Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Lidice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Lidické zastavení

Tipy na výlet Vycházka - půldenní Za kulturou Na kole

Památník lidickým dětem
Památník lidickým dětem  •  Fotografie (34)  • Foto: klana

Kam a jak jedeme?

Jdu na odpolední výlet z Kladna do nedalekých Lidic.

Za čím jedeme?

Někdy se člověku podaří spojit příjemné s užitečným a to se mi podařilo včera. Potřeboval jsem něco koupit a tak jsem využil nákupní centrum Oáza na okraji Kladna. Oáza leží na samotném kraji Kladna v městské části Kročehlavy, v těsné blízkosti obce Hřebeč a s touto obcí sousedí Lidice, dnešní cíl mého výletu.

Po úspěšném nákupu vycházím z Kročehlav do vsi Hřebeč, nejdříve jdu lesem a pak po panelové cestě. V těsné blízkosti této panelky leží malý rybník, zastavuji se tam a pozoruji odpočívající kachny. Tato cesta končí ve vsi u Restaurace Čamrda, ale jejich dobré topinky ochutnám až při zpáteční cestě. V Lidicích už jsem několikrát byl, ale vždy jsem tam zajel autem a v mládí i na kole. Dnes se do Lidic dostanu pěšky a o cestě jen vím. že musím projít Hřebčí a pak se nějak do Lidic dostanu. Projdu celou vesnicí a směr Lidice je pěkně značen pro auta a pro cyklisty, tak kopíruji cyklotrasu 018, která vede po silnici. Na konci Hřebče odbočuji doleva a to už jdu mezi poli a doufám, že jdu správně. Celou vesnici jsem prošel po chodnících a teď už jdu po málo frekventované silnici, samozřejmě vlevo, jak nás učili ve škole co by malé dítka. Při silnici leží vyhozené harampádí z nějaké přestavby, a protože jsem pořádkumilovný člověk, tak si to harampádí fotím do tohoto článku. Vytahuji foťák a v ten moment u mne zastavuje starší auto plné železného šrotu a řidič s úsměvem říká“ šéfe já to uklidím “ . Já mu odpovím, že mě je to jedno a on si z černé skládky vybere železné věci a uhání dál. Ještě na mě stačí z okénka zahalekat “ mě taky máte vyfoceného“ ? Se srdečným smíchem pokračuji dál podle ukazatele do Lidic.

Tak konečně jsem došel do Lidic a poznám místo, kde jsem co by dorostenec jel cyklistické závody. Na kraji obce vedle obecního úřadu úžasně kvetou překrásné sakury. Dělám fotky kvetoucích stromů a pokračuji dál směrem k lidickému památníku. Než dojdu k samotnému lidickému památníků, míjím znovu obnovený Růžový sad, který málem v 90 letech minulého století zanikl. V letech 2001 až 2002 došlo ke zdařilé obnově tohoto sadu. Po 2. světové válce posílal celý svět růže do tohoto parčíku. Růže v tomto sadu nejkrásněji kvetou v červnu a jsou symbolem tragické historie této obce.

Teď něco z historie Lidic. O Lidicích najdeme první zmínky ve Zbraslavské kronice a to v letech 1300 a 1309. Tehdy vesnici držel pražský měšťan Pavlík. V průběhu staletí byly Lidice třikrát vypáleny, poslední vypálení nacisty během 2. světové války se Lidicím stalo osudné.

27. května byl v Praze spáchán atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Po tomto atentátu němečtí okupanti začali terorizovat český národ v tehdejším protektorátu. Záminkou pro vypálení Lidic bylo zadržení nejasného dopisu adresovaného jedné zaměstnankyni slánské továrny. Tento dopis spolumajitel továrny předal kladenskému gestapu a jeho obsah si spojilo s rodinou Horákových v Lidicích, jejichž syn byl příslušníkem č.s. zahraničního vojska ve Velké Británii.

V noci z 9. na 10. června gestapo obec neprodyšně uzavřelo, na zahradě statku Stanislava Horáka bylo ráno 10. června zastřeleno 173 lidických mužů, ženy a děti byly převezeny do tělocvičny kladenského gymnázia. Ženám byli děti odebrány a 82 lidických dětí lidské bestie udusili v Polsku ve plynovém voze. Ženy byly deportovány do koncentračních táborů. Několik dětí mělo štěstí, dostaly se na takzvanou převýchovu do německých rodin a nejmenší děti nacisti umístili do německého dětského domova v Praze-Krči. Obec Lidice byla srovnána ze zemí včetně kostela a hřbitova. Muži byli pohřbeni do společného hrobu, který vykopali nasazení židé z terezínského koncentračního tábora.

Po skončení 2. světové války se vrátilo zpět do vlasti 143 lidických žen a po dvouletém pátrání se vrátilo do náruče svých matek 17 lidických dětí. Československá vláda 6. června 1945 rozhodla o obnovení Lidic. V návaznosti na toto rozhodnutí byl 15. června 1947 položen základní kámen nových Lidic a začala výstavba nové obce.

Střed lidického památníku tvoří prostranství s vodotryskem a nově upravené muzeum. Pod tímto památníkem se rozkládá rozlehlý pietní park, ve kterém jsou základy původních budov, kostela sv. Martina, školy, Horákova statku a hřbitova. Velmi chmurně působí sousoší 82 lidických dětí, které byli zavražděny. Autorkou tohoto monumentálního sousoší z bronzu je akademická sochařka prof. Marie Uchytilová.

Po prohlídce tohoto krásně upraveného pietního parku se vydávám zpět stejnou cestou na Kladno. Po cestě spadne několik kapek a zastavuji se v již zmiňované Restauraci na topinky s česnekem a pivo. Pořád mám v mysli zážitek z tohoto místa, které důstojně připomíná tuto lidskou tragédii.

Myslím, že na zvěrstva, které napáchal během 2. světové války tvor, který si hrdě říká „Homo sapiens “ nesmíme nikdy zapomenout !

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytování jsem nepotřeboval, protože bydlím na Kladně a pěší vycházka z Kladna do Lidic měřila asi 5 km jedním směrem. Občerstvil jsem se z části ze svých zásob a pak v Restauraci Čamrda v Hřebči.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbil se mi krásně upravený pietní park a znovu obnovený Růžový sad, sice podmračené, ale hezké Jarní počasí a kvetoucí příroda.

Ostatní informace

Muzeum v Lidicích je otevřeno březen 9 - 17

duben - říjen 9 - 18

listopad - únor 9 - 16

Asi většina návštěvníků přijede autem a u památníku je placené parkoviště. V areálu lidického památníku najdete i občerstvení a toalety.

Informace do článku jsem čerpal z knížky Lidice dříve - Lidice dnes

Poslední aktualizace: 22.4.2014
Autor příspěvku: klana
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Lidické zastavení</strong> mapa
mapa Lidické zastavení

Příspěvky v okolí Lidické zastavení

Každý obyvatel České republiky by měl být seznámen s hrůznou událostí, která se stala 9. června 1942 v obci Lidice. Lidé, kteří zde žili položili život za nesmyslnou věc, nedopusťme tedy aby se na ně zap…
Lidice jsou nejkrásnější v červnu. Kromě válečných let samozřejmě. O lidické tragédii bylo hodně napsané a natočené. Po čtvrt století, kdy jsem byla v Lidicích naposledy, se dost změnilo. Památník obětem zůstal s…
Městečko
V roce 1942 byla tato pěkná obec zničena nacisty. Bylo vyřčeno podezření, ze občané Lidic se účastnili atentátu na říšského protektora Heydricha, proto Hitler vydal rozkaz obec vypálit a srovnat se zemí. Tehdy b…
Naše společná cesta začíná na rychlostní silnici R7 Praha - Slaný. Na Exitu 7 sjedeme a zamíříme směrem na Lidice/Kladno. První křižovatku v Lidicích projedeme přímým směrem a na následující odbočce zahneme vlev…
Památník obce, vyhlazené fašisty. Národní kulturní památka.
Krásný letní den nás inspiroval k rodinnému výletu do míst jedné z největších tragédií na bezbranném obyvatelstvu 2. světové války na našem území. Lidice je obec ve Středočeském kraji cca 10 km východně od Kladna.…
Naše společná cesta začíná na rychlostní silnici R7 PrahA - Slaný. Na Exitu 7 sjedeme a zamíříme směrem na Lidice/Kladno. První křižovatku v Lidicích projedeme přímým směrem a na následující odbočce zahneme vlevo.…
Hrad
Zřícenina hradu Okoř se nachází ve Středočeském kraji. Leží na skalnatém pahorku v údolí Zákolanského potoka, 15 kilometrů severozápadně od Prahy. Zříceninu hradu Okoř je možné navštívit od června do srpna každý d…
Město
Kladno leží ve Středních Čechách, západním směrem od Prahy. Kladno je úzce spjato s těžbou černého uhlí a se zpracováním železa. Město se rozkládá v oblasti zvané Pražská plošina. Od okrajových částí města se ro…
Rozhledna
Rozhledna Kožova hora vznikla v letech 1929 až 1930 na náklady Klubu československých turistů z Kladna. Po roce 1948 přešla pod správu státu, který zde zařídil výletní restauraci s rozhlednou. K tomuto účelu slouž…
Tipy na výlet
Pojedeme se podívat na letohrádek Hvězda.Letohrádek leží ve stejnojmené oboře Hvězda, na Praze 6 - Liboc. Pražská MHD sem jezdí celkem často, vlak také, ale nejlépe autem, pokud nejste z …
11.6km
více »
Sídlo českých králů v Hlavním městě Praze.
15.9km
více »
Petřínská rozhledna - historie Petřínské rozhlednyPetřínská rozhledna aneb jak to celé začalo. Roku 1889 se 363 členů Klubu českých turistů vypravilo na Světovou výstavu v Paříži. Výprava se pro ně stala nezapomen…
15.9km
více »
Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů. Chrám je třetím kostelem stejného zasvěcení na témže místě. Kolem roku 925 zde kníže Václav I. založil románskou rotundu, která byla po roce 1060 přestavěna v trojlodní baziliku se dvěma …
Prostor pozdější Zlaté uličky byl původně součástí opěvnění severní strany Pražského Hradu, vystavěného B. Riedem na konci 15. století. Prostor severního parkánu byl využit ke stavbě skromných obydlí, která jsou…
16.1km
více »
Pražský hrad je největším klenotem hlavního města i celé České republiky. Pražský hrad je národní kulturní památkou a tradičně patří k našim nejnavštěvovanějším památkám. Pražský hrad tvoří rozsáhlý komplex paláco…
16.5km
více »
Pražská ZOO... Pražská ZOO patří mezi nejlepší a nejvybavenější Zoologické zahrady v České republice. A není ani divu. V ZOO najdeme například koně převalského, adaxy, zubry a mnohé další. ZOO je velmi vhodná na Krásně strá…
16.8km
více »
Do roku 1852 zakoupen pozemek bývalé solnice u řetězového mostu, v roce 1862 tu bylo postaveno Prozatimní divadlo pro 990 diváků (V.I.Ullmann), v roce 1868 položen základní kámen k novostavbě podle novorenesančn…
17.3km
více »
Staroměstské náměstí, nejstarší a nejvýznamnější náměstí historické Prahy, se formovalo již od 10. st. jako tržiště na křižovatce evropských obchodních cest. Bývala zde celnice (Ungelt), kde se odedávna proclívalo…
17.5km
více »
Hlavní město
Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem, ale jako samostatný kraj…
17.7km
více »
Hlavní město
Praha je hlavním a největším městem České republiky. Leží na řece Vltavě, která protéká městem, v délce 30 km. Z Prahy je vzdušnou čarou přibližně stejně daleko k Jaderskému a k Baltskému moři. Praha je…
18.4km
více »
Nachází se v oblasti Českého krasu poblíž Karlštejna. Jde o bývalý lom, nyní zatopený. Umělý původ není nijak do očí bijící, místo působí velice romanticky. Nevede sem žádná značená cesta…
21.1km
více »
Město
Beroun leží jihozápadně od Prahy na soutoku řek Litavky a Berounky. Beroun se rozkládá na pomyslné hranici mezi Pražskou kotlinou a západními Čechami. Kolem Berouna prochází silniční tah dálnice D5 z Prahy do Pl…
21.6km
více »
Vrcholně gotický hrad založený v roce 1348 zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem ařímským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V roce 1355 již Karel IV. pobýval na hradě, dohlížel na jeho dostavbu a na výzdobu interiérů, především hradních…
22.3km
více »
Hrad Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů u nás, ve středověku byl oblíbeným sídlem mnoha českých knížat a králů. Hrad je významnou kulturní památkou na Rakovnicku v…
25.4km
více »
Koněpruské jeskyně vznikly činností vody ve vápencích starých přibližně 400 milionů let. Koněpruské jeskyně se nalézají uvnitř návrší Zlatý kůň nad obcí Koněprusy v CHKO Český kras as…
27.2km
více »
Zřícenina
Zřícenina gotické hradu Hazmburk, stojící na strmém čedičovém útesu (418 m), je snad nejznámější dominantou Českého středohoří. Hradní zřícenina Hazmburk se nachází na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Hradní cesta ná…
Zámek Konopiště je navštěvovanější památkou na Benešovsku ve Středočeském kraji. Při návštěvě zámku si turisté mohou vybrat ze tří prohlídkových okruhů. Na zámku jsou k vidění reprezentační a hostinské místnosti s…
52.1km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace