Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Zájezd
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

za zviřátky kolem Kladna

Tipy na výlet Rodina s dětmi

lama nás vítá
lama nás vítá  •  Fotografie (11)  • Foto: bezprezdivky

Kam a jak jedeme?

Zimu máme na krku, ale doma se pořád být nechce. Nejhorší inverze pominula, v pátek dokonce sluníčko zasvitlo, i vzpomněl jsem si na reportáž o zooparku někde kousek od Kladna. Sice jsem si nemohl vzpomenout, kde to je, ale internet pomohl. Zájezd. Dokonce jsem se dozvěděl, že i přes pokročilou roční dobu měla být část otevřená. Nápad byl přijat a doplněn o požadavek návštěvy vodního parku a záchranné stanice stanice sdružení AVES na Čabárně. Proč ne, už jsme tam dlouho nebyli. Chtěl jsem vyjet tak chvilku po poledni, není to daleko, když vyrazíme dřív, budou všichni na obědě. Ale Pavlína byla netrpělivá. Vyhnala mě těsně po půl dvanácté a v Zájezdě jsme byli, když všichni obědvali. A to jsme se zdrželi tankováním.

Část zooparku s exotickými zvířaty byla samozřejmě zavřená. Není to tu pražská ZOO s vyhřívanými pavilony. Před tímhle zákoutím bylo jen parkoviště a nějaké informační cedulky. K otevřené části ukazovaly cedulky se symbolem velblouda. Nebylo to daleko, napřed sestoupat k potoku, potom kousek nahoru, a už jsme u ohrady. Zvědavá bílá lama nás přišla přivítat. Potom si zapózovala trochu dál od plotu.

Pohybovali jsme se jen po cestě kolem plotu, vchod do areálu zdobil zámek. Kdo by taky čekal dva postarší podivíny v prosinci, v sobotu, po poledni. Ani ten drabař se nezvedl a klidně přežvykoval. Někde z tohoto místa jsem si všiml, že ten Zájezd je vlastně docela malebná víska.

Na cestě k autu jsem ještě odbočil k návsi, kde je pěkná zvonička, ale i hospůdka, kde snad i halušky nabízejí. Bohužel jsem neokusil.

Když jsem přišel k autu, Pavlína se tam nedůvěřivě měřila s mourovatou kočkou. Udělal jsem tu chybu, že jsem ji pohladil. Totéž chtěla též od Pavlíny, ale ta odmítla. Potom to chvíli vypadalo, že s námi nastoupí, ale potom si to rozmyslela a jala se nás pozorovat s povzdálí. Až jsem se bál, že mi vstoupí pod kola, až budu couvat. Naštěstí to bylo zvíře rozumné a včas se vzdálilo.

Na Čabárnu to odtud není daleko. Leží mezi Brandýskem a kladenskou městskou částí Švermov (dříve samostatné město a ještě dříve vsi Hnidousy a Motyčín). Jsou tu vlastně areály dva, vodní park v soukromých rukou a záchranná ptačí stanice obecně prospěšné společnosti AVES. Pavlína nás nasměrovala do vodního parku. Teď na podzim to tu až tak atraktivní není, ale obnova a odbahnění původních rybníků se dost povedla. I vstupné se tu platí. A mají tu černou labuť.

Maličko jsme si to kolem jednoho z rybníků obešli, já si vyfotil energeticky úsporný objekt školicího střediska, na který jsem kdysi i geologický průzkum vytvořil. Tráva na břehu je ale malebnější.

Plynule jsme přešli k záchranné stanici. Pro turisty tu mají řádku klecí s ptáčky, kteří se do volné přírody vrátit nedají. Buď proto, že tu nejsou doma, nebo proto, že jsou moc ochočení.

Tohle je krkavec (viz.foto), ale taky místní klaun. Když jsme se u něj zastavili, bavil se strkáním kousku dřívka do škvíry v pařezu, který měl v kleci. Potom to dřívko vystrčil z klece a koukal, co já na to. Opatrně jsem mu ho vrátil. Velmi opatrně, zobák byl úctyhodný, uklovnutý prst jsem nechtěl. Vzal si ho, ale nějak ho přestal bavit (možná chyběl ten prst). Sedl na bidýlko a začal se předvádět, tentokrát verbálně. Kde ty zvuky pochytil nevím, napodobit nedovedu. Krkavčí hluboké krákání vydal, až když jsme zamířili k sousedům. Slíbil jsem mu, že půjdeme kolem i nazpátek.

Mžoural na nás výr a kalous, sova pálená byla, jako vždy, samý půvab, sojka a straka sdílející společnou klec, spolu nemluvily, ostříž se tvářil jako ze dřeva vyřezaný a moták pochop si vymyslel vlastní divadelní představení (ale na krkavce neměl). Poštolky jsme pozdravili jako sousedy, kteří bydlí každé jaro za oknem.

U krkavce jsem se samozřejmě zastavil znovu. Předvedl mi ještě pár pěveckých čísel, když jsem vytáhl foťák, trochu se vylekal, ale snad i rozuměl, když jsem mu vysvětlil, že mu bleskem blikat do očí nebudu a přišel až k drátěnce. Loučil jsem se s ním nerad, ale Pavlína mi utekla k labutím, husám, kachnám, koníkům a ovcím. Právě teď mi fujinka oznámila, že jí po půl roce docházejí baterky. Pavlína, která před chvílí uvažovala, že se na zpáteční cestu vypraví pěšky, zase požadovala rychlý odvoz domů. Nebylo se co divit. Kabonilo se a začalo foukat ze strnišť studeně.

Za čím jedeme?

Jeli jsme tam, kde jsme ještě nebyli (Zájezd) a tam, kde jsme dlouho nebyli (Čabárna). Doba, pravda, nebyla nejvhodnější, ani roční, ani denní, ale stejně to stálo za to.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tohle byla vlastně jen projížďka, nejedli jsme. Najíst se dá evidentně v Zájezdu, v záchranné stanici je také občerstvení.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Za všechny strasti si můžeme sami, ale i v kazícím se počasí byly procházky po Zájezdu i Čabárně pěkné. Nejlepší byl samozřejmě krkavec.

Ostatní informace

V Zájezdu je vstupné dobrovolné, ve vodním parku Čabárna chtějí 20.-Kč na osobu a v záchranné stanici je nenápadně umístěná schránka na příspěvky.

Poslední aktualizace: 06.12.2011
Autor příspěvku: bezprezdivky
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
za zviřátky kolem Kladna</strong> mapa
mapa za zviřátky kolem Kladna

Příspěvky v okolí za zviřátky kolem Kladna

Zoopark Zájezd je soukromá zoo klasického typu. V zoo jsou tři druhy lemurů, kočkodani, rysi, velbloudi a také dětský koutek s domácími zvířaty. http://zoopark-zajezd.cz/
Do nového zooparku v městečku Zájezd u Buštěhradu okr.Kladno. Do zooparku se můžeme vydat autem,sjezd z dálnice na Slaný je cca 0,5 km. Zdravějším a také zábavnějším cestovním prostředkem může být kolo.Do Zájezd…
Jedeme autem za Slaného na odpolední výlet do Zoo Zájezd. Jedeme na prohlídku Zoo v obci Zájezd, která leží asi 10 km od Kladna, nejlepší dostupnost je autem po rychlostní silnici R 7 Prah…
Rozsáhlá zřícenina gotického hradu západně od Roztok u Prahy, zlidovělá v trampské písničce.
Hrad
Zřícenina hradu Okoř se nachází ve Středočeském kraji. Leží na skalnatém pahorku v údolí Zákolanského potoka, 15 kilometrů severozápadně od Prahy. Zříceninu hradu Okoř je možné navštívit od června do srpna každý d…
Městečko
V roce 1942 byla tato pěkná obec zničena nacisty. Bylo vyřčeno podezření, ze občané Lidic se účastnili atentátu na říšského protektora Heydricha, proto Hitler vydal rozkaz obec vypálit a srovnat se zemí. Tehdy b…
Každý obyvatel České republiky by měl být seznámen s hrůznou událostí, která se stala 9. června 1942 v obci Lidice. Lidé, kteří zde žili položili život za nesmyslnou věc, nedopusťme tedy aby se na ně zap…
Mohutný renesanční Zámek Nelahozeves, stojící na skalnatém návrší nad levým břehem řeky Vltavy, je dominantou stejnojmenné obce na Mělnicku ve Středočeském kraji. Tři zámecká dvoupatrová…
11.8km
více »
Tipy na výlet
Pojedeme se podívat na letohrádek Hvězda.Letohrádek leží ve stejnojmené oboře Hvězda, na Praze 6 - Liboc. Pražská MHD sem jezdí celkem často, vlak také, ale nejlépe autem, pokud nejste z …
12.3km
více »
Zámek
Nádherný barokní zámek Veltrusy se nachází na Mělnicku ve Středočeském kraji. Zámek stojí přesně v ose hlavní aleje Zámeckého parku o rozloze téměř 300 ha, který je jedním z nejkrásnějších a nejlépe dochovaných anglických parků v Evropě. Půvab parku zvyšuje řada empírových a romantických staveb, jako např. Pavilón přátel venkova a zahrad, Egyptský kabinet či Pavilón Marie…
13.7km
více »
ZOO v Praze - Tróji.
14.8km
více »
Botanická zahrada hl. m. Prahy je z pohledu ostatních Botanických zahrad benjamínkem. Svou činnost zahájila v roce 1969, první expozice byly otevřeny v létě 1992. Nemůžeme se chlubit bohatou minulostí, ale zajímav…
15.5km
více »
Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů. Chrám je třetím kostelem stejného zasvěcení na témže místě. Kolem roku 925 zde kníže Václav I. založil románskou rotundu, která byla po roce 1060 přestavěna v trojlodní baziliku se dvěma …
15.6km
více »
Sídlo českých králů v Hlavním městě Praze.
15.6km
více »
Pražská ZOO... Pražská ZOO patří mezi nejlepší a nejvybavenější Zoologické zahrady v České republice. A není ani divu. V ZOO najdeme například koně převalského, adaxy, zubry a mnohé další. ZOO je velmi vhodná na Krásně strá…
15.6km
více »
Prostor pozdější Zlaté uličky byl původně součástí opěvnění severní strany Pražského Hradu, vystavěného B. Riedem na konci 15. století. Prostor severního parkánu byl využit ke stavbě skromných obydlí, která jsou…
15.7km
více »
Petřínská rozhledna - historie Petřínské rozhlednyPetřínská rozhledna aneb jak to celé začalo. Roku 1889 se 363 členů Klubu českých turistů vypravilo na Světovou výstavu v Paříži. Výprava se pro ně stala nezapomen…
15.8km
více »
Pražský hrad je největším klenotem hlavního města i celé České republiky. Pražský hrad je národní kulturní památkou a tradičně patří k našim nejnavštěvovanějším památkám. Pražský hrad tvoří rozsáhlý komplex paláco…
15.9km
více »
Karlův most je nejstarší pražský most a je to jedna z našich nejvýznamějších památek.
16.5km
více »
Staroměstské náměstí, nejstarší a nejvýznamnější náměstí historické Prahy, se formovalo již od 10. st. jako tržiště na křižovatce evropských obchodních cest. Bývala zde celnice (Ungelt), kde se odedávna proclívalo…
Do roku 1852 zakoupen pozemek bývalé solnice u řetězového mostu, v roce 1862 tu bylo postaveno Prozatimní divadlo pro 990 diváků (V.I.Ullmann), v roce 1868 položen základní kámen k novostavbě podle novorenesančn…
Nejrozsáhlejší městká památková rezervace v České Republice.
17.1km
více »
Hlavní město
Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem, ale jako samostatný kraj…
17.2km
více »
Hlavní město
Praha je hlavním a největším městem České republiky. Leží na řece Vltavě, která protéká městem, v délce 30 km. Z Prahy je vzdušnou čarou přibližně stejně daleko k Jaderskému a k Baltskému moři. Praha je…
18.1km
více »
Hora Říp tvoří výraznou dominantu Polabské nížiny. K ní se vztahuje pověst o příchodu praotce Čecha a stala se tak od nepaměti jedním ze základních symbolů českého národa. Na vrcholu najdete kapli - ro…
24.3km
více »
Vrcholně gotický hrad založený v roce 1348 zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem ařímským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V roce 1355 již Karel IV. pobýval na hradě, dohlížel na jeho dostavbu a na výzdobu interiérů, především hradních…
25.7km
více »
Hrad Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů u nás, ve středověku byl oblíbeným sídlem mnoha českých knížat a králů. Hrad je významnou kulturní památkou na Rakovnicku v…
28.8km
více »
Koněpruské jeskyně vznikly činností vody ve vápencích starých přibližně 400 milionů let. Koněpruské jeskyně se nalézají uvnitř návrší Zlatý kůň nad obcí Koněprusy v CHKO Český kras as…
31.1km
více »
Zřícenina
Zřícenina gotické hradu Hazmburk, stojící na strmém čedičovém útesu (418 m), je snad nejznámější dominantou Českého středohoří. Hradní zřícenina Hazmburk se nachází na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Hradní cesta ná…
32.8km
více »
Zámek Konopiště je navštěvovanější památkou na Benešovsku ve Středočeském kraji. Při návštěvě zámku si turisté mohou vybrat ze tří prohlídkových okruhů. Na zámku jsou k vidění reprezentační a hostinské místnosti s…
53.5km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace