TURISTIKU PODPORUJÍ
61 052 turistů a cestovatelů
105 920 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 241 658,- odměny za články
Kladské pomezí a Broumovsko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Kladské pomezí a Broumovsko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Broumov – historie města a městská pěší trasa po jeho památkách a zajímavostech

Tipy na výlet Vycházka - půldenní

Mírové náměstí
Mírové náměstí  •  Fotografie (57)  • Foto: jircak
Mírové náměstí

Kam a jak jedeme?

Do Broumova jsme přijeli, protože jsme si ho na pár dnů vybrali jako východisko pro výlety do okolí. Jsme z Plzně a tenhle kus naší republiky prakticky neznáme. Tak ho chceme pořádně poznat. A nejen nádhernou přírodu, ale i zdejší památky.

Za čím jedeme?

Město Broumov leží na řece Stěnavě v Broumovském výběžku ve východní části Broumovské vrchoviny poblíž polské hranice. Území patří do Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Severovýchodně od města se rozkládají Javoří Hory.
Podle jedněch pramenů již r. 1171 vznikla na tomto místě - na stezce vedoucí z Čech do Kladska osada. Toto území a široké okolí, vč. malé osady Police s benediktinskými poustevníky a dřevěným kostelem Panny Marie získal břevnovský benediktinský řád r. 1213 od krále Přemysla Otakara. Pravděpodobně až r. 1255 bylo nad pravým břehem založeno správní centrum. Bylo to v době mohutné německé kolonizační vlny, která zalidnila i sousední Slezsko a Kladsko. Osada se stala střediskem obchodu a řemeslné výroby. Významné místo si od začátku získali soukeníci. R. 1275 dostali od krále Přemysla Otakara II. privilegium na výrobu a prodej sukna, které se stalo vývozním artiklem. Po Přemyslově smrti r. 1278 se Broumovska zmocnil kníže Jindřich IV. Vratislavský. I když bylo po r. 1290 panství vráceno benediktinům, měli problém obhájit své vlastnictví na slezských hranicích.
Proto bylo na počátku 14. století v Broumově zřízeno benediktinské proboštství a vybudován klášter s gotickým kostelem sv. Vojtěcha. Tím sem byla přenesena z Břevnova správa nad tímto územím. Za ztráty, které město utrpělo, získalo r. 1348 od krále Karla IV. stejná práva, jaká měla sousední královská města Hradec a Kladsko. Svobodným královským městem se však Broumov nikdy nestal. R. 1419 opat postoupil městu právo svobodného dědictví a prodal mu dva domy, aby si mohlo vybudovat Radnici a obecní dům. R. 1449 získalo i hrdelní právo.
Během husitských válek byl Broumov husity obléhán, ale po třech dnech vyjednávání husité odtáhli. Prakticky až do r. 1430 broumovští zpevňovali městské hradby a budovali parkány. Město obsadilo i vojsko uherského krále Matyáše, ale dobít ho se jim nepodařilo. R. 1472 je vyhnal syn Jiřího z Poděbrad kníže Jindřich Münsterberský, ale město si vzal do zástavy, ze které ho vykoupil až r. 1488 opat Pavel.
Když město nesužovaly války, byly ve městě náboženské spory. V dříve katolickém Broumově se začalo šířit protestanství. Tomu se ale neúspěšně snažili zabránit zdejší opati, podporovaní i císařem Rudolfem II.. Až po bitvě na Bílé hoře se téměř vše vrátilo do původního stavu. Některé protestantské rodiny emigrovaly, správa se vrátila do rukou břevnovských benediktinů. Město však přišlo o veškerá svá práva, která jim byla vrácena až po třech letech, ale jen v omezené míře.
Město trpělo i během třicetileté války – bylo obléháno, drancováno, ale naštěstí nebylo celé vypáleno jako řada okolních obcí. Jak to tehdy bylo skoro běžné – léta utrpení střídala léta rozkvětu, kdy klášter vlastní podnikatelskou činností a organizací plátenické výroby několika set domácích tkalců získal prostředky ke stavbě nových klášterních objektů, kostelů a pod. Slezské války v polovině 18. století však  byly příčinou úpadku soukenické výroby, nepomohlo tomu ani založení klášterní soukenické manufaktury. Klášter se začal věnovat již jen zemědělské výrobě a tkalcovství se vrátilo zpět do vesnic do rukou drobných podnikatelů. Do toho se vložil r. 1856 Josef Schroll, obchodník s plátnem, postavil v sousedním Olivětíně první mechanickou tkalcovnu a zahájil tak průmyslovou výrobu.
V Broumově i jeho okolí byli Češi v menšině, proto vyhlášení Československého státu 28. října 1918 zde způsobilo demonstrace broumovských Němců a projevy odporu proti nově vytvořené samostatné republice. Ani po obsazení oblasti českým vojskem se situace neuklidnila. R. 1938 proto bylo Broumovsko poprvé v historii odloučeno od Čech. Česká menšina byla nucena uprchnout. Až po osvobození sovětskou armádou dne 9. května 1945 byly osoby německé národnosti vysídleny a do oblasti se stěhovali obyvatelé z východních Čech, Slovenska, ale i z ciziny. Textilní výroba, která zde nikdy nezanikla, byla po r. 1945 převzata státem a r. 1949 vznikl n. p. Veba a v nedaleké Polici nad Metují n. p. Meta. Tyto podniky byly r. 1958 sloučeny do n. p. Veba. R. 1992 vznikla Veba a.s..

Ve městě se zachovala řada historických objektů – proto je dnes historické jádro města zapsáno na seznamu chráněných památek. Zahrnuje území od Horní brány na sever k Dolní bráně na jihu, kde mezi dvěma ulicemi jsou velké, nyní Mírové náměstí a Malé náměstí. Náměstí i ulice jsou lemovány měšťanskými domy, které stojí na původních středověkých parcelách. Jsou to domy ve stylu empíru a různých historizujících slohů 19. století.

Město pro turisty připravilo Městskou pěší trasu po zajímavých místech. V informační centru na náměstí je možno si k ní vyzvednout i malého průvodce. Má celkem 11 zastavení s informačními panely, které jsou psány v češtině a polštině.
1. stanoviště je u infocentra na Mírovém náměstí, kde je střed historického centra a kde se dochovaly měšťanské domy na středověkých parcelách. Řada z nich má gotické zaklenuté sklepy. Dnešní podoba je z 16., 18. a 19. století. Největší je renesanční dům s kamenným portálem s letopočtem 1595, kde je nyní informační středisko. V severozápadním rohu je Stará Radnice. Od 13. století sloužila jako fojtův dům. V r. 1419 se stala jednou z nejstarších Radnic u nás. R. 1838 byla přestavěna, další úpravy jsou z r. 1994. Dnes je v ní pobočka Komerční banky. Uprostřed náměstí stojí barokní Mariánský sloup z r. 1706, který je z jednoho kusu kamene.
2. stanoviště je severozápadně od náměstí, kde v letech 1290 – 1322 opat Bavor zřídil benediktinské proboštství - klášter s gotickým chrámem zasvěcený sv. Vojtěchu. Součástí byl i pivovar, který byl vybudován r. 1348. Původně gotický kostel sv. Vojtěcha byl v letech 1685-1688 přestavován v barokním slohu. Barokní přestavbu dokončil v letech 1721-1723 Kilián Ignác Dientzenhofer. Podle společného návrhu otce a syna Dientzenhoferů byla později provedena i barokní přestavba ostatních klášterních budov. Od r. 1950 byl v klášteře internační tábor pro řeholníky a později i pro řeholnice různých řádů, kteří zde byli vězněni a pronásledováni pro své přesvědčení. Pracovali v továrnách a v zemědělství. Po r. 1968 mohli pracovat i v charitních domovech.
R. 1990 byl klášterní majetek vrácen břevnovským benediktinům, kteří budovy opravili, nyní je tam Městské muzeum, klášterní kavárna a Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov, které zde pořádá řadu kulturních akcí.
Velmi slavná byla i zdejší klášterní škola (později gymnázium). Sem do školy chodili např. v 17. století proslulý dějepisec a jezuita Bohuslav Balbín, v 19. století spisovatel historických románů Alois Jirásek, rodák z nedalekého Hronova, a Alois Rašín, ministr financí 1. československé vlády.
Budova kláštera s kostelem je veřejnosti celoročně přístupná. Prohlídky se konají vždy v celou hodinu – od dubna do října od 9 do 16 hodin, od listopadu do března od 10 do 15 hodin. Významnou součástí prohlídky kláštera je vzácná knihovna se 17 000 svazky. Další tisíce knih byly bohužel zničeny za komunistického režimu. V klášteře uvidíte i kopii Turínského plátna z r. 1651. Byla nalezena čistě náhodou r. 1999 v dřevěné schránce v klášterním kostele nad kaplí sv. Kříže. Na světě je celkem přibližně 40 podobných kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě.
Součástí kláštera je klášterní zahrada. Vznikla v 17. století, do dnešní doby se zachovalo mnoho zajímavých architektonických prvků a staveb. Dominantou zahrady je u altánu rostoucí památný Klášterní dub. Byl zasazen na počest svatby Františka Josefa s Alžbětou Bavorskou (Sisi), která se konala 24.7.1854 v klášteře ve Vídni. Strom je tedy víc jak 160 let starý, je 27 metrů vysoký, kmen má obvod 420 cm. Zahrada je volně přístupná denně od 8 do 20 hodin.
3. stanoviště je na vyhlídce Hladomorna, která uzavírá dolní konec ulice Na Brance. Tam se dochovaly zbytky středověkého městského opevnění - pozůstatky městských hradeb, parkánů a věže i schodiště k předměstí směrem k městské lázni. Ve věži bylo r. 1680 krátce drženo několik sedláků, kteří se zúčastnili povstání proti klášterní vrchnosti. Dříve zde byl také domek, kterým se procházelo ke schodišti a kde se kontroloval vstup do města. R. 1885 byl domek zbourán, původní gotické točité schodiště zasypáno a bylo postaveno nové cihlové dvouramenné schodiště. Přístup do dolních prostorů věže je od té doby možný pouze otvorem seshora. Zbytek věže byl upraven na vyhlídkovou terasu. Při přestavbě byla ve spodní části věže odkryta kamenná deska, kde prý byly lidské kosti. Proto získala vyhlídka svůj název Hladomorna.
4. stanoviště je u kostela sv. Petra a Pavla na Kostelním náměstí, západně od severní strany Mírového náměstí, při západní straně bývalých hradeb. První zmínka o něm je z r. 1258. Po požáru r. 1452 byl obnoven. Barokní úprava je z r. 1757. Z té doby je i průčelí s věží. Ke kostelu patří i fara. V jejím sklepení je freska Posledního soudu, jejíž vznik je odhadován na dobu okolo r. 1320 a patří k nejstarším památkám. Pravděpodobně byla fara postavena na místě původní kostnice na bývalém hřbitově. Když z náměstí sejdete pod městské hradby, dostanete se do parku Alejka, který je nejstarším veřejným parkem v Broumově. V letech 1814 - 1815 zde bylo vysazeno první stromořadí, o kterém ve svých pamětech píše i Alois Jirásek. V letech 2007 - 2010 byl obnoven a vysazena nová jírovcová alej. Parkem protéká Liščí potok, přes který je několik lávek, je zde dětské hřiště i mnoho laviček.
5. stanoviště je u kostela sv. Václava v ulici zvané V Kopečku, v jižní části tohoto historického centra, kousek nad Dolní bránou. Počátkem 17. století si zde zdejší protestanti postavili dřevěný kostel. Během třicetileté války vyhořel. Později postavená zděná kaple sv. Václava vyhořela r. 1684. Nynější kostel postavil z r. 1729 Kilián Ignác Dientzenhofer. R. 1950 byl kostel uzavřen a využíval se jako skladiště. R. 1989 se začalo s opravou, r. 1995 byl vysvěcen a znovu je využíván k původnímu poslání.
6. stanoviště je ještě o kousek dál – až za Dolní bránou. První zmínka o dřevěném špitálním kostele sv. Ducha se sousedním špitálem je ze 14. století. R. 1421 ho husité vypálili. R. 1689 byl postaven nový, již kamenný kostel, který byl v 18. a 19. století upravován. V kostele se konají bohoslužby, ale také koncerty žáků ZUŠ.
7. stanoviště je ještě dál jižním směrem – za nemocnicí, na ulici Křinická. Je to dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, druhá nejstarší celodřevěná sakrální stavba ve Střední Evropě. Podle pověsti byl postaven r. 1177 údajně pohanskou šlechtičnou, která zde byla pokřtěna. Kostelu prý věnovala perlovou čelenku, která je uložena v městském muzeu. Kostel byl postaven bez jediného hřebíku. První písemná zpráva je z r. 1383. R. 1449 ho poničil požár, hned následující rok byl obnoven. V této podobě ho dnes můžeme vidět. V interiéru jsou zachované nástěnné malby. Okolo kostela je zastřešený ochoz, kde jsou umístěny staré renesanční a empírové náhrobky, ale také dřevěné desky, které obsahují kronikářské záznamy o vážných událostech (povodně, mor, požáry apod.). Kostel je otevřen veřejnosti, ale pouze v měsících červenec a srpen, a to denně od 9 do 17 hodin.
8. stanoviště je v městském  parku "Dětské hřiště". Při výjezdu z města severním směrem je park vlevo od Masarykovy třídy, blízko mateřské školy, kus za městským parkovištěm u městského úřadu. Za budovou městského úřadu, v těsném sousedství s klášterní zahradou je Schrollův park. Tento park byl založen v 19. století u soukromé vily. Je pojmenován podle rodiny Schrollů - Benedict Schroll založil mechanickou tkalcovnu v Olivětíně a dal tím základ zdejším textilním závodům. V parku je skleněný altán, kde se konají svatební obřady a různé kulturní akce.
9. stanoviště CHKO Broumovsko je na vyhlídkovém místě nad sídlištěm Spořilov, někde na konci ulice Bratří Čapků. My jsme tam nebyli, protože jsme si CHKO poměrně dost prošli. CHKO byla vyhlášena 27.m3. 1991. Zaujímá plochu 410 km2. Je to romantické území se skalními městy, roklemi a soutěskami a stolovými horami, ale i s unikátní církevní a lidovou architekturou. CHKO spravuje 2 národní přírodní rezervace (Adršpašsko-teplické skály, Broumovské stěny), 1 národní přírodní památku (Polické stěny), 3 přírodní rezervace (Ostaš, Křížová cesta, Farní stráň), 5 přírodních památek (Borek, Kočičí skály, Šafránová stráň, Mořská transgrese, Pískovcové sloupky) a také národní přírodní památku Babiččino údolí, i když je za hranicemi CHKO.
10. stanoviště Broumovské stěny je na konci města v ulici Hvězdecká, kudy se jezdí do Křinic a odkud jsou stěny vidět. Broumovské stěny jsou národní přírodní rezervace, která byla vyhlášena r. 1956 na rozloze 638 ha. Je to vlastně část CHKO Broumovsko mezi městy Broumov a Police nad Metují. Rezervace má za úkol chránit krajinářsky významný nesouměrný hřeben s řadou pískovcových skalních měst. Je dlouhý 12 km - od Honského Špičáku na severu až po Božanovský Špičák na jihu. To je nejvyšší vrchol Broumovských stěn (773 m.n.m.). Na hřebeni je např. vyhlídkové místo Hvězda s restaurací a s kaplí Panny Marie Sněžné, Supí hnízdo a řada dalších zajímavých skal a míst
11. stanoviště je v Olivětíně, kde je pivovar Broumov, jeden z nejstarších klášterních pivovarů v Čechách. Součástí je pivovarské muzeum a prodejna.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na dobu 4 nocí jsme měli zajištěné ubytování i s polopenzí v hotelu Praha na Mírovém náměstí, odkud jsme vyráželi na výlety po CHKO Broumovsko. Vždy po návratu jsme si prošli část samotného Broumova, takže za tři dny pobytu ve městě jsme toho stačili docela dost.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Těžko říct, co se nám líbilo nejvíc. Určitě nádherný je klášter s kostelem se zajímavou prohlídkou, líbil se nám i dřevěný kostelík, do kterého jsme mohli nakouknout jen malým otvorem ve dveřích, hezké je náměstí. Takhle bych mohla pokračovat. Broumov je hezky opravené město snad s ještě hezčím okolím.

Ostatní informace

Abychom prošli vše zajímavé, co nám okolí nabízí, na to jsou 3 dny a den příjezdu a odjezdu skutečně málo. Naštěstí jsme měli možnost si to ještě trochu prodloužit. Mohu tedy doporučit výlety do Broumovských stěn, kde jsme zvládly výlet do střední části i na Honský Špičák, byli jsme na Ostaši i v Kočičích skalách, dali jsme si tůru v Adršpašských skalách i v Teplických skalách, byli jsme na rozhledně Čáp i u zámku a na zřícenině hradu Skály, vystoupali jsme i na Ruprechtický Špičák, kde je rozhledna. A také jsme objeli celý soubor barokních kostelů, tzv. Broumovskou skupinu. Kostely se nachází v okolních vesnicích a mají jedno společné - vznikly v období vlády opata broumovského kláštera Otmara Zinckeho podle projektů významných stavitelů českého baroka Kryštofa a Kiliána Ignáce Dienzenhoferů. Zastavili jsme se i v Polici nad Metují, kde je nádherný bývalý klášterní kostel. Historické jádro města je městskou památkovou zónou.
Ke všem těmto výletům postupně přibudou samostatné odkazy s fotografiemi - bude to však nějaký čas trvat.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.586, 16.332)
Poslední aktualizace: 12.7.2018
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Broumov

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
2,0km od místa

Příspěvky z okolí Broumov – historie města a městská pěší trasa po jeho památkách a zajímavostech

Broumovská skupina kostelů
Broumovská skupina kostelů
Kostel
Dominantou broumovského kraje je 10 barokních kostelů, z nichž většinu postavili slavní architekti Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferovi. Kostely nejsou většinou přístupné veřejnosti.…
0.3km
více »
Turistický rozcestník v Broumově
Turistický rozcestník v Broumově
Rozcestí
Hlavní rozcestník v Broumově (foto 1) se nachází na začátku Masarykovy třídy (foto 2) a nedaleko Benediktinského kláštera (foto 3). Prochází tudy červená značka z Teplic nad Metují, Vernéřovic, Meziměstí (foto 4), Ruprechtic (foto 5) do Křinic, na Hvězdu (foto 6) a přes Hlavňov (foto 7) do Police nad Metují. …
0.3km
více »
Broumov - Benediktínsky kláštor
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Broumov - Benediktínsky kláštor
Klášter
Benediktínsky kláštor ( národná kultúrna pamiatka ) - dnešnú podobu získal kláštor pri barokovej prestavbe v rokoch 1726 - 1748 podľa projektu K. a K. I. Dienzenhoferových. Bol založený v prevej polovici 14. stor…
0.5km
více »
Mariánský sloup
Mariánský sloup
Socha
Mariánský sloup stojí na Mírovém náměstí v Broumově. Mariánský sloup v Broumově zhotovil roku 1706 J.Brokoff. Sloup stojí na podnoži vysoké 2,8 m. Je vytesán z jednoho kusu kamene. Ve sp…
0.5km
více »
Broumovská skupina barokních kostelů
Broumovská skupina barokních kostelů
Tipy na výlet
Trávíme dovolenou na Broumovsku. Víme o tom, že v okolí Broumova existuje unikátní skupina devíti barokních kostelů. Proto jsme rozhodli, že musíme všechny tyto kostely objet, v našem případě autem. Kostely byly p…
0.5km
více »
Broumov - kostel sv. Petra a Pavla
Broumov - kostel sv. Petra a Pavla
Kostel
Kostel sv. Petra a Pavla je poprvé připomínán v r. 1258, kdy pražský biskup věnoval příjmy z farního kostela Břevnovskému klášteru, v té době se jednalo o kostel dřevěný. Kostel kamenný byl postaven ve 14. století, věž byla dokončena v roce 1477. Roku 1679 byla zahájena barokní přestavba kostela, která byla dokončena v roce 1682. V r. 1891 byl kostel poškozen požárem, při jeho…
0.5km
více »
Broumov - Mírové náměstí, soubor památek
Broumov - Mírové náměstí, soubor památek
Náměstí
Broumovské Mírové náměstí je s přilehlým okolím historickým centrem města. Měšťanské domy jsou původně ze 16. století, postaveny byly z kamene, do současné podoby byly upraveny po následných barokních a empírových úpravách. V západním rohu náměstí najdeme Starou radnici z roku 1419. Jedná se jednu z nejstarších radnic v českých poddanských městech. Obnovována a upravována byla…
0.5km
více »
Broumov - město kostelů
Broumov - město kostelů
Tipy na výlet
Naším cílem je malebné broumovsko a samotné město Broumov, ve kterém se nachází známý Broumovský klášter a několik dalších kostelů. Jedeme do historického města obklopeného masivem Broumovských stěn a Javořích hor…
0.5km
více »
Broumov - Muzeum Broumovska
Broumov - Muzeum Broumovska
Muzeum
Muzeum, které se nachází v sousedství kláštera návštěvníky seznamuje s historií bývalého klášterního benediktinského panství. Muzeum pravidelně připravuje krátkodobé vlastivědné výstavy a výstavy výtvarného umění.…
0.5km
více »
Kterak získal Broumov uherskou posádku a jak se jí zbavoval
Kterak získal Broumov uherskou posádku a jak se jí zbavoval
Zajímavost
V srpnu 1469 poslal uherský král Matyáš Korvín, který válčil jako papežův spojenec proti králi Jiřímu z Poděbrad, svého nejlepšího vojevůdce Františka z Háje, českého zemana a bratrského …
0.5km
více »
Broumov - klášterní kostel sv. Vojtěcha
Broumov - klášterní kostel sv. Vojtěcha
Kostel
První dochovaná zmínka o klášterním kostele sv. Vojtěcha je datována rokem 1357 ve spojitosti s dokončením stavby gotického dvoulodí s polygonálním závěrem kněžiště a dvěma Věžemi. Roku 1684 byl kostel stižen požárem a následně v letech 1685 - 1688 barokně přestavěn dle návrhu Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Bohatá vnitřní výzdoba pochází od mistrů štukatérů T. a A.…
0.5km
více »
Geopark Broumovsko spustil nový web
Geopark Broumovsko spustil nový web
Tipy a novinky
Geopark Broumovsko byl v roce 2018 zařazen na seznam českých národních geoparků. Jedná se o další z řady výjimečných geologicko-historicko-kulturních území v České republice. K významným…
0.5km
více »
Broumov - Infocentrum
Broumov - Infocentrum
Ostatní
Informační centrum Vám poskytne informace o společenských, kulturních a sportovních akcích ve městě a okolí. Dále máte možnost zajistit si ubytování čí stravování. V rámci centra si můžete zakoupit vstupenky na akce. Nabízí velké množství bezplatných i placených propagačních materiál…
0.5km
více »
Dovolená na Broumovsku
Dovolená na Broumovsku
Cestopisy
Po třech dnech jsme dorazili do Broumova, kde máme zajištěné ubytování na další 4 noci, které zde prožijeme i se synem a jeho rodinou. Přijeli jsme v pátek v pozdním odpoledni, bylo horko, takže jsme byli celí vyprahlí a naše první cesta vedla na pivo. Olivětínský Opat nás však moc nenadchl. Až později jsme se stěhovali na pokoj. Víc jsme toho nestačili. Naše společná dovolená …
0.5km
více »
Broumoský klášter
Broumoský klášter
Dům, budova
Benediktinský Klášter Broumov je zapsán v seznamu kulturtních památek České republiky.Dnešní podaba je výsledkem vrcholně barokná přestavby(1726-48) podle KILIÁNA IGNÁCE DIENTEZENHOFERA. V současné době lze navšt…
0.5km
více »
Kostely Broumovska
Kostely Broumovska
Kostel
Kostely tzv. „broumovské skupiny“ byly na území klášterního panství vystavěny podle plánů významných barokních architektů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce z počátku 18. století. Důvodem této výst…
0.5km
více »
Na Javoří hory z Broumova přes Janovičky
Na Javoří hory z Broumova přes Janovičky
Trasa
Při popisu přechodu Javořích hor (https://www.turistika.cz/trasy/pres-javori-hory-z-otovic-do-mezimesti) jsem slíbil popsat dvě další přístupové cesty do těchto hor. Sliby se mají plnit, tady je první z nic…
0.5km
více »
Na Javoří hory z Broumova přes Heřmánkovice
Na Javoří hory z Broumova přes Heřmánkovice
Trasa
Další přístupová cesta na Javoří hory z Broumova. Vede po žluté značce opět přímo z centra Broumova (foto 1 a 2) - případně od nádraží - k řece Stěnavě a podél ní do Olivětína k pivovaru.…
0.5km
více »
Broumovský benediktinský klášter.
Broumovský benediktinský klášter.
Klášter
Klášter byl založen ve 13. století, kdy území Broumovska věnoval Přemysl Otakar I. mnichům Benediktinům. Zdejší krajina byla v darovací listině charakterizována jako krajina děsná v pustině…
0.5km
více »
Z Broumova na Hvězdu a Ostaš
Z Broumova na Hvězdu a Ostaš
Trasa
Jedna z možných přístupových cest na Hvězdu a později na Ostaš. Pro návštěvu Hvězdy a Broumovských stěn je poměrně málo využívaná, snad kvůli velmi strmému stoupání z osady Amerika a ani její pokračování do Hlavňova, Pěkova a na Ostaš není nijak frekventované. Možná že hlavním důvodem bude fakt, že jak Hvězda, tak Ostaš jsou velmi snadno dostupné autem, tak proč by se člověk trmácel do kopce po svých...…
0.5km
více »
Turistická známka č. 2327 - Město Broumov
Turistická známka č. 2327 - Město Broumov
Turistická známka
Nejstarší památkou města je historické jádro na skalním ostrohu nad řekou Stěnavou, kde byl Broumov založen v pol. 13. stol. Dodnes si uchoval svůj původní půdorys tzv. slezského typu. Především na náměstí se dochovaly měšťanské domy na středověkých parcelách s gotickými zaklenutými klenbami sklepení. K dominantám patř…
0.5km
více »
Broumov - socha sv… ale jakého?
Broumov - socha sv… ale jakého?
Socha
Zajímavý pomník světce se nalézá v křižovatce ulic Prokopa Holého a Husovy pod Broumovským klášterem. Zub času (a možná i vandal) se podepsal na stavu tohoto díla, německý nápis je již také špatně čitelný. Když někdo bude vědět, kterému světci bylo dílo věnováno, případně, kdy bylo vytvořeno, může doplnit do diskuze.   
0.6km
více »
Pivovar v Broumově
Pivovar v Broumově
Tipy na výlet
Jedeme přímo do Broumova do pivovaru. Parkoviště je přímo v areálu pivovaru. Prohlídka místního pivovaru. Vaří se zde pivo pod názvem Olivětinský opat. Vaří se tu několik druhů a prohlídka končí ochutnávkou. My jsme měli kdispozici 30-ti litrový sud a i když se všichni moc snažili nějaké to pivko tam přeci jen zůstalo. Řidiči si alespoň v místním krámku koupili něco s sebou. Například se tu vaří medové pivo. Bydleli jsme v …
0.6km
více »
Webkamera - Broumov, náměstí
Webkamera - Broumov, náměstí
WebKamera
Připojený odkaz nabízí pohled na Broumov ze tří webkamer. Tím prvním je pohled na broumovské Mírové náměstí jemuž dominuje morový sloup. Pohledem druhým je výhled z chaty na Hvězdě na město a hraniční hory v pozad…
0.6km
více »
Benediktinský klášter Broumov
Benediktinský klášter Broumov
Klášter
Broumovský klášter, je nádherný komplex budov s nádhernými i smutnými interiéry. Býval klášterem plným života, pak na nějakou dobu smutným internačním táborem a nyní opět vstává z propadliště dějin. Najdete zde historické předměty, nádherný refektář, krásnou, naštěstí neposkvrněnou knihovnu a velice pěkný kostel. Bohužel klášter postihl nezájem minulého režimu o církevní památk…
0.7km
více »
Broumov - socha sv. Floriána
Broumov - socha sv. Floriána
Socha
Pomník se sochou prvního rakouského svatého a mučedníka, sv. Floriána se nachází u kašny na Malém náměstí. Na současné místo byla socha přenesena v roce 1857 od brány klášterní zahrady. V „dřívějších“ dobách se Malé náměstí dle sochy jmenovalo Florianusplatz.
0.7km
více »
Broumovský klášter
Broumovský klášter
Tipy na výlet
Klášter se nachází v Broumově. Přijeli jsme sem autem a zaparkovali na parkovišti místního náměstí. Tento klášter byl zbudován roku 1322 a byl zasvěcen sv. Vojtěchu. Od roku 1950 sloužil jako internační tábor pro řeholníky a řeholnice různých řádů. Byla zde klášterní škola, do které chodil např. Bohuslav Balbín či Alois Jirásek. Klášterní gymnázium bylo ale zavřeno nacisty v…
0.7km
více »
Broumov
Broumov
Městečko
Broumov leží v Východních Čechách, východním směrem od města Trutnov nedaleko hranice s Polskem. Městem protéká řeka Stěnava a je ohraničeno Javořími horami a pásmem pískovcových Broumovských stěn. V blízkém okolí…
0.9km
více »
Broumov - dřevěný kostel sv. Panny Marie
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Broumov - dřevěný kostel sv. Panny Marie
Kostel
Jedná se o nejstarší dřevěnou sakrální stavbu nejen v Čechách, ale i ve střední Evropě. Hřbitovní dřevěný kostel Panny Marie byl založen ve 13. stol., později vypálen husity a znovu postaven po roce 1459. V 17. st…
1.2km
více »