Reklama
Reklama
Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Svojanov
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Z Poličky k hradu Svojanov

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Celodenní výlet Za kulturou Do přírody

Kam a jak jedeme?

Brzy ráno nás unáší zlínský expres do České Třebové, kde přestoupíme na rychlík do Svitav, pokračujeme vláčkem kolem kopců, lesů a lánů až k Českomoravské Vysočině. Asi za půl hodiny už klesáme k městečku Polička, kde máme v hotelu Opus zajištěné ubytování - spíš je to ubytovna. S těžkými krosnami dojdeme Okružní ulicí kolem městských hradeb s věží až k městskému parku, a tady už na protější straně vidíme náš hotel. Ubytujeme se, vybalíme to nejnutnější, s malým batůžkem, foťáky a svačinou vyrážíme prozkoumat pozoruhodné centrum města Poličky.

Obě náměstíčka se středověkými uličkami, pod městskými hradbami brzy obejdeme a na hlavním náměstí si najdeme restauraci, která se pro další dny zde stane naší oblíbenou. Poobědvali jsme a po dobrém obědě jdeme k autobusovém nádraží na spoj, který nás odveze do Svojanova - na prohlídku bývalého královského hradu.

Sjíždíme do údolíčka, kde nás mezi zatáčkami předjíždí nějaký " kaskadér " na kolečkových bruslích, když jsme ho konečně předjeli a řidič si mezi nadávkami oddechl, šokovala ho nějaká bláznivá cykloturiska, která se mu vřítila pod kola a předjížděla silnici. Pan řidič nám vyhověl a zastavil mimo zastávku u lomu, odkud cesta k hradu byla cestou do kopce trochu mírnější. Od křižovatky jdeme ve velkém vedru po silničce. Byli jsme překvapení kolik lidí tu v tomto horkém dni bylo. Hned jsme zjistili proč. Pro ty nejmenší tu totiž zrovna probíhaly nějaká divadelní představení. Před vstupní branou jsme si dali v bufetu nějaké pití, prohlídli si u brány za plotem kozy, ovce, pak i voriéry s ptactvem a sovami.

Pak už vcházíme na hradní nádvoří, kde byly spousty stánků se suvenýry, korálkami, keramikou, atd. , dokonce i stánek s barevným tetováním. Kolem hradeb s baštami a hradního jádra jdeme do hradnáho paláce. Nad hlavou vidíme vyhlídkovou válcovou věž Hlásku, přicházíme až k stupńovitým hradbám s vyhlídkovou plošinou. Z hradeb u hradní věže se otevárá nádherný pohled na okolní panorama KRAJINY. Je však trochu narušen lesem a stavebními dělníky - probíhají nějaké stavební úpravy.

Na hradním nádvoří kromě stánků s občerstvením jsou i lavičky a jeviště, kde zrovna všichni sledují představení nějaké pohádky - jednoho herce s loutkami. Čekáme na průvodce, už měla být prohlídka, on však nikde. Obcházíme palác a vidíme, že je tu nový vstup, u kterého jsme měli čekat. Prohlídku jsme propásli, tak nám v pokladně vstupenky přepsali až na 16 hodin. Já si zatím na nádvoří sednu pod slunečník a objednávám kávu s bramborákem. Franta letí přes bránu hradu k nějaké vyhlídce. Za chvíli se ne moc nadšeně vrací a dá si také kávu, která mu tu mezitím vychladla. Konečně se dočkáme průvodce a už od toho správného vchodu jdeme prohlížet hradní interiéry. Mladý průvodce nás seznamuje s historií tohoto panství.

Hrad, který založil Přemysl Otakar II. , měl sloužit na ochranu zemské obvodní stezky v polovině 13. století. Po jeho smrti zde žila jeho žena s druhým manželem Závišem. Když předčasně zemřela, on si sem přivedl 2. manželku - uherskou princeznu Alžbětu, s kterou měl syna. Záviš na jeho křtiny pozval mladého krále Václava, který byl dávno spolčen s českými pány, kteří dlouho plánovali, jak se Záviše zbavit. Podařilo se a Záviše popravili. Karel IV. - otec vlasti za svého panování určil, že Svojanov s dalšími deseti hrady - musí být součástí královské koruny a nesmí být nikdy prodán. Tento zákon však nedodržel jeho syn Zikmund. Od 19. století ho pak vlastnila jen drobná šlechta a průmyslníci.

Palác je vybaven v měšťanském stylu. Prohlédli jsme si tu sloupovou síni s hradní galerií a prévetem. V 1. patře vstupní haly vidíme na stěnách krásné veduty českých hradů a obraz s požárem města Poličky, velký model hradu. Toto patro nás zaujalo krásnou empírovou malbou na stropech salonů a pokojů panstva, které jsou rozděleny na pánské , dámské a společenské. Je tu i instalována expozice života na hradě 2. pol. 19. stol. Nejzajímavější jsou - empírová postel v dámské ložnici, či pánský přijámací pokoj, vidíme i pracovnu, jídelnu s přípravnou. Doplňují to předměty každodenní potřeby, sbírky porcelánu, hodin. Součástí prohlídky je i obnovená gotická zahrada se záhony růží a bylin.

Vybavení jeho prostor je ve stylu rokoka, empíru i biedermaieru. 2. prohlídkový okruh ukazuje podzemní prostory, kde se nachází stylová mučírna, také ukazuje goticko renesanční dům zbrojnošů - ve kterém jsou 2 velké sály nad sebou a podkrovní prostory. Také zaujme - raně gotické podzemní sklepení s výstavou strašidel a bytostí se svojanovských pověstí a legend. Výstavní sbírka nás seznamuje se zbraněmi od 14. do 16. stol. - sekyry, cepy, kopí,...Unikátem je rakouská jezdecká leštěná zbroj pěšácká, trabantská půlzbroj. Raritou je kroužkovaná košile z 16 000 kroužků. Návštěvníci zde uvidí i staré hry zbrojnošů, sloužící k jejich zábavě, také vyřezávané šachy, karty na ručním papíře.

Pokoje pro návštěvníky hradu jsou v 1. patře - zařízeny starým historickým nábytkem. Turistická část ubytovny je zaměřena na dětské výchovné pobyty, školy v přírodě, tábory. Kromě prohlídkových okruhů, posezení na nádvoří v restauraci a možnosti ubytování jsou na hradě i prostory k pořádání svatebních obřadů, slavnostních hostin, rautů a firemních akcí. Po požáru v roce 1842 byl hrad částečně přestavěn v empírovém stylu, a tak je jedinným hradem u nás, kde v jeho architektuře vidíme gotiku s empírem - středověk s 19. stoletím. Od roku 1910 je hrad vlastnictvím města Poličky, poslední léta se obnovuje.

Po prohlídce hradu se podíváme do zahrady, odtud je i výhled do údolí, pak zestupujeme kamenitou cestou k centru obce a zastávce autobusu okolo říčky Křetínky.

Za čím jedeme?

Cestou vidíme krásně opravené dřevěné chalupy v lidovém stylu i pozdně barokní kostelík sv.Petra a Pavla, a když se ohlédneme, vidíme odtud nad námi v kopci Hrad Svojanov, ve zdejší říčce si fotíme napodobeninu vodního mlýna a vodníka. Pak se ještě osvěžíme pitím v hospůdce u hasičské zbrojnice a jdeme k zastávce autobusu do Poličky.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Oběd jsme si dali před cestou do Svojanova v městě Poličce, na hradním nádvoří jsme měli kávu s bramborákem, večeříme na pokoji - v ubytovně .

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Svojanov je jeden z nejstarších královských hradů u nás . Je tu zajímavý i tím, že se zde pořádá spousta akcí, je v něm i možnost ubytování.

Ostatní informace

Vstupné na hrad je na osobu 110 kč. Pro školy jsou pořádány šermířská představení u doby gotické i zábavné soutěže pro děti. Na hradě bývá i řada kulturních akcí -koncertů, divadelních představení. Na nádvoří je k dispozici restaurace s venkovní zahrádkou, bufet před hradem i v prostorách nádvoří.

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.626, 16.409)
Poslední aktualizace: 17.3.2013
Autor: JENNY-JANA
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Svojanov

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
7,9km od místa

Příspěvky v okolí Z Poličky k hradu Svojanov

Míříme na Hrad Svojanov. Je to jeden z mála hradů, který je otevřený už v březnu.  Z Brna vyrážíme směr Letovice. Tam na kruhovém objezdu vyjedeme 3. výjezdem směrem na Masarykovo náměstí. …
Poslední březnový víkend konečně začala sezóna na hradech a zámcích, tak byla škoda toho hned nevyužít. Kamarád měl cestu na Vysočinu, tak jsme jela s ním. Nakonec jsme se rozhodli, že…
Městys Svojanov leží na hranici Čech a Moravy v údolí říčky Křetínky pod stejnojmenným hradem. Má necelých 400 obyvatel. Obcí vedla obchodní tzv. Trstenická stezka, pro jejíž obranu…
Mohutný strážní hrad, založený Přemyslem Otakarem II. na ochranu cesty z Litomyšle do Brna.
V půvabné krajině nad údolím Křetinky stojí jeden z našich nejtajemnějších hradů s mnoha pověstmi. Jedna z nich vypráví o tom, že na tomto místě odpočívá velký poklad...Z doby založení…
-Svojanov leží v Pardubickém kraji v okrese Svitav -až k hradu se dá dojet autem(kdo by nechtěl dá se zaparkovat dole pod hradem a vyšlápnout si kopec nahoru :p )  Na hradě jsou 3 okruhy A,B a C. My jsme navštívili B a bylo to super :)  Je zde i restaurace kde se dá dobře i za celkem dobré ceny najíst ;) Nejvíce se nám líbila věž ze které byl vidět celý hrad i část města pod ní :) Průvodce byl šik…
Hrad Svojanov stojí na ostrohu nad stejnojmenným městečkem v údolí Křetínského potoka. Hrad se nachází na Svitavsku v Pardubickém kraji. Hrad Svojanov je otevřen v dubnu a říjnu o víkendech…
Hrad Svojanov stojí na výrazném ostrohu nad údolím Křetínského potoka. Přístupný je v dubnu a říjnu o víkendech a od května do září každý den kromě pondělí. Z původního h…
   V hluboce zařezaném údolí pod pyšnými zdmi kdysi královského hradu Svojanova se po obou březích říčky Křetínky rozkládá zástavba malého stejnojmenného městyse. (Dlužno podotknout, že se obec Svojanov …
Kouzelné místo s možností ubytování přímo na Hradě
Gotický kostel z 13. století, krytý šindelem.Uvnitř dochovaná bohatá fresková výzdoba z poloviny 14. století. Kostel je obklopen hřbitovní zdí s barokní branou pocházející z 18. století. Na bráně se nachází socha Sv. Mikuláše.
Horní les se svými 774,25 m n. m. je nejvyšším bodem přírodního parku Svratecká hornatina a výraznou dominantou zdejší krajiny. Zároveň je i symbolem regionu Hornoleska, který patří mezi…
Horní les se svými 774 m nad mořem je dominantou zdejší krajiny. Proto si Eurotel Praha vybral toto místo pro svůj telekomunikační vysílač vyššího řádu. Jelikož objekt měl stát na katast…
Vírskou přehradu jsem navštívila několikrát. Letošní návštěva byla neplánovaná, ale o to zajímavější. Letos jsem tam totiž byla v době kdy nádrž přetékala přes okraj. Tzn. spodní výpust nezvládala a vody bylo tol…
10.3km
více »
Zřícenina
Zřícenina hradu Zubštejn stojí na výrazném kopci (688 m) nad vsí Pivonice v kraji Vysočina. Zubštejn byl zřejmě nejstarším pernštejnským hradem v povodí řeky Svratky. Na severní straně leželo protáhlé obdélné Předhradí, od východu chráněné skalním hřebenem, na kterém se dosud vyskytují zbytky zdiva. Na ně navazovalo úzké předmostí, z něhož vybíhalo vnější valové opevnění s kamennou na sucho kladenou zdí obklopující hradn…
12.6km
více »
Město
Svitavy leží na pomyslné hranici mezi Čechami a Moravou, jižním směrem od České Třebové. V okolí města se zvedají vrcholky kopců Svitavské pahorkatiny. Městem protéká řeka Svitava, která pramen…
14.7km
více »
Hrad Pernštejn je druhým nejmohutnějším hradem u nás. Hrad stojí nad městečkem Nedvědicí v Jihomoravském kraji a je jedním z našich nejzachovalejších a historicky nejcennějších hradů. Hrad je možné navštívit v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích a od května do září každý den, návštěvníci si mohou vybrat ze 4 prohlídkových tras. Jedinečnou ukázkou opevňovací techniky na hradě…
Litomyšl leží ve Východních Čechách, jižním směrem od města Ústí nad Orlicí. Město Litomyšl se rozkládá v srdci Svitavské pahorkatiny. Město je velmi známé…
27.7km
více »
Litomyšlský zámecký areál je národní kulturní památkou a v roce 1999 byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Areál tvoří soubor několika budov, část z nich získalo město zpět v r…
Klášter Porta coeli (Brána nebes) v Předklášteří u Tišnova založila v roce 1233 královna Konstancie, vdova po českém králi Přemyslu Otakarovi I. Klášterní kostel, vysvěcený v roce 1239, je trojlodní bazilikou …
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
35.5km
více »
Krasový útvar
Moravský kras patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě! Na ploše cca 100 km2, tvořené devonskými vápenci s povrchovými i podzemními krasovými jevy, bylo o…
36.3km
více »
Propast
Macocha je propast, tvořící jednu z nejzajímavějších atrakcí celého Moravského krasu, který spadá do oblasti Brněnské vrchoviny. Prozatimní hloubka dosahuje cca 138 metrů. Propast vznikla…
36.8km
více »
Propast Macocha lákala lidi odnepaměti. První dobrodruzi, kteří sem přicházeli, ale museli podstoupit riziko, aby se na její dno mohli podívat. Macocha je 138 metrů hluboká a když ještě na jejím vrchu nebyl vybu…
36.8km
více »
Propast Macocha lákala lidi odnepaměti. První dobrodruzi, kteří sem přicházeli, ale museli podstoupit riziko, aby se na její dno mohli podívat. Macocha je 138 metrů hluboká a když ještě na…
36.8km
více »
Rozsáhlý hrad Veveří stojí na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou. Veveří se nachází na Brněnsku v Jihomoravském kraji. Hrad Veveří je jedním z nejmalebnějších a nejrozsáhlejších hradů u nás. Vlastní hrad,…
41.7km
více »
Nejvýznamnější rekreační oblast města Brna. Nachází se na severozápadě města a dnes zabírá území městských částí Bystrc a Kníničky. Byla vybudována v letech 1936-40 na řece Svratce, kdy…
Město
Brno je krajské město Brněnského kraje a najdeme jej na Jižní Moravě. Brno bylo postaveno na soutoku řek Svratky a Svitavy. Brno se rozkládá v jihomoravské rovině, která u východního okra…
50.1km
více »
Hrad Špilberk je monumentální pevností nad centrem největšího moravského města Brna, nacházejícího se v Jihomoravském kraji. Původní gotický královský hrad z 13. století si svého původního účelu reprezentačního …
50.4km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace