Přes Trutnov do Brna - 9. den: Trutnov-Libeč - zřícenina hradu Rechenburg a kostel sv. Jana Nepomuckého; po stopách bitvy u Trutnova po NS Den bitvy u Trutnova 27. 6. 1866 - kaple sv. Jana Křtitele a vojenský hřbitov; městské parky, Dračí kašna


Pondělí 26. 8. 2024
K ránu se vyjasnilo a také ochladilo. Nakonec jsem byla ráda, že mám peřinu. Vstáváme v půl deváté.
Podle predpovědi mělo dopoledne pršet, zbyteko dne má být zataženo. Zatím svítí sluníčko, jen lehce se zatahuje. Honem rozkládáme křesla a vše mokré dáváme na sluníčko. Až pak jdeme snídat. Festival včera skončil, naše cestování pokračuje.
Upravujeme interiér do cestovní polohy. Nakonec si v klidu dávám kávu. Ota mezitím složil stolek i přístřešek a vše, co se mu podařilo v noci polít, průběžně otáčí ke sluníčku. Peřina i karimatka uschla, tenká deka proschla tak, že už by se pod ní nechalo spát. Jsem spokojena. Dokonce i lednice zůstala na 11 stupních.
Upravujeme interiér do cestovní polohy. Nakonec si v klidu dávám kávu. Ota mezitím složil stolek i přístřešek a vše, co se mu podařilo v noci polít, průběžně otáčí ke sluníčku. Peřina i karimatka uschla, tenká deka proschla tak, že už by se pod ní nechalo spát. Jsem spokojena. Dokonce i lednice zůstala na 11 stupních.
Odjíždíme přes město na jeho severní okraj - do Libče. Auto necháváme na západním okraji obce a vyrážíme na zříceninu skalního hradu Rechenburk, která mne už delší dobu láká. Hrad byl založen v 2. pol. 13. století jako opěrný bod při kolonizaci. Okolo něj byly vybudovány tři valy s příkopem. Na poč. 14. století majitelé hradu odešli a ten postupně zanikl. Byly zde nalezeny základy věžovitého stavení s kamennou podezdívkou.
Nahoru značená cesta nevede. Podle mapy.cz se tam nechá dostat snadno. Ostroh, na kterém stál hrad, obcházíme. Brzy z cesty vidíme vysoké skály, my se postupně na ně dostáváme z druhé strany. Přicházíme k vrcholu, vidíme hlavně valy a příkopy. Ota objevil i jednu skalní místnost. Aspoň jsme přesvědčeni, že je původní. Nyní slouží jako úkryt k přespání, je tam vidět i ohniště.
Byla to pěkná procházka. Cestou jsme našli i několik lišek a jednu babku. Za hodinu jsme zpátky u auta a moje dušička má klid. Kupodivu ani Ota nenamítá, že tam jsme chodit nemuseli, že tam nic vidět nebylo.
Ještě se zastavujeme ve vsi u kostela sv. Jana Nepomuckého, který byl postaven r. 1895 na místě původní dřevěné kaple z r. 1816. Je postaven ve stylu novoromantismu. Jeho portál je zajímavý.
Vracíme se přes město opět do části Bojiště, tentokrát na parkoviště Bojiště. Je na okraji městského parku, který byl založen r. 1890. Dnes je upraven jako lesopark s nejvyšším bodem Janský vrch (512 m). Jsou tam upravené cesty a vyhlídky. Silnice do Úpice ho odděluje od parku, který se rozkládá na západě okolo vrcholu Šibeník (506 m). Tam je památník generála Gablenze - tam to známe. Tam jsme se vydali i v sobotu na pravidelnou procházku a toto parkoviště zahlédli. Zdálo se nám vhodné i jako místo na spaní. Teď si sem jdeme udělat oběd, ostatní uvidíme.
Jen to z boku otevřu, je jasné, že opět máme co sušit. Když jsme odjížděli, položila jsem svoji picí půllitrovku na dřevěnou desku k lednici. Špatně jsem ji zavřela, takže vytekly min. 3 deci naštěstí čisté vody. Samozřejmě se namočila ta dřevěná deska, ale také nová role toaletního papíru. Naštěstí ta v noci politá je už suchá. Tedy my to vedeme. Opět tedy sušíme, naštěstí stále svítí sluníčko.
Po obědě se jdeme podívat do zdejšího městského parku, do východní části celého lesoparku. V té západní jsme se setkali již dříve s naučnou stezkou Den bitvy U Trutnova 27. 6. 1866. Dnes bychom si ji chtěli projít i v této části. Právě v těchto místech se udála jediná vítězná bitva rakouské armády během prusko-rakouské války. Na trase jsou informační panely, které seznamují s historickými podrobnostmi této události i celé války. Stezka končí u vojenského hřbitova na Janském vrchu. V této části parku jsme nikdy nebyli a ani tedy netušíme, co zajímavého tento park skrývá. Jdeme to prozkoumat.
Přímo z parkoviště naučná stezka nevede. Zvolili jsme neznačenou cestu, po které jdeme na Jánský vrch. Tady docela žasneme. Najednou v lese vidíme zajímavou barokní kapli sv. Jana Křtitele, zvanou též Jánská kaple. Byla postavena na oválném půdorysu r. 1746. Když ji r. 1782 císař Josef II. zrušil, byla prodána. R. 1811 byla znovu otevřena. Zmiňovanou bitvu 27. 6. 1866 přečkala, ve fasádě je však možno vidět poměrně velké množství kulek, dřevěné dveře byly dokonce prostřeleny. Vše je tak ponecháno. U zdi kaple je celá řada pomníků, další pomníky, ale i hroby jsou na okraji této plošiny. Právě tady jsou pohřbeni padlí v této bitvě. Hroby a pomníky jsou však roztroušeny i různě v lese a nejen na trase naučné stezky. Na informačních tabulích je možno se dočíst informace, jak bitva probíhala. Je zde i plán tohoto vojenského hřbitova, kde lze zjistit, komu který hrob či pomník patří. V kapli je muzeum války. Je otevřené od května do září v sobotu a v neděli od 14 do 18 hodin. Dnes v pondělí je samozřejmě zavřeno.
Parkem procházíme po neznačených cestách. Na mapy.cz je vidět, kde jsou pomníky, k nim směřují naše kroky. Ota si vše poctivě čte. Mně je z toho všeho smutno. Tohle prostředí na mne působí dost deprsívně. Park je hezky upravený, udržovaný.
Když jsme si mysleli, že jsme toho viděli už dost, odcházíme severozápadním směrem. Tam je park s Dračí kašnou. Je to moc hezké zákoutí. A protože drak k Trutnovu patří je tady spousta dřevěných draků, ale také pomníků významných osobností.
Když jsme si mysleli, že jsme toho viděli už dost, odcházíme severozápadním směrem. Tam je park s Dračí kašnou. Je to moc hezké zákoutí. A protože drak k Trutnovu patří je tady spousta dřevěných draků, ale také pomníků významných osobností.
Tím jsme se dostali do města, jdeme na pivo. Na hlavní Krakonošovo náměstí je to kousek. Jdeme okolo vinárny, kde kromě vína nabízí i pivo - Krakonoše - ten je tady všude, ale také Zakázanou 11. To Ota nezná, jdeme tam. Pivo pro ně vaří v pivovaře Kácov, to si samozřejmě dává Ota. Když jsem ve vinotéce, musím si dát víno. Piji hlavně červené, jediné suché. Vybírám mezi cabernetem, merlotem a dornfeldrem. Volba je těžká. Všechny mám ráda. Dělala jsem 5 let ve vinotéce, základní rozdíly znám, ale to je tak vše. Vím, že záleží na řadě dalších věcí. Nakonec jsem si vybrala Dornfeldra - udělala jsem dobře. Jsem skutečně spokojena. Ota zatuploval, já dávám ještě decku, pro změnu Merlota, který by měl být jemnějsí. Je. Jsem spokojená, pochutnala jsem si.
Pak odcházíme a směřujeme už k autu. Procházíme okolo nádherných vil a mizíme opět v parku. Po hlavní silnici by to bylo blíž, ale to se nám nechce. Chceme klid. Jdeme méně pohodlnou cestou, ale o to příjemnější. Památník generála Gablenze jsme zahlédli, ale tam už nejdeme.
U auta jsme v půl sedmé. Parkovali jsme na malém parkovišti v lese, tam byl stín. Teď přejíždíme přes silnici na hlavní parkoviště. Teď je už zcela prázdné. Vybíráme místo rovnější, na spaní vhodnější. Sice jsme opět blízko silnice, ale tady toho skutečně moc nejezdí. Bude tu klid.
Jdeme večeřet. Jen tvrdím, že tento den moc odpočinkový nebyl. Ušli jsme asi 9 km. To jsme ani nechtěli. Však jsem docela zničená. Doufám, že ten odpočinkový bude tedy zítra.
Po večeři dáváme ještě sedmičku piva, která je ve skle a je nejstudenější. Ota konečně poslouchá svoji oblíbenou stanici na rádiu. Venku je docela teplo, ochlazuje se jen slabě. Pršet v noci nemá, ale zataženo je. Jak v noci bude, to uvidíme.
Po večeři dáváme ještě sedmičku piva, která je ve skle a je nejstudenější. Ota konečně poslouchá svoji oblíbenou stanici na rádiu. Venku je docela teplo, ochlazuje se jen slabě. Pršet v noci nemá, ale zataženo je. Jak v noci bude, to uvidíme.
S přibývajícím soumrakem, téměř za tmy, jsem došla k názoru, že všichni psíkaři, turisté i sportovci jsou už doma a šla se umýt. Sotva jsem se oblékla, projelo jedno auto okolo nás kamsi do polí, vzápětí přijel pán se dvěma psy a zaparkoval vedle nás. Tak to jsem měla štěstí.
Jdeme spát v půl 10, v autě je příjemných 19 stupňů a začíná drobně poprchávat. Než jsem si pomyslela, jak se bude hezky usínat, přestalo.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.602, 15.908)
Poslední aktualizace: 7.3.2025
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Trutnov
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Přes Trutnov do Brna - 9. den: Trutnov-Libeč - zřícenina hradu Rechenburg a kostel sv. Jana Nepomuckého; po stopách bitvy u Trutnova po NS Den bitvy u Trutnova 27. 6. 1866 - kaple sv. Jana Křtitele a vojenský hřbitov; městské parky, Dračí kašna

Rechenburk (Rechenburg)
Zřícenina

Zbytky hradu, který býval součástí fortifikační soustavy rodu Švábeniců. Byl obydlen jen do druhé půli 13. století, pak zanikl. Jádrem býval vnitřní hrad kruhové podoby s valy a příkopy. Na severozápadě jsou skalní útvary, které bývaly součástí opevnění. Hrad stával na Zámeckém Vrchu severně od Trutnova. Až jej budete chtít nalézt, neorientujte se podle mapy KČT. Ve…
0.2km
více »

Turistické rozcestí Za Zámeckým vrchem
Rozcestí
Turistické rozcestí leží v lese na úbočí kopce Baba. Procházejí tudy tyto značené trasy:
červená S směrem - Babí (pevnost), Dvorský les, Kutná - Rýchory, Rýchorský kříž, Horní Albeřice, Cestník, Malá Úpa, Pomezní Boudy, Sněžka
červená JV směrem - Vebrovka, Bučina, Nové Dvory, Trutnov
zelená S směrem - Stachelberg, Prkenný Důl, Žacléř
zelená JZ směrem - Horní Staré Město, Nad Zámečkem, Mladé Buky, Janské Lázně
Zárov…
0.6km
více »

Turistické rozcestí Vebrovka (Čapkova Bouda)
Rozcestí
Turistické rozcestí leží v lese u chaty Čapkova Bouda. Prochází tudy tato značená trasa:
červená S směrem - Zámecký vrch, Babí (pevnost), Dvorský les, Kutná - Rýchory, Rýchorský kříž, Horní Albeřice, Cestník, Malá Úpa, Pomezní Boudy, Sněžka
červená J směrem - Bučina, Nové Dvory, Trutnov
0.7km
více »

Turistické rozcestí Nad Babím
Rozcestí

Turistické rozcestí leží v lese na úbočí kopce Baba. Procházejí tudy tyto značené trasy:
červená SV směrem - Babí (pevnost), Dvorský les, Kutná - Rýchory, Rýchorský kříž, Horní Albeřice, Cestník, Malá Úpa, Pomezní Boudy, Sněžka
červená J směrem - Zámecký vrch, Vebrovka, Bučina, Nové Dvory, Trutnov
zelená SV směrem - Stachelberg, Prkenný Důl, Žacléř
zelená J směrem - Zámecký vrch, Horní Staré Město, Nad Zámečkem, Mla…
1.3km
více »

Kříže na cestě nad Babím
Kříž

Cesty v této části Krkonoš nejsou lemovány kříži tak často jako např. na nedalekém Broumovsku. Proto nás překvapila cesta nad Babím (červená a zelená turistická značka) od pevnosti Stachelberg do Trutnova, kde se na úseku něco málo přes půl kilometru nacházejí hned tři zachované kamenné kříže. Všechny mají německé nápisy a pocházejí z let 1820 - 1870. Zejména ten první ve směru od pevnosti tvoří se stromy v těsné blízko…
2km
více »

Turistické rozcestí Bučina
Rozcestí
Turistické rozcestí leží na okraji lesa nad Novými Dvory (část Trutnova). Procházejí tudy tyto značené trasy:
červená SZ směrem - Vebrovka, Babí (pevnost), Dvorský les, Kutná - Rýchory, Rýchorský kříž, Horní Albeřice, Cestník, Malá Úpa, Pomezní Boudy, Sněžka
červená Z směrem - Nové Dvory, Trutnov
žlutá JV směrem - Voletiny, Trutnov - Poříčí (žel. stanice Trutnov střed)
2.1km
více »

Trutnov - pamätník obetí 1. svetovej vojny
Památník
Pamätník obetí 1. svetovej vojny sa nachádza v Trutnove v jeho časti Staré Horní Město. Pomník bol vybudovaný v roku 1926 na pamiatku obetí vojny. Zhotovili ho z aurakaritov - skamenelých stromov pri ceste u cint…
2.2km
více »

Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Tkalcovské muzeum v Domě pod jasanem
Muzeum

Malé soukromé muzeum plné exponátů "z půdy našich prababiček", na kterých jsme si vlastnoručně během poutavého výkladu vyrobíli z pár snítek lnu provázek pro štrěstí. Takže úplně přesně…
2.5km
více »

Tkalcovské muzeum a výtvarná dílna Dům pod jasanem
Tipy na výlet
Tkalcovské muzeum je ve Voletinách v Trutnově, možnost parkování přímo u objektu, ve Voletinách jsou směrové cedule. Muzeum je v těsné blízkosti turistitcké trasy Bratří Čapků, vede z Rýchor na Jestřebí hory, přes…
2.5km
více »

Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Eliška Rejčka. Moje sedm set let stará láska. Trutnov. Orlické hory.
Socha
Kdybych žil před sedmi sty lety… Kdybych žil před sedmi sty lety, všechny bych kvůli ní vyzval na souboj. Krále Václava. Krále Rudolfa. Nakonec i toho padoucha Jindřicha z Lipé…
Královna Eliška Rejčka. Moje celoživotní platonická láska.
Když se mi před osmi lety narodila dcera, o jméně nebyly žádné pochyby. Eliška.
„To je ale chytrá a hezká holčička“, slýchával jsem často při na…
3km
více »

Stachelberg – RETRO 2007
Tipy na výlet

Naše největší dělostřelecká tvrz se nachází na hranicích Krkonošského národního parku v blízkosti tzv. Rýchorského pralesa. Z trutnova je to cca 10 kilometrů severním směrem silnicí na Žacléř. Přes areál tvrze vede červená turistická trasa Rýchory - Trutnov (Cesta bratří Čapků) a zelená turistická trasa Žacléř - Horní Staré Město. Prostorem Stachelbergu prochází rovněž…
3.2km
více »

Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Rozhledna Eliška na Stachelbergu
Rozhledna

V areálu tvrze Stachelberg nad Babím byla v roce 2014 v rámci projektu „Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis“ postavená dřevěná rozhledna Eliška vysoká 24,5 m. Vyhlídkové plošiny se nacházejí ve výškách 9,4 m a 20,8 m nad terénem.
Projektant Ing. Václav Jakeš z Pardubic se snažil podobou konstrukce rozhledny navodit představu typické vojenské pozorovatelny a začlenit…
3.3km
více »

Návštěva vojenské tvrze Stachelberg u Žacléře
Tipy na výlet

Ze Žacléře můžeme jet busem na babí Pevnost,nebo procházkou přes Prkenný důl Přivítá nás mohutná vojenská pevnost,i pěkně upravené prostředí uvnitř i v okolí…
3.3km
více »

Stachelberg - obr na hraně Krkonoš
Tipy na výlet

Dle názvu Stachelberg by jsme se mohli domnívat, že jedeme za hranice ČR, není tomu tak. Naším cílem je nedokončená impozantní pevnost, která se nalézá u obce Babí, na hřebenu mezi Žacléřem a Trutnovem. Nedokončen…
3.4km
více »

Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Pevnost Stachelberg
Ostatní

Dělostřelecká tvrz Stachelberg je součástí stálého železobetonového opevnění budovaného v letech 1935 - 1938 jako obrana proti fašistickému Německu. Díky Mnichovské dohodě v roce 1938 však nebyla dostavěna. V j…
3.8km
více »

Trutnov, město které okouzlí.
Tipy na výlet

První zprávy o Trutnově jsou z doby vlády Přemysla Otakara II. V roce 1260 tady již stála při cestě do Slezska trhová osada. Ta byla v roce 1340 povýšena na městečko, které se stalo věnným…
3.9km
více »

Trutnov
Město

Trutnov - vstupní brána do východních Krkonoš na jejichž úpatí se, podél řeky Úpy, město nachází. První doložená zmínka u Trutnově spadá do roku 1260. Historické centrum města se nalézá v prostoru kol…
3.9km
více »

Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Mladé Buky - bobová dráha Berta
Zábava, atrakce

Bobovka Berta sa nachádza v Skiparku v Mladých Bukoch, je v prevádzke celý rok.
Prevádzka bola slávnostne zahájená 1.10.2O11. Je dlhá 1525 m a je to najdlhšia bobová dráha v Krkonošiach. Približne 1OOO m z dĺžky t…
4km
více »

Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Trutnov - UFFO, společenské centrum
Zábava, atrakce

UFFO - společenské centrum Trutnovska, které bylo postaveno v letech 2008-10 na náměstí Republiky se stalo novodobým „chrámem“ kultury v regionu. Společenské centrum, obecně zvané divadlo, je pojmenováno po jednom…
4.1km
více »

Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Zakletá studánka na Pekelském vrchu
Studánka

Zakletá studánka, o které budu psát, se nachází na Pekelském vrchu nad Mladými Buky, v blízkosti bobové dráhy a sjezdových tratí. Nejsnáze k ní dojdete z Pekelského vrchu po značení naučné stezky.
Pokud se ke stu…
4.2km
více »
Turistické informační centrum Trutnov
Infocentrum

Trutnovské městské informační centrum, kde návštěvník o městě a okolí najde vše potřebné, se nachází v budově Staré radnice na Krakonošově náměstí čp. 72.
Otevírací doba:
15.6. - 15.9.po - pá 9:00 - 18:00, so 9:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00mimo sezónu po - pá 9:00 - 17:00, so 9:00 - 12:00, ne zavřeno
Kontakt: web www.ictrutnov.cz
e-mail: info@ictrutnov.cz tel.: 499 818 245
4.3km
více »

Trutnov
Tipy na výlet

Trutnov - brána Krkonoš je vzdálen asi jen 12km od hranic s Polskem - do Trutnova se dostaneme vlakem - výhodou je bezesporu přímé, časté a rychlé spojení z Prahy.hl.n a Hradce Králové. Autem je vzdálenost Trutnov - Praha něco kolem 155km, ve městě je možné auto zaparkovat - parkovacích míst je ve městě dostatek. Do Trutnova se dá také dobře dostat autobusem... při návštěvě bych doporučil výlet na Gablenz -…
4.3km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Trutnov - Krakonošovo náměstí
Náměstí

Krakonošovo náměstí - přirozené historické centrum Trutnova. Pravidelný čtyřúhelníkový tvar náměstí pochází z období 13. století. Dnešní vzhled budov dal podobu náměstí v období 18. - 20. století. Mezi nejzajímavě…
4.4km
více »

Ski areál Mladé Buky
Ski areál

Areál Mladé Buky leží ve východních Krkonoších pouhývh 6 km od Trutnova a je velmi dobře dostupný od hlavní silnice z Trutnova do Pece pod Sněžkou. Celoročně otevřený areál nabízí…
4.4km
více »

Socha císaře Josefa II.
Socha

Socha stojí na stejném místě kde byla původně umístěna roku 1886. Císař shlížel na Trutnovany až do roku 1923, kdy byl odstraněn. Socha byla znovu odhalena když v Trutnově probýhala celoevropská akce Dny evropského dědictví 12.11. 2009.
Tato výrazná dominanta váží 300kg a materiál na její mramorový podstavec byl dovezen až z Kuby. Socha je vyrobena podle předlohy Vídeňského sochaře Pöningera.
4.4km
více »

Soutěž 3
body
www.turistikaprozivot.cz
Prkenný Důl – rybník a rybí přechod na Sněžném potoce
Rybník

Sněžný potok pramení na luční enklávě Sněžné Domky na Rýchorách. Po prudším spádu Černou roklí jej pod horskou chatou Ozon posílí levostranný přítok Vizovského potoka. Poté vody Sněžného potoka dotečou Sněžným údo…
4.5km
více »
Trutnov - brána do východních Krkonoš
Tipy na výlet

Naším cílem je Trutnov, který je neoficiálně nazýván branou do východních Krkonoš na jejichž jižním úpatí se, podél řeky Úpy, město nachází. První doložená zmínka u Trutnově spadá do roku 1260. Historické centrum města se nalézá v prostoru kolem dnešního Krakonošova náměstí jehož dnešní vzhled pochází z období 18. až 20. století. Prostředku náměstí dominuje Krakonošova kašna s…
4.5km
více »

Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Velká a Malá Pekelská jeskyně
Jeskyně

Jeskyně uvedené v nadpisu se nacházejí v Pekelském dolu ve východní části Přírodního parku Hrádeček, který je součástí Mladobucké vrchoviny. Jsou to největší pseudokrasové jeskyně ve zdejších slepencových útvarech…
4.5km
více »

Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Janské Lázně
Lázně

Janské Lázně leží v Severních Čechách, východním směrem od města Vrchlabí. Jak název města napovídá jedná se o lázeňské podhorské město. Janské lázně se rozkládají pod vrcholky Krkonoš. Město je nejenom vyhledáv…
9.5km
více »