Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Růžová
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Z Vysoké Lípy do Růžové

Tipy na výlet Romantika Celodenní výlet Do přírody

sklípek ve Vysoké Lípě
sklípek ve Vysoké Lípě  •  Fotografie (29)  • Foto: bezprezdivky

Kam a jak jedeme?

Po snídani jsme vyrazili na první delší letošní výpravu v tomhle kraji. Vlastně jsme kopírovali, alespoň z větší části, trasu, po které kdysi vyráželi místní každou neděli za každého počasí. Chtěli jsme se podívat do Růžové. A samozřejmě po Kostelní cestě. Pozdravili jsme pár místních i chalupářů a konečně vysvitlo sluníčko i na skalní sklípek, který jsem obdivoval už včera.

U Kamenice jsme trochu zvolnili, v dopoledním světle byla krásná nejen řeka, ale i Mlýnská věž byla pěkně osvícená.

U Dolského mlýna byla pauza. Protože je tam pěkně, no čekalo nás taky pěkné stoupání. Tam za tou dřevěnou konstrukcí byla ta kláda, na které jsme seděli včera (teď byla obsazená), v podvečer taky usedneme a zítra jakbysmet. A do kopce. Pavlína samozřejmě vystřelila jako srnka. Já se zadýchával (no jo, kuřák a ještě s nadváhou) a k tomu se rozhlížel. Třeba umístění pevnůstky je tady geniální.

Jak jsem stoupal, zajímala mě i cesta, po které jsem přišel, i cyklostezka to byla. Kousek dál nahoře bylo upozornění pro cyklisty, že další úsek je nesnadný, strmý, prostě aby zvolnili, nebo si rozbijou hubu. Ten, před kterým jsem uskakoval, nějak nezvolňoval, ale asi to přežil. Ránu, ani křik jsem neslyšel.

Ocitl jsem se na hřebeni, a průhled na Růžovský vrch jsem samozřejmě nemohl minout.

O kus dál byly lavičky a na jedné z nich Pavlína. Bylo to na odbočce k Mlýnské věži, že prý je tam Vyhlídka. Ale pokud jsem si všiml zespoda, zábradlí tam nenainstalovali (však jenom dobře). Se svou závratí bych neměl šanci. A Pavlíně se tam taky nechtělo. Zatímco jsme odpočívali, přešly kolem nás dvě rodinky. První byl pár, děvče mělo kolem těla upoutané úplně malé mimino, kterému se holá hlavička pokyvovala na prudkém sluníčku. Kousek za nimi mladá mamina se dvěma dětmi, jedno v kočárku, druhé děvčátko, cupalo pěšky. Pozdravili jsme se, i holčičce jsem řekl: „Ahoj“, ale ona se maminky ještě ubezpečovala, že předchozí. „Dobrý den“, platilo i pro ni. Radši jsme vyrazili dál.

Příchod do osady Kamenická Stráň označoval hraniční kámen národního parku. Pokud jsem si všiml, jsou tyhle kameny na každé značené cestě. Osadou, ze které zbyla, podle naučné tabule, do dnešních dnů asi tak jen polovina, jsme jen prošli. Je evidentní, že roubenky, včetně statků, tu zachránili chalupáři. Ale neúprosné ploty tu taky chrání jejich soukromí. Až na konci mě Pavlína přinutila pořídit obrázek jedné chaloupky.

Žlutou značku jsme kousek za osadou opustili. Zavedla by nás přímo na Růžovský vrch, ale my jsme chtěli do Růžové. K té vede naučná stezka, která opouští místní asfaltu a míří k západu. Dost brzy jsme se vší parádou byli neformálně seznámeni s tím, že jsme opustili území národního parku. Tady už zase převzala vládu zločinecká organizace Lesy České republiky. A tu nějaká naučná stezka, která někoho (zřejmě obec) stála nějaké peníze, nezajímá. Cesty zdevastované, těžká technika se tu vyřádila. Pikantní byla zejména skládka dřeva pod chráněnou borovicí. K informační tabuli jsme se nedostali, nedozvěděli jsme se tedy ani nic o obnoveném smírčím kříži, který za stromkem vykukuje, ani o historii obrázku na stromě, a vlastně jsme mohli být rádi, že tu ta borovice ještě stojí. Však by z ní pěkných pár kubíků bylo.

Tady jsme tu „hlavní“ lesní cestu opustili. Pavlína nejprve na pěšinku, po které značka vedla, koukala s nedůvěrou, ale za chvilku už jsme sestoupili k potůčku, z pěšinky se stala zase cesta, dokonce mostek tam byl, a šlapalo se pohodlně. Pavlínu trochu vylekal nějaký pohyb v nízkém podrostu, tak jsem ji uklidnil příběhem vyčteným z loňských novin. Nějaký človíček se v tomhle kraji ukrýval. Měl výcvik specielních jednotek a papíry na hlavu. Byl považován za nebezpečného, snad i nějaké hony na něj byly pořádány. Ale v tomhle kraji, ani mně by asi nenašli, kdybych o to stál. Nakonec ho měli dopadnout právě v Růžové v hospodě. Ale on vlastně nikomu nic neprovedl, tak byl umístěn do nějaké léčebny. Poslední informace, kterou jsem vyčetl, byla, že samozřejmě zdrhl, blázinec není kriminál. A tady to přeci dobře zná. Jen na pivo už chudák nemůže. Ale vystrašit se mi jí nepovedlo. Zajedno si myslela, že si vymýšlím, zadruhé bylo na pořádný strach přeci jen trochu teplo.

Během tohoto vyprávění jsme vyšli z lesa. Tam před námi se objevil Pastevní vrch.

Marně jsem Pavlíně vykládal, že tenhle kopeček jenom obejdeme a budeme v hospodě, kde se napije a dá si něco dobrého. Zastavila se ve stínu břízek a polykala rohlík. A já pořizoval obrázek cesty, která mi pro tenhle kraj připadala trochu netypická. Značka se nám v lukách na chvíli ztratila, tak jsme si to přes ně zkrátili. Ona stejně nevedla ke kostelu (a tím pádem k hospodě). A za popadanou stavbou z balíků sena se už rýsovaly střechy.

Na kostel jsme si ještě chvíli počkali. Museli jsme projít kolem kraviček za ohradou, proplést se bývalým JZD (nebo státním statkem?, ale dneska jezdeckým klubem), a už tu byl. Opravený, s moderní plastikou u zdi, Impozantním průčelím, střeženým barokními sochami.

Ale proč to vlastně vyprávím, naproti byla opravdu hospoda. Otevřená, dokonce by si tam Pavlína mohla dát borůvkové knedlíky, o kterých mluví už dva roky, ale to by se nesměla přejíst rohlíků se sýrem a salámem. Takhle jsme jen, při výhledu z terasy poseděli, tekutiny doplnili a nohám odpočinout nechali. Konstatoval jsem, že procházka je to pěkná, ale z Vysoké Lípy bych sem každou neděli, za každého počasí chodit nechtěl.

Ještě nás čekala cesta zpátky. Kus po silnici, potom k Růžovskému vrchu a k Dolskému mlýnu. Jenže se nám ještě ve vsi postavila do cesty další hospoda, s pivem oblíbeným, dostal jsem tedy povolení se na jedno zastavit. Jen tak, na předzahrádce. A pro Pavlínu tu měli pravou malinovku. Sochařská výzdoba si nezadala s nedalekým kostelem, a živé obrazy na zdi nemají asi ani tam.

Ale i když se bylo na co dívat, nezdrželi jsme se. Potřebovali jsme z jihu obejít Pastevní vrch, a tudy nás měla vést žlutá značka. Bohužel jsme se nevyhnuli pohledu na stavební ruch. I tady propuklo zateplovací šílenství. Ten dům, u kterého se pilně pracovalo, vypadal poměrně nově, ale ten protější. Z toho z polystyrénu koukala jen kamenná podezdívka. Tu tady mívají většinou roubenky. Jak se ty dva materiály snesou? Odhaduji, že špatně. O kus dál a výš jsem naštěstí zahlédl dům, kde snad nic podobného neřeší. Maximálně poctivým vápnem. Líbil se mi.

Vyšli jsme z Růžové, a já si opravdu uvědomil, jak se krajina během pár kilometrů změnila. Místo divokých skal to tu vypadalo jako někde na Českomoravské vrchovině, taky Českou Kanadu to připomnělo, ale Růžák byl před námi, a za oblými kopečky skály pořád číhaly.

Konečně jsme dorazili do lesního chládku, trochu vystoupali do stínu Růžovského vrchu, ale nešplhali jsme na něj. Bylo tam u cesty odpočívadlo, kýžená lavička, té jsme využili. A taky informační cedulka s fotografií, na které byl Růžák opravdu podzimním listím růžový.

Při pohledu na mapu nás napadlo, že by bylo zajímavé zkrátit si cestu Mezním dolem. Je to, pravda, první zóna národního parku, ale vypadala ta cesta docela zajímavě. Nakonec z toho sešlo a předpisy jsme neporušili. Cesta tam sice byla, ale první kousek šel nějakým divným směrem. Než bloudit skalami, zachovali jsme se radši jako řádní občané. Kapradí vyšší než já nám bylo odměnou.

Sešli jsme k Dolskému mlýnu, znova na tomhle magickém místě poseděli a Kostelní cestou vyšplhali do Vysoké Lípy. Já se těšil na vepřové na paprice, které včera slibovala paní z Lesanky, ale Pavlína už odmítla udělat byť jen krok. Potom se mi přiznala, že si v tom vedru uhnala lehký úpal. A to se mi všichni diví, že nosím svůj zelený kabátec i v těchto teplotách. Já měl sice boreliózu, ale úpal ne. V létě chladí, v zimě hřeje.

Pod kopec jsem šel tedy sám. Pochutnal jsem si, podrbal nového kamaráda Chika (i když včerejší hračka, štěkající pejsek, teď už rozcupovaná, nám byla odebrána). Několikrát mi byla vytčena Pavlínina nepřítomnost, musel jsem slíbit, že ji zítra nedopustím. To bych snad ani najíst nedostal.

Za čím jedeme?

Jdeme do kraje, který máme čím dál víc rádi a do koutů, které neznáme. Koneckonců, i jiné památky, než jen přírodní tu jsou k vidění.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytováni jsme byli, jak už je zvykem, V hotelu Lípa ve Vysoké Lípě proslaveném pohodlnými postelemi a dobrou snídaní, a stejným zvykem je i dobrá večeře u proslulého piráta.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Ve veškerém líbení jsou jen dvě mezery. Ta první samozřejmě rabovací činnost zločinecké organizace LČR. Vím, že se dřevo v hospodářských lesích těží, od toho tu už po staletí jsou, ale devastovat cesty, to by si snad dovolit dobrý hospodář neměl. No a móda zateplování roubenek v Růžové? Snad se to nebude šířit.

Ostatní informace

Jedinou cenou, kterou se platí za tenhle výlet, jsou trochu uťapané nohy. A samozřejmě to, co utratíte v pohostinné Růžové.

Poslední aktualizace: 4.9.2013
Autor příspěvku: bezprezdivky
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Z Vysoké Lípy do Růžové</strong> mapa
mapa Z Vysoké Lípy do Růžové

Příspěvky v okolí Z Vysoké Lípy do Růžové

Při návštěvě národního parku České Švýcarsko jsem dostal brožůrku o nové NS Růžová. Trasa této naučné stezky mě tak zaujala, že jsem se tam rozjel.  Z Děčína jsem jel autobusem do Růžové. Hned u zas…
Cílem naší trasy byl okruh kolem "Růžáku" s návštěvou vyhlídkového místa - Pastevního vrchu. Začínáme na parkovišti u prvního stanoviště NS Růžová přímo pod Růžovským vrchem.Orientujeme se u rozcestníku a vyrážím…
Jedna z nejstarších obcí v širokém okolí se zrekonstruovaným barokním kostelem. ...................................................................................................................
Z Růžové,kam můžeme přijet autobusem z Děčína,se vydáme po asfaltové silničce do vesnice Kamenická Stráň.Dále lesní cestou po žluté značce na Kamenickou vyhlídku.Odtud je překrásný výhled do kaňonu říčky Kamenice.…
Rekreační oblast
Růžová je obec pod Růžovským vrchem s barokním kostelem a několika hrázděnými domy. Nedaleko stojí větrný mlýn.
Jedeme autíčkem do obce Růžová,okres Děčín. Jeli jsme si s manželem na dvě noci odpočinout a zrelaxovat od všech pracovních    povinností. Přírodní památky, mydlárna, návštěva kamarádky z děts…
Divoká soutěska se nachází na řece Kamenici, provozuje se zde plavba na lodičkách. Leží nedaleko Hřenska.
Dolský mlýn se nachází nedaleko Jetřichovic, dlouho sloužil svému účelu, i jako turistická atrakce. Po 2. světové válce začal bohužel chátrat.
Malá Pravčická brána je trochu opomíjený pískovcový skalní útvar.Nachází se poblíž Vysoké Lípy a dá se tam také zajet lesní cestou na kole,což není náš případ. Zajímavější je spojit návštěvu brány s prohlídkou skalního hradu Šauštejn od kterého s převýšením asi 100 m vystoupáme strmou stezkou až k Malé Pravčické bráně
Hřensko je na turisty připraveno i s pramicemi v soutěskách Pokud uvidíte v televizním zpravodajství tvář starosty Hřenska Josefa Černého, tak s největší pravděpodobností jsou za ním vidět následky ničivých povod…
Hřensko - soutěsky. Českosaské Švýcarsko je pojem, který turisté dobře znají. My dnes – obrazně řečeno - míříme přímo do jeho srdce - do soutěsek na malebné říčce Kamenici. Bohužel ještě předtím, než se ponoříme do stínu strmých srázů a začneme postupovat proti proudu Kamenice, musíme začít počítat. Parkovné za osobní auto na dobu delší než 3 hodiny – 120,- Kč! Bum!…
Dříve nazývaná Edmundova nebo Dolní, skalnatý kaňon řeky Kamenice, poslední ze tří soutěsek na dolním toku řeky, VJV od Hřenska. Jeho stěny tvoří strmé, často kolmé skalní stěny, vystupující nad úroveň hladiny do…
Romantická skalní scenerie u stejnojmenné obce, obdivovaná z loděk plujících po řece Kamenici.
Zřícenina
Zbytky skalního hradu Šaunštejn, nazývaného také Loupežnický hrad, stojí na mohutném pískovcovém bloku v Jetřichovických stěnách nedaleko Vysoké Lípy na Děčínsku v Ústeckém kraji. Vrcholo…
Symbol Českého Švýcarska - pískovcová brána s chatou Sokolí hnízdo.
Pravčická brána je největší přirozená skalní brána na našem kontinentu, národní přírodní památka. Je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska a tvoří symbol celé oblasti. Její rozměry jsou ú…
Tipy na výlet
Nejznámější a nejobdivovanější skalní útvar Českého Švýcarska a symbol celé oblasti, největší přirozená skalní brána na našem kontinentu, národní přírodní památka. Najdeme ji na konci skalního hřbítku …
Naše cesta vede k nejznámějšímu symbolu národního parku k Pravčické bráně. Pokud pojedete autem ,můžete využít parkoviště, které se nachází v horní části Hřenska nad restaurací Klepáč. Parkoviště po…
  Hřensko – soutěsky a Pravčická brána. V minulém výletu jsme se podívali na Moravu, a tentokráte jsme otočili na druhou stranu republiky, a to do CHKO České Švýcarsko, přesněji do Hřenska, kde se nachází lákadlo této oblasti, a to soutěsky vedoucí až k Pravčické bráně.   Jak jsem již nakousnul bude naším cílem právě Pravčická brána, která je vyvrcholením…
Vesnice
Hřensko - nejznámější a turisty nejvíce navštěvovaná obec v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Atraktivní a velice romantické plavby na pramicích umožňují soutěsky řeky Kamenice, Tichá a Divoká. Nachází …
Tipy na výlet
www.soutesky-hrensko.cz Soutěsky Kamenice se nachází nedaleko Hřenska v Českém Švýcarsku. Jedná se o hluboké kaňony řeky Kamenice v kvádrových pískovcích. Ve směru toku Kamenice je nejdříve Ferdinandova soutěska,…
Obec a rekreační místo v krásné pískovcové krajině, severozápadně od České Kamenice. Připomínána je koncem 14. století jako majetek hradu Sokolí. V roce 1778 byla zničena Prusy. Původně …
Město
Děčín leží v Ústeckém kraji, severovýchodně od Ústí nad Labem a nedaleko statní hranice s Německem. Město je postaveno na obou březích řeky Labe, do které na území města ústí řeka Ploučnice. Ve městě je rozsáhlý ř…
Děčínská ZOO se nachází za Pastýřskou stěnou. Je mnoho druhů zvířat, nejen původních z Českého Švýcarska. Je zde hezké dětské hřiště. Otevírací doba: březen - duben 8.00 - 18.00 květen - srpen 8.00 - 19.00 září - říjen 8.00 - 18.00 listopad - únor 8.00 - 16.00 Zoo je otevře…
Přírodní památka
Čedičový vrch výrazně vystupující z náhorní plošiny u Práchně na východním okraji Kamenického Šenova je nejznámější geologickou rezervací u nás. Již v 18. století zde byl v činnosti lom, v němž byla postupnou tě…
13.8km
více »
Rozhledna na naší největší Stolové hoře je jedním z velice častých turistických cílů. V polovině 19. století zde byla postavena triangulační věž, která později sloužila jako rozhledna. V roce 1864 byla postavena rozhledna z velkých pískovcových kvádrů vysoká 33 metrů, ke která byl přistaven hostinec a turistická chata. Od 70. let minulého století rozhledna a přilehlé…
14.4km
více »
Zveme vás k výšlapu na vrchol jménem Děčínský Sněžník, na němž stojí kamenná Rozhledna Vysoká 33 metrů. Budete tak mít možnost porozhlédnout se po okolním kraji a mimo to se také obče…
14.8km
více »
Skalní útvar
Velice zajímavý skalní útvar známý jako Malé a Velké Tiské stěny, které se táhnou nad vesnicí Tisá (západně od Děčína) po celé její délce. Jedná se o skalní město z kvádrových pískovců s…
Sloup je převážně rekreační obec, ležící v širokém údolí Dobranovského potoka na severozápadním úpatí Svojkovských vrchů, asi 3 km jihovýchodně od Nového Boru. Má asi 700 obyvatel a díky zajímavým památkám i malebnému okolí je vyhledávaným letoviskem. Dříve k ní patřila také jihozápadně ležící osada Janov, která je dnes součástí Nového Boru. Krajinu v širokém okolí kdysi…
23.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace