TURISTIKU PODPORUJÍ
60 590 turistů a cestovatelů
101 948 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 148 953,- odměny za články
 Moje oblíbené
 Travel blog HKregion Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Škola v Sendražicích

Turistické cíle Dům, budova

Sendražice čp. 15 (1.5.2017)
Sendražice čp. 15 (1.5.2017)  •  Fotografie (2)  • Foto: BorisJ.
Sendražice čp. 15 (27.5.2018)

Škola v obci existovala od roku 1714, i když poprvé se zde mohlo vyučovat již dříve, a to kvůli tomu, že zdejší kostel býval farním a v době, kdy bylo školství v církevních rukou, bylo samozřejmostí zřízení farních škol v každé obci, jež byla kolaturní. Tehdy se však vyučovalo po různých chalupách. Kolem roku 1790 zde vyučoval Ignác Pohl z Velkého Vřešťova. První školní budova byla postavena teprve v roce 1793, přičemž 30. dubna byl položen základní kámen a 28. listopadu bylo zahájeno vyučování. Jejímu vybudování předcházela žádost obcí Sendražic, Rodova, Trotiny a Nedělišť k zemskému guberniu a císaři Leopoldu II. roku 1792, aby jim byla povolena vlastní škola. Prvním zdejším učitelem byl Jan Šulc z Chvalkovic. 19. prosince 1793 byla krajským školním komisařem uskutečněna první vizitace a 7. března 1794 došlo k první veřejné zkoušce, jíž přihlížel sám krajský hejtman. Od té doby se konaly každoročně.

V roce 1796 byla oplocena školní zahrada, a to nákladem zdejší duchovní správy. Zároveň byl učitel Jan Šulc přeložen do Všestar a školu prozatímně spravoval Benedikt Selichar, učitelský pomocník z Holohlav. Roku 1797 byl ustanoven učitelem školní pomocník hlavní školy ve Dvoře Králové nad Labem František Seidl. Dospělejším žákům založil svým nákladem „knihy početní“. V roce 1798 odešel ze Sendražic a do obce se vrátil Benedikt Selichar z Holohlav. Roku 1806 přišel do Sendražic bohdanečský učitel Ignác Pohl. V roce 1808 byla na škole pořízena nová střecha, protože tou dosavadní již příliš zatékalo a v době dešťů se zde nemohlo ani učit. Roku 1813 požádal učitel Pohl, aby mu bylo kvůli všeobecné drahotě přiděleno kostelní pole. Nakonec obdržel 4 míry za 6 zl. pachtu. V roce 1820 byl přeložen do Holohlav a jeho nástupcem se stal Jan Kemlink. 26. března 1823 se uskutečnilo krajským úřadem vedené komisionelní řízení ohledně stavby nové školní budovy.

Roku 1825 byl dosavadní objekt zbourán a nová jednopatrová školní budova byla vysvěcena 7. března 1826. Její délka tehdy činila 15 m a šířka byla 9,5 m. Téměř celá byla vystavěna z kamene, jen drobná část byla zbudována z cihel. Takto jí můžeme vidět zakreslenou v indikační skice stabilního katastru z roku 1840 od geometra Wilhelma von Hillmayra. V té době nosila škola čp. 15. V roce 1827 byl přijat navíc pomocník Josef Novotný z Újezda. Roku 1834 byla řídícím učitelem zřízena ovocná školka. O 4 roky později nebyl stav školy zrovna ideální, neboť učitel Kemlink si stěžoval, že kvůli špatným okenním rámům nemůže ve svém bytě zimou vydržet. Nakonec si nová okna a dveře pořídil z vlastních peněz. K biskupské vizitaci došlo v roce 1840. Ta skončila tak, že zdejší pomocník Josef Novotný obdržel za svoji dovednost a chování pochvalný dekret. Roku 1845 byly vrchností potrestáni někteří rodiče jednodenním vězením za to, že své děti neposílali do školy. V témže roce přesídlil učitel Kemlink do Holohlav. Roku 1846 byly postaveny nové záchody a v následujícím roce přišel do Sendražic učitel Josef Buchna, který na sebe upozornil tím, že německy vedenou školní kroniku začal psát česky. Do roku 1853 tu působil podučitel František Chocholouš a v letech 1853-1856 František Krejčí. Kvůli nedostatku učitelů byly 7. dubna 1856 spojeny obě třídy a do konce školního roku vyučovány pouze učitelem Josefem Buchnou. Od 1. září 1856 do 9. března 1858 zde působil podučitel Josef Světlík, ale po jeho onemocnění byly obě třídy opětovně spojeny, a to až do 24. května 1858, kdy nastoupil bývalý školní provizor z Chotěborek Jan Dušek. Během prusko-rakouské války sloužila škola jako vojenský lazaret. Když onemocněl učitel Buchna, byl sem 12. listopadu 1867 ustanoven podučitel Jan Strumhaus, jenž vyučoval v Sendražicích do 12. září 1869. Od 13. září 1869 do 15. ledna 1870 tu vyučoval opět jen učitel Buchna. Kvůli své nemoci mu nechala jeho manželka umístit do třídy postel, protože nemohl chodit a učil tak přímo z ní. 16. ledna 1870 sem přišel podučitel Jan Samek. V roce 1872 byl řídící učitel Buchna konečně dán do výslužby a zatímním řídícím učitelem se stal podučitel Jan Dušek. V lednu 1873 došlo k ustavení první místní školní rady, v jejímž čele stanul obecní starosta Josef Pur. Definitivním řídícím učitelem byl 22. srpna 1873 ustanoven Josef Morávek a Jan Dušek následně odešel do Semonic. Roku 1875 došlo k odškolení Rodova, který si zřídil vlastní jednotřídku. V roce 1877 bylo roční služné zdejšího učitele 400 zl., podučitel si mohl vydělat jen 350 zl. 29. února 1887 bylo c. k. zemskou školní radou povoleno otevření 3. třídy, pro níž byla najata místnost v čp. 11, kde se začalo vyučovat 23. ledna 1888. 1. září 1888 sem byla ustanovena první industriální učitelka, kterou se stala Julie Burešová z Velichovek.

Velkou rekonstrukcí za 950 zl. prošel objekt v roce 1888, kdy byla střecha nově pokryta šindelem, rozšířen hlavní vchod, zvětšena okna, pořízeny nové podlahy, ohozeny stropy a pořízena nová fasáda. Výnosem c. k. zemské školní rady ze 7. června 1888 došlo k odškolení Nedělišť. 25. září téhož roku podala obec na toto rozhodnutí stížnost, jež byla 3. července 1889 c. k. správním soudním dvorem zamítnuta, a tak se učilo pouze ve 2 třídách. Roku 1893 bylo služné řídícího učitele 500 zl., funkční příplatek činil 100 zl. a k tomu patřil navíc ještě byt. Nic jiného již za svoje působení od obce nezískal. 30. září 1893 odešel na odpočinek řídící učitel Morávek a následujícího dne ho zatímně zastoupil Václav Tomek. 1. března 1894 se stal definitivním správcem školy Jan Jirman, jenž přišel z Máslojed. Téhož roku byla škola náležitě opravena. Zároveň došlo k přístavbě nového schodiště a toalet, 1. učebna byla rozšířena a upraveny byty pro řídícího a mladšího učitele. Při kopání žumpy bylo v hloubce 1 m nalezeno velké množství pravěkých popelnic, z nichž pouze 1 byla zachována v neporušeném stavu a uložena ve školním kabinetu. Během nemoci a po úmrtí řídícího učitele Jirmana byl zatímním správcem školy opět Václav Tomek. 1. září 1898 se stal definitivním řídícím učitelem Václav Pultr, který byl od 23. dubna 1917 zastupován Josefem Šulcem ze Smiřic a 31. srpna 1917 odešel do výslužby. V letech 1917-1931 byl řídícím učitelem Václav Tomek (nejprve zatímním a od 31. srpna 1918 definitivním řídícím učitelem). Během jeho působení v roce 1928 byla zřízena nová pumpa. K velké opravě budovy došlo roku 1929. Budova tak získala novou střechu a fasádu, došlo k vymalování interiérů, natření všech oken a dveří a rekonstrukci toalet.

V obecní kronice byla škola popsána takto: „Škola má vlastní budovu školní. Je 15 m dlouhá, 9,5 m široká. Stojí naproti kostelu; je to budova jednopatrová, téměř celá z kamene, krytá břidlicí. Má dvě učebny a kabinet v prvním poschodí, byt říd. učitele v přízemí. Škola má 2 def. třídy. Učebny mají rozměry: I. je 8,18 m dlouhá, 5,70 m široká, 3,10 m vysoká, vzdušný obsah je 144,54 m3, II. je 8,18 m dlouhá, 5,60 m široká, 3,06 m vysoká, vzdušný obsah má 140,17 m3. Rozloha dvora je 207 m2, školní zahrady 398 m2.“ Roku 1931 se stal řídícím učitelem Josef Šulc a jeho nástupcem za německé okupace byl Karel Černík. Dalšími řediteli školy byli: do roku 1953 Václav Král, 1953-1958 Prokop Šaroun, 1958-1960 Vlasta Gřondilová, 1960-1963 Václav Hodyc, 1963-1970 Milena Brůnová a v letech 1970-1971 Marie Šepsová. V roce 1954 byla provedena oprava střechy, i když k nasazení nových okapů došlo až následujícího roku. V roce 1956 byla vyměněna okna a položena nová podlaha. Všechny tyto práce provedla Stavoslužba Jaroměř. Nové fasády se objekt dočkal až roku 1960, a to díky račickému zedníkovi Emilu Novotnému.

Postupem času klesal počet dětí, např. ve školním roce 1971/1972 jich bylo pouhých 21. Z tohoto důvodu bylo rozhodnuto o jejím zrušení, k němuž došlo v roce 1974. Posledním jejím ředitelem byl Karel Hrabaň, který jím byl od roku 1971. V letech 1978-1999 působila v objektu mateřská škola. Roku 2009 obec řešila problém jakým způsobem využít tuto budovu, zda ji zrekonstruovat a umístit v ní mateřskou školu nebo z ní udělat byty. Občané se tehdy mohli vyjádřit prostřednictvím obdržených dotazníků, které obec vypracovala. Zpět se obci vrátilo velmi málo z nich a nadpoloviční většina dotázaných chtěla byty než mateřskou školu. Na základě toho zastupitelstvo obce rozhodlo a následně došlo k rekonstrukci objektu na bytový dům. Dnes budova čp. 15 tedy slouží pouze k bydlení.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.290, 15.806)
Poslední aktualizace: 10.8.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: BorisJ.
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Sendražice

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,3km od místa

Příspěvky z okolí Škola v Sendražicích

Hřbitov v Sendražicích
Hřbitov v Sendražicích
Hřbitov
Původní hřbitov se nacházel přímo u kostela sv. Stanislava, kde se pohřbívalo již od 14. století. Před a během českého stavovského povstání byl zdejší kostel ovládán utrakvisty a zdejší katolíci chodili do locheni…
0.3km
více »
Zřízení sendražické lokálie a její osazenstvo od roku 1786
Zřízení sendražické lokálie a její osazenstvo od roku 1786
Zajímavost
Zdejší kostel sv. Stanislava býval farním již ve 14. století, protože již v roce 1350 byl uveden mezi farními kostely královéhradeckého dekanátu. Prvním zdejším známým plebánem byl roku 1352 Vavřinec, kaplan opato…
0.3km
více »
Sendražice - kostel sv. Stanislava
Sendražice - kostel sv. Stanislava
Kostel
Sendražice - obec písemně doložená roku 1297, v té době byl jejím majitelem zeman Ondřej ze Sendražic. Dominantou obce je původně gotický kostel sv. Stanislava, který je připomínan roku 1356. Částečné barokní úpra…
0.3km
více »
Kostel sv. Stanislava, biskupa a mučedníka v Sendražicích
Kostel sv. Stanislava, biskupa a mučedníka v Sendražicích
Kostel
První zmínka o sendražickém kostele pochází z roku 1356. Tehdy to byl celodřevěný objekt. V některých pramenech se však uvádí, že nejstarší dochovaná zmínka o kostele se objevuje již v soupise papežských desátků z…
0.3km
více »
Sendražice
Sendražice
Vesnice
První zmínka o Sendražicích pochází již z roku 1297, kdy zde seděl Ondřej ze Sendražic. Osídlení této lokality je však mnohem staršího původu, což dokazují časté archeologické nálezy, např. v roce 1878 byly na zah…
0.3km
více »
Sendražická lípa v Sendražicích
Sendražická lípa v Sendražicích
Památný strom
Pokud přijedeme do obce od Trotiny nebo od Nedělišť, nemůžeme tento památný strom a dominantu východní části Sendražic minout a přehlédnout. Kdy byla vysazena, tak to se dnes již dávno neví. Její věk se odhaduje n…
0.4km
více »
Tvrz v Sendražicích
Tvrz v Sendražicích
Zajímavost
Dnes se již můžeme jen dohadovat, kde dříve byla zdejší tvrz položena, neboť co pramen, to jiná teorie o jejím umístění. Podle lidové tradice musela stávat v blízkosti kostela, neboť z ní měly vést podzemní chodby…
0.4km
více »
Sendražický potok
Sendražický potok
Potok
O tomto potoku se nikde mnoho nedočteme, protože jeho délka je pouze 5,1 km, pokud k němu ještě nepřipočteme délku jeho druhé zdrojnice, která má do soutoku délku 1,8 km. Theodor Zouzal ve svém článku „Příspěvky k…
0.7km
více »
Prostředníkův statek čp. 71 v Sendražicích
Prostředníkův statek čp. 71 v Sendražicích
Statek
Tento statek nesl původně staré čp. 67. Původním majitelem gruntu byl Jiří Prostředník, který ho rozdělil na 2 díly. První držel Jan Hrubý a druhý převzal 11. března 1792 nejmladší syn Jiří Prostředník, který za n…
1.1km
více »
Pamětní deska zemské silniční akce v Rodově
Pamětní deska zemské silniční akce v Rodově
Památník
Tato kamenná pamětní deska z poloviny 30. let informuje o tom, že přilehlá silnice byla vybudována v letech 1934-1935 v rámci zemské silniční akce podle řádu o výstavbě okresních silnic v Čechách a jedná se tak o …
1.5km
více »
Trotina (Smiřice)
Trotina (Smiřice)
Městská část
Tato lokalita patří k těm, jež byla osídlena již v době kamenné, o čemž hovoří nejen polykulturní pohřebiště na kopci v lochenickém katastru, ale také nálezy přímo na Trotině, o čemž nejlépe hovoří Josef Duška ve …
1.5km
více »
Malburgova kaplička v Lochenicích
Malburgova kaplička v Lochenicích
Boží muka
Tato drobná kaplička má na věčné časy upomínat jednu z automobilových tragédií, jež se zde stala. 24. března 1930 byl totiž zdejší obecní úřad požádán Ilonou Malburgovou, zda by jí bylo povoleno postavit malou kamennou kapličku u kanálu státní silnice za obecním domkem, která by měla vzniknout na uctění památky jejího v 59 letech zemřelého manžela JUDr. Osvalda Malburga.Tento s…
1.6km
více »
Trotina
Trotina
Potok
Tento potok pramení u Zdobína a odtud teče Trotinou (odtud byla voda z něj tažena již od středověku potrubím do nedalekého Miletína do hlavní kašny na náměstí, přičemž k zámku byl zřízen zvláštní vodovod), Bílými …
1.8km
více »
Přírodní památka Trotina v Lochenicích
Přírodní památka Trotina v Lochenicích
Fotogalerie
Jedná se o zbytek starého říčního koryta Labe na soutoku s říčkou Trotinou s původními pobřežními porosty a vodním rostlinstvem. Na části pobřeží je situován přirozený lužní les. Vodní rameno je bohaté na různé vo…
1.9km
více »
Rodov (Smiřice)
Rodov (Smiřice)
Městská část
Zdejší osídlení je již paleolitického původu, což dokazují nálezy mnoha kamenných mlatů, většinou již rozbitých, pazourkové úlomky, kameny starých ručních mlýnů na drcení obilí. Z doby hradištní pocházejí nálezy z…
1.9km
více »
V místa bitvy u Sadové - 23 km
V místa bitvy u Sadové - 23 km
Trasa
Popis trasy naleznete na adrese:http://ondra-pdvyv.wz.cz/odkazy/XXXV-2s.htm Další trasy naleznete také nahttp://ondra-pdvyv.wz.cz Linka 615015 obsluhující zastávku Lochenice,,kostel není na celostátní verzi vyhl…
2km
více »
Lochenice - kostel narození Panny Marie
Lochenice - kostel narození Panny Marie
Kostel
Lochenice - Kostel Narození Panny Marie byl zmiňován již v r. 1350. Během husitských válek byl zpustošen a vyrabován. Ke konci 15. století byl opraven a opatřen zvony. Barokní přestavby se kostel dočkal v letech 1…
2.1km
více »
Kostel Narození Panny Marie v Lochenicích
Kostel Narození Panny Marie v Lochenicích
Kostel
Existence kostela v Lochenicích byla poprvé zmíněna v roce 1350 (někde se udává až rok 1352). Ve 14. století byl opatřen zvláštním plebánem. Podacích patronů míval mnoho, roku 1383 Pešek Dubánek a jeho syn Vilím z…
2.1km
více »
Lochenice
Lochenice
Vesnice
Tato obec byla původně zvána jako Lochynice, teprve později se ustálil dnešní název. Tento nezvyklý název byl obci přisouzen podle lidové tradice od toho, že původní obyvatelé ještě neměli pěkně vypravená roubená …
2.1km
více »
Neděliště - vojenský hřbitov bitvy r. 1866
Neděliště - vojenský hřbitov bitvy r. 1866
Hřbitov
V severní části obce Neděliště se nachází smutná připomínka na bitvu prusko-rakouské války ze dne 3.7.1866. Nalézá se zde vojenský hřbitov, resp. hromadný hrob obětí bitvy. Pohřbeno je zde  345 rakouských a 5 pruských vojáků. Hřbitov je přístupný ze silnice na Máslojedy, za zámkem po 100 metrech v pravo po kamenných schodech, nebo oklikou kolem hřiště.
2.2km
více »
Neděliště - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Neděliště - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
Historie kostela v Nedělištích je doložena již v roce 1124 (nebo 1142). Mezníkem v historii kostela je rok 1555, kdy byl výrazně přestavěn. Barokní úprava byla realizována kolem roku 1702, kdy byl i rozšířen. V ro…
2.3km
více »
Lochenice - železný most
Lochenice - železný most
Most
Železný most přes Labe u Lochenic samozřejmě není klasický turistický cíl, ale tato téměř stoletá konstrukce stojí za vidění. Most byl postaven v roce…
2.3km
více »
Hořiněveské lípy
Hořiněveské lípy
Památný strom
Hořiněveské Lípy, památné stromy, které se nachází jihovýchodně od Hořiněvse. Stáří lip je odhadováno na více než 500 let. Během války r. 1866 mezi Prusy a Rakušany lípy určovaly směr postupu II. pruské armády. U …
2.9km
více »
Smiřice
Smiřice
Kostel
Základní kámen byl položen roku 1699. Stavba však byla roku 1700 přerušena tragickou smrtí majitelů panství, Jana Josefa a Marie Violanty ze Šternberka. Za jejich osiřelou, tehdy roční dceru Marii Terezii Violan…
3.9km
více »
Máslojedy - vojenský hřbitov bitvy r. 1866
Máslojedy - vojenský hřbitov bitvy r. 1866
Hřbitov
Příslušnost obce Máslojedy k bojišti prusko-rakouské války r. 1866 dokládá vojenský hřbitov, který se nachází v severozápadní části obce, při silnici ve směru na Hořiněves. Na hřbitově se nalézá několik pískovcových pomníků vč. pískovcové pyramidy s všeobecným věnováním všem vojákům, kteří zemřeli v obvodu obce (90 rakouským, 25 pruským důstojníkům a 3500 rakouským a 700…
3.9km
více »
Smiřice
Smiřice
Zámek
Zámek Smiřice se nachází ve stejnojmenném městě v Královéhradeckém kraji. Zámek je čtyřkřídlá dvoupatrová budova, otevřená do nádvoří arkádami na čtyřhranných pilířích. Hlavní průčelí bylo rozčleněno mělkým středn…
4.5km
více »
Komár u Ruseku
Komár u Ruseku
Zajímavost
Komár u Ruseku není žádný obtížný létající hmyz, ale je to označení pro naváděcí lokátor, který se nachází severovýchodně od Ruseku a přistávací dráhy Letiště. Dnes areál tohoto bývalého vojenského prostoru využívá Hradecký klub vojenské historie. Pomník, který je umístěn před budovo…
4.7km
více »
Areál Bojiště bitvy r.1866 na Chlumu
Areál Bojiště bitvy r.1866 na Chlumu
Muzeum
Areál bojiště bitvy u Hradce Králové (u Sadové) ze dne 3.7.1866 se nachází u obce Chlum cca 9 km severně od Hradce Králové. Prostor bojiště není však jen obec Chlum, ale oblast mezi Nechanicemi a Hořiněvsí, nejděs…
5.1km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
9.3km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace