TURISTIKU PODPORUJÍ
61 495 turistů a cestovatelů
110 812 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 372 580,- odměny za články
  Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Jičína a okolí
O Jičíně se říká, že je městem pohádek. Jako v pohádce se ale budete cítit v celém okrese Jičín, vydat se zde můžete i na pohádkové prohlídky za draky na Staré Hrady či poznávat krásy Českého ráje a Prachovských skal
TIP:
 Trasy Jičín a okolí (64)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Jedeme do našich severních hor - 36. den - odpoledne: Pecka - hrad a městská památková zóna; 37. den - poslední: odjezd domů přes Mělnické Vtelno - pivovar Neumann

Cestopisy

Socha sv. Josefa cestou na hrad Pecka
Socha sv. Josefa cestou na hrad Pecka  •  Fotografie (59)  • Foto: jircak
Už jsme pod hradem

Středa 15. 9. 2021 - odpoledne
Konečně jsme z Opočna dorazili k hradu Pecka. Parkujeme pod hradem. Je zataženo, spadlo dokonce pár kapek. Ke hradu je to kousek, ale do kopce. Najednou oba máme co dělat to vyjít. Já sotva popadám dech. Tyhle změny počasí zrovna moc nemiluji. Jenže co s tím mohu dělat.
Hrad Pecka je nazýván Perlou Podkrkonoší. První písemná zmínka o hradu je z r. 1322. Původně sloužil k ochraně zemské hranice a zlatých dolů u obce Stupná. Byl postaven na kopci, okolo byl vyhlouben hluboký příkop, takže jediný vstup do hradu byl přes padací most. Dvě obranné věže byly spojeny hradební zdí, obytný palác byl v jižní části nádvoří. Od 2. pol. 16. století byl postupně přestavován a zvětšován v duchu renesance. Měl dokonce 4 obytné paláce, které byly zdobeny sgrafity. Od r. 1621 byl využíván již jen jako letní sídlo, na konci 18. století se přestal využívat, nikdo ho neudržoval a zámek chátral. Definitivní jeho konec znamenal požár r. 1830. Stavba byla rozebírána na stavební materiál až do r. 1921, kdy ruiny získala obec a proti rozhodnutí památkového úřadu ho částečně zrekonstruovali a opravili Harantovský palác. Od r. 1968 je přístupný veřejnosti. R. 2012 obnovili původní vstup do sklepení, což umožnilo otevřít 2. samostatnou prohlídkovou trasu. Z hradní vyhlídky jsou vidět Krkonoše se Sněžkou a Černou horou, Nová Paka s vrchy Kumburk a Bradlec, Tábor s poutním kostelíkem a nejvyšší bod regionu Zvičina s rozhlednou.
Přicházíme akorát. Skupinka právě odchází na prohlídku. Připojujeme se k nim. Ota sice nejásá, ale také nic nenamítá. Během hodiny jsme prošli oba okruhy s průvodcem, další venkovní části si ještě prohlížíme sami. Je tam však rušno. Dělníci tam připravují stolici na zavěšení nového zvonu se jménem Kryštof Harant, který je zatím součástí prohlídky. Je nádherný a ještě lépe zní. A proč se jmenuje právě Kryštof Harant. Byl to on, kdo r. 1614 při příležitosti svých 50. narozenin daroval do zdejšího kostela zvon. Jenže během válek byl zrekvírován. Proto přesně 400 let po jeho popravě na Staroměstském náměstí se zdejší přátelé rozhodli vrátit zvon na Pecku - ale ne do kostela, ale na hrad, kde Kryštof Harant prožil část svého života.
Ještě jsme sjeli do města, jehož centrum bylo vyhlášeno jako městská památková zóna. Na náměstí jsou domy se zdobenými štíty. Nás zaujal hlavně morový sloup z r. 1720 a kašna z r. 1634.
Kousek od centra je barokní kostel sv. Bartoloměje, který byl postaven v letech 1748 - 58. Jemu předcházel kamenný kostel, který r. 1603 nahradil dřevěný kostel z r. 1384. U kostela byl hřbitov, do hřbitovní zdi byla zasazeny r. 1772 barokní kamenné desky křížové cesty. Po zrušení hřbitova byly desky přesunuty a zasazeny do zdi kostela.
Bohužel některé historické budovy, mezi nimi i fara a škola by potřebovaly opravit. Centrum nás tedy zas tak příliš nezaujalo, hezké roubenky jsme zahlédli až při průjezdu městem.
Jsou sice 4 hodiny, ale už se nám nechce nikam jezdit. Je zataženo, vypadá to na déšť. Měla jsem poznamenáno, že by se mohlo přespat u místního koupaliště. Otovi se tam však moc nelíbí. Když okolo nás po druhé během krátké doby projel náklaďák se štěrkem, odjíždíme. Ale kam?
Zítra bychom se rádi podívali k nedalekému baroknímu kostelu sv. Máří Magdalény, který byl postaven v letech 1717 - 19. Je na červené turistické trase mezi Peckou a Stupnou.
Přejíždíme tedy do obce Stupná a zkoušíme se ke kostelu přiblížit. Třeba se někde cestou něco najde. Silnice za chvíli končí, pokračující cesta je mizerná. Stojíme u nějakého stavení a přemýšlíme, co dělat. Jsem ochotna se jít do chalupy zeptat, zda tu můžeme zůstat. Najednou okolo nás projíždí paní na malé čtyřkolce. Je přesvědčena, že tu můžeme přespat. V domku prý teď nikdo není a neví kdy se vrátí.
Popojeli jsme o kus zpátky k rozcestí tří cest. Tady to vypadá docela dobře. Je tu klid, pod stromy nejsme, případný déšť nám tedy vadit nebude. Zatím jen občas spadne pár kapek. Je stále docela teplo. Po večeři likvidujeme tři sedmičky pivovaru Baron - pšeničné, 11 a 12. Je dobré, dokonce čím dál lepší.
Mezitím okolo nás prošel jeden starší místní občan, neustále se otáčel a nějak se nemohl smířit s tím, že tady stojíme. Až jsem čekala, že zakopne a my ho ještě půjdeme zvedat. Nakonec to zvládl a je pryč.
Je 8 hodin a už je tma. Venku je však ještě 20 stupňů. Stále ještě moc neprší, jen občas něco málo spadne. Podle předpovědi by mělo pršet až zítra. Tak uvidíme, co bude.
Najednou přijíždí auto. Nejdřív si myslíme, že to jsou domácí z nedaleké chaloupky. Už je chci jít pozdravit. Až najednou koukám, že je to policejní vůz. Tak za to může ten zvědavý děda. Kdybychom zůstali u koupaliště, tak by se nám to asi nestalo, jen by tam nebyl ten klid.
Přijeli dva. Jeden se tváří hrozně důležitě, druhý byl příjemnější. Chtěli občanky, řidičák, doklady k autu. Dozvěděli jsme se, že jsme v chatové osadě (jen nevíme, kde ta osada je) a že se lidi bojí. Dodávka je prý nápadná. Vylustrovali nás, zkontrolovali SPZ i auto uvnitř a stále nemohli najít nic, co by bylo špatně. Až konečně - ani my nevíme, že máme 3 dny propadlou technickou. Jinak by snad chudáci museli odjet s nepořízenou. Takhle nás nejdřív postrašili, že už nesmíme s autem na silnici, že si musíme objednat odtahovku. Čekala jsem, s čím ještě přijdou. Naštěstí ten druhý to trochu zmírnil - doporučil nám odjet ráno nejkratší cestou domů. Ještě nás upozornili, že pokud budeme bourat, ze nám pojišťovna nic nedá. To nám taky bylo jasné. Nakonec byli spokojeni, že něco našli, dokonce ani pokutu nám nedali. Dopadlo to tedy nakonec dobře. Přespat tu můžeme a ráno holt pojedeme raději domů. Myslím, že při další kontrole bychom tu pokutu už mohli dostat. Už jen abychom dojeli v pořádku.
Ještě večer plánujeme, kudy pojedeme domů. Chceme jet co nejkratší cestou, ale ne po dálnici. Tam se nám nelíbí, tam není nic hezkého vidět. Navíc Otu zajímá, kudy vede obchvat u Slaného a Řevničova.

Čtvrtek 16. 9. 2021
Vstáváme před osmou. Už večer - po odjezdu policajtů - jsme se domluvili, že na snídani zajedeme jinam. Ať už jsme pryč, ať mají místní klid.
Posloucháme radu policajtů a směřujeme domů. Jezdit vědomě po republice s prošlou technickou - to na klidu moc nepřidá.
Jedeme na jih - z hlavní odbočujeme na okresku směr Radkyně. Jen kousek za křižovatkou je vlevo nějaká firma a vpravo je velké téměř prázdné parkoviště. Zajíždíme hezky dozadu do rohu a snídáme. Něco málo balíme, ale dlouho se tu nezdržujeme. Chtěli bychom být po poledni doma, abychom snadno u domu zaparkovali.
Pak už jedeme rovnou domů - přes Jičín, Mladou Boleslav, Mělník, Slaný, Řevničov, Rakovník do Plzně. Je to trochu delší, ale je to příjemná cesta. Děláme jen jednu zastávku - v Mělnickém Vtelně, kde je pivovar Neumann. Piv sice vezeme dost, ale k tomuto místu mám blízký vztah. Hned vedle je Radouň, kam jsem jezdila k babičce na prázdniny, sem jsme chodili do kina, na poštu, občas i na nákup. Mám to tady ráda, i když to není nějaká zvlášť zajímavá obec, dokonce i ta chátrající budova bývalého kina tu stále stojí. Zdejší kostel se mi však líbí, i když právě ten v Radouni - kostel sv. Havla - původně z r. 1260 je zajímavější a hezčí. Zdejší pivo známe, dělají výborné a tak ať si doma při pivu zase na ta léta mohu vzpomenout.
Cesta rychle ubíhala, dokonce ani avizovaný déšť se nespustil. Bylo sice zataženo, občas spadlo pár kapek, ale ty uschly skoro dřív, než dopadly na zem. Dokonce ani žádná objížďka nás nezdržela. Domů jsme přijeli v jednu, dokonce před domem na nás čekalo jedno místečko na skoro ideálním místě. Stěhujeme věci domů a jdeme na oběd. S kamarádem automechanikem jsme už domluveni, že se nám na to po neděli koukne a zařídí technickou.
Nakonec jsme se shodli na tom, že to vůbec nevadí, že jsme výjezd ukončili o pár dnů dřív. Krásných zážitků máme spoustu. Sice jsme měli jsme ještě 9 dnů volna, program tak zhruba ještě na 5 - 6 dnů, takže bychom to tentokrát vše krásně zvládli. Ale jsem už oba nějací unavení. Neumíme si odpočinout, nechat si aspoň půl dne volna. V tom se musíme přece jen příště polepšit. Nemládneme a je to znát. Tak si konečně odpočineme doma. A také si trochu užijeme vnoučata. Jak nás však znám, určitě někam ještě vyjedeme. Samozřejmě záleží na tom, jaké bude po volbách počasí.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.479, 15.605)
Poslední aktualizace: 15.3.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Pecka

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
3,4km od místa

Příspěvky z okolí Jedeme do našich severních hor - 36. den - odpoledne: Pecka - hrad a městská památková zóna; 37. den - poslední: odjezd domů přes Mělnické Vtelno - pivovar Neumann

Evropská noc pro netopýry na hradu Pecka
Evropská noc pro netopýry na hradu Pecka
Tipy na výlet
Vraceli jsme se domů po celodenním putování v západních Krkonoších. Ne náhodou jsme z hlavního silničního tahu odbočili na Pecku. Nad tímto městysem se tyčí zřícenina stejnojmenného hradu ze 14. století. A právě z…
0.3km
více »
Pecka
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Pecka
Hrad
Hrad Pecka stojí na návrší nad stejnojmennou obcí, nacházející se na Jičínsku v Královéhradeckém kraji. Hrad Pecka je jednou z nejvýznamnějších památek v Podkrkonoší. Po kamenném mostě ze 17. století návštěvníci přicházejí k hradní bráně. Nad Škopkovským palácem se zdvihají zbytky hlavní věže. V Harantovském paláci je stálá expozice věnovaná Kryštof…
0.3km
více »
turistické rozcestí Pecka - pod hradem
turistické rozcestí Pecka - pod hradem
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází pod hradem v obci Pecka, ukazuje turistům cestu do tří směrů. Po značce červené ve směru Pecka - Přibyslav, Nová Paka, po značce zelené v směru Borovička, Pecka - Stupná, Štikov, Nová Paka a po značce žluté ve směru Pecka - Horní Javoří, Bukovina u Pecky.
0.3km
více »
Památník obětem I. světové války, Pecka
Památník obětem I. světové války, Pecka
Památník
Ten, kdo navštíví Pecku a z náměstí bude směřovat na hrad, nemusí se držet pouze turistické značky, ale v levotočivé zatáčce se může dát vpravo a po několika metrech dorazí na pěkně udržované místo, zvané Vílí pal…
0.4km
více »
Pecka
Pecka
Tipy na výlet
Hrad Pecka leží šest kilometrů na východ od města Nová Paka. Hrad najdete na kopci stejného jména v dnešní podobě částečné zříceniny původně gotického hradu ze 13. až 14. století.          …
0.4km
více »
Pecka - pomník Kryštova Haranta
Pecka - pomník Kryštova Haranta
Pomník
Pomník Kryštova Haranta z Polžic a Bezdružic, bývalého významného majitele hradu Pecka, který se zasloužil o jeho rozšíření, se nachází před budovou základní školy. Pomník jehož autorem je A. Mára byl odhalen v r.…
0.5km
více »
Pecka, hrad i okolí
Pecka, hrad i okolí
Tipy na výlet
Ať už se blížíte k Pecce od Dvora Králové nebo od Nové Paky, první, co vás napadne je, že tohle má tedy k hradu velmi daleko. Velká obdélníková budova na kopci nad obcí rozhodně neevokuje představu hradu tak, jak …
0.5km
více »
To byla Pecka
To byla Pecka
Cestopisy
To byla Pecka. Je sobota, půl desáté. Přijíždíme s kamarádem do Nové Paky s plánem dojít na hrad Pecku a zpět po připravené trase něco přes dvacet kilometrů aby byl čas na zastavení a focení. Počasí nám zase přej…
0.5km
více »
Návštěva hradu Pecka je pecka
Návštěva hradu Pecka je pecka
Tipy na výlet
                     Návštěva hradu Pecka je pecka  21.8.2020 Pecka 1, 507 82 Pecka Na dovolené se rozhodneme navštívit jediný interiérově památkový zpřístupněný objekt v celém Podkrkonoší,…
0.6km
více »
Pecka
Pecka
Městečko
Pecka leží ve Východních Čechách, severovýchodním směrem od města Jičín. Městečko se rozkládá v malebné oblasti Podkrkonoší. Městečkem protéká říčka Javorka. Od severní, západní a jižní …
0.6km
více »
Pecka - kostel sv. Bartoloměje
Pecka - kostel sv. Bartoloměje
Kostel
Dřevěný Kostel sv. Bartoloměje v Pecce je písemně připomínán roku 1384. V roce 1603 byl nahrazen kamenným kostelem. Dnešní barokní podobu dali kostelu kartuziáni, kteří jej v letech 1751-1753, dali vystavět. V kos…
0.6km
více »
Pecka - náměstí
Pecka - náměstí
Náměstí
Na náměstí pod panoramatem stejnojmenného hradu Pecka najdeme několik zajímavých památek. Jedná se zejména o Morový sloup od F. Petrše z r.1720, na zábradlí kolem sloupu stojí osm soch svatých. Nedaleko sloupu se nachází funkční raně barokní kašna. Atmosféru náměstí dotváří několik měšťanských domů z první pol. 19. stol., v jeho okolí je dochována ř…
0.6km
více »
turistické rozcestí Pecka - náměstí
turistické rozcestí Pecka - náměstí
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází v blízkosti kašny na náměstí v Pecce, ukazuje turistům cestu do čtyřech směrů. Po značce červené ve směru Nová Paka, Bělá u Pecky - Zvičina, po žluté značce ve směru Bukovin…
0.6km
více »
Hrad Pecka
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hrad Pecka
Hrad
Proč nenavštívit Perlu Podkrkonoší? Tak je právě nazývám hrad Pecka. Ze své hradní vyhlídky nabízí výhled právě na masiv Krkonoš se Sněžkou a Černou horou. Historie se o Pecce zmiňuje již v počátcích 14. století. …
0.6km
více »
Podkrkonoší- hrad Pecka
Podkrkonoší- hrad Pecka
Hrad
Hrad je hlavním turistickým lákadlem a cílem, který Městečku dominuje. Návštěvníci se zde mohou dovědět zajímavosti o Kryštofu Harantovi, majiteli hradu ze 17. století, a poutavá je i expozice věnovaná historii hr…
0.6km
více »
zřícenina hradu Pecka
zřícenina hradu Pecka
Tipy na výlet
Míříme do romantické krajiny členitého Podkrkonoší a do městečka Pecka se stejnojmenným hradem. Jedeme za krásnou krajinou, čistým vzduchem a historií. Historie městečka je spojena s historií hradu, který byl post…
0.6km
více »
Pecka - Křížová cesta
Pecka - Křížová cesta
Drobné památky
Barokní křížová cesta z roku 1772 v Pecce na Jičínsku se nachází v centru města na zdi kostela Svatého Bartoloměje a spolu s kostelem je chráněna jako nemovitá Kulturní památka ČR. Tvoří ji kamenné reliéfy od Jose…
0.6km
více »
Pecka - náměstí (turistický rozcestník)
Pecka - náměstí (turistický rozcestník)
Rozcestí
Rozcestí na náměstí v Pecce je kižovatkou několika turistických tras. Červená TZ vás západním směrem dovede přes Bělou u Pecky, Radyní a Přibyslav až na Masarykovo náměstí v Nové Pace. V jihovýchodním směru se do…
0.6km
více »
turistické rozcestí Pecka - nad hradem
turistické rozcestí Pecka - nad hradem
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází nad hradem Pecka, ukazuje turistům cestu do dvou směrů. Po značce červené ve směru Zvičina, Pecka - Přibyslav, Nová Paka a po značce modré ve směru Mostek, Pecka - Bukovina …
0.7km
více »
Ski areál Pecka
Ski areál Pecka
Ski areál
Lyžařský areál Pecka se nachází nad Městečkem v dohledu známé hradní zříceniny při silnici ve směru na Dvůr Králové. Délka sjezdovky je 300 metrů, sklon mírný a je tak vhodný pro rodiny s dětmi a …
0.7km
více »
Stupenský kostelík
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Stupenský kostelík
Kostel
Na nádherném místě, asi 1 km nad Stupnou, stojí na kopci s dalekým výhledem tento malý kostelík se hřbitovem. Je zasvěcen sv. Máří Magdaléně. Původně zde stál kostel dřevěný, až v letech 171…
1.1km
více »
Bělá u Pecky
Bělá u Pecky
Vesnice
Historie Bělé u Pecky, ležící na soutoku tří potoků, kterými jsou Radkyňský potok, Zlatnice a Javorka, je spojena s peckovským panstvím. První historický záznam o vsi pochází z první poloviny 16. století. V obci j…
1.4km
více »
Přírodní památka Strž ve Stupné
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Přírodní památka Strž ve Stupné
Rokle
Strž ve Stupné je zajímavým geomorfologickým prvkem, hlubokou roklí západně od dolního konce Vidochova, dnes součásti Stupné na Novopacku. Rokle dlouhá přibližně 650 metrů klesá ve směru západ – východ o 60 výšk…
2.7km
více »
Uhlíře
Uhlíře
Vesnice
Název obce Uhlíře, která se nachází severně od Lázní Bělohrad, je odvozen od dřevěného uhlí páleného v milířích, které stávaly na 10 místech v okolí obce. Zbytky uhlí se na polích po orbě nacházely ještě velmi dlouho. Dnes v obci najdeme větší množství dochovaných roubených chalup, zvoničku a pomník obětem 1. sv. války. Pod lesem stojí barokní socha Královna máje, která byla…
3km
více »
Přírodní památka Novopacký vodopád
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Přírodní památka Novopacký vodopád
Vodopád
Přírodní památka Novopacký vodopád byla vyhlášená v roce 1980 na rozloze 3,8 ha v severní části Přírodního parku Sýkornice, který se nachází východně od Nové Paky na Jičínsku. Na bezejmenném potoku, později prav…
3.1km
více »
Borovnice - Kozinec - Nová Paka
Borovnice - Kozinec - Nová Paka
Trasa
Podzvičinsko je kraj turisty silně podceňovaný. Nejsou tu žádné horské štíty, hluboká skalní města, ani řeky plné vodopádů a tak, co by tady turista vlastně pohledával? Ostatně i ohlasy na p…
3.3km
více »
Lázně Bělohrad - Horní Nová Ves
Lázně Bělohrad - Horní Nová Ves
Místní část
Horní Nová Ves - část města Lázně Bělohrad, se kterým je stavebně propojena. V dávných dobách v místě stávala tvrz Drážná. Dnes v Horní Nové Vsi najdeme zrenovovaný pomník ukřižování, sochu sv. Jana Nepomuckého, p…
3.7km
více »
Lázně Bělohrad
Lázně Bělohrad
Tipy na výlet
Směřujeme do kouzelného podkrkonošského města Lázně Bělohrad. Město bylo do 16. století známo jako Nová Ves.  Bulou císaře Karla VI z roku 1722 byla ves povýšena na městys s názvem Bělohrad. Největší rozvoj města …
5.8km
více »
ZOO - Dvůr Králové
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
ZOO - Dvůr Králové
ZOO
ZOO nabízí klasickou zahradu se všemi pavilony a s více než 2.400 zvířaty po celou otevírací dobu, velké letní výběhy osazené africkými kopytníky a ptáky a Africké safari, kde návštěvníci…
14.2km
více »