TURISTIKU PODPORUJÍ
61 049 turistů a cestovatelů
105 916 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 241 570,- odměny za články
 
 Travel blog HKregion Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Skalice

Turistické cíle Vesnice

Skalice čp. 8-9 (28.9.2017)
Skalice čp. 8-9 (28.9.2017)  •  Fotografie (5)  • Foto: BorisJ.
Kříž u čp. 10 (Skalice, 9.3.2018)

Na návrší vedle silnice u hostince bylo zjištěno laténské sídliště. V zahradě statku čp. 10 byly nalezeny stopy osídlení z doby hradištní – velké množství střepů, bronzová záušnice s esovitě zahnutým koncem a prsten z bronzového drátu. Roku 1905 bylo na Pardědubu objeveno 5 sídelních jam, v nichž byla hlína smísena s popelem a uhlíky. Nalezeny zde byly: pazourkový odštěpek, kousek pískovcového kadlubu se žlábkem, 2 kostěná šídla, kostěná jehla, uříznutý jelení paroh, ořezaný srnčí parůžek, provrtaný psí zub, různé zvířecí kosti a řada střepů, zejména z období slezskoplatěnické kultury. V těchto místech byl v roce 1905 rovněž nalezen zlomek kamenné sekyrky, roku 1908 železný nůž a již roku 1866 různé nádoby a střepy. Všechny tyto nálezy dokazují existenci zdejšího hradiště. V roce 1897 bylo na poli Václava Fabiana v lokalitě Strachovská odkryto rozsáhlé popelnicové pohřebiště z mladší doby bronzové a z doby železné. Množství hrobů tu bylo prokopáno roku 1912. Další nálezy pocházejí z roku 1913. V roce 1930 nadporučík Zdeněk Fiedler z Jaroměře vykopal na poli Františka Machka 3 slezskoplatěnické hroby. K archeologickým objevům však zde dochází dodnes.

První písemná zmínka o Skalici je až z roku 1143, kdy biskup Jan z Lochenic daroval újezd řečený Skalice strahovskému klášteru v Praze. Původně se jí říkalo jako Velká či Hrubá Skalice, a aby se odlišila od svým jmenovců, je její katastrální území nazýváno jako Skalice u Smiřic. Od roku 1923 nese současný název – Skalice. Během 13. století byla zvětšena německými kolonisty, kteří se postupem času počeštili. Od toho bývala ještě ve 14. století zvána též jako Německá Skalice a zároveň zaměňována s Číbuzí, jež v té době byla asi její přímou součástí. V roce 1359 vlastnil Skalici a Číbuz Mutina z Dobrušky a roku 1380 Eliška ze Smiřic, vdova po Mutinově synu Sezemovi z Dobrušky. Od ní nabyl obě obce Markvart z Vartenberka a ze Žleb, který je postoupil manželce svého bratra Petra z Kosti Žofce z Dobrušky. Roku 1390 byl zmíněn jako pán nad Skalicí a Číbuzí právě Petr z Kosti. Po něm se dostaly Smiřice, Číbuz a Skalice do rukou Beneše z Choustníku, jenž je kolem roku 1406 prodal Václavu Smiřickému ze Smiřic, po němž následovali: Jan Smiřický († 1453), jeho bratranci Jan a Hynek († 1476) a v letech 1490-1495 Hašek Střížek z Lužan. Od té doby byla Skalice součástí smiřického panství, a to až do roku 1849. V roce 1533 byl zmíněn mlýn pod Skalinou. Roku 1547 prodal Jan z Pernštejna Skalický rybník u Skaličky s kusem lesa ve Skalici Dobči Vranovskému z Doubravice. V roce 1623 zanikla číbuzská fara a Skalice byla přifařena k Holohlavům. Roku 1654 bylo ve Skalici 15 sedláků, 2 chalupníci, 8 zahradníků a 2 selská stavení byla rozbořená a pustá. K nim patřilo 161 korců a 30 věrtelů rolí. V roce 1713 bylo ve Skalici 28 stavení, 15 sedláků, 8 zahradníků, 3 chalupy, z nichž ve 2 bydleli podruzi a v 1 obecní žebrák, a 2 stavení rozbořená a pustá. Roku 1748 vyhořeli 2 sedláci. V roce 1756, kdy vyhořela Číbuz, bylo vyučování přeneseno do chalupy Jana Vacha čp. 20, kde učil Václav Hynek Pultr. Teprve po 10 letech se začalo opět učit v Číbuzi, kde byla postavena nová škola. Roku 1777 robotovalo ze Skaličky 8 sedláků, 12 chalupníků a 9 baráčníků. V roce 1784 byli zdejší evangelíci augsburského vyznání přiděleni k černilovskému sboru a reformovaní ke sboru v Bukovině. Do roku 1834 odsud dostával číbuzský učitel 27 pecnů chleba a 147 snopů obilí. V roce 1785 byla znovu zřízena fara v Číbuzi, k níž byla přifařena také Skalice. Roku 1804 se objevili ve Skalici příznivci učení Václava Grilla z Černilova. Ve Skalici, Hubílese, Číbuzi a Vlkově jich dohromady bylo 17. Když v roce 1806 řádila cholera, byla ve Skalici zřízena nemocniční stanice. Roku 1823 leželi ve vsi husaři, kteří se poté přesunuli do Josefova. V roce 1826 zde žilo 306 obyvatel ve 43 domech, roku 1830 417 obyvatel ve 43 domech a roku 1843 422 obyvatel v 45 domech.

V roce 1849 se Skalice stala samostatnou politickou obcí, k níž byly připojeny Číbuz a Skalička. Roku 1866 tu pruská patrola zrekvírovala několik kusů dobytka. O rok později vznikla Záložna ku pomoci a podpoře pádem ohně postiženým. V roce 1872 byl postaven obecní domek čp. 65. Téhož roku se osamostnily vsi Číbuz a Skalička. V roce 1880 žilo ve Skalici 515 obyvatel v 66 domech. O 5 let později byl založen SDH a postavena hasičská kolna. Roku 1893 vznikla TJ Sokol. 17. prosince 1893 vyhořela usedlost rolníka J. Fouska. 4. ledna 1894 byl bratry Josefem a Františkem Diveckými zavražděn Žid Šimon Löwy, jeho manželka a dcery Klára a Růžena. První byl odsouzen na 20 let těžkého žaláře, druhý k smrti oběšením, jež mu bylo změněno na doživotní trest. V roce 1896 byla postavena obecní váha. Roku 1902 došlo k ustavení Spořitelního a záložního spolku. O rok později zanikla TJ Sokol (později byla obnovena, důkazem budiž její stanovy z let 1906 a 1939) a byla založena Dobytčí družstevní pojišťovna. 28. června 1903 vyhořela 2 stavení a o den později 14 dalších. O 5 let později provedlo Vodní družstvo v Černilově regulaci Černilovského (Skalického) potoka, zřídilo vodní nádrž ve Skalici a melioraci jejích pozemků. Roku 1914 bylo založeno Družstvo pro rozvod elektrické síly v hospodářství a živnostech a z Hradce Králové sem byl zaveden elektrický proud. V témže roce přišli do Skalice haličští uprchlíci, z nichž se 15 následujícího roku odstěhovalo. V srpnu 1918 byl nahrazen novým zvonkem zrekvírovaný předchůdce o hmotnosti 63 kg. Z front 1. světové války se nevrátilo 18 zdejších mužů.

V letech 1922 a 1926 byla provedena regulace Labe ve skalickém katastru. Roku 1923 byla založena Osvětová komise a DTJ. V roce 1926 obdrželo v rámci pozemkové reformy 26 místních rolníků od smiřického velkostatku 30 ha pozemků. Roku 1949 bylo založeno JZD, jež bylo 1. ledna 1974 připojeno k JZD Smržov. 18. července 1951 byla ustavena Myslivecká lidová společnost Skalice-Číbuz. V roce 1954 došlo k znovuustavení TJ Sokol. O rok později byla dokončena družstevní kůlna na stroje se šrotovnou. Roku 1956 byla dokončena stavba hasičské zbrojnice. 6. prosince 1959 vyhořel bývalý Havlíkův statek. 13. června 1961 spadl z vozu 8letý Zdeněk Lášek a utrpěl smrtelný úraz. V témže roce byla přestavěna budova kampeličky na dětský útulek, začaly úpravy kulturního domu a došlo k rekonstrukci elektrické sítě. V letech 1961-1962 bylo vybudováno osvětlení mezi Skalicí a Číbuzí a zavedení místního rozhlasu do Číbuze. Roku 1962 byl dokončen nový družstevní kravín. V letech 1962-1963 byla vybudována prodejna smíšeného zboží, jež byla 19. ledna 1964 slavnostně předána k užívání. 20. května 1964 byla ustavena místní organizace Československého zahrádkářského a ovocnářského svazu. 7. června 1964 utonuli v Labi Josef Hunyadi a jeho přítelkyně Eva Hrubínová. O rok později se ve zdejší drůbežárně narodilo čtyřnohé kuře. V letech 1965-1966 byla vybudována vodní nádrž mezi Skalicí a Číbuzí. V letech 1994-1995 byl zřízen vodovod. V září 2013 bylo založeno sdružení Sestry Chalupovy.

Nejvýznamnějšími zdejšími pamětihodnostmi jsou: kamenný kříž od Josefa Havlasy z roku 1869 se sousední betonovou zvoničkou se železným zvonkem z roku 1918 o hmotnosti 40 kg a kamenný kříž v zahrádce statku Jana Pultra čp. 10. Ty nejvýznamnější, jež jsou navíc památkově chráněné, se nacházejí v místních částech – Číbuzi a Skaličce.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.276, 15.871)
Poslední aktualizace: 14.11.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: BorisJ.
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Skalice

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
2,7km od místa

Příspěvky z okolí Skalice

Čtyřnásobná vražda ve Skalici u Hradce Králové v roce 1894
Čtyřnásobná vražda ve Skalici u Hradce Králové v roce 1894
Zajímavost
Každá obec má ve svých dějinách událostí dobré i ty špatné, stejně tak obec Skalice na Královéhradecku. Z těch druhých jsou nejznámější různé zločiny, pokud nepočítáme požáry a přírodní katastrofy a s nimi spojené…
0.4km
více »
Zřízení kamenného kříže a zvoničky ve Skalici v roce 1869
Zřízení kamenného kříže a zvoničky ve Skalici v roce 1869
Zajímavost
Původně se ve Velké Skalici, tak se obec původně jmenovala, aby se odlišila od sousední Skaličky (dříve Malé Skalice, nyní součásti Skalice), nenacházel žádný sakrální objekt, ani kříž, natož socha svatého či kapl…
0.4km
více »
cykloturistické rozcestí Čibuz
cykloturistické rozcestí Čibuz
Rozcestí
Cykloturistický rozcestník, který se nachází v Čibuzi v prosroru křižovatky, ukazuje turistům cestu ve dvou směrech. Po značce č. 4264 ve směru Černilov - Smiřice a č. 4283 ve směru Smržov - Lochenice. U křižovatk…
1km
více »
Pardědub
Pardědub
Kopec
Jedná se o příkrou opukovou stráň na pomezí katastrů Skaličky a Skalice, jíž se všeobecně říkalo "Skála" či "Na skále". Na severu je ukončena tokem řeky Labe a do ní vtékajícím Malostranským potokem, který je znám…
1km
více »
Číbuz (Skalice)
Číbuz (Skalice)
Místní část
Toto zvlášní jméno obce by mělo být podle lidové tradice odvozeno od jejího zakladatele Čibuda a znamenat tak Čibudovu ves. Od roku 1923 je úředně známa jako Číbuz (pod tímto jménem je též uvedena v katastru), dří…
1km
více »
Kostel sv. Václava v Číbuzi
Kostel sv. Václava v Číbuzi
Kostel
Nejstarší zmínka o tomto kostele má být v listině papeže Bonifáce VIII., jež byla vydána 3. června 1296, v níž je vzpomenut zdejší farář Petr Machův ze Staré, který měl získal farní kostel po smrti rektora číbuzského kostela Jana řečeného Hukala. V roce 1357 odváděl kostel 15 grošů papežského desátku. O 2 roky později je jeho patronem Mutina z Dobrušky. Roku 1390 držel Číbuz a …
1km
více »
Čibuz - kostel sv. Václava
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Čibuz - kostel sv. Václava
Kostel
Renesanční Kostel sv. Václava v Čibuzi je dominantou nejen obce, ale i blízkého okolí. Nachází se na okraji obce v místech bývalého hřbitova. Historie založení kostela spadá do roku 1601, pohromou pro kostel byl rok 1750, kdy byl vypálen Pruským vojskem. Do téměř současné podoby byl opraven a přestavěn kolem roku 1772.
1km
více »
Škola v Číbuzi
Škola v Číbuzi
Dům, budova
Kdy byla založena zdejší škola, tak to s určitostí nevíme, ale podle dochovaných listin smiřického panství můžeme dovozovat, že existovala již v 17. století, ale vzhledem k tomu, že Číbuz bývala farní obcí, mohlo …
1.1km
více »
Po levém břehu Labe od lochenického mostu k Malostranskému potoku a Pardědubu
Po levém břehu Labe od lochenického mostu k Malostranskému potoku a Pardědubu
Fotogalerie
Město Hradec Králové má velkou výhodu v tom, že samo o sobě má velké množství zeleně, a to nejen v podobě novohradeckých lesů, ale dá se odsud vyrazit relativně nedaleko za velmi krásnými přírodními zákoutími a ne…
1.1km
více »
Propadlina po zemníku pod Číbuzí
Propadlina po zemníku pod Číbuzí
Fotogalerie
Tato vodní plocha vznikla severovýchodně od Číbuzi v lokalitě "U obory", po níž je některými lidmi nazývána, ale oficiálně nenese dosud žádné pojmenování. Na jejím vzniku má zásluhu těžba hlíny a písku na přelomu …
1.1km
více »
Skalička (Skalice)
Skalička (Skalice)
Místní část
Tato lokalita je velmi bohatá na pravěké nálezy. Roku 1872 byly při melioracích panských pozemků v tzv. Roháji vykopány střepy nádob, kamenné sekyry, kamenné mlýnky na obilí a několik svitků zlatého drátu. Na neda…
1.5km
více »
Újezd u Černilova
Újezd u Černilova
Vesnice
Újezd - obec západně od Černilova cca 10 km severně od Hradce Králové. Oblast dnešní obce je doložena již roku 1143, kdy ves náležela ke skalickému újezdu, který biskup Jan z Lochenic daroval Strahovskému klášteru…
1.8km
více »
Újezd (Černilov)
Újezd (Černilov)
Místní část
Nálezy z Újezda i blízkého okolí dokazují, že zde žil člověk již v době kamenné. První zmínka o Újezdu však pochází až z roku 1143, kdy náležel ke skalickému újezdu, který biskup Jan z Lochenic daroval strahovském…
1.8km
více »
Smiřice - biocentrum Obora
Smiřice - biocentrum Obora
Rezervace
Jihovýchodně od Smiřic se nalézá Biocentrum Obora, které patří k významným uměle vytvořeným krajinným prvkům. Biocentrum Obora zde tak částečně nahrazuje původní přirozené vodní plochy slepých ramen a meandrů Labe.
1.9km
více »
Bukovina (HK)
Bukovina (HK)
Vesnice
Bukovina - obec cca 7 km severně od Hradce Králové. První dochovaná zmínka o obci je datována rokem 1342. Dnes v obci nedaleko křižovatky najdeme dřevěnou zvoničku s pomníkem sv. Trojice. Obcí prochází cyklotrasy KČT č. 4267 a 4269
2km
více »
Bukovina (Černilov)
Bukovina (Černilov)
Místní část
Toto místo bylo osídleno již v době kamenné a v následujících obdobích se nadále rozšiřovalo, což potvrzuje řada nálezů. V roce 1926 byla nalezena lužická popelnice s prsovitými 4 vypouklinami, v níž byly spálené …
2km
více »
Komár u Ruseku
Komár u Ruseku
Zajímavost
Komár u Ruseku není žádný obtížný létající hmyz, ale je to označení pro naváděcí lokátor, který se nachází severovýchodně od Ruseku a přistávací dráhy Letiště. Dnes areál tohoto bývalého vojenského prostoru využívá Hradecký klub vojenské historie. Pomník, který je umístěn před budovo…
2km
více »
Biocentrum Obora
Biocentrum Obora
Rybník
Stejně jako jinde v okolí stála na počátku této smiřické vodní plochy těžba štěrkopísků, protože jinak tato lokalita mezi místy zvanými "Malá louka", "V lukách", "U obory" a "V oboře" sloužila zejména jako pastvin…
2km
více »
Smiřice - zámecký park
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Smiřice - zámecký park
Park
Historie Zámeckého parku spadá zřejmě do období, kdy byla původní tvrz za Jana ze Šternberka, koncem 17. století přestavována na zámek. V té době byl však o mnoho větší než dnes. V letech 1863-82 byl park upravová…
2.1km
více »
Smiřice - Tyršův most
Smiřice - Tyršův most
Most
Dokladem silničního stavitelství našich předků je obloukový Tyršův most ve Smiřicích. Postaven byl v letech 1930-1933, provozu sloužil do roku 1981, kdy byl otevřen most nový. Dnes je obloukový Tyršův most přístup…
2.1km
více »
Smiřice - zámecká kaple Zjevení Páně
Smiřice - zámecká kaple Zjevení Páně
Tipy na výlet
Jedeme cca 15 km severně od Hradce Králové, do Smiřic.     Jedeme za poznáním Smiřic, které jsou prvně historicky doloženy r. 1361, ale zejména za poznáním barokního skvostu, zámecké kaple Zjevení Páně. V sousedství kaple se nachází čtyřkřídlý zámek, který byl v polovině 16. století přestavěn z původní vodní tvrze ze 14. století. Do barokní podoby byl zámek upraven Šternberky…
2.2km
více »
Smiřice
Smiřice
Zámek
Zámek Smiřice se nachází ve stejnojmenném městě v Královéhradeckém kraji. Zámek je čtyřkřídlá dvoupatrová budova, otevřená do nádvoří arkádami na čtyřhranných pilířích. Hlavní průčelí bylo rozčleněno mělkým středn…
2.2km
více »
Smiřice - pomník odboje a 2 sv. války
Smiřice - pomník odboje a 2 sv. války
Pomník
V blízkosti kaple Zjevení Páně a zámku se nachází monumentální pomník odboje a obětí 2. sv. války. Socha ženy má znázorňovat republiku, po její levé ruce jsou umístěny sochy vojáka, partyzána a bojujícího dělníka…
2.2km
více »
Smiřice - sousoší sv. Jana Nepomuckého s anděly
Smiřice - sousoší sv. Jana Nepomuckého s anděly
Socha
Při západní straně kaple Zjevení Páně se nachází krásné sousoší sv. Jana Nepomuckého se dvěma anděly. Dílo vzniklo zřejmě v dílně Matyáše Bernarda Brauna kolem roku 1740, jeho postavení zadala Marie Terezie Violeta ze Šternberka. Na podstavci sousoší jsou umístěny erby rodů Šternberků a Paarů (Marie Terezie Violeta byla provdána za Jana Leopolda hraběte z Paarů). Původně dílo…
2.2km
více »
Smiřice
Smiřice
Kostel
Základní kámen byl položen roku 1699. Stavba však byla roku 1700 přerušena tragickou smrtí majitelů panství, Jana Josefa a Marie Violanty ze Šternberka. Za jejich osiřelou, tehdy roční dceru Marii Terezii Violan…
2.3km
více »
Smiřický jez - vodní elektrárna na Labi
Smiřický jez - vodní elektrárna na Labi
Jez
Smiřický jez s elektrárnou samozřejmě není klasický turistický cíl, ale zajímavost. Stavba jezu byla zahájena v roce 1930, v rámci realizace vodocestného programu úpravy středního Labe až po Jaroměř, jako náhrada…
2.4km
více »
Piletický potok
Piletický potok
Potok
Tento zregulovaný vodní tok, který byl dříve zván též Pouchovským, o délce 6,2 km vzniká spojením Černilovského a Librantického potoka nad Rusekem. Původně byl zaústěný do Labe nad Městskými lázněmi v Hradci Králo…
2.5km
více »
Holohlavy - kostel sv. Jana Křtitele
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Holohlavy - kostel sv. Jana Křtitele
Kostel
Holohlavy - obec prvně písemně doložená roku 1318 jako majetek Pusty z Pardubic. V té době stávala na místě dnešní děkanské zahrady tvz, která byla zničena tábority roku 1425. Dominantou Holohlav je původně go…
3.1km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
8.4km
více »