Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Loket
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Na Loket, za romantickým hradem krále Václava I.

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Celodenní výlet Za kulturou Do přírody Na kole

Hrad Loket
Hrad Loket  •  Fotografie (25)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Loket, to je skutečná romantika. A je úplně jedno, jestli máme na mysli půvabně malebné třítisícové městečko v meandru řeky Ohře nebo nádherný královský hrad, tyčící se již téměř devět století na okrouhlém žulovém útesu nad ním. Někdejší Ellbogen nebo Cubutus si zvyšuje svou prestiž také tím, že bývá velmi často spojován s nejvýznamnějšími jmény naší historie, mj. s Karlem IV., Eliškou Přemyslovnou nebo Janem Lucemburským. Byl však založen jiným Jednookým králem, Přemyslovcem Václavem I. Samotné – již od 13. století - město je dostupné po silnici i železnici a prochází jím také turistické značení různých barev i nějaká ta cyklotrasa. A je třeba si také uvědomit, že se nacházíme jen několik kilometrů od světoznámých „filmově - ruských“ lázní Karlovy Vary.

Co se historie hradu týče, prozraďme si alespoň pár základních informací. Hrad byl založen zřejmě někdy v I. třetině 13. století a první písemnou zprávu o něm máme z roku 1234. Původně se jednalo o pohraniční pevnost, chránící Královskou cestu i samotné království proti Štaufům. Však se mu také říkalo „Klíč ke království českému“. Královským hradem se Loket stal v roce 1337. Koncem 14. století byl hrad přestavěn a z tohoto období také pochází nejstarší části dnešního hradního komplexu, včetně věže. Hrad pak bez větších potíží přežil období husitských válek, i když byl opakovaně obléhán, a poté jej na více než jedno století získávají Šlikové. Hůře dopadl hrad i město za války Třicetileté. Loket byl roku 1631 obsazen císařskou posádkou a v roce 1648 ho vyplenili Švédové. Tím ale špatné roky zdaleka nekončí. V roce 1725 postihne Loket rozsáhlý požár a část hradu se mění v městskou sýpku. Od konce 18. století slouží podzemí hradu jako věznice, která zde funguje až do roku 1948, i když tehdy se už v horních prostorách hradu nacházelo muzeum. Od roku 1950 je Loket prohlášen městskou památkovou rezervací a v roce 1992 získává hrad město, které jej následně zpřístupňuje veřejnosti.

Za čím jedeme?

Foto: markyz63

Jeho prohlídka je určitě velmi zajímavá, a to i v období, kdy Karel IV. (ten prý Loket řadil významem i oblibou hned za Karlštejn) neslaví svých 700 let, kdy se zde konají akce „navíc“. Hned po průchodu druhou hradní branou si můžeme prohlédnout několik historických křížů a švédské koule do katapultu z období Třicetileté války. Na samotném hradě jistě upoutá sál s freskovou výzdobou z počátku 15. století. Nechybí ani výstava zbraní a brnění, expozice porcelánu, připomínka hradního vězení, výstup na věž nebo hradní strašidla, včetně draka. Přehlédnout bychom neměli ani vůbec nejstarší část hradu, kterou jsou zbytky románské rotundy z I. poloviny 12. století. Na hradě tak najdeme románský sloh, gotiku i renesanci. Současná podoba celého komplexu však pochází až ze začátku 19. století, kdy byl zbourán původní románský palác. Dnes tedy zůstává renesanční křídlo s půlkruhovou baštou, vstupní brány, velké nádvoří, gotický palác, východní „baštové“ křídlo a Markrabský dům i hejtmanství. Hlavní dominantou hradu je však, samozřejmě, vysoká románská věž.

Prohlídku kamenného hradu, která trvá necelou hodinku, lze absolvovat s průvodcem nebo individuálně, s textem v ruce. I při první variantě je návštěva hradní věže, vězení a expozice porcelánu „záležitostí každého soudruha“. Například několikapatrové prostory s vězeňskými kobkami zde vidíme v podobě z let 1822 až 1948 a v jedné z nich prý žije strašidélko s půvabným jménem Strakakal. Jinak je zde instalována expozice práva útrpného, doprovázená „zvukovými efekty“. Opakem podzemního vězení je pak 26 metrů vysoká románská věž s torzem obytné místnosti, zbytky krbu a záchodu i dobráckým drakem Šarkanem. Hlavně se však jedná o pozoruhodnou rozhlednu, nabízející pěkný panoramatický výhled.

Markrabský dům je dnes sídlem expozice porcelánu. Samozřejmě, že hlavně toho karlovarského, ale najdeme zde rovněž ukázky prací již neexistujících porcelánek. Součástí této výstavy jsou např. různé postavy, sloužící jako stojánky na párátka ve tvaru postaviček, porcelánové hlavičky panenek, lázeňské koflíky, kávové soupravy a vedle sebe zde najdeme také užité umění ve stylu art deco i soupravy s čínskými motivy. Objekt hejtmanství je naproti tomu „zasvěcen“ archeologii. Vidět zde můžeme – mimo jiné – části různých pohárů a nádob, nálezy z karlovarského kostela sv. Linharta nebo maketu nejstaršího a 107 kg vážícího meteoritu na světě, který v roce 1422 spadl na Loket a který se nazývá „Zakletý purkrabí“.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na Lokti jsme se zastavili v rámci několikadenního putování po západních Čechách. Poobědvali jsme na zdejším náměstí a nemohli jsme si stěžovat na chuť, cenu ani na množství. Krásné okolní historické kulisy a dobré pivo byly bonusem navíc.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

V Lokti se nám líbilo snad úplně všechno. Dokonce i počasí nám zde ukázalo svou o něco vlídnější část. Díky tomu jsme se zdrželi o něco déle a navštívili také zdejší kostel. Na samotném hradě nás zaujaly nejvíce staré fresky, historická lékárna, malované renesanční stropy a výhledy z věže. Potěšil klid pro fotografování a jistá pestrost expozice. Takže vlastně jediným negativem je skutečnost, že je pro nás Loket neskutečně daleko ...

Ostatní informace

Hrad Loket, nacházející se v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, je přístupný po celý rok a denně, což je – nejen u nás - poměrně vzácný jev, který jistě potěší. Otevírací doba se liší podle ročního období; nejkratší je v měsících listopad až březen (9,00 – 16,00 hod.), nejdelší pak v období červen až srpen (9,00 – 18,30). Poslední vstup je však umožněn půl hodiny před „zavíračkou“.

Za vstup s průvodcem zaplatíme 130,– Kč (děti, studenti, důchodci a ZTP to mají za 105,– Kč a rodinné vstupné přijde na 380,– Kč). Vstup bez průvodce je pak o dvacetikorunu levnější (zlevněné 90,- Kč, rodinné 330,- Kč). A kdo chce fotografovat nebo používat videokameru, ten si ještě 20 Kč připlatí. V žádném případě se však nebude jednat o „vyhozené peníze“.

Poslední aktualizace: 19.5.2017
Autor příspěvku: markyz63
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Na Loket, za romantickým hradem krále Václava I.</strong> mapa
Mapa Na Loket, za romantickým hradem krále Václava I.

Příspěvky v okolí Na Loket, za romantickým hradem krále Václava I.

Středověký hrad, střežící "klíč k Čechám".
Město Loket leží na železniční odbočce č.144 trati č. 140 Cheb - Karlovy Vary.Již od nádraží v Lokti je vidět nad meandrem řeky Ohře na skále opevněné město s hradem. Hrad byl postaven na počátku 13. století na oc…
Kostel svatého Václava v Lokti nad Ohří je poprvé zmiňován roku 1240. Kostel, jehož současná podoba vychází s poslední významné přestavby v letech 1725 až 1734, se nachází v Kostelní ulici v těsné blízkosti hradního obvodu. Autorem poslední přestavby je Wolfgang Braunbock, dokončil jí jeho syn Ondřej.
Zkamenělý strom se nachází v Lokti hned za mostem před IC Jedná se kmen stromu, ktery byl nalezen nedaleko Lokte v uhelném povrchovém lomu. Patří blíže neurčenému listnatému stromu z lesa, který pokrýval naši kra…
Historické, malebné městečko Loket, jehož dominantou je stejnojmenný hrad najdeme v Karlovarském kraji nedaleko Sokolova. Z rychlostní silnice R6 odbočíme na exitu 136 a dále pokračujeme po silnici čísl…
Hrad
Gotický hrad Loket se vypíná na skále nad řekou Ohří. Pod hradem leží malé Město Loket. Hrad se nachází v Karlovarském kraji. Turisté mohou hrad navštívit po celý rok. Nejstarší částí dne…
Sochu německého básníka a spisovatele vytvořil Willibald Russ roku 1932. Město sochou vzdalo hold velkému umělci, který romantické prostředí města a jeho okolí velice rád a často navštěvoval. Goethe zde oslavil i své 74 narozeniny ve společnosti paní Levetzow a jejích dcer. Básník se zamiloval do mladičké Ulriky von Levetzow a prožil i milostné zklamání, když Ulrika odmítla…
Město
Loket leží v Západních Čechách, jihozápadním směrem od Karlových Varů. Městečko se rozkládá v severní části Slavkovského lesa. Loket je postaven na nevelkém kopci, který ze tří stran obtéká řeka Ohře. Dominantou…
Město vzniklo kolem roku 1240 za vlády krále Václava I.
Kaple Svaté Anny se nachází na konci Rooseveltovy ulice u křižovatky s ulicí Československé armády v místě kde býval jediný vstup do města. Byla postavena v roce 1744 jako výraz díků za to, že o pouti dne 26.července 1742 bylo město ušetřeno vydrancování francouzskými vojsky.
Pokud Vám při návštěvě hradu Loket zbyde čas a dostatek sil na zdolání nemalého stoupání, zajděte si na vyhlídku na Šibeničním vrchu, odkud se Vám naskytne netradiční pohled na hrad i podhradí. Z hradu sesto…
Sloup Nejsvětější Trojice byl vztyčen na náměstí v roce 1719. Celá skulptura má trojúhelníkový půdorys, na trojúhelníkovém sloupu je sousoší Nejsvětější Trojice, podstavec je zdoben sochami Světců, na jeho bocích jsou texty modliteb s chronogramem data vzniku. Předpokládá se, že sloup byl zhotoven podle návrhu Jana Karla Stüpla.
Řeka
Ohře, pramení v SRN u města Weissenstadt na severním úpatí Hory Schneebergu (1051 m.n.m.) v nadmořské výšce 670 m.n.m
Skalní útvar
Svatošsaké Skály se nacházejí na levém břehu řeky v blízkosti Karlových Varů, u obce Doubí. Dostanete se k nim buď z Doubí směrem k areálu Pionýrská nebo z Lokte po proudu řeky. Jedná se …
Chráněný přírodní výtvor vzniklý v Karlovarském žulovém masívu působením řeky Ohře s množstvím skalních pilířů, hranolů a jehlanů. Tvary žuly byly roku 1933 vyhlášeny chráněným přírodním výtvorem, nyní národní přírodní památka.
Město
Sokolov leží v Západních Čechách, jihozápadním směrem od Karlových Varů. Město se rozkládá na severním okraji Slavkovského lesa a na pravém břehu řeky Ohře. Severním směrem od města je oblast Sokolovské hnědouhelné pánve. Bývalá těžební obla…
Vážení přátelé Turistiky i turistiky,tentokrát Vás pozvu do Karlových Varů.Dostanete se sem odkudkoli na světě,protože sem létají letadla a jezdí vlaky i autobusy.Pokud jste vodáci, tak se sem dostanete i na lodi.…
Vyhlídka
Komplex Diana Současný komplex Diana na tzv. Výšině přátelství (558 m,n,m,) pochází z počátku minulého století. Tato lokalita byla a stále je velmi vyhledávaným výletním místem. Restaurace Diana Restaurace je…
Největší české lázně na soutoku Ohře a Teplé.
Karlovy Vary leží v Západních Čechách. Karlovy Vary jsou světově známé a vyhledávané lázeňské město. Ve městě se každoročně pořádá Mezinárodní filmový festival. Karlovy Vary se rozkládají u soutoku řek Ohře a Tepl…
Pramen vyvěrá v podobě gejzíru tryskajícího až do 12-ti metrů (po regulaci tlaku) ve Vřídelní kolonádě. Část zdroje je ochlazována a pro pitné kůry teče z pramenních váz ve třech teplotách 72°C, 50°C a 30°C. Teplota pramene je 73,4°C a průtok 2000 l/min. Voda z pramene obsahuje 400mg/l CO2. Kromě Vřídelní kolonády je minerální voda rozváděna i do léčeben,…
10.2km
více »
Krásenská rozhledna V letech 1933- 1935 byla na Krásenském vrchu postavena rozhledna, která je zajímavá zejména vnějším spirálovitým schodištěm. Rozhledna měří 25 metrů a za pěkného počasí je z ní velmi pěkný pohled. Na vrcholu je připevněno několik porcelánových destiček s kresbou krajiny, kterou by jste měli z rozhledny vidět. Jestli rádi táboříte doporučuji si vzít sebou…
10.2km
více »
Bečovský zámek se nachází v zalesněném údolí říčky Teplé, v Karlovarském kraji. Zámek lze navštívit v bř…
13.3km
více »
Bečov nad Teplou leží jižním směrem od města Karlovy Vary. Kolem města prochází silniční tah spojující Karlovy Vary a Plzeň. Kolem města vede železniční tra…
13.3km
více »
Jáchymov leží v Západních Čechách, severně od Karlových Varů. Město Jáchymov najdeme v oblasti Krušných Hor, v údolí pod horou Klínovec ( 1244 m.n.m.). Jáchymov je známé lázeňské město a vyhledávané středisko zi…
Rezervace
Poblíž osady Hájek nedaleko Františkových lázní najdete národní přírodní rezervaci s neobvyklým názvem, pocházejícím patrně z německého slova Moos (mech). Soos je dokladem pozdní vulkanické činnosti, jej…
24.6km
více »
Přijměte pozvání do jedněch z mladších lázní u nás, do Mariánských Lázní. Ty píší svoji historii něco málo přes 200 let (významné oslavy výročí se konaly v roce 2008). O rozvoj lázní se…
25.3km
více »
Mariánské Lázně najdeme v Západních Čechách, jižním směrem od Karlových Varů. Město se rozkládá u jižního okraje Slavkovského lesa. Mariánské Lázně jsou naše…
26.3km
více »
Klínovec je nejvyšším vrcholem Krušných hor, a tyčí se nedaleko hraničního přechodu Boží dar a lázní Jáchymov. Z vrcholu lze za zvlášť dobré viditelnosti zahlédnout dokonce Sněžku , šumavský Javor, Říp či pražs…
27.5km
více »
Františkovy Lázně leží v Západních Čechách, severně od města Chebu na východním okraji ašského výběž…
29.5km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace