Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Pecka
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Pecka

Turistické cíle Města, obce, vesnice Městečko

pohled na chrám sv. Bartoloměje a záložnu
pohled na chrám sv. Bartoloměje a záložnu  •  Fotografie (16)  • Foto: VVlasta

Pecka leží ve Východních Čechách, severovýchodním směrem od města Jičín. Městečko se rozkládá v malebné oblasti Podkrkonoší. Městečkem protéká říčka Javorka. Od severní, západní a jižní strany se rozprostírají lesy. U východního okraje města byla vybudována sjezdová trať s lyžařským vlekem. Severním směrem od města je na říčce Javorce vybudován rybník, který slouží jako přírodní koupaliště. Nedaleko rybníka najdeme dvě horské chaty, chatovou osadu a konají se tu dětské tábory. Ve městě se křižují dvě lokální cyklistické trasy, které nás provedou malebnou Podkrkonošskou krajinou. Městečko je výchozím bodem celé řady turistických značených tras. Západním směrem z Pecky dojdeme do města Nová Paka. Vydáme-li se jižním směrem z městečka dojdeme do města Lázně Bělohrad. Jihovýchodním směrem povedou naše kroky na vrchol kopce Zvičina ( 671 m.n.m.). Na vrcholku kopce najdeme odpočinek v horské chatě a nebo můžeme vystoupat na zdejší rozhlednu. Na severním svahu Zvičiny najdeme dvě sjezdovky s lyžařskými vleky.

Historie

První zmínka o městečku je z roku 1322. V tomto období tu stával hrad, který byl v 16. a počátkem 17. století rozšířen a renesančně přestavěn. V roce 1830 hrad vyhořel a nebyl znovu opraven. Zřícenina hradu byla částečně zrekonstruovaná a zpřístupněná veřejnosti. Hrad tvoří dominantu městečka, je postaven na kopci zvedajícím se nad městem. Historické centrum města tvoří mírně svažité náměstí. Nejvýznamnějším majitelem městečka a hradu byl Kryštof Harant z Polžic. Připomínkou na tohoto významného místního šlechtice je muzejní expozice, která je instalovaná v Harantovském Paláci. Část expozice je věnovaná starému českému soudnictví včetně hrdelního práva. Nedaleko náměstí je kostel svatého Bartoloměje postavený kolem roku 1603. Náměstí je obklopeno klasicistními domy. Na území města se dochovalo několik původních roubených domů. Ve středu náměstí stojí Morový sloup zhotovený v roce 1720 a nedaleko něj kašna z roku 1634. Ve městě se dochovaly dvě malé řemeslnické dílny a to kovárna a strojní výroba kol.

Podobné příspěvky
mestečko Pecka

Mestečko Pecka v okrese Jičín sa nachádza v členitej a kopcovitej krajine medzi Novou Pakou a Dvorem Králove. Nachádza sa nad potokom Javorka, severovýchodne od mesta sa vypína vrch Homolka, západne je prírodný park Sýkornice a chránené územie Novopacký vodopád.

Priamo nad mestom sa nachádza zrúcanina hradu Pecka zo začiatku 14. storočia, ktorý nesie rovnaký názov.

Mestečko má približne 1300 obyvateľov a leží vo výške 407 metrov. Jeho pokojné a malebné prostredie a mierne kopcovitý terén s romantickým okolím láka počas celého roku k podnikaniu rôzných výletov. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1322. Obec vznikla ako Podhradská osada gotického hradu a nesú spoločný názov. Roku 1382 obec povýšili na kráľovské mesto. Ďalšie roky prinašali mestu rozvoj v remeselníckej výrobe a v obchode. Pracovali tu kováči, murári, tesári, plateníci, hrnčiari, kolári a iní. V 16. storočí vybudovali pri meste v blízkych liečivých prameňoch s liečivými účinkami kúpele, ktoré boli navštevované ešte v 30. rokoch minulého storočia. Dokladom o bohatej historie mesta sú zachovalé kultúrne pamiatky.

Najvýznamnejší je kostol sv. Bartolomeja. Prvá písomná zmienka o kostolu je z roku 1384, kedy pôvodný zrejme drevený kostol nahradili novým kamenným. Dnešný kostol postavili v rokoch 1751 - 53. Na kostole sa prejavili vlivy končiacého baroka a začínajúceho klasicizmu. Dolná obvodová časť kostola je obložená naružovelým pieskovcom miestného pôvodu. Na obvodových stenách je osadená i krížová cesta Ježiša Krista. Loď kostola je 21,15 metra dlhá a 12,90 metra široká, jej výška je 12 metrov. Fresky sú dielom českého maliara Václava Kramolína a sú oslavou sv. Bartolomeja. Hlavný oltár je z roku 1680. Obraz na oltáre je výjav z umučenia sv. Bartolomeja pochádza z polovice 18. storočia a z tejto doby je i kazateľnica, krstiteľnica a drevené lavice. Pôvodné jednofarebné jednoduché skla okien kostola nahradili v roku 1895 vitražnými s obrazmi sv. Václava, sv. Ludmily, sv. Aloisie a sv. Filomény. Roku 1895 hahradili i pôvodné barokové varhany novými a došlo i k výmene dlažby kostola. Pod dlažbou sú dve hrobky s ostatkami duchovných. Kostol patrí medzi klenoty z obdobia baroka vo východných Čechách. Na kostole je pomníček miestného rodáka Josefa Štemberky, lidického farára, ktorého umučili nacisti.

Medzi ďalšie pamiatky mesta patrí i morový stĺp na námestí s ôsmymi sochami svätých od F. Petrše. Ranne baroková je i fontánka z roku 1720. Popri niekoľkých meštianských domov z prvej polovice 19. storočia sa dochovala rada zrubových chalúp, ktoré reprezentujú ľudové staviteľstvo tohto regionu. Pomník pred školou z roku 1921 pripomína pamiatku Krištofa Haranta. Niekoľko hodnotných sôch sa nachádza v mestečku a v okolí hradu.

Pecka

Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 23 B2

kostel sv. Bartoloměje (1603)

hrad

pomník Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic

křížový kámen

První zmínka o objektu 1322

V kterém období byl původní hrad založen, dnes nedokážeme s jistotou určit. Prvně je však doložen v roce 1322, kdy jej držel vladycký rod ze Železnice. Z tohoto rodu vzešlý Budivoj začal užívat zdejšího predikátu a tak se domníváme, že hrad byl založen počátkem 14. století. Léta zde poměrně pokojně plynula až do roku 1432, kdy k Pecce přitáhlo husitské vojsko. Obléhání se protáhlo až do roku následujícího a tehdy byl uzavřen mír mezi oběmi stranami. V roce 1464 přešla Pecka dědickými právy do majetků pánů z Rožmitálu jimiž je o 11 let prodána Hořickým z Hořic. Tito majitelé zahájili celkovou přestavbu hradu, která se protáhla až do roku 1482. Novostavbu drželi Hořičtí až o roku 1515, kdy začíná rychlejší sled střídajících se majitelů. Tak zde můžeme vystopovat Libáky z Radovesic, Kutnauery z Kutnova, Kapouny ze Svojkova, Litoborské z Chlumu a roku 1543 Škopky z Bílých Otradovic. Poslední uvedený rod se pustil do rozsáhlejší přestavby celého objektu, který již nevyhovoval potřebám tehdejší šlechty. Po přelomu 16. a 17. století získal část hradu známý Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Druhou část získal až v roce 1612 přičiněním své manželky Anny Salomeny. Kryštof Harant patřil mezi nejvýznamnější osoby své doby. Byl znám jako hudebník, spisovatel a také cestovatel. Nicméně ani tato slovutnost nezabránila tomu, že byl v roce 1621 popraven na Staroměstském náměstí v Praze pro účast ve stavovském povstání. Anna Salomena, která tak přišla o manžela věnným způsobem přinesla Pecku do majetků Harantova přítele Heřmana Černína z Chudenic. Již v roce 1624 však Albrecht z Valdštejna donutil Annu k prodeji Pecky, kterou o něco později převedl do majetků kartuziánských mnichů ve Valdicích. Mniši se pustili do stavební úpravy hradu a drželi zdejší panství do roku 1782, kdy byl řád zrušen. Pecka se stala majetkem náboženského fondu odkud ji vykoupili v roce 1821 Trautmannsdorfové. Ti spojili zdejší zboží s panstvím Kumburk -Úlibice a hrad zanedbávali. V roce 1830 větší část hradu vyhořela a hrad se pozvolna hroutil. Tento stav trval až do roku 1921, kdy zříceninu získalo městečko Pecka, které pozvolna začalo hrad udržovat. Dnes je hrad upraven a s pravidelnou prohlídkou. V místnostech lze spatřit mnoho památek po Kryštofu Harantovi, který s Heřmanem Černínem provedl několik dalekých cest do Benátek, Egypta a dalších míst. Budovy jsou vesměs upraveny a jen několik zdí bylo zanecháno ve stavu zřícenin. Zajímavou součást prohlídky tvoří i sklepní expozice mučírny. Kamenný kostel v obci byl v roce 1603 vystavěn na místě původní dřevěné stavby. Směrem ke Dvoru Králové, asi 1 km jihovýchodně od Pecky, je umístěn zajímavý křížový kámen neobvyklého tvaru. Peckou prochází červená, modrá, zelená a žlutá TZN. Červená přichází od Nové Paky, ale míří přes Štikov a Stupnou. V Pecce se stáčí severovýchodním směrem a pokračuje dále do Borovničky.Žlutá TZN přichází do Pecky od Dolního Javoří. Pokračuje dále severním směrem k Borovnici a přes Čisteckou hůru do Čisté.

Nadmořská výška:
390 metrů nad mořem
Poslední aktualizace: 5.5.2005
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Pecka</strong> mapa
mapa Pecka

Příspěvky v okolí Pecka

Na náměstí pod panoramatem stejnojmenného hradu Pecka najdeme několik zajímavých památek. Jedná se zejména o Morový sloup od F. Petrše z r.1720, na zábradlí kolem sloupu stojí osm soch svatých. Nedaleko sloupu se nachází funkční raně barokní kašna. Atmosféru náměstí dotváří několik měšťanských domů z první pol. 19. stol., v jeho okolí je dochována ř…
Turistický rozcestník, který se nachází v blízkosti kašny na náměstí v Pecce, ukazuje turistům cestu do čtyřech směrů. Po značce červené ve směru Nová Paka, Bělá u Pecky - Zvičina, po žluté značce ve směru Bukovin…
Hrad je hlavním turistickým lákadlem a cílem, který Městečku dominuje. Návštěvníci se zde mohou dovědět zajímavosti o Kryštofu Harantovi, majiteli hradu ze 17. století, a poutavá je i expozice věnovaná historii hr…
Rozcestí na náměstí v Pecce je kižovatkou několika turistických tras. Červená TZ vás západním směrem dovede přes Bělou u Pecky, Radyní a Přibyslav až na Masarykovo náměstí v Nové Pace. V jihovýchodním směru se do…
Dřevěný Kostel sv. Bartoloměje v Pecce je písemně připomínán roku 1384. V roce 1603 byl nahrazen kamenným kostelem. Dnešní barokní podobu dali kostelu kartuziáni, kteří jej v letech 1751-1753, dali vystavět. V kos…
Míříme do romantické krajiny členitého Podkrkonoší a do městečka Pecka se stejnojmenným hradem. Jedeme za krásnou krajinou, čistým vzduchem a historií. Historie městečka je spojena s historií hradu,…
Barokní křížová cesta z roku 1772 v Pecce na Jičínsku se nachází v centru města na zdi kostela Svatého Bartoloměje a spolu s kostelem je chráněna jako nemovitá Kulturní památka ČR. Tvoří ji kamenné reliéfy od Jose…
Pomník Kryštova Haranta z Polžic a Bezdružic, bývalého významného majitele hradu Pecka, který se zasloužil o jeho rozšíření, se nachází před budovou základní školy. Pomník jehož autorem je A. Mára byl odhalen v r.…
Tipy na výlet
Hrad Pecka leží šest kilometrů na východ od města Nová Paka. Hrad najdete na kopci stejného jména v dnešní podobě částečné zříceniny původně gotického hradu ze 13. až 14. století.   …
Vraceli jsme se domů po celodenním putování v západních Krkonoších. Ne náhodou jsme z hlavního silničního tahu odbočili na Pecku. Nad tímto městysem se tyčí zřícenina stejnojmenného hradu ze 14. století. A pr…
Hrad
Hrad Pecka stojí na návrší nad stejnojmennou obcí, nacházející se na Jičínsku v Královéhradeckém kraji. Hrad Pecka je jednou z nejvýznamnějších památek v Podkrkonoší. Po kamenném mostě ze 17. století návštěvníci přicházejí k hradní bráně. Nad Škopkovským palácem se zdvihají zbytky hlavní věže. V Harantovském paláci je stálá expozice věnovaná Kryštof…
Hrad a stejnojmenné město jihovýchodně od Nové Paky, spojené se slavným šlechticem, básníkem a cestovatelem Kryštofem Harantem z Polžic a Bezdružic.
Turistický rozcestník, který se nachází pod hradem v obci Pecka, ukazuje turistům cestu do tří směrů. Po značce červené ve směru Pecka - Přibyslav, Nová Paka, po značce zelené v směru Borovička, Pecka - Stupná, Štikov, Nová Paka a po značce žluté ve směru Pecka - Horní Javoří, Bukovina u Pecky.
Tipy na výlet
Ať už se blížíte k Pecce od Dvora Králové nebo od Nové Paky, první, co vás napadne je, že tohle má tedy k hradu velmi daleko. Velká obdélníková budova na kopci nad obcí rozhodně neevokuje představu hradu tak, jak …
Když se řekne Bělohrad tak se každému vybaví pojem Lázně Bělohrad. Proslulost místních lázní byla taková, že roku 1905 byl městu přiznán oficiální název města Lázně Bělohrad. Na tradici dnes velmi úspěšně navazují…
Historie chaty na vrcholu Zvičiny spadá do roku 1891, kdy zde majitel pozemku Josef Machek-Patcelt, postavil hostinec. Budova byla dřevěná, měla jen hostinskou místnost a malou Kuchyň, byla zařízena jen pro letní …
V letech 1910 až 1919 byla na Labi nedaleko města Bílá Třemešná postavena Přehrada Les Království. Přehrada je známá též pod jménem Bílá Třemešná, ale před několika lety jí bylo vráceno původní jméno Les Království. Podnětem k výstavbě stejně jako u mnoha jiných byla katastrofální povodeň v červenci 1897. Řečištěm v místě přehradního profilu protékalo 330 m3/s, což se blížilo…
10.7km
více »
ZOO nabízí klasickou zahradu se všemi pavilony a s více než 2.400 zvířaty po celou otevírací dobu, velké letní výběhy osazené africkými kopytníky a ptáky a Africké safari, kde návštěvníci…
13.6km
více »
Město
Jičín leží v Severních Čechách, východním směrem od Mladé Boleslavi. Město Jičín proslavil spisovatel Václav Čtvrtek ve svých pohádkách umístěných do města Jičína a jeho okolí. Václav Čtvrtek tu jako chlapec trávil prázdniny u dědečka v letech 1914 až 1918. Město Jičín je pomyslnou bránou do oblasti Českého ráje, především do Prachovských skal. U západního a východního okraje…
18.8km
více »
Valdická brána - dominanta Valdštejnova náměstí v Jičíně. Je jedinou ze tří dochovaných bran, které byly součástí původních městských zděných hradeb (pozn. redakce: součástí opevnění města). Do dnes známé podoby byla Valdická brána dostavěna kolem roku 1568 (pozn. redakce: na příkaz šlechtického rodu Trčků z Lípy, ale jak dokládají kusy zdiva…
18.8km
více »
Počátkem osmnáctého století nechal hrabě Sporck na svém panství, u obce Kuks, zbudovat velkolepý areál, který dodnes okouzluje návštěvníky. Kromě proslulých lázní, které patřily k nejslavnějším v tehdejší Evropě, vyrostl v nádherném labském údolí také klášterní Hospital, který ozdobily sochy Ctností a Neřestí z dílny mistra Matyáše Bernarda Brauna. Špitálnímu komplexu, který připomíná zámek, vévodí kostel Kostel Nejsvětě…
21.8km
více »
Nejznámější skalní město Českého ráje.
22.6km
více »
Název místa Vyhlídka Českého ráje vypovída za vše... prostě nádhera. Z vyhlídky se nabízí výhledy na celý amfiteátr skal, Prachovskou jehlu, Madonu, skály Plecháče. V dálce jsou vidět Trosky, Vyskeř, Mužský, ale i Ještěd a při velmi dobré viditelnosti (jako na foto) Ralsko, Bezděz, České Středohoří a Lužické hory. K Vyhlídce Českého ráje nás dovede odbočka…
22.7km
více »
Přírodní rezervace vyhlášena v roce 1933. Skalní město vzniklo usazením pískovců a slínovců na dně druhohorního moře a stalo se tak součástí českého křídového masívu. V okolí je prehistorické naleziště, svědčící o osídlení v 10. až 7. stol. př.n.l. Rezervací vede mnoho turisticky značených cest vedoucích roklemi, obklopenými pískovcovými stěnami a Krásnými vyhlídkami.…
23.1km
více »
Horské městečko vklíněné do členitého terénu východních Krkonoš. K založení města došlo zásluhou ložisek kovů v blízkém okolí, která se začala těžit v 16. století. Postupně zde vyrostly…
25.7km
více »
Trosky - jednoznačně nejvýraznější dominanta Českého ráje, která se nachází cca v polovině cesty mezi Jičínem a Turnovem. V letech 1380-90 byl Čeňkem z Vartenberka mezi dvěma čedičovými vrcholky postaven hrad s vě…
27.1km
více »
Tipy na výlet
Hrad Trosky se nachází v oblasti Českého ráje na severovýchodním okraji Středních Čech. Autem Od Prahy je nejlepší spojení po dálnici E65 směrem na Mladou Boleslav a Liberec. Odbočit je třeba na 71. kil…
27.1km
více »
Sněžka - nejvyšší hora České republiky, s pramenem Labe jednoznačně nejnavštěvovanější cíl Krkonoš. Do počátku 19. století byl náš nejvyšší vrchol znám pod německým názvem Scheekoppe. První český název vrcholu byl…
29.9km
více »
Romantický zámek Hrubá Skála se nalézá na okraji Hruboskalského skalního města uprostřed lesů na zalesněné skalní plošině nad obcí Hrubá Skála na Semilsku v Libereckém kraji. Historie zámku sahá do období kolem roku 1350, kdy zde Hynek z Valdštejna, postavil na mohutných pískovcových skalách, hrad Skála. S přestavbou původního hradu do podoby zámku započali Smiřičtí…
30.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace