TURISTIKU PODPORUJÍ
61 484 turistů a cestovatelů
110 631 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 369 657,- odměny za články
Pardubicko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Pardubicko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Kostel sv. Michaela, archanděla v Borohrádku

Turistické cíle Kostel

Kostel sv. Michaela, archanděla (Borohrádek)
Zvonice u kostela sv. Michaela, archanděla (Borohrádek)

Od dávných dob byl Borohrádek přifařen k Šachovu (prvním známým tamním farářem byl v roce 1366 kněz Matěj), později k Rychnovu nad Kněžnou. Podle všeho však míval někdy vlastní faru (uvažuje se, že tomu tak bylo kolem roku 1556). Po třicetileté válce bylo borohrádecké obročí administrováno sousedními faráři. Prvním skutečným stálým správcem byl P. Tobiáš Kramařík, který je poprvé zmíněn roku 1682 a zemřel v roce 1698.

O původním kostelu se nedochovaly žádné zprávy. Podle všeho šlo o dřevěný svatostánek. Současný chrám měl být postaven v raně barokním slohu v letech 1669- 1673 tehdejším majitelem Rychnova, Černíkovic, Vamberka a Borohrádku Ferdinandem Ludvíkem hrabětem Kolovratem Libštejnským, což by měl dokazovat krátký zápis z roku 1669, v němž je uvedeno toto: „Vedle nařízení a poručení Jeho Vys. hrab. Milosti na vychování dvou pacholků a spravování věcí potřebných k dovážení potřeb všelijakých na vystavění chrámu Páně v městýsi Borohrádku přijato za rok přítomný z celého panství 30 kop míš., činí zlatých 35, z kterýchžto peněz se pořádný účet učiniti má. Actum v zámku borohrádeckém 28. Sptbr. 1669. Andreas Petzold“. Chrám byl vysvěcen v roce 1673. Roku 1699 byla vystavěna nová fara. V roce 1747 byly zřízeny varhany, na něž složili dobrodinci 59 zlatých, kostel s příslušným povolením 100 zlatých a tehdejší farář 241 zlatých. Dohromady stály 400 zlatých a měly 14 rejstříků. Roku 1821 byla při obnově kostela postavena uprostřed střešního hřebenu malá vížka. Tehdy byla přestavěna rovněž fara. V roce 1887 došlo k obnovení hlavního oltáře, vybílení chrámu a pořízení nové dlažby. Práce byly tehdy svěřeny staviteli Františku Potůčkovi. V letech 1899-1900 byly od smíchovské firmy Umělecký ústav pro sochařství, řezbářství a vnitřní zařízení chrámová Antonín Kindermann-Amler pořízeny: Tělo Páně do Božího hrobu, velký kříž, jesle, reflektor, baldachýn na mariánský oltář, mramorová kropenka a nový Boží hrob. V letech 1945-1947 došlo k obnově vnitřní výzdoby kostela. Roku 1946 došlo k obnově slunečních hodin (viz https://sirrah.troja.mff.cuni.cz/~mira/slunecni_hodiny/slunecni_hodiny_CDROM.pdf). O rok později byla v lodi akademickým malířem Rudolfem Adámkem obnovena freska sv. Michaela archanděla, jejímž autorem byl nejspíše Josef Kramolín. V roce 1954 byla střecha pokryta eternitem. Od 19. března 1964 je objekt památkově chráněn (několik historických snímků kostela lze najít na odkazu: https://www.mestoborohradek.cz/fotogalerie/historicke-fotografie-kostel3602995-428.3602995.67). V letech 2021-2022 byla opravena část střechy kostela.

Jedná se o podélnou jednolodní orientovanou stavbu. Valeně s výsečemi zaklenutá loď je osvětlována 3 páry půlkruhem zakončených oken ve vpadlých polích, presbytář je pětiboký o 2 půlkruhových oknech, přičemž 1 je zazděno. Na severní straně se nachází plackou sklenutá sakristie se skosenými nárožími. Průčelí s představěnou nízkou obdélníkovou předsíňkou je členěno 4 pilastry, římsou a štítem s kolovratským znakem. Valbová střecha je obohacena věžičkou s lucernou. V kostelní zdi je zazděna dvojice náhrobníků. Na prvním z nich můžeme číst: „Leta Panie 1629 v sobotu před kwietnou nedielí umrzela gest urozena Paní Bohumíra Liczkova rozena Zárubova z Hustirzan na Domoradicích a tuto tielo gegi položeno jsouc w Panu pokojně odpocziva oczekawaje se wssemi v Syna Boziho wierzicimi radostneho těl od mrtvých wzkrzisseni k ziwotu wiecznemu. - Amen.“; na druhém je text: „Leta Panie 1625 w ponděli po hromnicich 10. dne m. brzezna ziwot swůg w Panu dokonal urozeny pan pan Bohuslaw Stiastny rek na Rysenburku a na Domoradicich a tuto polozeny v Panu odpocziwa oczekawage weseleho od mrtwych wstani ziwota wieczneho.“

Kostel má velmi hodnotné barokní a rokokové zařízení. Hlavní oltář z roku 1752 zdobí alabastrová socha Panny Marie, přivezená z poutního města Trapani na Sicílii. Nese text: „Vera effigies miraculosae B. V. Mariae Trapanensis regni Siciliae a fundatore hujus Ecclesiae.“ Na tabernáklu gotický deskový obraz Panny Marie s děťátkem datovaný na rubu „A.D.1440“ a darovaný sem roku 1715 hrabětem Norbertem Leopoldem Libštejnským z Kolovrat. Na jeho místě se dnes nachází kopie, neboť originál byl ukraden. Nejvýznamnějším z bočních oltářů je oltář sv. Antonína Paduánského, který se nachází na evangelijní straně lodi a oproti 2 bočním oltářům na epištolní straně má honosnější provedení a je ozdoben sochami sv. Anny a sv. Jáchyma. Dodán byl sochařem, řezbářem a štukatérem Jakubem Teplým, a to spolu s oltářem svatého sboru zemských patronů, kazatelnou a oltářem sv. Rodiny (vše v rozmezí mezi koncem 50. let 18. století a rokem 1765). Na oltáři sv. Rodiny nalezneme sochy sv. Jana Evangelisty a sv. Jana Křtitele, na oltáři sv. Jana Nepomuckého sochy sv. Petra a sv. Pavla. Soubor obrazů Křížové cesty byl pořízen v roce 1755. Kamenná křtitelnice byla zhotovena v roce 1556, lavice jsou ze 17. století (1673). Původní varhany byly zhotoveny roku 1747 a byly opraveny v letech 1821, 1824, 1825, 1828, 1834, 1848, 1849, 1860, 1870, 1873, 1887 a 1896. Nový nástroj postavil Josef Vanický v roce 1898. K jeho opravě došlo v letech 1946 (Václav Poláček, připojen ventilátor), 1969 (Max a Jan ml. Kubátové) a 2014-2015 (Gilbert Petr Fischer, po opravě poprvé zazněly na Štědrý den, viz https://rychnovsky.denik.cz/zpravy_region/unikatni-varhany-z-19-stoleti-pomaha-zachranit-verejna-sbirka-20150904.html).

Na hřbitově za presbytářem se nachází dřevěná zvonice z počátku 19. století (na místě původní zvonice ze 17. století, ale její předchůdkyně tu stála již v roce 1556 nebo ještě dříve), v níž byla umístěna trojice zvonů – první s nápisem: „Tento zwon slit k czti chwale Panv Bohv skrze Waczlawa Konwarze Hradci za vrozeneho pana pana Sigmvnda Liczka z Risvmbvrkv a na Borohradku 1556“; druhý zvon byl roku 1859 přelit a byl na něm text: „Anno Domini 1485 Campana fussa est in Nomine...“; třetí zvon byl přelit rovněž v roce 1859 a měl nápis: „Jiří Prokeš obyvatel z Hradce Králové tento zvon slil jest nákladem Ferdinanda hraběte Kolovrat Libšteinsky pána na Borohrádku r. 1665.“ První zvon nesl po přelití text: „Jak ústa svá otevru kovová, tu chvála Bohu a dík dobrých lidu zaznívá (1859). - Přelitý od Karla Bellmana, c. k. dvorního zvonaře v Praze.“; druhý byl opatřen nápisem: „Lugenuus eques Liczek a Risenburg me fecit (1485). Vocare cives sonis quoque fractis usuque aere Francisci Kolovrat Comitis a Libsteincive succurrente refusa (1859). Refuso a Carolo Bellman c. k. aulico campanarum fusore Pragae.“ Více o tomto chrámu Páně lze najít na webu památkářů: https://pamatkovykatalog.cz/kostel-sv-michaela-archandela-13287819.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.097, 16.095)
Poslední aktualizace: 12.3.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Borohrádek

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,7km od místa

Příspěvky z okolí Kostel sv. Michaela, archanděla v Borohrádku

Holice, srpen 2023, tradiční cyklozájezd – pt. 3, Borohrádek, Týniště a nevánoční přehlídka Betlémů
Holice, srpen 2023, tradiční cyklozájezd – pt. 3, Borohrádek, Týniště a nevánoční přehlídka Betlémů
Cestopisy
18.8.2023 „Békací“ posezení u Pajdy dopadlo nadmíru úspěšně, což se projevilo i ve formě pozvánky na další večer, ale než nastane, máme před sebou další celkem horký den. Chtělo by to nějaké koupaliště. Naštěstí zvědové, tedy příslušníci jiných skupin už hlásili, že v okolí jsou celkem další zajímavé koupací lokality, takže jedno z těch míst si vybereme. Než se celá skupina vydá z ubykace, zajedu si k menšímu průzkumu města,…
0.2km
více »
Borohrádek - obloukový most
Borohrádek - obloukový most
Most
Obloukový most v Borohrádku překlenující řeku Tichou Orlici, byl postaven v roce 1925, spojuje Borohrádek s obcemi na pravém břehu řeky. Jedná se o železobetonovou konstrukci s délkou přemostění 35 metrů. V letech…
0.3km
více »
turistické rozcestí Borohrádek
turistické rozcestí Borohrádek
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází v prostoru křižovatky v Borohrádku, ukazuje turistům cestu do dvou směrů. Po červené značce ve směru Nový Hradec Králové, Týniště nad Orlicí - Světlá, Malé Sebranice, Korunka, Plchůvky, Chloumek, Choceň, Peliny, Hradníky, Brandýs nad Orlicí a po značce žluté ve směru Borohrádek - U Šachova, Pod Horním Jelením, Horní Jelení, Jelení les,…
0.5km
více »
Borohrádek - kostel sv. Michaela Archanděla s dřevěnou zvonicí
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Borohrádek - kostel sv. Michaela Archanděla s dřevěnou zvonicí
Kostel
Kostel sv. Michaela Archanděla v Městečku Borohrádek byl postaven v letech 1669-1673 v raně barokním stylu. Hlavní oltář pochází z roku 1752, kamenná křtitelnice je z roku 1556, vnitřní barokní a rokokové zařízení…
0.5km
více »
Frolík - poctivě pražená káva
Frolík - poctivě pražená káva
Tipy na výlet
Pan Petr Frolík z Borohrádku je pravým kávovým nadšencem. Když před šestnácti lety začínal s pražením kávy, předběhl dobu. Káva nebyla ještě tak populární, jak je tomu nyní, a opravdových znalců bylo minimum.Od začátku však věděl, že to co dělá, chce dělat poctivě a na té nejvyšší úrovni. Byť by mnohý podnikatel na…
0.5km
více »
Borohrádek
Borohrádek
Město
Město Borohrádek leží v kněžnorychnovském okrese, při hranici s okresem Pardubice, ve výšce 258 m n.m. Borohrádek stojí v Orlické tabuli, při řece Tiché Orlici, jež se cca 7 km za městem stéká s Orlicí Divokou. Zn…
0.6km
více »
Borohrádek
Borohrádek
Zámek
Město Borohrádek leží asi 8,5 km jihozápadně od Kostelce nad Orlicí. Prvním známým držitelem vsi Borohrádku byl Jaroslav z Borohrádku. První zmínka o panství Borohrádek je z roku 1342. Tehdy tvrz a městečko zís…
0.6km
více »
Loučenskou tabulí (56,5 km; cyklotrasa)
Loučenskou tabulí (56,5 km; cyklotrasa)
Trasa
Popis trasy naleznete na adrese:http://ondra-pdvyv.wz.cz/cyklotrasy/odkazy/NMC-X-47-I.htm Další trasy také nahttp://ondra-pdvyv.wz.cz Trasa ve valné většině své délky vede po klidných silničkách a místních komun…
1.1km
více »
Šachov - Kostel Nejsvětější Trojice
Šachov - Kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Šachov - obec cca 1,5 km od Borohrádku do jehož katastrálního území Šachov spadá. Obci a okolí dominuje Kostel Nejsvětější Trojice, který pochází z období kolem roku 1600. Varhany, které se v kostele nachází pochá…
1.4km
více »
turistické rozcestí Vodní tůň
turistické rozcestí Vodní tůň
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u slepého ramene Tiché Orlice (Vodní tůň), ukazuje turistům cestu do dvou směrů. Po červené značce ve směru Nový Hradec Králové, Týniště nad Orlicí, Borohrádek, Světlá - Mal…
1.8km
více »
výhledy od pískovny u Světlé
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
výhledy od pískovny u Světlé
Vyhlídka
Pískovna u Světlé samozřejmě není turistický cíl, ale z míst nad pískovnou se nabízí výhledy na Olrické hory a za jasného počasí i na vzdálené Krkonoše. Místem prochází červená turistická značka ve směru Týniště n…
2.8km
více »
Veliny - „hlavní nádraží“
Veliny - „hlavní nádraží“
Odpočinkové místo
Cca v polovině cyklostezky mezi Borohrádkem a obcí Veliny narazíme na místní „hlavní nádraží“. Uvozovky již dávají tušit, že se o klasické nádraží nejedná, ale o altán, který se nachází v těsné blízkosti železniční trati. 3 kotouče, na kterých jsme zvyklí čítat jízdní řády nás tu seznamují s historií mikroregionu Holicka, s památkami a samozřejmě i s popisem budování stezky.…
3km
více »
Žďár nad Orlicí
Žďár nad Orlicí
Vesnice
Obec Žďár nad Orlicí najdeme mezi Týništěm nad Orlicí a Borohrádkem nad levým břehem Tiché Orlice. První písemná zmínka pochází z roku 1342. Dnes je Žďár nad Orlicí oblíbené místo cykloturistů při toulkách podél Orlice. V obci najdeme zvoničku, pomník ukřižování a pěkně upravenou náves. Kříží se zde cyklotrasy KČT č. 4161 a 4163.
3.1km
více »
Cyklostezka  Veliny - Borohrádek
Cyklostezka Veliny - Borohrádek
Trasa
Oázou pro cyklisty je lesní cyklostezka, která spojuje obce Veliny a Borohrádek. Stezka, která spojuje i dva kraje, Královéhradecký a Pardubický, byla vybudována v létě roku 2008, její délka je 4,1 km. Na dvou mís…
3.6km
více »
Divoká Orlice pod Světlou
Divoká Orlice pod Světlou
Řeka
Pohodové a romantické, volně přístupné místo, nás očekává pod obcí Světlá, nedaleko soutoku Tiché a Divoké Orlice. K místu nás dovede červená turistická značka, která vede mezi Borohrádkem a Týništěm nad Orlicí, n…
3.8km
více »
Lípa nad Orlicí
Lípa nad Orlicí
Vesnice
Historie obce Lípa, která se rozkládá na pravém břehu Divoké Orlice, je pradává, v době před 1000 lety stával na hořejším konci vladycký dvůr pojmenovaný zřejmě podle velké lípy - tedy Lípa. Dvůr zřejmě býval v mí…
3.9km
více »
Čermná nad Orlicí
Čermná nad Orlicí
Vesnice
Čermná nad Orlicí - oficiální název pro „souměstí“ obcí Velká Čermná, Malá Čermná, Číčová a Korunka, které se nachází na obou březích Tiché Orlice. V obcích je dochováno několik zemědělských stavení a pomníků ukřižování. U obce Korunka se nachází rybník zvaný Velký Karlov. Mezi Malou a Velkou Čermnou prochází zelená turistická značka ve směru Horní Jelení - Kostelec nad Orlicí…
3.9km
více »
Veliny
Veliny
Vesnice
Veliny jsou malou protáhlou obcí s 400 obyvateli a najdeme ji u okraje Hradeckého lesa, východním směrem od města Holice a jihozápadním směrem od města Borohrádek. Veliny se rozkládají podél silnice procházající o…
4.5km
více »
Veliny - dřevěný kostel sv. Mikuláše se zvonicí
Veliny - dřevěný kostel sv. Mikuláše se zvonicí
Kostel
Největší dominantou a zároveň nejvýznamnější památkou Velin je roubený Kostel sv. Mikuláše, vrcholné dílo lidové architektury, který je zapsán mezi Kulturní památky ČR. Předchůdce dnešního kostela je připomínán …
4.6km
více »
Veliny - dřevěná zvonice
Veliny - dřevěná zvonice
Zvonice
Dřevěnou zvonici ve Velinách najdeme v blízkosti dřevěného kostela sv. Mikuláše. Zvonice byla postavena v r. 1750, má osmiúhelníkový půdorys a je postavena na kamenné podezdívce. Zvonice je mimo oplocení kostela sv. Mikuláše. Kolem zvonice vede zelená turistická značka ve směru Hradecké lesy - Horní Jelení a cyklotrasa KČT č. 4265.
4.6km
více »
Veliny - dřevěný kostel sv. Mikuláše
Veliny - dřevěný kostel sv. Mikuláše
Tipy na výlet
Cílem naší cesty je obec Veliny, která se nachází cca 5 km východně od Holic. To co nás do Velin, které jsou prvně písemně doloženy roku 1366, přivádí je barokní dřevěný Kostel sv. Mikuláše, vrcholné dílo lidové a…
4.6km
více »
Horní Jelení - kostel Nejsvětější Trojice
Horní Jelení - kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Horní Jelení - první písemná zpráva o vsi pochází z roku 1472. Nejstarší období obce je však spojováno s loveckým hrádkem, který v místě stával již v dobách předhusitských. Mělo jít o gotický hrad jehož prvním z…
5.7km
více »
Retro 1986 - Jak jsme jeli a nedojeli na Svojšický slunovrat
Retro 1986 - Jak jsme jeli a nedojeli na Svojšický slunovrat
Tipy na výlet
K napsání tohoto článku mě inspiroval Franta a jeho skvělý retro cestopis"Můj první vandr". Nechci se opičit, protože na Františka nemám, buď to člověk v tý hlavě má, nebo nemá. Spíš se chci s Vámi…
6km
více »
Týniště nad Orlicí
Týniště nad Orlicí
Město
První zmínka o osadě je z roku 1361 a v této době byla součástí opočenského panství. P…
6.2km
více »
Častolovice
Častolovice
Zámek
Zámek Častolovice stojí na pravém břehu Kněžné pod jejím soutokem s Bělou. Zámek se nachází ve stejnojmenné obci na Rychnovsku v Královéhradeckém kraji. Čtyřkřídlý zámek se rozkládá kolem téměř čtvercového nádvo…
7km
více »
Častolovice-zámek
Častolovice-zámek
Zámek
Častolovice jsou v okrese Rychnov nad Kněžnou v Orlické tabuli, 8 km jihozápadně od Rychnova nad Kněžnou a 2,5 km západně od Kostelce nad Orlicí. Zámek je u hlavní silnice na Hradec Králové, na soutoku…
7.1km
více »
Tip na výlet - zámek Častolovice a zámecký mini zvěřinec
Tip na výlet - zámek Častolovice a zámecký mini zvěřinec
Tipy na výlet
Vydali jsme se na zámek do Častolovic, autem z Hradce Králové, je to kousek za Týništěm nad Orlicí (smět z Hk na Žamberk a Ostravu), cca 20min cesty. Zaparkovat se dá hned u zámku za 40,- Kč, ještě nedávno se dalo…
7.2km
více »
Kostelec nad Orlicí
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Kostelec nad Orlicí
Zámek
Zámek byl postaven v empírovém stylu v letech 1829-1833 podle plánů vídeňského architekta Jindřicha Kocha pro hraběte Josefa Kinského, jehož rodině kostelecké panství patřilo od roku 1796.…
7.6km
více »
Arboretum Vysoké Chvojno
Arboretum Vysoké Chvojno
Arboretum
Arboretum - park ve Vysokém Chvojně, který založil markrabě Alexandr Pallaviczini po r. 1884. Na pozemcích měl být vybudován zámek a s ním zámecký park. Ke stavbě zámku nakonec nedošlo a uskutečněno bylo pouze zal…
8.5km
více »
Potštejn - hrad
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Potštejn - hrad
Hrad
Rozlehlé zříceniny hradu Potštejn stojí na vysokém zalesněném kopci. Potštejn se nachází v Královéhradeckém kraji, jižním směrem od Rychnova nad Kněžnou. Potštejn lze navštívit od dubna do října denně kromě ponděl…
15.1km
více »