Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Šumperk
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Šumperk - Po stopách šumperské secese

Tipy na výlet Romantika Za kulturou

Marienhof
Marienhof  •  Fotografie (34)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Secese je všobecně považována za poslední univerzální mezinárodní umělecko-výtvarný sloh, jemuž se podařilo vtisknout svůj umělecký řád všem projevům a věcem moderního života. Dá se říct, že secese tvořila módu a životní styl na konci 19. a– v mnohem větší míře – na počátku 20. století, a to bez ohledu na to, jestli se jí říkalo Art Nouveau, Jugendstil, Modern Style nebo Style Modernista. Secese se objevila současně v Evropě i v Americe a plně se rozvinula po roce 1900, zejména ve Francii a německy mluvících zemích. Projevuje se hlavně v malbě, sochařství a dekorativním umění, zasahuje však i architekturu. Svou zdobnou ornamentálností, zálibou v neobyčejných barvách a estetickém využití rozličných materiálů je považována za „lék proti ošklivosti“. Jejím znakem je zejména „plynulá vlnící se křivka, vyvolávající dojem nenásilného pohybu v ploše, neobvyklé barevné odstíny v principu harmonie a kontrastu a hlavně snaha překonat tradičně gravidní tematiku historických slohů“ při zaměření se na přírodní tvary (listy, květy, lidské i zvířecí tělo). Název secese je také odvozen z protestního hnutí umělců usilujících o netradiční projev a odklánějících se (secesio – odchod) od soudobého akademického umění

Za období, kdy tento sloh vládl světu, můžeme považovat jen krátké období let 1890 až 1914 (já osobně se přikláním k období ještě kratšímu, tedy 1900 až 1910). Na tomto faktu nic nemění ani to, že „linie rané secese se vine“ velkou částí závěrečné třetiny 19. století a její dekorativnost se objevuje minimálně do 20. let minulého století. A je třeba si také přiznat, že secese je dnes opět stylem velmi populárním a mnohdy až snobsky žádaným, o čemž svědčí zájem o sbírku Lendlových Muchových plakátů, vystavovaných v Praze. Na druhé straně ovšem připouštím, že Alfons Mucha byl v oblibě snad vždycky.

Secese se, samozřejmě, promítla i do architektury, kde se opět projevuje typickými znaky stylu, tedy rostlinnými ornamenty, dekorativností, zdánlivou beztížností a výrazným skeletem. Česká republika v „oboru“ zajímavých secesních staveb rozhodně nezůstávala pozadu (Praha, Prostějov, Brno). Architektura ve stylu secese – jejíž těžiště však spočívalo převážně ve výstavbě rodinných vil a bytových domů - přestává vznikat rokem 1914 a poté plynule přechází v moderní a funkcionalistickou architekturu. A cílem našeho výletu bude vše výše uvedené hledat - a nalézt - ve městě Šumperk.

Za čím jedeme?

Po delším úvodu si můžeme říct, že tady platí téměř vše výše uvedené. Včetně toho, že na většině našeho území nenajdeme stavby zcela secesní, ale většinou jen secesí ovlivněné nebo její dekorativností zasažené. To platí pro Šumperk (ale vlastně i celou severní Moravu a Sudety) o to více, že mezi zdejšími - převážně německými – investory byl historismus zakořeněn tak silně, že secese sem pronikala opravdu jen velmi sporadicky, a to většinou díky „úspěšným pokusům“ vídeňských stavitelů. I tak jsem secesí „postižených“ objektů našel ve svém rodném městě – bez větších problémů – hned dvojciferný počet.

První šumperskou památkou, která se nám připletla do cesty a která bývá označována za – alespoň částečně – secesní, je překvapivě stavba sakrální. Je jí starokatolický kostel sv. Jana Evangelisty, který se nachází na nároží ulic Gen. Krátkého a Husitské. Kostelní areál architekta C.M. Kattnera kombinuje secesi, moderní architekturu a tradici anglického bydlení a byl dokončen roku 1914. Areál se začal stavět v roce 1912, přičemž stavba samotného kostela trvala jen necelého půl roku (od března do září roku 1914). Příjemné místo, které jsem poslední dobou musel opakovaně navštívit i při velmi nepříjemných příležitostech, bylo v roce 2007 vyhlášeno kulturní památkou.

Pár kroků odsud se nachází další stavba s prvky secese. Je to zajímavá vila z roku 1902 na rohu ulic Gen. Krátkého a Žižkova. Hezká stylová stavba s dvojicí kolií na zahradě by už ale potřebovala trošku „oživit barvy“. Za další zajímavou budovou, na jejíž podobě se secese promítla, musíme jít už o něco dál. Jedná se o bývalý dům rodiny Primavesi s ohradní zdí a bránou. Najdete ho na Žerotínově ulici (č. 11) a dnes zde sídlí Základní umělecká škola. I tady se dá hovořit o raně secesní stavbě z roku 1897, která byla postavena podle projektu vídeňských architektů Antonína a Josefa Drexlerů. Cestou k tomuto objektu procházíme kolem další budovy, silně ovlivněné secesí. Jedná se o dům na nároží Hlavní třídy a Krátké ulice, pocházející z roku 1905.

Asi nejzajímavější a nejstylovější secesní stavbou v Šumperku je monumentální dům na rohu ulic Gen. Svobody a M. Šaje. Jedná se o nedávno zrekonstruovaný bytový dům nazývaný „Marienhof“. Více si o tomto "secesním monumentu" prozradíme v kapitole "Co se nám nejvíce líbilo".

Na rohu ulic Kozinova a Husitská stojí další dům, který nese jisté prvky secesní architektury. Jedná se o vilu rakouské rodiny Oberleithnerů, kteří v Šumperku zanechali „na památku“ několik významných staveb i úspěšných podnikatelských záměrů. Impozantní vila patřila poslednímu z nich, uznávanému hudebnímu skladatelovi Maxovi. Současnou podobu z let 1908-1909 navrhl architekt Julius Mayreder a sloučil v ní pozdně barokní malebnost se secesionizujícími detaily. Hlavní důraz je přitom kladen na halu s otevřeným schodištěm.

Jisté secesní prvky najde bystrý pozorovatel i na šumperské radnici. Tato – možná až zbytečně „impozantní“ – budova byla postavena – na místě své gotické, renesanční i barokní předchůdkyně - v letech 1909-1911. Znalec šumperské architektury dr. Zatloukal o ní řekl: "Hřmotná, naddimenzovaná amorfní masa, připomínající v některých partiích spíše činžák, byla ztvárněná v tzv. saské neorenesanci, aktualizované secesionizu­jícími detaily". Radnice je postavena podle návrhu vídeňs­kého profesora L. Schöna a v Šumperku naturalizovaného Vídeňá­ka G. Bergera, kteří se svou verzí skončili ve „výběrovém řízení“ až na 5. místě. Ale už tenkrát se u nás asi jezdilo po dnešních kolejích …

Velmi pěknou stavbou z období secese je také Hlochova vila na Nerudově ulici. Stavba z roku 1903 byla sídlem šumperského stavitele Franze Hlocha, který postavil i – výše uvedený - Marienhof. Stopy secesní výzdoby jsou viditelné i na budově obchodní akademie (stavba F. Hlocha, J. Prosingera a dalšího mladého šumperského stavitele H. Poppa), bývalé moravolenské školce na Hlavní třídě, domech v Revoluční ulici nebo budově na rohu ulic Jesenická a 17.listopadu. Ve všech případech se jedná o objekty postavené v posledním desetiletí 19. století.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jako domorodci jsme se "spokojili" s domácí stravou. Pokud si ovšem chcete obejít všechny uvedené památky najednou, lze akci pojmout i jako celodenní výlet. Potom už se vyplatí využít služeb některé z četných šumperských restaurací. Vzhledem k umístění jednotlivých památek se nabízí zejména legendární hospoda "U Dacana" nebo některý z podniků na Hlavní třídě. Nám však bohatě stačila občerstvovací stanice s tekutým chlebem.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Určitě Marienhof. Mimo jiné právě velikost tohoto domu z něj činí vysoce originální stavbu, jejímž autorem je Franz Hloch, kterému poté dům i patřil. Při návrhu podoby domu mu zřejmě pomáhal i vídeňský odborný časopis „Der Architekt“. Marienhof byl původně součástí rozsáhlého zemědělského dvora z 18. století. Na počátku 20. století kupuje objekt šumperský stavitel Franz Hloch. Požár, který objekt zachvátil v roce 1903, se mu vysloveně hodil. Nový činžovní secesní dům s věží dokončuje Hloch během jednoho roku a nazývá jej Marienhof (název spojuje bývalý zemědělský dvůr a jméno jeho manželky). Jako činžovní dům je objekt s věží otevřen v roce 1905. Po II. světové válce dům připadá městu a začíná chátrat. Ke změně dojde až na počátku 21. století. Po náročné tříleté rekonstrukci, kdy se dekorativní prvky tvořily za pomocí odlitků zachovalejší dekorace ve dvorním traktu, je dnes možno opět obdivovat ozdobné kordony na nárožích a festony či perlovec kolem oken, zkrátka někdejší krásu Marienhofu. Navíc je ještě budova „ověšena“ budkami pro rorýse obecné, takže tento objekt musí mít rádi i ornitologové a jiní ptákomilci.

Ostatní informace

Žádná s uvedených staveb není veřejně přístupnou památkou. Starokatolický kostel bývá otevřen při akcích typu "Noc kostelů" a dost často alespoň "po mříž". Budova radnice i obou škol je "přístupná v úředních hodinách" a ostatní objekty jsou soukromým majetkem. Případné zájemce o výlet po secesních památkách Šumperka možná potěší fakt, že při něm projdou i téměř všechny nejvýznamnější a nejhezčí městské parky ...

Poslední aktualizace: 29.5.2013
Autor příspěvku: markyz63
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Šumperk - Po stopách šumperské secese</strong> mapa
mapa Šumperk - Po stopách šumperské secese

Příspěvky v okolí Šumperk - Po stopách šumperské secese

Zřejmě nejkrásnější a nejrozsáhlejší šumperská secesní stavba – tedy nedávno rekonstruovaný činžovní dům palácového typu zvaný Marienhof (Mariin dvůr) - dnes tvoří protipól budově Finančního úřadu na ulici Generál…
Je zajímavé, jak staré a vlastně nepopulární názvy některých míst v lidomluvě přežívají i desítky let po té, co se lokalita jmenuje dávno jinak. K takovým místům patří i vlastně největší šum…
Z původního středověkého opevnění města Šumperk se do současnosti mnoho nedochovalo. To však neznamená, že bychom z někdejších městských hradeb, pocházejících z období po roce 1496 a– zejména – po r…
Dům, budova
Od r. 2010 je zařazena do seznamu kulturních památek budova hlavní šumperské pošty. Řadí se k nejvýznamnějším stavbám meziválečného funkcionalismu u nás. Byla vystavěna v l. 1935-1937 podle návrhu architekta Ernesta (Arnošta…
Sedmadvacetitisícové okresní Město Šumperk, ležící v podhůří Jeseníků, rozhodně netrpí nedostatkem zeleně. Může se pochlubit také několika městskými parky a jedním z nich je Schillerův park, založen…
Cyklo bar - hospůdka
„Na koupališti“ je oficiální název restaurace, která je součástí Bratrušovského letního Koupaliště ve městě Šumperk. Budova restaurace, nebo přesněji - jak je v současnosti oficiálně uváděno - Hanušovické piv…
Na rohu ulic Kozinova a Husitská stojí nepřehlédnutelný dům, který je další z významných šumperských staveb, spojených s rakouskou podnikatelskou rodinou  Oberleithnerů. I když majitel této impozant…
Tento výlet lze pojmout nejen pěšky,či autem, ale také na kole. V Šumperku je nesčetně míst, kde můžete skloubit poznání historie, výhled do dálky či si pohrát nebo si dát pivko a děti…
Jeden z mnoha pozoruhodných šumperských domů najdeme na východní straně zdejšího „radničního“ Náměstí Míru (č. 26). V těchto místech původně stávaly dva středověké domy (č.p. 109 a 110), které v roce 1877 odkoupil…
Jednou ze zajímavých staveb, spojovaných s významným průmyslnickým rodem Oberleithnerů, je nepřehlédnutelná stavba na ulici Gen. Svobody, nacházející se v půli cesty mezi „Točákem“ a budovou šumperské hl…
Cyklo bar - hospůdka
Hospůdka Basa patří mezi nejoblíbenější šumperská zařízení svého druhu nejen mezi cyklisty, turisty a volejbalovými týmy, ale i mezi běžným obyvatelstvem. Hospůdku najdete na Náměstí Jana Zajíce v areálu býva…
Město Šumperk bylo založeno v druhé polovině 13. století německými kolonizátory ze sousedního Slezska jako psrávní centrum oblasti težby cenných kovů, ale záhy se hospodářský vývoj obrátil k řemeslům, zejména na textilní výrobu. Mezi nejvýznamější mezníky v dějinách města můžeme považovat sjezd moravských a slezských stavů v r. 1490, povýšení Šumperka na královské komorní město v r. 1562 a čarodějnické procesy z let 1678-9…
Na počátku 20. století si tehdejší šumperští radní usmysleli, že Stará radnice, jež měla gotické jádro a četné renesanční, barokní i klasicistní přestavby, není už tolik reprezentativní, jak by si přáli a rozhodli se, že postaví radniční budovu novou a takovou, která by více vyjadřovala německý styl. V r. 1907 byl ustanoven výbor pro výstavbu nové radnice, který předložil po několika jednáních požadavky na parametry nové…
Přestože bylo město Šumperk, dnes často nazývané „Brána Jeseníků“, založeno již ve II. polovině 13. století – pravděpodobně v roce 1269 nebo  1276 a  první písemná…
Historické a průmyslové město v podhůří Jeseníků, s řadou památek, spjaté s rodem moravských Žerotínů, téměř vylidněné za čarodějnických procesů v blízkých Velkých Losinách.
Barokní morový sloup z r. 1719-20. Kamenný sloup s kompozitní hlavicí. Na půlměsíci stojí Panna Marie s dvěma andělíčky. Na hranolovitém podstavci v grottě (jeskyni) najdeme sv. Rozálii. Na profilované římse sochy sv. Řehoře, sv. Josefa, sv. Petra, sv. Jana Nepomuckého, na balustrádě kolem sloupu pak sv. Šebastián, sv. Roch, sv. Bruno a sv. František Xaverský. Na čelní straně soklu latinský nápis v šesti řádcích, kolem grotty další nápisy s letopočt…
Klášterní kostel Zvěstování Panny Marie je dnes prezentován jako jedna z nejvýznamnějších šumperských památek. Nejstarší část kostela pochází z gotické doby, z první třetiny 14. století…
Pavlínin dvůr je původně hospodářská budova, kterou nechal r. 1815 vystavět rytíř Franz Tersch. Ostatně dodnes čtvercová dispozice dvora na svou minulost upozorňuje. Rytíř F. Tersch by…
Budova někdejšího německého gymnasia patří k nejvýstavnějším i největším budovám severomoravského okresního města Šumperk, jedné ze vstupních bran do Jeseníků. Monumentální neoklasicistní stavba byla postaven…
Město
Šumperk leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Olomouc. Město se rozkládá u západního okraje Hrubého Jeseníku a na pravém břehu řeky Desná. Šumperk je označován jako vstupní…
Skalní útvar
K tomuto místu nevede žádná turistická značka, ale jen několik vyšlapaných cestiček. Neváží se k němu žádné pověsti ani nepůsobí nijak mysticky nebo tajemně. A přesto – nebo právě proto - je pro mnoho ob…
   Návštěvník Šumperku, který se do tohoto krásného města dopraví vlakem, může shlédnout jeho první barokní památku už při průchodu nádražím. Je jí členitá budova nádražní stanice, která od své rekonstru…
Velké Losiny jsou podhorskou rekreační a lázeňskou obcí a najdeme ji severním směrem od města Šumperku. Obec je známá nejenom díky lázním, ale také díky zdejšímu zámku, ve kterém probíhaly č…
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
17.9km
více »
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
19.7km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
22.6km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
24.7km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
26.8km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
30.1km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace