TURISTIKU PODPORUJÍ
60 588 turistů a cestovatelů
101 942 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 148 953,- odměny za články
 Moje oblíbené
 Travel blog HKregion Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Mžany

Turistické cíle Vesnice

Pohled na Mžany od kaple
Pohled na Mžany od kaple  •  Fotografie (5)  • Foto: BorisJ.
Pomník padlým v 1. světové válce (Mžany)

Tato obec byla poprvé zmíněna v roce 1404, ale obecní kronika hovoří již o roku 1384, další prameny o roce 1391. Podle nálezů z celého okolí tu však žili lidé již v době kamenné, případně v době bronzové. Z roku 1990 pocházejí doklady o osídlení lidem s lineární keramikou. Název obce se lidově vykládá od mlh tvořících se v okolí řeky Bystřice. Podle jiné pověsti získala své pojmenování podle toho, že byla založena obchodníky z povodí řeky Mže. Další verze spojuje ves se zemanským rodem pánů ze Mžan, z nichž byli při obci Mokrovousích vzpomenuti: Zbislav či Zdislav Sokol ze Mžan a roku 1390 jeho synové Markvart a Jan. František Ladislav Sál ve svém díle „Pohádky, pověsti a národní písně Královéhradeckého kraje“ dokonce tvrdí, že zakladatel obce se mohl jmenovat Mžan a z toho bylo odvozeno pojmenování obce.

V roce 1396 držel Mžany Jan Bořek z Dohalic na Dohalicích, o 3 roky později Bavor z Mokrovous, roku 1412 Jan Dohalský z Dohalic, v roce 1420 Beneš Mokrovouský, roku 1470 Jiří Mokrovouský, v roce 1491 Albrecht z Kolovrat, roku 1510 Bořek z Dohalic, v roce 1534 Václav Bořek z Dohalic a na Mokrovousích, roku 1536 Mikuláš Bořek Dohalský z Dohalic, v roce 1542 Václav Bořek z Dohalic a na Mokrovousích, o 5 let později jeho vdova Eliška, roku 1550 Vilém Bořek z Dohalic a na Mokrovousích, v roce 1560 Mikuláš starší Bořek z Dohalic a na Vysokém Veselí, roku 1590 Zdeněk Bořek Dohalský z Dohalic a Lípy, v roce 1605 Hynek Bořek Dohalský z Dohalic a na Mokrovousích, roku 1628 Jaroslav rytíř z Bubna, v roce 1631 Jan Bořek Dohalský z Dohalic, roku 1635 Johana, vdova po Jaroslavu z Bubna, rozená Talacková z Ještětic, v roce 1637 Hynek Bořek Dohalský z Dohalic a na Mokrovousích, roku 1638 Vilém Jindřich Odkolek z Újezdce a ze Mnětic, v roce 1658 Bertold Záruba z Hustířan, roku 1667 Václav Záruba z Hustířan a František Rudolf Dobřenský z Dobřenic, v roce 1668 Bohuslav Jaroslav Dobřenský z Dobřenic, o 3 roky později Alžběta Polyxena z Rottenbuchu, roz. Dobřenská z Dobřenic, roku 1673 Václav Záruba z Hustířan, v roce 1675 vdova Františka Majdalena, roz. Gramová, roku 1685 její syn František Karel Záruba z Hustířan, v roce 1707 Marie Alžběta hraběnka Schaffgotschová, roz. hraběnka z Valdštejna, roku 1713 Jan Arnošt Antonín hrabě Schaffgotsch, v roce 1740 opět Marie Alžběta hraběnka Schaffgotschová, roz. hraběnka z Valdštejna, roku 1747 Václav Arnošt hrabě Schaffgotsch, v roce 1749 Marie Anna, roz. hraběnka Altanova, roku 1771 Josef Vít hrabě Schaffgotsch, v roce 1779 Jan Arnošt hrabě Schaffgotsch, roku 1788 Tobiáš Grätzl, svobodný pán z Gränzensteinu, v roce 1796 vdova Johana, roz. Moravcová z Ostrova, roku 1825 Čeněk, svobodný pán z Gränzensteinu, v roce 1829 František Arnošt hrabě z Harrachu a Rohrau a jeho potomci vlastnili Mžany až do roku 1849, kdy došlo ke zrušení poddanství a přijetí prozatímního zřízení obecního.

V roce 1849 se staly Mžany spolu s Dubem samostatnou politickou obcí. Prvním voleným starostou se stal Jan Dušek ze Mžan. Roku 1851 byla obec postižena velkým krupobitím. V roce 1862 byl v Sadové založen cukrovar, takže se v obci začala ve velkém pěstovat řepa cukrovka. V této době začaly první pokusy místních divadelních ochotníků. Roku 1866 probíhaly kolem obce boje prusko-rakouské války. Část domů byla poničena střelbou nebo vyhořela. Jeden pruský voják měl prý dokonce znásilnit jednu zdejší stařenu. O 9 let později vyhořela část poplužního dvora nad Mžany, a to ovčín a chlévy. V roce 1881 zasáhlo obec velké krupobití. O 3 roky později byla stavěna okresní silnice ze Mžan ke Stračovu přes Stračovskou Lhotu a k Pšánkám. 10. října 1886 byl v rámci Čtenářské a ochotnické jednoty ustaven hasičský odbor, pozdější SDH, jehož prvním předsedou byl Václav Jahelka z čp. 39 a velitelem Josef Jahelka z čp. 3. 7. února 1887 byla SDH odevzdána velká čtyřkolá stříkačka. V roce 1894 byla vystavěna hasičská kůlna. Roku 1898 byl postaven nový obecní domek. V roce 1906 byl starý obecní domek čp. 18 prodán Josefu Zámečníkovi. V roce 1908 na žádost zdejších občanů povolila c. k. zemská školní rada odškolení od Dohaliček a zřízení samostatné školy. Následujícího roku byla nechanickým stavitelem Josefem Hyskem postavena školní budova pro 2 třídy (5. září 1909 vysvěcena a 11. září 1909 se v ní začalo vyučovat), které byly povoleny 20. ledna 1911 po přiškolení Sadové ke Mžanům 7. ledna 1911. Prvním řídícím učitelem se stal František Česák. Tehdy rovněž vznikl Spořitelní a záložní spolek. 25. října 1915 vyhořela stavení čp. 3, 2 a 42. V 1. světové válce padlo 16 zdejších mužů, 1 zemřel v nemocnici a 3 zesnuli doma po válce.

V letech 1922-1925 došlo k parcelaci velkostatku v Sadové. Na Boží tělo roku 1924 vyhořely panské stodoly velkostatku Otty Harracha u čp. 1. 4. ledna 1927 byl Dub přiškolen k Mžanům. K realizaci tohoto rozhodnutí nedošlo, neboť bylo podmíněno dokonalou úpravou chodníku mezi oběma obcemi. Ta byla provedena pouze na katastru obce Dubu, a tak zdejší děti navštěvovaly nadále školu ve Stračově. 28. září 1927 se uskutečnila valná hromada Vodního družstva ve Mžanech, jehož stanovy byly schváleny královéhradeckým okresním úřadem 29. října 1927. 4. července 1929 se obci vyhnula známá větrná smršť. V letech 1929-1931 byly provedeny meliorační práce na zdejších pozemcích. 29. září 1930 se zastřelil z revolveru 18letý Václav Růžička z čp. 45. O rok později došlo k elektrifikaci obce. Přípojku si však pořídili pouze malí chalupníci a domkáři. Z větších rolníků se připojil pouze Josef Novák z čp. 43, ostatní byli odpůrci tohoto kroku. Rovněž škola se tehdy elektřiny nedočkala. 19. května 1933 se zastřelil z revolveru 19letý Josef Jahelka z čp. 3. V roce 1933 byla zrekonstruována okresní silnice ze Sadové do Suché. O rok později proběhl spor mezi obcí Sovětice a majiteli pozemků na „Široký“ o třešňovou alej a přilehlé parcely. 27. února 1936 vypukl požár obytného stavení Františka Špalka. 28. srpna 1936 byla vykradena kaplička, z níž se ztratila čtveřice svícnů i se svícemi. 2. září 1945 byl přemístěn pomník padlým. Roku 1950 bylo ustaveno JZD, jež si v roce 1961 změnilo název na JZD Vítězný únor Mžany. Roku 1971 byla zahájena výstavba prodejny smíšeného zboží a hasičské zbrojnice. V červenci 1975 vyhořel družstevní skladovák se senem. V roce 1977 byla vybudována nová autobusová čekárna. V letech 1977-1978 proběhla výstavba vodovodu. V noci z 26. na 27. srpna 1994 byla vykradena prodejna smíšeného zboží. V letech 1994-1995 proběhla rekonstrukce školní budovy. 1. ledna 1997 byl zahájen provoz v nově zbudované MŠ a v září téhož roku bylo dokončeno hřiště. V roce 2014 vznikl na místě bývalé hospody a divadla U Rybů pivovar LINDR. Roku 2015 došlo k obnově ovocného stromořadí „Třešňovka“. V letech 2018-2019 došlo k prodloužení vodovodu a kanalizace. 29. ledna 2019 došlo k požáru haly drůbežárny.

Ze zdejších pamětihodností můžeme jmenovat: typovou pískovcovou pyramidu věnovanou pruskému dělostřelci z prusko-rakouské války roku 1866; pískovcovou typovou pyramidu jako pomník všeobecného věnování z téže války; pískovcovou typovou pyramidu pruského vojína Michalaze, padlého v prusko-rakouské válce v roce 1866; kamenný kříž, který byl zhotoven hořickým sochařem Františkem Kofránkem za 211 zl. a slavnostně posvěcen 2. září 1877 na místě zchátralého dřevěného, jenž byl odstraněn; kamenný kříž u kapličky z roku 1856; kapličku Panny Marie Lurdské z let 1905-1907; pomník padlým v 1. světové válce z roku 1921. Ze Mžan pocházel českotřebovský učitel František Krejčí (* 1831 Mžany), královélhotský řídící učitel Vácslav Vacek (* 23. září 1854 Mžany) a za zmínku stojí též to, že tu v dětství pobýval spisovatel Václav Štech.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.297, 15.675)
Poslední aktualizace: 14.11.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: BorisJ.
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Mžany

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,3km od místa

Příspěvky z okolí Mžany

Škola v Mžanech
Škola v Mžanech
Dům, budova
Na sadovském panství nebyla do konce 18. století žádná škola. Vyučovalo se jen v hostincích v Sadové, v Dohalicích nebo na Dohaličkách. Teprve v roce 1788 vystavěl majitel panství Tobiáš Graetzel z Gränzensteinu d…
0.3km
více »
Do pivovaru Mžany
Do pivovaru Mžany
Tipy na výlet
Jako milovníci piva jsme vyrazili do celkem nového pivovaru Lindr v Mžanech na víkendový oběd. Vystoupili jsme na zastávce Sadová a na začátku jsme šli doleva stále podél kolejí. Nejprve po silnici a dále po polní…
0.5km
více »
Mžany - multifunkční areál a pivovar Lindr
Mžany - multifunkční areál a pivovar Lindr
Tipy na výlet
Když někam vyrážíme, směřujeme to hlavně k rozhlednám. Ale když je na trase nebo v její blízkosti minipivovar, tak je to příjemné zpestření. Moc rádi ochutnáváme nová piva. Proto z Hrubého Jeseníku Jedeme do Broum…
0.5km
více »
Mžany
Mžany
Vesnice
Obec Mžany, která se nalézá cca 15 km severozápadně od Hradce Králové, je poprvé připomínaná roku 1404. Název obce se lidově vykládá od mlh jež se tvoří v okolí blízké říčky Bystřice. Mžany, jako blízká Sadová, byly také postihnuty bitvou Prusko-Rakouské války r. 1866, 3 pomníky na hrobech obětí jsou toho dokladem. V obci dále najdeme zvoničku, pomník ukřižování a velký pomník…
0.5km
více »
Dub (Mžany)
Dub (Mžany)
Místní část
Toto území náleželo od dávných dob k Mžanům, a tudíž k Dohalickému zboží. První zmínka o Dubu jako o osadě má pocházet z roku 1543, kdy ho držel vlastník Dohalic Mikuláš z Dohalic a na Mžanech, Dubu a Čeňově pojis…
0.8km
více »
Sadová
Sadová
Vesnice
Tato lokalita byla osídlena již v pravěku, např. v roce 1926 byl nalezen ve zdejší cihelně kus kamenného mlýnku s otvorem z doby hradištní. Broušené industrie z neolitu byly objeveny naopak v letech 1995-1996. Pův…
0.9km
více »
Kozinský rybník (Kozinec)
Kozinský rybník (Kozinec)
Rybník
Tento průtočný rybník u Sadové nedaleko vrchu „Rozkoš“ měl obdržet svoje pojmenování po tom, že měl původně náležet Kozinovi, zemanu v Horních Černůtkách, kam měl přijít nejspíše ze Sovětic, kde po roce 1656 rozpr…
1km
více »
Mžany - kaplička Panny Marie Lurdské
Mžany - kaplička Panny Marie Lurdské
Kaple
Opravenou kapličku Panny Marie Lurdské se studánkou a dvojicí památných lip najdeme v polích cca půl kilometru jižně od vsi směrem k Dohalicím. U Kapličky najdeme "zázračnou studánku", poskytující vodu i v dobách největšího sucha a je opředená pověstí o vrácení zraku slepému děvčeti. Turistické značení ke kapličce není..., ale zdatn…
1km
více »
Kaplička Panny Marie Lurdské se zázračným pramenem pod Mžany
Kaplička Panny Marie Lurdské se zázračným pramenem pod Mžany
Kaple
Ke vzniku kapličky v lokalitě „Za Humny“ při cestě z Mžan na Dohaličky se vztahuje krásná pověst, kterou zpracoval František Ladislav Sál ve svém díle „Pohádky, pověsti a národní písně Královéhradeckého kraje“ z roku 1919 takto:„Utěšený kraj.Pán Ježíš chodil se svatým Petrem po světě a pomáhal ubohým, chudým, nemocným a trpícím. Přišli také do Čech a zastavili se na vrše nad Mž…
1.1km
více »
Sadová žst. - Dohalice - bojiště na Chlumu
Sadová žst. - Dohalice - bojiště na Chlumu
Trasa
K putování na bojiště na Chlumu lze jít i zajímavou cestou ze Sadové. Od žst. vyrážíme směrem k Dohalicím, cestou míjíme pomníky bitvy u sila. Z dálky je již viditelná bývalá Dohalická tvrz, která byla přestavěna …
1.1km
více »
Zámek v Sadové
Zámek v Sadové
Zajímavost
V Sadové, která je známá především díky bitvě prusko-rakouské války v roce 1866, existovala tvrz již odedávna. Nikdo neví, kdy byla přesně založena, ale od 15. století (v roce 1448 Petr) až do bitvy na Bílé hoře zde seděli Sad…
1.2km
více »
Krátký příběh o hrobníkovi od Sadové, jenž se z panského života dostal až na samé dno
Krátký příběh o hrobníkovi od Sadové, jenž se z panského života dostal až na samé dno
Zajímavost
Nedaleko bývalého cukrovaru v Sadové se od prusko-rakouské války nalézal malý hřbitůvek, kde spočinula těla zde padlých vojáků obou stran. A nejen ta, o čemž hovořily nápisy nad hromadným hrobem, jeden na do dnešní doby n…
1.2km
více »
Cukrovar hraběte z Harrachů v Sadové
Cukrovar hraběte z Harrachů v Sadové
Zajímavost
Harrachův cukrovar v Sadové stojící na katastru Dohalic byl založen v letech 1862-1863 Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachů a Ferdinandem Urbánkem, jenž po kampani roku 1868 ze společnosti vystoupil a v roce 18…
1.3km
více »
Sadová - pomníky bitvy r. 1866
Sadová - pomníky bitvy r. 1866
Pomník
Soubor pomníků na hrobech obětí bitvy Prusko-Rakouské války najdeme vedle státní silnice ve směru Hradec Králové - Jičín. K nejzajímavějším pomníkům patří pomník pruského pplk. a velitele 2. pr…
1.4km
více »
Hostinec U kanonýra Jabůrka v Sadové
Hostinec U kanonýra Jabůrka v Sadové
Dům, budova
Výsadní hospoda stávala v Sadové od nepaměti, nejspíše snad již od jejích počátků a patřila původně vrchnosti. Snad ji založili již Sádovští ze Sloupna. Teprve v roce 1639 byla prodána Janu Paděrovi, pekařovi ze S…
1.4km
více »
Sadová - U kanonýra Jabůrka
Sadová - U kanonýra Jabůrka
Dům, budova
Obec Sadová je známa zejména tím, že se v její blízkosti dne 3.7.1866 odehrála rozhodující bitva prusko-rakouské války. Budova, která je dnes známa jako Motorest U kanonýra Jabůrka během bitvy slou…
1.4km
více »
Dohalice - pomníky bitvy r. 1866 u sila
Dohalice - pomníky bitvy r. 1866 u sila
Pomník
Soubor pomníků obětí prusko-rakouské války roku 1866 najdeme na konci obce při cestě k Sadové. Jedná se o pískovcovou pyramidu věnovanou 65 rakouským a pruským vojákům, pomník Jana Bednáře, hrobníka ze Mžan, který obětavě ošetřoval zraněné a pomník všeobecného věnování (s ozdobným křížem).
1.4km
více »
Památkově chráněný špýchar v Dohalicích
Památkově chráněný špýchar v Dohalicích
Tvrz
Na místě nynější sýpky stávala původně tvrz, která byla hrazena vodním příkopem a strategicky využívala tok říčky Bystřice směřující k Nechanicím. Roku 1352 na ní seděl Václav z Dohalic, o 2 roky později Martin Ko…
1.6km
více »
Socha Persea v Dohalicích
Socha Persea v Dohalicích
Socha
Na různé pamětihodnosti bohatá obec Dohalice má i jednu památku, jež nestála původně na jejím katastru, několikrát se stěhovala a má spojitost se sousední obcí Sadovou, protože je vzpomínkou na dnes již neexistující zámek, který vznikl na místě původní tvrze, jež byla následně přestavěna na panský dům, jemuž se mezi lidem říkalo „zámek“. Skutečný zámek však byl vybudován až poč…
1.6km
více »
Dohalice - tvrz, sýpka
Dohalice - tvrz, sýpka
Tvrz
Tvrz Dohalice stávala na místě nynější sýpky u říčky Bystřice. V roce 1352 byl jejím pánem Václav z Dohalic. Tato původní malá tvrz ohrazená vodním příkopem zanikla zřejmě už za třicetileté války. Na jejím místě p…
1.6km
více »
Dohalice - socha Persea a sv. Nepomuk
Dohalice - socha Persea a sv. Nepomuk
Socha
V Dohalicích krom pomníků bitvy r. 1866 najdeme i zajímavé sochy. Na návsi je to Socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1832 a na břehu říčky Bystřice socha Persea. Socha Persea je jedna z výtvarně nejvýznamnějších pozdně klasicistních plastik v kraji, byla vytvořena z hrubozrnného pískovce v roce 1844. Je postavena na hranolovitém podstavci z kvádrů, ukončeném profilovanou římsou,…
1.6km
více »
Dohalice - pomník rakouské Knebelovy brigády
Dohalice - pomník rakouské Knebelovy brigády
Pomník
Pomník rakouské Knebelovy brigády od X. armádního sboru - jedná se o plastiku stojícího lva s mohutnou hřívou drtícího pravou nohou hada. Socha pochází z Itálie a byla darována rakouským ministerstvem války Ústřed…
1.7km
více »
Dohalice
Dohalice
Vesnice
Toto místo bylo osídleno již v době kamenné, což dokazuje například nález kamenných nástrojů na Dohaličkách v roce 1881. Sám název obce, jež se skládá z původních osad: Dolních Dohalic, Horních Dohalic, Dohaliček …
1.8km
více »
Stračovská Lhota (Mžany)
Stračovská Lhota (Mžany)
Místní část
První zmínka o této vsi pochází z roku 1399 a její jméno je odvozeno od toho, že noví osadníci byli osvobozeni do určité lhůty od poplatků. Zprvu byla zvána Strakotínskou Lhotou, vedle níž se nacházela samota Zavadilka s pověstnou krčmou. Původně tato obec sestávala ze 2 osad – Zavadilky (u silnice z Mžan do Nechanic) a Lhoty (severozápadně od Zavadilky) a od počátku náležela k…
2.2km
více »
Dohaličky - kostel sv. Jana Křtitele
Dohaličky - kostel sv. Jana Křtitele
Kostel
První písemná zmínka o vsi je z r. 1352. Kostel v Dohaličkách je prvně zmiňován roku 1384. V roce 1742 dala hraběnka Alžběta Schafgotsehová postavit kostelík v podobě klenuté rotundy. Tento kostelík se však r. 188…
2.3km
více »
Sadová  - Dohalice - areál bojiště bitvy r. 1866 na Chlumu
Sadová - Dohalice - areál bojiště bitvy r. 1866 na Chlumu
Tipy na výlet
Vyrážíme vlakem do obce Sadová, která leží nedaleko centra bojů bitvy r. 1866 mezi Prusy a Rakušany.   Nádraží v Sadové se nachází na trati Hradec Králové - Hořice - Jičín - Turnov. Přítomnost bojů u Sadové doklád…
2.7km
více »
Stračov - kostel sv. Jakuba
Stračov - kostel sv. Jakuba
Kostel
Doložení obce Stračov je známo již z r. 1358. Zeměpisná poloha a důležitá obchodní cesta předurčily v té době Stračov k povýšení na obchodní středisko KRAJINY. Význam Stračova stoupl zvlášť za Vlády Vladislava Jagelonce, který vesnici r. 1495 obdařil titulem městečka a udělil mu privilegia týdenních trhů. Majitelé Stračova se v dějinách často střídali. V r.1838 zakoupil…
2.8km
více »
Areál Bojiště bitvy r.1866 na Chlumu
Areál Bojiště bitvy r.1866 na Chlumu
Muzeum
Areál bojiště bitvy u Hradce Králové (u Sadové) ze dne 3.7.1866 se nachází u obce Chlum cca 9 km severně od Hradce Králové. Prostor bojiště není však jen obec Chlum, ale oblast mezi Nechanicemi a Hořiněvsí, nejděs…
5km
více »
Hrádek u Nechanic
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hrádek u Nechanic
Zámek
Zámek Hrádek u Nechanic je kromě zámku Hluboká nad Vltavou nejvýznamnější českou stavbou romantické architektury postavenou po vzoru anglické gotiky. Zámek se nachází na Lubenském vrchu, 10 kilometrů západně od Hr…
8.5km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace