Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Praha
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Václavské náměstí

Turistické cíle Města, obce, vesnice Městská část

Václavské náměstí 27
Václavské náměstí 27  •  Fotografie (62)  • Foto: davidova

Název nese od roku 1848 podle raně barokního pomníku sv.Václava, původně Koňský trh. Vzniklo při založení Nového Města 1348. 1786-89 na náměstí dřevěné divadlo (Bouda), 1848 sloužena u pomníku sv.Václava mše, po ní svatodušní bouře. 1865 plynové osvětlení, 1895 tramvajová Doprava. Délka 682 m, šířka 60 m. Palác Koruna (846) Nárožní obchodní, kancelářský a bytový dům ve stylu moderny s dozvuky secese z roku 1911-14 (Ant.Pfeiffer), plastická výzdoba St.Sucharda aj.Štursa (reliéfy na nárožní věži). Hotel Ambasador (840) Budova individ. Pojetí s orientálními prvky z roku 1912 (R.Klenka z Vlastimilu, Fr.Weyr) s pasáží železobetonové konstrukce. Hotel Zlatá Husa (839) Pozdně secesní budova z roku 1910 (M.Blecha) s dvorními křídly a pasáží. Peterkův dům (777) Secesní z roku 1899 (J.Kotěra, reliéfy a ornamenty J.Pekárek, St.Sucharda). U dvou čápů (783) Původní měšťanský gotický dům, rozšířený po roce 1605 a počátkem 19. století, přestavba v letech 1861-1869 (j.Šíma), úpravou v roce 1932 sneseno třetí patro. Hotel Adria (784) (dům U modré boty) Původně dva gotické měšťanské domy (dochovány sklepy), raně klasicistně přestavěny v letech 1784-1789, upraveno v roce 1911. Palác Alfa (785) Býv. U Stýblů, konstruktivist. administrativní a obchodní dům z let 1926-28 (L.Kysela, J.Jarolím), restaurace, taneční kavárny, bývalé Divadlo Semafor, kino Alfa, pasáž. Melantrich a Lidové nakladatelství (793) Pozdně secesní budova, dříve Palác Hvězda z let 1911-12 (B.Bendlemayer) s malbami V.Mayera na průčelí.

Podobné příspěvky
Václavské náměstí 60

Novobarokní nájemní dům z roku 1892 od Ferdinanda Víška. Upraven byl roku 1924-26 Františkem Tomiškou. Řadový pětipatrový dům, čtyřkřídlý, s vnitřním dvorem. Mansardová střecha, skrývající podkroví, částečně zakryta balustrovou atikou. Průčelí s balkony, ve 3. a 4. patře s litinovým zábradlím.

Václavské náměstí 58

Dům módy - obchodní dům, postavený ve stylu střízlivého novoklasicismu padesátých let dvacátého století. Dům navrhl architekt Josef Hrubý ve stylu střízlivého novoklasicismu 50. let, který vychází z tradice předválečného funkcionalismu. Nárožní stavba železobetonové skeletové konstrukce má nepravidelný, lichoběžníkový půdorys. Sedmipatrové hlevní průčelí je obrácené směrem do náměstí a je tříosé, šesté a sedmé parto se otevírá na průběžnou terasu a ustupuje do pozadí. V prvním patře nad vchodem je umístěn pískovcový reliéf od sochaře Bartůňka jako alegorie textilního průmyslu.

Václavské náměstí 57

Jádro tohoto domu je patrně středověké, přestavba snad barokní, klasicistně upraven v roce 1837 podle plánů stavitele Johanna Nowotného. Další úpravy byly raně novorenesanční, cca. kolem roku 1870, podle plánů firmy Kirpal a Linsbauer. Mezi lety 1904 a 1905 byl dům spojen s čp. 814.

Je to řadový třípatrový dům, v zadním traktu je čtyřpatrový. S podkrovím na přední straně a dvěma hloubkovými dvorními křídly. Pod objektem se nacházejí dvě skupiny sklepů. Pod hlavní budovou jsou sklepy historického původu, přístupné hlavním schodištěm a dále mladší sklepy z téhož schodiště navazující pod pravým dvorním Křídlem a další sklepy, přístupné samostatným vstupem pod levým dvorním křídlem.

Václavské náměstí 53

Významná klasicistní přestavba Johanna Heinricha Frenzela z roku 1835. Dvorní Křídlo je novorenesanční podle plánů Achilla Wolfa a Václava Sigmunda z let 1877 až 1878. Novorenesanční Sigmundova úprava fasády z roku 1885.

Na této parcele byl objekt, který byl obléhán Švédy a je doložen jako spáleniště. Na parcele je uváděno stavení až roku 1687.

Václavské náměstí 48

Klasicistní dům z roku 1833 od Josefa Peschky. Byl přestavěn do dnešní novobarokní podoby v roce 1898 J.Schafferem. Základní výstavba dvorních Křídel z let 1838 až 1839.

Václavské náměstí 45

Václavské náměstí 45 - Hotel Jalta - Dům je postaven ve stylu novoklasicismu padesátých let dvacátého století, projektoval Ústav pro výstavbu hl. města Prahy - vedoucí projektant ak. architekt Antonín Tenzer - výstavba proběhla v letech 1954 až 1958. Budova je významným dokladem poválečné architektury tzv. socialistického realismu. Projektu předcházela užší soutěž, konaná v roce 1954 na tzv. dům Darex, které se kromě A. Tenzera zúčastnili i např. Bohumil Kříž a Josef Havlíček - ten již s projektem v tzv. bruselském stylu.

Budova je směrem do náměstí sedmipatrová, příčně situovaná, na ni navazuje směrem do hloubky parcely jednopatrové Křídlo oválného půdorysu. Hlavní průčelí je obloženo travertinovými deskami. V interieru upoutá reprezentační prostor v přízemí. Symetricky po obou stranách budovy se nacházejí hloubkové vestibuly se schodišťovými prostory. Stropy jsou kazetové s hliníkovými lištami, prosklené. Schodiště je včetně přilehlých chodeb obložené mramorem. V roce 1992 byla provedena rekonstrukce sociálních zařízení.

Václavské náměstí 25 - Grand hotel Evropa

Grand hotel Evropa (hotel U arcivévody Štěpána, hotel Šroubek) je významná secesní budova, pocházející z let 1904 až 1905. Byl postaven podle projektu Bedřicha Bendlmayera, Jana Letzela a Bohumila Hypšmana. Pětipatrové hlavní průčelí má zdůrazněný střed, vrcholící vysokým štítem ve formě půlkruhu, bohatě rámovaným rostlinnými motivy. Ve vrcholu štítu je zlaté sousoší, symbolizující Evropu. Pod mansardovou střechou je šesté podkrovní patro.

Poslední aktualizace: 18.04.2005
Autor příspěvku: davidova
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Václavské náměstí - Služby, informace
Václavské náměstí na mapě
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Václavské náměstí

Jedu vlakem do Prahy, projít centrum a udělat nějaké fotky. V dnešní uspěchané době nemá člověk času nazbyt a tak jsem spojil příjemné s užitečným. Potřeboval jsem zaslat balík dětem na letní tábor, ale z pra…
Kontroverzní díla českého umělce Davida Černého (*1976) zná u nás asi každý. Jedno z jeho děl vzniklé v roce 1999 můžeme spatřit v pasáži paláce Lucerna poblíž vchodu z Vodičkovy ulice. Polohu palác…
Dům, budova
Mezi Vodičkovou a Štěpánskou ulicí stojí jeden z nejznámějších a také největších pražských objektů - víceúčelový palác Lucerna. Byl první železobetonovou stavbou v Praze a dodnes v sobě soustřeďuje řadu kulturní…
Palác Rokoko byl stavebně součástí komplexu tří multifunkčních domů, tvořících nároží Václavského náměstí a Štěpánské ulice na místě někdejšího Aerenthálského paláce z počátku sedmnáctého století. Komplex byl vyst…
Palác knihy Luxor najdeme na Václavkém náměstí v samém centru Prahy. Je o největší obchodní dům s knihami u nás. Téměř čtyři podlaží jsou zaplněna knihami všech druhů žánrů. Uvnitř kavárna i WC. Otevřeno každý všední den do 20 hodin, o víkendech do 19 hodin.
Nevelká zahrada u kostela Panny Marie Sněžné mezi Václavským a Jungmannovým náměstím vznikla původně jako mnohem větší středověká zahrada kláštera karmelitánů po roce 1348 v rámci první části výstavby Nového Měs…
Významná gotická stavební památka Hlavního města Prahy. Věž s vyhlídkovým Ochozem.
Historická budova dle návrhu arch. Josefa Schulze, postavena v letech 1885-1891.
Hlavní město
Praha je hlavním a největším městem České republiky. Leží na řece Vltavě, která protéká městem, v délce 30 km. Z Prahy je vzdušnou čarou přibližně stejně daleko k Jaderskému a k Baltskému moři. Praha je…
Jungmannovo náměstí se nachází poblíž křižovatky ulic Jungmannova, Národní, Perlová a 28. října.Ve středověku neslo prostranství označení Na Pískách, podle blízkého kostela se později vžilo…
Městská část
Staré Město se rozkládá na pravém břehu Vltavy. Tato městská část je nejbohatším uceleným souborem památek a byla zapsaná do seznamu památek UNESCO. Město leží naproti Pražského Hradu a rozprostírá se od Karlova…
Současnou budovu předcházela novorenesanční stavba z počátku sedmdesátých let devatenáctého století, kterou však z kapacitních důvodů nahradila secesní novostavba z let 1901-1909 podle pr…
Jedna z bran opevnění Starého Města Pražského. V nynější neogotické podobě patří spolu s přilehlým Obecním domem k symbolům hlavního města. Současný vzhled ale pochází až z období let 1878-86, kdy byla přestavěna pod vedením Mockera
Prašná brána stojí na svém místě už od 13. Století. Říkalo se jí Horská (podle Kutné Hory) nebo Odraná, současné jméno má od 18 století, kdy byla využívána jako skladiště střelného prachu. V roce 1757 při pruském obléhání byla hodně poškozena, ale koncem 19. a začátkem 20. století byla opravena. Vnější výzdobu tvoří sochy panovníků , světců, Ježíše Krista, Panny Marie,…
Hlavní město
Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem, ale jako samostatný kraj…
V provozu je nádraží od 14. prosince 1871, kdy z něj započal provoz Dráhy císaře Františka Josefa na jih do Benešova, Tábora a Vídně. Jmenovalo se Nádraží císaře Františka Josefa. Původní…
Staroměstská radnice vznikla v roce 1338 za vlády Jana Lucemburského. Základem radnice se stal gotický dům k němuž byla roku 1364 přistavěna mohutná věž. Na její jižní stranu pak v roce 1410 přibyl Orloj. Staroměstská radnice je spojena s nejvýznamnějšími událostmi země.
Staroměstské náměstí, nejstarší a nejvýznamnější náměstí historické Prahy, se formovalo již od 10. st. jako tržiště na křižovatce evropských obchodních cest. Bývala zde celnice (Ungelt), kde se odedávna proclívalo…
Nejrozsáhlejší městká památková rezervace v České Republice.
Do roku 1852 zakoupen pozemek bývalé solnice u řetězového mostu, v roce 1862 tu bylo postaveno Prozatimní divadlo pro 990 diváků (V.I.Ullmann), v roce 1868 položen základní kámen k novostavbě podle novorenesančn…
Karlův most je nejstarší pražský most a je to jedna z našich nejvýznamějších památek.
Městská část
Ostrov Kampa byl postupně zvyšován přirozenými náplavami i navážkami, zejména po velkém požáru Malé Strany a Hradčan v r. 1541. Břehy byly pevně zformovány po r. 1600. Na ostrově nejprve vznikaly zahrady a teprve …
Pražský hrad je největším klenotem hlavního města i celé České republiky. Pražský hrad je národní kulturní památkou a tradičně patří k našim nejnavštěvovanějším památkám. Pražský hrad tvoří rozsáhlý komplex paláco…
Pozemní kolejová, vybudovaná v letech 1890-91 u příležitosti Zemské jubilejní výstavy, původní délke 396,5 m, rozchod kolejnic 1 m, původní provoz na principu vodní převahy. Doprava zastavena roku 1914, v roce 1932 prodloužena a elektrifikována, v provozu do roku 1965. Obnovena v letech 1983-85, délke 510 m, doba jízdy 3 min, použito opravené hnací soustrojí z roku 1932.
Městská část
Vysoko nad vltavským břehem vypíná se vysoká skála, na níž od nepaměti stojí Vyšehrad; jedná se o jednu z bezrozporně nejpůsobivějších památek celé Prahy, nebo spíš celé České republiky; ačkoliv je zdejší pevnost …
Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů. Chrám je třetím kostelem stejného zasvěcení na témže místě. Kolem roku 925 zde kníže Václav I. založil románskou rotundu, která byla po roce 1060 přestavěna v trojlodní baziliku se dvěma …
Prostor pozdější Zlaté uličky byl původně součástí opěvnění severní strany Pražského Hradu, vystavěného B. Riedem na konci 15. století. Prostor severního parkánu byl využit ke stavbě skromných obydlí, která jsou…
Sídlo českých králů v Hlavním městě Praze.
Petřínská rozhledna - historie Petřínské rozhlednyPetřínská rozhledna aneb jak to celé začalo. Roku 1889 se 363 členů Klubu českých turistů vypravilo na Světovou výstavu v Paříži. Výprava se pro ně stala nezapomen…
Pražská ZOO... Pražská ZOO patří mezi nejlepší a nejvybavenější Zoologické zahrady v České republice. A není ani divu. V ZOO najdeme například koně převalského, adaxy, zubry a mnohé další. ZOO je velmi vhodná na Krásně strá…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace