Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Svojanov
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Z Poličky k hradu Svojanov

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Celodenní výlet Za kulturou Do přírody

centrum města Poličky
centrum města Poličky  •  Fotografie (29)  • Foto: JENNY-JANA

Kam a jak jedeme?

Brzy ráno nás unáší zlínský expres do České Třebové, kde přestoupíme na rychlík do Svitav, pokračujeme vláčkem kolem kopců, lesů a lánů až k Českomoravské Vysočině. Asi za půl hodiny už klesáme k městečku Polička, kde máme v hotelu Opus zajištěné ubytování - spíš je to ubytovna. S těžkými krosnami dojdeme Okružní ulicí kolem městských hradeb s věží až k městskému parku, a tady už na protější straně vidíme náš hotel. Ubytujeme se, vybalíme to nejnutnější, s malým batůžkem, foťáky a svačinou vyrážíme prozkoumat pozoruhodné centrum města Poličky.

Obě náměstíčka se středověkými uličkami, pod městskými hradbami brzy obejdeme a na hlavním náměstí si najdeme restauraci, která se pro další dny zde stane naší oblíbenou. Poobědvali jsme a po dobrém obědě jdeme k autobusovém nádraží na spoj, který nás odveze do Svojanova - na prohlídku bývalého královského hradu.

Sjíždíme do údolíčka, kde nás mezi zatáčkami předjíždí nějaký " kaskadér " na kolečkových bruslích, když jsme ho konečně předjeli a řidič si mezi nadávkami oddechl, šokovala ho nějaká bláznivá cykloturiska, která se mu vřítila pod kola a předjížděla silnici. Pan řidič nám vyhověl a zastavil mimo zastávku u lomu, odkud cesta k hradu byla cestou do kopce trochu mírnější. Od křižovatky jdeme ve velkém vedru po silničce. Byli jsme překvapení kolik lidí tu v tomto horkém dni bylo. Hned jsme zjistili proč. Pro ty nejmenší tu totiž zrovna probíhaly nějaká divadelní představení. Před vstupní branou jsme si dali v bufetu nějaké pití, prohlídli si u brány za plotem kozy, ovce, pak i voriéry s ptactvem a sovami.

Pak už vcházíme na hradní nádvoří, kde byly spousty stánků se suvenýry, korálkami, keramikou, atd. , dokonce i stánek s barevným tetováním. Kolem hradeb s baštami a hradního jádra jdeme do hradnáho paláce. Nad hlavou vidíme vyhlídkovou válcovou věž Hlásku, přicházíme až k stupńovitým hradbám s vyhlídkovou plošinou. Z hradeb u hradní věže se otevárá nádherný pohled na okolní panorama krajiny. Je však trochu narušen lesem a stavebními dělníky - probíhají nějaké stavební úpravy.

Na hradním nádvoří kromě stánků s občerstvením jsou i lavičky a jeviště, kde zrovna všichni sledují představení nějaké pohádky - jednoho herce s loutkami. Čekáme na průvodce, už měla být prohlídka, on však nikde. Obcházíme palác a vidíme, že je tu nový vstup, u kterého jsme měli čekat. Prohlídku jsme propásli, tak nám v pokladně vstupenky přepsali až na 16 hodin. Já si zatím na nádvoří sednu pod slunečník a objednávám kávu s bramborákem. Franta letí přes bránu hradu k nějaké vyhlídce. Za chvíli se ne moc nadšeně vrací a dá si také kávu, která mu tu mezitím vychladla. Konečně se dočkáme průvodce a už od toho správného vchodu jdeme prohlížet hradní interiéry. Mladý průvodce nás seznamuje s historií tohoto panství.

Hrad, který založil Přemysl Otakar II. , měl sloužit na ochranu zemské obvodní stezky v polovině 13. století. Po jeho smrti zde žila jeho žena s druhým manželem Závišem. Když předčasně zemřela, on si sem přivedl 2. manželku - uherskou princeznu Alžbětu, s kterou měl syna. Záviš na jeho křtiny pozval mladého krále Václava, který byl dávno spolčen s českými pány, kteří dlouho plánovali, jak se Záviše zbavit. Podařilo se a Záviše popravili. Karel IV. - otec vlasti za svého panování určil, že Svojanov s dalšími deseti hrady - musí být součástí královské koruny a nesmí být nikdy prodán. Tento zákon však nedodržel jeho syn Zikmund. Od 19. století ho pak vlastnila jen drobná šlechta a průmyslníci.

Palác je vybaven v měšťanském stylu. Prohlédli jsme si tu sloupovou síni s hradní galerií a prévetem. V 1. patře vstupní haly vidíme na stěnách krásné veduty českých hradů a obraz s požárem města Poličky, velký model hradu. Toto patro nás zaujalo krásnou empírovou malbou na stropech salonů a pokojů panstva, které jsou rozděleny na pánské , dámské a společenské. Je tu i instalována expozice života na hradě 2. pol. 19. stol. Nejzajímavější jsou - empírová postel v dámské ložnici, či pánský přijámací pokoj, vidíme i pracovnu, jídelnu s přípravnou. Doplňují to předměty každodenní potřeby, sbírky porcelánu, hodin. Součástí prohlídky je i obnovená gotická zahrada se záhony růží a bylin.

Vybavení jeho prostor je ve stylu rokoka, empíru i biedermaieru. 2. prohlídkový okruh ukazuje podzemní prostory, kde se nachází stylová mučírna, také ukazuje goticko renesanční dům zbrojnošů - ve kterém jsou 2 velké sály nad sebou a podkrovní prostory. Také zaujme - raně gotické podzemní sklepení s výstavou strašidel a bytostí se svojanovských pověstí a legend. Výstavní sbírka nás seznamuje se zbraněmi od 14. do 16. stol. - sekyry, cepy, kopí,...Unikátem je rakouská jezdecká leštěná zbroj pěšácká, trabantská půlzbroj. Raritou je kroužkovaná košile z 16 000 kroužků. Návštěvníci zde uvidí i staré hry zbrojnošů, sloužící k jejich zábavě, také vyřezávané šachy, karty na ručním papíře.

Pokoje pro návštěvníky hradu jsou v 1. patře - zařízeny starým historickým nábytkem. Turistická část ubytovny je zaměřena na dětské výchovné pobyty, školy v přírodě, tábory. Kromě prohlídkových okruhů, posezení na nádvoří v restauraci a možnosti ubytování jsou na hradě i prostory k pořádání svatebních obřadů, slavnostních hostin, rautů a firemních akcí. Po požáru v roce 1842 byl hrad částečně přestavěn v empírovém stylu, a tak je jedinným hradem u nás, kde v jeho architektuře vidíme gotiku s empírem - středověk s 19. stoletím. Od roku 1910 je hrad vlastnictvím města Poličky, poslední léta se obnovuje.

Po prohlídce hradu se podíváme do zahrady, odtud je i výhled do údolí, pak zestupujeme kamenitou cestou k centru obce a zastávce autobusu okolo říčky Křetínky.

Za čím jedeme?

Cestou vidíme krásně opravené dřevěné chalupy v lidovém stylu i pozdně barokní kostelík sv.Petra a Pavla, a když se ohlédneme, vidíme odtud nad námi v kopci Hrad Svojanov, ve zdejší říčce si fotíme napodobeninu vodního mlýna a vodníka. Pak se ještě osvěžíme pitím v hospůdce u hasičské zbrojnice a jdeme k zastávce autobusu do Poličky.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Oběd jsme si dali před cestou do Svojanova v městě Poličce, na hradním nádvoří jsme měli kávu s bramborákem, večeříme na pokoji - v ubytovně .

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Svojanov je jeden z nejstarších královských hradů u nás . Je tu zajímavý i tím, že se zde pořádá spousta akcí, je v něm i možnost ubytování.

Ostatní informace

Vstupné na hrad je na osobu 110 kč. Pro školy jsou pořádány šermířská představení u doby gotické i zábavné soutěže pro děti. Na hradě bývá i řada kulturních akcí -koncertů, divadelních představení. Na nádvoří je k dispozici restaurace s venkovní zahrádkou, bufet před hradem i v prostorách nádvoří.

Poslední aktualizace: 17.03.2013
Autor příspěvku: JENNY-JANA
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Z Poličky k hradu Svojanov - Služby, informace
Z Poličky k hradu Svojanov na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Z Poličky k hradu Svojanov

Hrad Svojanov stojí na výrazném ostrohu nad údolím Křetínského potoka. Přístupný je v dubnu a říjnu o víkendech a od května do září každý den kromě pondělí. Z původního h…
Poslední březnový víkend konečně začala sezóna na hradech a zámcích, tak byla škoda toho hned nevyužít. Kamarád měl cestu na Vysočinu, tak jsme jela s ním. Nakonec jsme se rozhodli, že…
Městys Svojanov leží na hranici Čech a Moravy v údolí říčky Křetínky pod stejnojmenným hradem. Má necelých 400 obyvatel. Obcí vedla obchodní tzv. Trstenická stezka, pro jejíž obranu…
Hrad Svojanov stojí na ostrohu nad stejnojmenným městečkem v údolí Křetínského potoka. Hrad se nachází na Svitavsku v Pardubickém kraji. Hrad Svojanov je otevřen v dubnu a říjnu o víkendech…
Mohutný strážní hrad, založený Přemyslem Otakarem II. na ochranu cesty z Litomyšle do Brna.
   V hluboce zařezaném údolí pod pyšnými zdmi kdysi královského hradu Svojanova se po obou březích říčky Křetínky rozkládá zástavba malého stejnojmenného městyse. (Dlužno podotknout, že se obec Svojanov …
V půvabné krajině nad údolím Křetinky stojí jeden z našich nejtajemnějších hradů s mnoha pověstmi. Jedna z nich vypráví o tom, že na tomto místě odpočívá velký poklad...Z doby založení…
-Svojanov leží v Pardubickém kraji v okrese Svitav -až k hradu se dá dojet autem(kdo by nechtěl dá se zaparkovat dole pod hradem a vyšlápnout si kopec nahoru :p )  Na hradě jsou 3 okruhy A,B a C. My jsme navštívili B a bylo to super :)  Je zde i restaurace kde se dá dobře i za celkem dobré ceny najíst ;) Nejvíce se nám líbila věž ze které byl vidět celý hrad i část města pod ní :) Průvodce byl šik…
Míříme na hrad Svojanov. Je to jeden z mála hradů, který je otevřený už v březnu.  Z Brna vyrážíme směr Letovice. Tam na kruhovém objezdu vyjedeme 3. výjezdem směrem na Masarykovo náměstí. …
Kouzelné místo s možností ubytování přímo na Hradě
Gotický kostel z 13. století, krytý šindelem.Uvnitř dochovaná bohatá fresková výzdoba z poloviny 14. století. Kostel je obklopen hřbitovní zdí s barokní branou pocházející z 18. století. Na bráně se nachází socha Sv. Mikuláše.
Název obce pochází ze základu hart-mann, hart - trvrdý, drsný krutý, mann - muž. Podle pověsti se mělo jednat o drsného muže, který zde po bitvě mezi českým Břetislavem a polským Bolesla…
Horní les se svými 774,25 m n. m. je nejvyšším bodem přírodního parku Svratecká hornatina a výraznou dominantou zdejší krajiny. Zároveň je i symbolem regionu Hornoleska, který patří mezi…
Horní les se svými 774 m nad mořem je dominantou zdejší krajiny. Proto si Eurotel Praha vybral toto místo pro svůj telekomunikační vysílač vyššího řádu. Jelikož objekt měl stát na katastru obce Rovečné, obec souhlasila se stavbou pouze za podmínky, že součástí vysílače bude i rozhledna. Práce započaly v roce 2001 a slavnostní uvedení do provozu proběhlo 19. dubna 2002. Vysílač se nachází 70 m od vrcholu (z důvodu ochranného pásma geodetického bodu) a dosahuje celkové výšky 59 m. Zdoláme-li po kr…
Vírskou přehradu jsem navštívila několikrát. Letošní návštěva byla neplánovaná, ale o to zajímavější. Letos jsem tam totiž byla v době kdy nádrž přetékala přes okraj. Tzn. spodní výpust nezvládala a vody bylo tol…
Zřícenina
Zřícenina hradu Zubštejn stojí na výrazném kopci (688 m) nad vsí Pivonice v kraji Vysočina. Zubštejn byl zřejmě nejstarším pernštejnským hradem v povodí řeky Svratky. Na severní straně leželo protáhlé obdélné Předhradí, od východu chráněné skalním hřebenem, na kterém se dosud vyskytují zbytky zdiva. Na ně navazovalo úzké předmostí, z něhož vybíhalo vnější valové opevnění s kamennou na sucho kladenou zdí obklopující hradn…
12.1km
více »
Město
Svitavy leží na pomyslné hranici mezi Čechami a Moravou, jižním směrem od České Třebové. V okolí města se zvedají vrcholky kopců Svitavské pahorkatiny. Městem protéká řeka Svitava, která pramen…
15.2km
více »
Hrad Pernštejn je druhým nejmohutnějším hradem u nás. Hrad stojí nad městečkem Nedvědicí v Jihomoravském kraji a je jedním z našich nejzachovalejších a historicky nejcennějších hradů. Hrad je možné navštívit v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích a od května do září každý den, návštěvníci si mohou vybrat ze 4 prohlídkových tras. Jedinečnou ukázkou opevňovací techniky na hradě…
20.5km
více »
Litomyšl leží ve Východních Čechách, jižním směrem od města Ústí nad Orlicí. Město Litomyšl se rozkládá v srdci Svitavské pahorkatiny. Město je velmi známé…
28.2km
více »
Litomyšlský zámecký areál je národní kulturní památkou a v roce 1999 byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Areál tvoří soubor několika budov, část z nich získalo město zpět v r…
28.4km
více »
Klášter Porta coeli (Brána nebes) v Předklášteří u Tišnova založila v roce 1233 královna Konstancie, vdova po českém králi Přemyslu Otakarovi I. Klášterní kostel, vysvěcený v roce 1239, je trojlodní bazilikou …
30.5km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
35.7km
více »
Krasový útvar
Moravský kras patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě! Na ploše cca 100 km2, tvořené devonskými vápenci s povrchovými i podzemními krasovými jevy, bylo o…
Propast
Macocha je propast, tvořící jednu z nejzajímavějších atrakcí celého Moravského krasu, který spadá do oblasti Brněnské vrchoviny. Prozatimní hloubka dosahuje cca 138 metrů. Propast vznikla…
36.4km
více »
Propast Macocha lákala lidi odnepaměti. První dobrodruzi, kteří sem přicházeli, ale museli podstoupit riziko, aby se na její dno mohli podívat. Macocha je 138 metrů hluboká a když ještě na jejím vrchu nebyl vybu…
36.4km
více »
Propast Macocha lákala lidi odnepaměti. První dobrodruzi, kteří sem přicházeli, ale museli podstoupit riziko, aby se na její dno mohli podívat. Macocha je 138 metrů hluboká a když ještě na…
36.4km
více »
Rozsáhlý hrad Veveří stojí na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou. Veveří se nachází na Brněnsku v Jihomoravském kraji. Hrad Veveří je jedním z nejmalebnějších a nejrozsáhlejších hradů u nás. Vlastní hrad,…
41.2km
více »
Nejvýznamnější rekreační oblast města Brna. Nachází se na severozápadě města a dnes zabírá území městských částí Bystrc a Kníničky. Byla vybudována v letech 1936-40 na řece Svratce, kdy…
43.5km
více »
Město
Brno je krajské město Brněnského kraje a najdeme jej na Jižní Moravě. Brno bylo postaveno na soutoku řek Svratky a Svitavy. Brno se rozkládá v jihomoravské rovině, která u východního okra…
49.6km
více »
Hrad Špilberk je monumentální pevností nad centrem největšího moravského města Brna, nacházejícího se v Jihomoravském kraji. Původní gotický královský hrad z 13. století si svého původního účelu reprezentačního …
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace