Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Šumperk
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Dny evropského dědictví 2013, část 3. (Šumperk)

Tipy na výlet Za kulturou

krypta klášterního kostela
krypta klášterního kostela  •  Fotografie (47)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

S plnými žaludky jsme opustili Postřelmov a vyrazili do poslední etapy sobotní výpravy za památkami Zábřežska a Šumperka, zpřístupněnými v rámci Dnů evropského kulturního dědictví. Vzhledem k tomu, že za chvíli se již bude všude zavírat, máme v plánu navštívit jen objekt Střední zdravotnické školy v Šumperku, která sídlí v někdejším Dominikánském klášteru. Předtím ještě stihneme zaparkovat u radnice a na chvilku nahlédnout do prostor Geschaderova domu i klášterního kostela Zvěstování Panny Marie. A poté již vzhůru do kláštera.

Za čím jedeme?

Někdejší Dominikánský klášter běžně přístupný při různých šumperských památkových akcích nebývá. Já jsem sice budovu znal již z dob, kdy jsem ještě pracoval v OÚNZu Šumperk - i jeho následnících - a někteří kolegové z technického úseku se spolupodíleli na rekonstrukci objektu pro potřeby SZŠ … ale to už je celkem dávno. Tak jsem si to alespoň připomněl a Martina to měla jako novinku.

Bývalý Dominikánský klášter byl založen v roce 1293 vyšehradským proboštem Janem a byl tedy původně postaven – pochopitelně - v gotickém slohu. Průvodcem v klášteře nám byly krásné budoucí sestřičky a dr. Filipové, kunsthistorička šumperského muzea, která nám prozradila mnoho zajímavostí z historie Klášterního Areálu. Já budu ale stručnější. Šumperský klášter tedy založil žebravý řád dominikánů, jehož heslem bylo „Ora et labora“ neboli „Modli se a pracuj“. Původně zde bylo jen asi deset mnichů. Současný klášterní komplex je již barokní a až do roku 1792 se jednalo o budovu jednopatrovou. Klášterní kostel byl přistavěn ve 14. století a ve středu areálu kláštera byla založena rajská zahrada s původně otevřenými ambity. Ty jsou dnes již uzavřeny a místo modlících se řádových bratrů zde narazíte na – v posilovně – trpící budoucí neřádové sestry.

K barokní přestavbě kláštera došlo po velkém požáru Šumperka v roce 1669. V roce 1784 byl klášter – v rámci josefínských reforem - zrušen a následně klášterní budova sloužila postupně jako kasárna, muzeum nebo První česká knihovna. Od roku 1949 je bývalý klášter trvale sídlem střední zdravotnické školy. Prohlídkou kláštera končí náš náročný sobotní program a nezbývá nám, než se připravit - psychicky i fyzicky - na den následující.

Ten nám začíná hned v 9 hodin ráno, kdy se otevřou – v rámci Dnů evropského kulturního dědictví poprvé – dveře šumperského divadla a za hojné účasti zájemců je zahájena první prohlídka interiérů svatostánku Thálie. Městské divadlo v Šumperku bylo postaveno v letech 1901 až 1902 podle projektu vídeňského architekta Georga Bergera a svou podobou (jeviště v podobě čtyřboké věže s cimbuřím) mělo představovat nutnou obranu němectví proti slovanské rozpínavosti. České divadlo zde zahájilo svou činnost až v roce 1951. Dne 25.října 1994 vypukl v divadle – ůmyslně založený - požár, který zcela zničil interiéry a vážně poškodil i samotnou budovu. Obnovu divadla zahájilo olomoucké Sdružení architektů v roce 1995 a celá rekonstrukce a přestavba budovy byla dokončena slavnostním divadelním představením 7.října 2000.

Postupně jsme si prošli místa, která – coby nepravidelní návštěvníci divadelních představení – již známe, ale vyzkoušeli jsme si i prkna, která znamenají svět nebo pobyt v pánských i dámských šatnách. Závěrem prohlídky nás čeká i malá scéna zvaná Hrádeček, kde se zrovna nacházejí kulisy, silně evokující legendární desku a představení skupiny Pink Floyd. A pak už je konec. Právě včas, protože stihneme koncepčně nasednout na kola a dorazit na městský hřbitov.

Ten je s fundovaným průvodcem zpřístupněn také poprvé a pro mě je tato prohlídka o to zajímavější, že jsem všechny šumperské hřbitovy nedávno nafotil a článek o nich publikoval i na Turistice. Takto jsem objevil několik nových zajímavých funerálních artefaktů, potkal pár známých, které jsem dlouho neviděl a pořídil pár dalších slušných fotografií. A měl jsem zde – po dlouhé době – i kapku toho štěstíčka. Při focení jedné hrobky jsem totiž zaslechl zvláštní silné bzučení. Když jsem se pozorně rozhlédl, abych našel lípu, na které mi pilné včeličky sbírají suroviny na pohár medoviny, objevil jsem nad vou hlavou gigantické hnízdo sršáňů. Asi jsem o něj nezavadil a kluci měli ten den zrovna dobrý rozmar …

U vojenské části městského hřbitova se však musíme odpojit. Chceme totiž stihnout provázenou prohlídku hřbitova židovského. A tady nás čekalo lehké zklamání. Možná už jsme byli unavení nebo nepozorní, ale výklad nám tady přišel velmi zdlouhavý, dosti nesrozumitelný a místy až příliš osobní. Navíc jsme přišli dvě minuty před stanoveným termínem prohlídky a už se hovořilo. Do toho se neustále trousily další a další skupinky, dorazivší z městského hřbitova, a tak jsme prostě nějak nechytili nit výkladu. Škoda, dost jsme se na to těšili. A tak jsme si hřbitov prošli, prohlédli a něco i nafotili. Využil jsem i toho, že zde mohu při práci pozorovat fotografa profesionála. A pak jsme to prostě vzdali, připojili se k dalším „nespokojencům“ a odešli jsme pro kola.

Čekaly nás přibližně tři kilometry kolmo a pak už jen zastávka na Bratrušovském koupališti, kde probíhal nohejbalový turnaj šumperských hudebních seskupení, který skupina O5 a Radeček tradičně pořádá pod názvem Cíbova noha. Tady se k nám přídává i kamarádka Jana a dcera Petra a máme alespoň konečně možnost lehce oslavit vydařenou dvoudenní kulturně-historicky-společenskou akci. V každém případě se už ale těším na rok příští, kdy už si snad budu moct dát víc než jedno pivo a jednu kofolu …

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Naše sobotní odpoledne a následně i nedělní dopoledne proběhlo bez stravování. Pro mimošumperské postačí informace, že divadlo se nachází na šumperské Hlavní třídě, kde je příležitostí k občerstvení dosti a dosti. Například přímo v divadelní budově. Komu by to nestačilo, může využít gastronomických nabídek v nejbližším okolí Hlavní třídy.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Tentokrát vyhrála zřejmě divadelní budova, kterou jsme takto viděli poprvé. Nečekaně nás zklamal židovský hřbitov.

Ostatní informace

Kromě závěrečné krátké zastávky na Koupáku se jednalo o akci zcela beznákladovou.

Poslední aktualizace: 8.10.2013
Autor příspěvku: markyz63
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Dny evropského dědictví 2013, část 3. (Šumperk)</strong> mapa
mapa Dny evropského dědictví 2013, část 3. (Šumperk)

Příspěvky v okolí Dny evropského dědictví 2013, část 3. (Šumperk)

Snad každý skutečný pivař zná vyhlášené hanušovické "ryzí pivo z hor", které se dnes prodává převážně pod označením Holba. Ale již v dávných dobách, kdy ještě o půlnoci na spořitelně svítila rudá hvězda temně…
Cyklo bar - hospůdka
Hospůdka Basa patří mezi nejoblíbenější šumperská zařízení svého druhu nejen mezi cyklisty, turisty a volejbalovými týmy, ale i mezi běžným obyvatelstvem. Hospůdku najdete na Náměstí Jana Zajíce v areálu býva…
   I když máme už polovinu měsíce listopadu a počasí k výletům zrovna moc nevybízí, nedokážeme už déle odolávat nešťastnému fňukání našich " toulavých" bot a vyrážíme na výlet. Tentokráte je to zase po d…
Na rohu ulic Kozinova a Husitská stojí nepřehlédnutelný dům, který je další z významných šumperských staveb, spojených s rakouskou podnikatelskou rodinou  Oberleithnerů. I když majitel této impozant…
Budova někdejšího německého gymnasia patří k nejvýstavnějším i největším budovám severomoravského okresního města Šumperk, jedné ze vstupních bran do Jeseníků. Monumentální neoklasicistní stavba byla postaven…
Titulek tohoto článku – jak se vzápětí přesvědčíte sami - opravdu nelže. Je všeobecně známo, že mnohá moravská města prostě mají své klenoty mezi „novodobými rodinnými domky“. Napříkad Brno tak má svou vilu Tugend…
Pavlínin dvůr je původně hospodářská budova, kterou nechal r. 1815 vystavět rytíř Franz Tersch. Ostatně dodnes čtvercová dispozice dvora na svou minulost upozorňuje. Rytíř F. Tersch by…
Nachází se v centru města v přízemí objektu Vlastivědného muzea. Kontakt: Regionální a městské informační centrum, Hlavní třída 22, Šumperk telefon: 583 214 000 e-mail: icsumperk@sumperk.cz Pro…
Sedmadvacetitisícové okresní Město Šumperk, ležící v podhůří Jeseníků, rozhodně netrpí nedostatkem zeleně. Může se pochlubit také několika městskými parky a jedním z nich je Schillerův park, založen…
Úkolem tohoto tipu na výlet určitě není někoho přesvědčovat o tom, že rozhodující bitva jedné významné dějinné události 17. století proběhla poblíž – kdysi slavné – turistické chaty u poutního areálu v pohoří…
Do Vlastivědného muzea v okresním městě Šumperk, Olomoucký kraj od vlakového nebo autobusového nádraží je to rovnou za nosem do centra kolem parčíku u Domu kultury. Pokud jedete autem, lze…
Že někdy drobná umělecká díla jsou mezi prostým lidem oblíbenější než gigantické výtvory skvěle dokazuje relativně nenápadná, ovšem dobře umístěná socha sovy v sadech 1. máje v Šumperku. Před budovou zdejšího Vlastivědného muzea již více než 50 let pozoruje děj kolem soška akademického sochaře Rudolfa Chorého. Dílo vzniklo v roce 1958 a je to jedna z jeho prvních realizací po…
Dům, budova
První zmínka o divadelní produkci v Šumperku je z období let 1628-69, kdy šumperští měšťané inscenovali při příležitosti Velikonoc Pašijové hry. V průběhu 18. století do města určitě zavítali i kočovné divadelní společnosti. (Kdo si vzpomene, v F.L. Věkovi je zmínka o tom, jak se Václav Thám vracel až ze Šumperka, s tím že tam moc nepochodil). V dominikánském klášteře po jeho zrušení vznikla ochotnická společnost, která ovšem…
Zřejmě nejkrásnější a nejrozsáhlejší šumperská secesní stavba – tedy nedávno rekonstruovaný činžovní dům palácového typu zvaný Marienhof (Mariin dvůr) - dnes tvoří protipól budově Finančního úřadu na ulici Generál…
Město
Šumperk leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Olomouc. Město se rozkládá u západního okraje Hrubého Jeseníku a na pravém břehu řeky Desná. Šumperk je označován jako vstupní…
Secese je všobecně  považována za poslední univerzální mezinárodní umělecko-výtvarný sloh,  jemuž se podařilo vtisknout svůj umělecký řád všem projevům a věcem moderního života. Dá se říct, že secese tvo…
Ve čtvrtek 24. 10. 2013 byla slavnostní vernisáží zahájena ve Výstavní síni šumperského muzea další – tradičně zajímavá - výstava, kterou jsem nechtěl promeškat. Znamenalo to tedy rychle opustit – l…
Historické a průmyslové město v podhůří Jeseníků, s řadou památek, spjaté s rodem moravských Žerotínů, téměř vylidněné za čarodějnických procesů v blízkých Velkých Losinách.
Klášterní kostel Zvěstování Panny Marie je dnes prezentován jako jedna z nejvýznamnějších šumperských památek. Nejstarší část kostela pochází z gotické doby, z první třetiny 14. století…
   Návštěvník Šumperku, který se do tohoto krásného města dopraví vlakem, může shlédnout jeho první barokní památku už při průchodu nádražím. Je jí členitá budova nádražní stanice, která od své rekonstru…
Město Šumperk bylo založeno v druhé polovině 13. století německými kolonizátory ze sousedního Slezska jako psrávní centrum oblasti težby cenných kovů, ale záhy se hospodářský vývoj obrátil k řemeslům, zejména na textilní výrobu. Mezi nejvýznamější mezníky v dějinách města můžeme považovat sjezd moravských a slezských stavů v r. 1490, povýšení Šumperka na královské komorní město v r. 1562 a čarodějnické procesy z let 1678-9…
Na počátku 20. století si tehdejší šumperští radní usmysleli, že Stará radnice, jež měla gotické jádro a četné renesanční, barokní i klasicistní přestavby, není už tolik reprezentativní, jak by si přáli a rozhodli se, že postaví radniční budovu novou a takovou, která by více vyjadřovala německý styl. V r. 1907 byl ustanoven výbor pro výstavbu nové radnice, který předložil po několika jednáních požadavky na parametry nové…
Přestože bylo město Šumperk, dnes často nazývané „Brána Jeseníků“, založeno již ve II. polovině 13. století – pravděpodobně v roce 1269 nebo  1276 a  první písemná…
Velké Losiny jsou podhorskou rekreační a lázeňskou obcí a najdeme ji severním směrem od města Šumperku. Obec je známá nejenom díky lázním, ale také díky zdejšímu zámku, ve kterém probíhaly č…
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
17.3km
více »
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
19.1km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
24.1km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
26.1km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
30.3km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace