Česká Lípa - Vodní hrad Lipý
Turistické cíle • Památky a muzea • Hrad
Hrad Lipý se nalézá v historickém centru města Česká Lípa, je součástí městské památkové zóny a na nádvoří hradu se odehrávají různé kulturní akce. Hrad byl založen rodem Ronovců koncem 13. století v údolí řeky Ploučnice, která na svém středním toku vytváří celou řadu romantických meandrů a slepých ramen. První písemná zmínka pochází z roku 1277, kdy se po hradě píše Čeněk z Lipé. Osudy hradu jsou úzce spjaty s historií města, které pravděpodobně nechal vystavět nejslavnější z rodu Rohovců, Jindřich z Lipé, který roku 1319 prodal zdejší slibně se rozvíjející panství svým příbuzným Berkům z Dubé, kteří hrad drželi až do husitských válek.
Roku 1426 byl hrad a město dobit vojsky Jana Roháče z Dubé. Lipá poté sloužila husitským vojskům jako nejsevernější základna k jejich výpadům do Lužice. Správy hradu a města se ujali husitští hejtmani. Na sklonku husitských válek hrad opanoval Zikmund Děčínský z Vartenberka, následně vypukl další konflikt, který vstoupil do dějin jako lužicko-vartenberská válka, během níž byl hrad s městem roku 1444 obsazen, tentokrát vojskem lužického Šestiměstí a poté předán Jindřichovi Berkovi z Dubé.
V 16. století byl hrad přestavěn na zámek. Roku 1502 došlo k rozdělení Berkovského majetku na čtyři díly. Město Lipá i hrad byly rozděleny na čtvrtiny, část tohoto majetku postupně získal rod Vartenberků. V 16. století tedy na hradě sídlily dva rody, a tak tomu bylo až do roku 1591, kdy paní Kunhuta Berkovna vykoupila druhou polovinu hradu. Posledním z Berků, který na hradě sídlil, byl pan Adam Berka, vnuk paní Kunhuty, který zemřel roku 1607. Zámek v Lipé se nakrátko dostal do držení saského rodu Salhauzenů. Těm však byl majetek roku 1620 zabaven pro účast na stavovském povstání.
Po bitvě na Bílé hoře zámek a město skoupil jako konfiskáty vojevůdce Albrecht z Valdštejna, který přesunul správu panství na Nový Zámek v nedalekých Zahrádkách. Hrad Lipý přestal být sídlem šlechty a pomalu chátral, ale ještě roku 1778, při manévrech „bramborové války“, zde poobědval císař Josef II. se svými generály Laudonem a Lascym, tím však slavná historie hradu Lipý skončila.
V roce 1820 vypukl ve městě ničivý požár, který zachvátil i staré panské sídlo. V 19. století byl chátrající areál hradu pronajímán a poté přestaven na továrnu, rafinérii cukru. Za německé okupace byla sice snaha hrad opravit a zpřístupnit, ale práce byly pro nedostatek peněz zastaveny.
V únoru roku 1957 byla hlavní zámecká budova z příkazu Národního výboru odstřelena. Celý areál poté řadu let pustl a chátral.
V roce 1992 byl zahájen rozsáhlý archeologický průzkum, jenž přinesl překvapující poznatky o počátcích osídlení České Lípy a stavebně historickém vývoji tohoto panského sídla. Současně probíhaly práce na obnově areálu.
Dominantou hradu je mohutná hradba s renesančním oknem a dvě branské věže. Na nádvoří si návštěvníci mohou prohlédnout základy útočiště věže, takzvaného bergfritu, ten patří spolu se základy středověkého srubu a pece k nejstarší vývojové fázi hradu odkryté archeologickým průzkumem. Z hlavní zámecké budovy se zachovaly unikátní gotické sklepy druhé poloviny 14. století, které jsou nádhernou ukázkou stavebního umění dřívějších mistrů.
Od června roku 2003 je hrad přístupný široké veřejnosti. V současné době je pro návštěvníky připraven prohlídkový okruh, který umožňuje prohlídku nádvoří s prezentací pozůstatků hradní architektury, návštěvu unikátních hradních sklepení s drobnou ukázkou archeologických nálezů, jediné dochované stavby hradu Lipý – branské věže kde je instalována expozice připomínající život na hradě Lipý na přelomu 19. a 20. století. Prohlídka je s odborným výkladem průvodce.
V těsném sousedství se nachází Centrum textilního tisku, muzeální expozice, která nabízí návštěvníkům možnost seznámit se interaktivní formou s historií kartounkářství v České Lípě a možnostmi potiskování textilu.
Za pozornost bezesporu stojí také budova půvabného renesančního letohrádku, zvaného Červený dům, postavený Jiřím Jetřichem Berkou roku 1583 na místě bývalého předhradí a také nedaleký kostel Sv. Kříže, spojovaný s účastí parléřovské stavební huti.
Letní sezóna (1.4. - 30.9.)
Úterý až sobota - 9:00 - 17:00
Neděle - 13:00 - 17:00
Polední přestávka 12:00-13:00
Prohlídky začínají vždy v 9:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00 hodin.
Mimo letní sezonu lze prohlídky domluvit předem telefonicky.
Návštěvy kolektivů prosím rezervujte na telefoním čísle:
732 324 711 732 324 700 737 527 042
Vstupné:
Dospělí 50 Kč
Děti do 15 let 25 Kč
ZTP,ZTP/P, studenti, senioři 30 Kč
Rodinné vstupné 130 Kč (2+2)
Děti do 3 let, doprovod ZTP, ZTP/P ZDARMA
Doprovod kolektivu více jak 10 lidí ZDARMA
Zvýhodněné vstupné CTT + hrad Lipý
Dospělí 100 Kč
Děti do 15 let 50 Kč
ZTP, ZTP/P, studenti, senioři 60 Kč
Rodinné vstupné (2+2) 290 Kč
Fotografování 20 Kč
http://www.lipy.cz/web/index.php?page=hrad_prohlidky
Fotogalerie
Vodní hrad Lipý, respektive jeho zřícenina, se nachází v centru České Lípy. Původní gotický vodní hrad byl v 17. století přestavěn na renesanční zámek, který byl po druhé světové válce z větší části zbourán.
Hrad založil před rokem 1277 na ostrově mezi rameny řeky Ploučnice Ronovec Chval, nebo snad jeho syn Čeněk, který se jako první z rodu psal „z Lipé". Původní hrad byl tvořen dřevěnou obytnou stavbou na západní straně dispozice. Obehnána byla příkopem s vnějším valem, zakončeným s největší pravděpodobností dřevěnou palisádou. Krátce po založení hradu je v severní části vybudována mohutná kamená věž kruhového půdorysu o průměru 12,6m (bergfit).
Začátkem 14. století je hrad přestavěn, val je nahrazen kamenou hradbou se vstupní bránou na východní straně a v jihozápadní části je postaven kamený, podsklepený palác. Na přelomu 14. a 15. století došlo k výstabě nového paláce na jižní straně a záchodové věže, vysunuté do hradního příkopu, na severní straně. Součástí nového paláce jsou sklepy s unikátními výstužnými žebry v klenbě.
V 19. století sloužil postupně chátrající hrad jako Divadlo, židovská škola, zvonařská dílna a rafinerie cukru. V roce 1957 bylo tehdejším režimem rozhodnuto o odstřelení jižního paláce. I přesto, že se palác podařilo odstřelit až na druhý pokus, jako zázrakem tento zásah do soudržnosti vydrželi unikátní gotické sklepy.
V roce 1995-2003 proběhl kompletní archeologický průzkum hradu. Dnes hrad kromě památkového využití slouží i jako místo konání kulturních a společenských akcí.
Česká Lípa
Příspěvky z okolí Česká Lípa - Vodní hrad Lipý






















































