TURISTIKU PODPORUJÍ
61 496 turistů a cestovatelů
110 907 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 373 655,- odměny za články
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Královéhradecký kraj - 22. den: Týniště nad Orlicí – rozhledna Vodárenská věž; Poorlická naučná stezka - okruh 16 km: Štěpánovsko – Kopaniny - Káňský most - Petrovičky – Štěnkov – táborová osada Suté břehy s pomníkem letců - Štěpánovsko

Cestopisy

Vlaková zastávka Bolehošť
Vlaková zastávka Bolehošť  •  Fotografie (69)  • Foto: jircak
Týniště nad Orlicí – rozhledna vodárenská věž

Středa 6. 9. 2023
U vlakové zastávky Bolehošť, kam jsme včera večer dorazili, byl skutečně klid. Ani vlaky nás nerušily. K ránu se skutečně ochladilo, teplota klesla k 11 stupňům, to jsme se zachumlali a spali dál. Vstáváme v devět hodin, obloha je jasná, sluníčko pěkně hřeje. Ještě si ho pouštíme do auta a užíváme si sladkého  nicnedělání. Pak už přece jen vstáváme.
Až ráno jsme zjistili, že nedaleko nás roste obrovské množství žlutých a červených špendlíků, některé jsou už nádherně zralé, některé potřebují ještě pár dnů. Trháme si je na cestu. I ty méně zralé, aspoň budou postupně dozrávat a vydrží i několik dnů. To bude příjemný doplněk stravy.

Před 11. hodinou odjíždíme do Týniště nad Orlicí. Tam byl při stavbě městské vodovodní sítě v letech 1925 – 28 vybudován 35 m vysoký věžový vodojem. Dokonce tady byla i přípojka do drážního vodojemu k napájení parních lokomotiv a ve špičce byly nainstalovány hodiny. R. 2002 byla ještě opravena fasáda věže, ale o osm let později přestal plnit svoji funkci. Interiér věže byl upraven a v létě 2010 zpřístupněn veřejnosti. Vyhlídkový betonový ochoz byl přistavěn o dva roky později. Výhled má být hlavně na samotné město. V prostorách věže je expozice o historii vodárny i rozvodu pitné vody. Také je tam prostor pro pořádání výstav. Tato rozhledna má však pouze omezený provoz. Je otevřena pouze v létě, a to ještě jen o víkendu. To jsme bohužel nestihli. Nedá se nic dělat. Ota si ji aspoň fotí, aby si ji mohl odškrtnut na svém seznamu rozhleden.
Jen na chvilku se zastavujeme ve městě. Ota potřebuje do bankomatu. Než si peníze vyzvedl, já se jen na skok podívala na Mírové náměstí. Je to hezky upravené trojúhelníkové náměstí. V jeho špičce je dominantou kostel sv. Mikuláše. Jako dřevěná stavba tady stál již r. 1361. Při požáru r. 1686 byl zničen kostel i velká část městečka. Na spáleništi původního kostela byla r. 1692 zahájena stavba zděného kostela, který byl během 18. století několikrát rozšířen. Spodní část současné věže je z r. 1794. R. 1941 bylo přistavěno patro s hodinami.

Víc se zde nezdržujeme a odjíždíme. Jedeme však jen kousek. Prakticky jen přes Orlici a přes Albrechtice nad Orlicí do Štěpánovska, což je vlastně součást Týniště nad Orlicí. Chceme si projít Poorlickou naučnou stezku. Je dlouhá zhruba 16 km a až na ojedinělé malé kopečky vede téměř po rovině. Část trasy vede přírodní památkou Orlice. Jde se lužním lesem podél meandrující Orlice místy se strmými podemletými břehy a okolo zbytků starých ramen řeky. O tom všem je možno se dočíst na 10 informačních tabulích.
Parkujeme ve stínu ve Štěpánovské ulici u dětského hřiště, kde naučná stezka začíná. Dáváme si svačinu a vyrážíme. Po silnici procházíme dál touto bývalou vsí, procházíme ještě bývalou osadou Kopaniny. Naučná stezka nemá své značení nebo jsme si ho nevšimli, takže trasu občas sledujeme na tabletu. Nyní jdeme po cyklotrase, která je tady značená názvem naučné stezky.
Když vcházíme do přírodního parku Orlice, odbočujeme po cyklostezce vpravo. Jdeme lužním lesem uvnitř jednoho slepého ramene, ve kterém je nyní prakticky stojatá voda. To si užívá hlavně Ota, který v lužních lesích Přerovska vyrostl. Po prašné cestě se dostáváme k Orlici. Po Káňském mostě pro pěší se dostáváme na druhý – pravý břeh řeky. Tady je na mapě dokonce místo označené jako pláž. Na chvíli opouštíme přírodní park. Pokračujeme přes louky. Kdyby nebylo tak hrozné horko, bylo by to příjemnější. I tak se kocháme krásnými vzrostlými stromy, které uprostřed louky rostou. 
Procházíme jižním okrajem další bývalé obce Petrovičky, která také patří do Týniště nad Orlicí. Vidíme pár domků a nějakou vodní nádrž plnou zeleného žabince. V obci cyklotrasa vede do obce, my odbočujeme vlevo po naučné stezce a pokračujeme opět přes louky, které jsou nyní čerstvě posečené. Úzká cestička je však znát. Co mne však udivuje, to jsou kvetoucí ocúny. Je jich tu hodně, nezničil je kombajn při sekání, ani nyní traktor s obracečkou, který se tady neustále točí.
Neustále vyhlížíme řeku, zatím jsme si jí moc neužili. Konečně to vypadá, že se k ní blížíme. Už jsme zase v přírodním parku. Nejdřív však opět vidíme slepé rameno s kalnou vodou, až potom Orlici – snad tu nejkrásnější část. Konečně vidíme čistou řeku, která tady poměrně prudce teče. Je vidět, že vody mívá dost. Ale také je vidět, jak tady meandruje a podemílá písčité břehy. Tady se konečně nabízí krasné pohledy na řeku. Ota mne samozřejmě už předem upozorňuje, ať nechodím moc na kraj, ať se to se mnou neutrhne a nemusí mne tahat z vody.
Procházíme opět okolo dalšího slepého ramene. Těch si tady užíváme dost, i když řeka by se nám líbila víc. Teď jsme rádi, že vody moc není, protože voda z ramene pomalu teče přes cestu do řeky a lávka tu není. Dnes se na druhou stranu dostáváme bez problémů. Když je vody hodně, možná se tady musí i brodit.
Opět jsme opustili přírodní park Orlice a pokračujeme dál přes louky. Po sluníčku přicházíme do bývalé vsi Štěnkov, která dnes pro změnu patří do Třebechovic pod Orebem. Dostáváme se až na náves. Cestou probíhala výstavba nový domků, rekonstrukce stávajících, ale teď jsme ve staré části, kde jsou vidět hezky opravené bývalé statky a mohutný kříž, který určitě také něco pamatuje. Jen kousek odtud je restaurace. Ota, jak ji vidí, už se těší na pivo. Ale má smůlu, otevřeno bude až večer. Ale pití s sebou máme dostatek, čekali jsme, že to tak dopadne.
 
Z rozcestí Štěnkov pokračujeme po žluté po silnici přes silniční most na levý břeh Orlice a kousek za ním se dáváme vlevo. Tady jsme se domluvili, že po naučné stezce pokračovat nebudeme. Ta vede lesem kdesi nahoře. Raději půjdeme po žluté turistické trase. Vede také převážně lesem, občas však při řece, kde se rozkládá i přírodní park Orlice. Měly by tady být i nějaké studánky, jen si nejsme jisti, zda voda bude pitná, tedy pokud poteče.
 
Konečně jdeme ve stínu, jsou tady staré, převážně dřevěné chaty. Občas zahlédneme řeku. Kousek za rozcestím U Králova stolu scházíme po neznačené cestě k jezu. Jsme tu zrovna v okamžiku, když ho sjíždí 2 lodě. To je paráda.
Nevracíme se zpátky na značku, ale procházíme po cestě mezi slepým ramenem a řekou. Se žlutou se scházíme až po chvíli. Po ní teď překonáváme malý výškový rozdíl, dokud nedojdeme na rozcestí Suté Břehy  Tady je táborová osada Suté břehy. Po rekonstrukci r. 2014 tu byl obnoven provoz. Nabízí ubytování v chatkách i ve vlastních stanech vodákům, cyklistům i rodinám s dětmi. Konají se tady i dětské tábory nebo školy v přírodě. K dispozici je hřiště, ping-pongový stůl, klubovna, ohniště, jídelna a kuchyňka. Téměř uprostřed – u lesa je Pomník francouzským a anglickým letcům a místním skautům, kteří padli během 2. světové války.

Cesta vede skutečně hezkým prostředím. Je pohodlná, skutečně si ji užíváme, jen já musím mít neustále nějaké problémy. Když nepadám, vymýšlím si jiné. Mám chytré hodinky a občas se mi stane, ze mi vyskočí tep do horentní výše. Není to tlak, ten mám nízký, ale skutečně tep. Občas se mi to stane, ale po chvíli zpomalení se to srovná. S doktory jsem to konzultovala, nemám se prý přepínat a tep si hlídat. Ale pěší turistiku mi v žádném případě nezakázali a to ví, že lezu i po horách.
Jenže dnes se tep srovnat nechce. Srdce mi buší jak splašené. Jdu pomalu, skutečně hodně pomalu, tep na chvilku trochu klesne, ale jak jen trošku zrychlím, letí opět vzhůru. Není to dobrý pocit tady uprostřed lesů. Tep jsem hlídala až ke kempu. Tady jsme si dokonce na chvíli sedli a odpočinuli si.
Dál pokračujeme po červené s tím, že do vsi dojdeme po neznačené cestě. Je to sice trošku delší, ale jde se lesem, tedy ve stínu a je to po rovině. To stále věřím, že se tep srovná a dojdu v pohodě. Jenže se nesrovnal, ani pauza nepomohla. Jen to srdce tak splašeně nebuší. Jak jsme vyrazili, tep si zase letí vzhůru. Tohle se mi ještě nestalo. Kdybych se řídila tepem, a šla co noha nohu mine, tak dorazíme za tmy. Šla jsem pomaleji, než chodívám, občas koukla na hodinky, jestli ten tep náhodou nedostal rozum. Nedostal ho tep, ani já. Jenže já moc možností nemám, autem se sem Ota pro mne nedostane. Přece nebudu volat záchranku. Když si tu sednu a budu na ně čekat, tak tep klesne a dozvím se, že si vymýšlím. Nebo mne odvezou do nemocnice na pozorování. O to taky nestojím. Teď se cítím dobře a tak pomalu pokračuju. Naštěstí jsem to přežila, ale k autu jsme došli až po půl sedmé.

Na spaní jsem vytypovala místo v blízkosti zastávky Lípa nad Orlicí. Jedeme se tam podívat. Projeli jsme okolo nádraží, za křižovatkou u prašné cesty a kousek od tratě je poměrně slušné místo. Není to ideální, ale moc možností už nemáme. Na vaření večeře tu není moc ideální místo, navíc za chvíli bude tma. Tep se mi konečně srovnal a zatím dělá dobrotu.
Vracíme se kousek zpátky do restaurace motelu Roubenka. Je to moc hezká stavba, postavená ze severoamerické douglasky. Snad tu budou i dobře vařit. Mají tady dokonce i menu s polévkou - za 150,- až 170,- Kč. To si vybral Ota. Já polévku nechtěla, dala jsem si halušky s cibulkou a houbami. Moc jsem si pochutnala, ale bylo toho hodně. Raději jsem polovinu dala do krabičky, abych se nenajedla moc. Pak v noci špatně spím. 
Navíc jsem tady objevila sprchu – za jeden žeton chtějí 20,- Kč. Sice mi tvrdili, že potřebuji tři, já byla přesvědčená, že by mi mohl stačit jeden. Kupuji si tedy dva, raději. Po večeři se jdu osprchovat a jsem jako úplně nový člověk. A to mi stačil jen jeden žeton, co teď s tím druhým? Nechala jsem jim ho tam k dišku.
Už po tmě jedeme na naše nocležiště. Teď je tam klid, tak snad to vydrží. Ještě večeři zapíjíme vlastním pivem z republiky Ovipistán a jdeme spát. Je stále teplo. V 10 hodin je v autě 19 stupňů. To je naše poslední noc v tomto kraji. Zítra už budeme spát v Pardubickém kraji.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.154, 16.051)
Poslední aktualizace: 4.3.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Týniště nad Orlicí

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,7km od místa

Příspěvky z okolí Královéhradecký kraj - 22. den: Týniště nad Orlicí – rozhledna Vodárenská věž; Poorlická naučná stezka - okruh 16 km: Štěpánovsko – Kopaniny - Káňský most - Petrovičky – Štěnkov – táborová osada Suté břehy s pomníkem letců - Štěpánovsko

Poorlickou naučnou stezkou
Poorlickou naučnou stezkou
Trasa
Podorlická naučná stezka se nachází mezi Třebechovicemi pod Orebem a Týništěm nad Orlicí. Výchozím bodem je obec Štěpánovsko u Albrechtic nad Orlicí. Kdo chce přijede vlakem a chce se ještě více projít tak z Týniš…
0.4km
více »
cykloturistické rozcestí u Albrechtic nad Orlicí
cykloturistické rozcestí u Albrechtic nad Orlicí
Rozcestí
Cykloturistický rozcestník, který se nachází cca 1 km západně od centra Albrechtic ukazuje cyklistům cestu do dvou směrů. Po trase č. 4159 ve směru Petrovice - Týniště nad Orlicí a po trase č. 4235 ve směru Albrec…
0.9km
více »
Vodácko-turistické centrum RAMPA sport Týniště nad orlicí
Vodácko-turistické centrum RAMPA sport Týniště nad orlicí
Půjčovna lodí
Půjčovna lodí na Divokou Orlici,Tichou Orlici a Orlici.V našem Vodácko-turistickém centru na Vás čeká hospůdka U Kulatý báby,dětské hřiště,tábořiště,prodejna stanů a spacáků,ale hlavně začátek,prostředek,konec vod…
1.2km
více »
Vodácké výlety po Divoké Orlici,Tiché Orlici a Orlici
Vodácké výlety po Divoké Orlici,Tiché Orlici a Orlici
Tipy na výlet
Vlakem,autem,na kole do půjčovny lodí RAMPA sport v Týništi nad Orlicí. Jedno denní a více denní výlety na kánoiích,raftech či Pálavách přírodním parkem Orlice.Orlice je překrásná řeka ,lemovaná rozmanitou krajino…
1.2km
více »
Týniště nad Orlicí - most přes Orlici
Týniště nad Orlicí - most přes Orlici
Most
Zajímavý obloukový silniční most sice není klasický turistický cíl, ale je ukázkou lidského umu, nachází se ve směru na Albrechtice nad Orlicí. Jedná se o železobetonový obloukový most s dolní mostovkou, jeho délk…
1.2km
více »
cyklostezka u Týniště nad Orlicí
cyklostezka u Týniště nad Orlicí
Turistická trasa
Cyklostezka, která je vhodná i pro inline bruslaře se nachází západně od Týniště nad Orlicí ve směru k Třebechovicím pod Orebem. Délka stezky, která byla vybudována v roce 2003, je v úseku Týniště - Petrovice cca 1400 metrů, od Petrovic ve směru k Třebechovicím můžou cyklisté pokračovat skrz Petrovice a dále lesem po zpevněné prašné stezce.
1.4km
více »
Albrechtice nad Orlicí - kostel sv. Jana Křtitele
Albrechtice nad Orlicí - kostel sv. Jana Křtitele
Vesnice
Albrechtice najdeme jižně od Týniště n/Orlicí nedaleko soutok Tiché a Divoké Orlice. První písemná zpráva o obci pochází z veršované kroniky Dalimila, kde je popsána bitva rytíře Mutině Skuhrovského s Němci u Albr…
1.5km
více »
cykloturistické rozcestí Nová Ves - u myslivny
cykloturistické rozcestí Nová Ves - u myslivny
Rozcestí
Cykloturistické rozcestníky, která se nachází v Nové Vsi u myslivny ukazují cyklistům cestu do více směrů. Po trase č. 4158 ve směru Běleč nad Orlicí, Albrechtice - Horní Jelení a po trase č. 4235 ve směru rozcest…
1.5km
více »
Týniště nad Orlicí
Týniště nad Orlicí
Město
První zmínka o osadě je z roku 1361 a v této době byla součástí opočenského panství. P…
1.6km
více »
Týniště nad Orlicí - kostel sv. Mikuláše
Týniště nad Orlicí - kostel sv. Mikuláše
Kostel
Kostel sv. Mikuláše, který se nachází na východní straně Mírového náměstí je původně gotickou stavbou z r. 1362. Po požáru v roce 1692 byl barokně obnoven a v r. 1788 rozšířen. Poslední velkou úpravou, která změnila vzhled kostela, bylo zvýšení věže v r. 1940.
1.6km
více »
Albrechtice nad Orlicí - jez na Orlici, vodní elektrárna
Albrechtice nad Orlicí - jez na Orlici, vodní elektrárna
Elektrárna
Jez a vodní elektrárna, které se nalézají na okraji Albrechtic nedaleko soutoku Tiché a Divoké Orlice, nejsou klasickým turistickým cílem, pěším turistům se zde však nabízí odpočinek a rozjímání u hukotu bublající…
1.6km
více »
Poorlická naučná stezka
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Poorlická naučná stezka
Chodník, naučná stezka
Poorlická naučná stezka je věnována přírodě kolem toku řeky Orlice mezi Štěnkovem a Týništěm nad Orlicí. Délka stezky je 15 km a má 10 zastávek. Stezka prochází lokality jako Suté Břehy, Za Bojkem, Štěnkov, Petrov…
1.6km
více »
Týniště nad Orlicí - Potštejn
Týniště nad Orlicí - Potštejn
Trasa
To nás takhle po Vánocích napadlo, že bychom si v rámci rozpouštění povánočních tuků mohli dokázat, jak jsme ještě mladí a turisticky výkonní a naplánovali jsme si tuto 27 km dlouhou trasu. …
1.8km
více »
Týniště nad Orlicí - Městský park
Týniště nad Orlicí - Městský park
Park
Park v Týništi nad Orlicí má za sebou více jak stoletou historii. Vybudován byl v místě velkého bahniště po zaniklém Rybníku Stošek. V roce 1880 byly do prostoru bahniště z místní koželužny navezeny stovky povozů vymáčeného třísla, které smíšené s pískem a vysušeným bahnem zpevnilo prostor budoucího parku. Okrašlovací spolek založený roku 1893 úpravu, vysazením různých druhů…
1.8km
více »
turistické rozcestí Týniště nad Orlicí - žst. nádraží
turistické rozcestí Týniště nad Orlicí - žst. nádraží
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u vlakového nádraží v Týništi nad Orlicí, ukazuje turistům cestu po zelené značce ve směru Třebechovice pod Orebem, Obora U Houkvice - U Floriána, Rašovice, Malý Chlum, Čestice,  Častolovice, Kostelec nad Orlicí. V blízkosti se nachází i rozcestník cyklotras KČT.
1.8km
více »
Týniště nad Orlicí - hlavní turistický rozcestník
Týniště nad Orlicí - hlavní turistický rozcestník
Rozcestí
Hlavní turistický rozcestník v Týništi nad Orlicí se nachází v ulici T. G. Masaryka, severně od Mírového náměstí. Rozcestí ukazuje turistům cestu ve dvou směrech, po zelené ve směru Třebechovice pod Orebem, Obora …
1.8km
více »
Týniště nad Orlicí - Třebechovice pod Orebem přes Suté břehy
Týniště nad Orlicí - Třebechovice pod Orebem přes Suté břehy
Trasa
Příjemnou půldenní procházku lesy začneme nejlépe tím, že si popojedeme vlakem dvě zastávky z Třebechovic pod Orebem do Týniště nad Orlicí. Od nádraží v Týništi (bod trasy - dále BT 1) p…
1.8km
více »
Týniště nad Orlicí - Kulturní dům
Týniště nad Orlicí - Kulturní dům
Zábava, atrakce
Před rekonstrukcí odpovídal stav budovy kulturního domu v Týništi nad Orlicí době svého vzniku, tedy počátku 50 let. Kulturní dům byl postaven jako závodní klub n.p. Český nábytek. V roce 1965 byl podnikem přebudo…
1.8km
více »
Týniště nad Orlicí - Městské kino
Týniště nad Orlicí - Městské kino
Zábava, atrakce
Městské kino, které se nachází nedaleko náměstí je součástí městského Kulturního centra. Fandům filmu je k dispozici 177 míst, hraje se 3x v týdnu. Kontakt: Městské kino 17. listopadu 203 …
1.8km
více »
Cyklostezka  Petrovice - Týniště nad Orlicí
Cyklostezka Petrovice - Týniště nad Orlicí
Trasa
Cyklostezka, která je vhodná i pro inline bruslaře se nachází západně od Týniště nad Orlicí ve směru k Třebechovicím pod Orebem. Délka stezky, která byla vybudována v roce 2003, je v úseku Týniště - Petrovice cca 1400 metrů, od Petrovic ve směru k Třebechovicím můžou cyklisté pokračovat skrz Petrovice a dále lesem po zpevněné prašné stezce.
1.9km
více »
Suté Břehy - pomník letců
Suté Břehy - pomník letců
Pomník
Pomník, který je věnován pilotům, kteří položili svůj život za 2. sv. války se nachází cca uprostřed tábora na Sutých Březích. Věnován je kamarádům, kteří se právě v těchto místech jako mladí skauti scházeli a společně zde prožívali své mládí, společné mají i to, že jejich život skončil v uniformách britských letců… Alois Vašátko - narozen 25.8.1908 v Týništi nad Orlicí -…
1.9km
více »
Táborová osada Suté Břehy
Táborová osada Suté Břehy
Rekreační oblast
Táborová osada Suté Břehy se nachází v těsné blízkosti řeky Orlice 5 km po proudu od Týniště nad Orlicí uprostřed přírody. Vzdálenost z Hradce Králové a Pardubic je asi 20km. Místo je rozcestníkem turistických i …
1.9km
více »
Týniště nad Orlicí - vodárenská věž
Týniště nad Orlicí - vodárenská věž
Technická památka
Vodárenská věž v Týništi nad Orlicí je architektonickou dominantou města a významným orientačním bodem. Se stavbou Věže bylo započato v roce 1924 v místě původní dřevěné zástavby, dokončena byly v roce 1925. Hodinový stroj byl do věže namontován zřejmě roku 1928. V současnosti věž svému původnímu účelu již neslouží.
2km
více »
Sv. Hubert u hájovny V Jezovinách
Sv. Hubert u hájovny V Jezovinách
Pomník
Pomníček sv. Huberta - patrona lovu se nalézá v prostoru lesní křižovatky ve východní části lesa, který se rozprostírá mezi Hradcem Králové, Albrechticemi a Vysokým Chvojnem. Pískovcový pomníček sv. Huberta byl, dle textu na pamětní desce, zbudován Lesním Družstvem Vysoké Chvojno s.r.o. k 15. výročí obnovení činnosti 24.9.2010. V místě je i možnost hezkého posezení a tím pádem…
2.1km
více »
pomníček p. Říčaře u Týniště nad Orlicí
pomníček p. Říčaře u Týniště nad Orlicí
Pomník
Nenápadný pomníček Miroslava Říčaře se nalézá u hájovny nedaleko Týniště nad Orlicí v místech, kde p. Říčař položil dne 23.2.1943 svůj život za vlast. Když tak při toulkách potkáme nějaký takový pomníček měli by jsme se alespoň trochu zamyslet….
2.3km
více »
Suté břehy
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Suté břehy
Údolí
Lokalita Suté břehy se nachází mezi Štěnkovem a Štěpánovskem u Týniště nad Orlicí. Jedná se o členitý sráz nad levým břehem Orlice, často využívaný cyklisty k tréninku techniky jízdy v terénu. Lokalitou prochází ž…
2.5km
více »
Týniště nad Orlicí - památný dub
Týniště nad Orlicí - památný dub
Památný strom
Památný dub, zvaný jako dub Spravedlnosti se nachází na východním okraji města. Stáří dubu není známo, ale je uváděno, že roku 1660 zde rukou kata padla hlava lipského sedláka Václava Plašila. Výška dubu je 22 met…
2.7km
více »
Poorlická naučná stezka
Poorlická naučná stezka
Tipy na výlet
Jedeme do Přírodního parku Orlice, do části, která se nachází mezi Třebechovicemi pod Orebem a Týništěm nad Orlicí. K lokalitě se dostaneme autem po silnici č. 11, nebo vlakem ve směru Hradec Králové - Týniště. Au…
2.9km
více »
Týniště nad Orlicí - koupaliště, camp Písák
Týniště nad Orlicí - koupaliště, camp Písák
Koupaliště
Týnišťské přírodní koupaliště se nachází na severovýchodě města při silnici na Opočno. Přírodní písník je doplněn barevným dětským bazénem s filtrovanou vodou. V areálu je možnost ubytování v chatkách. Aktuální in…
3.1km
více »