Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Borová
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Lucký vrch

Turistické cíle Příroda Vrchol

Lucký vrch

Oblíbené výletní a výhledové místo, 739 m.n.m., součást Pohledeckoskalské vrchoviny. Jde o kuželovitý vrchol tvořený převážně migmatity a dvojslídnými rulami s amfibolitovými polohami. Na vrcholu je několik výstupků izolovaných skal, částečně zalesněn. Na svazích kolem se rozprostírají louky a pole. Dříve byl nazýván Lucberk, Lucperk či Vrch sv. Lucie. Do okolí bylo zasazeno spisovatelkou Terézou Novákovou dějiště románu Jiří Šmatlán (zde Jiří Šmatlán čekával na borovského faráře Košuta a později tudy chodil za socialistou Hamerníkem na Betlém). V letech 1943-1945 zde probíhala činnost partyzánského oddílu Vpřed. Pokud nespěcháme, uděláme si malou odbočku na vrchol. Zde je umístěna retranslační věž včetně zařízení pro přenos signálu mobilních operátorů. Postupně se otvírá kruhový rozhled do širokého okolí, převážně východním směrem na Poličsko a Litomyšlsko. Dokonce Teréza Nováková o Luckém vrchu napsala, že se odtud otevírají jedny z nejkrásnějších pohledů na Vysočinu.

V chatě na jižním úbočí je možnost občerstvení a ubytování. Chatu vystavěl Klub československých turistů. Stavba byla započata r. 1940 a po dokončení byla za hojné účasti veřejnosti (asi 1500 osob) předána do užívání tehdejšímu předsedovi KČST v Poličce Ladislavu Pražanovi. Jejím prvním nájemcem byl František Živný, bratr bývalého svojanovského kastelána Aloise Živného. František Živný chatu začal provozovat 18. prosince 1942. Turisté si hned poté našli na Lucký vrch cestu. Protože zde bývala také bohatá sněhová pokrývka, mohly se tu konat i závody v lyžování, do kterých se zapojili zejména občané Telecího, např. Němec, Pajkr, Švanda aj. Kromě nich sem jezdívali také novoměstští lyžaři. Pořádaly se tu i tzv. Zborovské lyžařské závody. Místo si oblíbili také hosté z Brna a Prahy. Zdejší chatu navštívili např. houslista Libor Hlaváček, hudební skladatel Emil Hlobil, herec Svatopluk Beneš nebo Rafael Kubelík. Vrchol Luckého vrchu si oblíbila i řada malířů - Pavliš, Šindler, Svítek, Zrůst, Hanych, Síla a další. Společenský život byl také pestrý - konávaly se tu např. oblíbené taneční zábavy. V poválečných letech zde turistický ruch ustal. V květnu r. 1950 byla chata předána sokolskému družstvu služeb Vzlet a od 1.11.1952 přešla do majetku Československé armády - sloužila jako zotavovna Vojenské nemocnice v Praze. Klubu českých turistů nikdy již vrácena nebyla a vzhledem k legislativě zřejmě ani nebude.

Rozhledy z Luckého vrchu - od S ve směru hod. ručiček:

Borová (2 km), Andrlův Chlum (559 m), Kozlovský hřbet, Litomyšl (31 km), Pohodlí – telekomunikační vysílače, Sebranice (9 km), Javornický hřeben (586 m, 19 km), Hřebečský hřbet, Polička (7 km), Baldský vrch (691 m), Librův kopec (722 m, 13 km), Telecí (2 km), Prosička (742 m, 8 km), Matoušův kopec (700 m, 2,5 km), údolí Svratky, Bohdalec (791 m, 10 km), Pohledecká skála (812 m, 14 km), Buchtův kopec (810 m, 6,5 km), Devítiskalská vrchovina, Kobylí (1,5 km), Rybenské Perničky (748 m, 4 km), Spálený kopec – radiokomunikační věž (765 m). Mimo jiné lze pozorovat též pomyslnou hranici Evropského rozvodí Labe-Dunaj a Krkonoše či Orlické hory. Je-li pěkné počasí a dobrá viditelnost, lze bystrým okem uvidět také Boží muka u Trhonic a od nich nedaleko se zvedající Chládkův vrch (669 m). Celkový výčet všech viditelných bodů nelze vyjmenovat. Je jich však mnohem více, než je zde uvedeno a každý sám může tuto skutečnost posoudit.

Podobné příspěvky
Lucký vrch

Opsáno z pohlednice:

Od roku 1928 byla rozvíjena myšlenka postavit na jednom z nejkrásnějších míst Vysočiny turistickou chatu. Výstavba byla zahájena v r. 1936 z iniciativy KČT a za významné pomoci pana Pražana, majitele pily v Poličce. Chata se brzy stala známou všem turistům a na vyhlášené tancovačky jezdili i lidé ze sousedních okresů. V poválečné době ale přešla chata do správy armády. Tato atraktivní oblast se stala pro veřejnost uzavřenou na dobu téměř 40 let

Dnes Lucký vrch je opět přístupný a jeho mimořádně pěkné výhledy od Žďárských vrchů až po Krkonoše stojí za to zhlédnout. Chata a její okolí ještě není až zas tak v pořádku což po odchodu armády je známá věc, ale je znát, že lidé se snaží vše dát do pořádku

Lucký vrch

Lucký vrch

Nedaleko od města Polička a ještě blíže k obci Borová, leží Lucký vrch. Náhodný návštěvník na první pohled zapochybuje, zda se jedná o název kopce, či příjemně malebné hospůdky. Po silnici se dá přijet až téměř na vrchol Luckého vrchu, právě k terase této občerstvovny.

Restaurace byla postavena ve třicátých letech 20. století a dodnes si zachovala jemné a slovy nepopsatelné kouzlo předválečné doby. Jakoby se zde zastavil čas a skoro čekáte, že na vás zpoza veřejí vykoukne hlava Saturnina. Před hospůdkou je možné posedět na letní terase anebo na lavičkách, hojně umístěných v okolí.

Pro nadšené pěší vede k Luckému vrchu i turistická stezka z Borové. Ovšem díky jednoduché přístupnosti po silnici si výlet právě na Lucký vrch mohou zvolit i rodiny s malinkými dětmi.

Blízký rozcestník láká na procházku k „Vyhlídce“ upozorněním, že se jedná o pouhých 100 m. Nutno dodat, že vzdálenost platí, bohužel výhled je nutné pojistit výběrem správného počasí. V letním oparu je sice hezký i pohled do kraje, ale ke Krkonoším, nebo Orlickým horám turistovo oko nedohlédne.

Sběratelé turistických známek určitě ocení i fakt, že právě tato chata se může pyšnit vývěsním štítem prodeje turistických známek a pro rok 2009 dokonce i prodejem známky putovní.

Pokud budete mít cestu Žďárskými vrchy, určitě navštivte Lucký vrch. I když vám nevyjde počasí úplně podle představ, tohle místečko prostě za návštěvu stojí.

Poslední aktualizace: 05.09.2012
Autor příspěvku: kiv76
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Lucký vrch - Služby, informace
Lucký vrch na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Lucký vrch

Rozcestí v osadě Dědek nacházející se pod vrcholem Luckého vrchu.  Všechny značky vedoucí od rozcestí (žlutá, zelená) vedou po loukách s výhledy do kraje. 
Dominantní vchol Luckého vrchu (739 m) byl s rozvojem turistiky na Poličsku častým cílem zdejších výletníků. Proto od dvacátých let minulého století byla rozvíjena myšlenka p…
Jeden z vrcholů Žďárských vrchů (739 m.n.m.) se skvělým výhledem. Od roku 1938 chata Klubu českých turistů.
Rozcestí se nechází na silničce vedoucí k turiostické chatě na Luckém vrchu, těsně pod jeho vrcholem. Samotná chata postavený ve stylu vysokohorských bud je oblíbeným výletním místem s možností občerstvení a je d…
Památný strom
Nachází se v horní části obce Telecí. Říká se ji též Zpívající lípa. Jde o nejmohutnější strom v CHKO Žďárské vrchy. Obvod kmene je 1160 cm, výška 26 m a stáří přes 600 let. Kolem lípy vede žlu…
Skalní útvar
Skupina 3 Velkých útvarů (Děvín, Paličatá, Tvrz) a jednoho nízkého hřebene (Opomenutá). Zvedají se na JV okraji lesnatého hřbetu V od Křižánek. Složeny jsou z pevné dvojslídné ortoruly.
Tipy na výlet
pokud do Poličky přicestujeme autem můžeme parkovat na náměstí - placené parkoviště. Vlakem se do Poličky dostaneme nejlépe ze …
Poličské hradby byly zbudovány v polovině 14. století. Hlavní hradba má šířku 2,5 m a výška hradeb dosahovala až 10 m. Celý hradební okruh dlouhý 1220 m byl zesílen 19 půlválcovými baštami s …
Tipy na výlet
   Města mohou mít různou tvář. Nezáleží ani tolik na jejich velikosti či rozloze, ale na tom, jaké pocity nás ovládnou při jejich návštěvě. Stává se, že některému městu - i když má dostatek lákadel v …
Městečko
Polička leží ve Východních Čechách, jihozápadním směrem od města Svitavy. Město se rozkládá mezi Hornosvrateckou vrchovinou a Svitavskou pahorkatinou a v údolí Bílého potoka. Město Polička je rodištěm hudebního …
 Milovský rybník byl založen v roce 1610 Vilémem Dubským z Třebomyslic na okraji malé osady Milovy. Dnes má rozlohu 6,5 ha a jeho největší hloubka dosahuje 4 m. Rybník má travnatý břeh a pícčité dno. Koupání …
Ocelová rozhledna z roku 2004, vybudovaná združením obcí Toulovcovy maštale na Pasekách nad Prosečí.
Jinak též zvaná rozhledna Jarošovský kopec. Nově postavená vyhlídková věž se nachází u silnice mezi Budislaví a Jarošovem. První ze tří (Terezka, Borůvka) dřevěnoocelových rozhleden v obl…
10.9km
více »
Tipy na výlet
Naším cílem je turistická oblast Toulovcovy Maštale, resp. Jarošovský kopec s Toulovcovou rozhlednou, která se nachází východně cca 5 km od Proseče. V roce 2002 byla na Jarošovském kopci zásluhou Sd…
10.9km
více »
Výchozím místem je obec Křižánky, odkud půjdeme po modré turistické značce. Turistický směrovník se nachází u autobusové zastávky. Turistická vývěsní mapa je umístěna před obecním úřadem. Je možné také zaparkovat …
11.1km
více »
Příroda, nacházející se na území přírodní rezervace Maštale a mikroregionu SOTM, je krásná a neponičená civilizací. Rozmanité geologické podmínky v různých částech způsobily, že krajina nemá jednotný ráz, ale s…
11.1km
více »
   Na první pohled se zdá, že naše skalní města mají svou stálou a neměnnou tvář. Tento dojem je však klamný, neboť zrovna tak jako člověk -  i ony se rodí, vyvíjejí, rostou a posléze zanikají. Rozd…
11.1km
více »
Ahoj cestovatelé, tentokrát se vydáme na Zámek Nové Hrady. Nové Hrady, malá obec ležící asi 15 km západně od Litomyšle, nepatří zrovna k nejznámějším ani k nejnavštěvovanějším. Zámek Nové Hrady je v současnosti …
15.4km
více »
Architektonicky významný rokokový zámek se nachází v Nových hradech na Chrudimsku v Pardubickém kraji. Zámek, označovaný za "České Versailles" nebo "Malý Schönbrunn", je působivě zasazený do malebné krajiny na o…
15.4km
více »
Vírskou přehradu jsem navštívila několikrát. Letošní návštěva byla neplánovaná, ale o to zajímavější. Letos jsem tam totiž byla v době kdy nádrž přetékala přes okraj. Tzn. spodní výpust nezvládala a vody bylo tol…
19.8km
více »
Tipy na výlet
Navštívili jsme město Litomyšl a Zámek v Litomyšli. Přijeli jsme na náměstí do Litomyšle, kde jsme zaparkovali auto a na prohlídku města a na zámek jsme se vydali pěšky.  Litomyšl je město na samém východě …
Litomyšl leží ve Východních Čechách, jižním směrem od města Ústí nad Orlicí. Město Litomyšl se rozkládá v srdci Svitavské pahorkatiny. Město je velmi známé…
20.1km
více »
Hrad Svojanov stojí na ostrohu nad stejnojmenným městečkem v údolí Křetínského potoka. Hrad se nachází na Svitavsku v Pardubickém kraji. Hrad Svojanov je otevřen v dubnu a říjnu o víkendech…
20.4km
více »
Litomyšlský zámecký areál je národní kulturní památkou a v roce 1999 byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Areál tvoří soubor několika budov, část z nich získalo město zpět v r…
20.5km
více »
Zřícenina
Mohutné zříceniny hradu Košumberk stojí na skalnatém vrchu nad údolím Novohradky na Chrudimsku v Pardubickém kraji. Areál hradní zříceniny je veřejnosti přístupný. Dochovaly se rozsáhlé z…
20.9km
více »
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře představuje vyvrcholení tvorby geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla, příslušníka již třetí generace italské umělecké rodiny, usazené od 17. stolet…
22.2km
více »
Veselý kopec je ideální místo pro Váš výlet. Nachází se na pomezí Vysočiny a východních Čech přibližně 5 km od Hlinska. Jedná se o rozsáhlou expozici lidového stavitelství. První zm…
23.9km
více »
Hrad Pernštejn je druhým nejmohutnějším hradem u nás. Hrad stojí nad městečkem Nedvědicí v Jihomoravském kraji a je jedním z našich nejzachovalejších a historicky nejcennějších hradů. Hrad je možné navštívit v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích a od května do září každý den, návštěvníci si mohou vybrat ze 4 prohlídkových tras. Jedinečnou ukázkou opevňovací techniky na hradě…
31.5km
více »
Tipy na výlet
Naše cesta směřuje k dominantě východního Polabí, ke Kunětické hoře, která se nachází cca 7 km od centra Pardubic a cca 15 km od centra Hradce Králové. Historie hradu, který založil vůdce Orebitů Diviš Bořek z Miletínka na osamělé znělcové kupě, sahá do doby husitské, do let 1421-23. Za doby Pernštejnů byl hrad v období od konce 15. století až do…
47.7km
více »
Rozsáhlý hrad Veveří stojí na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou. Veveří se nachází na Brněnsku v Jihomoravském kraji. Hrad Veveří je jedním z nejmalebnějších a nejrozsáhlejších hradů u nás. Vlastní hrad,…
55.4km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace