Chudenice - naučná stezka Žďár - okruh cca 3 km: hřbitovní kaple sv. Anny, kaple sv. Wolfganga, rozhledna Bolfánek, Palackého skála, arboretum Americká zahrada; večerní grilovačka; ranní procházka po okolí a domů


Sobota 31. 5. 2025
Spalo se krásně, byl tu klid, obloha byla v noci plná hvězd. Jen to výrazné ochlazení se nekonalo. K ránu bylo v autě 19 stupňů. A to jsme dveře měli nedovřené celou noc.
Vstáváme před 9. hodinou, svítí sluníčko a slibuje krásný den. Snídáme ve stínu, už je i tady 22 stupňů. Oteplení slibují, to jim asi vyjde.
Nespěcháme, včera jsme prošli skoro celou naučnou stezku Žďár, dnes chceme po ní dojít na rozhlednu. Času máme dost, odpoledne se přesuneme jen kousek za Chudenice za kamarádem, který tu má chatu a kde máme sraz s bývalými Otovy kolegy.
Dnes parkujeme na parkovišti u hřbitova a u kaple sv. Anny. Včera jsme zjistili, že je odtud k rozhledně pohodlnější cesta. Nahoru - na vrch Žďár je to asi 0,5 km s nepříliš velkým převýšením. I já jsem tam za chvíli.
Na kopci byla nejstarší stavbou kaplička. Byla ze surových cihel, měla věžičku, kde visely dva malé zvonky. Pod kapličkou byla jeskyňka, ve které podle pověsti odpočíval řezenský biskup sv. Wolfgang při své pouti z Prahy, kde r. 973 vysvětil prvního českého biskupa Dětmara. Nedaleko byla studánka s léčivou vodou, kam přicházeli poutníci zblízka i zdaleka.
V letech 1722 - 1725 postavili Czerninové vedle chátrající kapličky velký barokní poutní kostel sv. Wolfganga. Stará kaplička byla zbourána a soška sv. Wolfganga převezena do kostela sv. J. Křtitele v obci. R. 1772 byla přistavěna boční kaple, která měla dvě úrovně. Ve spodní byl skalní výběžek s otiskem nohou sv. Wolfganga a malý důlek od jeho biskupské berle. Proto se jí říkalo Šlépějová.
Když byl r. 1782 z podnětu Josefa II. kostel zrušen, stavba chátrala. R. 1810 bylo nutno její větší část zbourat. Na popud Josefa Dobrovského byl zbytek r. 1828 opraven - zachovala se Šlepějová kaple a pod ní zmiňovaná jeskyňka. Kamenná kostelní věž byla v r. 1826 upravena na rozhlednu, kterou místní hned pojmenovali Bolfánek. R. 1845 byla věž zvýšena.
Další renovace kaple byla r. l895. Byl sem umístěn oltář s obrazem sv. Wolfganga, který namalovala hraběnka Františka Czerninová. R. 1995 - při příležitosti 100. výročí této úpravy sem byly obnoveny poutě.
Další renovace kaple byla r. l895. Byl sem umístěn oltář s obrazem sv. Wolfganga, který namalovala hraběnka Františka Czerninová. R. 1995 - při příležitosti 100. výročí této úpravy sem byly obnoveny poutě.
Po válce rozhlednu získaly Státní lesy. Odmítly se o ni starat, až skončila v havarijním stavu a r. 1970 byla uzavřena. R. 1976 se podařilo ji bezplatně převést do majetku obce, která se o její opravu průběžně starala. R. 1992 ji pronajali filmařům Martinovi Froydovi a Viktorovi Malátovi, kteří věž stavebně upravili pro provoz sezónní galerie, opravili její interiér a namontovali uzavíratelnou mříž. Obec se o věž i nadále stará - v letech 2001 a 2002 osadila nová okna a natřela dřevěný ochoz.
Když jsme na vrchol dorazili, prohlédli jsme si Šlépějovou kapli i s kamenem. Je celý ohlazený, jen důlek, údajně od biskupské hole je patrný. Byli jsme se podívat i do jeskyňky, která je nyní s kaplí spojena úzkým schodištěm. Už jsme však spěchali nahoru. Věž byla r. 1845 zvýšena na 45 m, na vyhlídkový ochoz ve výši 25 m vedou dřevěné točité schody - do 2. patra to je 69 schodů, následuje 58 uzoučkých méně pohodlných schodů, které jsou zakončeny 11 strmými přímými schody. Na ochoze jsou podrobně popsané panoramatické obrázky.
Když jsme tam dorazili, byli jsme tam sami. Shora je kruhový výhled - jsou vidět Kašperské hory i celá Šumava s Javorem, Český les s Přimdou a Čerchovem, Doupovské vrchy. Je vidět Plzeň i Brdy s Třemšínem, Chodsko s Korábem, za dobré viditelnosti lze zahlédnout prý i vrcholky Alp. Než jsme se pokochali dnes skutečně nádhernými výhledy, je už i na rozhledně pár lidí.
Když jsme tam dorazili, byli jsme tam sami. Shora je kruhový výhled - jsou vidět Kašperské hory i celá Šumava s Javorem, Český les s Přimdou a Čerchovem, Doupovské vrchy. Je vidět Plzeň i Brdy s Třemšínem, Chodsko s Korábem, za dobré viditelnosti lze zahlédnout prý i vrcholky Alp. Než jsme se pokochali dnes skutečně nádhernými výhledy, je už i na rozhledně pár lidí.
Ještě se musíme zajít podívat i na nedalekou Palackého skálu, kde r. 1848 promluvil František Palacký ke shromážděnému lidu o zrušení roboty a o požadavku založení českého státu.
Prošli jsme si celý areál, ale není velký. V létě zde hrají Chudenickou Rusalku bledou, která bude vyjádřením pocty Jaroslavu Kvapilovi při příležitosti 75. výročí jeho úmrtí. Tento nejslavnější chudenické rodák je autorem libreta známé opery Rusalka. Už teď jsou zde vidět připravené kulisy i Rusalčino jezírko. Také jsme si zde přečetli 11. zastavení naučné stezky.
Na závěr se posadili ve zdejším výletním hostinci Na Poustevně. Ota si dal Bolfáneckého poustevníka, kterého vaří v obci v pivovaře Stará škola, já si dala nanuk.
Dnes tady bude veselo. Sjíždí se sem vinaři z různých koutů republiky, někteří již mají svůj přístřešek postavený a víno začínají prodávat. Jsem ráda, že odcházíme. Mám ho ráda a bylo by mi líto, že ho nemohu ani ochutnat. A bude to trvat ještě dlouho - ještě prý 3 měsíce po ukončení léčby. Kdy to bude, těžko říct.
Vrch opouštíme na druhé straně. K autu jdeme trochu oklikou, abychom si prošli skutečně celou NS a přečetli si poslední dvě zastavení. Na 14. je povídání o nepůvodních dřevinách, na 15. o běžných druzích našich dřevin. Došli jsme k Americké zahradě, kterou jsme si včera poctivě prohlédli. Dnes jsme ji jen prošli a vyšli na druhé straně a ze včerejška známou cestou došli ke hřbitovu a k autu.
Při koupi vstupenky na rozhlednu jsme se dozvěděli, že platí i pro muzeum J. Dobrovského a pro prohlídku Starého zámku, které jsou v centru obce. Běžně muzea nenavštěvujeme, ale dnes jsme chvilku váhali. Nakonec jsme však usoudíli, že už se nechceme víc zdržovat. To by nebylo na půl hodiny, tam bychom se určitě zasekli. Je hezky, Pepa nás už čeká. Odjíždíme k němu na chatu.
Byli jsme tam jako první, ale během půl hodiny jsme tu skoro všichni. Na dnešní akci Jarní prase se zdá, že nám počasí vyjde. Jen už několik let neopékáme selátko, ale jen předuzenou kýtu. Trvalo to vždy hrozně dlouho, než se celé propeklo a my už vždy měli hlad. Takhle je to rychlejší.
Všechno se povedlo, bylo veselo, jen s přibývající tmou jsme si sesedali blíž k ohni. Někteří v noci jeli domů, samozřejmě se řidič musel obětovat a pivo si nedávat. Tentokrát nás tam však spalo dost, že se Pepova zahrada skoro proměnila ve stanové městečko. Před půlnocí se sud dopil, ochladilo se a jdeme spát.
Neděle 1. 6. 2025
Moc brzy ráno samozřejmě nevstává nikdo, Ota však jako vždy poslední. Žádné hlasy, ani sluníčko ho nevzbudí. A když je konečně vzhůru, stejně se mu nechce vstávat.
Po snídani balíme opékací zařízení, jeden kamarád se uvolil, že to vše odveze do Plzně, nakládá pípu, sud a prostě vše, co bylo třeba. Masa zbylo dost, rozdělujeme si ho, ať si doma ještě něco užijeme. Také pomáháme uklidit zahradu, ať to Pepa nemusí sám tahat. Mezitím lehce sprchlo, ale není to ani na vyndání deštníku. Postupně se odjíždí. My samozřejmě jako poslední. Ota už asi rok tvrdí, že musí denně ujít min. 6000 kroků, jdeme na procházku. V Plzni to zná, tady to poznáme. Vyrazili jsme dál do lesa, dokonce jsme ochutnali i první lesní jahody. Je tu hezky. Mraky se nad námi honí, ale neprší. Chvíli přemýšlíme, jestli se cestou domů nezastavíme v obci v tom muzeu nebo ve Starém zámku, ale nakonec jsme to zrušili. Já jsem docela unavená. Prohlásila jsem, že jsem zničená víc, než kdybych včera večer popíjela.
Odjíždíme skoro v půl druhé. Mysleli jsme, že odpoledne by mohlo být před domem volno, ale bohužel není. Asi se nikomu v podmračeném počasí nikam nechce. Ale nakonec to nevadí. Moc věcí domů neneseme.
Doma dělám rychlý oběd a jsme spokojení, jak to vše pěkně vyšlo.
Zítra jdu na chemoterapii a tak zase bude bohužel po výletech. To jsem vždy ten 1. týden strašně ospalá a 2. týden se z toho vzpamatovávám. Jen mohu doufat, že už bude jen lépe. Jsem optimista.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.460, 13.163)
Poslední aktualizace: 10.6.2025
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Chudenice
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Chudenice - naučná stezka Žďár - okruh cca 3 km: hřbitovní kaple sv. Anny, kaple sv. Wolfganga, rozhledna Bolfánek, Palackého skála, arboretum Americká zahrada; večerní grilovačka; ranní procházka po okolí a domů

Americká zahrada v Chudenicích
Arboretum
Arboretum „Americká zahrada“ je jedno z našich nejstarších a nejvzácnějších botanických zahrad, které se soustřeďují na sbírku dřevin, stromů i keřů. Svůj název získala zahrada především…
0.2km
více »

Chudenice-NS Žďár-okruh cca 5 km: zámek Lázeň, pomník J.Dobrovského, hřbitovní kaple sv.Anny, vyhlídka U Obrázku, arboretum Americká zahrada, Kvapilova jezírka, pavilón Kuchyňka; Starý zámek a pivovar, kostel sv.Jana Křtitele, pivovar Stará škola
Cestopisy
Ve středu jsme se vrátili z Chodska, včera jsme zvládli bez problému preventivní prohlídku a dnes opět vyrážíme. Počasí má být poměrně přijatelné. Zítra máme u kamaráda na chatě v…
0.2km
více »

Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Bolfánek
Rozhledna

Věž se nachází asi 15 kilometrů od Klatov na vrchu Žďár, v plzeňském kraji. Výška této kamenné rozhledny je 45 metrů a počet schodů k jedné vyhlídkové plošině 138. Bolfánek poskytuje návštěvníkům nádherný kruhový …
0.3km
více »

Chudenice: kamenná plastika před úřadem městyse
Socha
Stručný popis místa: Pokud se z chudenického Mírového náměstí vydáte po modré turistické značce k rozhledně Bolfánek, bývalou školu (dnes sídlo úřadu městyse a knihovny) těsně minete, odbočka k této budově vám ale zabere jen chvilku. Právě před touto budovou bývalé školy stojí výrazná kamenná figurální plastika znázorňující matku s dítětem. Socha je přibližně 2 metry vysoká a j…
1km
více »

Tip na výlet: Svěží na rozhledně Bolfánek u Chudenic
Tipy na výlet
Malebný kraj Klatovska má na lesním vrcholku Žďár u Chudenic jednu ze svých nejikoničtějších staveb – již zdálky viditelnou, 45 metrů vysokou Rozhlednu…
1.3km
více »

Chudenice
Městečko

Chudenice je malé městečko rozkládající se v Podhůří Šumavy. Na území Městečka najdeme řadu historických památek a v jeho okolí zajímavé přírodní oblasti. Chudenice leží severozápadním směrem od města Klatovy. Z…
1.3km
více »

Chudenice
Zámek

Zámek je nejstarší památkou a klenotem obce Chudenice na Klatovsku v Plzeňském kraji. Z původní tvrze se dochovala okrouhlá bašta. Na zámku je Muzeum Josefa Dobrovského, který v Chudenicích rád pobýval, je zde tak…
1.4km
více »

Rozhledna Bolfánek, dva zámky a něco k tomu.
Tipy na výlet
Krásná, rozsáhlá Švihovská vrchovina v sobě skrývá bezpočet zajímavých míst. V jejím středu je výrazný hřeben Chudenické vrchoviny, protažený ve směru sever – jih nad levým břehem řeky…
1.8km
více »

Výlet na zříceninu hradu Pušperka.
Tipy na výlet
Ves Poleň v Chudenické vrchovině je naším dnešním prvním zastavením. Nachází se přibližně 8 kilometrů severozápadně od Klatov, pod západním svahem Velké Doubravy ( 727 m.n.m.), v údolí řeky Poleňky. První písem…
2.8km
více »

Poleň u Klatov
Zřícenina
Poleň je starobylé městečko rozkládající se na pahorku nad říčkou Poleňkou. Najdeme ho zhruba 9 km severozápadně od Klatov. Jeho jádro se rozprostírá na nejvyšším bodě pahorku. Tam stávala tvrz, po níž dnes není p…
4km
více »

Velká Doubrava a Malá Doubrava
Vrchol

Velká a Malá Doubrava patř k tzv. Doubravském hřebenu, který je součástí Chudenické vrchoviny, což je jeden z podcelků Švihovské vrchoviny. Jedná se o dominantní vrchy, tyčící se na Klatovsku mezi obcemi a sídly …
4.5km
více »

Výlet na Doubravu.
Tipy na výlet
Zdaleka viditelný vrchol Doubravy v Chudenické vrchovině jsme si vybrali ze zvědavosti. V poslední době se o této hoře objevilo několik článků v novinách a nebyly zrovna pochvalné Z Klatov…
4.6km
více »

Koloveč - muzeum techniky a řemesel
Tipy na výlet

Jedeme autem do obce Koloveč, která leží asi 16 km východně od Domažlic. Jeli jsem navštívit muzeum techniky a řemesel. V tomto muzeu na ploše 900 m2 uvidíte jak se dříve žilo na venkově. Muzeum je rozděleno na uc…
4.7km
více »

Koloveč - městečko s muzeem
Muzeum

Při jízdě po Klatovech a Domažlicích mě upoutaly poutače na Muzeum techniky a řemesel v Koloveči. Tak jsem ho navštívil.
O Koloveči je zmínka již z r. 1197, kdy se Kolov…
4.8km
více »

Osvračín - Koloveč
Tipy na výlet

Z Domažlic jsme jeli vlakem do Osvračína a pak šli pěšky do Kolovči.Nejdříve po značené cestě a pak z Květkovic po málo frekventované silnici. V Osvračíně je pěkně zrekonstruovaný zámek,ale sídlí v něm místní úřad…
4.8km
více »

Muzeum Koloveč s mlýnem na báby
Muzeum

Muzeum techniky a řemesel o ploše 900 m2 a s více než 6000 exponáty patří mezi největší a nejobsáhlejší svého druhu v ČR. Najdete zde všechna tradiční lidová řemesla, v současnosti celkem…
4.9km
více »

Hrad Netřeb a staleté tisy.
Tipy na výlet

Z hradu toho do dnešních dnů již moc nezbylo, ale zdejší přírodní rezervace je místem v naší zemi téměř výjimečným. Byla vyhlášena již v roce 1924 a má plochu 20,5 ha. Nejcennějším chráněným druhem je tis červený.…
5.9km
více »

Na jihu Švihovské vrchoviny.
Tipy na výlet
Jednou z velmi zajímavých částí Švihovské vrchoviny je pásmo několika vrcholů, které začíná Bělčí ( 711 m.n.m.) na severu a pokračuje k jihozápadu. Přibližně v jeho polovině si mezi horami prorazila svoji cestu ře…
6.6km
více »

Soutěž 2
body
www.turistikaprozivot.cz
Hrad Nový Herštejn.
Hrad

Hrad byl postaven někdy před rokem 1350 Buškem II. z Velhartic. Při pohraniční válce s Bavory byl v roce 1475 dobyt a vypálen. Jeho majitel Jan Herštejnský byl zajat. V roce 1496 kupuje hrad známý Půta Švihovský z…
8.5km
více »

Švihov
Hrad

Dobře dochovaný hrad Švihov je pozdně gotickým hradem s důmyslným vodním opevněním. Hrad vznikl na rovině v blízkosti řeky Úhlavy. Hrad Švihov se…
9.3km
více »

Švihov - vodní hrad a perla fortifikační architektury (historie a podoba hradu)
Hrad

Vodní hrad Švihov, ležící nedaleko západočeských Klatov, se musí líbit snad úplně každému. Nadchnul i mě, a přitom jsem zde v žádném případě neměl štěstí na počasí. Byli jsme tehdy na tradiční několikadenní cyklovýpravě a – bohužel – ten den zrovna neplánované začínalo období dešťú. A jak mě upoutal tento pozdně gotický klenot, tak mě zaujala jedna myšlenka, kterou jsem si o něm později přečetl. Aniž bych ji tehdy znal, …
9.3km
více »

Koráb u Kdyně
Kopec

Koráb (773m) patří do Branišovského hvozdu a ten do Chudenické vrchoviny. Stojí na něm turistická chata, k níž to je po žluté značce z Kdyně 3 km. Železnice umožňuje přemístit se z Kdyně do Hluboké a pěšky se do…
9.6km
více »

Bezděkov, místo kde se zrodil horor.
Tipy na výlet

V Klatovské kotlině, přibližně 4 kilometry jihozápadně od Klatov, najdeme poměrně velkou obec Bezděkov u Klatov. Řeka Úhlava zde vytvořila již hodně široké údolí a ves je na jejím levém břehu. Lidé si toto místo o…
10.3km
více »

Jak jsem se nenapil koutského piva (aneb z výcvikového tábora jezevčíků)
Tipy na výlet

V neděli měli jezevčíci (oba dva zde ubytovaní) naplánovanou exkurzi na divočáky. Někam, kde je, chudáky mají v ohradě a oni si musejí nechat líbit, že na ně štěkají psi (takový jezevčík by pro ně byla asi chutná …
10.4km
více »

Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Roupov
Zřícenina

Zřícenina hradu Roupov stojí na ostrohu nad stejnojmennou obcí na Plzeňsku. Z hradu se zachovalo obvodové zdivo hradního paláce, opevnění východního Předhradí se dvěma baštami, torzo vstupního křídla s bránou a …
10.8km
více »

Katakomby Klatovy
Hřbitov

Navštivte jednu z nejvýznamnějších turistických památek Klatov. V roce 2011 byla krypta otevřena po rozsáhlé rekonstrukci. Návštěvníci tak mají možnost zhlédnout rozsáhlou expozici, ve…
12km
více »

Klatovy
Město

Klatovy leží v Západních Čechách, jižním směrem od Plzně. Klatovy jsou známé pěstováním tak zvaných klatovských karafiátů. Kolem západního okraje města protéká řeka Úhlava. V nedalekém okolí města se zvedaj…
12km
více »

Klenová
Hrad

Hrad a zámek Klenová se nachází na Klatovsku v…
15km
více »

Klenová hrad a zámek
Zřícenina

Na Klenové, asi 13 km od města Klatovy, najdeme nejen rozsáhlou zříceninu středověkého hradu, ale i novogotický zámek, ve kterém je expozice moderního umění nejen významných, ale i začínajících umělců a …
15.1km
více »

Domažlice
Město

Domažlice leží v Západních Čechách, západním směrem od města Klatovy. Ve městě se každoročně pořádají Chodské slavnosti. Domažlice jsou vyhlášeny městskou památkovou zónou. Jihozápadním směrem od Domažlic se rozkl…
16.8km
více »