Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Šumperk
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Vřesová studánka a Třicetiletá válka

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Za kulturou

Vřesová studánka - historická pohlednice
Vřesová studánka - historická pohlednice  •  Fotografie (38)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Úkolem tohoto tipu na výlet určitě není někoho přesvědčovat o tom, že rozhodující bitva jedné významné dějinné události 17. století proběhla poblíž – kdysi slavné – turistické chaty u poutního areálu v pohoří Hrubého Jeseníku. I když o jistou sondu do historie tohoto objektu i regionu půjde určitě. Celý tento článek totiž vlastně vznikl jen díky tomu, že jeho autor - v hrůzné představě kombinace prosincových svátků a nařízené dovolené, která může na organismus i psychiku člověka působit přímo destruktivně - přinutil sebe i některé rodinné příslušníky k tomu, aby toto období proložili také nějakým tím pohybem i snahou rozšířit si obzory a procvičit těch zbylých pár mozkových buněk, které ještě přežily sváteční konzumaci. A tak jsme – dokonce dvakrát během několika dní – vyrazili na návštěvu šumperského Vlastivědného muzea.

Za čím jedeme?

To v současné době nabízí zajímavých výstav více než dost, ale náš cíl byl jasný: Na konci roku starého jsme nejprve absolvovali tu s názvem „Vřesová studánka“. Spolupořádá ji Spolek pro obnovu poutního místa Vřesová studánka a koná se v Galerii mladých a v období od 30. října 2015 do 17. ledna 2016. Jejím hlavním cílem je představit široké veřejnosti poutní místo Vřesová studánka a připomenout jeho historický odkaz. Výstava navíc probíhá v době, kdy opět obživl záměr obnovit na Vřesovce nejen poutní kapli, ale i oblíbenou stylovou horskou turistickou chatu, kterou mnozí z nás ještě pamatují.

Výstava jistě potěší nejen ty, kteří měli Vřesovku rádi, ale také příznivce akademického sochaře Otmara Olivy nebo akademického malíře Jana Jemelky. Součástí expozice jsou rovněž dochované autentické předměty z tohoto místa (např. Pieta nebo zvon) i projekt a model obnovy poutního místa. Výstava také rekapituluje historickou podobu tohoto turisticky oblíbeného místa i takřka nepřetržitou snahu o jeho obnovu; a to od roku 1946, kdy kaple vyhořela. Návštěvníci výstavy zde mohou podepsat „Petici za obnovu poutního místa Vřesová studánka“ nebo zakoupit knihu historika Drahomíra Polácha „Povídání o historii a znovuzrození Vřesové studánky“.

Výstavu „Třicetiletá válka a Šumpersko“ jsme navštívili po Novém roce. V Galerii Šumperska probíhá od 22. října 2015 do 31. ledna 2016 a uvádějí ji slova švédského historika Petera Englunda (tedy potomka těch, co nám ukradli rudolfínské sbírky i Ďáblovu bibli). Ten mj. říká, že ještě „nikdy dříve nebyla vedena válka v tak velkém měřítku a na tak velikém území, nikdy předtím neuplatnily armády takovou brutalitu a ničivou sílu“. Zmiňuje také naprostou ztrátu smyslu pro spravedlnost, masakry na nevinných, zabíjení a strašné mučení, kanibalismus, rabování, nejhrubší násilí na obyvatelích měst a vesnic … tedy vše, co svou krutostí vyrovnaly až obě světové války v minulém století.

Na výstavě je prezentována tato strašná válka z pohledu šumperského regionu, a to v rámci 370. výročí dobytí šumperského zámku císařskými oddíly o Vánocích roku 1645. O rok později si dobývání Šumperka zopakovali Švédové a vypálen byl např. také zámek v Úsově. Válečnou vřavou ve střední Evropě i v regionu návštěvníky expozice provedou zajímavé informační texty ve složkových šanonech i na informačních panelech, pro které se dnes používá většinou výraz poster. Ty představí stručný přehled o průběhu války i tehdejších důležitých událostech, s válkou souvisejících, popíší složení armád i způsob vedení boje a velká pozornost je také věnována tehdejší výzbroji vojsk. Najdeme zde např. muškety, kopí, halapartny, kordy, dýky i zbraně dělostřelectva. K dispozici jsou repliky rytin, železná výstroj vojáků (přilby, kyrysy apod.) i obrazy ze sbírek rodiny Mornstein-Zietorin. Centrem výstavy je pak scéna, zobrazující císařské dobývání šumperského zámku, kterou doplňuje kuchtící markytánka a ve stanu chrnící válečník.

Kromě exponátů ze sbírek šumperského muzea si zde můžeme prohlédnout i ty, které zapůjčily další instituce, zejména Vlastivědné muzeum v Olomouci, Národní památkový ústav Kroměříž, státní zámky Velké Losiny a Šternberk nebo - z olomouckého Arcibiskupství Olomouc i Muzea Kroměřížska řízeného - zámku Chropyně, kde se nacházejí sbírky zbraní z hradu Mírova. Na realizaci výstavy se – jak její návštěvník rychle zjistí – podílelo rovněž šumperské Sdružení přátel historie Magna Moravia.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Pro nás, šumperské domorodce, je to celkem zbytečné, ale pokud budeme hledat jen ve vzdálenosti do 200 metrů od Vlastivědného muzea Šumperk, tak podniků, kde se dá najíst, objevíme minimálně šest. A pokud se spokojíme s osvěžením v podobě tekutin, bude toto číslo ještě vyšší.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Bez snahy o rozlišení líbilo / nelíbilo je někdy zajímavé nejen číst jednotlivé výstavní informační panely, ale také návštěvnickou knihu. Na výstavě o Vřesovce jsem snad poprvé viděl na jednom panelu turistickou chatu Švýcárnu napsanou jako Švícárnu (hrubě nelíbilo), v knize byl velmi zajímavý zápis, který proti obnově Vřesovky důrazně protestoval s tím, že se toto magické místo stane komerčně-konzumní záležitostí a jeho jediným úkolem bude přinést co nejvyšší zisk novému majiteli restaurace.

Foto: markyz63

U Třicetileté války je pěkné, že mnohý návštěvník konečně pochopí, proč má tolik jedinců stále zájem o armádu i války a mnohdy dokonce dobrovolně zkouší absolvovat různá vojenská cvičení či zahraniční vojenské mise. Činnost vojáka je zde totiž na jednom panelu popsána ve dvou fázích. V té první voják bitvu očekává a během tohoto čekání spí, chlastá, obcuje s prostitutkami a věnuje se hazardu. V době válečné vřavy pak hlavně drancuje, plení, znásilňuje … a doufá, že přežije, aby se opět mohl věnovat té první – čekací – činnosti. A pokud se zde autorovi článku něco nelíbilo, tak pouze fakt, že doma zapomněl brýle.

Ostatní informace

Vstupné na obě výstavy je obvyklé pro výstavní prostory, kde probíhají. „Třicetiletá válka a Šumpersko“ tak přijde na 30,- Kč (děti, studenti, senioři a ZTP platí polovic), výstava „Vřesová studánka“ má vstupné jednotné, a to 10,- Kč. Jako milý bonus k ní ještě navíc dostane návštěvník – dle vlastního výběru – pohlednici nebo placku (my tedy dostali ke společné vstupence jednu placku pro dva). A každý, kdo na tyto výstavy kráčí přes nádvoří Pavlínina dvora, si ještě může prohlédnout – v rámci výstavy „Muzejní nej“ zde umístěnou – pískovcovou hlavu Klementa Gottwalda, která svého času, coby součást sochy v nadživotní velikosti „zdobila“ stejnojmenné šumperské náměstí.

Poslední aktualizace: 4.1.2016
Autor příspěvku: markyz63
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Vřesová studánka a Třicetiletá válka</strong> mapa
mapa Vřesová studánka a Třicetiletá válka

Příspěvky v okolí Vřesová studánka a Třicetiletá válka

Snad každý skutečný pivař zná vyhlášené hanušovické "ryzí pivo z hor", které se dnes prodává převážně pod označením Holba. Ale již v dávných dobách, kdy ještě o půlnoci na spořitelně svítila rudá hvězda temně…
Cyklo bar - hospůdka
Hospůdka Basa patří mezi nejoblíbenější šumperská zařízení svého druhu nejen mezi cyklisty, turisty a volejbalovými týmy, ale i mezi běžným obyvatelstvem. Hospůdku najdete na Náměstí Jana Zajíce v areálu býva…
   I když máme už polovinu měsíce listopadu a počasí k výletům zrovna moc nevybízí, nedokážeme už déle odolávat nešťastnému fňukání našich " toulavých" bot a vyrážíme na výlet. Tentokráte je to zase po d…
Na rohu ulic Kozinova a Husitská stojí nepřehlédnutelný dům, který je další z významných šumperských staveb, spojených s rakouskou podnikatelskou rodinou  Oberleithnerů. I když majitel této impozant…
Budova někdejšího německého gymnasia patří k nejvýstavnějším i největším budovám severomoravského okresního města Šumperk, jedné ze vstupních bran do Jeseníků. Monumentální neoklasicistní stavba byla postaven…
Titulek tohoto článku – jak se vzápětí přesvědčíte sami - opravdu nelže. Je všeobecně známo, že mnohá moravská města prostě mají své klenoty mezi „novodobými rodinnými domky“. Napříkad Brno tak má svou vilu Tugend…
Pavlínin dvůr je původně hospodářská budova, kterou nechal r. 1815 vystavět rytíř Franz Tersch. Ostatně dodnes čtvercová dispozice dvora na svou minulost upozorňuje. Rytíř F. Tersch by…
Nachází se v centru města v přízemí objektu Vlastivědného muzea. Kontakt: Regionální a městské informační centrum, Hlavní třída 22, Šumperk telefon: 583 214 000 e-mail: icsumperk@sumperk.cz Pro…
Sedmadvacetitisícové okresní Město Šumperk, ležící v podhůří Jeseníků, rozhodně netrpí nedostatkem zeleně. Může se pochlubit také několika městskými parky a jedním z nich je Schillerův park, založen…
Do Vlastivědného muzea v okresním městě Šumperk, Olomoucký kraj od vlakového nebo autobusového nádraží je to rovnou za nosem do centra kolem parčíku u Domu kultury. Pokud jedete autem, lze…
Že někdy drobná umělecká díla jsou mezi prostým lidem oblíbenější než gigantické výtvory skvěle dokazuje relativně nenápadná, ovšem dobře umístěná socha sovy v sadech 1. máje v Šumperku. Před budovou zdejšího Vlastivědného muzea již více než 50 let pozoruje děj kolem soška akademického sochaře Rudolfa Chorého. Dílo vzniklo v roce 1958 a je to jedna z jeho prvních realizací po…
Dům, budova
První zmínka o divadelní produkci v Šumperku je z období let 1628-69, kdy šumperští měšťané inscenovali při příležitosti Velikonoc Pašijové hry. V průběhu 18. století do města určitě zavítali i kočovné divadelní společnosti. (Kdo si vzpomene, v F.L. Věkovi je zmínka o tom, jak se Václav Thám vracel až ze Šumperka, s tím že tam moc nepochodil). V dominikánském klášteře po jeho zrušení vznikla ochotnická společnost, která ovšem…
Zřejmě nejkrásnější a nejrozsáhlejší šumperská secesní stavba – tedy nedávno rekonstruovaný činžovní dům palácového typu zvaný Marienhof (Mariin dvůr) - dnes tvoří protipól budově Finančního úřadu na ulici Generál…
Město
Šumperk leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Olomouc. Město se rozkládá u západního okraje Hrubého Jeseníku a na pravém břehu řeky Desná. Šumperk je označován jako vstupní…
Secese je všobecně  považována za poslední univerzální mezinárodní umělecko-výtvarný sloh,  jemuž se podařilo vtisknout svůj umělecký řád všem projevům a věcem moderního života. Dá se říct, že secese tvo…
Ve čtvrtek 24. 10. 2013 byla slavnostní vernisáží zahájena ve Výstavní síni šumperského muzea další – tradičně zajímavá - výstava, kterou jsem nechtěl promeškat. Znamenalo to tedy rychle opustit – l…
Historické a průmyslové město v podhůří Jeseníků, s řadou památek, spjaté s rodem moravských Žerotínů, téměř vylidněné za čarodějnických procesů v blízkých Velkých Losinách.
Klášterní kostel Zvěstování Panny Marie je dnes prezentován jako jedna z nejvýznamnějších šumperských památek. Nejstarší část kostela pochází z gotické doby, z první třetiny 14. století…
   Návštěvník Šumperku, který se do tohoto krásného města dopraví vlakem, může shlédnout jeho první barokní památku už při průchodu nádražím. Je jí členitá budova nádražní stanice, která od své rekonstru…
Město Šumperk bylo založeno v druhé polovině 13. století německými kolonizátory ze sousedního Slezska jako psrávní centrum oblasti težby cenných kovů, ale záhy se hospodářský vývoj obrátil k řemeslům, zejména na textilní výrobu. Mezi nejvýznamější mezníky v dějinách města můžeme považovat sjezd moravských a slezských stavů v r. 1490, povýšení Šumperka na královské komorní město v r. 1562 a čarodějnické procesy z let 1678-9…
Na počátku 20. století si tehdejší šumperští radní usmysleli, že Stará radnice, jež měla gotické jádro a četné renesanční, barokní i klasicistní přestavby, není už tolik reprezentativní, jak by si přáli a rozhodli se, že postaví radniční budovu novou a takovou, která by více vyjadřovala německý styl. V r. 1907 byl ustanoven výbor pro výstavbu nové radnice, který předložil po několika jednáních požadavky na parametry nové…
Přestože bylo město Šumperk, dnes často nazývané „Brána Jeseníků“, založeno již ve II. polovině 13. století – pravděpodobně v roce 1269 nebo  1276 a  první písemná…
Velké Losiny jsou podhorskou rekreační a lázeňskou obcí a najdeme ji severním směrem od města Šumperku. Obec je známá nejenom díky lázním, ale také díky zdejšímu zámku, ve kterém probíhaly č…
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
17.3km
více »
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
19.1km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
24.1km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
26.1km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
30.3km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace