústav sociální péče. A přesto všechno je dnes zámek – nebo alespoň jeho exteriéry – opět budovou krásnou a přitažlivou.

Foto: markyz63

Při příchodu do centra městečka upoutá určitě nejdříve monumentální dvojvěžový barokní chrám sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské, který je považován za nejstarší poutní místo Panny Marie Karmelské v České republice. Zdejší dominanta stojící na místě původního gotického chrámu, jehož základy sahaly zřejmě až někam do 12. století. Jeho nejvýznamnější přestavba proběhla v období baroka, konkrétně v letech 1722 až 1726. V této době byl v podstatě postaven kostel zcela nový. Drobné úpravy zde proběhly ještě v letech 1816 až 1817, 1863 a 1985 až 1986. Kostel Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské je jednolodní stavbou se čtyřhranným presbytářem. Západní průčelí je dvouvěžové a je částečným pozůstatkem původní gotické stavby. Mobiliář chrámu je již zcela barokní a najdeme zde například obrazy s příběhy ze života Ježíše Krista, obrazy apoštolů i křížovou cestu. Monumentální hlavní oltář zdobí obraz sv. Jana Křtitele a sochy jeho rodičů, tedy sv. Alžběty a sv. Zachariáše. Ve věžích se nacházejí tři zvony; Matěj pochází z roku 1520, dva zbývající byly doplněny v roce 1926.

Naproti průčelí kostela stojí barokní fara. Jedná se o jednopatrovou obdélnou budovu, postavenou v letech 1690 až 1692 z prostředků hraběnky Kateřiny z Martinic a Bukůvky. Pískovcový zdvojený korunovaný alianční znak pánů z Martinic a Bukůvky také najdeme – spolu s akantovým rámem a letopočtem 1692 – na průčelí budovy.

Další výraznou stavbou Bystrého je budova místní radnice, ve které dnes sídlí Městský úřad. Stojí na místě prvotní stavby z roku 1560 a byla postavena v letech 1716 až 1719 na popud Jakuba Hanibala z Hohenemsu. Jednalo se o zděnou barokní budovu se sedlovou střechou a cibulovitou věží s hodinovým strojem. Součástí radnice byla také obecní šatlava. Radnice byla upravena v roce 1844, aby byla - o 55 let později – vážně poškozena požárem. Další opravy však byly provedeny až v minulém století a zatím poslední rekonstrukce proběhla v letech 2002 až 2004. Radnice je jednoduchá jednopatrová volně stojící budova s fasádami členěnými toskánskými pilastry a s kamenným hlavním portálem. Část jejích místnosti je ještě sklenuta křížovými hřebínkovými klenbami. A právě budova radnice, budova kostela a cesta mezi nimi byly významnými herci obou Jasného filmů.

Při procházce městem musí každého zaujmout také barokní sochy, které nesmazatelně podtrhují jeho historickou atmosféru. Nejkrásnější z nich je – před kostelem stojící - Pacákova Sedmibolestná Panna Marie. Pochází z roku 1725 a původně nestála před kostelem, ale na místě dnešního obchodního domu. Dvoumetrová pískovcová socha zachycuje Pannu Marii se sepjatýma rukama, plechovým mečem, zabodnutým do prsou, a bohatou drapérií oděvu. Zrcadlově proti ní je umístěna Kondrichova socha sv. Šebestiána z roku 1714, která byla údajně pořízena jako poděkování za odvrácení morové nákazy od města. Původně stála ve výklenku při silnici u Svojanova. Jedná se o pískovcocou sochu v životní velikosti, představující světce jako svalnatého mladého muže v bederní roušce, přivázaného ke stromu.

radnice
radnice  •  Foto: markyz63

Za pozornost stojí i socha sv. Prokopa, nacházející se nedaleko náměstí u cesty do Hamrů. Socha v podživotní velikosti z roku 1714 zobrazuje světce v biskupském rouchu a s mitrou. U nohou mu leží zkrocený ďábel. Na křižovatce za moderním mostem se nachází dvojice soch nejoblíbenějších českých světců, tedy sv. Václava (1888) a sv. Jana Nepomuckého. Ten pochází z roku 1713 a byl vytvořen v dílně J. Kondricha. Na budově bývalé církevní školy pak najdeme barokní oválný pískovcový reliéf Panny Marie, pocházející z místní kostnice, která zde stávala až do roku 1828. Z novodobých děl může návštěvník města obdivovat dřevěné plastiky, pocházející z každoročních červencových řezbářských sympozií, pořádaných v rámci projektu Kultura evropského venkova. Park uprostřed města zdobí Svatoplukovy pruty a Okno do Evropy, v radnici je umístěna plastika Ryba, v zámeckém parku stojí například Metamorfóza, Slunce v dlaních nebo Spoutaný Kristus.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Městečko Bystré nabízí několik možností stravování i ubytování. Asi nejznámější jsou podniky, které se nacházejí v centru města, tedy hotely Bystré a Vomočil nebo restaurace Panský dům a U Gracie. V jednom z uvedených hotelů jsme se najedli i my.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Bystré i jeho okolí působí velmi příjemným dojmem a zdejší toulání bylo záležitostí veskrze příjemnou. Snad jediná věc, která nás mrzela, byl fakt, že zdejší poutní kostel nebyl otevřen ani po mříž.

Ostatní informace

Žádnou placenou atrakci jsme zde neabsolvovali, takže veškeré nutné náklady tvořily nákup nafty do kamarádova Citroenu a útrata v hotelové restauraci. A komu neučarují památky a atmosféra tohoto městečka ani krásy okolní přírody (nebo bude mít pocit, že toho prostě bylo ještě málo), ten se může vydat na průzkumnou cestu do nedalekého okolí. Bez uzardění lze doporučit určitě minimálně Poličku, Svojanov, Jimramov a Dalečín.

Poslední aktualizace: 10.1.2014
Autor příspěvku: markyz63
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Bystré aneb odkud pocházejí Všichni dobří rodáci</strong> mapa
mapa Bystré aneb odkud pocházejí Všichni dobří rodáci

Příspěvky v okolí Bystré aneb odkud pocházejí Všichni dobří rodáci

Městečko
Bystré leží na pomyslné hranici mezi Čechy a Moravou pod východními vrcholky Hornosvratecké vrchoviny. Městečko Bystré najdeme jihozápadním směrem od města Svitavy. Bystrá je obklopena hlubokými lesy. Nejvýše položeným místem nad Městečkem je jihozápadním směrem Kočího kopec ( 756 m.n.m.). Severovýchodním směrem od Bystré u obce Hamry je vybudována sjezdová trať se dvěma lyžařs…
Město Bystré leží v okrese Svitavy, jihovýchodně od Poličky na Hornosvratecké vrchovině v nadmořské výšce kolem 600 m. Jádro města zaujímá protáhlou terénní vlnu mezi dvěma potoky. Západně od města se krajina zvedá do výrazného hřbetu tvořícího rozvodí Svratky a Křetínky a přesahujícího 700 metrů nad mořem.
Zámek
Renesanční zámek je zajímavou památkou městečka Bystré na Svitavsku v Pardubickém kraji. Zámek je patrový trojkřídlý objekt s psaníčkovými sgrafity, v nádvoří jsou pilířové arkády. U zámku je rozsáhlý anglický park. S…
Jednou z mnoha zajímavých historických památek východočeského Městečka Bystré je krásná expresivní barokní socha bolestné Panny Marie, která se nachází před průčelím zdejšího chrámu sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karm…
Nachází se nad obcí a je dominantou zdejší KRAJINY. Původně v těchto místech stávala stará kaplička zasvěcená Andělům strážným. V roce 1807 byla vystavěna a vysvěcena současná nákladem bysterského faráře Herbsta. Jde o centrální barokní stavbu s klenutou kopulí a otevřeným výhledem do osmiboké věže v podobě lucerny.Na východní straně kaple se nachází náhrobek majitelky bysterského panství Mari…
Název obce pochází ze základu hart-mann, hart - trvrdý, drsný krutý, mann - muž. Podle pověsti se mělo jednat o drsného muže, který zde po bitvě mezi českým Břetislavem a polským Bolesla…
Poslední březnový víkend konečně začala sezóna na hradech a zámcích, tak byla škoda toho hned nevyužít. Kamarád měl cestu na Vysočinu, tak jsme jela s ním. Nakonec jsme se rozhodli, že…
Mohutný strážní hrad, založený Přemyslem Otakarem II. na ochranu cesty z Litomyšle do Brna.
Horní les se svými 774,25 m n. m. je nejvyšším bodem přírodního parku Svratecká hornatina a výraznou dominantou zdejší krajiny. Zároveň je i symbolem regionu Hornoleska, který patří mezi…
Horní les se svými 774 m nad mořem je dominantou zdejší krajiny. Proto si Eurotel Praha vybral toto místo pro svůj telekomunikační vysílač vyššího řádu. Jelikož objekt měl stát na katast…
Hrad Svojanov stojí na ostrohu nad stejnojmenným městečkem v údolí Křetínského potoka. Hrad se nachází na Svitavsku v Pardubickém kraji. Hrad Svojanov je otevřen v dubnu a říjnu o víkendech…
Vírskou přehradu jsem navštívila několikrát. Letošní návštěva byla neplánovaná, ale o to zajímavější. Letos jsem tam totiž byla v době kdy nádrž přetékala přes okraj. Tzn. spodní výpust nezvládala a vody bylo tol…
Rozhledna
Rozhledna a skiareál Karasín Rozhledna je postavena na hřbetu kopce Zadní skála (712 m) na okraji obce Karasín, která leží asi 3 km severně od Bystřice nad Pernštejnem. Vlastní stavba stojí ve výšce 707 m.n.m. a…
Zřícenina
Zřícenina hradu Zubštejn stojí na výrazném kopci (688 m) nad vsí Pivonice v kraji Vysočina. Zubštejn byl zřejmě nejstarším pernštejnským hradem v povodí řeky Svratky. Na severní straně leželo protáhlé obdélné Předhradí, od východu chráněné skalním hřebenem, na kterém se dosud vyskytují zbytky zdiva. Na ně navazovalo úzké předmostí, z něhož vybíhalo vnější valové opevnění s kamennou na sucho kladenou zdí obklopující hradn…
11.2km
více »
Tipy na výlet
pokud do Poličky přicestujeme autem můžeme parkovat na náměstí - placené parkoviště. Vlakem se do Poličky dostaneme nejlépe ze …
11.5km
více »
Město
Svitavy leží na pomyslné hranici mezi Čechami a Moravou, jižním směrem od České Třebové. V okolí města se zvedají vrcholky kopců Svitavské pahorkatiny. Městem protéká řeka Svitava, která pramen…
16.5km
více »
Hrad Pernštejn je druhým nejmohutnějším hradem u nás. Hrad stojí nad městečkem Nedvědicí v Jihomoravském kraji a je jedním z našich nejzachovalejších a historicky nejcennějších hradů. Hrad je možné navštívit v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích a od května do září každý den, návštěvníci si mohou vybrat ze 4 prohlídkových tras. Jedinečnou ukázkou opevňovací techniky na hradě…
Jedeme se podívat na jeden z našich nejpůvabnějších a nejpohádkovějších hradů. Autem přijedeme do Nedvědice, kde nás na hrad nasměrují hnědé značky. Před hradem se nachází parkoviště. Parkovné činí 50Kč. Je to jedna z největších a nejlépe dochovaných goticko-renesančních pevnostních staveb v Evropě. Zakladateli hradu byli v 1. polovině 13. století páni z Medlova. Od roku…
20.1km
více »
Litomyšl leží ve Východních Čechách, jižním směrem od města Ústí nad Orlicí. Město Litomyšl se rozkládá v srdci Svitavské pahorkatiny. Město je velmi známé…
Litomyšlský zámecký areál je národní kulturní památkou a v roce 1999 byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Areál tvoří soubor několika budov, část z nich získalo město zpět v r…
27.2km
více »
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře představuje vyvrcholení tvorby geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla, příslušníka již třetí generace italské umělecké rodiny, usazené od 17. stolet…
29.9km
více »
Klášter Porta coeli (Brána nebes) v Předklášteří u Tišnova založila v roce 1233 královna Konstancie, vdova po českém králi Přemyslu Otakarovi I. Klášterní kostel, vysvěcený v roce 1239, je trojlodní bazilikou …
31.2km
více »
Krasový útvar
Moravský kras patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě! Na ploše cca 100 km2, tvořené devonskými vápenci s povrchovými i podzemními krasovými jevy, bylo o…
39.3km
více »
Propast Macocha lákala lidi odnepaměti. První dobrodruzi, kteří sem přicházeli, ale museli podstoupit riziko, aby se na její dno mohli podívat. Macocha je 138 metrů hluboká a když ještě na jejím vrchu nebyl vybu…
39.6km
více »
Propast
Macocha je propast, tvořící jednu z nejzajímavějších atrakcí celého Moravského krasu, který spadá do oblasti Brněnské vrchoviny. Prozatimní hloubka dosahuje cca 138 metrů. Propast vznikla…
39.7km
více »
Propast Macocha lákala lidi odnepaměti. První dobrodruzi, kteří sem přicházeli, ale museli podstoupit riziko, aby se na její dno mohli podívat. Macocha je 138 metrů hluboká a když ještě na…
39.7km
více »
Rozsáhlý hrad Veveří stojí na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou. Veveří se nachází na Brněnsku v Jihomoravském kraji. Hrad Veveří je jedním z nejmalebnějších a nejrozsáhlejších hradů u nás. Vlastní hrad,…
42.3km
více »
Nejvýznamnější rekreační oblast města Brna. Nachází se na severozápadě města a dnes zabírá území městských částí Bystrc a Kníničky. Byla vybudována v letech 1936-40 na řece Svratce, kdy…
44.9km
více »
Hrad Špilberk je monumentální pevností nad centrem největšího moravského města Brna, nacházejícího se v Jihomoravském kraji. Původní gotický královský hrad z 13. století si svého původního účelu reprezentačního …
51.8km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace