TURISTIKU PODPORUJÍ
61 024 turistů a cestovatelů
105 701 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 231 683,- odměny za články
 Moje oblíbené
 Travel blog HKregion Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Rychnov nad Kněžnou
Rychnov nad Kněžnou leží na řece Kněžná v podhůří Orlických hor v oblast Orlické tabule. Rychnov má přibližně 11 tis. obyvatel. Dominantou města je barokní zámek Rychnov nad Kněžnou
TIP:
 Trasy Rychnov nad Kněžnou (153)
Pardubicko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Pardubicko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Žďár nad Orlicí

Turistické cíle Vesnice

Budova Kampeličky (Žďár nad Orlicí, 20.5.2022)
Litinový kříž (Žďár nad Orlicí, 20.5.2022)

Co se týká pojmenování této malebné vesnice, původně dělené na Hořejší a Dolejší Žďár, tak nemusíme ani otevírat několikasvazkové dílo "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny" od prof. Antonína Profouse, neboť na první pohled je jasné, že se týká vzniku této osady, protože tato místa bývala hustě zalesněna a následně vyžďářena, t. j. vymýcena a vypálena. První zmínka o Žďáru nad Orlicí, původně nazývaném jako Žďár u Borohrádku, pochází z roku 1342, kdy ves náležela do majetku potomků loupeživého pána Mikuláše z Potštejna († v červnu 1339 při obraně Potštejna), a to spolu s poplužními dvory Horní Žďár, Světlá a Chotiv. V té době byly vedeny velké spory ohledně pojištění věna Mikulášovy vdovy Alžběty ve výši 1 200 kop pražských grošů, a to mezi ní a syny Ješkem, Čeňkem, Jindřichem a Vaňkem. Teprve 21. ledna 1342 došlo k vzájemné úmluvě. Usuzuje se však, že zdejší osídlení je mnohem staršího původu, což má zejména dokazovat nález popelnic u osady Korunka při stavbě trati společnosti státní dráhy v roce 1874.

Od potštejnského panství, jež 24. října 1495 zakoupil Vilém z Pernštejna, se Žďár nad Orlicí dostal později k borohrádeckému, pod nímž zůstal až do zrušení poddanství a zavedení prozatímního zřízení obecního. Podle berní ruly z roku 1654 měl Žďár 8 sedláků (Jan mladší Rypka, Jan Kadousek, Jan starší Rypka, Václav Brandejský, Ondřej Škop, Martin Moravec, Ondřej Řehák, Jan Joura) a 5 zahradníků, původně nesprávně zapsaných jako chalupníci (Matěj Karásek, Jakub Krejčí, Lukáš Čáp, Matěj Sekera, Václav Karásek). 2. dubna 1694 byl v Borohrádku popraven zdejší rodák Václav Václavíček, který o pouti sv. Jiří v Kostelci nad Orlicí zabil kůlem jistého člověka. Popraven byl stětím, a to od kosteleckého mistra kata Kristiana Grobla. Roku 1804 byla zřízena škola a prvním učitelem se stal Jan Slavík. Do té doby chodily místní děti do Borohrádku. V letech 1827-1828 došlo ke stavbě nové školní budovy (viz https://www.skolazdar.cz). 24. října 1848 vylovili žďárští obyvatelé 4 centy ryb z panského rybníčku a po příchodu panských lovců došlo ke konfliktu, jenž byl zažehnán borohrádeckou národní gardou.

Roku 1849 se Žďár nad Orlicí stal samostatnou politickou obcí. 30. října 1855 vyhořela čp. 34 a 33. 31. července 1863 lehlo popelem 27 domů a 57 rodin se ocitlo bez střechy nad hlavou. Kromě toho zahynuly 3 děti - 3letý František Dostál, 4letá Barunka Plachetková, 4letý Antonín Holub. 22. června 1864 vyhořelo 11 stavení. 10. července 1866 se objevili v obci pruští vojáci, a to kvůli rekvizicím. Následně se zde objevila cholera. V roce 1881 se stala zdejší škola dvoutřídní a kvůli tomu byla předchozího roku rozšířena. 15. listopadu 1884 vyhořela zdejší myslivna. 23. dubna 1886 vyhořelo 12 domů a obecní kůlna. V roce 1888 podepsalo obecní zastupitelstvo petici proti zamýšlené konfesijní škole. Roku 1894 vypukl o posvícení požár v zájezdním hostinci Tůmovce. 19. září 1897 zde došlo k dalšímu požáru. 2. června 1901 shořelo 19 stavení (čp. 51, 13, 17a, 17b, 18, 21, 29, 37, 38, 39, 40, 44, 45, 47, 50, 52, 73, 46, 97), takže 36 rodin s 200 členy zůstalo bez přístřeší a dělník a podruh Josef Bartoš byl vážně popálen na hlavě a na horních končetinách. Úhrnná škoda byla odhadnuta na více než 70 000 K. Roku 1902 byl založen SDH. Zároveň došlo k zakoupení stříkačky a vybudování vodní nádrže. V témže roce byla ustavena Jednota divadelních ochotníků "Mošna". V letech 1902-1903 byl postaven obecní domek. V říjnu 1907 vypukla v obci vzteklina, jež si vyžádala život Josefa Žídka. Téhož roku se zde pokusili zabydlet romští obyvatelé. Co se následně událo, to dokládá zmínka z "Národních listů" z 25. listopadu 1907, kde se píše toto: "Cikáni zakupují se v okr. kosteleckém n. Orl. Ve Žďáru a v Dlouhé Vsi v okresu kosteleckém n. Orl. zamýšleli cikáni usídliti se trvale a kupovali baráky. Obec ve Žďáru se brání proti těmto novým příslušníkům, kteří svým chováním důvěry nevzbuzují." V témže roce vyhodil řídící učitel Kajetán Peisker ze zdejší školy katechetu a borohrádeckého kaplana P. Bedřicha Hubáčka ("Já vás mohu vyhodit, tam jsou dvéře, marš ven!"), za což byl odsouzen k pokutě ve výši 30 K a uhrazení soudních poplatků ve výši přes 166 K a roku 1910 byl odsud přesazen do Kvasin. 14. dubna 1908 došlo k vysázení památných lip na "Borku". V roce 1918 došlo ke zřízení železniční zastávky Albrechtice-Žďár. Z front 1. světové války se nevrátilo několik zdejších mužů, někteří padli v rámci rakousko-uherské armády (Alois Absalon, Jan Beránek, Josef Láska a Josef Musil), jiní až v legiích (František Musil).

V letech 1918 a 1927 zasáhla obec epidemie chřipky. Při druhé epidemii zemřel zdejší hajný Jan Sekyra. V roce 1920 se z místní školy stala trojtřídka. Roku 1921 měla obec 144 domů a 836 obyvatel, z toho přímo ve Žďáru bylo 112 domů a 623 obyvatel. 15. srpna 1922 zasáhla obec velká vichřice. V téže době byla obec popsána takto: "Žďár n. Orl. jest veliká obec při státní dráze vedoucí z Chocně do Broumova. Jest od Kostelce 9 km vzdálen, od Rychnova 15 km. Má 112 stavení a 623 obyvatel. Část vsi sluje Žďár Hořejší. Náves jest 83.5 m dlouhá a 30.75 m široká. Budova dvoutřídní školy obecné jest 7.85 m vysoká. Nejvyšší budova v obci je Tůmovka; má 10 m výšky. Nedaleko jest rybník 96 m dlouhý, 58 široký a u stavidla 2.3 m hluboký. Největší místností je zde hostinský sál o rozměrech 9.5x8.7x3.2 m. Jest tu spořitelní a záložní spolek, veř. knihovna, Sokol, hasiči a ochotnický kroužek. Údolí Tiché Orlice má zde 251 m nadmořské výšky.", alespoň podle knihy "Rychnovsko a Kostelecko. Vlastivědný sborník" od Antonína Svobody. V roce 1925 došlo k osamostatnění TJ Sokol, jež byla do této doby pouhou pobočkou (od roku 1922). V dubnu 1932 bylo na návsi vysazeno 14 třešňových stromků. 15. května 1933 vyhořelo čp. 31. V témže roce vznikl sportovní klub SK Žďár (ustaven 16. dubna 1933), zařídilo se fotbalové hřiště a hrály první fotbalové zápasy (25. června 1933 s SK Platěnice). V letech 1936-1937 byly zmeliorovány louky u Světlé a u Tůmovky. O elektrifikaci tohoto místa se zasloužilo Družstvo pro rozvod elektrické energie ve Žďáru n. Orlicí, z. sp. s o. r. Z družstevní oblasti tu ještě fungovala filiálka Dělnického konsumního spolku. Za německé okupace nesla obec německé pojmenování Brand an der Adler. V letech 1945-1946 odjela řada rodin osidlovat odsunutými Němci opuštěné Sudety. Roku 1952 byla členská základna JZD rozšířena na celou obec. V roce 1958 Výbor žen obnovil hraní ochotnického divadla. 28. srpna 1960 byla slavnostně otevřena nová školní budova, jejíž výstavba vyšla na 1 100 000 Kčs. Roku 1962 byla postavena samoobsluha Jednoty Borohrádek a družstevní dojnice byly poprvé od vzniku JZD vyhnány z kravína na pastvu. V roce 1965 došlo k obnově místního rybníka. 13. září 1975 bylo otevřeno nové fotbalové hřiště. Roku 1976 byla otevřena nová prodejna smíšeného zboží. O 10 let později byla dokončena oprava budovy MNV. V letech 1991-1994 byla vybudována kanalizace a ČOV. V roce 2006 byla provedena rekonstrukce školy. V letech 2006-2007 byla provedena rekonstrukce obecního úřadu. Roku 2009 byl odbahněn obecní rybníček a zdejší škola získala nová okna a dveře. O rok později byl upraven obecní parčík. 22. března 2010 došlo k požáru truhlárny. V roce 2012 došlo k vybudování dětského hřiště. O rok později byl zřízen bezdrátový místní rozhlas. Roku 2015 vznikl Dramatický kroužek Žoužel při ZŠ Žďár na Orlicí. 12. května 2016 byly obci uděleny znak a vlajka. V letech 2016-2017 byla opravena silnice mezi Albrechticemi nad Orlicí a Žďárem nad Orlicí. V únoru 2017 se objevila v obci ptačí chřipka (viz https://rychnovsky.denik.cz/zpravy_region/ptaci-chripka-byla-potvrzena-v-malochovu-ve-zdaru-nad-orlici-20170210.html). V témže roce byly zahájeny stavební úpravy obecního úřadu. O rok později vzniklo workoutové cvičiště. V roce 2021 byla započata rekonstrukce nízkého napětí a obnova veřejného osvětlení.

Nejvýznamnější zdejší pamětihodností je litinový kříž na pískovcovém soklu, který byl postaven nákladem obce v roce 1862, přestavěn roku 1908 (v souvislosti s oslavou jubilea papeže Pia X. a císaře Františka Josefa I. 23. srpna 1908, kdy byl obnovený kříž po kázání ThC. Antonína Mikana posvěcen) a naposledy opraven v roce 2008, ale reprezentativními objekty jsou rovněž budova Kampeličky z roku 1931, hospoda Pod kaštany z roku 1936 a za zmínku stojí i kovová zvonička se zvonem z roku 1776, k jejíž poslední opravě došlo v roce 2015. Další zajímavé objekty lze nalézt v místních částech této obce. Na závěr je ještě třeba dodat to, že se v obci křižují cyklotrasy č. 4163 a 4161.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.120, 16.069)
Poslední aktualizace: 21.5.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: BorisJ.
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Žďár nad Orlicí

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,2km od místa

Příspěvky z okolí Žďár nad Orlicí

Žďár nad Orlicí
Žďár nad Orlicí
Vesnice
Obec Žďár nad Orlicí najdeme mezi Týništěm nad Orlicí a Borohrádkem nad levým břehem Tiché Orlice. První písemná zmínka pochází z roku 1342. Dnes je Žďár nad Orlicí oblíbené místo cykloturistů při toulkách podél Orlice. V obci najdeme zvoničku, pomník ukřižování a pěkně upravenou náves. Kříží se zde cyklotrasy KČT č. 4161 a 4163.
0.1km
více »
Divoká Orlice pod Světlou
Divoká Orlice pod Světlou
Řeka
Pohodové a romantické, volně přístupné místo, nás očekává pod obcí Světlá, nedaleko soutoku Tiché a Divoké Orlice. K místu nás dovede červená turistická značka, která vede mezi Borohrádkem a Týništěm nad Orlicí, n…
1.5km
více »
výhledy od pískovny u Světlé
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
výhledy od pískovny u Světlé
Vyhlídka
Pískovna u Světlé samozřejmě není turistický cíl, ale z míst nad pískovnou se nabízí výhledy na Olrické hory a za jasného počasí i na vzdálené Krkonoše. Místem prochází červená turistická značka ve směru Týniště n…
1.5km
více »
Nová Ves (u Albrechtic)
Nová Ves (u Albrechtic)
Vesnice
Obec Nová Ves, která je prvně zmíněna v roce 1575, se nalézá, cca 3 km, jižně od Týniště nad Orlicí. Z vyvýšeniny, na které se obec nachází se nabízí rozhledy nejen na Orlické hory, ale i na vzdálené Krkonoše. Obcí prochází cyklotrasa KČT č. 4258.
1.6km
více »
cykloturistické rozcestí pod Novou Vsí
cykloturistické rozcestí pod Novou Vsí
Rozcestí
Cykloturistické rozcestníky, které se nachází v prostoru křižovatky pod Novou Vsí ukazují cyklistům cestu do více směrů. Po trase č. 4163 ve směru Nová Ves (rozcestí) - Borohrádek a po trase č. 4158 ve směru Běleč…
1.6km
více »
cykloturistické rozcestí Nová Ves - u křížku
cykloturistické rozcestí Nová Ves - u křížku
Rozcestí
Cykloturistický rozcestník, který se nachází v Nové Vsi u křížku ukazuje cyklistům cestu do více směrů. Po trase č. 4158 ve směru Běleč nad Orlicí, Albrechtice - Horní Jelení a po trase č. 4258 ve směru rozcestí N…
1.6km
více »
Novoveský rybník
Soutěž 3 body
www.turistikaprozivot.cz
Novoveský rybník
Rybník
Novoveský rybník se nachází u obce Nová Ves jižně pod Týništěm nad Orlicí. Podél břehu rybníku se nalézá velké množství rekreačních chat, některé z nich možné i k pronajmutí. Kolem rybníku prochází cyklotrasa KČT …
1.7km
více »
Albrechtice nad Orlicí - kostel sv. Jana Křtitele
Albrechtice nad Orlicí - kostel sv. Jana Křtitele
Vesnice
Albrechtice najdeme jižně od Týniště n/Orlicí nedaleko soutok Tiché a Divoké Orlice. První písemná zpráva o obci pochází z veršované kroniky Dalimila, kde je popsána bitva rytíře Mutině Skuhrovského s Němci u Albr…
2.2km
více »
Albrechtice nad Orlicí - jez na Orlici, vodní elektrárna
Albrechtice nad Orlicí - jez na Orlici, vodní elektrárna
Elektrárna
Jez a vodní elektrárna, které se nalézají na okraji Albrechtic nedaleko soutoku Tiché a Divoké Orlice, nejsou klasickým turistickým cílem, pěším turistům se zde však nabízí odpočinek a rozjímání u hukotu bublající…
2.2km
více »
Kostel sv. Jana Křtitele v Albrechticích nad Orlicí
Kostel sv. Jana Křtitele v Albrechticích nad Orlicí
Kostel
Tento kostel byl farním ještě před husitskými válkami, i když ještě roku 1336 náležel ke Chvojnu. 22. srpna 1364 si zdejší plebán Havel směnil místo s knězem Mikulášem z Výklenku. V roce 1369 bylo odsud placeno 5 …
2.2km
více »
VKP Plavuňka u Borohrádku
VKP Plavuňka u Borohrádku
Rezervace
V těchto místech původně bývala pole a pastviny, což můžeme zjistit nahlédnutím do indikační skici stabilního katastru z roku 1840 od adjunkta 2. třídy Quido Johanna Zelleria a geometra 4. třídy Antona Calvase (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=HRA050018400). Později se zde delší dobu těžily štěrkopísky (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?…
2.5km
více »
Lípa nad Orlicí
Lípa nad Orlicí
Vesnice
Historie obce Lípa, která se rozkládá na pravém břehu Divoké Orlice, je pradává, v době před 1000 lety stával na hořejším konci vladycký dvůr pojmenovaný zřejmě podle velké lípy - tedy Lípa. Dvůr zřejmě býval v mí…
2.7km
více »
Loučenskou tabulí (56,5 km; cyklotrasa)
Loučenskou tabulí (56,5 km; cyklotrasa)
Trasa
Popis trasy naleznete na adrese:http://ondra-pdvyv.wz.cz/cyklotrasy/odkazy/NMC-X-47-I.htm Další trasy také nahttp://ondra-pdvyv.wz.cz Trasa ve valné většině své délky vede po klidných silničkách a místních komun…
2.7km
více »
Borohrádek
Borohrádek
Zámek
Město Borohrádek leží asi 8,5 km jihozápadně od Kostelce nad Orlicí. Prvním známým držitelem vsi Borohrádku byl Jaroslav z Borohrádku. První zmínka o panství Borohrádek je z roku 1342. Tehdy tvrz a městečko zís…
2.9km
více »
Borohrádek
Borohrádek
Město
Město Borohrádek leží v kněžnorychnovském okrese, při hranici s okresem Pardubice, ve výšce 258 m n.m. Borohrádek stojí v Orlické tabuli, při řece Tiché Orlici, jež se cca 7 km za městem stéká s Orlicí Divokou. Zn…
3km
více »
Týniště nad Orlicí - Kulturní dům
Týniště nad Orlicí - Kulturní dům
Zábava, atrakce
Před rekonstrukcí odpovídal stav budovy kulturního domu v Týništi nad Orlicí době svého vzniku, tedy počátku 50 let. Kulturní dům byl postaven jako závodní klub n.p. Český nábytek. V roce 1965 byl podnikem přebudo…
3km
více »
Týniště nad Orlicí - kostel sv. Mikuláše
Týniště nad Orlicí - kostel sv. Mikuláše
Kostel
Kostel sv. Mikuláše, který se nachází na východní straně Mírového náměstí je původně gotickou stavbou z r. 1362. Po požáru v roce 1692 byl barokně obnoven a v r. 1788 rozšířen. Poslední velkou úpravou, která změnila vzhled kostela, bylo zvýšení věže v r. 1940.
3.1km
více »
Borohrádek - kostel sv. Michaela Archanděla s dřevěnou zvonicí
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Borohrádek - kostel sv. Michaela Archanděla s dřevěnou zvonicí
Kostel
Kostel sv. Michaela Archanděla v Městečku Borohrádek byl postaven v letech 1669-1673 v raně barokním stylu. Hlavní oltář pochází z roku 1752, kamenná křtitelnice je z roku 1556, vnitřní barokní a rokokové zařízení…
3.1km
více »
Týniště nad Orlicí - hlavní turistický rozcestník
Týniště nad Orlicí - hlavní turistický rozcestník
Rozcestí
Hlavní turistický rozcestník v Týništi nad Orlicí se nachází v ulici T. G. Masaryka, severně od Mírového náměstí. Rozcestí ukazuje turistům cestu ve dvou směrech, po zelené ve směru Třebechovice pod Orebem, Obora …
3.2km
více »
Týniště nad Orlicí - most přes Orlici
Týniště nad Orlicí - most přes Orlici
Most
Zajímavý obloukový silniční most sice není klasický turistický cíl, ale je ukázkou lidského umu, nachází se ve směru na Albrechtice nad Orlicí. Jedná se o železobetonový obloukový most s dolní mostovkou, jeho délk…
3.2km
více »
Týniště nad Orlicí - Městský park
Týniště nad Orlicí - Městský park
Park
Park v Týništi nad Orlicí má za sebou více jak stoletou historii. Vybudován byl v místě velkého bahniště po zaniklém Rybníku Stošek. V roce 1880 byly do prostoru bahniště z místní koželužny navezeny stovky povozů vymáčeného třísla, které smíšené s pískem a vysušeným bahnem zpevnilo prostor budoucího parku. Okrašlovací spolek založený roku 1893 úpravu, vysazením různých druhů…
3.4km
více »
Týniště nad Orlicí - vodárenská věž
Týniště nad Orlicí - vodárenská věž
Technická památka
Vodárenská věž v Týništi nad Orlicí je architektonickou dominantou města a významným orientačním bodem. Se stavbou Věže bylo započato v roce 1924 v místě původní dřevěné zástavby, dokončena byly v roce 1925. Hodinový stroj byl do věže namontován zřejmě roku 1928. V současnosti věž svému původnímu účelu již neslouží.
3.5km
více »
Týniště nad Orlicí
Týniště nad Orlicí
Město
První zmínka o osadě je z roku 1361 a v této době byla součástí opočenského panství. P…
3.6km
více »
Poorlickou naučnou stezkou
Poorlickou naučnou stezkou
Trasa
Podorlická naučná stezka se nachází mezi Třebechovicemi pod Orebem a Týništěm nad Orlicí. Výchozím bodem je obec Štěpánovsko u Albrechtic nad Orlicí. Kdo chce přijede vlakem a chce se ještě více projít tak z Týniš…
3.6km
více »
Týniště nad Orlicí - Potštejn
Týniště nad Orlicí - Potštejn
Trasa
To nás takhle po Vánocích napadlo, že bychom si v rámci rozpouštění povánočních tuků mohli dokázat, jak jsme ještě mladí a turisticky výkonní a naplánovali jsme si tuto 27 km dlouhou trasu. …
3.8km
více »
Týniště nad Orlicí - koupaliště, camp Písák
Týniště nad Orlicí - koupaliště, camp Písák
Koupaliště
Týnišťské přírodní koupaliště se nachází na severovýchodě města při silnici na Opočno. Přírodní písník je doplněn barevným dětským bazénem s filtrovanou vodou. V areálu je možnost ubytování v chatkách. Aktuální in…
4.5km
více »
Suté Břehy - pomník letců
Suté Břehy - pomník letců
Pomník
Pomník, který je věnován pilotům, kteří položili svůj život za 2. sv. války se nachází cca uprostřed tábora na Sutých Březích. Věnován je kamarádům, kteří se právě v těchto místech jako mladí skauti scházeli a společně zde prožívali své mládí, společné mají i to, že jejich život skončil v uniformách britských letců… Alois Vašátko - narozen 25.8.1908 v Týništi nad Orlicí -…
5.2km
více »
Veliny - dřevěný kostel sv. Mikuláše se zvonicí
Veliny - dřevěný kostel sv. Mikuláše se zvonicí
Kostel
Největší dominantou a zároveň nejvýznamnější památkou Velin je roubený Kostel sv. Mikuláše, vrcholné dílo lidové architektury, který je zapsán mezi Kulturní památky ČR. Předchůdce dnešního kostela je připomínán …
5.5km
více »
Arboretum Vysoké Chvojno
Arboretum Vysoké Chvojno
Arboretum
Arboretum - park ve Vysokém Chvojně, který založil markrabě Alexandr Pallaviczini po r. 1884. Na pozemcích měl být vybudován zámek a s ním zámecký park. Ke stavbě zámku nakonec nedošlo a uskutečněno bylo pouze zal…
6.4km
více »
Častolovice-zámek
Častolovice-zámek
Zámek
Častolovice jsou v okrese Rychnov nad Kněžnou v Orlické tabuli, 8 km jihozápadně od Rychnova nad Kněžnou a 2,5 km západně od Kostelce nad Orlicí. Zámek je u hlavní silnice na Hradec Králové, na soutoku…
8.4km
více »