Hauenštejn a Himlštejn
Tipy na výlet • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Přijíždíme po silnici E 442 od Klášterce nad Ohří směrem na Karlovy Vary. Mezi obcemi Stráž nad Ohří a Damice je za levotočivou zatáčkou odbočka k hradu Hauenštejn asi po 1 km zaparkujeme na parkovišti pod hradem. K hradu se vydáme pěšky buď podle ukazatele, hrad 200m, nebo z parkoviště můžeme jít spodní cestou k zadní bráně, tato cesta je delší ale je lépe vidět hrad. Při zpáteční cestě zastavíme v obci Stráž nad Ohří a vydáme se k zřícenině hradu Himlštejn vzdálené necelé dva kilometry.
Za čím jedeme?
Počátky založení hradu Hauenštejn (neboli Horní hrad)nejsou zatím plně objasněny. Předpokládá se že vznikl jako královský hrad v druhé polovině 13.století, buď za Přemysla Otakara II. nebo za Václava II. Není ani vyloučeno, že ho založil Mikuláš Winkler (loketský purkrabí), kdy hrad sám držel kolem roku 1320. Roku 1336 hrad patřil českému králi Janu Lucemburskému, který jej získal za Podlužní dvůr ve Velichově od Doksanského kláštera. V královském majetku byl až do roku 1420, kdy byl králem Zikmundem zastaven Štěpánovi z Kobersheimu. Roku 1431 hrad od Štěpána vykoupil Vilém z Doupova. Až do roku 1528 se vystřídali další majitelé, tohoto roku získal hrad mocný rod Šliků. Po nepovedeném prvním stavovském odboji proti králi Ferdinandovi I. v roce 1547, byl Kašpar Šlik nucen přijmout na Hauenštejn manskou povinnost. Tato povinnost byla zrušena roku 1574 císařem Maxmilliánem I. na dědičnou držbu. Po požáru roku 1600 byl hrad nákladně renesančně přestavěn. V držení Šliků byl až do roku 1663, kdy ho koupil říšský kníže Julius Jindřich. Nový majitel okamžitě začal se stavebními úpravami. Do roku 1837 se vystřídali další majitelé, tohoto roku hrad koupila za 400 100 zlatých hraběnka Gabriela z Buguoy-Longveval. První úpravy celého areálu proběhly v letech 1840 – 1850. Druhá fáze přestavby proběhla v letech 1872 – 1882 a zcela změnila hrad na prostorný zámek ve stylu anglické novogotiky. Okolí zámku bylo upraveno v romanticky laděný, přírodně krajinářský park. Buguoyové drželi sídlo do roku 1945. Za druhé světové války zde sídlili Němci. Po válce byl hrad zabaven a začal sloužit jako ubytovna Jáchymovských dolů a následně jako dětský záchytný domov pro mladistvé až do roku 1958. Během těchto let se objekt změnil v ruinu, nyní probíhá rekonstrukce. U hradu se nachází také arboretum a botanická zahrada. Na ploše téměř dva hektary jsou listnaté a jehličnaté dřeviny, dřeviny z východní Asie a severní Ameriky a další druhy rostlin.
My se z Hauenštejna vydáme autem do obce Stráž nad Ohří a dál potom pěšky po zelené k zřícenině hradu Himlštejn. Hrad stál na strmém vrcholu čedičového kužele vrchu Nebesa vysoko nad údolím Pekelského potoka v 634m.n.m. První zmínky o hradu Himlštejn jsou z roku 1434,kdy se písemní prameny zmiňují o majetku Viléma z Illburku, pravděpodobného zakladatele hradu. Koncem 15.století byl už hrad ve velmi špatném stavu a další majitel Václav Satanéř z Drahovic, ho musel opravit. Od roku 1528 se stal majetkem rodu Šliků, přestal být obýván a zpustl. Dodnes se dochoval suterén obytné věže s přilehlou hradbou, torzo paláce a brány a zbytky parkánové hradby. Z hradu se vydáme stejnou cestou zpět do obce Stráž nad Ohří a autem se vydáme na cestu domů.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Klobásu za 35 kč a pivko za 20 kč jsme si dali na hradě Hauenštejn.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Arboretum je krásné, hrad Hauenštejn je na pěkném místě ale dobrý dojem trochu kazí rozsáhlé stavební práce nezbytné k záchraně této památky. Himlštejn na krásném romantickém místě, prostě na nebesích.
Ostatní informace
Vstupné na hrad a zámek je 60 kč do arboreta 30 kč.
Otvírací doba je od března do června – so,ne a svátky od 10 – 19 hodin, červenec a srpen denně od 9 – 19 hodin, září a říjen denně od 10 – 19 hodin