Slunečná
Slunečná je nevelká převážně rekreační ves, ležící asi 5 km jihozápadně od Nového Boru a 2,5 km západně od Skalice na jihovýchodním svahu výrazného…

více o Slunečná

Partner lokality
Hlavní partneři stránek Turistika.cz
Podporují vývoj stránek a přispívají na odměny přispěvatelům. 
 

 

Turistika.cz doporučuje
Slunečná
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Slunečná
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Na Slunečnou za sluncem

Tipy na výlet Romantika Celodenní výlet Na kole

Česká Lípa - náměstí T-G-Masaryka
Česká Lípa - náměstí T-G-Masaryka  •  Fotografie (29)  • Foto: Karolus

Kam a jak jedeme?

Cykloturistice sice neholduji takovou mírou, jako pěší turistice, ale přesto čas od času zbavím svého dvoukolého miláčka pavučin a provětrám ho na nějaké nedlouhé, příjemné trase. Protože v okolí České Lípy se nachází poměrně dost hustá síť cyklostezek, mám vždy z čeho vybírat při určování příhodné trasy. Tentokrát jsem se rozhodl pro cyklostezku Varhany, spojující zmiňované okresní město se známou přírodní památkou Panskou skálou, známou také jako Varhany. Cyklostezka byla sice nedávno zcela dokončená, ale 17km tam a zase zpátky se mně přeci jen zdálo moc a tak jsem si řekl, - uvidím na co mně budou stačit síly.

A tak jsem vyrazil historickou částí města, přes naše krásné náměstí T.G.Masaryka, Mikulášskou uličkou, kde do konce 18.století stával kostelík sv. Mikuláše. Cyklostezka 3054 dále vedla napříč městským parkem, na to jsem překonal železniční přejezd u zastávky Česká Lípa - Střelnice, kousek po silnici směrem na Volfartice a pak jsem už mohl sjet na cyklostezku. Ze všech cyklostezek v okolí bývá právě tato nejrušnější, protože navíc slouží i její část zároveň jako modře značená turistická stezka.

Cyklostezka vede po bývalém svršku železniční tratě vedoucí do České Kamenice romantickou půvabnou krajinou, částečně lesním porostem, blízko soustavy rybníků, okolo se klikatí říčka Sporka, prostě kdo se chce kochat kouzelnou krajinou, určtě si příjde na své.

Posléze mě cyklostezka zavedla na okraj obce Manušice, dále pokračovala loukami a opět okrajem lesa. Při mírném, ale docela dlouhém stoupání jsem zjistil, že v mé lahvi mám jen na dně pití, začalo být příjemně teplo, takže další jízda bude docela zajímavá. Vyfuněl jsem kopeček, naštěstí byl hned u cesty kiosek s občerstvením, neodolal jsem a ač účastník silniční Dopravy, dal jsem si jedno pivko, pěkně si odpočal a přemýšlel kudy dál.

Nakonec jsem nedaleko odbočil směrem na Slunečnou, kam jsem se stejně již delší dobu chystal. Silnička vede dost různorodým terénem, nechtělo se mně v horku šlapat do kopce, takže chvilkama jsem šlapal po svých, naštěstí do obce nebylo daleko.

Šporka
Šporka  •  Foto: Karolus

Slunečná se rozkládá pod rozlehlým zalesněným hřbetem s několika sice strmými, ale nevysokými vrcholy. Nedochoval se přesný letopočet, kdy byla obec založená, prvně se o ní píše v roce 1606, o padesát let později zde stálo už 12domů, jejichž obyvatelé se živili hlavně dřevorubectvím a pálením dřevěného uhlí. Ač obec malá, byla rozdělená mezi dvě panství, - Dolní Slunečná k panství libchavskému, keré náleželo maltézským rytířům a Horní Slunečná patřila pro změnu novozámeckému (zahrádeckému) panství. Když se v 19.století počal v okolí rozvíjet sklářský průmysl, počala nevelká ves rychle vzkvétat a rozšiřovat se. V roce 1850 zde byl vysvěcen nový kostel Nanebevzetí Panny Marie, postavený z prostředků sklářského podnikatele Jirschika, který navíc nechal vybudovat i budovu školy. Slunečná brzo počala sloužit i rekreáčním účelům, na prosluněných stráních se dařilo výtečně ovoci, proto se zde nacházely rozlehlé sady. U kostela vznikla fara, kterou spravoval řád maltézských rytířu. Jejich znak,-maltézský kříž, ještě dnes můžeme spatřit na štítu fary. Blízká,tzv. Farská louka, byla prohlášená Přírodní památkou pro výskyt chráněného šafránu bělokvětého.

Chvíli jsem se kochal u autobusové zastávky dalekým a libým pohledem na Českou Lípu a dominantní vrchy na horizontu. Poté jsem kousek sešel k blízkému vesnickému hřbitůvku, kde jsem našel hrob známého herce Vlastimila Brodského,kterému Slunečná velice přirostla k srdci, takže zde prožil poslední krásná, i když poslední léta svého života.

Cyklostezka
Cyklostezka  •  Foto: Karolus

Projel jsem poměrně dlouhou obcí a pokračoval po silnici až do Skalice u České Lípy. Skalice,co do délky je ještě roztaženější než Slunečná, měří 4,5km a rozkládá se v údolí, kterým protéká potok Šporka, nad dvěma dominantními vrchy, Chotovickým a Skalickým. Z historických památek stojí za návštěvu kostel sv. Anny, přestavěný v barokním slohu na místě původního kostelíku ze 14.století. V blízkosti kostela se nachází i barokní fara v příjemné zahradě.

Projel jsem celou Skalicí, doplnil opět tekutiny v hospůdce U Pepína ve velice příjemném prostředí, ale to druhé pivo jsem si zřejmě dávat neměl, protože pří nasedání na kolo, jsem zavadil nohou o nosič a rozplácl se jak široký tak dlouhý. Až po delší cestě jsem zjistil, že jsem si trochu zranil nohu, tak jsem si musel poskytnout první pomoc.

Dál jsem již pokračoval bez problému, byť se zvýšenou opatrností. Za nedlouho jsem se v Manušicích opětovně napojil zpět na cyklostezku a pomalu, kochajíc se překrásným okolím, dojel do České Lípy.

Za čím jedeme?

Slunečná i Skalice, ač nemají významné kulturní a historické památky, patří neoddělitelně k známým rekreačním a turisticky vyhledávaným místům v blízkosti České Lípy. Dnes sice jejich význam poněkud ztratil na významu, byť neprávem, protože se zde dá najít nejedno zajímavé zákoutí. Přes Slunečnou vedou turistické trasy na Panskou skálu - Varhany, s odbočkou na další zajímavou lokalitu Českou skálu. Ve Skalici můžeme vystoupat na Skalický vrch, dříve z vrcholové plošiny byl pěkný výhled, který dnes zrušily vzrostlé stromy.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

O jídlo a občerstvení na trase není nouze. Mimo kiosku na cyklostezce se nám nabízí ve Slunečné restaurant Georgia a hostinec Slunečná, ve Skalice stojí za návštěvu hostinec U Slunce, nebo U Pepína.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Byť zmiňovaná místa již nejsou po stránce rekreační tak atraktivní, jako mnohá jiná v blízkém okolí, přesto je tato trasa pro mnohé turisty stále lákavá, hlavně pro klidnou atmosféru a rozmanitost terénu.

Ostatní informace

Mimo výdajů na případné občerstvení nezatíží naši kapsu žádné poplatky za případné vstupné apd.

Poslední aktualizace: 23.9.2013
Autor příspěvku: Karolus
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Na Slunečnou za sluncem</strong> mapa
Mapa Na Slunečnou za sluncem

Příspěvky v okolí Na Slunečnou za sluncem

Vesnice
Slunečná je nevelká převážně rekreační ves, ležící asi 5 km jihozápadně od Nového Boru a 2,5 km západně od Skalice na jihovýchodním svahu výrazného zalesněného hřebene s několika vrcholky, z nichž nejvyšší je Ka…
Při cestování krajem Karla Hynka Máchy můžete narazit v malebné obci Slunečná na nenápadnou, ale o to krásnější vyhlídku na okolní krajinu. Vyhlídku najdete hned u zdejšího kostela a…
Turistický rozcestník stojí ve Slunečné u hlavní křižovatky při výjezdu na Skalici u České Lípy. Šipky rozcestníku ukazují směr modře značené turistické trasy, která tudy prochází. Cesta s modrou značkou sem přichází od železniční stanice Střelnice v České Lípě a ze Slunečné pokračuje dál na Prácheň, Kamenický Šenov a Polevsko, kde se stáčí jihovýchodně a směřuje do Nového Boru.
Je mnoho sakrálních staveb, které se pyšní honosností, bohatostí, výstavností, významnou tradicí a nebývalou krásou. A na druhou stranu je po naších vesničkách rozseto spousta prostých, zdánlivě bezvýznamných a ne…
Rezervace
Přírodní památka Farská louka se nachází u kostela ve Slunečné. Bývalá farní zahrada je už od 19. století známá hojným výskytem šafránu bělokvětého a od 30. let 20. století byla proto…
Na okraji Práchně par metrů od hlavní silnice stojí nenápadný pahorek (595 m), který by však neměl ujít Vaší pozornosti. Je to čedičové těleso, které vzniklo jako součást rozsáhlé třetihorní sopečné činnosti v&nbs…
O tom, že pohádka Pyšná princezna patří k našim nejkrásnějším a nejsledovanějším není žádných pochyb, každoroční Vánoční svátky jsou toho dokladem. A právě na Panské skále, která je cílem výletu, byla v …
Přírodní památka
Původně zde bylo asi 30m vysoké holé návrší strojicí křížů navrcholku, nazývané Kalvárie nebo Křížový vrch. Již před koncem 18.století naněm jeden zprácheňských sedláků lámal čedičové sloupy, které se používaly nadveřní…
Slavné čedičové "varhany" v bývalém lomu u Kamenického Šenova, nejstarší chráněná geologická rezervace u nás z roku 1895.
Informační centrum Kamenického Šenova a okolí se nachází v prostorech u parkoviště nedaleko Panské skály. V IC je k získání Turistická známka č. 783 - Panská skála Kamenický Šenov. Cena parkovného: prvních 15 min…
Vážení přátelé Turistiky i turistiky,rád bych Vám doporučil návštěvu Panské skály u Práchně.Pokud Vám to nic neříká,vzpomeňte si na film Pyšná princezna a scénu,kdy se s králem Miroslavem ukrývá před královskou ga…
Panská skála je ojedinělý přírodní útvar nedaleko Kamenického Šenova na Českolipsku. Jedná se o skálu ve tvaru kamenných varhanů. panská skála je Národní přírodní památka. Přímo k areálu můžete přijet také autem, …
Přírodní památka
Čedičový vrch výrazně vystupující z náhorní plošiny u Práchně na východním okraji Kamenického Šenova je nejznámější geologickou rezervací u nás. Již v 18. století zde byl v činnosti lom, v němž byla postupnou tě…
Romantický Skalní hrad, vytesaný přímo do pískovcové plošiny nedaleko České Lípy. Od 17. století sloužil jako úkryt poustevníkům.
Zřícenina
Na jižním okraji Sloupu ční nad údolí Dobranovského potoka asi 35 m vysoký pískovcový skalní suk (318 m), všeobecně považovaný za Skalní hrad. O sloupském hradu se sice zmiňuje řada…
Sloup je převážně rekreační obec, ležící v širokém údolí Dobranovského potoka na severozápadním úpatí Svojkovských vrchů, asi 3 km jihovýchodně od Nového Boru. Má asi 700 obyvatel a díky zajímavým památkám i malebnému okolí je vyhledávaným letoviskem. Dříve k ní patřila také jihozápadně ležící osada Janov, která je dnes součástí Nového Boru. Krajinu v širokém okolí kdysi…
Obec a rekreační místo v krásné pískovcové krajině, severozápadně od České Kamenice. Připomínána je koncem 14. století jako majetek hradu Sokolí. V roce 1778 byla zničena Prusy. Původně …
13.7km
více »
Mohutná znělcová kupa Jedlová (774 m) je po Luži a Pěnkavčím vrchu třetí nejvyšší horou Lužických hor. Pojmenována byla podle mohutných Jedlových lesů, které ji pokrývaly ještě v roce 1890, kdy byly po…
13.9km
více »
Zřícenina
Zbytky skalního hradu Šaunštejn, nazývaného také Loupežnický hrad, stojí na mohutném pískovcovém bloku v Jetřichovických stěnách nedaleko Vysoké Lípy na Děčínsku v Ústeckém kraji. Vrcholo…
16.9km
více »
Město
Děčín leží v Ústeckém kraji, severovýchodně od Ústí nad Labem a nedaleko statní hranice s Německem. Město je postaveno na obou březích řeky Labe, do které na území města ústí řeka Ploučnice. Ve městě je rozsáhlý ř…
18.6km
více »
Děčínská ZOO se nachází za Pastýřskou stěnou. Je mnoho druhů zvířat, nejen původních z Českého Švýcarska. Je zde hezké dětské hřiště. Otevírací doba: březen - duben 8.00 - 18.00 květen - srpen 8.00 - 19.00 září - říjen 8.00 - 18.00 listopad - únor 8.00 - 16.00 Zoo je otevře…
20.4km
více »
Hřensko - soutěsky. Českosaské Švýcarsko je pojem, který turisté dobře znají. My dnes – obrazně řečeno - míříme přímo do jeho srdce - do soutěsek na malebné říčce Kamenici. Bohužel ještě předtím, než se ponoříme do stínu strmých srázů a začneme postupovat proti proudu Kamenice, musíme začít počítat. Parkovné za osobní auto na dobu delší než 3 hodiny – 120,- Kč! Bum!…
21.2km
více »
Máchovo jezero je dnes velice navštěvovanou turistickou lokalitou. V okolí je spousta rekreačních zařízení a kempů.Rozkládá se v nadmořské výšce 266 m, má rozlohu 284 ha. Dosahuje hlo…
21.2km
více »
  Hřensko – soutěsky a Pravčická brána. V minulém výletu jsme se podívali na Moravu, a tentokráte jsme otočili na druhou stranu republiky, a to do CHKO České Švýcarsko, přesněji do Hřenska, kde se nachází lákadlo této oblasti, a to soutěsky vedoucí až k Pravčické bráně.   Jak jsem již nakousnul bude naším cílem právě Pravčická brána, která je vyvrcholením…
21.4km
více »
Dříve nazývaná Edmundova nebo Dolní, skalnatý kaňon řeky Kamenice, poslední ze tří soutěsek na dolním toku řeky, VJV od Hřenska. Jeho stěny tvoří strmé, často kolmé skalní stěny, vystupující nad úroveň hladiny do…
21.4km
více »
Zveme vás k výšlapu na vrchol jménem Děčínský Sněžník, na němž stojí kamenná Rozhledna Vysoká 33 metrů. Budete tak mít možnost porozhlédnout se po okolním kraji a mimo to se také obče…
Hrad BezdězTento nádherný gotický hrad naleznete v blízkosti stejnojmenné obce. Těsně v jeho blízkosti se nachází přírodní rezervace, která ukrývá mnoho zajímavých rostlin a živočichů. DopravaZ Housky vede červená turistická značka (tzv. Máchova cesta) přímo na Bezděz. Připravte se asi na 11,5 km. Trocha historieHrad nechal postavit mezi lety 1265 – 1278 Přemysl Otakar II. k…
28.6km
více »
Skalní útvar
Velice zajímavý skalní útvar známý jako Malé a Velké Tiské stěny, které se táhnou nad vesnicí Tisá (západně od Děčína) po celé její délce. Jedná se o skalní město z kvádrových pískovců s…
32.3km
více »
Zřícenina
Zřícenina gotické hradu Hazmburk, stojící na strmém čedičovém útesu (418 m), je snad nejznámější dominantou Českého středohoří. Hradní zřícenina Hazmburk se nachází na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Hradní cesta ná…
47.3km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace