Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Borovnice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Borovnice, Pecka, Borovnice

Tipy na výlet Celodenní výlet Do přírody

strom s obrázkem
strom s obrázkem  •  Fotografie (9)  • Foto: bezprezdivky

Kam a jak jedeme?

Poslední den dovolené na programu výlet do městečka a hradu Pecka. Bylo to po žluté. Ta to trochu obcházelo, ale my jsme už věděli, že na ni narazíme na návrší nad vlakovou zastávkou. Pavlína mi zase do kopce utekla, já jsem poskytoval rady nějakým zbloudivším automobilistům (zajímavé, chtěli do Nové Paky, pán se mně ptal na cestu, dáma vedle něj měla plný klín map), potom mě minul nějaký hluboce roztrpčený pán. Důvod roztrpčení jsem poznal záhy. V noci totiž pršelo, silnička byla namoklá, a on řídil tu Avii, která malebně čněla z příkopu. Ani obrázek jsem nestihl udělat. Znal to tu a s traktorem, který ho posléze vytáhl, byl u auta stejně, jako já. Nechtěl jsem provokovat. Ze silnice jsme sešli, lesními pěšinami ji ještě přeťali a nakonec u malebného torza věkovitého stromu u potoka Javorka jsme na ni opět vstoupili.

Cestou jsme zjistili, že ten déšť, který zanechal v Borovnici pár louží (a u silnice padlý náklaďáček) byl o pár kilometrů vedle pěknou bouřkou. Padlý buk měl jizvu po blesku a ještě byl cítit spáleninou.

Od suchého stromu se svatým obrázkem se šlo po silnici až k rybníčku na Javorce.

Je to opravdu zvláštní vodní dílko. Nejen, že jsem nikde nenašel jeho jméno, ale při posezení na lavičce jsem viděl netopýra, který mlsal vodoměrky. A to v půl jedenácté dopoledne letního času. Po krátkém odpočinku jsme po hrázi opustili silnici a po lesní cestě nás značka vedla k Pecce. Za chvíli byl hrad a zámek na dohled.

Další cesta vedla kolem místního kempu. Zaznamenal jsem nelibost, že nebydlíme. Já o něm věděl, na internetu byl, ale nezdálo se mi to to pravé ořechové. Potom mi dala za pravdu, povykovalo tam moc dětí.

Sešli jsme do Pecky, vzápětí bylo jasné, že nás čeká ještě pěkný kopec. Místní kostel byl dost vysoko nad námi.

Pecka
Pecka  •  Foto: bezprezdivky

Nakonec jsme našli i náměstí. Zaujala mě místní soukromá galerie (vstup zdarma) plná pěkných kamínků. Pavlína jich měla od včerejška plné zuby, dovnitř nešla. Já si prohlédl, s majitelem pohovořil, líbilo se mi. Potom jsme se rozdělili. Pavlína šla na hrad, já si vybral jednu z restaurací. Bylo tam docela dobře, ale jen krátce. Byli jsme tam ve špatnou dobu, kolem poledního, hrad byl zavřený, muselo by se hodinu čekat. A ještě jsme sháněli noviny, byl čtvrtek, byl v nich televizní program. Trafiku jsem našel, ale ta otevírala ještě později než hrad. Z náměstí jsme odcházeli kolem cukrárny. Ptal jsem se Pavlíny, jestli si nechce dát kafe s něčím dobrým. Nechtěla. O dvacet minut později, když jsme zase procházeli kolem kempu (tentokrát z druhé strany) už kafe chtěla. Občerstvení bylo uvnitř, na recepci měli i kýžené noviny. Když jsme šli k hospodě, zeptala se Pavlína, proč jsme si to kafe nedali v Pecce. Lehce jsem ji přetáhl deštníkem, ona mi za to málem urazila rameno. Kafe jsme si nakonec dali, otravovaly nás u toho vosy, a Pavlína uznala, že přeci jen jsem to ubytování vybral docela dobře.

Cesta nás teď vedla po zelené značce. První kilometry mírným stoupáním údolím levostranného přítoku Javorky. Zastavili jsme se tu u podivných erozí obnažených kořenů stromu.

Dal jsem si tu housku a cigaretu. Potůček jsme obešli a dost příkrým stoupáním jsme se dostali na hřeben. Tam byla cesta krásná. A rostly tam i krásné květiny.

Květinu jsem sebral, pak jsem našel ještě jednu, nakonec jsem je věnoval U Myšáka do kuchyně. Snad je spotřebovali.

Zelená vedla do Borovničky, cesta byla pohodová, chvílemi až krásná. Vedla dlouho lesem, nakonec přešla do luk s roztroušenými lesíky, kterými místy prokukoval železniční most místní lokálky.

Domlouvali jsme se, že před železničním přechodem odbočíme doleva, opustíme tím značku a vydáme se po cestách neznačených. To abychom nemuseli pěkných pár kilometrů po silnici. Pavlína šla vepředu a samozřejmě na to zapomněla. Málem jsem si namohl hlasivky, jak jsem ji vracel. Ještě jsem zaznamenal kopečky kolem Borovničky a nějaký ten roztroušený domeček a po polní cestě jsme začali mírně stoupat k západu.

Došli jsme až k bývalému větrnému mlýnu. Jeho obrázek byl na zdi U Myšáka. Ale ještě před tím, než jsme tam dorazili, objevil jsem výhled, u kterého jsem poznal, odkud byly malovány kulisy k večerníčku Krkonošské pohádky. Takový ten začátek, jak Krakonoš hory překračuje. Pohled úchvatný, bohužel moc zamlžený, o obrázek jsem se ani nepokusil. Na místě bývalého větrného mlýna, který přežil mnohé strázně, ale začátek komunistické normalizace v roce 1968 ne, udělali místní nadšenci malý pomníček.

Z vyvýšeniny (na mapě Zimní Strana, svah je obrácen k severu) byl nezamlžený pohled na hřeben nad Borovnicí, Letní Stranu. Panoramatko je brané z ruky.

Odtud jsme přeci jen cestou necestou sešplhali na silnici a doploužili se k Myšákovi.

Za čím jedeme?

Byl to poslední den dovolené a chtěli jsme projít část nádherné KRAJINY kolem Nové Paky. Dokonce i hrad byl v plánu, ale polední přestávka tu byla moc dlouhá.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Penzion U Myšáka v Borovnici má jen jednu chybu. Leží u poměrně rušné silnice. Jinak ubytování příjemné a kuchyně dobrá. V Pecce je možností občerstvení povícero.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zarputilému pesimistovi by se mohl nelíbit dost členitý terén, jinak opravdu není důvod ke stížnostem.

Ostatní informace

Na hradě Pecka se vstupné platí určitě, ale protože jsme tu byli v době polední pauzy, zase nevíme jaké. Ono už asi i bude jiné, výlet je poněkud retro (2009). Na náměstí v Pecce je příjemná galerie, protože je prodejní, vstupné se neplatilo. Byli jsme tu ještě v mé době předdigitální, obrázky jsou skenované.

Poslední aktualizace: 24.9.2011
Autor příspěvku: bezprezdivky
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Borovnice, Pecka, Borovnice</strong> mapa
mapa Borovnice, Pecka, Borovnice

Příspěvky v okolí Borovnice, Pecka, Borovnice

Tipy na výlet
Ať už se blížíte k Pecce od Dvora Králové nebo od Nové Paky, první, co vás napadne je, že tohle má tedy k hradu velmi daleko. Velká obdélníková budova na kopci nad obcí rozhodně neevokuje představu hradu tak, jak …
Městečko
Pecka leží ve Východních Čechách, severovýchodním směrem od města Jičín. Městečko se rozkládá v malebné oblasti Podkrkonoší. Městečkem protéká říčka Javorka. Od severní, západní a jižní …
Dřevěný Kostel sv. Bartoloměje v Pecce je písemně připomínán roku 1384. V roce 1603 byl nahrazen kamenným kostelem. Dnešní barokní podobu dali kostelu kartuziáni, kteří jej v letech 1751-1753, dali vystavět. V kos…
Na náměstí pod panoramatem stejnojmenného hradu Pecka najdeme několik zajímavých památek. Jedná se zejména o Morový sloup od F. Petrše z r.1720, na zábradlí kolem sloupu stojí osm soch svatých. Nedaleko sloupu se nachází funkční raně barokní kašna. Atmosféru náměstí dotváří několik měšťanských domů z první pol. 19. stol., v jeho okolí je dochována ř…
Hrad je hlavním turistickým lákadlem a cílem, který Městečku dominuje. Návštěvníci se zde mohou dovědět zajímavosti o Kryštofu Harantovi, majiteli hradu ze 17. století, a poutavá je i expozice věnovaná historii hr…
Hrad
Hrad Pecka stojí na návrší nad stejnojmennou obcí, nacházející se na Jičínsku v Královéhradeckém kraji. Hrad Pecka je jednou z nejvýznamnějších památek v Podkrkonoší. Po kamenném mostě ze 17. století návštěvníci přicházejí k hradní bráně. Nad Škopkovským palácem se zdvihají zbytky hlavní věže. V Harantovském paláci je stálá expozice věnovaná Kryštof…
Míříme do romantické krajiny členitého Podkrkonoší a do městečka Pecka se stejnojmenným hradem. Jedeme za krásnou krajinou, čistým vzduchem a historií. Historie městečka je spojena s historií hradu,…
Hrad a stejnojmenné město jihovýchodně od Nové Paky, spojené se slavným šlechticem, básníkem a cestovatelem Kryštofem Harantem z Polžic a Bezdružic.
Historie chaty na vrcholu Zvičiny spadá do roku 1891, kdy zde majitel pozemku Josef Machek-Patcelt, postavil hostinec. Budova byla dřevěná, měla jen hostinskou místnost a malou Kuchyň, byla zařízena jen pro letní …
V letech 1910 až 1919 byla na Labi nedaleko města Bílá Třemešná postavena Přehrada Les Království. Přehrada je známá též pod jménem Bílá Třemešná, ale před několika lety jí bylo vráceno původní jméno Les Království. Podnětem k výstavbě stejně jako u mnoha jiných byla katastrofální povodeň v červenci 1897. Řečištěm v místě přehradního profilu protékalo 330 m3/s, což se blížilo…
ZOO nabízí klasickou zahradu se všemi pavilony a s více než 2.400 zvířaty po celou otevírací dobu, velké letní výběhy osazené africkými kopytníky a ptáky a Africké safari, kde návštěvníci…
15.2km
více »
První lanová dráha na Černou horu zahájila provoz 31. října 1928, její délka byla 3 174 metrů. Lanová dráha v dnešní trase byla do běžného provozu uvedena v roce 1982, její délka je 2 303 metrů. Poslední význ…
17.9km
více »
Valdická brána - dominanta Valdštejnova náměstí v Jičíně. Je jedinou ze tří dochovaných bran, které byly součástí původních městských zděných hradeb (pozn. redakce: součástí opevnění města). Do dnes známé podoby byla Valdická brána dostavěna kolem roku 1568 (pozn. redakce: na příkaz šlechtického rodu Trčků z Lípy, ale jak dokládají kusy zdiva…
19.9km
více »
Město
Jičín leží v Severních Čechách, východním směrem od Mladé Boleslavi. Město Jičín proslavil spisovatel Václav Čtvrtek ve svých pohádkách umístěných do města Jičína a jeho okolí. Václav Čtvrtek tu jako chlapec trávil prázdniny u dědečka v letech 1914 až 1918. Město Jičín je pomyslnou bránou do oblasti Českého ráje, především do Prachovských skal. U západního a východního okraje…
Horské městečko vklíněné do členitého terénu východních Krkonoš. K založení města došlo zásluhou ložisek kovů v blízkém okolí, která se začala těžit v 16. století. Postupně zde vyrostly…
22.6km
více »
Nejznámější skalní město Českého ráje.
Název místa Vyhlídka Českého ráje vypovída za vše... prostě nádhera. Z vyhlídky se nabízí výhledy na celý amfiteátr skal, Prachovskou jehlu, Madonu, skály Plecháče. V dálce jsou vidět Trosky, Vyskeř, Mužský, ale i Ještěd a při velmi dobré viditelnosti (jako na foto) Ralsko, Bezděz, České Středohoří a Lužické hory. K Vyhlídce Českého ráje nás dovede odbočka…
23.2km
více »
Počátkem osmnáctého století nechal hrabě Sporck na svém panství, u obce Kuks, zbudovat velkolepý areál, který dodnes okouzluje návštěvníky. Kromě proslulých lázní, které patřily k nejslavnějším v tehdejší Evropě, vyrostl v nádherném labském údolí také klášterní Hospital, který ozdobily sochy Ctností a Neřestí z dílny mistra Matyáše Bernarda Brauna. Špitálnímu komplexu, který připomíná zámek, vévodí kostel Kostel Nejsvětě…
23.4km
více »
Přírodní rezervace vyhlášena v roce 1933. Skalní město vzniklo usazením pískovců a slínovců na dně druhohorního moře a stalo se tak součástí českého křídového masívu. V okolí je prehistorické naleziště, svědčící o osídlení v 10. až 7. stol. př.n.l. Rezervací vede mnoho turisticky značených cest vedoucích roklemi, obklopenými pískovcovými stěnami a Krásnými vyhlídkami.…
23.5km
více »
Špindlerův Mlýn leží v Severních Čechách, severním směrem od města Vrchlabí. Špindlerův Mlýn najdeme v srdci Krkonoš a patří mezi nejvyhledávanější rekreační střediska jak pro zimní tak i letní rekreaci. Ve městě …
24.1km
více »
Míříme za jednou z krkonošských klasik, za cestou Obřím dolem na Sněžku s návratem přes Růžohorky.   Z parkoviště u kapličky Panny Marie se vydáme na cca 6 km dlouhou cestu Obřím dole…
Sněžka - nejvyšší hora České republiky, s pramenem Labe jednoznačně nejnavštěvovanější cíl Krkonoš. Do počátku 19. století byl náš nejvyšší vrchol znám pod německým názvem Scheekoppe. První český název vrcholu byl…
26.7km
více »
Trosky - jednoznačně nejvýraznější dominanta Českého ráje, která se nachází cca v polovině cesty mezi Jičínem a Turnovem. V letech 1380-90 byl Čeňkem z Vartenberka mezi dvěma čedičovými vrcholky postaven hrad s vě…
26.8km
více »
Tipy na výlet
Hrad Trosky se nachází v oblasti Českého ráje na severovýchodním okraji Středních Čech. Autem Od Prahy je nejlepší spojení po dálnici E65 směrem na Mladou Boleslav a Liberec. Odbočit je třeba na 71. kil…
26.8km
více »
Romantický zámek Hrubá Skála se nalézá na okraji Hruboskalského skalního města uprostřed lesů na zalesněné skalní plošině nad obcí Hrubá Skála na Semilsku v Libereckém kraji. Historie zámku sahá do období kolem roku 1350, kdy zde Hynek z Valdštejna, postavil na mohutných pískovcových skalách, hrad Skála. S přestavbou původního hradu do podoby zámku započali Smiřičtí…
29.6km
více »
Skalní útvar
Hruboskalsko jsou pískovcové skalní věže, které najdeme v severovýchodní části chráněné krajinné oblasti Český ráj, jihovýchodním směrem od města Turnov. Tyto skalní útvary se zvedají nedaleko lázeňského městečk…
30.8km
více »
Když pojedete okolo Harrachova, nenechte si ujít návštěvu Mumlavského vodopádu, ke kterému dojdete podél řeky Mumlavy, jak jinak. Na tohle překrásné místo se dostanete od sklárny pohodlnou č…
30.9km
více »
Raně barokní zámek Humprecht stojí na zalesněném čedičovém vrchu (340 m) v těšném sousedství města Sobotky v Královéhradeckém kraji. Zámek Humprecht patří k nejvýznamnějším a nejmalebnějším…
31.4km
více »
Původní ves Dörfl byla založena v 17. století nedaleko Seifenbachu (Sejfský, nyní Ryzí potok) a začátkem 18. století přejmenována po majitelích na Harrachov (původně Harrachsdorf). Po 2. světové válce k němu byly …
31.7km
více »
Malá Skála - obec a letovisko v údolí Jizery pod svahy Vranovského hřebene, Suchých skal a Sokola severovýchodně od Turnova. První písemné zmínky o vsi Vranové, která je dnes součástí Malé Skály, pocházejí již z r…
32.5km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace